SUPERSONISCH Europees parlement eens over heffingenstelsel Hongersnood in Kongo minder We zijn er tegen, maar we mogen niet te laat komen Stroming en stuwing in Fournets soepele directie Novak ontkent jodenmoorden Werkers van kunst en wetenschap beloond NIEUW* LEHtSCHE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1961 De afgevaardigden hebben volmondig un instemming betuigd met de invoe- ing van een heffingenstelsel aan de nderlinge en de buitengrenzen voor tranen, suiker, vlees, eieren en slacht- iluimvee, waartoe de EEG-ministerraad m het kader van het versnellingsbesluit voor de landbouw in december in be ginsel had besloten als eerste stap naar een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het parlement meent echter dat er ook een heffingenstelsel voor zuivelproduk- Het is niet zo moeilijk om het onvermijdelijk komende supersonische luchtverkeer te trekken in de sfeer van de science-fiction. Het is aantrekkelijk om plaats te nemen in de verkeerstoren van een vliegveld anno 1980 of 1990 en dan de razendsnelle computers hun papier stroken te laten uitbraken en de dienstdoende beambten korte, onbegrijpelijke bevelen te laten roepen in microfoons. Men kan die mannen bliksemsnelle beslissingen laten nemen en supersnelle vliegtuigen laten opstijgen en landen of van de ondergang laten redden, als er iets is misgegaanMen kan ze (in een boek) tussen schakelborden met vele kleurige signaallampjes neerzetten en zich zorgen laten maken, omdat een vertraging van vier minuten op het traject AmsterdamNew York de luchtvaartmaatschappijen zoveel kost, dat him baantje aan een zijden draad komt te hangen. tegen wil en clank? Het Europese parlement heeft dezer dagen zijn januari-zitting afgesloten met de aanvaarding van een drietal resoluties, waarin de resultaten van 'iet zware landbouwdebat van deze week zijn neergelegd. ten moet komen. Volgens het parlement zal de opbrengst van de heffingen aan de buitengrenzen, om te beginnen voor 20% moeten worden gestort in een ge meenschappelijk fonds ter financiering van de gemeenschappelijke landbouw politiek. De rest is bestemd voor het invoerende land. De opbrengst van de heffingen aan de binnengrenzen zijn in beginsel volledig voor het invoerende land, doch deze heffingen zullen gelei delijk worden opgeheven, naarmate de gemeenschappelijke markt voor land- bouwprodukten tot stand zal komen. Het heffingenstelsel zal voorts priori teit moeten genieten boven andere maat regelen voor bescherming van de natio nale markten, zoals minimum-prUzen ce contingenten. In de resolutie over de heffingen wordt voorts gezegd, dat in afzonderlijke gevallen, waar de heffing niet tot de nagestreefde EEG-preferen- ties leidt, voor bepaalde produkten quota kunnen worden ingesteld. Nog steeds sterven, in Zuid-Kasai dage lijks honderd mensen (voornamelijk kin deren) van honger, maar de verenigde naties hebben .goede hóóp, dat zij spoedig iedereen van voldoende voedsel kunnen Chroesjtsjef: geen wapens alleen Chroesjtsjef heeft het Russische volk ïeer kleding, schoeisel, voedsel, kort om, bevrediging van alle behoeften be loofd. Deze zaken zullen volgens de Russische leider thans naast de staal- produktie een plaats krijgen. Maar hij hield het partijbestuur voor. dat hij de zware industrie niet zou la ten ineenstorten, terwijl de artikelen worden geproduceerd waar de Russen thans reeds maanden op wachten. „Wij hebben de zware industrie ont wikkeld", aldus Chroesjtsjef „omdat wij zonder deze geen vooruitgang kunnen boeken, maar er zijn volledige maatre gelen genomen voor de produktie consumptiegoederen' Chroesjtsjef waarschuwde in dit band voor een onevenredige verdeling van de economie. „De landbouw moet zo worden georganiseerd, dat zij ieder jaar voor ons de levering van de noodzake lijke produ'kten garandeert om de be hoeften van de bevolking te dekken". K.L.M. „fantast" Driessen: (Van een onzer verslaggevers) HET is moeilijk om nu, anno 1961, een prognose te maken van het supersonische burgerfucht- vebkeer, dat alleen nog maar op de tekenborden bestaat en in de werk kamers van de luchtvaartecono men. Het is wel eenvoudig en d'at gebeurt ook om te zeggen: het komt er. Maar de lijst van moeilijkheden, technische en eco nomische, is lang en gevarieerd. En hij wijzigt zich zowel met de d'ag als met de man, d!ie men spreekt over deze zaken. De man. met wie wij spraken was iemand, die niet alleen zichzelf een fantast noemt, maar daar ook in de K.L.M. voor doorgaat: E. A. Dries sen waaraan we dan meteen moe ten toevoegen, dat hij een der meest gewaardeerde fantasten in deze luchtvaartmaatschappij is. Hij ont wierp reeds voor de oorlog een delta-vleug el-machine, die zonder meer goed was, maar niet verwezen lijkt kon worden, omdat de techniek nog niet ver genoeg reikte. Hij maakt thans deel uit van een „Su personische Werkgroep", die de K.L.M. heeft ingesteld in verband met het in april te houden IATA- symposium over de supersonische burgerluchtvaart. Van die werk groep is het hoofd van de vliegtech nische dienst, gezagvoerder J. J. Bak, voorzitter. Verder zitten er in de heren J. Boon van Flight-Ope rations., M. Baanstra van het Cen traal Planbureau (van de KLM), G. Lam van het Projecten Bureau. H. Westerhuis van het Technisch be drijf. De heer Driessen is hoofd van het Wetenschappelijk Bureau. Met dit IATA-symposlum is het een merkwaardige zaak. De LATA is de or ganisatie van de directeuren der lucht vaartmaatschappen. In IATA-verband zeggen zij„We moeten over de super sonische burgerluchtvaart gaan pra ten". In hun eigen bedrijf zeggen ze: „Alsjeblieft nu nog niet aan supersoni sche machines beginnen. We hebben net de geboorte van de jetrage" ach ter de rugDat is dan geen tech nisch, maar vooral een economisch mo tief. Intussen gaat dat symposium door. En eraan vooraf ging een vra genlijst aan elke maatschappij, die in oktober 1960 ingeleverd moest worden. Men kon de supersonische burger luchtvaart niet naast zich neerleggen. Uit de beantwoording van die vragen lijst is ook de supersonische werkgroep voortgekomen. Eerst drie man. nu zes. Plesman had luchtschip. Plesman wilde dit weten. In december 1934 sloot hij zich met de heren Driessen, Guillonard en Spit in een hotelletje in Putten op. ,,We komen er niet uit, voor we dit precies weten". Ze zijn er ook uit gekomen. Uit dat rapport kwam na melijk duidelijk naar voren, dat voor de voortbeweging van alle voertuigen schip, auto, trein, luchtschip bij snelheden boven de 200 kilometer de benodigde kracht onevenredig stijgt met de snelheid. Alleen het vliegtuig maakt hierop een uitzondering: het domein van het vliegtuig ligt tussen de 200 en 1.000 kilometer. En daarboven? Aangenomen wordt, dat tot Mach 2 dat is tweemaal de snelheid van het geluid de verhouding kracht snelheid ongunstiger komt te lig gen, daarboven weer gunstiger. Intussen is wel gebleken, dat Plesman gelijk had met dat viermansrapport van 1934; Om een passagier over 100 kilometer te vervoeren had de Fokker F-3 uit '1920 115 kg brandstof nodig, de DC-2 uit 1935 60 kg, de DC-4 uit 1950 32 kg, de DC-7 in 1955 15 kg, het straal vliegtuig van 1960 tegen de 1.000 km/uur 5 kg. Daarbij werd de actieradius groter en groter, het aan tal te vervoeren passagiers en kilo's bagage en vracht „payload" éven eens en ook he^ percentage meegeno men brandstof t.o.v. het totale gewicht, waartegenover grotere snelheid en capaciteit staan. Uit de cijfers blijkt wel bijzonder duidelijk, dat de economie met de snel heid werd opgevoerd. De luchtvaart maatschappijen hebben in het laatste jaar, het jaar dat de „jets" in de lucht kwamen, blije geluiden laten horen over de economie van de straalmachi- nes. Is het wonder, dat ze niet zo ge lukkig zijn met de noodzaak om nu al weer te gaan denken over machines, die sneller dan het geluid vliegen? Im mers, wanneer de geluidsgrens een maal gepasseerd is, verandert er een en ander. Hoe dat precies uitpakt, weet men nog niet nauwkeurig, althans niet voor het verkeersvliegtuig. En vooral de economische kant is omgeven door vraagtekens. Het niet weten vloeit niet in de eerste plaats voort uit het feit. „dat het zo hard gaat", maar meer uit de omstandigheid, dat men een ver beterd produkt moet gaan leveren. Lees voor produkt: veilig, economisch, ge rieflijk vervoer. Anders heeft het geen zin, naar March 2 of zelfs Mach 3 rond de 3.000 km per uur te gaan. Niet te laat mag worden, zijn genoemde machines zeker nog goed voor twintig tot dertig De problemen? In de eerste plaats de keuze van de snelheid. De heer Driessen zegt: „Het ziet er naar uit, dat de lift-drift verhouding, die zeer gunstig is tot net onder Mach 1 de straalmachines van nu achteruit gaat boven Mach 1 en pas weer bij Mach 2 even gunstig wordt. Het is dus de vraag, of we niet meteen naar snelheden boven Mach 2 moeten gaan." Anderen zeggen: het zal in twee trap pen gaan: eerst Mach 2, dan pas Mach 3. Zo denkt bijvoorbeeld de heer Bak erover. Daarmee zou een aantal tech nische problemen in twee fasen kun nen worden opgelost. Het vliegen bo ven Mach 1 brengt ai de nodigo con structieve moeilijkheden mee, maar men kan volstaan met een aluminium romp. Boven Mach 2 naar Mach 3 toe komt daar de „hittebarrière" bij: de warmteontwikkeling zou het aluminium doen smelten en men moet een romp van roestvrij staal gaan ma ken. Ook dat kan tegenwoordig. Maar vraag niet naar alweer de kosten. Op de grens van de atmosfeer Andere punten: aan de motoren zullen speciale eisen gesteld moeten worden. De romp zou het beste volko men dicht gemaakt kunnen worden. Maar zullen de passagiers al zien ze heel weinig op grote hoogte dit slikken? Vermoedelijk zal men de con cessie van vensters moeten doen aan de passagiers. Het is heel goed moge lijk, dat het eerste supersone vliegtuig nog een vrij conventionele vorm zal hebben. Maar evengoed bestaat de kans dat de ontwikkeling van de raketten die van het supersone vliegtuig ach terhaalt. Het is dan ook niet uitgeslo ten dat men ten slotte komt tot een kruising van ballitische reizen en „ge woon vliegen" een soort zweven over de grenslaag van de atmosfeer. Er zijn in de burgerluchtvaart men sen, die nu al aan snelheden in de buurt van March 6 of 7 denken. En zij worden niet voor fantasten uitgekre- Terwijl men nog niet eens weet, waar men precies heen wil, dienen zich andere problemen aan, zoals rond de verkeersleiding, die tegen de hoge snelheden opgewassen zal moeten zijn. Er is de kwestie van het enorme la waai van deze machines, een veelvoud van dat der straalmachines van nu. Er is het punt van het compromis, dat voor elk toekomstig type supersoon, op grote hoogte vliegend vliegtuig geldt. Het compromis, dat gevonden moet worden tussen de aërodynamische vliegeigensohappen op „normale" en op zeer grote hoogten waarbij slechts een benadering van het ideaal moge lijk is. We hebben geen enkel groot su persoon vliegtuig. De (Amerikaan se) militaire B-70 is in ontwikkeling Wanneer men bedenkt, dat het eerste straalvliegtuig dateert uit 1944, dat de Britse Comet pas in 1956 in het verkeer kwam en de DC-8 en Boeing 707 de laatste burgerversie van een militaire machine nog enkele ja ren later, dan is duidelijk, dat de burgerluchtvaart pas na jaren pro fijt kan trekken van de ervaringen, die de militairen opdeden, zoals dit tot dusverre steeds het geval was. De Boeing 707, die in 1959 in de luchtkwam als verkeersvliegtuig, is afgeleid van de militaire B-47 van elf jaar eerder. Zelf voor geld zorgen Wachten op de B-70? Misschien. Want hier schuilt een groot gevaar, zo meent de heer Driessen. De burger luchtvaart zal namelijk zeer moeilijk de enorme hoeveelheid geld kunnen opbrengen, die in de ontwikkelings kosten gaat zitten. Tot nu toe hebben de militairen een groot deel daarvan gedragen. Indien in de komende jaren, door de ontwikkeling van de geleide projectielen en vooral de lange-af- standsraketten, geen behoefte meer zou blijken te bestaan aan supersnelle grote vliegtuigen, zullen de militairen deze zeker niet blijven ontwikkelen alleen terwille van de burgerluchtvaart En dan zal die burgerluchtvaart op de een of andere manier toch zelf voor het geld moeten zorgen. Hoe? Dat weet men nog niet. En daarmee is weer een punt toe gevoegd aan de lange reeks van vraag stukken, die nog op te lossen zullen zijn, vóór de eerste supersone ver keersvliegtuigen in de lucht zijn. Misschien het belangrijkste, want men is zó ver, dat met de kennis van nu en die is morgen alweer toegenomen Toen wrn de snélheid nog geen probleem, de wind richting was belangrijker. alle problemen op te lossen zijn, als men maar genoeg voor de proef nemingen ter beschikking stelt. Dat geld zal ongetwijfeld ook op het IATA symposium ter sprake komen in april. Telt men dit alles op, dan worden aangenomen, dait van het supersonische verkeersvliegtuig niet voor 1970 een commerciële ontwikkeling verwacht behoeft be worden. Maar het kan ook 1975 zijn. Zolang zullen we het moeten „stéllen" met de straalvliegtuigen van nu, die ons in acht uur van Amsterdam naar New York bren gen. En die nu al aanpassings moeilijkheden voor de bemannin gen geven, omdat hun dagelijks levensritme in de war wordt schopt. En dat is dan het laatste probleem, dat wij hier noemen van de lange reeks problemen, die ver bonden zijn aan dat heel snelle vliegen. En ook hiervoor heeft men nog geen oplossing gevonden. komen gelijk „Het is eigenlijk idioot, om nu te praten over een vliegtuig met een snelheid van 3000 kilometer, terwijl het record van dit ogenblik 2.400 kilo meter is", zegt de heer Driessen. Toch gebeurt het al was het alleen maar, omdat de werkelijkheid steeds fan tastischer is dan de fantasie. Dat is een ervaring, die men in de luchtvaart heeft opgedaan. Wie vijfendertig jaar geleden toen was er dus al lucht vaart verteld zou hebben, dat we eens met verkeersvliegtuigen zo tegen de duizend kilometer zouden vliegen cn met militaire machines nog ruim tweemaal zo snel zou voor volslagen gek versleten zijn. „Er is al zo vaak beweerd, dat er iets niet kan, terwijl het later toch bleek te kunnen, zodat je heel voorzichtig moet zijn", zegt de heer Driessen voorzichtig. Diezelfde voorzichtige vooruitstre vendheid had Plesman. In de jaren dertig was de strijd, welk lucht vervoer het zou winnen, vliegtuig of Het gaat nu toch goed, jullie zijn te vreden met je .jets" zal de leek zeg gen. En hij vraagt zich af, of nog snel ler enige zin heeft In hun hart vragen de directeuren zich dan ook af maar ze weten, dat er geen ontkomen aan is. En als dat dan toch het geval is, wil len ze de eerste zijn, ieder voor zich. In 1953 hield de LATA een „jet"-sym- posium, in 1960 viel de introductie van het straalvliegtuig en nu weten de luchtvaartmaatschappijen, dat zij te laat zijn geweest. Dat wil men voor komen met het symposium van dit jaar. Men wi) mot vervallen in de fout van aarzeling over de richting, die ge kozen moet worden, waardoor achter stand ontstaat. Men kent intussen we" een groot aan tal technische problemen. Men weet er ook wel de oplossing voor. Maar wat gaat het kosten? Kan het super sonische verkeersvliegtuig ooit een economische propositie zijn? Met moet voor de ontwikkelingskosten in miljar den dollars gaan denken. Die kosten gaan op elk exemplaar drukken. Ën dat in een periode, dat de straalvlieg tuigen van nu. Comet, Boeing 707, DC-8, Caravelle, nog niet verouderd zijn. Want terwijl de introductie van het supersonische straalvliegtuig in de komende tien tot vijftien jaar verwacht HOE overbekend Tsjaikow ski's Vijfde Symfonie ook is, Jem Fournet, Frans gastdirigent bij het concert, dat het Concertgebouwor kest zaterdagavond in K. en W. gaf, wist oor en hart van de luisteraars weer te openen voor deze hartékreet. Fournets zorg voor het detail, speciaal waar tegenstemmen en tegenmelodieën anders in een luidruchtige klankmassa zouden dreigen ten onder te gaan, ging gepaard aan een soepel doorstromen der grote melodiebogen. En dit, tezamen mei climaxen, die met sober gebaar hart stochtelijk opgestuwd werden, maakten deze directie hoorbaar en zichtbaar boeiend. Tot het klinkend resultaat droe gen in het toegewijd spelend orkest de strijkers, de houtblazers en de vaardige paukenist meer bij dan het niet altijd even gelukkige koper. Voor de pauze werd de Hongaarse violiste Elise Cserfalvi zeer nadrukkelijk gehuldigd voor haar slank en feilloos spel in Mendelssohns Vioolconcert. Hoe wel deze klare, rimpelloze Apollinische sfeer zeer wel bij dit concert past, zal menigeen toch meer ontroering verwacht hebben in het Andante, dat zij iets snel ler en vlakker speelde dan de bezonken rust van de orkestinleiding deed ver wachten. Fournet zorgde voor een kleu rige en sluitende begeleiding, al waren fluit en viool in het hachelijke, zeer snel genomen laatste deel niet altijd haar scherp gelijk. Het concert werd geopend met Calei- doscopio, symfonische variaties van Guil- laume Landré uit 1956 Zoals in een kaleidoscoop met eenzelfde materiaal steeds andere vormen en kleurcombi naties ontstaan, zo heeft Landré een korl motief en een akkoordenreeks voortdu rend anders gecombineerd en belicht in wisselende stemmingen. Dit werk, dat verleden week, stereofonisch uitgezon den, in Amsterdam voor het Concertge bouworkest een première was, verliest bij herhaalde auditie zeker niet NijverdaJ-Ten Cate komt op 10.000 Als de opneming van Spanjaara te Borne met 1500 man in het concern van de Koninklijke Textielfabrieken Nijver- dal-Ten Cate te Almelo slaagt, nadert dit concern de mijlpaal van tienduizend man, aldus schrijft het directielid van Nijver- dal-Ten Cate, dr. W. T. Kroese in het personeelsorgaan Het Contact. Pas door samengaan van beide ondernemingen was het mogelijk het grote plan van Mooi River Textiles Ltd. in Natal tot stand te brengen. Te verwachten was. dat Zuid-Afrika de grenzen verder voor tex tiel zou sluiten en Nijverdal en Span jaard zpuden werk moeten vinden voor de weefgetouwen, die voor Zuid-Afrika werkten. Dit konden zij het best geza menlijk doen. Tevens staan zij samen sterker in de Euromarkt. kracht. Het constructionele van Landré's compositiekunde mengt zich hier op vaak geslaagde wijze met het emotionele. Het publiek keurde het werk slechts een kort beleefdheidsapplaus waard, waar voor de componist vanuit een balkonloge Dr. W. J. Schmidt Intussen nemen de politieke moeilijk heden in Kongo nog toe. De Marokkaan- V.N.. troepen hebben de stad Loeana bij Elisabethstad moeten verlaten omdat zij niet bij machte waren een einde te maken aan de gevechten tussen Katan- gèse gendarmes en Baloeba's. Het V.N opperbevel in Katanga kon echter ook oi-cces melden. Het heeft de Baloeba's laten beloven, dat zij geen treinen meer aanvallen die rijden onder begeleiding an de V-N. Z-uid-Slavië heeft in een brief aan Ha-mmarskjold om bescherming gevraagd Loemoemba, die terecht moet staan op beschuldiging van het aanzettentot moord. In Kairo heeft de Afrikaans-Aziatische solidariteiitsraad aan de V-AJt., Guinea, Indonesië en Marokko die geen troe- meer onder het opperbevel van de V.N. wil laten dienen verzocht hun troepen in Kongo naar Stanleystad te zenden, waar zij de Loemoemba-gezinde beweging kunnen steunen. In de Oostprovincie waarvan Stanley stad de hoofdstad is, schijnt een nieuwe golf van anti-blanke terreur te zijn los gebroken. Radio Stanleystad heeft bekend ge maakt dat Gilbert Pongo, de veiligheids chef uit Leopoldstad, die de mislukte in vasie in Kivoe op 1 januari heeft geleid, in de gevangenis is geëxecuteerd. Tegelijkertijd heeft Radio-Katanga be kendgemaakt, dat Maurice Mpolo, medegevangene van Loemoemba, die met hem naar Katanga werd gebracht, over- VERDWENEN OFFICIER BLIJKT VERONGELUKT In een ravijn bij Blairgowrie (Schot land) is het lijk gevonden van de Engelse marineluitenant Henry Drum mond, die sinds i januari werd vermist. Omdat Drummond was gestationeerd op itreavie Castle, een der hoofdkwartie ren van de vijf N.A.V.O.-vloten en toe gang had tot bepaalde militaire gehei men, werd zijn verdwijning in verband gebracht met spionage. Uit de positie van het wrak vai auto waarin het lijk van Drummond werd gevonden, meent men echter te kunnen opmaken dat. hij is verongelukt en op slag dood moet zijn geweest. BREUK IN ISRAËLISCH KABINET HERSTELD De breuk in heit Israëlische coalitie kabinet is gisteren hersteld. Het kabinet besloot een verontschuldiging van pre mier Ben-Goerion te aanvaarden en de kwestie-Lavon als afgedaan te beschou- De controverse was voortgevloeid uit Ben-Goerions kritiek op het feit, dat de regering haar goedkeuring had gehecht de bevindingen van een ministeriële missie. Deze commissie achtte de voormalige minister van defensie Pin has Lavon niet verantwoordelijk voor het mislukken van een veiligheidsoperatie in 1954. De voormalige SS-kapitein Franz Nó vak, die in de oorlog een medewerker van Adolf Eichmann is geweest, is van daag aan de Oostenrijkse justitie ovew gegeven. In de desbetreffende bekendmaking van de politie werd medegedeeld, dó de Oostenrijkse justitiële autoriteiter het gehele onderzoek naar de handej lingen van Novak zullen verrichten. De woordvoerder van het ministerie' van justitie kon niet zeggen of Novaï in Oostenrijk zal worden berecht, zal worden uitgeleverd aan West-Duitslanj of naar Israël zal worden gezonden on te worden gevonnist. De politie verklaarde dat Noval heeft toegegeven in Praag en Wenen het „Centrale bureau voor joodse gratie gewerkt te hebben in 193£ 1939. Daarna werkte Novak in het Bei lijnse hoofdkwartier van Eichmann, h< „Reichssicherheitshauptamt" lot 1945. Maar Novak beweerde slechts belas te zijn geweest met technische detail (de voorziening van transportmiddelei Ook zei hij aan het eind van log slechts kort in gevangenschap ge weest te zijn. Na aan identificatie tl zijn ontkomen, werd hij vrijgelaten. Novak heeft tot 1950 in het Oosters rijkse district Braunau gewoond, waai' ook Hitier vandaan kwam. Novak werk te daar als landarbeider onder de aan genomen naam Herbert Dolak. In 1950 verhuisde hij naar Wenen noemde zich daar Ewald Tragbauer. Ii 1957 ging hij naar de voorstad Lang-En zersdorf onder zijn eigen naam, omda hij gemerkt had niet voor te komen de officiële archieven als oorlogsmisda Radio Moskou bevestigt Vriendin Pasternak veroordeeld Radio-Moskou heeft bevestigd dat Boris Pasternaks vriendin, mevrouw 01ga| Ivinskaya, is veroordeeld. Zij werd schul-j dig bevonden en bekende dit ook j aan het onderhouden van misdadige cod. tacten met buitenlanders, aldus radio Moskou. Haar dochter Irinia is als mede plichtige eveneens veroordeeld. De vonnissen werden door radio| Moskou niet genoemd, maar het Brits] communistische blad Daily Worker wis] te melden dat mevrouw Ivinskaya to acht jaar en haar dochter Irina tot drii jaar is veroordeeld. Mevrouw Ivinskaya zou langs illegal weg meer dan 800.000 roebel aan royaltie vóór Pasternaks Dr. Zjivago in Ruslani hebben binnengesmokkeld. De Britse afdeling van de PEN heef: zich naar aanleiding van de veroordelin gen inmiddels in verbinding gesteld het Russische schrijversgenootschap. Verdachte overva] op verpleegster gearresteerd Zondagochtend hebben rechercheui I van het bureau Overtoom der Amstei' damse politie de 25-jarige fabrieksarbe der W. A. gearresteerd, die ervan vel dacht wordt vrijdagavond de verpleegstei Nellie Dekkers in haar kamer in een woning aan de Stadionstraat te hebben neergeslagen. Hoewel de man zondaf hardnekkig ontkende zich hieraan tc hebben schuldig gemaakt, meende dc politie niettemin over voldoende aanwijl zingen te beschikken hem als verdach van deze overval vast te houden. Een dezer aanwijzingen is de confrontatie van A. met het slachtoffer, die tot resultaa'. had dat de 26-jarige verpleegster zonder' aarzelen in de fabrieksarbeider de man herkende die haar zitkamer op de vierde verdieping was binnengeslopen, toen zij even thee was gaan halen op een andere! verdieping en die haar met een hard! voorwerp op het hoofd en de armen had geslagen, toen hij zich betrapt zag. Reeds zaterdagmiddag kwam de recherj che de fabrieksarbeider op het spoon mede door een foto uit het politie-archiefj waarin de man geboekt staat als „no toire insluiper". De politiemannen gingen1 behoedzaam de wegen van A. zondagochtend lichtte men hem 1 bed. In de kamer vond men bloedvlekken^ besmeurde kledingstukken, die A. vrijdagavond moet hebben ge dragen. De afgelopen nacht is in de Waal-i haven de 52-jarige verver W J. Sirre! uit Rotterdam verdronken. De man wil-1 de om half twee met een Duitse matroos! aan boord van het Rijnschip Adam Elisej gaan, viel echter van de loopplank en kwam tussen twee schepen terecht. Na dat het lichaam was opgehaald, werdi tevergeefs kunstmatige ademhaling toe-| Visser-Neerlandiaprijzen Eén vrouw en twaalf mannen hebben zaterdagmiddag in de Rolzaal uit han den van de heer F. Koote, voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, de Visser-Neerlandiapr(js ontvangen, die hun door het Verbond is toegekend. Het voornaamste facet van deze toe kenning, aldus de heer Koote, is de aan moediging en de steun, die namens de erflater van de prijs, wijlen mr. H. L. A. Visser, wordt gegeven aan kunst zinnig, wetenschappelijk en sociaal werk. Aan de Amsterdamse hoogleraar prof dr. D. Durrer, die als een van de eer sten ter wereld onderzoekingen deed de activering van de hartspier, werd een prijs voor wetenschap toege kend, om zijn financieel veeleisende on derzoekingen voort te zetten. Dit onder zoek is zonder meer een noodzaak, zei prof. Durrer als men weet dat in onze geciviliseerde wereld 15 pet van de doodsoorzaken gevonden wordt in aan doeningen van het hart en vaatziekten J. Th. Schreuder uit Hilversum werd onderscheiden voor zijn geriatri sche onderzoekingen in de afdeling ge riatrie en revalidatie van het Hilver- imse ziekenhuis „Zonnestraal". De prijzen voor sociaal-medische in stituten gingen naar de dr. Wouter Lourens Slot-Stichting „De Dreef" in Heerde (een medisch-therapeutisch In stituut waar 80 jongens worden behan deld), en naar het psychologisch-peda- gogisch instituut „Amsterdam" als steun verlening in het werk voor kinderen met leer- en gedragsmoeilijkheden. Mr. Visser, zelf een groot toneel- en muziekliefhebber, bestemde een deeJ van zijn nalstenschap als stimulans voor scheppers van hoogstaand kunstwerk in Nederland en Vlaanderen. De toneel prijzen werden toegekend aan Harry iVIulisch voor zijn „Tanchelijn" en Lo van Heilsbergen voor zijn toneelstuk „Het tuinfeestdat vorig jaar door „Een- semble" werd opgevoerd. In de muziekprijzen vielen mejuffrouw 1 Saar Bessem uit Rotterdam voor haar j werk in kinderoperettes (o.a. „De Nieu- j we Kleren van de Keizer"), Marius Flot- j nuis voor zijn „Capriccio", voor orkesl Rudolf Escher voor zijn liederencyclus met orkestbegeleiding „Nostalgies", Guil. laume Landré voor zijn „Symfonische Permutaties", Jan Mul voor zijn „Missa Canonica", Herman Strategier voor zijn „Arnhemse Psalm" en Alexander Voor molen uit Den Haag, die in 1957 ook werd onderscheiden voor zijn orkest werk „Eline" (naar Eline Vere van Cou perus), voor zijn „Three Songs on British Verse" voor basbariton met pia nobegeleiding. Om de onderscheiding van Vlaamse kunstenaars te bevorderen, zullen in het komend pr(jsjaar ook enkele Vlamingen in de jury's worden benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6