Knoeien in bouw tegengaan met garantiebewijzen In Zuid-Holland moeten 1500 dijkwoningen weg Kwart miljoen schade na explosie te Tilburg Versterkte zender Lopik begint nu te werken Triestig Europese verdeeldheid verslindt miljoenen DINSDAG 17 JANUARI 1961 Dam-vruag 47 Probleem van D. Vuurboom te Gla- nerbrug (Eerste publicatie). In zorgvuldig gescheiden kleuren weer een oppositie-probleem van Vuurboom. De „hechte" zwarte stelling valt, nadat het leger enigermate uit een geslagen is, als een kaartenhuis in elkaar. Zwart: 12, 13, 18, 19, 20, 22, 24, 27, 28, 32. Wit: 31, 33, 34, 37, 39, 40, 41, 45, 47, 49. Schaak-vraag 47 De probleemstelling van F. v. Moellwitz was: wit: Kh7, Dbl, Ta6, ,Pd3 en e2, pi e5, f3 en h4. Oplossing: 1. Dbl—b8. 1Kd7, 2. Pc5 mat; 1. Kf7, 2. Dg8 mat; 1Kd5, Db3 mat; 1Kf5, 2. Pd4 mat. Bridge De kaarten in het 3 Sans-Atoutspel, dat u de vorige keer werd voorge legd, waren als volgt verdeeld: A 8 6 O A B 7 O 543 A V 3 2 HVB7 H10 5 O H B 10 I 43 h o Z I B 10 109 5 2 V 8 4 O A V 8 2 H 5 West speelde schoppenheer voor en de winnende speelwijze is nu als volgt: Zuid neemt met schoppenaas, incas seert klaverheer, aas en vrouw en gaat schoppen doorspelen. Het beste kan West onmiddellijk nemen, schoppen boer maken en schoppen naspelen. Zuid neemt mët de 10 Noord klave ren weg speelt harten 4 en snijdt in de dummy met hartenboer. Vervol gens wordt hartenaas gemaakt en har ten nagespeeld. West aan slag met hartenheer moet nu in de ruitenvork spelen en Zuid krijgt zijn 9e slag! jack Diamond. Kruiswoord-puzzel zonder zieart 2 3 4 s 6 7 11 idei: Horizontaal: 1. vis verfstof, 2. niel vergezeld priem, 3. kringvormig voorwerp een der profeten, 4. elk van elk evenveel (afk. op recepten) voorzetsel, 5. uitgesmolten stukje vel beneden, 6. bekend It. dichter gebod van het teken af te herhalen (afk. in de muziek), 7. bestelling tweetal, 8. stok fijn weefsel, 9. meis jesnaam betrekking waarin zaken of personen tot elkander staan. Verticaal: 1. gem. in Gelderl. meis jesnaam, 2. vette vloeistof bijb. fi guur, 3. aardrijkskundige aanduiding (afk.) na dato (afk.) niet de zelfde, 4. bestuurder gem. in Gei- derl., 5. water in Limb. aardsoort oude lengtemaat, 6. niet lang geleden •- scheikundig element (afk.), 7. steen meisjesnaam in de grond gegra ven diepte, 8. aanloop bekende af korting—meisjesnaam, 9. munt in. Portugal (afk.) iemand die treitert Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. Spanjaard, 8. mi, 9. Maarn, 10. Ld, 12. Mia, 13. ets, 15. Lea, 17. ras, 19. Leo, 21. inkt, 23. pkir, 24. st, 25. elite, 26. dn, 27. sein, 29. tres, 31. are, 12. kas, 34. Erp, 35. pen, 37. Pan, 39. Ti, 41. loper, 43. A.K., 44. kastelein. Vert.: 1. si, 2. ami, 3. naar, 4. ja, 5. I kres, 6. ant, 7. dl, 8. Melissant, 11. Doornspijk, 12. mak, 14. sla, 16. enter, 18. Alida, 20. Eider, 22. ten, 23. pet, 28. ep, 30. ren, 32. knot, 33. spel, 36. els, 18. are, 40. ik, 42. p.e„ 43. An. '0 De behandeling van de moordzaak Engelina Feenstra door de Amsterdam se rechtbank is wegens ziekte va officier van justitie, uitgesteld tot moedelijk donderdag 2 februari. 0 De ideeënbuscommissie van Vicon landbouwwe-ktuigei en machinefabriek te Nieuw-Vennep heeft een bedrag 2000 uitgereikt aan de metaalbewer ker H. C. van Breen, als beloning 'een door hem ingezonden idee. De 18-jarige Ned. zeeman P- vt die vorige week de kapitein va Looiersgracht W. F. J. Verplak uit heeft doodgestoken, is door de lutoriteiten in slaat van beschul- Idiging gesteld. Hem wordt moord ten taste gelegd. Ook goedkope kuisen mogen niet lekken (Van onze sociaal-econ. redactie) TTET IS OOK onder de huidige prijsvoorschniften voor woning wet- en premiebouw niet nodig dat er ondeugdelijk gebouwd wordt. Dait onder druk van de huidige prijs- normen wel inferieure huizen afge leverd moeten worden, is ronduit onzin. Deze reactie beluisterden wij in aainnemerskrmgen naar aanlei ding van de opmerkingen, die de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelis- sen, over deze kwestie in zijn nieuw jaarsrede maakte De heer Nelissen had verklaard, dat de laatste tijd steeds meer klachten komen over de technische kwaliteit van woningen en gebouwen. Deze klachten zouden voor de bouwers niet onver, wacht gekomen zijn, omdat afgezien voorkomende fouten, de voortdu rende dwang tot goedkoper bouwen als van de voornaamste oorzaken tot deze klachten zou moeten worden ge. In aannemerskrirug verschilt men hier- er van mening. Bouwers die lekkende aizen afleveren., zijn grote knoeiers. Zelfs al gebruikt men Slechte materialen dan nog kunnen de klachten pas na verloop van verscheidene jaren komen zeker niet kort na het opleveren v-an de woning. Ook in het bouwbedrijf zelf is men an meninig, dat er goedkope, voor de gewone man betaalbare, woningen ge bouwd moeten worden. Ongetwijfeld zal dit ten koste gaan van een bepaalde luxe, maar de kwaliteit van de woning behoeft er niet ernstig onder te lijden. Dat de aannerriers het als een dwang voelen dat er ook goedkope woningen moeten worden gebouwd, wordt onjuist dwaas genoemd. De goedkope sector nodig en men acht het terecht, dat de besturen van aannemensonganisaties hun leden wijzen op deze noodzaak hiervan. Van ondeugdelijke -bouw behoeft daar bij geen sprake te zijn. Wel wordt er instemming betuigd met de gedachte van de heer Nelissen, te ko- tot woningen met een gegarandeer de kwaliteit. Hierin ziet men in de aan nemerswereld een aanvaardbare metho- n het knoeien in de bouw tegen te Deze door de heer Nelissen gelanceer de gedachte leeft al geruime tijd in de kringen van de ondernemers en de' aan- n.em ersorganisabi es. In Engeland en de V.S. bestaan dergelijke garantieregelin gen reeds. naam van de organisatie, die de woningen garandeert, is dan een waar borg voor de kwaliteit. Bij aankoop van woning kan gelijk het garantie- certificaat venstrekt worden. Zou een woning bepaalde gebreken vertonen, dan stelt de organisatie, of een. door deze organisatie te stichten fonds zich garant voor de kosten. Deze kosten zal de onganiisatie later op de betrokken bouwer moeten verhalen. De mogelij k- heid bestaat, dat binnen niet al te lange tijd (genoemd wordt een termijn van enkele maan/den) met een dergelijk systeem ook in Nederland gestart zal wonden. Naar wij vernamen bestaan ook in de kring van de Nederlandse Christe lijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond dergelijke plannen. De aannemers zien een garantierege ling als een voordeel, omdat daardoor de betrokken kring waarvan zij deel uitmaken een bepaalde standing krijgt. Voor de partiouliere kopers van wonin gen zou het mogelijk gemaakt moeten worden aan de band van een voorlich tende brochure na te gaan waar over het aLgemeen de zwakke plekken van een huis zitten, zodat de buitenstaander in staat gesteld wondt de bouw van een huis te beoordelen. Het eigen woningbezit zou op deze wijze nog extra worden gestimuleerd. De gedachten gaan ook nog wel uit naar de verzorging ran het onderhoud van de nieuwe woningen door de aannemer gedurende een aantal jaren tegen een vaste jaarlijkse vergoeding op contrac tuele basis. Over het algemeen acht men in de aannemerswereld een garantieregeling nuttig om daardoor de goede bouwer van de malafide aannemer te onder scheiden en om aan te tonen, dat goed kopere woningen ook goed kunnen zijn. Euvelen, welke zich aan huizen voor doen, hebben over het algemeen twee hoofdoorzaken. In de eerste plaats kan de voorgeschreven constructie niet goed zijn en dan is de architect hiervoor ver antwoordelijk. De arohiteot schrijft na melijk veelal ook de te gebruiken ma terialen voor. In de tweede piaats kun nen er fouten kleven aan de uitvoering van de constructie en dan dient de aannemer verantwoordelijk gesteld te worden voor de euvelen. Zo kunnen er verkeerde kelderklin kers gebruikt worden, die te licht of te poreus zijn, waardoor een kelder gaat lekken. Ook bij riooluizen kan zich een dergelijk verschijnsel voordoen. Dikwijls schuilt hier de fout bij de architect. De architect kan ook een verkeerde afsluiting van de dakconstructie aan geven bijv. door een ondeugdelijk ver vangingsmiddel voor te schrijven voor lood. Van groot belang is ook de zwaar te van de uitvoering der dakconstruc tie. Bij een te lichte constructie gaat op den duur het hout doorbuigen, blijft er water op het dak staan en krijgt men lekkage. Hiervoor kan lang niet altijd de aan nemer verantwoordelijk gesteLd worden, dikwijls zal men hiervoor bij de archi tect moeten zijn. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland menen alle ongerustheid te móeten en te kunnen wegnemen voor wat betreft de toestand, waarin de waterkeringen en de dijken in deze provincie zich bevinden. Zij delen diit mee in antwoord op vragen, die door leden van de Provinciale Staten zijn gesteld. De grote hinderpaal voor de verbetering van de dijken vormt de aanwezigheid van wonin gen op de dijken. Het is het college nog niet bekend of de minister van volkshuisvesting een extra bouw volume ter beschikking zal stellen om deze woningen te vervangen. Om tot een zo spoedig mogelijke ver vanging Van de „dijkwoningen" te ge raken, hebben G.S. inmiddels enkele ge meentebesturen verzocht de bewoners c.q. eigenaars van de op te ruin te stimuleren tot de bouw gende woningen. Het dagelijks bestuur der provincie brengt hierbij in herinne ring, dat daarbij gebruik kan worden ge maakt van de premie, die de nieuwe sub sidieregeling voor de particuliere woning bouw voor eigen-woningen kent. Tevens kan dan een toeslag worden aangevraagd op voet van de regeling bevordering eigen woningbezit. Indien de te vervan gen woning als krotwoning kan worden aangemerkt, kan deze toeslag worden verhoogd. Hét totaal aantal woningen, dat om redenen van dijkverbetering moet worden gesloopt, wordt door G.S. geschat op ongeveer 1.500. Een specificatie per waterschap is niet te geven, zolang de plannen tot verhoging niet zijn vastge steld. Ten slotte spreken Gedeputeerde Staten als hun oordeel uit: 0 De verplaatsing van de duinvoet langs de kust van Zuid-Holland is niet verontrustend. De wandelpier te Scheveningen kan niet als ongunstige factor in de water kering worden beschouwd. 9 Er wordt naar gestreefd om zo weinig mogelijk leidingen in het dijklichaam aan te leggen. Het is echter niet geheel te vermijden. Een plan voor versterking zeewering van het Hoogheemraadschap Delfland van Hoek van Holland tot de grens tussen de gemeenten Monster De verdere bebouwing te Kralingse- veer, onmiddellijk achter Schielands Hoge Zeedijk, is nog niet definitief vastgesteld, omdat bebouwing tussen de primaire en de nieuwe secundaire waterkering inder daad bezwaren oplevert. Afbraak van staande huizen is nog niet overwogen. Spoorwegen klaar voor de winter De Nederlandse Spoorwegen zijn ge reed voor de winter. Om de diensten ook bij strenge vorst normaal te doen verlopen is het aantal installaties waarmee wissels vorstvrij worden ge houden, aanzienlijk uitgebreid. Meeir dan een half miljoen gulden hebben de Spoorwegen voor dit seizoen geïnves teerd in nieuwe propaangastanks, die de wissels zullen verwarmen en waar door vastzetting door vorst wordt voor komen. Ruim 1200 wissels worden als de vorst intreedt, met propaangas verwarmd. Vorig jaar werden tien emplacemen ten met deze installaties uitgerust. Thans zijn hier Nijmegen, Venlo, Rot terdam-Noord en Rotterdam-Zuid aan toegevoegd. Stuurman schuld in scheepsramp De raad voor de scheepvaart heeft gisteren het onderzoek gesloten naar het vastlopen van het Nederlandse ms. Midsland op 12 november, b(J Cowbar Nab aan de Engelse kust. De raad had de 24-jarige tweede stuur man van het schip E V. uit Heemste de. die tijdens het stoten van het schip op de kust het commando op de brug voerde, opgeroepen om te onder zoeken of de schuld van dit scheeps- ongeluk bij deze stuurman lag. „Dat is naar mijn mening zeker het geval", zo zei de inspecteur voor de scheepvaart na het onderzoek. Hij vroeg de raad de stuurman daarom discipli nair te straffen door hem zijn bevoegd heid om als stuurman te varen voor de tijd van drie maanden te ontnemen. De stuurman was zo kwam vast te staan met zijn schip enigszins uit de koers geraakt en had niet voldoende maatregelen genomen om daarna weer op een veilige afstand van de kust te komen. Bij verscheidene leden van de raad rees echter de vraag of ook de kapitein van het schip, de 55-jarige D. H. S. uit Rotterdam, die als getuige was opgeroepen, geen maatregelen had kunnen nemen om een ongeluk te voor komen. „Ik laat zoveel mogelijk over aan mijn stuurlieden", zei de kapitein, .omdat ik van oordeel ben dat dit de beste opleiding is voor jonge zeelieden". BBC waarschuwt Veronica Een woordvoerder van de Britse om roep, de B.B.C.. hee.ft verklaard dat de onderneming „maatregelen zal nemen" wanneer het radiostation Veronica zal zenden op golflengten die de B.B.C. ge bruikt of wanneer de ontvaanst van an dere uitzendingen door de activiteit van dit drijvende station wordt gestoord. Zoals bekend is meegedeeld dat radio Veronica 1 maart wil beginnen met com merciële uitzendingen bestemd voor En geland. 0 Me ingang treinverkeer vi; van België we dienstregeling treinen die via /an woensdag zal het Roosendaal naar en ;r geheel volgens de 'orden hervat. De D- Maastricht en Luxem- Een explosie in een hogedrukcilin- der waarin chemische stoffen werden gemengd, heeft bijna een kwart mil joen gulden schade veroorzaakt aan de bedrijfsgebouwen van de United Aniline Works N.V. in de Twente- straat in Tilburg. Met een enorme knal sprong de cilin der uiteen, terwijl onmiddellijk een girote steekvlam meters omhoog schoot. Machine-onderdelen vlogen door de lucht, terwijl van tot op zeventig me ter afstand gelegen woningen ruiten aan scherven vielen. Er werd groot alarm gemaakt. De brandweer tastte de vuur haarden aan met poeder, waarna zieh een intense rookontwikkeling voordeed zodat giftige dampen in een blauwe wolk weldira over het oostelijke stads deel dreven. De politie verzocht de buurtbewoners de ramen te sluiten terwijl geadviseerd werd het natte wasgoed onmiddellijk in een sodabad van giftige gassen te be vrijden. Op het mopient van de explosie, om streeks half elf gistermorgen, was een arbeider op een balkon rond de cilinder werkzaam. Hij werd 25 meter wegge slingerd. Niettemin bekwam hij nauw& lijks letsel, daar zijn val werd gehrt^ ken in een massa afvalstoffen. Ander arbeiders werden door de luchtdruk ve le meters opzij gezet en weer anderen zagen na de explosie zwart als roet. Ook dezen hadden echter niet meer dan een enkel schrammetje. In de fabriekshal, waar de explosie plaatsvond, ontstond een grote ravage. Het dak was aan stukken geslagen, terwijl een belang rijk deel uitbrandde. Urenlang is de brandweer in de weer geweest. Reeds staat vast dat het be drijf weinig stagnatie zal ondervinden van de explosie. LET VANAVOND GOED OP UW BEELD Vanavond kunt u met enige spanning de televisie-uitzending (van de NTS) tegemoet zien, want om 8 uur gaat voor het eerst de versterkte zender Lopik werken. De pogingen, nog vóór de Kerstdagen 1960 de zender zendklaar te hebben zijn niet gelukt, al heeft de PTT er bijzonder hard voor gewerkt, maar nu is het dan zover. Het zal echter mogelijk zijn, dat u zowel goede als ongewenste invloeden van het veel sterkere signaal ondervindt en daarom is het zaak, deze eerste avond goed op uw beeld te letten. Als we spreken van de „zender Lopik" de frequenties niet overal maken we eigenlijk een fout, want we kunnen zijn. zouden moeten zeggen: de zender IJs- selstein. Immers ligt het „zendcentrum Lopik" op IJsselsteins grondgebied en het is de gemeente IJsselstein niet euvel te duiden, dat zij zich teleurgesteld voelt dat haar naam niet aan de zender ver bonden is. Dit temeer, omdat we in de nieuwe zender het hoogste bouwwerk van Nederland en waarschijnlijk zelfs van geheel Europa begroeten. Boven de masthoogte, die tot 320 m reikt steekt immers de antenne nog enkele tiental len meters de lucht in en daarmee slaat de toren Lopik op het ogenblik elk Europees record. Lang zal dit echter niet duren, want in verschillende Europese steden (o.m. Moskou en München) bouwt men aan torens, die hoger zullen worden. Belangrijker echter dan een record hoogte is de betekenis van de verster king van de zender. De betekenis hier van is echter slechts tot op zekere hoog te vast te stellen en niet mathematisch te berekenen. Wat we zeker weten is, dat de Zo planten de beeldgolven zich over vochtige streken (bijv. Noordholland en Zuidholland) veel beter voort dan over droge zanderige gebieden (bijv. het Gooi en de Veluwe). Ook ligt het eraan, hoeveel energie er on derweg wordt afgetapt. Steden als Rotterdam en Amsterdam, die zeer rijk zjjn aan televisie-ontvangers ont nemen het signaal heel veel energie en wie dus recht achter deze steden zit ten opzichte van Lopik, kan be paald flauwer beeld ontvangen dan wie bulten deze lijn naast/achter deze steden woont. TE STERK BEELD Over het geheel neemt de PTT aan, dat het versterkte signaal de ontvangst in kanaal 4 zeer ten goede zal komen en, behalve sterker beeld, ook minder kansen op storingen zal teweegbrengen. Dit geldt natuurlijk niet voor storin gen bij de uitzending, maar voor hinder welke wordt ondervonden door het ge- -. bruik van elektrische apparaten, door zender 110 meter hoger is dan de oude het voorbijrijden van elektrische trams en dat de signalen 4 tot 5 maal sterker e d j)eze storingen in de beeldontvangst zullen zijn. Deze twee dingen tezamen doen zich voor omdat de energie-invloe- bepalen, dat de reikwijdte van de uit- den dje hinderen, sterker zijn dan die straling belangrijk toeneemt. van ^et beeldsignaal. Bij sterker signaal Men spreekt van een cirkelvergroting zullen dergelijke storingselementen dus van 70 op 90 km, maar hierop mag overwonnen worden, men niet blind varen. Het is nl. zo, dat Een andere goede invloed kan zijn, dat wie in de randgebieden van de zend- cirkel Lopik wonen, en tot nu toe een grote en sterke antenne nodig had, het nu met een eenvoudiger antenne-instal latie af zal kunnen. Het kan echter ook zjjn, dat kijkers die dicht onder de zender Lopik wo nen te sterk beeld ontvangen. Men kan dit constateren doordat er aller lei beeldstoringen optreden, die niet meer te regelen zjjn met de gebrui kelijke knoppen. In zulk een geval is het overbodig, het dokteren te gaan: Com menlaar DE VARA-TELEVISIE heeft gister avond de sterk op effect berekende documentaire film On the Bowery" vertoond. Het is een al vrij oude film, zelf goeddeels met verborgen camera's ge- moet dan de installateur erbij roepen. maakt in de jaren dat Amerika prat Dit geldt trouwens voor alles wat het ging op dit werk dat dikwijls verrassen- beeld aan teveel of te weinig gaat on- de resultaten vertoonde. Men heeft het dervinden. Roept u in elk geval de vak- destijds bij deze film gezocht In het man erbij. Hij zal overigens gaarne uitbeelden van het wereldvreemde maat- komen, want er is de installateurs aUes schappytje van vereenzaamde mannen, aan gelegen, zo snel en zo goed moge die uit alle rangen en standen zijn af ge- U)k de invloeden van het sterkere sig- gleden naar een soort clochard-bestaan naai in hun werkgebied te leren ken- in de kroegen van de straat aan New Yorks zelfkant, waar men hoe langer hoe dieper wegzakt in de 1 aicohot. SPOOKBEELDEN Bepaald aangrijpend is deze documen taire niet, ook al door het ontbreken Installateurs kennen dit verschijnsel van een feitelijke geschiedenis, maar heel goed en zij richten de antenne dan wel is belangrijk dat wij ons realiseren e.en andere kant op. Nu echter de stra- dat dergelijke samenlevingen in de we- sterker wordt is het mogelijk dat reldsteden nog altijd bestaan en dat het deze reflexen optreden op plaatsen waar onze plicht is. deze mensen zo mogelijk dit tot nu toe nog niet het geval is. Ziet zulks in verband met de plaatsing i de toestellen en van de benodigde dc antennesterkte en -hoogte. te helpen. Veel werd er niet gedaan deze mensen in New York> al zorgde een instelling, vergelijkbaar met het Leger des Heils, voor een goed woord, een warme hap en een primitieve slaap- olaats. De VARA deed een poging de verto ning van de film een meer aansprekend karakter te geven door er een gesprek tussen hoogleraren aan vast te knopen. Maar ook dat werd een wat trieste ge schiedenis, want wat kon men er van zeggenDe professoren Kruyt (socio loog), Poslawsky (psycholoogen Nagel criminoloogwaren niet ernstig ont roerd door de film (die ook bepaald niet daarop berekend was) en besvraken nuchterweg de aspecten van zulk een verworden kleine samenleving, welke misdadige noch psychiatrische elemen ten bezit, maar eigenlijk een sociaal ver. schijnsel is, dat overal ter wereld in rreer of mindere mate de zelfkant van de maatschappij kenmerkt. Veel wijzer werden we niet van het gesprokene, vooral niet, omdat we in de laatste tijd door films en interviews voor de televisie veel aangrijpender din gen te horen en te zien kregen over ongelukkige vereenzaamden als deze. u dus „spoken". ook dan is het zaak, de leverancier van uw toestel i tenne er snel bij te halen. Via de versterkte zenider Lopik (en de steunizenders) gaat om 8 uur een NTS-fLlmprogramma de either in. Be gonnen wordt om 8 uur met het journaal, dan volgt een filmpje over paardenrennen: een Poolse bijdrage aan het festival voor korte films, in '60 te Manniheim gehouden. De hoofd film „Politie zonder wapens", waarin men Scotland Yard aan het werk ziet tegen iinibrekers, begint om 8.30 uur en is goedgekeurd voor kijkers boven 14 jaar. Voorzitter Raad van Europa: (Van onze parlementsredactie) De verdeeldheid van Europa verslindt vele nutteloze miljoenen. Grote bedra gen worden verspild door het bestaan Allen verkeerden we in een spanning die ten slotte bijna niet meer te dragen was. Het eerste half uur had ik het druk genoeg met het aan breken van de eerst-hulp-doos, het verzorgen van Mahler wiens ademhaling alweer veel rustiger ging Marie LeGarde, Helene, Jackstraw en vooral met het behandelen van Zagero's ontred derde handen. Dan werd ik op mijn beurt door Hillcrest geholpen, maar daarna had ik niets meer te doen en probeerde ik er niet aan te den ken wat er zou gaan gebeuren als de Citroën de gletsjertong eerder bereikt zou hebben dan wij. Om precies twaalf uur bleef de Sneeuwkat plot seling staan .We sprongen eruit om te zien wat er aan de hand was, maar het bleek dat de chauf feur alleen maar op verdere instructies waohtte. We waren over de laatste ijskam heen die ons nog van de gletsjertong scheidde. Zelfs in de schemer van de pooldag benam het panorama dat zich voor onze ogen ontvouwde ons even de adem. In het noorden liep het ijsveld af naar de kust die zich verticaal en hier en daar met overhangen de klippen in zee stortte niemand, niets kon ooit hopen daar aan land te kunnen komen. In het zuiden, van de fjord gescheiden door een ijs- muur van meer dan een kilometer lang, lag de ruime baai die omgeven was door een naakte rotskust, op sommige plaatsen bedekt met van de ijskap gewaaide sneeuw. Op die plek zouden we eventueel de ijskap kunnen verlaten. In hei midden gleed de gletsjertong van ongeveer drie honderd meter breed weg naar het water .van de fjord. Hij liep zigzag en eindigde abrupt en onver wacht op een hoogte van dertig, veertig metei boven het water waarin veel pakijs dreef. De eerste helft van de gletsjertong dook steil naar beneden en lag vol morainepuin. Het oppervlak was een nachtmerrie van dwarsspleten en lengte spleten waarvan sommige wel een zestig metei diep moesten zijn gapende afgronden met drei gende witte klauwen en tanden: de seracs, gewei- zonder einde ALLISTAIR MACLEAN dige naaldvormige ijstorens die tussen de ijsmu- ren van de bredere spleten omhoog staken. Het kon nooit bestaan dat Smallwood zó wan hopig of waanzinnig zou zijn om zich met de Citroën op dit stuk van de gletsjertong te wagen Behalve het dodelijk gevaar van de spleten en kloven was de helling zó steil dat zijn tractor ogenblikkelijk uit de hand zou lopen en weg glijden. En achter dit alles strekte zich de zee uit de met eilandjes bezaaide en vol ijs liggende Baffin- baai. Vlak bij de kust zag ik een gordel van zacht drijfijs het was nog te vroeg in het jaar voor de grillig en fantastisch gevormde ijsmassa's die er in de nente te bewonderen vielen met hiel en daar steeds weer van plaats veranderende open plekken en soms zelfs een kleine ijsberg Deze ijsbergen waren vermoedelijk van de oost kust afgebrokkeld, rond Kaap Farvel gedreven en oewogen zich nu weer naar het noorden en gin- len half verloren in de witte nevels die als een ioort schadelijke uitwaseming boven de zet ringen. Twee dingen gingen echter helemaal niet ver- oren twee schepen. Een in het zuidwesten een vage schim in de flarden van nevels, maar het slanke, wat naar achter hellende silhouet was duidelijk te herkennen: een torpedobootjager en ongetwijfeld de „Wykenham" die links van ons langzaam en voorzichtig door het met ijsschotsen bedekte water van de baai naar de kust voer. Het was een hartverwarmend schouwspel. Zo had het althans moeten zijn, maar na de eerste vluchtige blik verloor ik alle belangstelling en werd mijn aandacht volkomen in beslag genomen door het tweede schip. Ik kon het niet over de gehele lengte zien omdat de romp voor het grootste ge deelte aan het oog onttrokken werd door het steile einde van de gletsjer. De kleine, gedrongen brug, twee masten en de brede boeg tekenden zich echter scherp af tegen het spiegelgladde water van de fjord en de naakte rots waarlangs de wrijfhouten aan bakboord schuurden. Ik ontdekte geen vlag. Het was kennelijk een treiler en grim mig bedacht ik me dat het wel een speciaal soort treiler moest zijn die ziah door het met ijs be dekte water van de ingang van de fjord had dur ven wagen- Opnieuw dwaalden mijn ogen in de richting van deze treiler en nog geen seconde later rukte ik de kijker uit de handen van Hill crest. Zelfs ondanks de schaduwen van de diepe fjord had ik bij het grijze middaglicht aan één blik voldoende en zag ik door die kijker veel meer dan me lief was. Een ogenblik bleef ik dood stil staan en luisterde ik of ik de motor van de Citroën soms kon horen, maar dan rende ik terug naar de Sneeuwkat en begaf me meteen naar de •adiohoek. (Wordt vervolgd) Wanneer U geniet van het feuilleton „Nacht zonder einde" dan zult U misschien óók de boekuitgave willen bezitten. MacLean's roman Nacht zonder einde behoort stellig tot de boeiendste en beste boeken van deze beroemde schrijver. Deze roman is evenals de overige boeken van MacLean: Zr. Ms. Ulysses, De kanonnen van Navarone, Ontsnapt langs Krakatau en De laatste grens uitgegeven door Else- sier te Amsterdam en verkrijgbaar bij iedere erkende boekhandel. 264 bl., in lin nen band f 8,90. van de organisaties van de Zes en de Zeven en ook op tal van andere ge bieden wordt door gebrek aan coördi natie in Europa veel meer geld uitgege ven dan strikt nodig Is. Deze waarschuwende woorden liet gisteren de voorzitter van de Raadge vende vergadering van de Raad van Europa, de Deen Per Federspiel, horen op een persconferentie in Den Haag. Hij constateerde een gebrek aan politieke wil om met een wezenlijk samenwer kend Europa in staatkundig opzicht en met een geïntegreerd Europa op econo misch terrein ernst te maken. De verdeeldheid, aldus de heer Fe derspiel, heeft o.m. tot gevolg, dat Europa in Afrika goede kansen mist. Technische moeilijkheden staan naar zijn mening een in elkaar opgaan van EEG. en Efta eigenlijk niet meer in de weg. Het laatste technische beletsel is de oude evenwichtspolitiek in Euro pa, waaraan ongezonde politieke op vattingen ten grondslag liggen. Deze evenwichtspolitiek is gevaarlijk, omdat het communisme hierdoor de kans krijgt een wig tussen de Europese lan den te drijven. De politieke impasse zou niet door een Engels (vanwege de Gemenebest bindingen) en ook niet door een West duits (vanwege de kwesties Berlijn en Oostduitsland), maar door een eventu eel Frans initiatief doorbroken kunnen worden. De Franse regering zou dan immers de eigen belangen geheel in de Europese belangensfeer gaan zien. In de Scandinavische landen, maar ge lukkig ook elders, groeit het besef, dat een compromis tussen de Zes en de Zeven noodzakelijk is. Tot een dergelijk oompromis kunnen gezamenlijke pro jecten van alle Europese landen bij dragen. Als voorbeeld noemde de heer Federspiel o.m. een door de Raadgeven de vergadering opgeworpen en gunstig ontvangen plan om in een breed Euro pees verband het onderzoek van de ruimte en de ruimtevaart aan te pak ken. nanavond Met een les over democratie begint om half negen het KRO-avondpro- gramma dat om 9 uur vervolgt met nieuwe aflevering in de hoor- huwelijksproblemen: van de Pierrot". Om 10.55 concert op de plaat met Dvorak en Rachmani- door wereldbekende spelreeks „De vrou begint ec werken orkesten. 0 De „culturele quiz" van de AVRO „Kom er maar eens uit" is tussen 8.05 en 10 uur via Hilversum I in de lucht. Daarna het tweede pro gramma in de reeks „De familie Scarlatti" en om half twaalf nog wat „Studentenhaver". Programma voor morgen WOENSDAG M JANNARI 1961 Voor het platteland, praatje 12.38 Orgel spel 13.00 Nws en tentoonstettingsagenda 13.20 Lichte rouz 13 45 Gesproken portret Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram en act 8.00 Nws 8.18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.33—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 School radiio. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Gevar progr i2.00 Lichte muz 12.30 Land. en tuintoouwmeded 12.33 14.00 Jeugdconcert 14.45 Vo-lksldedljea en -dansen 15.00 Ervaringen bij de Verenig de Naties, toespraalk 15.10 Vd Jeugd 17.00 Vrouwenkoor 17.15 Lichte muz 17.50 Re- ge ringsuilz: Jeugdudtz: Nar de bovenloop van de Surlnamerlvler, door C Butner. 18.00 Nwb en comrn 18.20 Act 18.30 Ra dii ovolksunivc rel bedt: Techniek In de sa menleving: techniek en muziek, II, door Ir II h Badings 19.00 V d kind 19.10 Ken nedy's zin en c#nzLn, toespraak 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Licht progr 20 35 Lichte muz 20.50 Dis ie uw leven, 31.50 Gram 22.00 Zangrecdtai 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing 32.30 Nws 22.40 Lichte muz 23.0o Tussen mens on nevelvlok, lezing 23.15 Concertgebouwork 23.5524-00 Nws, Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en sOS-ber 7.10 Gram 7.30 Opdat zij allen één zijn, lezing 7.40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radicvkrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10,10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.15 De koperen helm. hoorspel 12.00 Gram 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Koperork 12 53 Gram en act 13.00 Nws 13.15 Met Pit op pad, praatje 13.20 Amus muz 13.5o Gram 14.25 Idem 15.10 Muzik lezing 15.40 Pianospel en comm 16.00 V d Jeugd 17.20 Gram 17.30 Idem 17 40 Beurs- Spectrum. le- 19 00 Nws on weerber i Op de man af, praatje 19.15 Lichte Nws 22.40 Avondoverdertking 22.5'- Platennleuws 2-3 55—24 00 Nws Televlsleprogr. VARA: 17.00 V d kind. - - JeugdJourn 20.00 ncrv: "0.20 Pas ge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7