Uw probleem is het onze Bartiméus" startte met een nieuwe taak Een kanttekening Tehuis meervoudig gestoorde blinde kinderen geopend Een woord voor vandaag Ramsey aartsbisschop van Canterbury H De „Albert Schweitzer van Lans", T„ Dooley overleden 2 ONZERZIJDS INVOER STEEG FIKS IN 1960 JQE handel met het buitenland is in 1960 niet zo succesvol geweest als in het jaar er voor. Uit de cijlers, die deze week bekend zijn gemaakt, blijkt althans, dat wij per saldo 1910 miljoen aan het buitenland moeten betalen. Dat is liefst 645 miljoen meer dan in 1959. Toch mogen wij onze exporterende ondernemers geen verwijt maken. Zij slaagden er namelijk in, 12 meer te exporteren, waardoor de totale export kon oplopen tot 15.300 miljoen. Dit is op zichzelf een resultaat waarmee wij wel voor de dag kunnen komen. Spijtig is het alleen, dat het verschil mot 1959 eik kwartaal kleiner werd: in het eerste kwartaal van 1960 lag de uitvoer nog 20 hoger dan in hetzelfde kwartaal van 1959; in het tweede kwartaal was het verschil gezakt tot 10 in het derde kwartaal steeg het verschil weer tot 10 om in het vierde kwartaal terug te vallen tot 5 Als wij dit, met een zekere schroom, zo mogen noemen, zijn de schuldigen aan het grote bedrag dat wij aan het buitonland moeten betalen, de impor terende fabrikanten en groothandelaren. Zij hebben 15 meer in het buiten land gekocht, waardoor de totale invoer steeg tot 17.200 miljoen. Die fabrikanten en groothandelaren voerden meer in, louter door het feit dat de grotere welstand vraag naar meer buitenlandse produkten deed ont staan. Niet alleen naar meer consumptiegoederen, zoals fruit en groenten, zulvelprodukten, granen, suiker, dranken, tabak, meubelen, kleding en reis artikelen. Maar ook naar meer grondstoffen, zoals rubber, hout, tcxtielvezels en -stoffen, chemische produkten, meststoffen, metalen, papier, brandstoffen, dierlijke en plantaardige oliën en verf. En ten slotte naar meer machines, gereedschappen, auto's, verwarmingsinstallaties en instrumenten. Deze kapi taalgoederen zijn nodig voor de vernieuwing en uitbreiding van onze fabrie ken, energiebedrijven, vervoerbedrijven en auto's. Kortom, voor de modernisering van ons produktie-apparaat, dat hierdoor in staat wordt gesteld niet alleen meer te produceren hetgeen uiteindelijk de verbruikers ten goede komt maar ook voordeliger te fabriceren. En dit laatste is weer dringend nodig, nu bij hel slechten van de tariefmuren binnen de Euromarkt de concurrentie van de buitenlandse producenten steeds gevaarlijker wordt. De grotere invoer is dus van twee kanten1 uit geprikkeld: door de investe ringen van de ondernemers en door de consumptie van de bevolking. Van die investeringen in ons land zijn een paar weken geleden cijfers be kend gemaakt over de eerste negen maanden van 1960. En inderdaad blijkt, dat de investeringen in vaste activa (machines, schepen, auto's, vliegtuig machines, huizen, gebouwen, treinen, bruggen, dijken en landaanwinning) in januari tot en met september 1960 niet minder dan 13 hoger lagen dan in hetz< lfde tijdvak van 1959. In absolute getallen uitgedrukt, waren de investeringen respectievelijk ƒ7442 miljoen en ƒ6602 miljoen. Opmerkelijk was alleen, dat het stijgingstempo in het derde kwartaal reeds was terug gevallen tot 4 Van de consumptie zijn nu cijfers bekend over de eerste tien maanden van 1960. Hier blijkt uit, dat in die periode het verbruik IV* hoger lag dan in hetzelfde tijdvak van 1959. Per groep zat er echter nogal wat verschil in. Het verbruik van voedings- en genotmiddelen steeg in 1960 slechts 4',4 maar dat van de duurzame gebruiksgoederen met niet minder dan 13 Deze percentages slaan op het verbruik in geld uitgedrukt. Maar aangezien dc prijzen zijn opgelopen, is de stijging van het werkelijke verbruik, uitge drukt in hoeveelheden, lager geweest, namelijk in totaal 5V4 Voor de voedings- en genotmiddelen kan de stijging van het reële verbruik op 3% en voor de duurzame consumptiegoederen op 11% gesteld worden. Per inwoner is het werkelijke verbruik nog lager, omdat de bevolking nu eenmaal groeit als kool; elk jaar moet de totale consumptie van dc Neder landse bevolking door een groter aantal inwoners worden gedeeld om de consumptie per inwoner te krijgen. Een pikante vraag is uiteraard, of de invoer wel zo groot had moeten zijn als zij is geweest. Niet omdat het niet logisch zou zijn dat er door dc grotere welstand een zuigkracht op het buitenland wordt uitgeoefend, maar wel omdat er nogal eens stemmen opgaan die menen, dat verscheidene produkten evengoed in eigen land kunnen woi den gekocht. Deze week hebben wij dit geluid weer beluisterd op een bijeenkomst met do Foegin (de vereniging voor de elektrotechnische industrie) en.de Vereni ging Nederlands Fabrikaat. Zeer duidelijk liet men uitkomen, dat tal van elektrotechnische apparaten in het buitenland worden gekocht, terwijl deze apparaten van minstens dezelfde kwaliteit en zeker niet duurder ook in het binnenland konden worden betrokken. Er werd door dc voorzitter van de Foegin dan ook een beroep op de overheid, op de semi-overheid en op bedrijfsleven gedaan, om de eigen industrie bij het verlenen van opdrachten niet over het hoofd te zien. Het is inderdaad pijnlijk als opdrachten naar het buitenland vloeien, terwijl de Nederlandse industrie even goed en even duur (of goedkoop) kan leveren. Het is de uiting van een geestesgesteldheid die diejS in ons zit. Wij hebben een neiging om alles wat uit het buitenland komt beter te vinden; wij zijn ons nog te weinig bewust, dat de Nederlandse industrie tal van kapitaal goederen, maar ook vele consumptie-artikelen maakt, die zij vóór de oorlog niet maakte. Er zit voor de fabrikanten van grote apparatuur nog dit aspect aan vast, dat opdrachten van de Nederlandse industrie afgezien van de bedrijfs economische voordelen een uiting zijn van het vertrouwen dat de opdracht gevers in eigen land in deze industrie hebben. En dit is weer een ruggesteun bij onderhandelingen in het buitenland. Hoe moeilijk is het in het buitenland te verkopen, als men moet vertellen dat in het eigen land niet eens interesse bestaat. 59 i aantal i De .dépendance" te Almen ligt een eind van Zeist vandaan. Het huis „De Ehze", een fraaie buitenplaats uit 1920, is evenwel zeer geschikt bevonden, me de door de bosrijke natuur rondom. Voor de buitenstaander wordt de ro mantiek nog vermeerderd door de her innering aan het bekende gedicht van Staring „De hoofdige boer", dat in de ze omgeving speelt en waarvan de.be ginregels luiden: Elk weet waar 't Almcns kerkje staat En kent de laan die derwaarts gaat. Voor de werkers op De Ehze is ei echter geen romantiek maar realiteit. De 'realiteit om iets te beginnen met kinderen, waarmèe totnogtoe „niets te beginnen" was, omdat daarvoor de mensen en de bewerktuiging ontbraken. Patiënten Alles is hier even'moeilijk. Eerst al de selectie. Bij de observatie gaat men na welke afwijkingen zich, naast blind heid, voordoen. Door ondeskundige ver zorging thuis blijkt soms dat kinderen, die een beeld van achterlijkheid zijn gaan vertonen, in werkelijkheid niet achterlijk zijn. Hoezeer het te betreu ren is dat niet tijdig werd ingegrepen, doet zich hier toe een gunstige omstan digheid voor. Want dit kind kan worden geholpen. Wanneer de gestoordheid bij observa tie inderdaad van diepgaande aard blijkt gevallen die voorheen dus door Bartiméus afgewezen moesten worden moet men proberen ergens kind houvast te krijgen. Elke patiënt (ds. De Vries meent dat men De Ehze het best kan Beroepingswerk HERSTEL VAN ISRAËL De Kamper predikant van de Gere formeerde Kerk (vrijgemaakt) aldaar heeft al enige malen geschreven over de terugkeer van de Joaeri in hun land. In het laatste nummer van zijn „Kam per Kerkbode" schrijft hij over een aan tal gereformeerde theologen en predi kanten, die dit herstel afwezen op zijns inziens onjuiste gronden: Het is niet zonder belang eens na te gaan, hoe men in onze kring jaren ge leden over het Zionisme en de terug keer van de Joden naar Palestina dacht. In 1903 schreef de destijds zo beken de Arnhemse gereformeerde predikant ds. H. Hoekstra: ,,'t Kan best zijn dat Palestina nog eens weer opgepropt met Joden komt te zitten. De zaken Oosten kunnen wel zó lopen, dat tot een zelfstandig bestaan komen. Wie weet beproeven ze er nie' tempel te bouwen. Alleen maai. wij zien daarin niets geestelijks. Dat zal geen schakel zijn in de heilsbedeling Gods". Kuyper schreef in 1907: ,,0p dit ogenblik zijn de Joodse kolonies in Palestina, waarop ik later terugkom, nog in hoge mate onbeduidend: en wat opmerkelijk is, zelfs de Russische en Roemeense Joden, die in landverhuizing heil zoeken, hebben hun blik niet het Oosten en veel minder naar Pales tina gericht, maar zijn uitgetogen naar Londen en Amerika. Ook al neemt men dus aan, gelijk ik zelf gaarne doe. dat de kolonisatie in Palestina en om liggende landen, op bescheiden voet, al lengs vorderingen zal maken, niet hieir- in kan het Zionisme zijn triomf vieren. De triomf van het Zionisme, die onge twijfeld breder afmetingen aanneemt, ligt veel meer daarin, dat het door op Zion te wijzen de nationale Joodse idee gesterkt en geheiligd heeft". 2) Voorts: dat van de Joden de herle ving van Palestina zal moeten komen, of ze komt niet. ,,De inlandse moham medaanse bevolking weet zich niet tot hoger bestaansniveau op te werken. Een beter geslaagde en steeds krachtiger immigratie van het Joodse element zou daarom op zichzelf zeer zeker gewenst zijn. Maar hiér juist... schuilt 't mys terie. De neiging der geesten bij een natie, die nog elf miljoen zielen telt, is in Hoger hand en die neiging keert zich bij Israël nog niet naar het land der Vaderen. Er is een kleine groep enthou siasten, die er anderen heendringt, maar er zelf niet heengaat. Die er heen gaan doen 't voor het merendeel verwachting er een betere existentie te vinden en wie 't elders goed heeft, of 't er even schikken kan, blijft. Zo de religieuze idee Israels nationaliteitsbe sef opnieuw doordrong, dan ja! Maar 1ot dusver zag men 't nog niet hiertoe komen. Of het er ooit weer toe komen kan. zo lang Israël zijn verwerping de Messias niet te niet doet, mag be twijfeld worden. Er is een belofte dat eens heel Israël weer tot heil zal ko men. maar door de Christus. En zo lang dit toeft, moge de Joodse kolonisa tie Palestjna economisch te zegen strek ken, maar aan de Juif errant 3) zijn eigen tente hergeven kan ze' niet". 4) De zaken zijn anders gelopen dan dr. A. Kuyper giste. Palestina is weer de èret? Israël, het land van Israël. En dat zonder dat Israël tot de Hee- en de Christus bekeerd is. Maar met dr. A. Kuyper geloven we at er een belofte is dat héél Israël tot het heil zal komen. Dat zegt de Schrift. In 1915 promoveerde aan de V.U. H. Lamprecht op een proefschrift over Het nationalisme in de Jodenzending. Deze schreef o.a.: „Het Zionisme is een utopie. De verschillende volken als Po len, Hongaren. Roemeniërs enzovoort kunnen niet in één republiek leven. De Arabieren zullen zich verzetten. De Sul tan 5) wil 't niet. Het land is ongeschikt kolonisatie en 't kan slechts vier de twaalf miljoen Joden bevatten." Thans, 45 jaar later, stellen we vast: 1. dat het Zionisme géén utopie is ge bleken: 2. dat Joden uit „aller heren landen" blijken heel goed samen te kun- woneh in één Joodse staat; 3. dat ondanks het verzet van de Arabieren de staat Israël een feit is; 4. dat Palesti na zeer geschikt is gebleken voor kolo nisatie en tenslotte: 5. dat de sultan Turkije reeds sedert het begin van twintiger jaren niets meer te willen heeft. In 1929 schreef de bekende Jodenzen- deling drs. J. van Nes Czn. een artikel in de (eerste) Chr. Encyclopaedie. Hij had toen van een terugkeer der Joden naar Palestina géén verwachting. O.; om het verzet van de Arabieren: oc al omdat een zo groot Palestinakenner als G. Dalman meende dat industriali satie in dat land onmogelijk was, maai vooral om religieuze redenen: „Dat dc terugkeer van de Joden naar Palestina volgens de Schrift te wachten is, gelijk velen menen, zouden wij niet gaarne willen leren. Wij lezen dat niet in Schrift. De beloften van terugkeer Israël zijn gedaan vóór de terugkeer uit de Babylonische ballingschap, en naar ónze mening daarna vervuld". 6). In tussen, de Joden zijn in Palestina! En degenen, die daarvan wél in de Schrift lazen, toen de feiten nog niet spraken, kregen gelijk. Dr. W. H. Gispen W. Hzn. schreef ir 1930: „Tweeërlei standpunt is mogelijk. Of men gelooft, dat de Schrift de terug keer der Jtien naar Palestina voor spelt, óf men acht dit alles vervuld ir de terugkeer uit de Babylonische bal lingschap en in de Messias. Wij geloven het laatste. Maar achten hier de kwes tie van ondergeschikt belang, omdat hier niet aan de orde is een bespreking van het Chiliasme, maar van hèt Zio- Het is jammer dat de gereformeerden de v aag van de terugkeer der Joden gekoppeld hebben aan die van het dui zendjarig rijk. Dat deed en doet ook de Maranathabeweging met haar leider ziekenhuis) vereist een aparte aanpak. De geestelijke structuur van de kinde- vertoont een 'golflijn, in de diepte zijn zij zwaar gestoord maar op een be paald punt kan men ze toch wel aanvat ten, zij het met uiterst geduld en zelf verloochening. Want wie zich aan dit (Van een onzer verslaggevers) „Hier begint vandaag een stukje werk, waarvan dc moeilijkheid en zwaarte nauwelijks omschreven kan worden". Dat zei donderdag ds. A. de Vries, directeur van het christelijk instituut voor blinden en slechtzienden „Bartiméus" te Zeist, toen hij de eerste bezoekers ont ving op „De Ehze" te Almen, dat die dag officieel geopend werd door mr- H W. Bloemers, commissaris der koningin in Gelderland. Ai* zesendertig jaar is Bartiméus te. Zeist bezig met het opvoeden en onder wijzen van kinderen, die „alleen maar blind" zijn. Thans heeft men ook een begin ge maakt met de zorg voor meervoudig ge stoorde blinde kinderen. Dat zijn dus kinderen die het kruis der blindheid moeten torsen, „plus nóg iets"; of die geestelijk gehandicapt zijn en daarenbo- en óók het gezichtsvermogen missen. Men kan zich indenken wat een be klagenswaardige wezens dit zijn. Maar beter dan klagen is helpen. Een hulp, die echter van de helpsters en hel pers bijna het onmogelijke vraagt. Totnogtoe moest de hulp aan deze kinderen wel tekort schieten. Want de bestaande blindeninstituten zijn bere kend op kinderen met een normale in telligentie. Voor hen hebben instituten als Bartiméus een lagere- en een ulo school met voorts een verscheidenheid van vakopleidingen. Aan kinderen die beneden het intelligentiepeil vallen om dat zij ook op andere wijze gestoord zijn, kon geen plaats verleend worden. Enige tijd geleden is-te Haren de Van Heukelomstichting met dit werk begon nen. Qe opnamecapaciteit werd echter spoedig bereikt. En nu heeft „Barti méus" deze taak eveneens ter hand ge- NED. HERV. KERK Aangenomen naar Watergraafsmeer, ic. W. Glashouwer: G. C. Tromp te Alkmaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Asperen: C. Stam, kand, Goes; te Scheveningen, vac. G. O. Donner: A. C. Scherpenisse te Baren- drecht. Examen: de classis Amsterdam heeft prep. geëx. en beroepbaar verklaard de heer T. Doesburg, kand- te Amsterdam, Keizersgracht 437. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland: Chr, van Dam te Rotterdam-Zuid. te Leiden: K. de Gier te 's Gravenhage. ZIEKE MILITAIREN Zoals wij dezer dagen meldden heeft mi nister Visser op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lamberts met betrekking tot een tbc-explosie in het marinekamp te Doom geantwoord. Naar aanleiding van antwoord schrijft Trouw o.m.: „De op hartigheid van de minister waarderei kunnen wij toch moeilijk zeggen geheel al bevredigd te zijn. De vraag blijft open hoe het mogelijk is geweest, dat over het ziektegeval van de aan, open tuberculose lij dende marinier, die een groot aantal an dere mariniers heeft besmet, zo luchthar tig werd heengelopen, waardoor vele ande ren ook het slachtoffer zijn geworden. Was bij de keuring de waakzaamheid, door wel ke oorzaak dan ook, verslapt? De bewinds man heeft nu nangekondigd, dat er een scherpere controle op tuberculose bij keu ring van dienstplichtigen zal plaatsvinden. Wij achten dal juist, maar er blijft een wrange nasmaak, omdat ook in dit geval weer blijkt, dat men de put dempt wai het kalf verdronken is. Dc grootste zaamheid legen dc sluipende wegen d< berculose blijft geboden. En de vraag dringt zich op of dc thans aangekondigde Verscherping der controle bij keuring dienstplichtigen wol ver genoeg gaat. Dc risico's moeten menselijkerwijze gesproki tot de kleinst mogelijke proporties worden teruggebracht. Wij zijn cr nog niet van overtuigd, dat dit door de verscherpte con trole ook inderdaad het geval zal zijn". En dit schrijft D c Volkskrant er van: ..Het moeilijke hij het uitoefenen van militaire gezondheidszorg blijft altijd, dat er nogal eens gebreken en ziekten worden voorgewend om aan dc diensl te ontkomen. In de praktijk leidt dit er wel toe, dat de genen, die mot keuringen of herkeuringen belast zijn en militaire dokters, dié op her „ziekenrapport" klachten moeten onderzoe ken wellicht ongemerkt een nogal kriti sche instelling krijgen. Niet dat de militai re gezondheidszorg onvoldoende zou zijn. Als echter, anders en meer dan in het bur gerleven, al direct de vraag kan meespe len of de aangevoerde klachten en bczwa- Haar taak is zwaar. Maar men kan moeilijk een arbeid aanwijzen die meer bevrediging: schenkt. Wanneer het met eindeloos geduld lukt om van schier vol komen ongelukkige kinderen iets men selijks te maken, geeft dat een onge kende bevrediging. Bij de opening telt De Ehze reeds een bezetting van vijftien kinderen. Geleide lijk aan zal dit aantal oplopen tot vijf enveertig. Ze worden onderverdeeld in kleine groepjes. Binnenkort zal op het terrein van De Ehze een b.l.o.-schooltje verrijzen. Het gaat om kinderen tussen 5 en 10 jaar. In tegenstelling met het instituut te Zeist, dat na een aantal jaren de kinderen aan de maatschappij aflevert, valt bij opname in De Ehze geen eind datum te noemen. Sommigen zullen er misschien altijd moeten blijven, omdat aanpassingsmogelijkheden ontbreken. In hoeverre er voor anderen kansen zijn op een „normaal" leefbaar bestaan, moet worden afgewacht, daar dit werk immers pas in het eerste stadium verkeert. De leiding van De Ehze is mot el in handen van een- pedagoog met verplegingsbevoegdheden. Een advise rende wetenschappelijke staf bestaande uit een psychiater, een huisarts, een oogarts en een psycholoog staan hem terzijde. En natuurlijk de leidsters; eigenlijk zou haast elk kind een aparte leidster nodig hebben. Geloof Prof. dr. I. A. Diepenhorst, voorzitter m „Bartiméus", heeft er bij de ope ning van De Ehze de nadruk op gelegd, dat dit werk door de vereniging in het geloof aanvaard wordt. „Bartiméus" zit al diep in de schul den. Voor de vernieuwing van de deels verouderde gebouwen te Zeist zijn dui zenden nodig. De Ehze vraagt opnieuw grote kapitaalsinvesteringen. Gezien echter de ongelooflijk grote nood op dit terrein meende het bestuur van „Bartiméus" deze arbeid te ten aanpakken. Er moest een weg ge vonden worden om deze hulpeloze kin deren te verzorgen en op te voeden. „Bartiméus" ontvangt tegemoetko mingen van de overheid. Maar daar naast rekent de vereniging op haar uitgebreide kring van vrienden en destanders onder de christenen van derland. AL dikwijls hebben deze met kleine bijdragen en grote giften het werk gesteund. Zij zullen „Bartiméus'" nu niet in de steek laten. wel •ordei kelijk h het gevaar irnslige gevallen aanva eens te licht kunnen worden Toch blijven er na dc vcrklai litaire zijde en het antwoord dat defensie Bij de gevallen van besmetting blijft vraag klemmen of liet héle controlesystei wel zo is, dat cr ook al bij dc minste twij fel geen enkel risico wordt genomen tegelijk is aangekondigd, dat zowel de keu- iug als de beoordeling van mogelijke tbc- cvallen zal worden verscherpt, dan blijkt 'cl, dat dc bestaande normen en regel! Nu heeft de tuinman tijd voor U! y Laat-Juitt in deze f. ft) j maanden Uw tuin ÜV verzorgen. Straks als hot voorjaar is ziet «f U daarvan het: Joh. de Heer. In het verzet tegen de schreven. chiliastische leringen van De Heer heeft men met dat „duizendjarige rijk" ook de terugkeer der Joden verworpen. En daarvoor zou men bewaard zijn ge bleven. als men, los van de afwijzing van het chiliasme de Schrift had gele zen. Dan zouden Hoekstra en Kuyper en Bavinck en Lamprecht en Van Nes Gispen minder stellig hebben ge- het bet f to do* duidelijk, dat de ge- londhcid van de dienstplichtigen in het le- jcr aan grotere gevaren bloot staat dan i de burgermaatschappij. Als gevolg van d grotere inspanning wordt hun weerstandi togen kleiner. Het dicht op elkaar le- heeft weer een grotere vatbaarheid gevolg. Als dit zo is, dan moet de militi gezondheidszorg ook van die grotere geva- nitgaan en het uiterste doen om c istplichtigen daartegen te bescherm Advertentie Rem-Saus is lichter en in vele gevallen nóg fijner, dan, mayonaise. Slechts f, 1:20 për.'grote pot'. Versé,- fijhe Rëmouladesaus? We mogen bidden om kleine dingen, maar ook de grote pp dat is vaak even moeilijk als het bidden om kleine dingq/p> Bij het kleine denken toe: Zouden we daar God wel fósfcj£| mee mogen vallen?" Bij het grote denken we: „Zou God, wM gebed wel verhoren?" Jacobus schrijft in zijn brief ergens: Gij hebt niet, omöj^/A gij niet bidt. In Engeland wordt wel gezegd: Vraag pro^y dingen aan God, verwacht grote dingen van God en ge eruadffiP grote dingen van God. God is een Meester in het onverwachte, het onmoaeliiÈBÊ God wacht soms met de verhoring 'tot iedere menselijmg mogelijkheid uitgesloten moet worden geacht. Zo vaak blijv\ we in ons gebed bij het menselijk mogelijke steken. WN vragen: „God, wilt U het hart van die man of die vrouw leiden, dat hij of zij mij het gevraagde geeft". Dan is ofcQ gebed vaak niet meer als het „duimen" van een jongen dFS- een examen moet afleggen. Maar als het gaat om de eer van God, om de uitbreiding vn Zijn koninkrijk, mogen wij ook vragen om het onmogelijk*f om „water in de woestijn". Als de menselijke mogelijkhed<%y worden weggenomen, kan dat een teken zijn, dat God oi het gevraagde niet kan geven, maar het kan ook een bepr&t g ving zijn om te zien of we Hem wel in de gelegenheid willfate stellen een wonder te doen. Daarom mogen we volharden E1® het gebed. lje J rïï De Engelse vorstin heeft haast gezet achter de benoeming van een nieuwe aartsbisschop van Canter bury. Nog vlak voor haar vertrek naar India heeft zij de aartsbis schop van York, dr. Arthur Mi chael Ramsey, benoemd. Daarmee krijgt weer een zeer oecumenisch ingestelde kerkelijke leider het hoogste ambt in de Engelse Kerk. Dr. Ramsey is de honderdste aarts bisschop van Canterbury. Het nieuwe geestelijk hoofd van de Anglicaanse kerk is 56 jaar oud. Hij werd In 1956 benoemd tot aartsbisschop van York, de tweede kerkelijke provincie in' Engeland, die echter de aartsbisschop van Canterbury erkent „als eerste onder zijn gelijken". Hij is de zoon van de beroemde wiskundige die verbonden was aan de universiteit van Cambridge. De nieuwe primaat genoot zijn opleiding aan dezelfde school in Repton waaraan de scheidende primaat dr Fischer jaren lang verbonden is geweest als, hoofd. Hij heeft later aan het Magdalene-college ge studeerd te Cambridge. Dr, Ramsey is getrouwd maar heeft geen kinderen. Dr. Ramsey staat bekend om de open hartige manier waarmee hij sommige problemen aanpakt. Enige jaren geleden bracht hij het land in opschudding door met sterke nadruk te verklaren dat hij een omwenteling zag voltrekken in de zedeit. Hij spraje toen over de „schrik barende toeneming van het aantal echt scheidingen": Hij i Als voornaamste taak ziet hij het aptjs tolaat. Hij wil het geloof op alle moid lijke manieren thuis brengen bij de Brittj i 'en heeft vooral veel belangstelling vcü; het gebruik dat de kerk kan maken vk= radio, televisie, onderwijs en pers. if heeft pok reeds verklaard in een intf' view dat hij hartstochtelijk veel belaL stelt in het verder bevorderen van r. eenheid der christenen. r Tevens hééft de koningin een opvolgr. aangewezen voor de aartsbisschop vP York. Zij benoemde de bisschop v| Bradford, dr. F. D. Coggan, de evange sche geestelijke die vorige week sprak de bekende Islington-confereiltie vP evangelische anglicanen. w Pastorie van Ylst p wordt zeilcentrump" Het gereformeerd jeugdcentrum „1.^ Witte Hei" te Huis ter Heide heeft hp* grote pastorie van de Gereformeerd' Kerk van IJlst, die leeg staat, aangekoc" om die te doen verbouwen tot zeilceijks: trum. De pastorie is vrij groot en 28 huidige generatie van predikanten appurcht cieert zulk een kolossaal woonhuis n da De kerkeraad zal daarom ejiott we pastorie doen bouwen. De ou^ag zal worden ingericht voor het verbl van een zestigtal jongeren. Begin ju« hoopt men met de verbouwing gereed 'j zijn. Er zijn plannen om het zeilcentri v in de wintermaanden beschikbaar stellen als sociëteit voor bejaarden i alle gezindten. De Amerikaanse arts Thomas Dooley, die door zijn zorgen voor de armen in Laos een bijna legen darische figuur is geworden, is woensdagavond in een ziekenhuis te New York overleden. Hij is 34 jaar geworden. Dooley is tijdens de Indochinese oorlog naar Laos ge gaan waar hij zich na het staken van het vuren wijdde aan de op richting van ziekenhuizen. Hij wordt de Albert Schweitzer van Laos genoemd. In 1959 keerde hij naar de Verenigde Staten terug om te worden geopereerd aan kanker maar het bleek dat hij on geneeslijk ziek was en maar anderhalf jaar meer te leven had. Hoewel hij hier van op de hoogte was en ernstig leed aan zijn ziekte, keerde hij terug naar het dorpsziekenhuis te Moeang Sing aan de grens met China. In december werd hij in een ziekenhuis te New York opge- Hij overleed de dag na zijn 34ste ver jaardag. President Eisenhower had hem op die dag een telegram gezonden waar in hij uiting gaf aan zijn grote waarde ring voor datgene wat de arts in zo wei nig jaren heeft kunnen doen voor het welzijn van afgelegen wonende mensen. Dooley heeft in Labs vier ziekenhuizen opgericht en was van plan er nog vijf te stichten, niet alleen in Laos maar ook in Cambodja en Afghanistan. Hij schreef het boek „Deliver Us From Evil" dat grote opgang maakte. Van de opbrengst van dit boek stichtte hij een klein "zieken huis te Nam Tha. Als luitenant van de marine kwatr Dooley In 1954, aan het eind van tl( oorlog in Indochina, voor het eerst in aanraking met de mensen voor wie hfj later zo onnoemelijk veel gedaan heeft. Zyn schip werd bestemd voor dc eva cuatie van vluchtelingen uit communis tisch Noord-Vietnam. Over dit werk schreef Dooley later dc bestseller „Ver los ons van den boze". Hij kreeg voor zijn vluchtelingenwerk het Amerikaan se legioen van eer en de nationale orde van Vietnam, de hoogste onderscheiding van dat land. In 1956 gebruikte hij het geld. dat hij met zijn boek verdiend had om Laos te gaan, waar hij met drie v den in Nam Tha een kléin Ziekenhuis stichtte. In 1957 schonk hij dit zieken huis aan de regering van Laos en ging terug naar Amerika om meer geld bij elkaar te krijgen. Hij slaagde daarin door een tweede bestseller te schrijven „The Edge of Tomorrow" en door lezingen te houden. In 1958 keerde hij naar Laos terug en stichtte daar in het afeelegen dorp Kof Moeong Sing bij de Chinese grens een tweede ziekenhuis, dat matjes had bij wijze van bedden maar na korte tijd ion patiënten per dag behandelde. Jn 1960 schreef hij een derde boek „The Night they Burned the Mountain" dat een nieuw succes werd. In juni kreeg de beroemde jungledokter een eredoctoraat van de Universiteit van Notre Dame. President Eisenhower zei bij die gelegen heid': „Er zijn maar weinig mannen, mis schien wel niet een, die zo'n moed. zelf opoffering. geloof in God en bereidheid om zijn medemens te dienen heeft ten toongespreid als hij." de Engelse Kerk. De Ned. Chr. Reisverenlging zal hi algemene jaarvergadering op zaterdag, februari in Esplanade in Utrecht houc' BIJ de le behandelen huishoudeli aangelegenheden is ook een besjuurs' kiezing. De heren R.' P. Baas uit I. Haag, mr. R. H. van Houten uit Amst dam en J. Vos uit Deri Haag zijn afl dend doch herkiesbaar. Slechts van de afdeling Leiden is c 'oorstel binnengekomen. Dit behelst neer regelmatige verschijning van -erenigingsorgaan „Ons Reisbiad". Advertentie door de TV met een reportage- Chinees zo vele lettertekens heeft? Ik ging gedaan. Het laatst is de commu- Wagen genomeri of werden deze post tot post overgenomen? Antwoord: In de St. Goedele, bij het paleis en elders stonden vaste posten met reportageWagens, die de opgeno men beelden per straalzender door stuurden naar de Belgische centraal- post. In de stoet reed ook een repor- hoor dat het aantal in de duizenden nistische regering daarmede bezig. Antwoord: Het Chinees heeft geen lettertekens zoals wij hebben. Elk te ken in het Chinees geeft een woord JHPP mmm, HL aan en 8een letter. Nu kan men wel tagewagen mede. 'die hetzelfde deed. begrijpen, dat men om een krant te Het gebruik van woordtekens heeft echter ook grote voordelen, want de Chinezen uit verschillende delen van dit reusachtige land kunnen elkaar dik wijls moeilijk of soms in het geheel niet verstaan. Geen nood. want verschillende tekens nodig heeft Een talloze landen gezonden. Voordat dit 5e"vou<i,f mwrdenhotk heeft wel tien- gebeurde werden de beelden voor ^'«nd tekens en een wat uitgebrei- Frankrijk en Engeland „vertaald" in het voor deze landen geldende lijnen systeem. Vraag: Waar komt het woord „jat ten" toch vandaan? Ik vond het een lelijk woord en betwijfel of het van Nederlandse afkomst is. duizend tekens der veertigduizend. De' grote moeilijkheid, die vereen voudiging tegenhoudt, is, dat het Chi nees eenlettergrepige woorden telt. Wel zijn om verwarring te voorko men vele eenlettergrepige woorden ge combineerd tot tweelettergrepige, doch dan komt men er nog niet uit. Een Antwoord: Het woord is inderdaad tweede reden die verwarring drieduizend Zjjn been of in eikaars hand,"— begrijpt elkaar. Ook Chinezen en Ja panners en andere volken kunnen el kaar door middel van deze woordte kens begrijpen. Ook is men erin geslaagd systeem in de woordtekens te brengen door het ""i 214 grondvormen, het tel- gebruik het ge niet Nederlands, t ngunstige trlands he het i ondanks komt, is dat de woorden met de bijklank, die het in het praktijk thans vier verschillende toon- eerwaardi- hoogten worden uitgesproken. Bij het geven (er afkomst. Het is namelijk ontleend gebruik van lettertekens het Hebreeuws. Jat betekent hand, maar aangezien het in Mokum (stad of Amsterdam) in de onderwereld ge bruikt werd, werd daarvan het werk- vecl woorden kunnen combineren en met een cijfertje de verschillende toon hoogten van een woord kunnen aange- restant van jaartal dan nog is de zaak bijzon- van jaartal woord jatten afgeleid, dat stelen bete- der ingewikkeld, want cent. Hoe men van hand op stelen klanken bestaan er wel 70 verschillen- ardere) voor de- de volgende eeuw, die echter )g bijzonder ingewikkeld is: A is restant van jaartal 19, E is 4, C is restant is restant van A x 19 24 30, E is restant van 2B 4C 6D 5 7. Wanneer men nu D en E bij elkaa optelt en de som 9 is of kleiner, da heeft men te doen met een datum maart, die men kan berekenen doo er 22 bij op te tellen. Is de uitki 9, dan is de datum 31 maart, o i maart (deze datum is sinds 1818 meer voorgekomen). Wanneer de som van D en E grote dan 9, dan is het een datum in apri is de datum in april 13. Nu is er nog een kleine complicatie Wanneer D gelijk is aan 28 en E aa 6, dan krijgt men 34. De Paasdatur zou dus 25 april zijn, maar in dit g( val wordt de Paasdatum 18 april (D was in 1954 het geval). Bijvoorbeeld 1913. A is 13, B is - C is 2, D is 1, E is 2 plus 8 plus, plus 6 is 2, gedeeld door 7 restant 0, D -f E is 1. Paasdatum 22 1 23 maart. Veel gemakkelijker is de datum vl, Hemelvaartsdag te berekenen, waart men alleen rekening behoeft te houde met D plus E. In dat geval is 0 geli aan 30 april, 1 gelijk aan 1 mei, er Alleen voor een Hemelvaartsdag in ju (die niet zo veel voorkomt) moet mi er 31 aftrekken. Pinksteren berekent men door 10 de som van D en E op te tellen. Voo juni moet men dan 31 aftrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2