ïlicuiuo £riltsrl)e GTcuranl hamol Regering steunt uitbreiding Schiphol Commentaar ER IS Stakingsleiding in België capituleert in Loemoemba zit Katanga gevangen NIEUWS in één oogopslag- Kikvorsmannen te vergeefs kopje-onder WOENSDAG 18 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel, 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12077 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stautvasticfj is gfceblmn mgo bert ia UgljeospotT Paardestaart in de Senaat Zie pagina 7 Het uitbreidings- en moderniseringsplan van de directie van Sohiphol zal worden uitgevoerd. Minister Korthals heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij een ongevraagd advies van een Haags ingenieursbureau naast zich zal neerleggen. Het plan kost ruim 200 miljoen. Ooggetuigen hebben bevestigd, dat ex-premier Loemoemba vanuit Thijsstad is overgebracht naar Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga. President Kasavoeboe heeft aangekondigd, dat hij een eind zal maken aan het werk van de V.N.-verzoe- ningscommissie, als Hammarskjöld de Indiër Dayal niet terug roept. In zijn afscheidsboodschap tot het Amerikaanse volk heeft president Eisenhower zich teleurgesteld getoond over het feit dat de wezenlijke problemen, die de wereld beheersen, tijdens zijn ambtsperiode niet zijn opgelost. De Sint Adelbentvereniging heeft een brief gepubliceerd van kardinaal Luque van Columbia, waarin deze aanbiedt een uit een rooms-katholiek en een protestant bestaande commissie een onderzoek te doen instellen naar de vervolging der protes tanten dn Columbia. Opnieuw is in het Europese parlement ernstige kritiek geleverd op de ministerraad van de E.E.G. naar aanleiding van het overzicht der ministeriële activiteiten- „Weinig visie wat de Europese toekomst betreft," zo was het oordeel. De stakingen dn België, ook in Wallonië lopen nu op hun eind. Naar het oordeel van premier Eyskens, die weer aan het werk is gegaan, heeft het wettig gezag de machtsstrijd ge wonnen. Uit dommel gewekt TTUumicino, een vdssers- •*- dorp dat ongeveer 30 kilometer buiten Rome slaperig op toeristen waohtte, zal spoedig uit die pittoreske dommel worden gewekt. En niet zo zuinig ook, want in Fiumdcino (naam zacht jes op de tong laten smel ten s.v.p.) wordt een ul tra-modern vliegveld aangelegd, dat het Schip hol van Rome zal gaan worden. Aan het einde van deze maand ncng zal het straal- vüegtijdperk voor Fiumici- no beginnen, want dan zal het complex officieel wor den geopend voor het lucht, verkeer. Dan zullen de grote passagierstoestellen de hel derblauwe lucht boven het vissersdorp stuk daveren en dan zullen de grote mecha nische vogels over het ste nen hioofd van het beeld van dit plaatsje Scheren. Zevenendertig meter hoog Is dat beeld aan de ingang van het nieuwe vliegveld, maar veel hoger zullen de machines gaan. Wie de man is, die daar bij de toegangs poort in steen werd ver beeld door de beeldhouwer Asson Poltoov? Natuurlijk niemand minder dan de grote Leonardo da Vinei, die wel eens (en niet ten onrechte) de vroege vader van het vliegwezen is ge noemd. Tussen zijn andere werk door (Leonardo was immers een groot kunstenaar en ge leende) heeft Da Vinei ge werkt aan een machine, waarmee de mens het lucht ruim zou kunnen beheersen. Die machine kwam toen niet verder dan het papier, dat zelfs in die dagen al geduldig was..:. In deze snelle tijd kan een redactie via het krantepa pier toah niet meer zo veel van het geduld van de le zerskring vergen. Het nieuws behoort snel, pittig en actueel gebracht te wor den. Dat doet deze krant, dag in, dat uit. U weet het, maar weet hij het ook? (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) H.K.H. prinses Margriet, die her stellende is van een niet ernstige maar wel tamelijk langdurige ziekte, viert morgen in Zwitser land haar achttiende verjaardag Dit jaar is er geen officiële ver- jaarsfoto van de Prinses beschik baar gesteld, vermoedelijk ten gevolge van haar ziek zijn. Van daar dit archiefplaatje. (Van onze pablementsredactie) Minister Korthals (verkeer en waterstaat) stemt in met het plan, dat de directie van Schiphol voor de uitbreiding en modernisering van onze nationale luchthaven heeft opgesteld. Met de Rijksluchtvaartdienst en de N.V. Schiphol is de minister het eens, dat een beperktere en goedkopere opzet van de. modernisering, als wordt voorgesteld in een door een Haap ingenieursbureau ongevraagd uitgebracht rapport, niet verantwoord is. De bewindsman zei dit gisteravond ter geruststelling van de Tweede Kamer, die bij het begrotingsdebat over verkeer en waterstaat unaniem de regering had verzocht zo gauw mogelijk een eind te maken aan de onzekerheid, die de laatste tijd rond de vernieuwing van Schiphol is ont- De heren Posthumus (soc.), Maenen (kath. v.). Zegering Hadders (lib.). Die penhorst (c.h.), Aantjes (a.r.), Lankhorst (pac. soc.) en Borst (comm.) meenden, dat de regering het plan van de directie van Schiphol onmiddellijk én in zijn ge heel zal moeten uitvoeren. Een com missie onder leiding van de secretaris generaal van verkeer en waterstaat mr Gieben heeft dit plan onderzocht er goedgekeurd, maar nog talmt minister Korthals. Hij heeft zich nu weer laten verleiden tot de bestudering van het ad vies, dat het Haagse ingenieursbureau Bish en Partners N.V. ongevraagd hem en aan de minister van financiën heeft uitgebracht. Dit alles schept onze kerheid en werkt vertragend. Er moet nu eindelijk eens op basis van het di rectie-plan een beslissing over Schip hol worden genomen, want onze lucht haven dreigt achterop te raken bij Brus sel, Kopenhagen en Frankfort. De Kamer werd prompt op haar wen ken bediend. Minister Korthals liet èr In z(jn antwoord geen twijfel over bestaan, Socialisten uit Senaat gelopen TVTADAT HET WERK in de afgelopen dagen reeds op grote schaal was hervat, heeft de stakingsleiding in ver schillende delen van Wallonië opdracht gegeven de staking te beëindigen Dit bevel ls in wezen een capitulatie, omdat het geen enkele invloed meer kan hebben op de gang van zaken in gebieden als de Borinage. Alleen in Luik en Charleroi is men nog niet zo ver. Het stakingsparool blijft daar ge handhaafd, hoewel er een algemene neiging tot werkhervatting is. De spoor wegarbeiders van Charleroi hebben bijv. verklaard zich vandaag in optocht naar hun werk te zullen begeven, op voor waarde, dat leger en rijkswacht de installaties van te voren hebben ont- Intussen heeft premier Eyskens, die gisteren ook weer aan heit werk gegaan ls, gezegd, dat het wettig gezag de strijd in België heeft gewonnen. Het is de plicht van de regering, de orde te hand haven en te herstellen, maar het is wel zeker, dat er bittere gevoelens in het land zullen blijven heersen, aldus Eys kens, die nog eens de lans brak voor aanvaarding van het ontwer®-eenheids- wet (door de Senaat). In antwoord op een vraag, of er sprake kan zijn van een compromis tussen het ontwerp en de socialistische tegenvoor stellen, antwoordde Eyskens, dat er al genoeg tijd verspild is en dat eerst de „eenheidswet" moet worden aangenomen. De regering is echter bereid, met de parlementaire oppositie te spreken over de vraagstukken van de economische expansie. Hij voegde hieraan toe dat men tn deze tijd, waarin ieder spreekt over eenheid in Europa, niet met ernsit kan spreken over invoering van een federale structuur in België. Wel bestaat het probleem van een culturele decentrali- In de Senaat hebben de socialisten gisteren nog herrie geschopt. Zij stelden voor, dat een minuut stilte in acht zou worden genomen ter nagedachtenis van de 32-jarige Joseph Woussem, die in de Luikse voorstad Chenée tijdens een botsing tussen politie en betogers om het leven kwam. De voorzitter, de CVP-er Struye, wilde met dit voorstel instem men, alsook degenen, die moedig de taak van het handhaven van orde en rust uit voerden en daarbij ernstig gewond wer den, er in zouden worden betrokken. Dit was echter niet naar de zin van de socialisten en nadat de chr. demo craat De Boodt had verklaard, ook eer te willen bewijzen aan de nagedachte nis van Woussem, maar dan als slacht offer van degenen, die verantwoorde lijk zijn voor de Incidenten, verlieten zU woedend de vergaderzaal, om op die wijze de nagedachtenis van Woussem dat hij het (in fasen uit te voeren) plan van de N.V. Schiphol als geheel aan vaardt en zo spoedig mogelijk in zijn totaliteit wil zien. Daarbij maakte hij het voorbehoud, dat „de uitvoering steeds in haar verschillende fasen aan de hand van moderne inzichten zal moe ten worden beschouwd". Bij de replieken betuigden de verschil lende sprekers hun volledige instemming met minister Korthals' betoog over Schiphol. De discussies over de luchtha ven werden op de publieke tribune ge deeltelijk bijgewoond door o.m. de pre sident-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. (Zie vervolg op pagina 7) Het Nederlandse vrachtschip Iberia (2902 ton) is weer vlot, dank zij de gezamenlijke kracht van zeven sleepboten. Het schip was gistermorgen op de zeedijk bij Ritthem gelopen en had zijn neus in de basalt- glooiing geboord. Het schip liep lekken op en de dijk kreeg een flink gat. Ja, zo was het vroeger, zult u misschien denken. Neen. deze foto is pas gemaakt: in Kongo, in Leopoldstad zelfs. En de vrouw is een Belgische, alsof er niets gebeurd is in de afgelopen maanden.Mevrouw Gode- lïeve van Meerbeek, 28 jaar oud, geeft (evenals haar man gymnastiekles op het Konink lijk atheneum in de Kongolese hoofdstad Het is de grootste school van Leopoldstad, met 1650 kinderen, waarvan 58 blanke (Belgische en Portugese) Alle onderwijzers zijn blank. Een oase in de Kongolese chaos, de moeite van het plaatje wadrd Zwaar mishandeld door gendarmerie De Katangaanse regering heeft vandaag officieel bevestigd, dat ex- premier Loemoemba nu in Katanga gevangen zit. In een officieel com munique wordt gezegd, dat hij naar Katanga gehaald is op verzoek van president Kasavoeboe en met toe stemming van de Katangaanse re gering, daar de gevangenis in Thys- stad onvoldoende garanties bood. Er is officieel niet bekendgemaakt waar Loemoemba gevangen zit Van Zweedse zijde werd echter vernomen dat de ex-premier is overgebracht naar de gevangenis van Jadotstad, ongeveer 95 km van Elisabethstad. Volgens deze Zweedse zegsman is Loe moemba bij zijn aankomst in Elisabeth stad gistermiddag mishandeld door de Katangaanse gendarmerie en heeft hij daarbij ernstige kneuzingen opgelopen. Ook Mpolo en Okito, resp. ex-generaal en ex-minister van jeugdzaken zijn mis handeld. Zweedse V.N.-troepen die de wacht hadden op het vliegveld toen Loemoemba aankwam, zeiden dat de drie gevangenen „een vreselijk pak slaag" hebben gekre- Een van de soldaten zei: „Het was wal gelijk. Loemoemba en de twee anderen werden uit het vliegtuig gesleept. Ze wer den met touwen aan elkaar gebonden, zo dat ze bijna geen bewegingsvrijheid had den. Toen ging de gendarmerie (Afrika nen en blanken) om de gevangenen heen staan en mishandelden ze. Loemoemba en de twee anderen vielen op de grond en werden met geweerkolven in het gezicht geslagen en geschopt. De gendarmerie liet ze daar een tijdje liggen en begon toen opnieuw te slaan". Een autoriteit van het vliegveld zei: „Ik moest me afkeren, het was niet om aan te zien". De gevangenen lagen volgens de oog getuigen kreunend op de grond, maar protesteerden niet en vroegen niet om genade. Na de mishandeling werden de gevan genen in een jeep gesmeten, waar zij ge dwongen werden op de vloer te zitten. De jeep, gevolgd door een bewapend escorte, verliet het vliegveld via een zij-ingang verdween in de richting van Jadotstad. Als Loemoemba naar Elisabethstad was gebracht had hij misschien het grote bord dat buiten de stad staat, gezien, waarop in het Frans, Swahili en Engels staat: „Welkom in vrij Katanga." Het nieuws over de komst van Loe moemba wekte vanmorgen onder de Afri kanen en Europeanen in Elisabethstad grote beroering. De Katangaanse gendar- 'e patrouilleerde door de stad en r bewapende detachementen van de politie trokken door de Afrikaanse wijken. /~\NZE EEUW is de eeuw van de lucht- vaart. Steeds groter en sneller wor den de vliegtuigen, dienovereenkomstig steeds langer worden de startbanen op de vliegvelden. Wie kennis neemt van de toekomst plannen voor Schiphol, moet diep onder de indruk raken. Zeker, de plannen wa ren er reeds enkele jaren, maar zolang over de uitvoering ervan niet was be slist, moesten zij voor het gevoel de be trekkelijke waarde hebben van lucht kastelen. Anders wordt het, nu met de uitvoering zelf ernst gemaakt gaat wor- De Haarlemmermeer ondergaat wel een merkwaardige ontwikkeling. Nog nauwelijks een eeuw geleden werd de machtige en wijde polder drooggelegd. Kostbare grond werd uit het water ge wonnen. Eenmaal de vestigingsplaats ge worden van Nederlands voornaamste luchthaven, moet nu dit gebied van deze kostbare grond telkens nieuwe percelen afstaan. Onvermijdelijk is dit. Want Nederland, klein als het is, mag zich gelukkig prij zen, dat het, dank zij ijver en initiatief en dank zij de visie van wie terstond de mogelijkheden van de luchtvaart onder kenden, in het luchtverkeer een vooraan staande positie inneemt. Het heeft be wezen, dat het ook aan een klein land vergund kan zijn, groot genoemd te wor den. Onvermijdelijk is deze uitbreiding. De luchtvaart, hoe hoog reeds gestegen, is nog slechts aan het begin van haar ont wikkeling. Bestelde vliegtuigen zijn ver ouderd op het ogenblik waarop zij wor den afgeleverd. Werken aan de luchtvaart betekent werken in de toekomst, betekent studie en research, betekent durf. Helaas schijnen de rampen er te moeten zijn, juist in het luchtverkeer niet vaak doch wel hevig, om de omhoog strevende mens aan zijn menselijke betrekkelijkheid te herinneren. De mens kan veel. echter niet De plannen voor Schiphol, zoals zij dan nu gaan verwezenlijkt worden, zijn spec taculair en spreken tot de verbeelding. Dat hiermede aan alle wensen van Ne derlandse luchtvaart wordt voldaan, kan nochtans niet worden gezegd. Er zijn nog verlangens, liggende op het gebied van het vrije luchtverkeer. In het luchtver keer wordt Nederland nog wel eens ge straft om het enkele feit dat het klein is. Eigenlijk moest dit een verouderd stand punt zijn. Eigenlijk behoorde Nederland, ook in het overigens zo vrije Amerika, de landingsplaatsen te hebben die het stellig meent te kunnen bedienen. Tot_ nu toe is ook in dit redelijke niet bewilligd. Nochtans zal, naar vertrouwd mag wor den, ook hiervoor het juiste inzicht baan- breken. Want leven we niet in de twin tigste eeuw? En is deze eeuw niet de eeuw van de luchtvaart? Men wil het ook met Schiphol gaan bewijzen. Functionarissen van de SA.S. Swisair en de K1.M. hebben gisteren hum besprekin gen te Kopenhagen over samenwerking beëindigd zonder dat er besluiten zijn ge nomen. Het overleg wordt later voortge zet. SA.S. en Swissair werken al samen. Zij gebruiken bepaalde apparatuur en fa ciliteiten gezamenlijk. Advertentie EEN OPLOSSING VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 Tic vorst gaat ook hier in hst westen i nog iets toenemen. Vanmorgen werd 2 tot 4 graden en in het oosten 5 graden vorst gemeten. Belangrijk koudere lucht is reeds tol oost- en midden-Duitsland doorgedrongen, waar het vanmorgen 7 tot 12 graden vroor. Een depri naar noord-Spanje trekt, doet di. wind nog wat sterker worden, zodat deel van de koude lucht die via west- Rusland en Polen naar het zuiden stroomtmet de oostenwind naar west- Europa wordt geblazen. Hierdoor zal de vorst in de komende nachten nog iets toenemen en ook in onze omgeving ver der dan 5 graden onder 0 dalen. Dit zal tot gevolg hebben dat tegen het einde HET Langzaam vooruit. Stand gisteren: 762 WEER EN EUROPA De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met plaatselijk wat be- wolking. Matige nu en dan krachtige, 8tatloD zuidoostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. ypenburg ZON EN MAAN OEINMEESTER J. Duinevcld middels gevangen genomen en kwartiermeester F. D. dief In de „plomp" zou heb- de Koninklijke i Zjjn compagnon, de 25-jarI- ik in een tas gedaan en van Amsterdamse kleermaker de Kattenburgerbrug in de IJ- ben laten verdwijnen. Hnn po- M. J. H. M., werd op 4 sep- gracht gegooid", verklaarde resultaat "opleverde, werd rinc uit Den Helder hebben gingen bicven evenwel vrach- tember in Frankfort gearres- H. Dit naar schatting 6 a 7 beroep gedaan op het marine gisteren in het ijskoude water tcloos, want de tas werd niet teerd en vorige week aan de kg wegende deel van de bult duikers bedrijf, dat gisteren Amsterdamse politie ovcrgcle- was voor hem „te link" ge- een ploeg van zes man, o.w. iJustus verd. Hij verdween na de ln- weest om mee te nemen. Vol- twee duikers, naar Amsterdam braak met het grootste deel gens zijn verklaring zou het stuurde. van de buit (ongeveer 6000 evenwel hooguit 1000 z\jn ge- Drie maan gingen de klk- In bankbiljetten) naar Duits- weest. vorsmannen kopje onder. Bij- Heida de Amsterdamse IJ-gracht gevonden, een nat pak gehaald. Een nat In de nacht duikerspak wel te verstaan, werd uit een bureaulade uit van het Marlne-dulkersbc- drijf. Ze kwamen de recher- kon de inmiddels che een handje helpen bij het geëmigreerde 21-jarige zoeken naar een van diefstal V.V.V.-üiformateur De volgende dag reeds land. Hij had van het geld bi) de V.S. zijn aanhouding npg slechts De V.V.V.-inbreker ƒ400 over. De rest zou hij plaats aan waar hij L. R. K. hebben opgemaakt ln Frank- met geld, rijdend op ei West-Berlijn. ter, ln het water drie uur lang tastten zU de de modderige bodem van de tas ijskoude gracht af. Ze vonden oo- veel: fietsbanden, hout en een hebben aansteker zelfs, maar de tas En het muntgeld? „Dat heb gegooid, waarna vorige week met geld niet. Twen the Zd -Limo He.sinkJ Stoclth Oao Kopenh Grenoblf Nice Ber fjn Frarvkfnr MUncher

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1