Kennedy vanavond president van VS Commentaar Hieuwc £cilisflje (fouranl 1 Moessa Jaffa bijna twintig jaar slaaf NIEUWS in één oogopslag- !*Moed houden BON I EMCO Onafhankelijke reclame op tweede tv-net? Verkeer in noorden door ijzel gestagneerd VRIJDAG 20 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-1 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12079 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticf) is gbfbleutn tnyn hert ia tegfjenspott" Klacht in Kongo: Niets meer te eten Giro 777 De Verenigde Staten wisselen vandaag van president: in het Kapitool te Washington legt John F. Kennedy, met zijn volk en de gehele wereld als getuigen, de eed af op de grondwet en neemt daarmee een verantwoordelijkheid op de schouders, die. haast te groot is voor een mens. België zendt twee bataljons militairen naar het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi om te voorkomen, dat Kongolese troepen de grens zullen overschrijden. Berichten uit Elisabethstad, volgens welke de Belgische troepen naar Kivoe en de Oost provincie zullen doorstoten om daar in nood verkerende Bel gen te ontzetten, zijn in Brussel tegengesproken. Minister Korthals heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat van de belanghebbenden bij de afsluiting van de Lauwerszee geen hogere bijdragen zullen worden gevraagd dan van de- Op een studieconferentie van het CNV heeft de voorzitter, de heer C. J. van Mastrigt, verklaard, dat het naar zijn mening momenteel ontbreekt aan een goed samenspel tussen de regering en het bedrijfsleven. In drie socialistische bolwerken in Wallonië Luik, Char leroi en La Louvière wordt op het moment nog gedeeltelijk gestaakt. In de rest van het land is de normale situatie prak tisch teruggekeerd. Gouverneur dr. P. J. Platteel heeft gezegd, dat niet alleen de Nederlanders, maar ook de Papoea's hartelijk lachen over de berichten uit buitenlandse bron, volgens welke er in Nieuw- Goiinea een toestand van onderdrukking en opstand bestaat. TAEZE twee lieve meis- I jes zijn Mouloe en Mimii, en hoewel ze er zonnig uitzien, hebben ze zorgen. Of misschien I beter: zouden velen in hun omstandigheden wat minder opgewekt kijken. Moulou en Mimi zijn doch ters van de voormalige Ethiopische gezant in Stock holm, Tefere Chareou. Het gezin Chareou kan niet te rugkeren naar Ethiopië. Lm- de gezant heeft zich tijdens de recente opstand zijn land blij getoond over de poging, keizer Haile Se lassie af- te zetten. Dat was i ondiplomatieke uitlating, dat de keizer hem zijn glorieuze terugkeer Addis Abeba zijn ont slag gegeven heeft. Het leek Tefere Chareou toen maai beter, in Zweden te blij- Dat betekent: werk zoeken. Dat zal in het wel varende Zweden misschien iet zó moeilijk zijn. Vader werk zoeken dat betekent dat de dochters Mimi en Mouloe méé de handen uit de mouwen moe ten gaan steken. Vandaar ij nu een baantje zoeken. Het zou in deze tijd personeelsschaarste ist een gratis advertentie 1 om daar op deze plaats aandacht op te vestigen, ar we nemen aan dat de afstand voor werkgevers-in •nood wel een bezwaar zal zijn. De taal ook trouwens. Dg meisjes spreken behalve Efchiopiseh ook wel vloeiend Frans, Engels en Italiaans (nou maar Nederlands geloven we, niet bij. or zulke kosmopoliti sche medskes zal er in Stock holm best een baantje zijn, VancVar dat Mimi en Mou- j loe best lachen kunnen. Een opgewekt gezicht kunt ook best zetten als u met inderen over deze krant spreekt, en u kunt met één taal volstaan: in rond Hol lands zeggen waarom u het bP prijs stelt, juist deze krant dagelijks in huis te hebben, dan gaat het net als met jfeen sollicitatie: natuurlijk ■#heeft niet élk gesprek di rect resultaat maar het pad rade" ligt U klaar. uur •0097. totaling geschiedt per week/ tnaand/bwartaal/per giro. m «Doorhalen ivat niet van /^toepassing is). SI Als bewijs van dankbaar- beid uwerzijds, ontvang ik Slpraag het boek „Tip-Parade" ■g op onderstaand adres: ar Er zijn nog HONDERDEN KOOPJES in de OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN BULTHUIS BOTERMARKT 23 IK ZWEER plechtig, dat ik eerlijk en oprecht het ambt van president van de Verenigde Staten zal bekleden en naar mijn beste vermogens de grondwet van de Ver. Staten zal bewaren, beschermen en verdedigen.' Deze woorden zal John F. Kennedy, de 43-jarige rooms-katholieke senator uit Boston, vanavond omstreeks zes uur uitspreken in het Kapitool te Washington, Daarmede zal hij de leiding op zich nemen van 180 miljoen Amerikanen, en een bijna onmenselijke en nooit rust gevende verantwoor delijkheid op zich nemen. Hij wordt dan niet alleen de leider van het Amerikaanse volk, maar ook de zegsman van de westelijke wereld in een strijd tegen het communisme, welke zo dikwijls letterlijk een strijd op leven en dood is. In een simpelee plechtigheid, die bin nen en buiten het Kapitool door bijna alle dignitarissen van de Ver. Staten wordt gadegeslagen, gaat de macht rus tig over van Eisenhower op Kennedy In een groot deel van de wereld wordt eens veroverde macht zelden vrijwillig overgedragen. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN SO—32 TELEFOON 24244- Voorstel binnenkort te verwachten (Van onze parlementsredactie) IVF A AR verluidt, heeft staatss eer etaris Schol ten het plan, op een tweede televisienet onafhankelijke reclame-uitzendingen toe te staan. Deze reclame wordt voor en na de programma's uitgezonden. De staatssecretaris zal de Tweede Kamer van dit voornemen op de hoogte stellen in de Nota over de reclame in de televisie, die de volgende maand verschijnt Zoals men weet, zijn de omroepver enigingen gekant tegen onafhankelijke reclame-uitzendingen op het huidige tv- net. Aan dit bezwaar kwam de staats secretaris tegemoet bij de behandeling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de Tweede Kamer, toen hij de toezegging deed, de televisie te regelen in het kader vam de thans op de helling staande Omroepwet. Vasthoudend aan zjjn oorspronkelijke plannen om te komen tot tv-uitzendingen met reclame buiten de omroeporganisa ties om denkt de staatssecretaris thans aan een tweede net. Alleen door instel ling van een tweede net zou hjj mis schien de bezwaren van de omroepver enigingen kunnen omzeilen. Of dit hem zal lukken is thans nog zeer de vraag. In omroepkringen houdt men star vast aan het beginsel, reclame-uitzendingen zich niet mogen voltrekken buiten de bestaande roeporiganisaties om. In de Tweede Ka- hebben de omroepverenigingen gro te aanhang bij de a.r., k.v.p. en socialis tische fracties. Woensdag heeft staatssecretaris Schol ten de vaste commissie voor onderwijs uit de Tweede Kamer een nadere uit- ïtting gegeven over zijin besluit tot instelling van de commissie-Scholten die hem zal adviseren over de inpassing het televisiebestel in de Omroep wet. Bij deze gelegenheid is uitgebreid gesproken over de samenstelling van de unissie en wel in het bijzonder over vraag, of in de commissie-Scholten volkomen onafhankelijke personen zit ting dienen te hebben dan wel figuren, die bindingen hebben met de omroep organisaties. De meningen hierover lie pen uiteen. De staatssecretaris zelf deed geen uitspraak. Het afleggen van de eed duurt slechts enkele seconden en de gehele plechtig heid, waaraan de beëdiging van de vice- presidenit Lyndon B. Johnson al is voor afgegaan, slechts ongeveer een uur. Maar al sinds jaren is de installatie viering een zaak geworden van enkele dagen met parades, bals, muziek e.d. Dit jaar vormt hier geen uitzondering op. De democra ten hebben acht jaar lang niet in helt Witte Huis gezeteld en zij gaan er nu zij weer teruggekomen zijn, een groot spek-, takel van maken. Twee ex-presidenten behoren 'tot de gasten van Kennedy: de democraat Harry S. Truman en de republikein Herbert Hoover en zoals de traditie wil, rijdt de aftredende president met Kennedy naar de plechtigheid in het Kapitool. SNEEUWSTORM De beëdiging vindt buiten plaats. Bul ten het Kapitool zijn ongeveer 18.000 'rye zitplaatsen en enorm veel staan plaatsen op het plein. Het was vanmiddag echter de vraag, of er veel mensen kó men opdagen, want er woedt in Washing ton en omgeving een zware sneeuwstorm, die een enorme verkeerschaos heeft ver oorzaakt. Vliegtuigen kunnen niet lan den en belanqrijke persoonlijkheden wa ren er vanochtend nog niet in geslaagd, de hoofdstad te bereiken. Er is ook gezorgd voor 60.000 staan plaatsen langs de weg van vijf kilometer de insta1 latiepa rade van het Kapitool over de Pennsylvania Avenue langs het Wife Huis zal volgen, Kennedy is teruggekeerd naar de of ficiële kleding. Hij heeft jacquet en hoge hoed voorgeschreven voor zijn beëdiging (die geschieden zal door Earl Warren, president van het hooggerechtshof, dat :hter het Kapitool is gelegen). Eisenho /er, die voor zijn eigen instal latie, acht jaar geleden, de voorkeur gaf in de zwarte deukhoed, zal dit keer ook :n hoge hoed dragen. De gaande en de komende mai in de Verenigde Staten, gefo tografeerd na een laatste tóerk- gesprek Opanga Pauline Loemoemba zat gisteren voor haar kleine huisje in Leopoldstad en beweende het lot van haar man, die gevankelijk weg gevoerd is in het verre land van zijn oude vijanden. „Ik ben bang dat wij hem nooit meer terugzien". De vrouw had om hulp gevraagd in het V.N.-hoofdkwartier, maar daar had men niets kunnen beloven. En nu weet ze niet meer hoe ze aan eten en aan geld voor haarzelf en haar tweejarige zoontje Roland Gilbert moet komen. vannacht op verscheidene plaat sen met regen gepaard ging, heeft tot ijzelvorming geleid, waardoor het openbare vervoer in verschei dene streken in ons land ernstig is Als gevolg van spiegelgladde wegen in de gehele provincie, is het busverkeer in Friesland vrijwel geheel gestremd Enkele autobusondernemingen probeer den vanmorgen vroeg de bussen op de hoofdlijnen nog te laten rijden, maar de diensten moesten worden gestaakt, nad^t enkele bussen war Op de Leeuwarder veemarkt was vrij wel geen aanvoer, omdat de vee-auto's Leeuwarden niet konden bereiken. De bedrijven in Leeuwarden zijn door de gladheid eveneens gedupeerd. Het meeste personeel van buiten de stad vanmorgen absent. Tot nu toe deden zich geen ernstige verkeersongevallen In de provincie Utrecht hebben zich vannacht tussen een en vier uur by het nachtgroepsvervoer door de gladheid ernstige vertragingen voorgedaan. Van morgen omstreeks acht uur reden de bus sen van de N.BJW. vrjj normaal, zü hel dat op sommige plaatsen in de provincie, vooral in het gebied rond Wageningen, met een half uur vertraging rekening gehouden moest worden. Er zyn geen busdiensten gestaakt. In Groningen lag het verkeer in de vroege ochtend volledig stil. Het gemeen telijk vervoerbedrijf in de stad Gronin gen, dat om zes uur begint, deed met enkele bussen een aarzelende poging om uit te rijden, maar het lukte niet de dienst op gang te brengen. (Voor vervolg zie pag. 11) yANDAAG GAAT AMERIKA's presi dent Eisenhower de levensperiode in van de ambteloze burger. Naast zich vindt hij voortaan de oud-presidenten Hoover en Truman. Zoals zij, zal hij nu en dan nog in de berichtgeving naar vo ren treden, maar het zal anders zijn dan het zolang geweest is. Aan de nieuwe situatie zullen wij nog moeten wennen, hijzelf echter oneindig meer. Van president Eisenhower zal ons het beeld bijblijven van de integere persoon lijkheid. Is er trouwens een tijd geweest als de onze, waarin zozeer de persoon van de wereldleiders ons nabij is geko men? De middelen lot het scheppen van communicatie hebben ook dit voor ons bewerkt. Eisenhower is ook als president dc man geweest, die als een vader ons allen vertrouwen inboezemde. Teleurstellingen, welke hij ondervond, ondergingen ook wij allen als grievend, juist omdat hij het was, die zij werden aangedaan en be rokkend. Is voor ons allen Eisenhower de per soon geworden met de vaderlijke trek ken, hij is ook als president de man ge weest van de persoonlijke bemoeiingen. Hij aarzelde niet om het Witte Huis te verlaten en lange en vermoeiende reizen te maken, wanneer het er om ging om ook tegenstanders van zijn land van aan gezicht tot aangezicht te ontmoeten. Niet aan hem is het te wijten, dat ook in de wereld van vandaag de spanningen niet zijn weggenomen. Zijn opvolger aan vaardt het hoge ambt niet in een tijds gewricht, dat harmonieus heten mag. Maar het is wel aan Eisenhowers sterke en onbuigzame vredeswil te danken, dat zijn dubbele ambtsperiode er een van vrede blijven kon. Hij, de generaal, mag op een ambtstijd zonder oorlogen terug zien. Hij, de generaal van de bevrijding, is ook geworden dc president van de be stendigde vrede. Die vrede was het resultaat van een sterke politiek. Aan vijandelijke expan sies werd een halt toegeroepen. Men wist, ook in het oosten, wat men aan Eisenho wer had. en men heeft er zich aan ge houden. Aan de nu aftredende President behou den wij de herinnering als aan de man die zich door zijn geloofsovertuiging ge dragen wist. Hij, de grote in het oog der wereld, wist zich klein voor zijn God. In dit beslissende opzicht wist hij zich ook op zijn eenzame post, niet eenzaam. Het gaf hem de kracht om zijn ontzag wekkende verantwoordelijkheid te dra gen. Deze mag hij nu afleggen, zij komt te liggen op de schouders van een jon gere generatic. Voor hetgeen bij heeft gedaan, niet minder voor hetgeen hij is, mag het volk van Amerika, neen, mag de wereld, oud president Eisenhower blijvend dank weten. Chester Bowles, die onder Kennedy als onderminister van buitenlandse zaken zal optreden, heeft voor de senaatscommissie van buitenlandse zaken verklaard, dat Amerika Formosa koste wat kost zal ver dedigen. Hij is, zoals de zaken er nu voor staan, tegen erkenning van communistisch De refchtbank koopman F. mishandeling besturen van oordeeld tot aftrek te 's-Hertogen'bosch heeft de R. uit Oss wegens ernstige van een hoofdagent en het een auto onder invloed ver ben jaar gevangenisstraf met jaar intrekking van het rij bewijs. Toen hij op 5 januari terecht stond eiste de officier vier jaar met, aftrek en vijf jaar intrekking. Souvanna Phouma beschuldigt V.S. Oud-premier Souvanna Phouma van Laos is zeer verbitterd op de Verenigde Staten en meer in het bijzonder op de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken voor het Verre Oosten, J. Graham Parsons, die hjj de hoofdschul dige acht aan de oorlog in Laos. aldus de New York Times. Advertentie T.V. vanaf 275,— EDLY RADIO SERVICE Morss?raat 20 Telefoon 33975 Leiden. het noorden in beweging de afgelopen nacht in versneld tempo ook ons land binnen gestroomd. A ah de overgangszone tussen deze zachtere lucht en de koude boven midden Europa ont wikkelde zich een kleine storing, die van Engeland langzaam naar de Noord zee trekt. Mede onder invloed van deze storing viel er plaatselijk wat regen, die op de nog bevroren grond aanleiding gaf De aanvoer van oceaanlucht met wind uit westelijke richtingen houdt de ko mende dagen aan maar aanvankelijk met matige tot zwakke wind, zodat bij nach telijke opklaringen de temperatuur nog rTTiri, tot bijna nul graden kan dalen. Overdag HET WEER EN zal het echter vrij zacht zijn. De storing die van Engeland naar de Noo dzee trekt zal plaatselijk nog wat regen De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Zwaarbewolkt met verspreide opkia- staHon ringen, hier cn daar enige regen en plaatselijk ook mist. Vannacht vrijwel overal temperaturen boven het vries- Helde punt en morgen dezelfde temperaturen r als vandaag of iets hogere. Zwakke tot Ee|d€ matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Twente ZON EN MAAN Zd-Lim. He.sinki Zaterdag: zon op 8.36, onder 17.07 uur; stockh maan op 10.59, onder 23.26 uur. Os.o 24 januari eerste kwartier. Langzaam dalend Stand gisteren: 762 Rapporten hedenmorgen J7EN AFRIKAANSE jonge- Hij werd geboren in Dar- enkele van zijn meesters bc- komst die beweert het Es-Salam. Zijn vader was taalde hem ooit loon en hij dwenen. zijn moeder kreeg alleen maar genoeg grootste deel van zijn twin tig levensjaren slaaf geweest te zijn, heeft in Nantes (Frankrijk) onderdak gekre gen in een klooster. Arabier een negerin. Mocssa werd aan ecu Ara bier verkocht voor het ver richten van allerlei werk. De jongen, Moessa Jaffa. Later veranderde hij van Margit. Toen het „.„esi vertelde zijn levensgeschie- meester, totdat hij ten slotte aankwam, werden de Britse boord de Gapucijner terecht kwam bij een thee- autoriteiten de politie ver- tcin van een andere Deense vrachtboot, de Arngrin. Kort geleden werd Moessa Nantes van dit schip ge- Enkele dagen later werd leven te blijven, hij gearresteerd door de °P,nCCnn ,da? \n -het n.ajaar Schotse politie cn daar hij haald. Hij sprak geen cikcle an 19bU glipte luj aan boord geen papieren liad, werd bekende taal, maar een mon- ichtschip hem gezegd dat hij het land nik Glasgow moest verlaten. Daar hij het Deense Deens schip Dc autoriteiten gaan as, werd hij - - - overgedragen aan de kapi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1