Franse waarschuwing tegen teruggang in conjunctuur Geen goed samenspel regering-bedrij f sleven Staking duurt voort in drie rode bolwerken lekker en gezond Ook Papoea's lachen om Indonesische berichten Duits-Britse handel wordt van steeds groter belang Begin van een oorlog VREEMDELINGEN-ADVIESCOMMISSIE De minister van justitie heeft gisteren de subcommissie van de permanente vreemdelingen-adviescommissie geïnstalleerd, die tot taak heeft hem van advies te dienen ten aanzien van alle verzoeken tot -aanvaarding van verblijf in Nederland van niet-Nederlanders uit Indo nesië in de gevallen, waarin het departement voorshands van mening zou zijn, dat een verzoek voor afwijzing in aanmerking zou komen. In zijn installatierede zeide de minister verheugd te zijn, dat de voorzitter en de leden van de commissie zich bereid hebben verklaard daarin zitting te nemen en de zorg te willen delen, die het beleid ten aanzien van de toelating regering en volksvertegenwoordiging baart. In zijn antwoord zeide mr. J. van Vollenhoven, voorzitter van de subcommissie, zich te realiseren, dat de van de commissie gevraagde beoordeling een moeilijke taak is, omdat moet worden gestreefd naar de beste oplossing voor de betrokkenen. In een eerste vergadering is de commissie terstond met haar werk zaamheden begonnen. BELANGSTELLING VOOR NEDERLAND De commissie van de Europese economische gemeenschap heeft bijzonder veel belangstelling voor de wijze waarop de Nederlandse regering het moeilijke vraagstuk van de conjunctuurbeïnvloeding benadert, zo heeft de Franse vice- voorzitter van de commissie R. Marjolin gisteren in het Europese parlement verklaard. Marjolin, die een overzicht gaf van de stand der conjunctuur in de zes E.E.G.-landen, noemde in dit verband de Nederlandse plannen voor voorwaar delijke belastingverlagingen, die pas van kracht zullen worden als de con junctuur ze rechtvaardigt. Het Nederlandse programma dat de overheidsuitgaven over een aantal ja ren wil bezien op basis van de groei van het nationale inkomen, zal volgens hem waarschijnlijk een zeer doeltref fend instrument van de conjunctuurpo- litiek kunnen vormen. Marjolin gaf de afgevaardigden uit de zes landen een rooskleurig beeld van de huidige stand der conjunctuur in de gemeenschap, doch hij verheelde niet dat men moeilijkheden kan verwachten. Er is reeds een vertraging in de ex pansie opgetreden. De barometer staat nog wel op goed weer, maar op de snelle economische expansie van de af gelopen twee jaar zal vroeg of laat ze ker een periode van kalmte en in som mige landen zelfs van teruggang, vol gen. De E.E.G.-commissic is van plan aan zes regeringen een vragenlijst te zen- 2n om te weten te komen wat zij den ken te doen in geval van een econo mische teruggang. Aan de hand va antwoorden zal de commissie kunnen beoordelen of de nationale maatrege len voldoende zijn. Aan de regeringen die eventueel negatieve antwoorden ge- Chroesjtsjef wil meer stromannen De Sowjetunie zou opnieuw by s taris-generaal Hammarskjoeld van V. N. erop aangedrongen hebben, het secretariaat van de V. N. drastisch te reorganiseren zodat communistische func tionarissen meer invloed krygen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde ïrnomen, dat de Russische delegatie bij de V. N. Hammarskjoeld een memoran dum heeft overhandigd waarin belang rijkere posten voor ten minste vijftig Aantal mijnwerkers in 1960 sterk gedaald Volgens de voorlopige berekeningen van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. is het aantal ondergrondse mijnwerkers in de steenkolenindustrie van de gemeen schap in 1960 met 54.200 gedaald tot 525.000- Sedert de opening van de ge meenschappelijke markt in 1953 tot ein de 1960 is het aantal ondergrondse mijn werkers met in totaal 160.900 vermin derd. In Nederland bedroeg de daling van het aantal ondergrondse mijnwerkers in het afgelcpen jaar 1.200 of 5 pet. van het ondergrondse personeel op het ein de van 1959. Nieuw programma voor de Russische landbouw Het Centraal Comité van de Russi sche communistische partij heeft zijn achtdaagse conferentie over landbouwvraagstuk, vastgesteld dat het peil en de mate van groei van de la.nd- bouwproduktie onvoldoende zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de produk- tie van dierlijke produkten. De land- bouwproduktie moet altijd groter zijn dan de vraag van de bevolking, aldus het comité. 1 Het partijcomité verklaarde in zijn 1 verslag, dat het werk en de bestaande structuur van hef ministerie van land- i bouw en deszelfs plaatselijke instanties een „grondige reorganisatie" moeten I ondergaan. Men moet nu een concreet program ma opstellen ter verhoging van de land- bouwproduktie. Ike waarschuwt zijn opvolger tegen „raketten-kongsi" De Sun-Times berichtte gisteren dat president Eisenhower zijn opvolger Ken nedy gewaarschuwd heeft voor een kongsi tussen de Amerikaanse lucht macht en de fabrikanten van raketten die genoeg bommenwerpers en raketten Wil bouwen om elk militair doel Sowjetunie te kunnen vernietigen. „Mr. Eisenhower voelde meer voorde theorie van het leger en de marine dat er slechts behoefte is aan voldoende verborgen, mobiele raketten, zoals de Polaris-raket op onderzeeërs om v kerd te zijn van de vernietiging belangrijke Russische steden, industrie complexen en militaire bases. Maar de wapenfabrikanten zoals mr. Eisenho wer op zijn persconferentie te verstaan heeft gegeven hebben de neiging zich te verzetten tegen de opvatting dat ge noeg genoeg is en dat in het vermogen om de Sowjetunie af te slachten het ge- bankroet schuilt." Djilas uit gevangenis Milovan Djilas, een voormalige hoge functionaris van de Zuidslavische com munistische partij die in oktober 1957 tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zou vandaag voorwaarde lijk uit de gevangenis worden ontslagen. Het secretariaat voor binnenlandse zaken, dat een verzoek van Djilas om invrijheidstelling heeft ingewilligd, deel de mede dat hij aan alle daarvoor in de wet gestelde voorwaarden heeft voldaan. Djilas, die vroeger vice-voorzitter van de Zuidslavische communistische partij was en een vooraanstaande marxisti sche theoreticus, bekeerde zich later tot het westerse socialisme en werd daarna van al zijn officiële functies ont heven wegens het uiting geven aan „ketterse" opvattingen. In 1957 volgde zijn veroordeling wegens staatsgevaar- «fa activiteit. Russen worden geëist. Heusinger vraagt om Engelse hulp De Westduitse generaal Heusinger heeft om snelle Britse hulp gevraagd ter dekking van de behoefte aan mili taire opleidingen, opslag- en herstel plaatsen. Kort na de informele bespreking tus- :n Heusinger en de Britse militaire lei ders, verklaarde het Britse ministerie van defensie dat deskundigen van bei de landen vermoedelijk binnen zeven weken bijeen zullen komen om de bij zonderheden uit te werken. Groot Britannië heeft inmiddels ge zegd welke behoeften het kan dekken. De Duitse minister van defensie, Strauss heeft de Britse toezeggingen edelmoe dig genoemd. Voorzitter van het C.N.V. In de loon- en prijspolitiek is in Nederland de laatste tyd een crisis toestand gegroeid. Ernstige meningsverschillen bestaan er tussen de regering en het College van Rijksbemiddelaars enerzijds en een be langrijk deel van het bedrijfsleven anderzijds. De oorzaak van deze crisistoestand moet echter niet gezocht worden in één van de recente maatregelen van de regering, zoals het verbod tot openbreken van c.a.o.'s, al zijn hierover grote moeilijkheden ontstaan. De oorzaak van de crisis ligt echter in het ontbreken van een goed samenspel tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven. Deze verklaring legde gisteren de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt af, aan het slot van de studieconferentie, die het verbond speciaal gewijd had aan de loonpolitiek. PSSST, ZEGT HET DEKSEL, ZODRA U HET OPENT. PSSST, VOOR LUCHTDICHTE VERSHEID, VERS UIT DE POT, VERS VAN DE KOK. HIER IS CALVÉ SANDWICHSPREAD. METTIJDELIJKE KORTING.GROTE POT VAN F 1.45 NU VOOR F 1.29, HALVE POT VAN 98 CENT NU VOOR 89 CENT. PSSST. U MAAKT ER MEER VAN MET CALVÉ. Drie socialistische bolwerken in Wallonië, namelijk Luik, Charle roi en La Louvrière, zetten het'ver-' zet tegen de „Eenheidswet" voort door de reeds een maand durende staking niet te beëindigen, teiwijl in de rest van het land de normale toestand terugkeert. In de haarden van verzet ligt de staalindustrie GOUVERNEUR DR. P. J. PLATTEEL: De Nederlandse voorlichtings dienst in Australië heeft een ver klaring gepubliceerd, volgens wel ke de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel lof heeft toegezwaaid voor de hulp, die het Australische de^l van het eiland verleent bij de ontwikkeling van de papoea's in het Nederlandse deel. Deze lof gold ook de nauwe saj werking, die tussen het bestuur van de gebiedsdelen bestaat om te komen tot de onafhankelijkheid van Nii Guinea. Er wordt aldus de gouver neur veel aandacht besteed aan de ontwikkeling op wettelijk en bestuurlijk gebied, onder meer aan de voorberei dingen voor de instelling van de Nieuw- Guinea-raad. De bevolking volgt dit alles met veel belangstelling en begrijpt wat er ver richt wordt. De papoea's en de Neder landers hebben in een goede verstand houding gesproken over de moeilijkhe den, die hierbij aan de dag zijn getreden, aldus de gouverneur. „Beide bevolkingsgroepen kunnen har telijk lachen over de berichten uit bui tenlandse bron die suggereren, dat een toestand van onderdrukking en opstand bestaat", voegde dr. Platteel hieraan toe. nog steeds stil maar het werk in andere bedrijfstakken wordt gelei delijk aan weer opgenomen. In het gebied van de Borinage ron dom Bergen is de staking in slechts een grote mijn nog volledig. Alle scho len met uitzondering van die op. het platteland zijn weer open. Van socialis tische zijde is meegedeeld, dat in het gebied van Luik minstens 80.000 arbei ders nog staken. In Brussel verklaarde een woordvoerder van de Belgische spoorwegen, dat gisteren het gehele spoorwegnet normaal functioneerde. Van regeringszijde is meegedeeld,, dat reserve-rijkswacht, die opgeroepen- om aan de situatie veroorzaakt door stakingen het hoofd te bieden, uiterlijk tegen zaterdag naar huis ge zonden zal worden. Het bestuur van de Luikse afdeling van het socialistische Algemene Belgi sche verbond van vakverenigingen heeft onder voorzitterschap van de Waalse linkse vakbondsleider André Renard besloten, dat verder gestaakt moet worden in de sectoren, waqr de staking nog volledig is. Op een gisteren gehouden bijeen komst van Waalse socialistische afge vaardigden is besloten, de socialistische leiding een voorstel te overhandigen voor een Senaat bestaande voor de helft uit Walen en voor de helft uit Vlamingen om de Walen te beschermen tegen de „bedreiging", dat zij zowel in het parlement als in het land numeriek in de minderheid geraken. De metaalarbeidersbond in Charleroi Nieuwe arrestatie in spionagezaak De Londense politie heeft de arrestatie bekendgemaakt van een 19-jarige jonge man, die beschuldigd wordt van diefstal van geheime officiële documenten. De jongeman, de vertaler Bryan Scott, is ingesloten en zal in de loop van d« dag voor de rechter verschijnen. Scotland Yard weigerde nadere bijzon derheden over de arrestatie van Scott te verstrekken of te verklaren welke documenten hij in zijn bezit had. Toelating Rood-China tot V.N. waarschijnlijk niet te vermijden De nieuwe vertegenwoordiger va Verenigde Staten bij de Verenigde Na ties, Adlai Stevenson, heeft in de naatscoinmissie voor buitenlandse ken verklaard dat de toelating van i munistisch China tot de volkerenorga nisatie „onvermijdelijk dreigt te wor den". Hij voegde hier aan toe dat i zich niet moet voorstellen dat door ze toelating de situatie zal verbeteren. Stevenson werd evenals de andere door Kennedy benoemde leden van regering door de commissie gehoord trent zijn politieke inzichten, commissie heeft Stevenson's benoeming goedgekeurd. heeft gisteravond besloten zaterdag een referendum onder de arbeiders te hou den om uit te maken of de staking moet worden voortgezet of niet. (Van onze correspondent in Bonn) Een woordvoerder van de Britse ambassade in Bonn heeft verklaard dat er op het ogenblik geen Britse initiatieven te verwachten zijn voor een toenadering tussen de hi e&ft doftfce Kif Schipper Störp, die vo rig jaar bij Lobith een hakenkruisvlag op zijn schip bad gehesen, heeft te recht gestaan en is toen vrijgesproken. Hij werd niet toerekenings vatbaar geacht en in een inrichting opgenomen. Hij heeft die inrichting thans als genezen ver laten. Het dagboek van Joseph Göbbels, de hoofd-propa- gandist van het nazi regime, is namens de erfgenamen van de au teur verkocht aan het Duitse instituut voor he dendaagse geschiedenis. De prijs voor het manu script is niet bekend ge maakt. Wcst-Duitsland was in 1959 net als in '58 de grootste auto-exporteur van de wereld, hoewel de binnenlandse groei groter was dan de bui tenlandse. Het aantal geproduceerde auto's be droeg 2.055.000. Hiervan was 47,8 pet. voor de ex- Volgens het hoofdkwar tier van de Amerikaan se luchtmacht in Europa zijn er valse dollarbil jetten in omloop. Het centrum van deze circu latie schijnt in Wiesba den te liggen, t Een onderzoek naar de omschakeling van links naar rechts verkeer in Zweden heeft uitgewe zen dat deze omschake ling 325 mUjéfa kronen zou gaan trasten. De grootste kosten geven de veranderingen aan de bussen, namelijk 194 miljoen. De verandering aan de tramwagens zou 44 miljoen gaan kos ten. Echter, een langer uitstel van de overscha keling gaat veel meer kosten. Het Engelse ministerie van handel heeft toege stemd in een verzach ting van de huurkoop- bepalingen. De afbeta lingstermijn van vele ar tikelen is verlengd van twee tot drie jaar. Een Engelsman die nog levend uit Buchenwald is gekomen en vijftien jaar voor een Westduits pensioen heeft moeten vechten, heeft besloten na het zien van een te levisiefilm dat pensioen af te staan aan de hon gerende bevolking van Kasai. Donderdag zijn uit de woning van de hertogin de la Rochefoucauld ma nuscripten (o.a. van haar zelf) ter waarde 800.000 gulden ont vreemd. Volgens Franse politie is dit de grootste diefstal die het afgelopen jaar in Frank rijk is gepleegd. De heer Van Mastrigt betoogde dat er in grote lijnen wel overeen stemming bestaat tussen de rege ring en het bedrijfsleven over de doelstellingen van het loon- en prijs beleid. Terecht staat de regering op het standpunt, dat gestreefd moet worden naar een maximale werkgelegenheid. Deze werkgelegen heid zal bovendien regionaal zo gun stig mogelijk gespreid moeten zijn. Het nationaal inkomen dient op rechtvaardige wijze verdeeld te wor den en de overheid zal toezicht moeten houden op de prijzen. De vakbeweging gaat hiermee akkoord, maar deze doelstellingen zijn niet na te streven, indien de overheid het bedrijfsleven tegenover zich vindt. De terreinen van overheid en be drijfsleven moeten wel onderscheiden worden, maar ze zijn niet te scheiden. Wanneer het samenspel hapert dan worden hier de zwakke groepen de du- van. Aan de zijde van de regering, meende de heer Van Mastrigt is in dit samenspel niet altijd voldoende voorzichtigheid betracht. De overheid heeft baar eigen bevoegdheden, maar deze moeten op de juiste wijze en in de juiste mate beoefend worden. De voorzitter was de gedachte toege daan, dat het kabinet worstelt met de handicap dat in dc sociaal-economische driehoek (bestaande uit de departemen- van economische zaken, financiën sociale zaken) juist de sociale kant zwak bezet is. Hier drukt een te zware last op iemand, die onvoldoende be voegdheden heeft. Gemakkelijker wegen dan die van de grotere vrijheid in de loonpolitiek noem de de heer Van Mastrigt de geleide loon- en prijspolitiek. Gemakkelijker eneens de volledige vrijheid. Maar dat zal dan gaan ten koste van de zwakke groepen. In de dertiger jaren n niet de werkenden de dupe, juist de mensen die geen werk hadden. Ondei volledige vrijheid wor den die extra zwaar getroffen. Wat betreft de normen en de crite- a voor de loonvorming geloofde de heer Van Mastrigt, dat de vakbewe ging hier niet te veel technocraat moet worden. Grafiekeii en statistie- Advertentie •an pittiga 'jongs' RYNBENDE'S jonge Whlto Label dubbele klare f633 per llurflia exclusief glti ken zijn belangrijk, maar het ver stand en de wijsheid moeten voorop staan. Veel belangrijker dan de kwes- an de normen achtte de heer Van Mastrigt echter de vraag naar de juis te maatschappelijke orde, welke in wezen de normen voor het beleid be paalt. Een rechtvaardige verdeling het nationaal inkomen is niet al leen te verwerkelijken via de lonen. De statistieken hebben uitgewezen, dat in de loop van de jaren in het totale aandeel van de werknemers in het na tionaal inkomen procentueel maar weinig beweging heeft gezeten. De in terne financiering en de rechtsvorm van de onderneming zullen aan de or de moeten komen. Ter gelegenheid van de begroeting van de president van Pakistan, Ayoeb Khan, op het vliegveld Wahn bij Bonn had de Westduitse Bonds kanselier dr. Konrad Adenauer een hoge hoed opgezet, hetgeen een attent fotograaf dit hoogst onge bruikelijke plaatje opleverde. Geen 32, maar 31 partikels in atoomkern Geleerden van het Europese atoom onderzoekcentrum (Cern) hebben het definitieve bewüs geleverd dat een van de 32 elementaire partikels waarvan men eerst geloofde dat het de kern van een atoom was, niet bestaat. Zy ontdekten namelijk, dat het partikel Muon of Mu Meson identiek is niet een ander partikel. Dit werd bevestigd door acht kern- physici, die na een experiment van drie maanden tot de conclusie kwamen dat het geen elementair partikel was, maar een zwaar type electron. Zij zeiden, dat de Muon een bolletje is met een radius van een 30 biljoenste centimeter. Het is 207 maal zo zwaar als een gewoon electron. De voorbereiding en uitvoering van dit experiment geschiedde in de laboratoria van Meygin, buiten Genève. door ge leerden uit Nederland, Frankrijk, Ame rika, Engeland. Italië en Zwitserland. E.E.G. en de E.V.A. Initiatieven van andere zijde zouden overigens zo zeide hij welkom zijn. De principes van een mogelijke toe nadering moeten zeer zorgvuldig wor den bestudeerd, aldus de woordvoerder. Het grootste gevaar ligt in de tegen woordige ontwikkeling in de „twee- ba ans-oriëntering" der individuele eco nomieën in de beide blokken. Reeds thans tonen de statistieken aan dat bij een verder uit elkaar leven der blok ken juist en ook voor Groot-Britannië moeilijkheden zouden kunnen ontstaan. De Britse export naar de Westduitse bondsrepubliek is in 1960 in vergelijking met het jaar daarvoor met ruim twin tig procent verhoogd (tot rond twee mil jard Mark). Dit is veel meer dan het Britse ministerie van handel had ge raamd. De bondsrepubliek was in 1960 de op drie na grootste afnemer van Britse produkten. In 1958 stond zij nog op de zesde plaats. Ook in omgekeerde rich ting heeft de handel zich ontwikkeld. Terwijl in 1958 de Westduitse export naar Groot-Britannië nog rond ander half miljard bedroeg, zal zij in 1960 een vermoedelijk bedrag van 2,3 mil jard mark bereiken. Ook in de toekomst is gedacht aan een verdere uitbreiding van de Duits- Britse handelsbetrekkingen, Engeland wil in dit verband Westduitse deelne ming aan Britse jaarbeurzen intensive ren. Er wordt op regeringsniveau on rijk het is dat Groot-Britannië zich niet al te eenzijdig op de E.V.A. noch West- Duitsland zich op de E.E.G. oriënteert. getogen, aldus trach- 501) Het moge vreemd schynen, denstorm waren maar het is een feit dat het in woeli- tend het begin o ge tyden vaak helemaal niet gemak- 1566 te verplaatsen en er een 82- keiyk is uit te maken wanneer een jarige oorlog van te maken. Maar, bepaalde oorlog eigeniyk is begon- als we daaraan gevolg geven, moeten datum als begin van de oorlog tussen jaren hadden plaats gevonden? Duitsland en Nederland aan te mer- Neen, we kunnen ons best inden ken- En sommige naties die het ken dat de schoolboekjes niets voelen voor de vage overgangen van onge regeldheden naar woelingen en van opstand en vervolgens i hoffeiyke gebruik in ere houden elkaar een nota te sturen wordt aangekondigd dat op 11 42 minuten i de staat maken het dat jaar de werkeiykc oorlogstoestand. Men oorlog is ingetreden, wil stevig feit in i al heel gemakkeiyk, handen hebben, waarmee kan de oorlogsver- den aangetoond want alles wat klaring moge zyn geschied, kan wel start is aangevangen. En als zodanig bloederig geweest zyn, een officiële oorlog was het in ieder geval niet. En daar gaat het Moeiiyker wordt het echter wanneer tegen een onder drukker nu eens hier en dan weer daar woelingen ontstaan, welke lingen geleidelik overslaan in TOCH IS HET ZO! is de eerste veldslag wel het meest kante feit kunnen komen. Akkoord. Maar Ia- ten we dan ook in derdaad de eerste veldslag nemen en niet de tweede! Want niet by Hei- llgerlee heeft de eerste ontmoe ting tussen geordende legerscharen plete opstand tegen het gezag. Dit op liet slagveld plaats gevonden, het geval toen Nederland zich by Dahlem, ten O. oorlog met reguliere veldslagen, Heer van Viller, die in het centrum welke zich uit de opstand heeft aanval op de Spanjaarden de 80-jarige ondernemen, opgevangen en versla oorlog cn ieder heeft daar vrede mee. gen. Daarmee is dan wanneer de want het is een mooi rond getal, dat veldslagen als criterium worden ge- gemakkelijk in het geheugen ligt. de oorlog begonnen zou willen beknibbelen, of in royale bui voegen? In het iets heel anders, Een radio- willen toe- spreker heeft een luisteraar beant- gemeen- woord, die hem vroeg luk wat onachtzaam met de turven, spoorrails precies 1,435 meter breed Iedereen leert op school dat de f zUn. Dat komt, omdat Engeland die jarige oorlog aanvangt met de slag spoorbreedte reeds bezat, toen wy by Heiligcrlee. Dat was een mooi succesryk begüi. Maar iedere scholier gen, weet tevens dat vele ongeduldige lieden in tal van steden deze veld- spoorlijn gingen aanlcg- het antwoord. Inderdaad, maar nu weet u nóg niet, die breedte 1,435 meter be slag niet hebben kunnen afwachten draagt! en twee jaar tevoren reeds ter beel- Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5