lacht Gedrag van de voetganger moet verbeterd worden E! Voor bromfietsers geen maximum-leef tij d Afsluiting Lauwerszee ongeacht stand overleg Derde publikatie over nationaal omroep-plan Morgenavond al reportage uit Amerika Kamer op „Kerst -reces VRIJDAG 20 JANUARI 1961 Schaak-vraag 49 de Van L. Prokes, de bekende eind spelcomponist, is onderstaande opga ve. Niet moeilijk, maar met enkele fijne pointes, waarbij een verrassend d v .aftrekschaakje. Wit speelt en wint, Jam; luidt de opgave. Het is een kwestie N Livan drie zetten. Btim-vraag 4iï De stand in het probleem van J. van Tol te Rotterdam was als volgt: Zwart: 10, 13, 16, 18, 20, 24, 26, 30, i 36. Wit: 22, 28, 29, 32, 33, 35, 37, 42, ,48. Wit-wint in de volgende zetten: <en- 42-38, 18x27; 32x21, 16x27; 38-32, (A) 27x38; 33x42, 24x22, 35x4, 26-31 gedw., 4x27, 31x22, 37-32!!, 36-41!!, 32-28. Of.... (Al26x17, 37-31, 36x27, 38-32, 27x38, 33x42, 24x22, 35x4. Bridge Na een 1 klaveren-opening dool West, komen Noord-Zuid tot een con- B tract van 3 schoppen, te spelen door Zuid. U bent Oost en nadat uw partner met ruiten 2 is uitgekomen, ziet u de I volgende kaarten: AV8 i B10 8 O HB93 -H7 2 50 In Noord wordt ruitenboer gespeeld, welke Oost neemt met ruitenvrouw. Wat is hierna het beste tegenspel? Jack Diamond. Kruistuoord-puzzel (Van onze parlementsredactie) Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft gisteren de Tweede Kamer verzekerd, dat hij het verantwoordelijkheidsbesef van de mens in het verkeer zal bevorderen zoveel als in zijn vermogen ligt. Met de anti-revolutionaire afgevaardigde dr. E. P. Verkerk was hij het dat de instelling van de weggebruiker een punt is dat bij de bestrij ding van de verkeersonveiligheid de grootst mogelijke aandacht verdient. Ook onderschreef de minister de mening van verschillende Kamerleden, dat het gedrag van de voetganger nog veel verbetering behoeft. Hor. 1. behoorlijk, 10. bijwoord, 11. plaats in Zeeland, 12 rijksgrens (afk), 14. hoofddeksel, 16. sportterm, 17. li chaamsdeel, 19. De opperste rand i van een dak,21. lidwoord (Fr.), 22. i schijf vis, 24. stronkje, 26. twijg, 28. plomp, 31. vervoermiddel, 33. levens vocht in organische üchamen, 35. oude lengtemaat, 37. tweetal, 39. soort onderwijs (afk), 40. deel van een auto, 42. vreemd, 44. wang, 45. i gordel. Vert. 2. voegwoord, 3. hoogste punt, 4. plaats in Frankrijk, 5. water in Friesland, 6. onderricht, 7. trots, 8. metalen vaatwerk, 9. jongensnaam, 13, f onderaards gewelf, 15. als 3 vert., 18. noodzaak, 20. heks, 23. vluchtheuvel, 25. niet vast, 27. akelig, 29. bitter I vocht, 30. boom, 32. voegwoord. 34. I visje, 36. jongensnaam, 38. bekend ge bouw in Amsterdam, 41. soort onder wijs (afk), 43. muzieknoot. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. kassier - ba, 2. oraal - Pool, 3. eind - men - Ti, 4. tot - oom - dek, 5. Sn. - ergo - era, 6. kroon- neus, 7. rok - ze - Tl.me, 8. idee - Hedel, 9. Se.Rt - graaf. Verticaal: 1. koets - kris, 2. Arion rode, 3. santé - oker, 4. sado - rozet, 5. Ilm - Og - Ne - Hg, 6. Epe monter, 7. rondeel - Da, 8. boter Umea, 9. alikas - elf. BriefkaartenVerenigd verzet' niet naar West-Duitsland Briefkaarten, die „Verenigd verzet Pluyi 1940-1945" uitgeeft en door het publiek blij verzonden kunnen worden aan het bureau van bondskanselier Adenauer te Bonn. worden door de Nederlandse PTT niet naar West-Duitsland doorgezonden, doch aan de afzenders geretourneerd, itrassj Van de zijde van de ptt is mcdege- ls- deeld dat artikel 60 van het wereldpost- 1 verdrag verbiedt om dingen te versturen. J die krachtens de interne wetgeving van het betrokken land, verboden zijn. Aan genomen wordt dat naar Duitse normen de tekst van deze briefkaart beledigend is en de kaarten daarom door de West- duitse PTT worden geweigerd. In zijn antwoord aan de sprekers, die woensdag bij de begrotingsbehandeling verkeer en waterstaat het woord hadden gevoerd, beloofde de minister gis teren, richtlijnen te zullen verstrekken een zo doelmatig mogelijke plaat sing van de (door „zebra's" aan te geven) beschermde oversteekplaatsen voor voet gangers. Daarbij zal vooral ook aandacht wordeii besteed aan de zichtbaarheid Met de heer Bommer (soc.) was de minis ter het eens, dat niet de knipperbollen hebben gefaald, maar ihet tweeslachtige systeem waarin ze waren ingepast. Niet eens was de bewindsman het met de heer Van Dongen fkath. v.),'die gezegd had dat het aanbrengen van gele onder- saheidingsplaatjes op bromfietsen geen is gebleken. De minister vond, dat deze plaatjes wel degelijk zeer nuttig hebben gewerkt. Hij liet voorts de heer Kodde (s.g.) eten, dat het niet in zyn voornemen gt een maximumleeftijd voor het be rijden van bromfietsen in te stellen. Maar, oegde hij eraan toe, als er een brom fietsvergunning komt, dan zal deze Inge trokken moeten kunnen worden wanneer blijkt, dat een bejaarde niet meer in staat is een bromfiets behoorlijk te besturen. De minister beloofde de heer Verkerk (a.r.) de doelmatigheid van het verkeers- onderwijs op de scholen nog eens met zijn ambtgenoot van onderwijs te zullen bespreken. Voor het in het leven roepen van een wet op het rijonderwijs zag hij -niet veel mogelijkheden. Met de socialist Bommer meende de bewindsman, dat men zich in de steden op het gebied van het verkeer en parkeren beperkingen zal moeten opleg gen, wil men althans de zeer grote pro blemen rond de verkeerscongesties enigszins tot een oplossing brengen. Een studie-apparaat zal zich op die, oplossing moeten bezinnen. Het moet daarbij niet in de laatste plaats aandacht besteden- aan de bevordering van een vlot en doelmatig openbaar- voer naar de binnenstad. Zeer uitvoerig is de minister gisteren ingegaan op de vele wensen, die de Kamer woensdag met betrekking tot de waterstaat had geuit. De bewindsman ging er daarbij van uit, dat een aantal punten nog nader in de vaste comrr voor. verkeer en waterstaat zal worden besproken. Uit de rede van de minister stippen wij nu het yolgende aan. Het uitgavenpeil voor de waterstaat, dat de laatste jaren steeds is verhoogd, zal in de toekomst nog verder moeten stijgen. Het aandeel van de waterstaat het totaal van de rijksbegroting bedroeg 4,94 pet in 1959, 5,91 pet in 1960 en pet in 1961. Deze stijging oefent een stige invloed uit op de groeimogelijk heden van de nationale economie, maai anderzijds bedenke men, dat de finan ciële mogelijkheden hun grens hebben. De minister verwacht, dat de voor de wegenaanleg beschikbare geldmiddelen voorlopig elk jaar een stijging zullen tonen. Het is niet steeds mogelijk met enige redelijke zekerheid een tijdstip te' bepalen, waarop een bepaald weggedeel te gereed zal zijn. Wel wordt zoveel mo gelijk een streefdatum aangehouden. Het onderzoek naar de mogelijkheid om de bouw van de Beneluxtunnel bij Vlaar- dingen te vervroegen door er een 'oltun- ran te maken, is in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Een tol betekent inderdaad oponthoud, maar dit nadeel valt weg tegen de voordelen van tijdwinst en kostenbesparing die de tun nel biedt tegenover het tijdverlies waar- aee een veer altijd gepaard gaat. De raag is niet: tunnel met of zonder lol, maar tunnel met tol of géén tunnel. De verbindingswegen met de Beneluxtunnel kunnen, wanneer tot vervroegde uitvoe ring zou worden overgegaan, tijdig ge- ecd komen. Vervanging van de spoorbrug over de Nieuwe Maas te Rotterdam kan eerst aanvangen, nadat de metrotunnel gereed zal zijn. De spoorbrug is een gemeente lijke aangelegenheid en onderdeel van een groot complex van vraagstukken be treffende de oeververbinding. De vraag of er een brugverbinding over de Oosterschelde moet komen is in on derzoek. De aanleg van de Europoort-haven is nog steeds in onderzoek. Er doen zich daarbij subtiele hydraulische en nauti sche vraagstukken voor, die terdege moe ten worden bekeken. Forcering, met het doel de werkzaamheden aan de haven zo snel mogelijk aan te vangen, is uit den boze want de bevaarbaarheid van de Nieuwe Waterweg staat hier op het spel. Delta Het ontwerp voor een Bijdragenwet Deltawerken zal de Kamer, naar de mi nister hoopte en vertrouwde, nog in de loop van dit zittingsjaar bereiken. Bij de commissie ex. art. 8 Deltawet is de waag in sbudie in hoeverre en op welke wijze compensatie kan worden verleend voor schade, die is ontstaan als gevolg van de uitvoering der Deltawerken. Het betreft hier o.m. de Veerse vissers en midden standers. Een beslissing over de toepas sing van de migratieregeling kan op kor te termijn worden verwacht. Voor tal van plannen tot versterking van de waterkeringen krachtens de Deltawet kon in korte tijd goedkeuring worden verleend. Waar zich echter be langrijke problemen voordoen, zoals b/v voor de waterkeringen van Delfland en die langs de Rotterdamse Waterweg, vraagt bestudering van de meest juiste oplossing geruime tijd. (Van onze parlementsredactie) De belanghebbenden bij de afsluiting van de Lauwerszee zullen geen andere, d.w.z. hogere bijdrage behoeven te geven dam elders in ons lamd onder soortgelijke omstandigheden zou worden gevraagd. Dit heeft minister Korthals gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard bij de voortgezette begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat. De be windsman deelde mee, dat op 23 januari opnieuw besprekingen met de drie noordelijke provincies zullen worden gevoerd over de bijdragerege ling. Ongeacht de stand van de onderhandelingen, zal in 1961 de werk- haven bij Oostmahorn worden uitgevoerd. Minister Korthals gaf gisteren in de Kamer een uitvoerige toelichting op zijn Lauwerszee-beleid. Daarbij wees hij er nog eens op, dat de Deltawet onderscheid maakt tussen werken tot afsluiting van de zeearmen in het zuidwesten des lands (Deltaplan) en werken tot versterking van de hoqgwaterkeringen langs de ge hele kust, de Westerschelde en de Rot terdamse Waterweg. Het gebied van de Lauwerszee valt onder de tweede ca tegorie. Met het oog op de veiligheid is voor het zuidwesten, waar mogelijk, afdamming van de zeegaten geboden, maar voor de waterkering ten noorden van Hoek van Holland kan met ver sterking van de bestaande waterkeringen worden volstaan. In het laatste geval kan de verster king geschieden door de aanleg van ge heel nieuwe dijkvakken, maar hiervoor zijn andere overwegingen dan de vei ligheid bepalend. Zijn deze overwegin gen doorslaggevend en wordt overge gaan tot de aanleg van nieuwe dijken met als gevolg dat de kosten hoger zijn dan bij versterking van de bestaande waterkeringen, dan past in dit systeem een bijdrage van de belanghebbenden op grond van de voordelen, die zij ge nieten. Anders zouden de hogere kosten ten onrechte drukken op de verhoging van de veiligheid, die door de Delta wet wordt beoogd. Voordelen Wat nu de Lauwerszee betreft: tegen over de Kamer hield de minister staan de, dat niet om redenen van veiligheid °Hoo Door liet ijs gezakt Het zevenjarig jongetje J. H, Holle- ze) mans uit Bolnes is onder Ridderkerk >rd 91 door het ijs gezakt en verdronken. Het i jongetje wilde het ijs van een slootje proberen, maar het bleek niet sterk ge- l mil n°eg. ■A ïoenej Het gereformeerd jeugdcentrum De schot witte hei te Huis ter Heide heeft de grote pastorie van de gereformeerde kerk van IJlst, aangekocht om die te doen ■strai verbouwen tot zeilcentrum. Ho, fijn, roggebrood! Kinderen zijn dol op roggebrood. Laat hen er maar van eten zoveel zij lus ten. Het is gezond, voedzaam en licht verteerbaar. Bovendien bevordert rog gebrood de spijsvertering. Op roggebrood smaakt alle brood beleg, zoet of hartig. Een sneetje roggebrood is weer eens iets anders dan de gewone boterham. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen weer een pakje. Uw bakker heeft het. !V] aan afsluiting de voorkeur is gegeven boven verhoging van de bestaande dij ken. De keuze is bepaald door de bij komende voordelen, die de streek rond de Lauwerszee in ruime mate zullen toevallen. De veiligheid die de Delta wet vereist, zou ook gewaarborgd zijn door dijkverhoging. Nu tot dit laatste niet wordt overgegaan maar tot afslui ting, kan men die afsluiting moeilijk tóch onder de Deltawet brengen. Voor een wijziging van de Deltawet met het doel de kosten van de afwatering, die anders door de streek zouden moeten worden gemaakt, op het rijk af te telen, voelde de minister niets. De voordelen van de afsluiting de streek rond de Lauwerszee zijn: betering van de afwatering, bestrijding van de verzilting, landaanwinst structuurverbetering. „Waar nu", aldus de minister, „deze bijkomende voorde len, die door de belanghebbenden hoog worden aangeslagen, tweederde deel de kosten moeten verantwoorden, kan het niet anders dan een onjuiste kijk op deze zaak zijn wanneer men de afslui ting van de Lauwerszee gelijk wil stel len met de afsluiting van de grote armen in het zuidwesten, waarvoc veiligheid de eerste en hoofdzakelijke beweegreden is geweest". De bewinds man zag niet in dat de afsluitdijk i de Lauwerszee bij het rijk in beheer onderhoud zou moeten blijven. Een i terschap kan zo nodig interprovin ciaal makkelijk met deze taak worden Soepel Omdat het overleg met de betrokken provinciale besturen nog niet is afge sloten, kon de minister uiteraard nog geen afgeronde uiteenzetting van stand van zaken geven. Hij wekte overi gens de indruk bij de hervatting het overleg soepel te zullen zijn. „Ik ben bepaald geen Shy lock" (afpersend keraar), zo liet hij de Kamer weten. „Ik sta open voor de bezwaren van de pro vincies en wil niet de houding aanne men van: dat wordt verlangd en dal móet er komen". Aan de Lauwerszee- vissers zal volgens de minister eenzelf de tegemoetkoming worden verstrekt als aan hun Zeeuwse collega's. Bij de replieken bleek, dat de Kamer het resultaat van het overleg met de noordelijke provincies wil afwachten. Men was in ieder geval blij met de toe zegging, dat dit jaar de werkhaven bij Oostmahorn zal worden uitgevoerd, geacht de stand van de onderhandelin- Koningin Juliana beoefent boven het Zwitserse wintersportcen trum Gstaad (waar zij enige dagen de herstellende prinses Margriet vergezeltde skisvort.. een poosje op weg en dan kan de afdaling beginnen. Het is heerlijk zonnig skiweer. Prinses Margriet skiede op haal ver jaardag De viering van de I8e verjaardag van prinses Margriet in Gstaad (Zwitserland) die begonnen was mat skieën in schitte rende zonneschijn, werd gisteravond be sloten met het traditionele lied „Happy birthday to you". Margriet had de avond doorgebracht in de bar van het hotel, met koningin Juliana, prinses Irene en twee hofdames. In de hal zaten drie rechercheurs kaart te spelen. Zij letten .echter nauwkeurig op alle gasten en vreemdelingen. De avond was begonnen om kwart over 8. Prinses Margriet droeg een grijze jurk tot aan de knie en geen juwelen. In een aparte hoek was gedekt voor vijf personen, op een tafel die versierd was met rose anjelieren en rode cycla men- Prinses Margriet zat als eregast aan het hoofd van de tafel. Links van haar zat koningin Juliana en rechts prin- Prins brengt bezoek aan rijwielfabriek Als onderdeel van zijn bezoek aan Gelderland heeft prins Bernhard van daag de Gazelle-rijwielfabriek te Dieren bezichtigd. De president-commissaris van de n.v., de heer A. P. Zwager, sprak een welkomstwoord, waarin hij een schets gaf van de groei van het bedrijf, waarvoor de grondslagen werden gelegd in 1892 toen de heren Arentsen en Rol ling een grossierderij in geïmporteerde rijwielen en onderdelen begonnen. Prinses Irene zal donderdag 9 fe bruari de tewaterlating verrichten van het s.s. Ondina, in aanbouw bij de Roilter- damsche Droogdok Maatschappij N.V. Bij VPRO in voorbereiding: In het hoofdartikel van het VPRO-programmablad „Vrije Geluiden" dat zojuist verscheen, schrijft dr. E. D. Spelberg in een hoofdartikel „Doorgaan", dat die VPRO een derde publikatie zal doen verschijnen over zijn „plan voor een nationale omroep". „Er is voor de VPRO alle aanleiding door te gaan met verbreiding van zijn denkbeelden ten aan zien van het omroepbestel", aldus het artikel. Dr. Spelberg sahrijft dit naar aan leiding van het feit dat staatssecreta ris mr. Y. Scholben dezer dagen in de Tweede Kamer bij de begrotingsbe- Het plan is juist op dit punt een zorg vuldig nagaan op welke wijze dit actueel, bij de nu voorhanden organen volksleven, verwezenlijkt kan handeling het bestaande ontwerp- worden. Zo ooit, dan is doorbreking omroepwet introk en tegelijk het door van de thans geblokkeerde situatie op N.T.S. PRIMEUR Door het treffen van speciale maat. VPRO-bestuur niet is geschrokken regeien zullen de NTS en de BBC van de nogal onheuse wijze wa"~"" - J- de staatssecretaris zich over VPRO-plan voor een nationale roep heeft uitgelaten, maar wel wonderd is dat men ten departe. Ikensohap van gegeven, dat de storm achtige ontwikeling van de televisie naast de radio een afzonderlijke rege ling van de radio-omroep „niet oppor- ibuiun" meer deed zijn". De VPRO. aldus het artikel -van dr. Spelberg, heeft met grote instemming kennis genomen van de mededelingen van de heer Scholten. Ook zijn wij zeer bevredigd door de voornemens, een commissie in te stellen: nu blijft de deur open, want deze zou onher roepelijk zijn dichtgevallen, wanneer het ontwerp-Höppener al dan niet gewijzigd, wet zou zijn geworden Dr. Spelberg zegt voorts dat het de primeur hebben 'ie' Europese televisie-uitzending van de om- prcsidents.instaüatie in Amerika. >pr' Morgen (zaterdag)avond om 10.30 »,ur, direct na afloop van het AVRO- mente op enkele voorname punten vrogramma zal er reeds een telerecor- het plan zo slecht heeft begrepen. ding met een duur van anderhalf uur Sm" Scholten kunnen worden vertoond van de in- auguratie van president Kennedy. Deze telerecording wordt gemaakt door de Amerikaanse tv-maatschappij Hij noemt de door tegen het plan aangevoerde arg\ menten zwak en laakt het daarbij gebruikte woord ondoordacht Ziin conclusie is dan, "it de VPRO NBC, van haar directe reportage wel- vandaag tussen 11.45 en 12.45 uur tussen 2 en 4 uur plaatselijke tijd de werd uitgezonden. Zij bevat beelden in- van de inleiding tot de plechtigheid, i hetzelfde blad toegedaan. Als de eedsaflegging, de daarop volgende energiek op de ingeslagen weg voortgaan. Deze mening is ook dr. J. Koning, in zijn rubriek „Kanttekenin- i de argumenten is. waarop de door de president werd afgenomen. VPRO zijn plan heeft ontworpen: „Een der voornaamste hoekstenen plan is het beginsel, dat radio en tele visie open moeten zijn, in volle vrij- Dc snelheidsmaatregelen welke de dit NTS heeft getroffen komen hierop neer, dat verslaggever Arie Kleywegt die het Nederlandse commentaar ver- overtuiging zorgt, per vliegtuig geheel het volk. Commentaar* Zomaar dwaasheid Wann U zich gisteravond hebt ge- bij het kijken naar „Twee oude dames openen het vuur" een te levisiespel van Christian Bock, opge voerd door de KRO. dan is het hoog ste doel van de schrijver bereikt. Ver der kunt U het verhaal van een kleine satire op de Duitse ambtenarij, gren zend aan de klucht, gerust weer ver geten. Misschien denkt U nog eens te rug aan Mien Duumaer van Tioist, die zo'n kostelijke matrone ten tonele voer- de, aan het sierlijke dametje, dat Car. la de Raet met het juiste sentiment uitbeeldde, of aan Herbert Joeks, die weer eens zo'n echt onderdanig braaf manneke speelde. Het hele geval was bedoeld als zomaar wat dwaasheid en bedoeld voor een uurtje afleiding. Als zodanig was het wel geslaagd. De film „Van varen", gemaakt door Ed van der Eisken welke de N.T.S. uitzond ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Margriet, stelde nogal teleur. Het was een mengelmoes van journaalflitsen. snapshots aan boord, en stukjes toeristische filmopnamen waar in weinig lijn zat. Voor zeevarenden en hun familieleden was het wel aardig, maar wij hebben op het scherm betere Wie wat films over zeevaart gezien. gegaan om dc plechtigheid bij te Direct na afloop van de NBC-u:t- zending zou hij dan dc nog niet ont wikkelde telerecording meenemen op de terugreis naar Nederland, waar morgen overdag de afwerking van de opnamen in hoog tempo zullen worden verricht. Op deze wijze wordt het mogelijk, kijkend Neder land van de „continentale primeur" te laten gemeten. vansvond 9 Het weekoverzicht van het NTS- journaal kunt u tussen 8 en 8.30 uur op het scherm zien. Daarna een programma van de KRO dat begint met een Duitse televisiereportage over Azië, om 9.15 uur vervolgt met de sportrubriek en om 9.40 uur de tweede aflevering van de cursus Nederlandse taal biedt. Pater Leo pold Verhagen sluit de dag om 10.10 uur. (Van onze parlementsredactie) HE Tweede Kamer is gisteren voor een U maand „op reces" gegaan. Een nogal verlaat Kerstreces, zou men kunnen zeg gen. Het is overigens in dit begrotings jaar van het begin af aan de bedoeling geweest, dat de Kamer, in afwijking van vorige Jaren, dadelijk na het begin van het nieuwe jaar zou door gaan met de begrotingsbehandeling en dat vergader- loze periode, die op deze behandeling pleegt te volgen, geen eigenlijk Kerst reces zou zijn. Een paar seconden daarna was ik ervan over tuigd dat Corazzini zich dat inderdaad niet be wust moest zijn. In de eerste plaats beschouwde ik hem en Smallwood niet als mannen die zich naar de paniek lieten voeren, hoe gevaarlijk de omstandigheden ook moohten zijn. Verder waren dergelijke risico's nog niet geheel en al noodza kelijk. Zoals de zaken stonden, hadden ze een be hoorlijke kans er het leven af te brengen en met het mechanisme weg te komen als ze de tractor lieten stoppen, eruit klommen en voorzichtig over de gletsjer lopend naar beneden zouden gaan natuurlijk met hun pistolen tegen de nekken van de gijzelaars. Of waren ze dit misschien inderdaad van plan? Ik trachtte me in hun plaats te stellen cn te begrijpen wat ze van ons zouden denken. Dachten ze wellicht dat ook wij ons op het standpunt zou den stellen dat het mechanisme het belangrijkste was en mensenlevens opgeofferd konden worden? Als ze dat inderdaad dachten en vermoedden dat Jackstraw wel eens een scherpschutter zou kun nen blijken, zouden ze er dan niet van overtuigd zijn neergeschoten te worden zo gauw als ze een voet buiten de tractor hadden gezet en ondanks het lot van de gijzelaars? Of begrepen ze dat er mensen bestonden die normaler en minder mis dadig dachten dan zij? Terwijl ik hierover mijn hersenen nog pijnig de begreep ik dat er iets gedaan moest worden. De tijd om te denken als die er ooit geweest mocht zijn was voorbij. Als we ze in die trac tor verder lieten rijden, zouden ongetwijfeld alle inzittenden de dood op de gletsjer vinden en wan neer ze het als door een wonder zouden halen, be tekende het even ongetwijfeld het vermoorden van de gijzelaars. Als we ze echter konden laten stoppen, bestond er misschien nog een kleine kans dat Mafgaret en Solly Levin er het leven af- zonder einde brachten voorshands althans. Ze vormden na melijk de enige troefkaarten van Smallwood en Corazzini en zouden zo lang mogelijk gespaard blijven, omdat ze 'n garantie voor de misdadigers waren om te kunnen ontsnappen. Ik moest gok ken dat Smallwood en Corazzini op dit moment niet van plan waren de gijzelaars te vermoorden, maarde laatste keer had ik verkeerd gegokt. „Zou je die tractor kunnen laten stoppen?" vroeg ik met een toonloze vlakke stem aan Jack straw. Hij knikte, keek me aan en ik knikte terug. „Dat kunt u niet doen!" protesteerde Zagero luid, terwijl zijn overbeschaafd en lijzig spraakje voor de eerste keer geheel was verdwenen. „Ze zullen ze vermoorden! Mason, als je werkelijk zoveel om dat meisje Ross geeft...." „Houd je mond!" zei ik woedend. Ik pakte een rol touw, nam mijn geweer cn vervolgde ruw: „Als je denkt dat ze je vader in leven zullen laten, ben je stapelgek!" Een seconde daarna rende ik met grote spron gen over het dertig meter brede stuk ijs dat naar de eerste kloof voerde en dook onwillekeurig in elkaar toen de eerste kogel van Jackstraw op nog geen halve meter afstand langs mij heenfloot en zich met de kracht van een door een reus gedre ven voorhamer in de motorkap van de Citroën boorde. Ik sprong over een smalle spleet, strui kelde wist nog net mijn evenwicht te bewaren, keek vlug achterom en zag dat Hillcrest, Zagero. Joss en twee andere mannen mij volgen. Ik holde weer verder, glijdend en soms bijna vallend, zig zag langs ijshopen en grote, lange barsten. Waar om was Zagero me gevolgd, vroeg ik me nijdig af.Zonder wapens, met twee nutteloze handen die geen vuurwapen konden hanteren, was hij alleen maar een sta-in-de-weg en een blok aan het been. Wat kon iemand uitrichten met derge lijke totaal onbruikbaar geworden handen? Ik zou spoedig te weten komen wat iemand met der gelijke totaal onbruikbaar geworden handen kon We renden over het smalste gedeelte van de gletsjer naar de plaats waar de tractor zou ko men als hij tenminste niet door de kogels van Jackstraw tot staan werd gebracht. Jackstraw vuurde nu over ons heen en we hoorden het ge fluit en gezoem van de kogels en de metaalach-, tige klap waarmee ze in de Citroën terecht kwa men. Elke kogel trof doel, maar de motor scheen ongelofelijk taai te zijn. Ongeveer halverwege de gletsjer hoorden we dat de tractor overscha kelde. Corazzini ik kon hem zelfs zonder kijker nu heel duidelijk zien moest gemerkt hebben dat de tractor hem op die helling uit handen dreigde te lopen en remde met de motor af. Nau welijks waren we honderd meter verder Jackstraw had net zijn magazijn verwisseld of de zesde kogel boorde zich door de doorzeef de motorkap en toen zweeg de motor zó onver wacht dat het leek of het contactsleuteltje was omgedraaid. De tractor stond stil. Op de steile helling had ik dat helemaal niet verwacht en alles wees erop dat het met opzet gebeurd was niemand kon zich vergissen in het snerpend gekrijs van de versleten remmen. (Wordt vervolgd) In een speech wees Kamerpresident dr. L. G. Kortenhorst gistermiddag als oor zaken hiervan aan: de kortstondige ka binetscrisis en de verhinderingen van ministers wegens dringende ambtsbezig heden. Zeven begrotingen zal de Kamer nog na het reces moeten afhandelen: buitenlandse zaken (waarmee op de eerstvolgende vergadej-dag, 21 februari, wordt begonnen), defensie, sociale zaken en volksgezondheid, financiën, P.T.T., Zuiderzeefonds en Staats-vissershaven- Sedert de opening van het zittings jaar zijn, aldus dr. Kortenhorst, 43 open bare vergaderingen gehouden, waarvan en 27 's avonds werden voortgezet. De avondvergaderingen zijn als regel niet in nachtvergaderingen ontaard en slechts tweemaal bleek het nodig ook op vrij dag bijeen te komen. In haar laatste vergadering vóór het reces heeft de Kamer behalve de be groting van verkeer en waterstaat ook nog o.m. een wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen Meppel en Staphorst aangenomen. Volgens dit ontwerp zal het grondgebied van de gemeente Mep pel met enig gebied van de gemeente Staphorst worden verruimd. Dit bete kent tevens wijziging van dc grens tus sen Drenthe cn Overijssel. Verder wordt voorgesteld Dingstede, de Meppelse en clave in Overijssel, van Meppel naar Staphorst te doen overgaan. Tegen het wetsontwerp stemde alleen de S.G.P.-er Kodde. De heer Beernink (c.h.) zei tijdens de discussie, dat het aan de ene kant een zwarte dag is voor de burgemeester van Staphorst, maar an derzijds ook een blijde, omdat hij juist vandaag in het huwelijk is getreden. Aan mr. Beernink's beste wensen voor Staphorst's eerste echtpaar voegde mi nister Toxopeus de zijne toe. In Musselkanaal is gisteravond een scooter tegen een personenauto gebotst. De 28-jarige J. te V. uit Gasselternijeveen, die als duopassagier op de scooter mee reed, liep een schedelbasisfractuur op en overleed in het ziekenhuis in Emmen. De bestuurder van de scooter kreeg een dub bele beenbreuk. De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, zal op 30 en 31 januari te Brussel vertoeven ter bijwo ning van de E.E.G.-mimisterraad. wil weten over de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, stemme om 8.30 af op de .radioles van de KRO. In dit pro gramma begint om 9 uur de nieuwe „muziekrubriek voor veertigers", om 9.55 uur speelt de cellist Jean Decroos een solo-sonate van Kodaly en om 10-55 uur is er weer de vro- .lijke muzikale uitzending „Pirouet te". i Over Hilversum I zendt de VPRO om 8.15 pianospel van J, Stokker- .rnans uit en om 8-35 uur voortzet ting van de rubriek „Hoe zien de .Papoea's ons?" Gouden stemmen van deze eeuw .kunt u om 9 uur weer horen in het VARA-programma, dat om 9.50 uur vervolgt met het spel „Wie is het?'' cn om kwart over 11 aandacht vraagt voor de muziekrevue „Weer. Programma voor morgen ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Hilversum I, 102 m. 746_ Uc/s. VAHA; 7.00 is 3.50 Vooi aatje 9.Op Gym 9.10 Gram .33-9.-10 Waterst). VPRO: 10.00 Samen uie. praatje 10.05 Morgenwijding. VARA 20 Gwar progr 12.30 Land- en tuin- •uwmeded 12.33 Nieuwe gram met comm 00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Sport les 13.45 Lichte muz 14.03 V d jeugd 14.40 Promenade-ork cn sol (15.33—15.53 HoekJbespr) 16 45 Vragertbeantw 17.00 Ja77.. nuz 17 30 Weekijournaal. 18.00 Nwb en comm 18.20 J.w-zmuz 18.33 Zigeunermuz 19.00 Kunstact VPRO: 10.30 Passepartout, lezing 19.40 Cursus 19.55 Deze week, lezing VARA: 20.00 Nws 20.05 Geyar progr 21.15 Soc comm 21.30 22 05 Scaramouehc, hoohspol Oude 3.55— 2u. I L" ging 8.00 Nws 8a 18 Gram 8.50 V d iw 10.00 V d kleuters 10.15 Lichte 10.40 Gram 11.00 V d zieken 11.45 rzang 12.00 Mi did n gkl ok- n o ti'1o 12.04 Metropole-ork en solist (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmeded) 12.50 Act 13.00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.50 V d Jeugd 14 00 Fanfare-onk 14.20 Lichte muz 14.30 Gram v d jeugd 15.10 ®>e les 15.30 Lichte muz 15.50 Gram 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Lichte muz 16.50 Raltye van Monte Carlo 1961 17.00 d jeugd 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 21 Op U bent toch ook van 'de partij?, lezing 21 10 Gevar progr 22.25 Boekbespr 22 30 Nws 22.40 Religieus progr 3 00 Muzlk lezing 23.55—24 00 Nws KRO 17 00—17 30 V d eind NTS: 20.00 Joui

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7