,V.S. zullen vrijheid tot elke prijs verdedigen" Koning Boudewijn confereert AMERIKA'S NIEUWE PRESIDENT: Rij-examen bromfietsers? Vervanger van paard s BELASTING INTERN. FUNCTIES Minister Zijlstra (financiën) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat binnenkort een beslissing zal worden genomen over de definitieve vorm van belasting, die van de E.E.G.- en Euratom-salarissen zal worden geheven. De „nieuwe O.E.E.S.", de O.E.S.O., zal de invoering van een stafheffing belasting ten behoeve van de organisatie bestuderen. De Nederlandse regering heeft, gesteund door België, zich het recht voor behouden salarissen van functionarissen van de O.E.S.O. volgens de nationale wet te belasten zolang geen stafheffing is ingevoerd. Dit voor behoud zal, wanneer de Staten-Generaal er mee instemmen, bij de ratifi catie van de overeenkomst worden vastgelegd. AGRARISCHE DOMEINGRONDEN Het kabinet kan zich in beginsel verenigen met het standpunt, neer gelegd in de enige jaren geleden door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Biewenga (a.r.) over de uitgifte van agrarische domeingronden. Ook de regering zo deelt minister Zijlstra de Tweede Kamer mee is van mening, dat althans voor een gedeelte van deze domeingronden moet worden gestreefd naar uitgifte in eigendom en erfpacht. Dit be-, tekent echter niet, dat reeds op korte termijn met de uitgifte in eigendom een begin zou kunnen worden gemaakt. Een beletsel daarvoor vormt het feit, dat het afstoten van gronden in de IJsselmeerpolders op het ogenblik niet verantwoord is in verband met de bestaande onzekerheden over het toekomstige prijspeil van landbouwgronden. Een ander vraag stuk, dat eerst zal moeten worden opgelost, is het stellen van voorwaar den, waaronder de verkoop zal moeten plaatshebben. Daarbij wordt gedacht aan de wenselijkheid zo nodig bepalingen op te nemen met be trekking tot het tegengaan van onderlinge splitsing van eigendom en (of) gebruik. Een interdepartementale commissie zal zich over deze problemen gaan beraden. NIEUW-GUINEA De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer levert in een voorlopig ver slag kritiek op het wetsvoorstel tot sluiting van een overeenkomst met een combinatie van Nederlandse en Amerikaanse maatschappijen voor het exploiteren van bodemschatten op Nederlands Nieuw-Guinea. De socialisten wijzen erop, dat concessies als in de overeenkomst bedoeld, de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht der papoea's niet lang zullen overleven. Exploitatie van bodemschatten komt na de zelfstandig wording meestal het eerst voor nationalisatie in aanmerking. De meerder heid van de Kamer kan echter met het sluiten van de overeenkomst akkoord gaan. Zij meent, dat zelfs politieke veranderingen die op korte termijn te verwachten zijn, geen rem mogen zijn op het economisch vooruit brengen van Nieuw-Guinea. NIEUWE OPDRACHT De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft de „commissie Witteman", die tot taak heeft hem rapport uit te brengen over vraagstukken betreffende de van rijkswgee gesubsidieerde symfonieorkesten een nieuwe opdracht gegeven. De staatssecretaris heeft de commissie uitgenodigd hem advies uit te brengen over de vraag of er uit artistiek oogpunt beschouwd, aanleiding toe be staat, wijziging te brengen in de huidige indeling in klassen van de ge subsidieerde symfonieorkesten en voorts of er aanleiding toe bestaat de afstand in salaris tussen de verschillende orkesten te herzien. Afgezien van het antwoord op deze vraag heeft de staatssecretaris de commissie gevraagd of zij het gewenst acht om ten behoeve van het Concertgebouw orkest als nationale instelling bijzondere maatregelen voor te stellen en zo ja welke. De staatssecretaris heeft de commissie uitgebreid door tot leden te benoemen de heren dr. C. L. Walther Boer en B. van Lier. De toestand in België Koning Boudewijn heeft in de loop van de dag eerst het rooms- katholieke Senaatslid De la Val- lée Poussin, en daarna de minis ter voor maatschappelijk wel zijn, Servais, in audiëntie ont vangen, voor een bespreking van de mogelijkheden tot oplossing van het thans 31 dagen durende conflict over de Eenheidswet. Intussen duurt de staking bij de metaalindustrie in Luik, La Louvrière en Charleroi nog steeds voort. Van daag zou in Namen een vergadering worden gehouden door de coördinatie commissie van de Waalse afdelingen van de socialistische vakvereniging. Volgens kringen van deze vakvereni ging bestaat de mogelijkheid, dat deze commissie zal besluiten het verzet tegen de regering-Eyskens voort In de rest van het land verloopt het leven vrij normaal. De treinen reden op tijd, het goederenvervoer is hervat en de openbare diensten functioneren weer als vroeger. De socialistische „Le Peuple" Brussel meldt, dat volgens een ciële zegsman" er in Wallonië nog minstens 120.000 stakers zouden zijn. In Luik zou het aantal stakers 80.000 bedragen, van wie 65.000 in de staal- en andere metaalindustrieën. In Char leroi en La Louvrière zouden nog on- feveer 40.000 metaalarbeiders staken, n de Borinage is de arbeid in vrijwel alle sectoren hervat. Inmiddels hebben afgevaardigden plaatselijke afdelingen van het A.B.V.V. tijdens een in Luik gehouden verga dering besloten, dat de mijnwerkers in het gebied van Luik maandai werk zullen hervatten. Verder heeft gisteren in Luik de teraardebestelling plaatsgehad van de deze week om het leven gekomen Bel gische oud-bokser Woussem. Een me „Amerikaans attaché voor Nieuw-Guinea" De militaire attaché van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag, kolonel R. J. Hunt, heeft meegedeeld dat de Amerikaanse regering een assistent-mi litair-attaché in Canberra heeft geplaatst omdat men hem aldus indien nodig gemakkelijk naar Nederlands Nieuw- Guinea kan laten reizen. Kolonel Hunt zei in antwoord op vra gen, dat de Amerikaanse regering kolo nel H. L. Murray Jr. had benoemd tot assistent-militair-attaché, geaccredi teerd bij de Nederlandse regering in Den Haag. maar met standplaats Can berra en dat men hem „Amerikaans at taché voor Nieuw-Guinea" zou kunnen noemen. Hij zei voorts dat deze situatie niet nieuw is en, voor zover hij wist, reeds ruim vier jaar zo bestaat. Desgevraagd deelde kolonel Hunt nog mee. dat het nogal kostbaar zou zijn als van Den Haag uit een militair attaché naar Nieuw-Guinea zou moeten worden ge zonden. ren in zijn te Washington gehouden installatierede verklaard dat de V.S. „een lang gevecht in de schemering" zullen leveren tegen dictatuur, armoede, ziekten en oorlog. Kennedy deed een beroep op het Amerikaanse volk om „krachtig en opofferingsgezind" te zijn. Hü zei dat zijn regering de vrijheid in de wereld tot elke prijs zal verdedigen. Kennedy's toespraak was geheel gewijd aan buitenlandse politieke vraagstukken. De president nodigde de communistische staten uit deel te nemen aan een nieuwe krachtsinspanning ter bevordering van de vrede, waarbij hij wees op de wenselijkheid van het onder internationaal toezicht brengen der kernwapens. De Belgische troepen, die tijdens de stakingen werden opgeroepen ter be waking van de spoorwegen, andere belangrijke punten en van openbare gebouwen, worden thans geleidelijk aan teruggetrokken. De Belgische mili tairen, die hiervoor uit West-Duitsland werden teruggeroepen, krijgen twee dagen verlof alvorens naar hun leger onderdelen terug te keren. 0 In de Engelse Staatscourant is gedeeld dat koningin Elizabeth haar voornemen te kennen heeft gegeven dr. Fisher. de op 31 mei aftredende aarts bisschop van Canterbury, in de adelstand te verheffen. Hij waarschuwde de V.S. en hun bondgenoten als volgt: „Wij mogen de communistische landen niet uit lokken, door ons zwak te betonen". Kennedy riep op tot de vorming van „een wereldbondgenootschap, noord, zuid, oost en west omvattend, dat een vruchtbaarder leven voor het gehele mensdom kan verzekeren". De nieuwe president begon zijn toe spraak met te verklaren dat de nieuwe Amerikaanse generatie, die thans het roer van de Amerikaanse staat in handen heeft genomen, niet bereid is de langzame onthalzing der menselijke rechten gade te slaan of toe te staan, die thans plaats vindt, want dit land is altijd een voorvechter van deze rechten geweest". borgen." Kennedy stippelde een politiek van vrede door onderhandelingen uit, welke moet steunen op grote militaire macht. xgelijking lus: internationale toestanden die het aanzien gaven huidige de idealen, de Ameri kaanse revolutie, verklaarde de presi dent: „Dezelfde revolutionaire begin selen, waarvoor onze voorvaders heb ben gevochten, staan nog steeds huidige wereld op het spel. Het gaat het geloof dat de rech- ïs niet stammen van de edelmoedigheid van de staat, doch door God worden geschonken". U w n Ji „U O. te 11 "*i vervolgde: „Laat elke natie, of bos bij Hadleigh, Suffolk, zjj ons g0ed of kwaad Is gezind, we- het lijk gevonden van de twaalfjarige ten> dat wij tot elke prijs, ondanks iede- Linda Smith, die sinds maandag werd j re jast en zonodig onder het verdragen vermist. Ivan welke ontberingen ook, elke vriend zullen steunen en elke vijand zullen be strijden, teneinde deze vrijheid te w (Advertentie) Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- e zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat kan baten, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zi vprt de nieren en is veilig voor nart maag. Bij apotheek en drogist 0. 3.40 en 8.88. „Succes, mister President" ten in een nieuw bondgenootschap voor de vooruitgang, dat alle vrije mensen en vrije regeringen zal helpen de ke tens van de armoede af te werpen". Hij vervolgde: „Laat onze buurstaten weten dat wij ons zijde aan zijde met hen zullen verzetten tegen agressie of nndergraving, waar die ook op het Ame rikaanse vasteland zou plaats vinden. En laat elke andere mogendheid weten dat dit halfrond van plan is baas in eigen huis te blijven". De nieuwe Amerikaanse president richtte tot de communistische landen het volgende verzoek: „Laten wij aan beide zijden opnieuw beginnen te po gen de vrede te verzekeren, opdat niet de donkere machten der ver woesting, gebaseerd op door de we tenschap ontketende krachten, de ge hele mensheid in een vooruit bere kende of door een ongelukkig toeval veroorzaakte zelfvernietiging over spoelen". Doch hij waarschuwde de Amerika nen dat zij er volkomen zeker van kunnen zijn nimmer in slavernij te zullen geraken, indien de bewapening der V.S. zonder enige twijfel voldoen de is. Lof voor rede van Kennedy Premier Chroesjtsjef heeft zijn tele grafische gelukwensen gezonden aan president John Kennedy en daarbij de hoop uitgesproken dat de Ameri kaans-Russische betrekkingen thans een verbetering zullen ondergaan, evenals de wereldsituatie in haar geheel. In de boodschap werd gesproken ovex het uitbannen van de bestaande achter, docht terwijl volgens de Russische leider voorts het „zaad van de vriend schap en zakelijke samenwerking tus sen het Russische en Amerikaanse volk gezaaid kan worden". Kennedy ontving van beide zijden van het ijzeren gordijn gelukwensen. Daaronder waren ook gelukstelegram men van de Hongaarse president Istvan Dobi, de Oostduitse partijsecretaris Ulbricht en de Joegoslavische president Tito. De reactie in Europa was uniek. Er werd totaal geen kritiek op hem geleverd en overal scheen de hoop te bestaan dat hij de internationale spanningen zal verlichten. In Ierland wapperde de Amerikaanse vlag naast de Ierse. In Duncanstown, waar de voorouders van Kennedy van daan komen, werd de beëdiging ge vierd met vreugdevuren. De Westduitse regering heeft een officiële verklaring uitgegeven waarin Eisenhower wordt geprezen en de hoop wordt uitgesproken dat de vriendschap tussen de Ver. Staten en West-Duits land onder Kennedy „niet alleen zal voortduren maar zal worden versterkt". De voorzitter van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers baron Kronacker, sprak in een telegram Kennedy van „verlicht leiderschap". Het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" schrijft dat Kennedy heeft laten doorschemeren dat „grote poli tieke veranderingen" zullen plaats heb ben. Deze zullen echter niet in de eerste dagen van zijn bewind komen. Solidariteit Kennedy zei verder dat de Amerikaan- bondgenoten kunnen rekenen op de toegewijde Amerikaanse steun. Hij deed beroep op hen om eenheid menwerking te betrachten. .Verenigd is er slechts weinig dat wij niet kunnen wagen, om deze wereld te verbeteren. Doch gescheiden kunnen wij, aar wij ons tegenover een machtige itdaging zien gesteld, slechts weinig be reiken", zei hij. De president zegde de staten, die in de laatste tijd onafhankelijkheid hebben verworven, toe dat de V.S. erop zullen toezien dat niet de ene vorm van kolo niaal toezicht zal zijn weggenoi plaats te maken voor een veel verder ande en met ijzeren hand gehand haafde dwingelandij. Sprekend over de neutrale landen ver klaarde Kennedy dat de V.S. niet im- zullen verwachten hen aan hun zij de te vinden. „Doch wij zullen wel al tijd hopen dat zij krachtig vc eigen vrijheid zullen opkomen "ij niet zullen vergeten dat de landen, ie in het verleden zo kortzichtig ïn om te streven naar macht door het rijden op de rug van een tijger, uite: delijk onvermijdelijk in de maag v dit dier zijn geëindigd". De president zegde de in\ de onderontwikkelde gebiedt hutten en dorpen in de helft reld", toe dat de V.S. zullen pogen hen hun beste vermogen te leren zich- te helpen, ongeacht de tijd, die hiermede gemoeid zal zijn. „Dit zal worden gedaan omdat het juist is en niet in een poging om de volken van de ze gebieden aan onze zijde te krijgen of ze tegen het communisme in het geweer te brengen. Indien de vrije maatschappij de velen, die arm zijn, niet kan helpen, zal zij evenmin ooit de weinige rijken kunnen redden", al dus Kennedy. De president gaf de andere staten van het westelijk halfrond een „speciale belofte" dat de V. S. „hun goede woor den ook in goede daden zullen omzet- Krachtige taal van moslim-senatoren Twaalf van de 25 Algerijnse moham medanen in de Franse Senaat hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij zich ingenomen verklaren met de uitslag van het referendum, waaruit naar hun mening de wil van Frankrijk bljjkt om door middel van onderhandelingen tot vrede te komen. De senatoren verklaren er van over tuigd te zijn. dat elke duurzame oplos sing tot stand moet worden gebracht door de strijdende partijen en „vanzelf sprekend de voorlopige Algerijnse rege ring". Zij spreken zich uit voor een zo spoedig mogelijke toepassing van het zelfbeschikkingsrecht. In dit verband zijn zij tegen alles wat uitstel zou kun nen betekenen, zoals met name de in stelling van een Algerijnse voorlopige uitvoerende macht. Tenslotte vragen zij de in vrijheidstelling van alle politieke gevangenen en gratie voor alle ter dood veroordeelden. JS een rij-exapnen voor brom- fietsers noodzakelijk? Het is ders niet zo gemakkelijk deze vraag fiets eerst zal moeten worden vastge steld wat onder „bromfiets" H K vumuiB m wordt verstaan in wettelijke zin "ensieve verkeerd Wanneer wij kennis- de gemotoriseerde aloude volmondig „ja" wanneer het x j x «aai uin het kleine motorrijwiel met direct te beantwoorden omdat trappers en bel. Niet de gemotoriseerde fiets, doch het kleine motorrijwiel is een gevaar lijk voertuig in het gecompliceerde, - en welk voertuig deze naam zou moeten dragen. Het wegenverkeersreglement kent de naam „bromfiets" niet. doch wel het „rijwiel met hulpmotor". Toen in 1948 de eerste „rijwielen met hulpmotor" op de weg versche nen, waren dat inderdaad rijwielen waarop of waaraan een motortje was bevestigd waardoor het trappen, al thans voor het grootste deel, overbo dig werd. de honderden verkeersdo- cïen. die jaarlijks in deze categorie van weggebruikers te betreuren val len. dan wordt het meer dan tijd dat er iets gaat gebeuren. De berijders dienen tegen zichzelf beschermd te worden en de overige verkeersdeelne mers tegen de berijders van het kleine motorrijwiel. Daarvoor kunnen de grondslagen worden gelegd door twee belangrijke dingen te doen. namelijk het afnemen van een schriftelijk verkeersexamen de bestuurders i - i kleine motor- schrijving van hetgeen onder rijwielen als in dit artikel bedoeld het verplicht stellen De c een rijwiel met hulpmotor diende worden verstaan, was dan ook in de Wegenverkeerswet- geving welke op 1 januari 1951 in werking trad. vol komen verant woord, daar zij aangepast was aan de werkelijke toe stand. Het rijwiel met hulpmotor moest volgens de omschrijving alle voor rijwielen nor male eigenschap pen bezitten en uit gerust zijn met een verbrandings motor met een cy- linderinhoud van ten hoogste 50 ku bieke centimeter. De tijd schreed voort en de brom fietstechnici werk ten. in navolging van de automobiel- constructeurs, aan beter verkoopbare bromfietsen. Zij zochten de verbete ringen niet alleen in technisch op zicht, ook het ui- terlijk diende te veranderen. En zij den. De hoofdzaaK slaagden daarin wonderwel. Eerst ver- v">f van scheen de bromfiets met buddy-seat op de markt. Het gaf de bezitter de gele genheid in een soort race-houding over de wegen te snellen en zij bleken dan ook zeer in trek bij jeugdige lieden. Weliswaar voldeden deze bromfiet sen niet aan de wettelijke omschrij ving, doch dat deerde blijkbaar wei nigen. Hier en daar werd een proces verbaal opgemaakt, doch daaraan kwam spoedig een einde doordat de omschrijving in het Wegertverkeersre- DE SCHRIJVER H. M. W. Westerlakeu, di- recteur van de Stichting Cen traal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, werd in 1908 geboren, volgde middelbaar handelsonderwijs en studeerde rechten en economie. Voor de tweede wereldoorlog torische functies bij enige dag bladbedrijven. Direct na de oorlog, in 1945, werd hij hoofd van de sectie Voorlichting van het Militaire Commissariaat Overijssel, vervolgens, nog in datzelfde jaar, adjunct-directeur van de Regeringsvoorlichtings dienst. Van 1946 tot 1951 was de heer Wcsterlaken secretaris van een vakorganisatie op verkeer»- en vervoersgebied. Sinds 1951 is hij directeur C.B.R. genees kundige verklaring voor berijders van zowel bromfietsen als kleine motorrij wielen. Dat ik geen prak tisch rijexamen propageer, spruit niet voort uit heit feit, dat ik het ge heel overbodig acht, doch ik zou om zoveel mogelijk ook internationaal uniformiteit te wil len betrachten, niet verder willen gaan dan enkele landen in Europa reeds deden. Dat een schrifte lijk verkeersexa men niet deugde lijk zou zijn, kan ik niet aanvaarden. Enige landen in Europa en enkele daarbuiten kennen reeds de schriftelij ke examens bij de normale rijexa mens en over het. geen ik ervan ge zien heb, ben ik zeker niet ontevre- is, dat men door het afnemen van een schriftelijk exa men de betrokkene dwingt de stof te bestuderen en het kennen van de ver keersregels geeft aan het rijden op of in welk voertuig ook, toch meer zeker heid. Ook het examineren van grote groepen weggebruikers in korte tijd wordt door een schriftelijk examen mogelijk. Men heeft er weinig deskun digen voor nodig en is snel opgebouwd. Het tweede dat gedaan moet organisatie neeskundige verklaring" is zo moge- lijk nog belangrijker dan het schrifte- Dit laatste moet bijzonder worden lijke examen. Eén dezer dagen nog betreurd, omdat dit de weg heeft ge- Yf°®È rnij cepteerd bestuurslid Stichting C.B.R. wat ik zou kiezen in- dien slechts één der doelstellingen ver heiT technisch wezenlijkt zou kunnen worden. Ik heb toen direct de geneeskundige verkla- 283.023 ring primair gesteld, geen Ik heb de overtuiging dat onder de gedaan doch 1.175.000 berijders van bromfietsen en 'de" aanvankelijke kleine ^motorrijwielen er velen zijn omschrijving, dan hadden wij reeds met f effend voor de technici en fabrik: ten steeds meer af te wijken oorspronkelijke kunnen van de bromfiets. Had men in 1953, toen bromfietsen in ons land verdergaande vastgehouden slecht gezichtsvermo- h i me* andere. vaak zeer ernsti- bromfiets 8e lichamelijke of geestelijke afwijkin- „an worn en senoema en wat zich 8en> die de rijvaardigheid ongunstig SSr„TaheV ÖSiketd. "SUS ftMïïSS* 1953 de juiste scheiding gekregen Sen\ tussen wat werkelijk i kan worden genoemd het volwaardige kleine motorrijwiel. Wat wij vandaag in de etalages van de bromfietspaleizen tentoongesteld zien, kan met de beste wil geen rij wiel met hulpmotor worden genoemd. Versnellingen, elektrische of kickstar- .lHilllie WJ1 ters, buddy-seats, grote benzinetanks, d besluit olloc „rot Hein mnHr>rn nm6' »?.eQ Des,lu" kortom alles wat een klein modern motorrijwiel behoeft. Alleen de trap pers en de bel zijn gebleven, doch de- kwestie van algemeen verkeersbe- lang met betrekking tot dit punt meer waarborgen te scheppen, daar deze momenteel geheel ontbreken. Gaarne wil ik tot een, naar mijn me- "iesluit van dit artikel, nog op de grote wenselijkheid dat voorgeschreven wordt, dat de klei ne motorrijwielen voorzien zijn van een kenteken. Het in voorkomende ge vallen niet kunnen vaststellen van de km kunnen bereiken, waaruit blijkt, dat de ingevoerde maximum snelhe- 40 km per delings betrokken raakt bij keersongeval, is bepaald onaanvaard- respec- baar. Ik realiseer mij, dat niet weinigen ijn suggesties onuitvoerbaar zullen tievelijk voor het rijden binnen ten de bebouwde kom, geen invloed hebben gehad op het werk van de achten of opzien tegen de administra- vraag stelt of ik i hft daad© Kij, Een dierenasiel in Lon den kreeg van een dame een telefoontje, dat haar Siamese kat vermist werd. Het dier werd echter snel opge spoord omdat het een gouden tand had. Hr. Ms. fregat Willem van der Zaan is gister in dienst gesteld als logementsschip voor dc dienst conservatie mij nenvegers te Vlissin- gen. Het schip neemt deze dienst over van de Medusa, die nu bij de reservcvloot wordt ingedeeld. De 60-jarige Duitser Botho von Steegen is door een gerechtshof in Bonn veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf omdat hij in mei van het vorig jaar het ge boortehuis van de com ponist Ludwig van Beethoven in brand stak. Hij zou een en an der gedaan hebben uit protest tegen de gevan genisstraf die hij in Italië had uitgezeten. Vele manuscripten en antieke meubelstukken werden bij de brand vernield. De Zwitserse politie heeft gisteren bekend gemaakt dat commu nistisch propaganda materiaal in Genève onderschept is. Het zou bestaan uit ongeveer duizend exemplaren van een geïllustreerd tijd schrift die bestemd wa ren voor de Kongo. Het tijdschrift was gesteld in het Frans en in het Spaans. De zending was van Peking naar een boekhandel in Genève gestuurd. De 19-jarige Brian Scott, die als vertaler in dienst is van de En gelse regering, is door een doodgewone bur ger naar het politie bureau opgebracht, om dat hij geheime mili taire documenten, die van de Engelse marine De Maastrichtenaar G. Maessen heeft gisteren het Limburgse „kolder- praatkampioenschap be haald. Er waren twin tig deelnemers aan deze wedstrijd. De heer Maessen ging er in zijn rede van uit dat hij het zoontje van de minister van financiën was. Het nieuwe Nederland se tijdschrift „Twen" mag deze naam niet langer voeren, omdat het tijdschrift het kort geding tegen een Duits tijdschrift van dezelfde naam verloren heeft. Het Nederlandse blad zal nu uitkomen onder de naam „Taboe". Toen de eerste locomotief in Enge- mentecl in staat u locomotieven te alle maten die zich tussen land werd geconstrueerd, werd de: machine beschouwd als een Ijzeren de grootte van een olifant cn die paard dat in vlugger tempo de taak een takshond bewegen, zou verrichten die de knollen voor de Maar bij de constructie van de e diligences tot die tjjd was toebedeeld, ste locomotief was men bij wijze De eerste trein die werd samenge- spreken al blij als het inderdaad dat zeker niet de schuld Hjn te bepalen, dat de spoorbreedte tief. We moeten toegeven, de i niet groter mocht zijn dan de heid deed de goede keuze geschreven afstand^ tussen de wielen royaal. Want zij liet het verder s t.w ten. Zoals gewoon lijk bleek ook deze inspiratie van hoger hand wéinig vrucht baar, want de tech niek stond nog niet op een dusdanig peil dat stoommachines geconstrueerd kon den worden volgens de opgegeven maten. Integendeel, die maten behoorden zich aan te pas sen aan de machine. TOCH IS HET ZO! de spoorbreedte te vergroten zodat de cylinders binnen de wielen kwamen te liggen. En Stephen son maakte van zijn kant ook weer geen misbruik van deze vrijheid, want hij had voor het opstel len van beide cylin ders slechts 8!<> duim ankelijk was toe- tocn ook méér nodig dan gestaan. Uiteraard de diligences die als spoorwegwagon wat duidelijker zijn. Ste- werden gebezigd op een onderstel van phenson probeerde zijn locomotief wel dezelfde breedte worden geplaatst, met de voorschriften in overeenstem- En dit is dan de reden waarom onze ming te brengen, maar het lukte hem spoorbreedte de nogal zonderlinge niet. Want hoe hij probeerde en paste, maat van 4 voet en duim, of hü slaagde er niet in de cylinders bin- 143,5 cm heeft, de wielen te krijgen. Deze beide cylinders i gevallen, of wat ons in dit geval we wilden juister toeschünt de toegestane trein laten breedte was aan de krappe kant. By de tegenwoordige stand van de tech niek zou een dergelijk bezwaar zich niet hebben voorgedaan, want iedere modgrne eonstructiewerkplaats is mo- Hiermede zün de rariteiten i i de i n.l. wat royaal uit- trein nog geenszins uitgeput, want delen van een rüdendc ;n die zich ten opzichte de grond achteruit bewegen in- plaats van vooruit. Gelukkig komen alle onderdelen wél tijdig op de plaats van bestemming aan. Daarover een volgende keer! tieve rompslomp welke er het gevolg van kan zijn. Laat ik vooropstellen dat er voor veel minder belangrijke zaken dan het voorkomen van verkeersongevallen ve le voorschriften zijn welke veel romp slomp veroorzaken. Het door mij ge suggereerde kan evenwel, mits ver standelijk aangepakt, administratief op zeer eenvoudige wijze en tegen kostprijs worden gerealiseerd. Milovan Djilas blijft buiten de politiek Milovan Djilas, de gisteren in vrij heid gestelde voormalige communisten- leider in Zuid-Slavië, heeft enkele uren na zijn vrijlating in zijn woning te Bel grado tegenover een correspondent van Reuter verklaard: „In algemene zin is mijn standpunt misschien een beetje veranderd. De wereld verandert, de werkelijkheid verandert en het is van zelfsprekend dat mijn inzichten mee- veranderen. Maar in wezen heeft mijn mening op sociaal, ideologisch en filo sofisch gebied zich niet gewijzigd." De 49-jarige Djilas. die eens als op volger van Tito werd beschouwd, maar zich later tot een fel tegenstander van diens regime ontwikkelde, wilde niet in details treden. Hij zei dat niemand hem onwaardige voorwaarden voor zijn vrijlating heeft gesteld. Hij zal geen openbare verklaringen afleggen en zich onthouden van politieke activiteit. Djilas wil proberen vijf geschriften te publiceren, die hij in de gevangenis geschreven heelt. Er is een studie bij over een negentiende-eeuwse Zuidslavi- sche dichter, een werk over de twee de wereldoorlog en drie filosofische v/erken. De Bredase rechtbank heeft de Roosendaalse declarant L.H. wegens ver duistering in dienstbetrekking van 11.000 conform de eis van de officier, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. Als bijzondere voorwaar de werd de verdachte de verplichting op gelegd zich psychiatrisch te laten be handelen. De man had briefjes voor de aankoop van Belgische takszegels ver valst en geld van rembours zendingen in eigen zak gestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5