Jlieuuii? ;Cdiisrt)e (Toumnl Kennedy in felle koude beëdigd Mevr. Bosanquet in Witte Huis geboren NIEUWS in één oogopslag- BON Verpleegster in kamer overvallen Sneeuwstorm verlamt verkeer in New York Fidel Castro wil de strijdbijl begraven ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 1208Q CHRIST ELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdredacteur: ÏXr. E. DIEMER „Stontvasticij is gbtblcoea mgn hert ia legfjenspotT „Bij ons te gast": Over een bromfiets- rijbewijs Zie pagina 5 I<n een magistrale rede, waarmee John F. Kennedy het ambt van president der Ver. Staten gisteren heeft aanvaard, heeft hij gezegd, dat het Amerikaanse volk tot elke prijs, ondanks iedere last en zonodig onder het verdragen van welke ont beringen ook. elke vriend zal steunen en elke vijand zal be strijden teneinde de vrijheid te waarborgen. Fidel Castro, de Cubaanse premier, heeft in een rede van twee uur Amerika aangeboden de strijdbijl te begraven. De staat van beleg, ingesteld in afwachting van een Amerikaanse in vasie, is opgeheven en Castro zal geen ongereohtvaardige aan vallen meer doen op de V.S. Koning Boudewijn 'heeft opnieuw besprekingen gevoerd met politici Zij gingen over de problemen, die gerezen zijn rond de eenheidswet. In een vandaag te houden vergadering zou worden beslist, of in Luik en Charleroi ook volgende week nog zal worden gestaakt. Veertig Belgen zijn in Stanleystad aangehouden als represaille wegens het overbrengen van ex-premier Loemoemba naar Katanga. Namens de Ver. Naties is tegen het vasthouden van de Belgen krachtig geprotesteerd. Minister Luns heeft de Tweede Kamer voorgesteld een bedrag van f 3,8 miljoen beschikbaar te stellen voor het noodfonds voor Kongo van de Ver. Naties. Het fonds moet 100 miljoen dollar groot zijn. Ons Zondagsblad: een van onze redacteuren heeft een bezoek gebracht aan een Ambonezenkamp. Op Blad Zij vindt men een artikel over de huidige kettingenmode en Ruimte voor Ons geeft impressies over het leven en werken van jongeren dn de grote stad. v ;;r Germaanse zelfspot TV at oer-Germaanse van de maizfi-ideoHoigie is er gefluMdig in Duitsland in de na-oorlogse jaren wel waf afgegaan. Het raszuivere Germaanse van de „Blut und B oden"- theorde wordit zeüfte af en ■toe belachelijk gemaakt en dat is al heel wat voor de zichzelf altijd zo se rieus nemende Duitser. Bij Heretoruck dn West- Duitsland werd deze week het Frankische ski-festival gehouden en het klapstuk van de show werd gevormd door een groep gebaarde, gehelmde in berenhuiden gestoken Germanen, die op skifs die besneeuwde heu velhelling stormenderhand kwamen veroveren, om vervolgens aan een snelle afdaling ite beginnen. Tij dens Hitler zou dit evene ment zonder twijfel onmo gelijk zijn geweest, want bier werd met de eded- Genmanen awaar de spot gedreven, en dat betekende Iflot 1945 zoveel als „heilig schennis". Overigens zullen de Ger manen aan het begin van op de lange latten over hun jaohtgronden hebben gesuisd. Wel hebben zij (volgens oudheidkundige vondsten) op primitieve wijze de schaatssport be oefend. Dalt deden zij met oehulp van dierenboltten die zij aan hun voeten be- Sohaatsen is er, zoals het er ma de Ingevallen dooi voorlopig niet meer bij. U kunt beter bij de warme kachel de krant van van daag lezen en als u hem uit heibt, laten lezen aan een kamdMaatabonnee van uw keutze. Uw beloning blijft niet uit: U weet het, „Tip- Parade is onze tegenpresta tie. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewgs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: De 27-jarige Amsterdamse ver pleegster Nellie Dekkers is gisteren in haar woning aan de Stadionstraat door een vreemde indringer met een hard voorwerp dusdanig geraakt dat zij met een hoofdwond ter observatie in het Wilhelmina-gasthuis opgeno men moest worden. De politie heeft de man niet kunnen achterhalen. De verpleegster had kort na acht udr haar kamer verlaten om op de tweede verdieping van het pand waar zij woont thee te halen. Toen zij weer terug kwam, trof zdj een vreemde man aan die be weerde dait hij in geldnood zat. De verpleegster verloor haar zelfbeheer sing niet. Nadat de insluiper mejuffrouw Dekkers met een stomp voorwerp een slaig tegen hoofd en armen, had gege ven nam hij de benen. De "verpleegster had echter haar bewustzijn niet verlo ren. Zij wist de politie te vertellen dat haar belager ongeveer 20 jaar oud was. 1.60 m lang, dat hij blond krullend haar had en dat zijn gezicht hoekig van vorm was .Hij was gekleed in een blauwe trui en een spijkerbroek. JOHN FITZGERALD KENNEDY is gisteren in Washington beëdigd i president van de Verenigde Staten. De rooms-kathoiieke president begon de dag met een gebed in de kerk van de Heilige Drie-Eenheid in Georgetown, een voorstad van Washington. Ongeveer 900 mensen hadden zich in het kerkje verzameld om te bidden voor de nieuwe president en de leden van zijn regering. Enkele uren later verlieten Kennedy en zijn vrouw hun woning om zich naar het Witte Huis te begeven in de met een kogelvrije plastickap afgedekte auto, die ook Eisenhower tijdens zijn ambtsperiode heeft gebruikt. Zij werden op de trappen begroet dbor Eisen, hower en vice-president Nixon, Kennedy's rivaal in de verkiezings campagne. Kennedy heeft gedurende de verkie zingscampagne de reputatie gekregen altijd te laat te komen. De beëdiging was geen uitzondering. Zij begon twaalf minuten te laat., hoewel Kennedy en Eisenhower op tijd bij het Kapitool aan kwamen. Tijdens de plechtigheid deed zich een incident voor dat een grote groep mannen tfan de geheime dienst in het geweer bracht. Tegen het einde van het gebed van kardinaal Gushing kwam rook van onder het platform vandaan. Het bleek dat in een van de kabels van de motor om het spreekgestoelte te laten zakken of stijgen kortsluiting was ontstaan. Een komische noot braoht de 86- jarige dichter Robert Frost, die een gedicht zou voorlezen en enkele woorden zou spreken. Frost zocht zenuwachtig naar het blaadje met de tekst van zijn toespraak, riep wanhopig: „ik zie het niet, ik kan het niet vinden" en droeg ten slotte zijn gedicht uit het hoofd voor, de toespraak achterwege latend. Extra handicap is s taking Een sneeuwstorm met snelheden van 10 meter per seconde en meer heeft het verkeer in New York en omgeving, dat toch reeds door een spoorwegstaking deerlijk jn knoop zat, nog verder ontwricht. Gemiddeld ligt er een 25 cm sneeuw in de stad, maar op sommiige plaat sen is dit tot manshoogte opgewaaid, zodat geparkeerde auto's geheel ge camoufleerd zijn. De scholen en veel particuliere bedrij ven zijn gesloten en op de andere be drijven heeft zich maar een klein deel van de werknemers gemeld. Het leven in sommige voorsteden is door de storm volkomen lam gelegd. In Pough Keepsie is de noodtoestand af gekondigd en hebben alle brandweerlie den en politieagenten zich moeten mel den. In het naburige Middletown is zelfs 72 5 cm. sneeuw gevallen. New Rochelle is door de sneeuw storm vrijwel van de buitenwereld afgesloten. Sneeuwploegen voeren een wanhopige strijd met de sneeuw, die meteen, achter de ploegen weer op- De vliegvelden zijn gesloten en ge weldige vliegtuigen staan diep in de In Harrisburg, in de staat Pennsylva nia, bereikte de sneeuwlaag op sommige plaatsen een hoogte van een halve me ter. Hier zijn minstens vier mensen, als gevolg van de sneeuwstorm omgekomen. Volgens in New York ontvangen be richten, hebben de sneeuwstormen in het noordelijk deel van de Verenigde Staten tot dusver aan zeventien men sen het leven gekost. In de staat Penn sylvania kwamen negen mensen om. In de staat New York vier en in de staten New jersey en Indiana elk twee. In verband met de ernstige verkeers moeilijkheden heeft gouverneur Nelson Rockefeller de stakende spoorwegmen sen gevraagd een wapenstilstand van tien dagen aan te gaan. Hij beloofde dat alles in het werk gesteld zal worden om het geschil zo spoedig mogelijk op te Kennedy werd na het afleggen de eed achtereenvolgens gelukgewenst door Lyndon Johnson, Nixon en Eisen hower. Direct daarna hield hij zijn ste rede als president. Kennedy trok voor deze, slechts tien minuten durende toespraak, zijn jas uit. Hij sprak in tegenstelling tot zijn gewoonte weloverwogen en langzaam en er klonk vuur in zijn stem toen hij de Amerikanen zei „niet te vragen wat uw land voor u kan doen, maar te gen wat u voor uw land kunt doen." Hij werd elf maal door applaus derbroken en toen hij zijn gehoor vroeg of het hem wilde helpen om de gehele mensheid welvaart te brengen gingen kreten van „ja" op. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het volkslied. Kennedy zong de woorden' zachtjes mee, In Washington was het (zonnig, het vroor zeven graden. Dank zij de inspanning van afdelingen van de genie was de brede boulevard voor het Ka- pitool geheel sneeuwvrij. Elders in dt stad lag de sneeuw bijna twintig centi meter dik. Na de officiële plechtigheid vertrok Eisenhower naar zijn boerderij in Get- tysburgh. De gebruikelijke parade van alle on derdelen van de strijdkrachten werd gevolgd door een optocht van de bur gerbevolking. Drie uur lang trokken praalwagens, folkloristische groepen en muziekkorpsen langs het podium. Me vrouw Kennedy trok zich na enige tijd terug om wat uit te rusten voor het bal. dat gezien het grote aantal genodigden in vijf verschillende zalen in de stad werd gehouden. (Voor vervolg zie pag. 11) Vol aandacht, bekijkt prins Bernhard een fietswiel tijdens zijn bezoek aan een rijwielfabriek te Die Lijk 12-jarig Engels meisje gevonden Het lijk van een meisje, dat volgens de politie de vermiste 12-jarige Ann Smith is, werd gisteren gevonden met het ge zicht in een sloot. Het kind verdween maandag toen zij een boodschap ging doen in de dorpswin. kei, Het lijkje werd 32 kilometer verder gevonden door een man die strikken De politie maakt een intense jacht een man van gedrongen postuur met pet op, die met een jong meisje gezien werd in een café in de omgeving. Amerika's nieuwe president, John F. Kennedy, legt de rechterhand geheven de eed af tegenover de voorzitter van het Opperste Ge rechtshof, Earl Warren (links). En even later wenst mevrouw Jacqueline Kennedy met een teder gebaar haar man geluk.... Officiële dealer v Verf v. Vettewinkel I Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen Leidse verfhandel „de Valk' Lammermarkt 3 - Verkoop uitsl. eng - LEIDEN - Tel. 33909 Premier Fidel Castro van Cubal dak van de Britse ambassade in Havanna. j j I Het Britse ministerie van buitenlandse heeft gisteren aangeboden de pak-Laken verldaarde. dat ambassadeur sir tieke strijdbijl met Amerika te be- Herbert Marchant een krachtige nota graven. Hij zinspeelde daarmee op heeft gezonden aan de regering van pre- j T- Inner Fidel Castro met de eis de wapens een passage uit de rede van Ken- te verwijd€ren. nedy, waarin deze de tegenstanders TXE REDE, die de nieuwe president van Amerika bij zijn ambtsaanvaarding heeft uitgesproken, wordt terecht als groots en briljant geprezen. Een opmerkelijk iets is, dat deze rede, hoezeer openhartig en getuigend van kracht, nergens weerstanden heeft opge roepen. Ook de leiders achter het ijzeren gordijn hebben reeds doen blijken, dat zij met verwachting naar het nieuwe be wind uitzien. Nadat de zaken internationaal waren vastgelopen, was het wachten op Ken nedy. Een ontmoeting tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, eenmaal door Chroesjtsjef onmogelijk gemaakt, was, mee door de wijze waarop dit was geschied, voor bei den tot de onmogelijkheden gaan beho ren. Een nieuwe man schept, alleen om het feit dat hij nieuw is, nieuwe kansen. Alleen om dit feit. Want niet aan te nemen valt, dat in wezen de bedoelin gen van een Kennedy zullen afwijken van wat ooit de bedoelingen van een Eisen hower zijn geweest. De waardering die thans van achter het ijzeren gordijn voor Kennedy wordt geuit, mag worden uit gelegd als een verademing om de kans, nu uit het slop te geraken waarin men zich begev,en heeft. Een sterke rede, waarin de nieuwe pre sident een aankondiging heeft gegeven van datgene waardoor zijn bewind zal worden gekenmerkt. Het zal zijn een strijd tegen de machten die de wereld bedrei gen dictatuur armoede, ziekte, oor log, en het zal zijn een strijd in de sche mering. Eenmaal zo de positie geschetst heb bende, treedt de nieuwe president met een grote onbevangenheid in de wereld. Geen onderhandelingen uit vrees, maar aan de andere kant ook geen bevreesd heid om te onderhandelen. En met een eerlijke oproep tot de tegenstander, om van beide kanten naar een oplossing te streven. Niet toevallig, dat deze rede zozeer door de buitenlandse politiek was be heerst. De binnenlandse politiek van Amerika kwam er nauwelijks aan te pas. Amerika is een groot land met stellig ook grote problemen. Maar zo van een land geldt, dat het een deel der wereld is, dan zeker van 't land dat gisteren zijn nieuwe president ontving. In Kennedy is een nieuwe generatie aangetreden. De verantwoordelijkheid, welke op zijn jonge schouders rust, is onvoorstelbaar zwaar. Waarvan hij ons al evenmin in het onzekere gelaten heeft, is zijn overtuiging, dat voor alles nodig zijn Gods zegen en Gods bijstand. Zoals hij het zelf kernachtig uitdrukte: Hier op aarde moet Gods werk in werkelijk heid ons eigen werk zijn. Ons dunkt, een bezielender program kan men zich niet denken. Bij de stuw van Borgharen is gisteren eerst de Rijnaak Persepihone weggesleept In een goed uur later kon do sleepboot Bertha worden gelicht. Beide schepen waren op 9 januari, komende uit het Julianakanaal, te gen de stuw gedreven en gezonken. De loodgieter J. de Groot is gisteren toen hij per fiets met een gasfles achterop in de Frieswijkstraat in N ij kerk reed, tegen een vrachtauto met aanhangwagen gereden, vermoedelijk doordat hen begon te slinge ren. De heer De Groot was vrijwelopslag dood. In Havanna zijn gisteren bwee Cubanen door een vuurpeloton ter dood gebracht wegens terrorisme en sabotage. Het niet-officiële aantal ter dood gebrachten is hiermee ge stegen tot 587 sinds Castro in januari 1959 de macht overnam. van de V.S. verzocht „ophieuw naar vrede te gaan streven". Castro zei, dat zijn regering „met ge noegen enkele positieve aspecten op- de matallatierede van Ken- i verklaarde voor duizenden leden de militie, die zich verzameld had voor het presidentiële paleis: „Onze houding zal er niet een zijn van wrok houding zal er een zijn van wach ten op daden, omdat daden welspreken der zijn dan woorden. De premier beloofde „geen ongegronde aanvallen op en geen ongegronde vij andelijke daden" jegens Amerika. Castro zei verder: „wij wachten niet p een gunst, noch op economische hulp an Washington". Hij sprak van 't door schijnwerpers ver lichte balcon van zijn paleis en hief de alarmtoestand van drie weken tegen „de yankee invasie" die nooit kwam, op. „Ogenblikken van grote spanning zijn voorbij", zei hij. dat tot demobilisatie overge gaan werd, vanwege de wisseling van re gering is Washington. Maar hij waarschuwde: „wij geloven niet dat alle gevaren verdwenen zijn. Wij keren naar ons werk en naar ons huis terug,maar wij zijn bereid onmiddel lijk weer naar de loopgraven te gaan, indien het vaderland zich opnieuw be dreigd ziet". Intussen heeft Groot-Brittannië een fel protest ingediend bij Cuba tegen het plaatsen van machinegeweren óp het Gisteravond zijn op de weg Zeven- bergsehoekBreda twee personenauto's gebotst. De 43-jarige P. van Elewout uit Klundert, vader van zes kinderen, kwam het leven. verdween reeds vrijdagmorgen toen zwak front snel oVer ons land naar Duits land trok, gevolgd door zachtere lucht. Vanmorgen was de vorst al uit vrijwel geheel west- en het grootste deel van midden-Europa verdwenen. Daarbij kwam in de oostelijke helft van Nederland een vrij dichte mist voor. Tijdens het week einde is enige regen te verwachtenver. oorzaakt door een depressie die nu over de Britse eilanden naar de Noordzee trekt en zuidwestenwind in kracht zal doen toenemen. Toch verwachten wij morgen ook enkele opklaringen, waarbij de temperatuur tot boven 5 graden kan stijgen- Van de Azoren beweegt weer een rug van hogedruk in de richting van Frankrijkzodat de eerste dagen een zuidwestelijke stroming zich zal hand. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met af en toe wat regen en ln het noordoosten van het land wellicht tijdelijk ook natte sneeuw. Matige af en toe vrü krachtige wind tussen zuid en zuid-oost. Weinig statloi verandering in temperatuur. Tendens: dalend Stand gisteren: 758 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorge zeven uur XE enige, die ooit in het Witte die baby van Kennedy in het Huis is geboren Esther Bosanquet, dochter Grover Cleveland, die de 22ste beid", en 24ste president der V.S. is geweest heeft gisteren openbare belangstelling genoten wiu^hÏu dan ooit in haar leven Cleveland is president ge weest van 1885 tot 1889 en van 1893 tot 189?. „Ja, zc maken op het ogen blik ontzettend veel drukte over me", zei mevrouw Bosan quet in een interview. „En als Zwitserland ge- „Toen ben ik in 1918 met Bo- Leatham prettig in sanquet getrouwd", vervolgde huls. „Old Hall" genaamd. „Dat was ongeveer in 1914", mevrouw Bosanquet, „en stel Op de vraag, waarom zij zich vertelde zij, „en daar heb ik u v°or' w gingen in het dis- op de installaticdag te Londen Mevrouw Bosanquet werd Bosanquet leren kennen. ct Cleveland in Yorkshire bevond, antwoordde zij: Wü werden verliefd en toen WOn®n' bef «ioren^het Engeland gekomen. -Mijn vader was een afstam- f WItJ? H? - laat eens zien meling van Moses Cleveland, en de,.bab,yI Kcnnedy niet - het moet in 1916 zijn ge- die 1635 uit Engeland naar iS. ÏT" Massachusetts emigreerde". nallsten bellen m0n tele foon van de muur. Echt, ik Zu wilde niet graag zeggen, Bosanquet heeft een verant- moet zeggen haar woordelijke positie in het staal- Op de vraag, of zij wilde po- i Bo- bedrijf bekleed en is thans ge- seren voor een foto snoof zij: sanquet, vertelde, dat het was pensioneerd. De vrouw, die „Van mijn leven niet. Ik houd rijwilligster oorlogs- eens als baby in het Witte Huls niet van foto's van mezelf. Bo te Kirk vcndlen, ik ga winkelen". verliet het Witte Huis met ben haar ouders, toen zij drieën- Daj half jaar was. „Maar ik herin- j ner er me heel veel van", zei weest". zij. „Ik herinner me een prach tig kerstfeest daar en dat mijn vader me liet spelen met de inktpotten ln rijn werkkamer", fXa"c? Bo woonde, woont Kopenh. Aberdeen Londen Bordeaux Nice Berlin Frankfort München ZUrich onbew. windstil windstil windstil itïll

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1