Nacht Ë9I O O 0 O O O O 0 O O O O Herdenkingszegels bij 300 jaar Poolse pers Protest van Westduitse boeren bij regering Rechter heeft rieten omheining in studie In nacht waarin moeder stierf op inbrekerspad? ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Dum-vraag 49 Probleem van D. de Ruiter te Am sterdam (Eerste publicatie). Fraai is de stand van dit probleem van D. de Ruiter te Amsterdam nief te noemen. Gezien echter de mogelijk heden van meerslag, tempi en eind stand valt zulks niet te verwonderen Als U niet te ver zoekt is het eind spel gauw gevonden. Schaak-vraag 49 De diagramstelling van L. Prokes' eindspel luidt: wit: Kf3, Tb7, Lg2, pi a6. Zwart: Ka8, pi a2 en b2. Wit wint als volgt: 1. Kf3f2, a2—alD; 2. a6a7, Dalxa7f; 3. Tb7—b6t en Bridge De oplossing van het tegenspelpro Ibleem van gisteren is als volgt: Oost !moet in slag "2 hartenvrouw naspe len! Het is zeker, dat Oost met troef nog aan slag komt. Heeft West nu hon- neur-derde in harten, zo kan Oost la ter een harten troeven, waarna met het maken van klaveraas door West het spel één down gaat. In de praktijk verliep alles volgens de plannen. Ziehier de volledige kaartverdeling ni de le slag: A V 8 B 10 8 O H 9 3 H 7 2 9 H75 O 10 6 A V 10 9 8 B 4 H 10 2 9 V 9 A854 Toen Oost in slag 2 hartenvrouw naspeelde, nam Zuid met het aas. Zuid zag het aftroefgevaar in har ten, besloot niet te snijden op schop penheer en speelde schoppenaas en schoppen 8 na. Oost nam onmiddellijk met schoppenheer en vervolgde met jharten, door West genomen met har- West liet zijn partner nu een harten aftroeven, waarna Oost-West nog kla veraas meenamen en Zuid één down Jack Diamond. Invul-puzzel H 3 U 6j 7 8 10 12 13 Vul horizontaal in: 1. grote deur, 2. diamantafval, 3. stok met voettrede, 4. deelteken op een klinker, 5. verschil tussen bruto en nettogewicht, 6. zeer boos, 7. vis net, 8. korter, 9. inwendig lichaams deel, 10. het uitspansel, 11. scheidings lijn, 12. deel van een fiets, 13. schich tig. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen van roofdieren. Oplossing vorige puzzel Hor.: Eede, 12. 19. nok, teen, 28. 1. betamelijk, 10. nog, 11. Rg, 14. pet, 16. set, 17. arm, 21. le, 22. moot, 24. pol, 26. log, 31. tram, 33. sap, 35. el, 39. L.O., 40. rem, 42. raar, 44. riem. 2. en, 3. top, 4. Agen, 5. Ee, ij del, 8. ketel, 9. Bram, 13. top, 18. moet, 20. kol, 23. los, 27. naar, 29. gal, 30. berk, 34. pos, 36. Leo, 38. Rai, 41. 3e eeuwfeest van de Poolse pers. Een drietal bladen, dient als ondergrond voor de eigenlijke postzegels met het woord 300 lat (300 jaar). Niet alle drie zijn ze 300 jaar. Die eer komt alleen toe aan afb. 3 „de Poolse Mercuur" van 1661. Maar de communis tische regering vond de kans te mooi om meteen in het kielzog van het oudje, twee veel jongere dagbladen mee te ne- in de huldiging! Afb. 1: „Proleta riaat", is van 1883, en afb. 2 Republiek" is van 1944, dus direct na de bevrijding in Polen opgericht. Israël moest sinds de munbwijiziging in agorot, nog steeds voor zijn frankeerze gels volstaan met een nooduitgifte van simpele waardecijfers. Binnenkort zijn nu de definitieve fran keerzegels van 1 agorot tot 1 pond 100 agorot) gereed. We kunnen er reeds enige afbeelden. De 'hele serie is gewijd de telkens van de dierenriem. De ago rot waarden elk één voorstelling terwijl de pondswaarde ze alle tesamen afbeeldt. We zien op afb. 4: schorpioenen, afb. 5 weegschaal, afb. 6: de stier en afb. 7 ram. lik was, daar de Bijbel niet over deze die renriemtekens spreekt, wat verbaasd dat Israël deze motieven koos. Mijn Joodse postzegelihandelaar vertelde me dat, hoe wel waarschijnlijk oyergenomen van de heidense volkeren rondom Kanaan, deze dierenriem een grote rol speelde, in de tijd dat de rabbijnen met simpele hulp middelen van de Oosterse sterrenhemel de maanstand, de feestdagen precies vaststellen moesben (Pascha enz.). i zo blijven voortleven dat ook n Israël bij een maand (Adar b.v.) ook het dierenriemteken van de ovei komstige maand er vaak bijgenoemd wordt: („geluk van de vissen"). Italië eerde Michelangelo Merisi da Carravagio, (zie vorig artikel) en ook San Marino deed mete in de zegelhulde: afb. 8, het bloemenmeisje van deze beroemde schilder en leermeester van Gerard Hont- horst. Ik geef thars de volledige naam de kunstenaar, omdat een meelevend lezer me opbelde en er mijn aandacht op vestigde dat mijn vermelding Michel angelo (zij het dan met geboorte en sterf jaar) toch vele lezers ten onrechte zou hebben doen denken aan de grote, geniale Michelangelo. Nadat Rusland reeds lang tientallen zegels gewijd 'heeft aan zijn vele ruimte- vaartsuccessen, komt eindelijk ook Ame rika met gerechtvaardigde trots op eer zegel een van zijn geslaagde experimen- Voor de filatelisten ten herdenken, n.l. de Echo I afb. 9. We de geluidsgolven weerkaatsen en teruggezonden worden naar de aarde. Afb. 10 van Rood China eert Fr. Engels de grote medestander van Karl Marx Allerwegen in de rode landen wordt nu zegels herdacht dat Engels 140 jaar geleden geboren werd. Dat ik juist deze Rood China afbeeld, is opzettelijk, immers, we zien hier Engels in Den Haag sprekend op het Haagse Congres van de le Internationale. Op de eerste dag envelop is zelfs door China een Haagf stadsgezicht afgebeeld. Polen bracht een lange, forse vogelserie, waarvan afb. l) :n is, en Rood-China een heel lange reeks met Chrysantemums (afb. 12). Voor motief verzamelaars van flora en fauna een goede week!! Al wordt die overdreven ijver der communistische lan. den wel wat erg opdringerig, vermoeiend kostbaar op den duur. En steeds meer verzamelaars worden kopschuw door deze ongebreidelde stroom van nieuw tjes. Ook Uw medewerker weet soms haast niet een objectieve keus te maken uit deze 'hoorn des overvloeds! Dan zijn serieuze en verantwoorde uitgaven zoals de beide slotillustraties liever en sympathieker. Afb. 13 van Ceylon brengt het portret an de vermoorde premier Bandaranaike, 1 het elegante zegeltje van afb. 14, uit gegeven om de dag van de postzegel te n, symboliseert de reden van de sie bijzonder - aardig: de diligence door de posthoorn. Serieuse landen; Cey lon, Italië, Amerika, om bij de in dit artikel behandelde landen te blijven, zijn ook altijd bescheiden; geen lange linit- nseries, maar één enkele waarde van bescheiden frankeerbedrag. Zulke landen zullen aich langer in de gunst der verzamelaars verheugen dan de roof- bouwplegende Oostelijke landen! Te weinig aandacht voor de landbouw (Van onze correspondent, in Bonn) De door de Westduitse boeren bond de Laatste weken systematisch gewekte stemming tegen de bonds regering zal op 7 maart a.s. haar hoogtepunt krijgen in een opmars der boeren, die het „Bauernverband" De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, zal vrijdagochtend beslissen of de in de gemeente Ouder-Amstel wonende bouwkundige F. H. Ruppert de rie ten omheining die hij in april van het vorig jaar om zijn achtertuintje heeft geplaatst zal mogen behouden, dan wel deze za'l moeten verlagen of afbreken. een gisteren behandeld kort geding hebben beide partijen de bouwkundi ge als eiser en de gemeente Ouder-Am stel als gedaagde hun standpunten deze kwestie uiteengezet. Voor de gemeenite deed dat de advocaat en ex- ;ter mr. dr. P. J. Witteman. mr. J. M. Levenbach pleitte voor de heer Ruppert. De heer Ruppert beek de omheining geplaatst te hebben nadat hij van de di recteur van de afdeling openbare wer- van de gemeente Ouder-Amstel had wnen dat daarvoor geen toestem ming nodig was. De bouwkundige acht- deze maatregel noodzakelijk omdat hij bij het nemen van een zonnebad niet vanaf de straatzijde bespied wilde worden. „De tuintjes zijn juist zo veel mogelijk open gehouden opdat er een grote, frisse ruimte onltstaat", zo zei mr. Witteman, „en wie denkt er in ons klimaat nu aan een zonnebad". Er ontspon zich een juridisch steek spel tussen beide pleiters, waarbij mr. Levenbach trachtte aan te tonen dat de gemeente niet gerechtigd is de schut ting te verlagen of af te breken. Mr. Wibteman vroeg zich echter af of de president wel iets kon verbieden waar toe de gemeente verplicht is. Dat kon volgens hem alleen als er bij de over heid sprake was van een grote wille keur of grove onredelijkheid. „Maar de overheid is in dit geval juist uiterst lankmoedig geweest en heeft zowel het recht als de plicht om het scheppen deze hokjes-geest te verbiedec. temeer daar het aanzicht van de gehele rij ach tertuintjes hier door aanzienlijk wordt geschaad". De 64-jarige winkelier E. Caris uil Maastricht is gisteravond in het kanaal Luik-Maastricht geraakt. Toen de dren keling op het droge werd gebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. voornemens is die dag in Dortmund te organiseren. Tachtigduizend boe ren in West-Duitsland zijn opgeroe pen aan deze protest-demonstratie deel te nemen. Wat de boeren willen ;n verhoging van de middelen, n het kader van het z.g. „groene plan" der bondsregering (ter onder steuning van de landbouw) voor 1961 zijn gevoteerd met 400 miljoen mark. De land'bouw-subsidies zouden daar mede voor de eerste maal boven de miljard markt stijgen. Ofschoon de bondsregering in „groene plannen" de afgelopen vijf jaren vele miljarden mark heeft gestoken in de structuurverbete ring van de Westduitse landbouw, be schuldigt de boerenbond Bonn er de boer. in een economisch onmogelijke situatie te hebben gébracht. De bondsregering aldus de boeren begunstigt in de eerste plaats de industrie. Zij wijzen er op. dat de prijs stabiliteit alleen maar te danken is de gelijkgebleven en ten dele zelfs laagde prijzen van agrarische produk- ten, terwijl die voor industrieprodukten gestadig zijn gestegen. INVOER De boerenbond eist voorts afstemming van de landbouwinvoeren op de binnen landse produktie der Bondsrepubliek. In Celle-(Nedersaksen) dreigde de boe renbond-president Rehwinkel met strijd middelen en stookte de boeren op bij de volgende algemene verkiezingen de komende herfst) de regeringspartij de rekening te presenteren. Daar ligt precies het probleem: de boeren willen de bondsregering, die groot deel van haar stemmen van landsvolk betrekt, onder politieke druk zetten. Dat is tot dusverre in elk ver kiezingsjaar gelukt. Ditmaal schijnt ech ter de regering haar budget wjjst voor 1961 een recordcijfer van vijftig miljard mark aan vastbesloten te zijn voor deze druk niet te wijken. De toon van Rehwinkels redevoering aanvallen op de regering heeft in Bonn veel kwaad bloed gezet. Eis tegen inbreker weer twee jaar In hoger beroep heeft gisteren voot het gerechtshof te Arnhem terecht ge staan de 26-jarige bontwasser J. R. uit Apeldoorn, verdacht van het plegen vat aantal inbraken in zijn woonplaats rechtbank te Zutphen had hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf vai jaar zonder aftrek. De procureur generaal eiste nu ook twee jaar. doch j et aftrek. De bonitwasser had tegenover de po- tie bekend, de inbraken samen met jn verloofde te hebben gepleegd. Later trok hij deze bekentenis in. De ver loofde nam toen de schuld op zich, doch zij trok haar bekentenis in. De verdachte maakte daarop een einde aan de verloving. De vrouw raakte hierdoor zo van streek, dat zij in een zenuwin richting moest worden opgenomen. Verdachte verklaarde thans alles t« willen bekennen. De raadsman mr. M. B. Bouwens sprak als zijn overtuiging uit dat de geëiste straf te zwaar moet worden geacht voor deze zwakke figuur. Negen maanden geëist tegen flessentrekker Voor de rechtbank te Utrecht heeft gistermiddag de 22-jarige reclame-prak- tikain.it H. B. T. L. K. L. R. A. S. terecht gestaan wegens verduistering en flessen trekkerij. De officier eiste negen maan den gevangenisstraf met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk. S. was als zoon van een rijke familie gewend over veel 'geld. te beschikken. Bovendien stond hem een erfenis vam anderhalve ton ter beschikking. Deze erfenis zou bot zijn 25ste jaar onder be wind staan. S. wilde niet op het geld wachten. Hij ging een contract aan met een zekere A. die voor f 130.000 de er fenis „overnam". S. maakte het geld in enkele maanden op. Hij had grotte schul den o.a. bij een hotelhouder In Wasse naar Nadat bekend werd dait S. naar het buitenland zou gaan greep de politie in. Thans is hij failliet verklaard. VARA: aandacht voor gekleurde volkeren In de komende week zal het radioprogramma van de VARA dikwijls gewijd worden aan de ge kleurde volkeren. Zo zult u dan kunnen luisteren naar drie hoor spelen, een forum, een gesproken portret, een muziek-drama, ver schillende muziekprogramma's enz. Op maandagavond 23 januari wordt een experimenteel klankbeeld „De dag is nog niet rijp", gewijd aan de rassen discriminatie en geschreven door Cees Pijpers, uitgezonden. Op dezelfde avond kunt u luisteren naar het mu ziekdrama van de Pools-Amerikaanse componist Jan Meyerowitz, op teksten van de Amerikaanse negerdiohter Langston Hughes: „De slagboom". Dit werk, dat handelt over het ras senprobleem in de V.S. aan het einde van de vorige eeuw, wordt uitgevoerd door bekende Nederlandse zangsolis ten (o.w. Corry Bijster en Anton Elde- ring) en acteurs. Het begeleidende Pro menadeorkest wordt gedirigeerd door Benedict Silberman. Hoorspelen, gebaseerd op de rassen scheiding tussen man en vrouw, kunt u woensdag- en vrijdagavond horen. Het eerste, een bewerking van de Amerikaanse roman „De vreemde vrucht" van Lilian Smith, vertelt de gesohiedenis van een negermeisje en een blanke jongen en het tweede is een spel voor twee stemmen „Droom van huid en hart", geschreven dour Piet Heil. In het „gesproken portret" dat de VARA woensdag in het middaguur uitzendt is de bekende Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King hoofdpersoon en vrijdagochtend zal in het vrouwenprogramma een uit zending over de Zuidamerikaanse gekleurde vrouw worden opgeno- Zaterdagmiddag (28 januari) zal er een forum worden gehouden over het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika, gepre sideerd door mr. G. J. B. Cammelbeeck. Onder de deelnemers aan het gesprek zijn dr. J. J. Buskes, de heer T. Cnos- sen en dr. K. L. Roskam. Interkerkelijke Eurovisiedienst Morgen, zondag, wordt van 5.45 6.45 In de Protestantse kathedraal St. Pierre te Genève een interkerkeHjke dienst gehouden ter gelegenheid van de Internationale Gebedsweek voor de eenheid der kerk. Het IKOR zal deze dienst, ln Eurovisie uitgezonden, rechtstreeks overnemen. Aan deze bijzondere dienst zullen Oosters-orthodoxen, Anglicanen, Oud katholieken, Lutheranen, Hervormden, Quakers en leden van het Leger des Heils deelnemen. Niettegenstaande de kerkelijke ver schillen willen al deze samenkomen- den bidden om „een ondubbelzinnige gestalte van de éne kerk". Zij zullen dit doen in versahillende talen, maar in het geloof aan één God en Heer. Voorganger in deze dienst is ds. Jean-Marc Ohappuis. Voor Nederland zal ds. C. M. de Vries het commentaar spreken en de dienst uitleggen. Kijk- en luistergelden in Frankrijk beperkt De Franse regering is dermate te vreden over het radio, en televisie- budget, dat de luister- en kijkgelden voor alle tweede toestellen zijn afge schaft. Ook voor een autoradio of een draagbaar toestelletje dat men buitens huis kan gebruiken behoeft, wanneer er reeds een belastbare radio-ontvan ger in huis is, niet meer te worden betaald. Ook het bezit van een tweede televi sietoestel is vrij. BRAZILIË: MILJOEN T.V.-KIJKERS Na Zweden heeft nu ook Brazilië zijn miljoenste televisiekijker kunnen verwelkomen en is daarmee het elfde land ter wereld geworden dat het k\j. kerstal met zeven cijfers kan schrijven. mm* vanavond Alle dwaze verhalen ten spijt zal Johnnie Kraaykamp vanavond voor de vaderlandse televisie optreden en wel als gast van Mies Bouwman in het AVRO-programma „In de hoofdrol". Dat gebeurt om 9 25 uur. Vooraf om 8 uur het NTS-jour- naal, om 8-20 AVRO-actual it ei ten- rubriek en om 8.30 nog eens optre den (telerecording) van het beroem de Russische dans-ensemble Moisé- jef, die de eigenlandse folklore levend houdt. vanavond Het KRO-programma „Populaire klassieken", dat naar gewoonte de zaterdagavonduitzending opent, is vanavond een programma „op de plaat". Bekende internationale or kesten spelen werken van Lalo, Ro- drigo en Ravel. Om 9.10 uur begint de gezelligheid met Tierelantijnen, die besloten wordt door het scherts- forum „De Kopstukken", om 10.40 volgt de voorbereiding op de zon dag en om 11 uur een uitzending van religieuze muziek uit de Duitse baroktijd. Bij de VARA wisselt het ene amu sementsprogramma het andere af. Begonnen wordt om 8.05 uur met „Week uit week in", om half tien gaat het orkest Malando spelen, om 10.05 uur wordt het hoorspel „Sca- ramouohe" voortgezet en om 10.40 uur de wanordelijke geschiedenis „Warwinkel". Programma voor morgen ZONDAG 22 JANUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 8,00 Nws 8.18 Voor het platteland, lezing 8.30 Gevar progr 9.45 Geestelijk loven, toe spraak 10.00 Gram 10.35 Week der ge- Heded en gram 13-25 Km. Kunstkritieken 14.40 In Ter irium 13.35 16.30 Spoi Lichte muz 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Lichte muz 17.30 V d jeugd 17.50 Nwe. sportuitsl en sportjoum VPRO: 16.30 Doopsgez keriodderct. IKOR: 19.00 V d jeugd 193° De °Pen deur, le" ring. AVRO: 20.00 NWs 20.05 Lichte muz hoorspel 22.00 Gram li 22.45 Journ 23.00 Zang en piano g3 15 Sportuitsl 23.20 New York catling 23.25 Gram 23.55—24.00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 8 00 Nws 8.15 Gram 8.25 Hoogmis. NCIRV 9.30 NWs en waterst 9.45 Schriftlezing en overdenking. CONVENT VAN KERKEN.: 10 00 Gereformeerde kerkdienst. NORV :130 Gram 1>45 Gewijde muz. KRO: 12.15 BÜitenl comrn 12.25 Gram 12.40 Lichte muz 13.00 Nws 13.05 De hand aan de ploeg, lezing 13.10 De Wacüdere. hoorspel 13.30 Vclksmuz 13.50 Boekbespr H 00 V d kind 14.30 Pianotrio 15.00 Boekibespr 15.15 Koor zang 15.30 Muzikale lezing 16.00 Siport 16.30 Godsd uitz. IKOR: 17.00 Jeugd dienst. 18.00 Het geladen sdhip 18.30 De kerk aan het werk, gesprekken 18.40 Docu mentair progr. NCgtV: 19.00 Nwe uit d« kerken 19.05 Gratrt 19.50 Weg en werk der kerkhervormers, lezing KRO: 19.45 Nws 20.00 Lichte muz 20.30 Act 20.35 Promenade-ork en sol 21.30 Het glazen dorp, hoorspel 2.25 Boeklbespr ^-fO Nwi 2.40 Avondcollege 23.00 Avondgebed 20.15 Kitzbühel. IKOR: 17.45—18.45 Eurovisie: Kerkdienst te Genève. NORV: 20.00 Natuurfilm 20.15 duw, documentair progr 21.50 Dagsluiting. Programma voor maandag MAANDAG 23 JANUARI 1961 Hljversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8.00 Nws. Daarna: Orgelspel 8.35 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9 10 Gram. VPRO: 10.00 Mor genwijding. VARA 10,20 Gram 11.15 Voor- Dc procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof heeft vrijspraak geëist tegen de 47-jarige Arnhemse koopman A. P. F. ten V., die wordt verdacht van het plegen of uitlokken van een tweetal inbraken in samen werking met de reeds tot twee jaar gevangenisstraf veroordeelde opper man G. J. P. uit Arnhem. De recht- 94 Dan ineens zag ik de reden van dat remmen. Er scheen iets in de bestuurdersruimte van de tractor aan de hand te zijn en toen we naderbij kwamen het ging tergend langzaam omdat we over tientallen spleten moesten springen of er omheen lopen, ontdekten we wat het was. Coraz- zini en Levin waren in een hevig gevecht gewik keld en hoe ongelofelijk het ook moge klinken op een afstand van dertig, veertig meter leek het ons dat Levin aan de winnende hand was. Hij had zioh op de achter het stuur zittende Co razzini geworpen en stootte hem met zijn kale hoofd wild in het gezicht. Corazzini zat gevangen in de nauwe ruimte en kon op geen enkele ma nier van zijn kracht gebruik maken. Dan week heel onverwacht het portier van de bestuurders ruimte open en vielen de beide mannen vechtend en elkaar omklemd houdend naar buiten. We konden nu ook zien waarom Levin zijn hoofd als wapen had gebruikt zijn beide handen bleken op zijn rug gebonden te zijn. Ontegenzeggelijk was het een moedige daad geweest om Corazzini op deze manier aan te vallen, maar de oude man kreeg niet zijn beloning voordeze dapperheid, want juist toen we de vechtenden bereikten, had Corazzini zijn pistool gepakt en vuurde hij een schot op Solly Levin af die hulpeloos op zijn rug in de sneeuw lag, maar toch nog probeerde de veel sterkere man in zijn bewegingen te belem meren. Ik wierp mij met mijn volle gewicht op Corazzini en sloeg het pistool uit zijn hand dat langs de gletsjer naar omlaag gleed. Ik was ech ter te laat, want toen het wapen in een spleet ver dween lag Solly Levin in elkaar gekrompen en met bloed bevlekt op het ijs. Johnny Zagero duwde me ruw opzij en staarde naar de roerloze man aan zijn voeten. Een paar seconden bleef hij daar zonder zich te bewegen staan en toen hij zich daarna naar Corazzini wendde, was zijn ge zicht volkomen onbewogen. Misschien ook het zonder einde besef dat het met hem afgelopen was dat ik plot seling in de ogen van Corazzini las. Ik kan er geen eed op doen, want hals over kop rende hij onverwacht naar de met ijö bedekte rotsblokken die zich tien meter verder aan de kant van de gletsjer bevonden en waar hij een schuilplaats hoopte te kunnen vinden. Corazzini was vlug, maar Zagero nog vlugger: hij had Corazzini na vier meter al te pakken en met een doffe smak kwamen ze samen op het ijs terecht en vochten en sloegen en trapten zonder een woord te zeggen zwijgend en verbeten als twee mannen die wis ten dat verliezen de dood zou betekenen. „Laat dat geweer vallen1" Ik draaide me om naar de slem achter me. maar zag alleen het spierwitte gezicht van Mar garet Ross met de angstige, bruine ogen. Onwil lekeurig bracht ik mijn geweer omhoog. „Laat vallen!" De stem van Smallwood klonk hard en scherp en achter de schouder van Mar garet ontwaarde ik door een spleet van het ach terzeil van de tractor nog net even zijn gezicht. Hij had zich geheel achter het lichaam van Mar garet verscholen en het was een bewijs van zijn sluwe, koude manier om de dingen te berekenen dat hij op het moment had gewacht waarop onze aandacht zou zijn afgeleid. „Uw vriend ook! En vlug!" Ik aarzelde, keek naar Hillerest de enige die ook een wapen had om te zien waar deze zich bevond en staarde dan met wijde ogen naar de achterkant van de tractor waar ik „plop" hoorde uit het pistool met de geluiddemped en vlak daarop een kreet van pijn van Margaret. Ze greep naar haar arm juist boven de elleboog. „Vlug! De volgende kogel gaat door haar schouder". De stem van Smallwood was dreigend en zacht, de uitdrukking op zijn gezicht onverzoenlijk. Ik twijfelde er geen moment aan dat hij woord zou houden en tegelijkertijd kletterden de geweren van Hillerest en mij op het ijs. „Schop ze over de rand van die spleet!" We gehoorzaamden en bleven machteloos staan, alleen maar in staat om dat woedende, beestach tige gevecht op de gletsjer gade te slaan. Geen van beide mannen had op het gladde ijs overeind kunnen komen en soms lag de een boven, dan weer de ander. Misschien waren ze alle twee even sterk, maar Zagero had het nadeel van die ver schrikkelijke nachtelijke tocht over de ijskap die hem lichamelijk uitgeput moest hebben, van zijn nutteloos geworden handen en ook van het dikke verband dat hem niet alleen verhinderde om Co razzini vast te grijpen, maar bovendien elke slag verzachtte. Toch bestond er geen twijfel aan hoe het gevecht zich ging ontwikkelen: de handen die volgens mij nooit meer hadden kunnen vech ten, sloegen nu het leven uit Corazzini. Ik her innerde me de vernietigende kracht waarmee ik Zagero al eerder had zien slaan en heel even had ik ergens met Corazzini te doen, maar dan wist ik weer dat Corazzini in niets van Smallwood verschilde en dat Smallwood bereid was Marga ret Ross met even groot gemak te doden als hij het een vlieg zou hebben gedaan. Ik keek naar de in elkaar gekronkelde gestalte aan mijn voe ten en al mijn eventueel medelijden verdween als r de zon. Heit ging in deze zaak om een in braak in Arnhem, waarbij een aantal bossen koperdraad werd gestolen en om een inklimming in een groentewin kel, die ƒ7000 had opgeleverd. P. had beide gevallen bekend en Ten V. ge noemd als zijn medeplichtige. De vrouw van P. had de verklaringen van haar man ondensteund. Zij vertelde dat de buit in haar huiskamer was verdeeld. Ten V. ontkende echter iets met deze zaken te maken te hebben gehad. De rechtbank had hem van de koperdraad- diefstal vrijgesproken. De procureur-generaal was het ten aanzien van deze vrijspraak met de rechtbank eens, doch hij meende dat ook in het tweede geval vrijspraak on vermijdelijk was, aangezien het over tuigend bewijs z.i. niet als geleverd kan worden beschouwd. Op de avond van de inbraak lag de moeder van Ten V. op sterven en de procureur-generaal kon zioh niet voorstellen, dat iemand in zon situatie nog diezelfde nacht gaat inbreken. Mr. G. F. Schadd. de raads man van Ten V„ ging uitvoerig in op de verklaringen van P. en zijn vrouw, die volgens pleiter zeer onbetrouwbaar zijn, waarover deze zo in opwinding geraak ten dat zij de verdediger scheldwoor den toevoegden. De president, liet het echtpaar de zaal uitzetten. Boekhouder eigende zich f 36.000 toe De Amsterdamse recherche heeft de zestigjarige boekhouder H. gearresteerd onder verdenking van verduistering ln dienstbetrekking en valsheid in geschrif te. De boekhouder heeft zich de laatste drieëneenhalf jaar naar schatting 36.00U toegeëigend. Hij pleegde deze verduiste ring door het uitschrijven van cheques, waarop hij de valse handtekening van zijn directeur plaatste. H. verzilverde de chèques bij de ank van zijn werk gever, directeur van een fabriek in de Amsterdamse Jordaan. Hij was daar on geveer vier jaar in dienst. De boekhou- Wordt vervolgd) der heeft een bekentenis afgelegd. praaje 12.38 Kamermuz 13.00 Nws 13.15 Voor de middenstand, le zing 13.20 Pianoduo 13.45 Wikken en we gen, lezing 14.0o Kamermuz 14.25 Van an der ras, hoorspel 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig 16.45 Oude liedljes 17.00 Hanvmondorgelepel 17.25 Lichte muz 17 50 rom Lodewijk, hoofd afdeling publi. van de stichting bevordering be- nimg bevolking, spreekt onder het Uzelf gaf ons opdracht 19.30 De is nog niet rijp, klankbeeld 20.20 20.26 De slagboom, operette 21.55 rogr 22.30 Nws 22.-K) Gram 23.20 Llch. iz 23 45 Jazzmuz 23..56—24.00 Nws. II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 10 Gram 7.30 ng 7.40 Gewij- 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.33 0 V d zieken 9.35 Gram 9.40 uw 10.10 Gram 10.15 Rondom n ïi.oo r - s-bariton het Woo piano 11.30 Vijf t.-gm Gram 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land. en tuinfoouwmeded 12.33 Lichte 14.30 Gevar progr 15.30 Gram 16.00 Bij- beloverdenloi ng 16.30 Cello, klarinet en 8.00 Orgelspel 13.30 Gram 18.50 Open- ir kunstbezit 10.00 Nws en v.-eerber helm irspel 31.20 Pianorecital 22.00 Pari comrn 22.15 Gram 22.3o Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boeik>be«pr 23 05 Muzlk |ezing 23.33 Gram 23.55—24.00 Nws. Telcvlsieprogr. NTS: 20.00 Journ en KRO: 20.20 Dan Pasquale, ope- 21.30 Documentaire film 22.0o Bpilooj GRAMMOFOONPLATENPRO GRAMMA DRAADOMROEP Maandag 23 januan 1961 van 18—20 uur: I. Johannes Brahm«: 1. Rh voor alt, mannenkoor en onkest op. 53. Elisabeth Höngcn. alt; Berliner Lieder tafel; Philbarmonisch Orkest van Berlijn ojvFerdinand Leitncr. 2. Variaties voor orkest over een thema van Joseph Haydn op. 56a: Württeimbergs Staatsork. Stutt gart o-lv. Ferdinand Leitner. 3. Symphonie nr. 4 in c W.t. op. 98, Aillcgro non troppo, Andante moderato, Allegro giocoso, Alle gro energico c passionato, Philharmoniech Orkest van Berlijn olv. Eugen Jochum. n, Guetav Mahler: 1. ,Kindertoten|ieder" Nun will die Soon' hell aufgeh'nl, Nun seh' lch wohl warum so dunkle Flam- men. Wen dein Mtyterlein tritt zur Tür herein. Oft denk' lch. eie sind nur aus- gegangenl. In ddesem Wetter in diesem Braus, Christa Ludwlg, mezzo-sopraan; Phllharmonia Orkest olv André Vander- noot. 2. Drie RUökort liederen: leb der Wc|t abhanden gekommen Irh lindei Mit lacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7