Ook invasie in Zuid-Laos Afro-Aziaten vragen steun voor Algerije Vlotte intekening op volkswagen-aandelen ]*i eett (Suonte Mr. Roosjen wil uitstel niet te zwaar zien Omwenteling van wielen Radio programma s BEZWAREN VISSERSHAVEN In een vergadering van de vissersvereniging „Draagt elkanders las ten" te Arnemuiden en de Zeeuwse vereniging tot behartiging der vis- serijbelangen „Zevibel", die zaterdagmiddag is gehouden, hebben de vis sers hun verontrusting uitgesproken over het bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat de sluiting van het Veerse Gat eind april zal geschieden en dat tenminste twee maanden voor deze sluiting geen scheepvaart in en uit het Veerse gat meer mogelijk zal zijn. De bezwa ren van de vissers richten zich in het bijzonder tegen de inrichting van de nieuwe visser^haven bij Colijnsplaat, die zij straks zullen moeten be trekken. De afstand tussen de meerpalen, die een „Box" vormen waar in een schip af kan meren, wordt te groot geacht gezien de afmetingen van de schepen. Tevens is gebleken dat bij normaal weer in deze ha ven een golfslag staat van een halve meter, die door het ontbreken x een strekdam nog in de hand wordt gewerkt. Nog deze week zullen mogelijk besprekingen worden gevoerd met de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. Maris, met Gedeputeerde Staten van Zeeland imet leden der Staten-Generaal. VAKANTIEVERORDENING De staatssecretaris van algemene zaken, drs. Schmelzer, heeft zijn be zwaren geuit tegen de door de Sociaal Economische Raad vastgestelde wijziging der verordening arbeidsvoorwaarden voor personeel van de raad. Hij heeft vooral bezwaar tegen de bepaling waarin staat dat, in dien vakantieverlof om dringende redenen van dienstbelang niet ge heel kan worden verleend in het jaar waarop het betrekking heeft, de werknemer recht heeft op een schadeloosstelling van eendriehonderdste gedeelte van zijn salaris per gederfde vakantiedag. Hij vindt, dat „recht op vakantie betekent het recht om niet behoeven te werken. In het licht van deze opvatting, welke er toe moet leiden de mogelijkheid niet op genomen vakantiedagen in geld te waarderen af te wijzen, heeft de Raad het eertijds terecht zij het sterk beperkt mogelijk gemaakt niet opgenomen verlof naar een volgend jaar over te schrijven. De be taling van het opgenomen verlóf is in verband met deze overschrij vingsregeling niet meer nodig." De Afro-Aziatische solidariteitsraad is zaterdag begonnen met een twee daagse buitengewone zitting om uit drukking te geven aan de steun voor het Algerijnse volk, Kongo en Laos en om inmenging in deze landen te veroordelen. Delegaties van 29 landen, waaronder de Sowjetunie, Rood-China, Japan en dia wonen de buitengewone zitting bij. Verscheidene staatshoofden, waaronder president Nasser, premier Chroesjtsjef en premier Tsjoe-En-lai, hebben de cr~ ferentie gelukstelegrammen gestuurd. Tsjoe zei: „Ik ben er diep van over tuigd dat de raadsvergadering een langrijke bijdrage zal leveren als steun voor de rechtvaardige strijd van de Alge rijnse, Kongolese en Laotische volkeren". Chroesjtsjef verklaarde: „De huidige imperialistische agressie tegen de repu bliek Kongo die onder de vlag van de V.N. wordt uitgevoerd met aanmoediging van de secretaris-generaal van de V.N., heeft zulke vormen aangenomen, dat deze agressie een ernstig gevaar oplevert, niet alleen voor het lot van het Kongolese volk maar voor de volkeren van alle on afhankelijke staten in Afrika en Azië. Wij twijfelen er niet aan, dat als het imperia lisme er in slaagt zijn doeleinden in Kon go te bereiken, het niet hierbij zal stop pen, maar zal trachten andere landen hun vrijheid te beroven". Over Algerije zei Chroesjtsjef: „Het Sowjet volk veroordeelt met kracht de koloniale oorlog van de Franse imperia listen tegen het Algerijnse volk en eist dat de mogelijkheid aan het Algerijnse volk gegeven wordt om onafhankelijk vrij over hun toekomst te beslissen". Pracht handen Tube9Sc Hamea-Celei Het It de Hamemelis die 't 'm doet Industriële produktie stij gt 40 pet. per j aar I Het centrale comité van de Chinese communistische partij is volgens het of- I ficiële Chinese nieuwsagentschap NCNA van 14 tot 18 januari in vergadering bij- i eengeweest. I In een communiqué van 3000 woorden hebben de Chinese leiders „het resul taat van de conferentie in Moskou van I 81 communistische partijen verwel- I komd". De Chinese leiders „stemmen volledig in" met de resultaten van die conferentie. NCNA deelde mede, dat volgens het i centrale oomité de Chinese staalproduk- tie is gestegen van de negende plaats in 1957 tot de zesde plaats, terwijl de I steenkolenproduktie van de vijfde naar de tweede plaats steeg, i De bruto opbrengst van de industriële produktie is gedurende de laatste drie jaren jaarlijks met 40 procent toegeno- De mislukkingen op landbouwgebied i werden toegeschreven aan ernstige na- I tuurrampen zoals overstromingen en droogte, die de erhstigste van deze w worden genoemd. Ofschoon de liefhebbers aan de bankloketten de afgelopen week zeker niet in de rij hebben ge staan, is er, naar het oordeèl van de crediet-instituten, zeer vlot in getekend op de Volkswagen-aan delen, waarvoor de intekening in de periode van 16 januari tot 15 maart a.s. is opengesteld. Dat er voor de loketten geen gedrang ontstond is o.m. daaraan te dan ken dat de meeste banken reeds begin december van het vorige jaar circulaires aan de adspirant- kopers hadden verzonden en deze zich dus reeds tevoren voor Volks wagen-aandelen konden aanmel den. Op deze wijze was reeds tussen de en 20 procent der aandelen „van de hand gegaan" nog voor de intekening officieel werd opengesteld. Men schat dat in de eerste week der inschrijving 30 tot 40 procent der Volkswagenaande len voltekend zal zijn. Over het alge meen denkt men, dat de 360 miljoen mark aan Volkswagen-aandelen, die de Westduitse regering in bet kader van de gedeeltelijke privatisering der „Volks- wagenwerke" in Wolfsburg op de markt zal brengen (de resterende 240 miljoen mark blijft elk voor de helft in handen de staat en van de deelstaat Ne- :t rr Mali wil ontruiming van Franse bases President De Gaulle en eerste minis ter Michel Debré hebben overleg ge pleegd over Frankrijk's houding tegen over de eis van Mali (het vroegere Franse Soedan) de in dit land gelegen Franse militaire bases snel te ontrui- Presïdent Modibo Keita van Mali is hiermede de eerste Afrikaanse leider, die de resolutie van de conferentie van Casablanca, waarin de noodzaak van terugtrekking van vreemde troepen op Afrikaans gebied wordt geëist, ten uit voer bracht. In een toespraak tot het verzamelde I diplomatieke korps in Bamako, zei Kei ta: „onze partij (de Soedanese unie) en de regering van Mali hebben altijd als hun mening uitgesproken dat zij bij geen enkel blok aangesloten wensen te zijn. Deze houding is in tegenspraak met de aanwezigheid op ons gebied van troepen uit een land, dat door militaire overeenkomsten bij een van de blokken I is aangesloten De Gaulle heeft ook moeilijkheden l met de „entente" tussen Dahomey, Bo- i ven-Volta, Niger en Ivoorkust. Deze en- tente toont weinig bereidheid om zich bij de Franse gemeenschap aan te slui- I ten. Een concert, te geven door hei 1 Keulse omroepsymfonisch orkest en I de pianist Andor Foldes kunt u ho- ren via de NDR op 309 m, om 7.3C I uur. Dean Dixon dirigeert vroege wer ken van grote meesters: vier orkest- I werken van Bartók, het pianoconcert i in B van Beethoven en de eerste symfonie van Brahms. De componis ten schreven deze werken resp. op de leeftijd van 31, 25 en 23 jaar. Bij de openingszitting kwam de toetre ding van Malta als een verrassing, even als de toespraak van een Cubaanse af- r de raad. De conferentie van Afro-Aziatische vrouwen heeft zondag de Franse wreed heden in Algerije veroordeeld, de vrijla ting van oud-premier Patrice Loemoem- ba van Kongo geëist alsmede de beëin diging van de Amerikaanse imperialis tische interventie in Laos en de vernie tiging van het Amerikaans-Japanse vei ligheidspact. Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaltijd vanavond Het derde deel van het hoorspel „De koperen helm" naar de gelijk namige zeevaartroman van Barend Maaskant kunt u om 8.10 uur horen in het NCRV-programma. Om 9.20 werken van Beethoven, Schubert Smetana en om 11.05 uur bespreekt Willem Mudde opnieuw het kerklied en zijn weg in de toonkunst. i Bij de VARA kunt u twee uitzendin gen over het rassenvraagstuk beluis teren, eerst om 7.30 uur het klank beeld „De dag is nog niet rijp" Cees Pijpers en dan om 8.25 uui muziekdrama „De dag is nog niet rijp" van Jan Meyerowitz en Langston Hughes. „Marimba" volgt om Televisie morgen KRO: 20.20 Filmimprersi De beste „klanten" zijn zij vooi de Volkswagen-aandelen in het kader van de bezitsspreiding en -vormings- politiek der Westduitse regering in de eerste plaats zijn bestemd, die met de kleinere inkomens, die de gelegenheid hebben de aandelen op afbetaling er. met rabatten van 10 tot 20 procent te verwerven. Het merendeel der inteke naars in deze groep wil het maximum (van vijf aandelen ad honderd mark) kopen en waarschijnlijk als blijvende belegging en niet in de eerste plaats (zo neemt men-op de banken tenmin ste aan) om na de wettelijk voorge schreven periode van twee jaren van de dan ongetwijfeld ingetreden koersstij gingen (naar schatting van de emissie- koers van 350 tot rond 700) te .profite- Ter gelegenheid van de gebeds week voor de eenheid van kerken, uitgaande van de We reldraad van Kerken, en de internationale bidweek voor de eenheid onder de Christenen van de R.K. kerk hebben de KRO en de NCRV besloten hun morgenwijdingen voor een week te coördineren. Zondag werd een uitzending verzorgd uit de Engelse Hervormde kerk aan het Bagijnhof in Amsterdam waaraan medewerkten, v.l.n.r. prof. dr. y/. J. Kooiman, rector dr. J. G. Remmers en ds. J. J. Meuzelaar en ook het „St. Ig- nativskoor" o.l.v. pater B. M. Huybers. Pro-westersen alarmeren Volgens de pro-westerse rege ring van Laos onder leiding van prins Boen Oem zijn drie Noord- vietnamese regimenten ter sterk te van 3.000 man de provincies Savannachet en Saravane in Zuid-Laos binnengetrokken. Rus sische transportvliegtuigen van het type Iljoesjin-14 zouden de ze troepen twee luchtdoelkanon nen en andere voorraden hebben verschaft. Een woordvoerder beweerde, dat 7000 soldaten, van wie de meerderheid (Noordvietnamese) Vietminhtroepen, tegenover de regeringsstrijdkrachten staan. Het front strekt zich uit van Nam Bac ten noorden van de residentie Loeang Prabang tot Moeong Mo, bij de rivier de Nammo aan de grens met Noord-Vietnam, over Phoekoen, Tha- vieng en Thathom. De veronderstelling dat de meerder heid van de vijandelijke troepen uit Noord-Vietnam komt is slechts geba seerd op het feit dat men orders in hel Vietnamees heeft horen geven, rijst- kommen heeft gevonden die de Vietna- mezen gebruiken en in herwonnen ter rein hondenlijken heeft aangetroffen. Het is bekend, dat hond een lievelings gerecht van de Vietnamezen is, aldus de woordvoerder. Vrijwel het gehele tweede bataljon van de parachutisten van kapitein Kong Lae zou naar de rechtse troepen zijn overgelopen. De opstandelingen zijn Thathom ge naderd op 65 km ten zuidwesten van Xieng Khouang. De vijandelijke troe pen tussen de Loeang Prabang weg- kruising in Phoukoun en de Vallei der Kruiken wordt op 700!) man geschat. NOG HOOP? Volgens westerse militaire deskundi gen is de toestand niet al te slecht. Hoe wel het beloofde regeringstegenoffen sief niet mogelijk blijkt, bestaat er geer onmiddellijke bedreiging voor de hoofd stad Vientiane. Het zal echter niet lang meer duren of ook Thathom valt in handen van Kong Lae en de Pathet Lao. Schoolzangwedstrijd voor radio en tv De KRO, die alsnog zijn 35-jairig bestaan in een aantal evene menten wil vieren (ook al is de datum van het jubileum al voorbij) heeft een schoolzangwed strijd uitgeschreven voor radio en televisie. Bedoeling is, het goede kinderlied te propageren. Klas- en schoolkoren van r.k. lagere scholen kunnen met zelfge kozen liederen in het strijdperk treden, maar zullen in de finale ook een in op. dracht van de KRO door nog te kiezen tekstdichters en componisten geschre ven „verplicht nummer" moeten uit- De KRO die in radio- en telex uitzendingen ruim aandacht aan deze wedstrijd besteedt, waarvoor ter deel neming drieduizend scholen zijn uit genodigd, hoopt met deze actie ook wat nieuwe liederen op het schoolklas- repertoire te brengen. Er zullen drie categorieën zijn: een klasse- of schoolkoor, een solistje uit klasse 3 of 4 en een solistje uit klasse 5 of 6. Min of meer „officiële" koren, die in het openbaar optreden, mogen niet meedoen. Er worden bandopnamen gemaakt door omroepteams, in de Paasvakan ties denkt men regionale wedstrijden te houden en dan volgen kiwart- en hal finales. De finaile wordt gehouden 1 juni a.s. en tot de prijzen behoort jaar muiziekonderricht naar keuze de winnende solistjes. I Ex-keizerin Soraja van Iran zal directrice worden van een Britse firma, die kleine wagens en scoo ters produceert in Groot- Britannië, Zuid-Amerika, Oostenrijk en Spanje. I Onder de Middeleeuwse stad Bayreuth is een eeuwenoud labyrint van tunnels, kelders en loop paden ontdekt, waarbij op sommige plaatsen drie gangen over elkaar heen lopen. Men vermoedt, dat het net is aangelegd tij dens de 30-jarige oorlog van 1618—1648. I De schilder Lionel Mis kin uit Londen heeft een levensgrote afbeelding van zichzelf laten maken door een bakker. Het bouwsel bestaat uit cake, waarin 96 eieren zijn verwerkt. „Allen die zich dodelijk vervelen met de kunst, maar de kunste naar wel kunnen vreten, mogen een stukje proe ven", zei hij. I Een oude Egyptische tempel, die uit de rotsen is gehouwen en 400.000 ton weegt, zal naar een 60 meter hoger gelegen plaats worden overge bracht, buiten het bereik van de Assoeandam. De tempel is gebouwd ten tijde van Ramses II (1265 v. Chr.). Totale kosten van de verplaatsing: 220 miljoen gulden. I De bemanningen van de twee Franse treilers „Francois Francine" en „Chevalier Lancelot" zijn gistermorgen gered, na dat hun schepen bij de Bretonse vissershaven Concarncau aan de grond waren gelopen en gezon- I De ambassadeur van Zweden in Brazilië, Carl Douglas, is zaterdag bij een auto-ongeluk in Rio de Janeiro om het leven gekomen. Hij was 52 jaar. Vijf jonge voetballief hebbers zijn in de Oost- duitse stad Halle veroor deeld tot gevangenisstraf fen van 12 tot 15 maan den, omdat zij een elftal van de Oostduitse strijd krachten beschimpt had den. I De rijkspolitie te Nij megen heeft in Ubbergen- Beek bij Nijmegen enige schoolgaande jongens ge arresteerd, die uit een leegstaande villa op de Vossenberg op de grens BeekBerg en Dal anti quiteiten en kostbare meubelen hebben gesto len. I De burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, die op 1 fe bruari met pensioen gaat, heeft op de zuidelijke helling van de Amers- foortse berg vier beelden onthuld, die door vier jonge Amsterdamse kun stenaars in opdracht van de gemeente zijn gemaakt. I Na ruim honderd uit verkochte voorstellingen in Rotterdam, heeft de musical „My fair lady" zaterdagavond in een uit verkocht „Carré" de Am sterdamse première be leefd. De medewerkers hopen het stuk vijf maan den lang in de hoofdstad te kunnen brengen. Het radiostation van de linkse strijd krachten in Laos, de „Stem van Laos" heeft gemeld dat een tweede Ameri kaans T-6 vliegtuig van de rechtse troe pen is neergehaald. Het eerste van een serie van vier toe stellen die enkele dagen te voren in Laos was aangekomen werd ten noor den van Vientiane neergeschoten. In middels heeft de regering Boen Oem nog twee T-6 vliegtuigen (straaljager- lestoestellen die met raketten kunnen worden bewapend) uit de Ver. Staten ontvangen. Commentaar Bejaardenzorg Voor de tweede maal heeft de N.C.R.V. gisteravond een televisieuit zending gewijd aan het bejaar- denvraagstuk en ditmaal niet in gedramatiseerde vorm, maar door middel van een aanial door Goos Kamphuis geleide gesprekken, afge- wisselend met. statische beelden en stukjes film. Een vrij rommelig ge heel, dat bijzonder slecht gemonteerd was. Er werd midden in antwoorden afgebroken en zonder overgang van het ene naar het andere aspect van de bejaardenzorg overgestapt. Alles nogal hinderlijk voor de kijker. Het programma dat nu voorname lijk gericht was op de Eindhovense werkgemeenschap voor gepensioneer den en op de revalidatie van bejaar den in het Hilversumse ziekenhuis Zonnestraal, was niet zo instructief en boeiend als het eerste, dat in de cember op het scherm kwam. Het voorafgaande betoog bij onduidelijke staitsche beelden verwocht nauwe lijks de aandacht vast te hoüden en er waren naast hoogtepunten ook be paald laagtepunten. Heel interssant was het kijkje in de revalidatiezaal van het zieken huis bij voortreffelijke toelichting van dr. Schreuder. Na een zeer ge slaagd programma nog eens een tweede over hetzelfde onderwerp te maken blijft altijd moeilijk, omdat men niet in herhalingen mag vallen en daarom hebben we toch waarde ring voor de goede poging, al was het alleen maar omdat we aan het slot die sympathieke gedachten over jeugd en ouderdom te horen kregen van de bijna 90-jarige zr. F. Meyboom. Hopenlijk hebben vele duizenden, jongen en oudèn, die levenswijze woorden gehoord en ter harte geno men. En dat zelfde mogen we hopen van hetgeen ds. O. Jager daarna in de dagsluiting zei. Beleven we de omroepwet nog „We moeten de kwestie van het voorlopig terugnemen van het ontwerp-omroepwet niet te donker zien. Het verhaast mij dat ik in sommige kranten heb gelezen dat het ontwerp ingetrokken of afge voerd is: dit is heslist onjuist. Er is alleen sprake van een oponthoud omdat men wil onderzoeken of ook de televisie in deze wet kan wor den ingepast en dat is op zichzelf niet verwerpelijk." Dit zei ons mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV en van de Ned. Radio Unie, toen wij hem zijn mening over de mededeling van staatssecretaris Scholten vroegen. Mr. Roosjen, die vanouds een va voorvechters van een omroepwet voelt zich bepaald niet „verslagen" de mededeling in de Tweede Kamer, die hij als lid van de a.r.-fractie mede aanhoorde. Maar blij er om is hij ook voorzie dat het nu eerst recht heel lang gaat duren eer we de zo broodnodige omroepwet er door krij gen. Het is te dwaas dat het gehele omroepbestel wat de radio aangaat nog altijd steunt op voorlopige ministeriële besluiten. Nu zal een commissie van advies de mogelijkheden van inpassing de televisie in de wet bestude- maar aangezien de telexrisie van geheel andere constellatie is dan de ra dio, lijkt mij dat een riskante onderne ming. Trouwens... ook om redenen van practische aard, want de commissiele den zullen, om tot een werkelijk goed resultaat te komen, de praktische gang van zaken bij de televisie ook heel goed moeten leren kennen en dat is niet 7n eenvoudig." „Het stelt U dus teleur, dat er zulk ui oponthoud tussen ontwerp en gekomen?" „Ja. dat weL Mr. Vrolijk heeft in de Kamer de opmerking gemaakt dat het wel eens kon zijn dat pas de volgende generatie een omroepwet gaat maken j, daar gaat het langzamerhand Zaterdagavond was de komiek Johnny Kraaykamp de hoofdfiguur in de Avro-televisie-rubriek „In de hoofdrol", die werd gepresenteerd door Mies Bouwman onder regie van haar man Leen Timp. Op de foto: Johnny en Biteno de Mesquita in een persiflage op Bruce Low. 503) Hoe een slijpsteen er uit ziet is voor niemand een geheim. Ieder heeft een dergelijke grote, ronde steen, met het vierkante gat waarin de zwengel moet worden gestoken, wel eens bij een nijvere bekende zien staan. Hoe handig en praktisch dit voorwerp ook moge zijn, voor vandaag zou ik de zwengel achterwege willen laten en door het vierkante gat een as willen steken, die voorzien is van ronde uiteinden, welke we laten rus ten op twee balken. Wanneer de slijp steen draait rolt het asje langzaam over de balken. Laten we op de voorgrond stellen, dat we hier geen nieuwe uitvinding aan de markt bren gen, maar slechts een hulpmiddel con strueren om de be wegingen van een wiel te verduidelij ken. Gemakshalve veronderstellen we dat de slUpsteen een omtrek heeft van 4 meter en het asje een omtrek van 4 centimeter. Laten we de slijpsteen één slag vrii draaien, dan rolt het asje 4 cm over de bal ken voort. Zorgen we echter dat de onderkant van de steen op de grond rust, dan rolt hij by een volledige omwenteling niet 4 cm maar 4 meter naar voren. Dc volledige omwenteling van de steen veroorzaakt dus een voorwaartse bexveging die groter is naar gelang het aanrakingspunt met de grond (of de balken) verder van het middelpunt verwyderd ls. Het enige punt van de steen dat geen be weging ten opzichte x*an de grond vertoont, is het aanrakingspunt. Om dit aanrakingspunt heen wentelen de hierboven gelegen punten zich naar voren en de daaronder gelegen pun ten bewegen zich naar achteren. BU een rydende trein is het al niet anders. Weliswaar hebben we by het materieel van de N. S. geen siyp- steen kunnen ontdekken maar de flenzen van de wielen der locomotie ven cn wagons tonen ons toch het zelfde beeld dat wy hierboven be- TOCH IS HET ZO! schreven. Spoorwegwielen hebben nl. een opstaande rand, de zg. flens, die er voor zorgt dat de wielen op de rails blijven. Omdat het aanrakings punt met de rails op de wielomtrek ligt, draaien de onderste delen van de flenzen dus onder het aanrakings punt en bewegen zich derhalve naar achteren. Voor wie dit nog niet duidelyk is diene het volgende. De omtrek van de flens is vanzelfsprekend groter dan die van het wiel. Laten we ver onderstellen dat het verschil tussen beide omtrekken 1 meter bedraagt, en voorts, dat de trein na 1000 wiel- omwentelingen by zyn doel is ge komen. Wanneer we dan nog de ver onderstelling uitspre ken dat bovenstaan de theorie uit de duim is gezogen en dat de delen van de flenzen zich niet naar achteren be wegen, dan leidt dit concluse dat dc flenzen gedurende de rit 1000 meter méér hebben af gelegd (nl. 1000 wielomwentellngen maal 1 meter) dan de xvielcn. ALa.w. wanneer de trein het doel heeft be reikt zouden de flenzen reeds by het volgende station zyn gearriveerd! Dit markante verschynsel heeft zich tot op heden nog niet voor gedaan, zodat u wcrkeiyk niet van lichtgelovigheid zult worden beschul digd indien u aanneemt dat de flen zen zo verstandig zqn zich aan de boven weergegeven opvatting te houden. Nu weet u wellicht, dat de pyraml- den der Maya's in Midden-Amerika tot de veronderstelling hebben geleld dat er in het verre verleden verband heeft bestaan tussen de oud-Egyp tische cultuur cn die der Tolteken in Amerika? Het zal u dan ongetwyfeld interesseren te vernemen dat juist het zoeven besproken wiel aan deze ver onderstelling alle grond ontneemt. Daarover t volgende keer! wel op lijken. Eer de commissie in al le problemen van ons gecompliceerd omroepbestel is gedoken, zal er nog wel enige tijd voorbijgaan." „Wat acht U de voornaamste nadelen van de vertraging?" „Ten eerste de onzekerheid waarin wij blijven verkeren wanneer er geen wet is waarop de omroepzaken be rusten en ten tweede de financiële moeilijkheden, waaruit we niet geraken zolang we zonder wet zitten." Mr. Roosjen doelde hiermee ook op de financiering van de Wereldom roep. De gelden, hiervoor uitgetrok ken, drukken zxvaar op de verdeling van de luistergelden en een van de belangrijkste punten in het wetsont werp is, dat de overheid de financie ring van de Wereldomroep langza merhand over 's Rijks kas zal laten lopen. „En dit zal, zolang daarvoor geen wet bestaat, ook worden uitgesteld." „Toch kunt U zich de houding van de staatssecretaris wel begrijpen?" „Och ja. Ik heb er nog een gesprek over gehad met hem en ik begrijp zijn standpunt wel. Een snelvoetig man als mr. Scholten vraagt zich natuurlijk af of een ontwerp voor een omroepwet, dat feitelijk in 1953 is opgezet (al is er later nog aan gedokterd) nog wel past deze tijd, nu de televisie in de om roep een steeds voornamer plaats gaat innemen. Helaas is het niet mogelijk om de weg die hij nu meent te moeten inslaan met het instellen van een ad viescommissie, óók „snelvoetig" tc gaan.... en dat werkt zeer vertragend op de totstandkoming van de wet." Bij nadere Informatie bleek ons, dat de leiding van de andere grote omroepverenigingen de mening van mr. Roosjen vrijwel deelt. Allen zijn teleurgesteld over het nu onvermijd bare oponthoud, dat wel jaren kan doren, vooral wanneer ook besluiten omtrent commerciële- of reclamete levisie in de wet moeten worden ver- De vurig verbeide omroepwet ls op het ogenblik nog slechts aan de einder zichtbaar en dat is voor de omroepin stellingen teleurstellend. Alleen de VPRO is content met het uitstel, om dat deze omroepvereniging, zoals wij reeds meldden, nu opnieuw mogelijkhe den ziet voor haar ideeën omtrent een nationale omroep. Zij toch wenste al lerminst het huidige omroepbestel be krachtigd te zien in een wet. Staatsse cretaris Scholten heeft echter nadruk kelijk gezegd, dat de adviescommissie bij haar ev. suggesties wèl dient uit te gaan van de huidige constellatie van het omroepbestel. „En wat kunnen wij dan nu anders doen dan.... maar weer afwachten?" is de conclusie, welke mr Roosjen uit dit alles trekt. Tussen 8 en 9 uur kunt u bij de BBC op 434 m. luisteren naar een uit voering van werken van Schubert. Sibelius, Vaughan Williams en Ri chard Strauss, door het BBC Northern orchestra en koor, onder leiding van Stanford Robinson. Voor morgen nlng. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gym. v. d. vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 9.56 Boekbespr; 10.00 Gram: 10.50 V. d. kleuters: 11.00 Hammondorgelspel; 11.15 V. d. zieken; 12.00 Zang en plano; 12.20 Regeringsuitz. V. d. landb; 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Mctropole-ork; 13.00 Nws: 13.15 Mcdcd. en gram: 13.25 Beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Gram; 14.40 Schoolradio: 15.00 V. d. vrouw; 15.30 Planorecital: 16.00 Vijftien jaar wij, lezing; ïuu t-romenaae-orK. en iroor. 18.00 Nws: 18.15 Pianospel; 18.25 Bridgepraat- je; 18.30 Amus.progr. 19.00 V. d. ldnd; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Gram: 20.00 Nws: neded; 22.45 Journ; 23.00 Gram; 23.55—24.00 Nws. Uversum II - 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.13 im; 7.30 V. d. jeugd: 7.40 Gram; 7.43 Schriftlezing cn overweging: 8.00 Nws: 8J16 Gram; 8.50 V. d. huisvr; 9.40 Schoolradio; 10.00 V. d. kleuters: 10.15 Lichtbaken, lezing: 10.25 Gram; 10.40 Idem; 11.00 V. d. vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan vooruit, lezing; Middagklok - noodklok: 12.04 Ben je zes tig? 12.30 Land- en tuinb. meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennleuws; 13.40 Dansmuz; 14.05 Schoolradio; 14.35 V. d. plattelandsvrouwen; 14.45 Gevar. progr; 16.00 V. d. zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V. d. Jeugd; 17.40 Beursber: 17.45 Regeringsuitz.: Archeologisch onder dek op Curacao, door drs. G. J. du Ry en drs. H. R. van Hekeren; 16.00 Lichte muz; Gram: 18.30 V. d. jeugd; 19.00 Nws; Act; 1925 Memojandum; 19.30 Gram; 20.30 Avondcollege; 21.00 Radiophllharm. ork. - soliste; 22.10 Veilig Verkeer, klankfo; 22.30 's; 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing; 22.55 Cabaret; 23.25 Gram; 23.55-34.00 Nws. (Advertentie) HOND ZIEK?} geef STAUPECID vanavond I I I I Tussen 8.20 (na het NTS-journaal) en 9.50 uur verbindt de KRO kijkend Nederland met Oostenrijk, voor een Weense opvoering van de komische opera „Don Pasquale" van Donizet ti. Daarna nog een film over de nood kerk in Nederland en om 10 uur epi loog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5