Jlicuure geihsdjc GTouranl KENNEDY VREDE Commentaar wil werken voor Duitsers kopen half Ierland op NIEUWS in één oogopslag- BON Staking in België wordt opgeschort Slikwerker koos op wad eigen weg - verdronken MAANDAG 23 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e: Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD vStant*a«(icfi U gljebltoen tnyn bert ia Ugbeaspoti" Eenenveertigste jaargang no. 12081 Mode: iets nieuws? Weineen Zie pagina 7 Alles wijst erop, dat de Russische premier Chroesjtsjef een nieuw vredesoffensief voorbereidt nu president Kennedy in Washington met zijn werkzaamheden is begonnen. Chroesj tsjef stuurt aan op een spoedige ontmoeting met de Ameri kaanse president. Berichten uit Moskou wijzen er evenwel op, dat voorshand van Russische zijde geen concessies zijn te ver wachten. Nog sterven in Zuid-Kasai dagelijks gemiddeld honderd men sen aan de honger, maar er is een duidelijke teruggang in het aantal slachtoffers. Functionarissen van de V.N. hebben goede hoop, dat binnenkort de hongersnood dankzij de hulpacties zal zijn bedwongen. In dit nummer vervolgt onze speciale verslaggever zijn serie over de verhoudingen in België met een beschouwing over de crisis in de zware industrie van Wallonië. Ongeveer 30.000 voormalige weekloners van PTT vallen sinds 1 januari onder de regeling verdienstebeloning. Dat betekent, dat zij, afhankelijk van hun prestaties en gedragingen, een premie van vijf, acht of twaalf procent van hun brutoloon kunnen ontvangen. Op de studentenconferentie van de Arjos heeft de ARP-voor- zitter dr. Berghuis om. gezegd, dat eventuele pogingen tot reconstructie van het kabinet niet ten koste mogen gaan van een samenwerking tussen de drie christelijke partijen. Patrimonium wil zijn activiteiten vergroten en intensiveren. Binnen afzienbare tijd zal een nieuw sociaal program ter dis cussie worden gesteld. In de jaarvergadering van dit lande lijke verband heeft burgemeester M. W. Schakel van Noorde loos de voorzittershamer overgenomen van ds. G. W. Rijksen uit Apeldoorn. MRS. SHARMAN. die op nummer 40 van de Londense Wimpole Street woont, heeft en kele bijzonder zorgelijke dagen doorgemaakt. Haar Siamese kat was in een onbewaakt ogenblik de deur uitgestapt om een luchtje te scheppen, maar was na dtn paar uur nog niet van die wandeling in de city teruggekeerd. Toen begon mevrouw Sharman zich reeds enige zorgen te maken, maar nog bezorgder werd zij, toen de poes ook die avond niet thuis kwam. Resoluut, maar ze nuwachtig belde zij de Lon dense politie en meldde de vermissing van haar huis vriend. Ze vertelde, dat de Siamees heel gemakkelijk te herkennen was, want een van de snijtanden van het dier was een kunsttand van Dat vergemakkelijkte het zoeken natuurlijk aanzien lijk en de Londense bobbies kregen strenge opdracht om iedere loslopende kat. als het even kon, in de bek te kijken. Een hunner was de gelukkige want de linker snijtand van de poes, die hij, na enige moeite in de armen hield, glinsterde hem in het licht van de straatlantaarns tegen als puur goud. En dat was het ook. Mrs. Sharman's kat was gevonden en werd spoedig daarna met zijn ge lukkige -vrouwtje herenigd. De kat-met-de-gouden-tand werd evenwel eerst nog (protesterend) gefotogra feerd op het politiebureau om de wereldpers (en de lezende mensheid) kennis te laten nemen van dit voor beeld van dierentandheel- kunde. Zoals mevrouw Sharman haar kat geen dag kon mis sen, zo is het met U en de krant ook. U kimt hem niet missen, geen dag, want dan zou U van het bezoek van een goede huisvriend versto. ken blijven. Maar ongetwij feld gunt U ook een ander zo'n goede vriend. Maak hem dan opmerkzaam op deze krant. Uw beloning voor zijn binnenkomst als abonnee is een boek „Tip- Parade". (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid nwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Grapje van Kennedy President Kennedy heeft zaterdag avond zijn eerste volle dag als pre sident van de Verenigde Staten be sloten door een banket bij te wonen van de Alfalfa club, een organisatie van beroepshumoristen en amateurs. Kennedy werd tot voorzitter van de vereniging benoemd en hield op nieuw een inauguratierede, zij het in humoristische trant. Hij antwoordde op de kritiek, die uitgeoefend is op de benoeming van zijn jongere broer tot minister van justitie. „Ik zie er niets verkeerds in, dat Bob een beetje ervaring opdoet voordat hij een advocatenpraktijk begint". DE VERENIGDE STATEN willen niets liever dan samenwerking met allen, die oprecht naar een vreedzame wereld streven. De krachts inspanning van de Amerikaanse regering zal op dit doel gericht zijn. Dit heeft president Kennedy te verstaan gegeven aan de Russische premier Chroesjtsjef in antwoord op diens vriendelijke gelukwenstelegram ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe Amerikaanse president Intussen lijkt het er op, dat Chroesj tsjef nog hetzelfde straffe onverzoen lijke standpunt inneemt, dat totdus- ver de verwachtingen van de vrije wereld de bodem heeft ingeslagen. De bekendmaking van het Witte Huis kwam nadat Chroesjtsjef de Ameri kaanse ambassadeur Llewellyn E. Thompson bij zich ontboden had voor een gesprek van twee uur in Kremlin. Chroesjtsjef heeft aan Thompson HET coördinatiecomité vertegenwoordigers van het socialistische Algemene Belgische Vakverbond (A.B.V.V.) heeft zater dag besloten, de staking met ingang van vandaag op te schorten. De Waalse vakbondsleiders, die te Saint Servais bij Namen onder leiding van de adjunct-secretaris-generaal van het AB.V.V., André Renard, vergader den, spraken zich voorts uit voor om zetting van het A.B.V.V. in een Belgisch vakverbond, gebaseerd op een Vlaamse, een Waalse en eventueel een Brabantse federatie. Het comité verzocht de aangesloten organisaties de kwestie van deze re organisatie te bespreken. Het sprak zich uit voor instelling van een commissie, waarin Walen en Vlamingen gelijkelijk zullen zijn vertegenwoordigd, ter be studering van de problemen betreffen de de structuur van het vakverbond. De staking, die 32 dagen geléden be gon, wordt door de Waalse vakbonds leiders als een succes beschouwd. Deze leiders veroordelen de houding van de Vlaamse vaktoonden, die niet of slechts ten dele aan de actie hebben deelgeno men. Ook de regering wordt gekriti seerd wegens haar reactie op de sta kingsbeweging. Ten slotte dringen de Walen aan op vrijlating van de aange houdenen en opheffing van alle sancties voor stakingsfeiten. Het bestuur van de Christelijke (r.-k.) volkspartij gaf zaterdag na afloop van een vergadering in Brussel als zijn me- Waalsete kennen, dat de stakingsactie te- gen de „Eenheidswet" op een misluk king voor de socialisten is uitgelopen. Het bestuur sprak zich uit voor het houden van verkiezingen, zodra de „EenJheidswet" ook door de Senaat is aanvaard. Vliegtuigongelukken: elf doden Een Constellation van de Amerikaanse marine is gisteren boven het eiland Mid way (in de buurt van Honoloeloe) ne gestort. Zes leden van de bemanning drie man van de gronddienst kwamen daarbij om het leven. Het vliegtuig, dat 22 man aan boord had, raakte bij de lan ding buiten de landingsbaan en reed in op een reddingsploeg. Bij Houston (V.S-) is gisteren een DC-3 vrachtvliegtuig van de Capitol Airlines neergestort en in een rijstveld terecht gekomen. Tewe bemanningsleden kwa men om het leven. Het derde wist zich met een parachute in veiligheid te stel- Drie doelen door gladde wegen Als gevolg van de gladheid zijn zater dagmiddag op de nieuwe verkeersweg te Nieuw-Weerdinge (bij Emmenl twee auto'9 met elkaar in botsing gekomen Twee personen kwamen daarbij om hel leven: de 85-jarige bestuurder H. Stuulen en een medeinzittende, zijn 68-jarige huis houdster mevrouw R. Meindering. Het ongeluk gebeurde toen de oude heer af remde omdat hij in een 'egemoetkomen. de auto die van zijn zoon herkende. De inzittenden van deze auto werden licht gewond. Op de weg van Boekei zaterdagmiddag de 38-jarige C. M. van Baar-Jan'ssens, echtgenote de directeur van de psychiatrische richting Huize Padua te Boekei, met haar auto geslipt en om het leven gekomen Haar 4-jarig zoontje liep verwondingen op. Op een onbewaakte spoorwegover gang in Terheiden is zaterdag de 22-jarige F. van Te te ring door een trein gegrepen- Hij was op slag dood. Volgens de Belgische minister voor middenstandszaken, Paul van den Bocynants, hebben de stakingen België negen miljard frank gekost Malta basis voor Britse H-bommen De Daily Express meldt vandaag dat sr voorraden Britse waterstofbommen zijn aangelegd in ondergrondse kelders bij het vliegveld van de Britse luchtmacht te Luca op Malta. Volgens het blad is Malta hiermee de vierde overzeese basis waterstofbommen geworden. De re bases zijn Cyprus, Aden en Sin- moedelijlk een uiteenzetting gegeven zijn gedachten over een onderhoud met Kennedy. De Sowjetpremier heeft zich een voorstander verklaard van een top conferentie in het voorjaar. President Kennedy heeft zondag be sprekingen gevoerd met zijn belang rijkste adviseurs voor de buitenlandse politiek, terwijl hij voorts een geheim rapport ontving over een bespreking van premier Chroesjtsjef met de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou. Kennedy benoemde enkele lagere ka binetsfunctionarissen onder wie een staatssecretaris voor marinezaken die ;n de tweede wereldoorlog gelijk met Ken nedy bij de marine heeft gediend. Het is Paul Fay jr., een zakenman uit San Francisco die republikein is. Voorts be noemde Kennedy een commissie van drie man ter bestudering van de vraag stukken inzake regeringsethiek en strij dige belangen. In het Witte Huis had een lunch plaats met minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en onderminister Chester Bowles. Deze bespreking duur de 2% uur. De Nederlandse regering heeit in een officieel commentaar op de in stallatierede van president Kennedy haar voldoening geuit, omdat, zoals het communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken zegt, deze rede bewijst dat hij een helder begrip heeft voor de problemen van de ge hele vrije wereld en dat hij bereid is een leidende rol in deze vrije wereld op zich te nemen en er offers voor te brengen. Hartelijk was de ontvangst van de duizenden Indiërs toen ko ningin Elizabeth, die met prins Philip een bezoek aan India brengt, per auto arriveerde bij het presidentieel paleis in New Delhi. Vriendelijk wuifde de Koningin naar de opgewonden menigte. In de hoofdstraten van Rome hield een grote menigte Italiaanse huis vrouwen vorige week e endemonstratie. Zij trokken naar de parle mentsgebouwen om pensioen te eisen voor de Italiaanse huisvrouw. Zij droegen schorten, die gesierd werden met slagzinnen om hun eisen kracht bij te zetten. De 29-jarige ongehuwde slikwerker W. van der Ploeg uit Kollum is terdag op het Groninger Wad door verdrinking om het leven gekomen- Van der Ploeg, die werkzaam was bij de landaanwinningsdienst in de Lauwerszee was niet zijn collega's K. Nieuwenhuis, eveneens uit Kollum en de 56-jarige J. van Steggeren uit Twijzel tijdens schafttijd op het Wad en neer gaan lopen om een beetje arm te worden. Van der Ploeg en zijn makkers zijn daarbij door de mist en de vloed over vallen. Toen zij de richting naar de wal kwijt aren, wilde Van der Ploeg niet met zijn kameraden mee. De richting, die hij koos was volgens hem de goede. Nieuwenhuis wist tot aan de hals door het ijskoude water wadend met de be wusteloze Van Steggeren op de nek de aste w-al te bereiken. Zij zijn daar door mwonenden gevonden. Een reddings ploeg tro-k uit om Van der Ploeg te zoe ken. Ook de reddingsboot uit Ooster- horn, de Brandaris met schipper Klaas Toxopeus en de reddingboot van Schier- likoog namen aan de reddingsactie deel. Zaterdagmiddag en zondagmorgen Bij sneeuwstormen in V.S. 70 doden V.S. hebben gewoed zijri tenminste het leven gekomen. Er viel bijna een meter sneeuw, waardoor het verkeer totaal werd ontwricht en :cholen en zaken moesten worden geslo pen. Op het eiland Prince Edward moes ten 24 kinderen de nacht in een schoolbus doorbrengen omdat deze door de sneeuw, niet verder kon. heeft men de hele omgeving afgezocht, echter zonder resultaat. De reddings ploeg vond alleen de laarzen, de jas de thermosfles van het slachtoffer. Het laatste wat Nieuwenhuis en Van Steg geren van hun collega hebben gezien dat hij zijn jas uittrok. Nieuwenhuis en Van Steggeren war volkomen uitgeput toen zij eindelijk e rijsdam bereikten, die op vierhonderd meter afstand van de dijk loopt. Zij wis ten toen in de goede richting te zijn. Nieuwenhuis liet hier zijn collega achter en bereikte al strompelend een boerderij, waar men hem gastvrij onderdak leende en van waaruit men er op uit ging om Van Steggeren op te halen. Inmiddels waren ook de reddingsploe gen ex- op uitgegaan. Zij konden Van der Ploeg echter niet vinden, ondanks dat zij gisteren tot laat op de morgen ■ijn doorgegaan. De vermissing van de mannen *.verd zaterdag aan het eind van de schafttijd onrtdekt. De werkbaas H. Moes is toen direct naar de zandplaat gegaan waar de mannen het laatst waren gezien, maar het snel opkomende water verjoeg ook Hotelgasten hij brand met vangzeil gered In de nacht va nzaterdag op zondag ls brand uitgebroken in het restaurant een Maastrichts hotel. Twee va nde vijf gasten konden zich redden door in een vangzeil van de brandweer te springen (15 meter). De drie andere logees konden het gebouw later normaal verlaten. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. JJET ZATERDAG door de regering ver strekte communiqué over de moeil- Iijkheden in de Nieuwguinese Baliemval- lei kan, in de vorm waarin het ons heeft bereikt, niet bevredigend worden ge noemd. Daar is in de eerste plaats het feit, dat blijkens dit communiqué de re gering volstaan heeft met de commissies voor Nieuw-Guinea uit ons parlement in te lichten. Wij vragen: waarom slechts deze wijze van inlichten? Er is ook in de publiciteit het een en ander over de Baliemvallcl van doen geweest. Er zijn vragen opge roepen. Er is twijfel gerezen omtrent de Juist heid van het gevoerde beleid. Nu blijkt, dat slechts de commissies uit het parle ment mogen weten, vertrouwelijk dus, hoe de vork in de steel heeft gezeten. Is Nederland dan verder een soort ach tergebleven gebied, dat het dit niet we ten mag? Is Nederland zelf zoiets als een Baliemvallei? Stellig niet. Maar dan is het ons niet duidelijk, waarom, buiten deze Kamerleden, ons volk van het ge- benrde onkundig moet blijven. Ons dunkt, dat onze volksvertegenwoor- ding er, juisi als volksvertegenwoordiging, op heeft toe te zien, dat het verschijnsel van vertrouwelijke inlichtingen aan het parlement strikt beperkt wordt gehouden- En hier gold het een zaak, die reeds ruimschoots in de publiciteit gekomen Ook voor het overige laat dit commu niqué vragen over. Onze indruk is, dat het hier gegolden heeft een twistpunt tus sen bestuur aan de ene. rechterlijke macht aan de andere kant. Blijkbaar heeft de rechterlijke macht, althans het vervol gende deel daarvan, op Nieuw-Guinea nog een van het bestuur afhankelijke po sitie. Het bestuur kan onder omstandig heden gelasten, van een vervolging af te zien, hetgeen in dit geval ook is geschied. Dit is een situatie, die, zo lijkt het ons toe, op den duur toch niet kan voldoen. In een rechtsstaat behoort de rechterlijke macht de garantie te hebben ter handhaving van recht en rechtszekerheid zelfstandig te kunnen optreden. Anders lijkt het ook niet waarschijn lijk, dat nog iemand gevonden zal wor den, bereid om in Nieuw-Guinea het ambt van procureur-generaal te bekleden. Weshalve wij moeten concluderen, dat hetgeen ons per communiqué aan weten schap is verstrekt, niet bevredigend heten mag, zodat naar nadere informatie mag worden uitgezien. Bij een botsing tussen een Stadsbus en een vrachtauto nabij Girardot, in de Zuid- amerikaanse staat Columbia, zijn zaterdag negen mensen omgekomen en zeven ge- Drie vrouwen en vier kinderen, die allen tot één gezin behoorden, zijn zaterdag avond ln een dorp bij de stad Pesjawar levend verbrand, toen hun huis vlam vatte en geheel uitbrandde. Alle slacht offers sliepen op één kamer. Het gezins hoofd kon zich redden, pij een brand, die gisteren in een flatge. bouw in Brooklyn (New York) woedde, zijn de 36-jarige Anna Fanoher en vijf van haar negen kinderen om het leven gekomen. De brand was ontstaan op de bovenverdieping die dit gezin bewoonde. dagen gedaald, terwijl zich boven Scan dinavië en de Noordelijke IJszee een nieuw hogedrukgebied ontwikkelde. Een kleine depressie boven Noordwest-Dults- land zorgde ervoor dat de vorst over Duitsland tot dlchtbü Berlijn werd te ruggedrongen. De depressie veroorzaakte in haar omgeving sneeuwval. In ons land veroorzaakte zij een noordelijke lucht stroming waarin geen temperaturen on der nul voorkwamen. Op de Oceaan heerst een levendige depressie-activiteit. Aan het front van een diepe depressie ten zuiden van Groenland splitse zich bij de Golf van Biscaje een gedeelte af dat naar Zuid-Frankrijk trekt. Een actieve storing op het westelijk deel van de Oceaan koerst snel naar het oosten. In verband met deze ontwikkelingen zal fili"!' 1/L'i> r\i I7TTT>/~M> A de wind bij ons uit oostelijke richtingen HU/I E1j1\ LLi tdUKLri A gaan waaien waardoor lucht met tem peraturen om het vriespunt zal worden Rapporten hedenmorgen zeven uur aangevoerd. Plaatselijk kan daarbij wat Onveranderd ZON EN MAAN De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige Vpenburg "IE nationale boerenver- land aan te kopen. Hun be- Ierse zaakgelastigden hebben ging moet de Ierse regering ging niet verontrust was eniging van Ierland heeft langstelling ging voorname- ingeschreven, is het niet landaankoop door buitenlan- door het handjevol Ilollan- de regering gevraagd een lijk uit naar vakantieverblij- mogelijk om de juiste om- ders verbieden. In Zwitser- ders en Scandinaviërs, die vang van de landaankoop te land is zulk een verbod al sinds de tweede wereldoor- Volgens Healy wordt nu schattcn. va". kracht, terwijl een der- log Iers land hebben ge- zelfs het beste land bedreigd „Maar wij hebben 900 af- g.®}'^e .maatreSfl in Frank- kocht. met aankoop door Duitsers, delingen in de republiek en riJ ,s ulSenlenn- „Zij hebben kleine lande- Volgens hem schijnen de ziJ hebben hun oor dicht bij Op het ogenblik moeten "J®pr)j4>1J,e ïf4b°"^ einde te maken aan de ven met vismogelijkheden. schrikbarende toeneming van Duitse landaankopen i Ierland. Sean Healy, secretaris van ,UISC1IS 11C111 stu,j,lcll ue u.v„, „bVu»i.a de boerenvereniging, heeft Duitsers voldoende geld ge- de grond", zei hij, „wij zijn buitenlandse kopers in Ier- waardoor ZU verklaard dat de aankopen spaard te hebben om naar zecr verontrust en bezorgd land ten tijde van de aan- e,^en mpn*pn ppn een veilige, neutrale plaats dat geen land meer beschik- koop 25 procent zegelrecht d hij ben aangenomen. Twee jaar geleden begon- voorbeeld beschik- koop 25' procent ""zegelrecht Seven h„e de winsten te ver- ver van het baar zal zijn voor de jonge- betalen tegenover de 3 pro- groJf"1 TZ®*r, j1" n, Sowjetdeel van Europa ligt ren> die het boerenbedrijf nu cent die door de Ierse kopers vrees is aai ae uuu- Omdat vele buitenlandse lMen'" moet worden betaald. nen de Duitsers in Ierland eigenaars hun land onder Volgens de boerenverenl- Healy zei, dat zijn verenl- deze zullen emigreren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1