ANDRE RENARD ongekroond koning van Wallonië HAMMARSKJOELD: DAYAL BLIJFT Eigenzinnigheid bevolking Voor Nw.-Guineabeleid ook begrip gevonden bij vele Afro-Aziaten Chefarine .4 ifi ■rTTTir i J.ft eeti Kij, s JAPANSE FILM Minister Luns heeft de Japanse regering zowel via de Nederlandse ambassadeur in Tokio als via de Japanse ambassade in Den Haag laten weten, dat de vertoning van de Japanse film „Blanke huid en gele com mandant" niet bevorderlijk was voor de Nederlands-Japanse betrekkingen. Intussen duiden de berichten, die de minister heeft ontvangen erop, dat de meningen sterk uiteenlopen over de vraag in hoeverre de film een voor de Nederlandse vrouwen beledigend karakter heeft. Blijkens Japanse perscommentaren wordt de film ook in Japan zelf verre van gunstig be- oordeeld. Met het oog op dit alles heeft de minister gemeend zich te moeten beperken tot genoemde mededeling aan de Japanse regering. De mededeling droeg niet het karakter van een protest. GEDENKSTEEN SEYSS-INQUART Op de Mattseer Hausberg (Land SalzburgOostenrijk) is een een voudige gedenksteen geplaatst, die het opschrift draagt: Reichsminister Dr. Arthur Seyss-Inquart, Stannern 22.7.1897Nürnberg 16.10.1946. Het perceel, waarop de steen is geplaatst, is het eigendom van de weduwe van Seyss-Inquart. Op verzoek van de Oostenrijkse autoriteiten is om het perceel een muurtje geplaatst om de gedenksteen aan het oog van de voorbijgangers te onttrekken. Dit deelt minister Luns mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van buitenlandse REGERING EENS MET 30 De verontrusting en droefenis over de voortgaande verwijdering en de diplomatieke breuk tussen Nederland en Indonesië, waaraan in de „Verklaring van dertig Gereformeerden over Nederland en Indonesië" uit drukking is gegeven, worden door de regering ten volle gedeeld. Ook bij haar leeft het verlangen om tot verbetering van de betrekkingen met BEGROTING BIERVLIET Minister Toxopeus (binnenl. zaken) is van oordeel, dat de wijze waarop de gemeenteraad van Biervliet de gemeentebegroting voor 1961 heeft behandeld, niet voldoende recht doet wedervaren aan de bedoeling van artikel 50 van de Gemeentewet. Hij heeft 'Gedeputeerde Staten van Zee land verzocht de gemeentebesturen er op te wijzen, dat in overeen stemming met genoemd artikel 50 aan de beraadslagingen over de ontwerp begroting van het begin af aan de grootst mogelijke openbaarheid behoort te worden gegeven. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Franssen (soc.) bevestigt de minister, dat de gemeenteraad van Biervliet de gemeentebegroting eerst in een informele bijeenkomst had besproken en daarna in de openbare raadszitting zonder discussie en zonder artikelsgewijze behandeling heeft goedgekeurd. DE BUITENLANDSE DIENST Minister Luns (buitenl. zaken) wil de toetreding van jonge academici tot de buitenlandse dienst aantrekkelijker maken. Een ingesteld onderzoek naar de moeilijkheden bij de recrutering is aanleiding voor hem geweest bepaalde maatregelen te treffen. Op korte termijn zullen enige verbeteringen in de financiële positie buitenlandse dienst tot stand worden gebracht. Hierbij wordt met ni dacht aan het wegnemen van enkele financiële „knelpunten" bij de jongere ambtenaren en bij de ambtenaren van de buitenlandse dienst, die tijdelijk op het departement van buitenlandse zaken zijn gedetacheerd. Verder wordt de mogelijkheid van het invoeren van noodzakelijke financiële verbeteringen meer ingrijpende aard nader bestudeerd. De recruteringsactiviteit zal worden opgevoerd en in het bijzonder gericht op het aantrekken van de meest geschikte elementen. Met een intensievere 1 voorlichting over de aard en de taken van de buitenlandse dienst gin gemaakt. Sedert een jaar is de voorbereiding voor het zg. attaché-examen (waarop kandidaten zich na hun academische opleiding nog 1 a 2 jaar op eigen kosten moesten voorbereiden) drastisch gewijzigd. O.m. is het risico van met-slagen sterk verminderd en worden de cursussen op rijkskosten gegeven. De minister deelt een en ander mee in de memorie van antwoord Tweede Kamer over de begroting van buitenlandse zaken. GEEN EUROPEES REFERENDUM De regering is van oordeel, dat een Europees referendum geen nuttige bijdrage kan leveren voor een intensivering of een verveelvuldiging va: aan de Europese organen opgedragen of op te dragen taken. Zij ziet dergelijk incidenteel referendum in geen enkel opzicht als een alternatief voor een door rechtstreekse verkiezingen tot stand gekomen Europese volks vertegenwoordiging. Deze mededeling wordt gedaan in antwoord op de begroting van buitenlandse zaken 1961. BRUSSEL, maandag Het laatste nummer van het meer kritische dan betrouwbare, Bel gische weekblad „Pourquoi Pas?" is met een typerende omslagteke ning gesierd. Een vos met blikkerende tanden vliegt een in het zwart geklede figuur naar de keel een man, die door z\jn driekante steek op Napoleon lijkt, maar die de Belgische staat uit moet beelden. Slechts twee woorden staan eronder: „Pauvre Belgique" („Arm België"). Die vos de Franse vertaling staat er borg voor is niemand anders dan Renard. Renard, die nog steeds weigert het stakingsparool in te trekken; die de Belgische Socialistische Partij en het Algemeen Belgisch Vakverbond tot het uiterste heeft geïrriteerd; die, specule rend op de tegenstellingen, welke sinds 1830 tussen Vlaanderen en Wallonië bestaan, de twee-eenheid van de Belgische staat in een nieuwe gevarenzone heeft gebracht. lij zou niet actiefi betrokken zijn geweest bij de strijd tussifcn rood en zwart. In 1939 werd hij gemobiliseerd, vocht in 1940 tegen de Duitsers in de Ardennen, werd krijgsgevangene gemaakt, en keer de pas na twee jaar in België terug. - taris-generaal van de Ver enigde Naties, .heeft president Kasavoeboe van Kongo kort maar duidelijk te verstaan gege ven, dat de Indiër Dayal zal aan blijven als zijn persoonlijke ver tegenwoordiger bij de VN-strijd- krachten in Kongo. De president kan Dayal niet tot persona non grata verklaren, omdat de Indi sche diplomaat niet bij de rege ring van Kongo geaccrediteerd is. Bovendien spreekt Hammars- kjoeld zijn volledige vertrouwen uit in het optreden van Dayal. Niettemin zal hij de klacht van Kasavoeboe in de Veiligheids raad ter sprake brengen. De moeilijkheden van Kasavoeboe en kolonel Moboetoe nemen ook in Kongo zelf hand over hand toe. Nu dreigt er weer muiterij in het militaire kamp van de hoofdstad. De vrouwen van de officieren zijn van het kamp naar Leopoldstad overgebracht. Kolonel Moboetoe, die zich van een sterke lijf wacht van parachutisten heeft voor zien, is er in geslaagd, de gemoederen van de militairen tot bedaren te bren gen. De onrust wordt ook hier toe geschreven aan gebrek aan soldij, hoewel ook andere motieven worden Een rampzalige hongersnood teistert de mensen in de Kongolese provin cie Kasai. Die novd kan alleen wor den opgeheven door hulp uit het buitenland op grote schaal. Is er een schrijnender noodkreet denkbaar dan dit gezichtje van een Kongolees meisje, dat de sporen van de honger zo duidelijk vertoont? Bijdragen om de nood te lenigen kunnen worden gestort op giro 777 van het Fled. Rode Kruis. aangevoerd. De soldaten willen blijk baar de moeilijkheden, waarvoor V voeboe en Moboetoe zich geplaatst uitbuiten. De vraag is echter, of beide Kongolese leiders het in financieel opzicht nog lang kunnen uithouden, voor sinterklaas te spelen. De gelden van de Ver. Naties zijn ook vrijwel uitgeput. Onderhandelingen over de vrij lating van1 negen Belgische militairen, die door Loemoembatroepen in het grensgebied met Roeanda Oeroendi gevangen werden genomen, zijn mis lukt. Gebleken is, dat drie andere Belgen aan hun verwondingen zijn bezweken. Uit de provincie Kivoe zijn de 29 Amerikanen (gezinnen van zende lingen) alsnog naar Roeanda Oeroendi overgebracht. Nog 19 leden van andere zendelingenfamilies wachten m evacuatie. Intussen is het duidelijk, dat de besprekingen tussen V.N.-vertegen- woordigers en de Loemoemba-aanhang in Noord-Katanga over terugtrekken van de „invasietoepen", geen enkel resultaat zullen opleveren. In Katanga zou een samenzw zijn ontdekt tegen het leven van presi dent Tsjombe. Er zijn honderden a: taties verricht, ook onder blanken. Tussen Waalse hanen en Vlaamse leeuwen Terug naar het romantisch en heroïsch socialisme In Bergen hebben we Renard zijn de magogisch vuurwerk af zien steken. Uit het Zwarte Land, zoals de Borinage wel wordt genoemd, waren de betogers te voet uit de zwarte dorpen gekomen: uit Flému, uit Paturages, uit Boussu en uit Quievain. Kenmerkend voor de richting, waarin Renard en zijn confrères denken, waren de attributen, welke de stakers naar café Floréal hadden meegenomen, Boven de deinende mensenzee op de Grand Place wapperden de gele vaandels met de rode, Gallische haan, en het rood-wit-blauw van de Franse tricolore. En uit de luid sprekers, die op alle hoeken van het geweldige plein waren opgesteld, klonken de opwindende tonen van de „Marseil laise". terwijl de gedragen „Brabangonne" van Van Campenhout geen enkele maal werd gehoord Renard, gekleed in een groene, loden jas, beklom met veldheersallure het spreekgestoelte. Al bij het uitspreken de eerste zinnen ontpopte hij zich sen geboren spreker, die met de nodige cliché's, zomede de gebruikelijke pauze's voor het uitlokken van applaus, elke, met grieven geladen mensenmassa de vingers kan winden. Vol ironie deze volksmenner en volkstribuun. Hij gaf aan niemand eer, behalve aan de „heldhaftige arbeiders", hij zette zich af tegen Eyskens, Van Acker en enkele socialistische parlementariërs, tegen de Flaminganten, het kapitalisme, de cleri- calen, kortom: tegen alles, wat, in popu laire trefwoorden samengevat, de rode arbeiders in Wallonië tot een bruisend enthousiasme kan brengen. Wie is deze Renard, die met halve waarheden of halve leugens werkt, die nog in termen van het laat-negentiende- eeuwse revolutionaire socialisme denkt, en die de gemoederen als een virtuoos kan bespelen? Franse Belg André Renard werd negenenveertig jaar geleden geboren in het Franse Va lenciennes, waar zijn vader, een Belg, als metaalarbeider werkzaam was. Toen hij elf was. verhuisde zijn familie naar Luik, waar hij een vrij grondige oplei ding ontving. Hij bezocht een middelbare school, volgde colleges in de metallurgie, en kwam, al studerende, op hetzelfde niveau, als degene, die met goed gevolg de hogere technische school heeft afge- In de crisisjaren voor de Tweede We reldoorlog was hij in „baas"-functies in de Luikse metaalnijverheid werkzaam. Hij had zich toen al doen kennen als een doctrinaire socialist, die ijverde en opriep voor een sterke, rode organisatie van arbeiders, en die o.m. met Paul- Henri Spaak in de opstandige „Action Socialiste" de lakens uitdeelde. In 1935, toen hij bestuurslid van de plaatselijke afdeling van de metaalarbei- dersbond was geworden, organiseerde hij zijn eerste staking. In de fabriek Espé- rance-Longdoz, waar hij werkzaam was, zette hij zijn mede-arbeiders tot boycot acties tegen de automatisering aan, wat hem toen zijn dienstbetrekking kostte. Zes maanden liep hij werkeloos rond. Maar niet zodra had hij bij Pieux-France een nieuwe baan gevonden, of hij orga niseerde „zijn" tweede staking. Opnieuw werd hij ontslagen, al werd hij dan later teruggenomc Verset Spoedig daarna dook hij onder in het ;rzet, en werd een van de leidende fi guren van de ondergrondse, socialistische arbeidersvakbeweging. Op 22 augustus 1944 enkele weken voor de bevrijding België kondigde hij een algemene staking tegen de Duitsers af, die een groot succes is geworden. ~'a de oorlog werd hij secretaris van regionale federatie Luik van het Al- reen Belgisch Vakverbond, en toen Finet naar de Hoge Autoriteit voor Ko- n Staal overging, ook nog adjunct secretaris-generaal van het A.B.V.V. Als secretaris-generaal werd de Vlaming Louis Major benoemd een „passeren", dat bij Renard nogal wat kwaad bloed heeft gezet. Andere functies, die hem in de loop der jaren zijn toegevallen: voorzitter van de socialistische mctaalarbeidersbond, di recteur van het te Luik verschijnende, extreem-linkse blad „La Wallonië", gees telijk leider van een Waalse onafhanke lijkheidsbeweging, bestuurder (vakbonds zetel) van de Bank van België (uit pro test tegen de regering-Eyskens dezer dagen opgegeven). Tot op bepaalde hoogte is Renard mis schien 't best te vergelijken met de vorig overleden, Engelse socialist Aneurin Bevan. Hoewel de laatste politicus was, kon ook hij zich moeilijk losmaken van de bewogen arbeidersstrijd in de laatste helft van de negentiende eeuw. Evenals Renard kon hij uitsluitend in de Marxis tische termen van de klassenstrijd denken. Hoewel van het laatste uur, bleef hij een socialist van het eerste uur, die ver strikt was geraakt in een uit de tijd zijnde romantiek en een onbruikbaar geworden heroïsme. In nummer 782 van zijn gedachten te brengen. Zelfs werden aardig speciale lezingen voor dit doel ge- juri- organiseerd, doch alles was tever- Nu is deze eigenzinnigheid van de doch waarvan my niet be- bevolking minder merkwaardig dan of daarvan op dit moment de bron, waaruit zy deze rechtsregel .an- putte. Immers, onze lezers zullen zich herinneren dat in de middeleeuwen het lange tijd verboden is geweest dren- rcr- kelingen uit het twater te trekken zou buiten aanwezigheid van de bevoeg de- de macht. Het Groot-Privilegie van en einde gemaakt ieder het recht drenkelingen uit het water te trek- „Ideeën" heeft Multatuli voorbeeld aangehaald v: dische misvatting, welke tot vooi een eeuw bij het volk algemeen gang- nog levende resten worden getroffen. Multatuli dan, verhaalt van destijds in ons vaderland zeer breide volksgeloof dat de wet verbieden een verdronken man heel op het droge te halen vóórdat 1477 heeft hic de bevoegde macht ter plaatse is J* schenen. Ook meende ook ten aanzien ongelukkigcn die zich opgehangen hadden, met dit noodlottige gevolg dat verscheidene slachtoffers door een doelmatige be handeling het leven hadden kunnen be houden, indien inen de bezwijmden tydig TOCH IS HET ZO! Ten tijde van Mul tatuli was dit reeds vier eeuwen gele den, doch deson danks bleef deze rechtsregel door al le honderden van jaren in het bewust zijn van het volk leven. de strop had losgesneden. Doch in- plaats daarvan zo meende moest de politie Zijn van dergeiy- de wurgen- ke verouderde rechtsopvattingen ook thans nog resten levend? Wij menen van wel. Want denken vele lezers en orden gehaald. En lezeressen niet dat de vrouw, indien de dood natuurlijk reeds zij haar man ontvlucht, door de poli- lang ingetreden. De schrijver, boven refereerden, in zekere streek we hier- crhaalt dat er halsstarrig deze ingebeelde rechtsregel werd regel bevestigen.) vastgehouden en met z.ilke betreu- ïnswaardige ge .olgen, dat er van d krnsel af pogingen werden aan gewend om de bevoiking tot andere de echtelijke woning kon worden teruggebracht? (Wanneer u deze mening niet bent toegedaan, be hoort u tot de uitzqpdcringen, die de Kapitalistenliater Van Renard zegt men dan ook wel, dat ij een late, zo niet te late, afstammeling van het revolutionaire socialisme, Hy een kapitalistenhater pur sang. Zijn aanvallen richten zich vooral tegen de liberalen, ofschoon deze in het voor laatste kabinet nauw met de socialisten samenwerkten. Wat Renard wil. is meer wapengeklet- :r en meer strijdbaarheid. In eigen kring richt hij zich in 't bijzonder tegen de in 't algemeen gematigde Vlamingen. Ook de intellectuelen zijn z'n vijanden, want dezen hebben volgens hem zoveel water in de socialistische wijn gedaan, dat nog nauwelijks van een echt travaillistischf beweging kan worden gesproken. Hoewel Renard zeker een figuur is. di< qualitate qua in de Kamer van Afge vaardigden had kunnen komen, heeft de Belgische Socialistische Partij hem nooit kandidaat willen stellen. Minder extreme socialisten als Van Acker en Collard wilden de macht van de oproerige vak bondleider niet nóg groter maken, want voor hen is en blijft hij altijd een rebel. Renard heeft zich over deze terzijde stelling nooit erg druk gemaakt. „De parlementaire kliek", zoals hij herhaal delijk stelde, was hem alleen maar een dagelijkse ergernis, omdat het rood van het vaandel daar steeds verder zou ver bleken, en er gemene zaak met de poli tieke tegenstanders zou worden gemaakt. „T ravailleur De „travailleur", zoals Renard wel wordt genoemd, heeft niet alleen de Eenheidswet als excuus voor de stakingen gebruikt, maar ook de volgens hem tot een (Waalse) chaos leidende, economi sche structuur van België. In elke rede voering, die hij houdt op 't ogenblik bijna dagelijks eist hij de nationali satie van de kolenmijnen en de energie bedrijven, waarbij landen als Engeland, Frankrijk en Nederland als lichtende voorbeelden worden gesteld. Op het punt van de Waalse onafhanke lijkheid is Renard een opportunist. Hy gebruikt de bestaande tegenstellingen tussen Vlaanderen en Wallonië bepleiten. Beurtelings dreigt hy met de vorming van een staat ip federatieve grondslag, met de stich- ing van een republiek en zelfs met de afsplitsing naar Frankrijk. Renard heeft veel gezag in het Luikse ndustriegebied, en ook onder de zich tegen de Vlamingen afzettende Borains. De petitie, die de Waalse socialisten za terdag aan koning Boudewijn hebben aangeboden, na een historische bijeen komst in het Naamse St. Servais. past helemaal in z'n straatje. Deze politieke daad, die min of meer onafhankelijk hem werd gesteld door vierhonderd Waalse socialistische Kamerleden, senato- burgemeesters, zou er op kunnen wijzen, dat Renard niet alleen door tien duizenden arbeiders wordt gesteund, laar ook door leidende, Waalse kringen. Wat Renard betreft, gaan de stakingen voorlopig nog door, ook al zullen de leuzen enigszins gewijzigd moeten wor den. De agitatie tegen de Eenheidswet dient volgens hem als een fagade te wor den gebruikt om ruimere, Waalse be langen te dienen, zoals een meer bevre digende economische, sociale en politieke structuur. Love Renard maant de Waalse arbeiders aan de stakingen „tot een volgende overwin ning" voort te zetten. Hij eist het af treden van alle socialistische Kamer leden, zomede de nationalisatie van alle openbare bedrijven. Hij dreigt al ge durende een week met de verwaarlozing de zgn. onderhoudswerken, wat o.m. betekent, dat hij de hoogovens wil laten uitdoven en de pompinstallaties van do mijnen stop wil laten zetten. Loze aanmaningen, eisen en dreige menten? Zoekt Renard misschien toch een compromis, alle ongerust heid in de Belgische Socialistische Partij het Algemeen Belgisch Vakverbond ten spijt? De feiten zullen het in de ze^. toekomst moeten leren. Een veeg teken is echter, dat de Waalse socialisten plot seling met hun eis voor toekenning van het zelfbeschikkingsrecht zijn gekomen e^n dat in de geschiedenis van de Belgische staat zonder weerga is En wat het dreigement met de ver waarlozing van de onderhoudswerken betreft: Renard heeft in het verleden bewezen niet voor krachtdadig op treden terug te schrikken. Deze doc trinaire socialist, die Karl Marx ook nog in het huidige tijdbeeld denkt te kunnen plaatsen, heeft niet alleen ir alle Waalse stakingen sinds de der tiger jaren een belangrijke rol ge speeld, maar ook in het kronings drama van 1950. Tydens de stakingen, welke ook toen opruiende tendenzen vertoonden het referendum over de terugkeer van koning Leopold III was iqamers net in Volgens politie Mas explosie gevolg van blikseminslag De ontploffing die zich zondagmorgen heeft voorgedaan in de grote synagoge van Johannesburg is wellicht het ge volg geweest van blikseminslag, aldus heeft de politie verklaard. Eerder hebben deskundigen verklaard dat de schade was aangericht door de ontploffing van twee tot vijf kilogram dynamiet. Een Joodse zegsman sprak over een moedwillige vernielingsdaad. Tot dusver zijn geen arrestaties ver richt en de politie heeft verklaard slechts een normaal onderzoek in te stellen. Rijksdagbrand nogmaals in het brandpunt De nog altijd omstreden schuldvraag betreffende de Rijksdagbrand van 27 fe bruari 1933 in Berlijn is dinsdag in Düs- seldorf weer het onderwerp van een proces In het proces in Leipzig in 1933 werd de Nederlander Marinus van der Lubbe als de brandstichter aangemerkt en ter dood veroordeeld. Hij werd in januari 1934 terechtgesteld. De voorma lige Gestapoman en schrijver Hans- Bernd Gisevius echter beweert dat de voormalige S.A.-Sturmführer Han« Georg.Gewehr, thans bouwkundige, een van de hoofdbrandstichters is geweest. Gewehr heeft tegen deze bewering, voorkomend in het door Gisevius ge schreven boek ,,Bis zum bitteren En- de", een klacht ingediend. Bij een vori ge behandeling van deze kwestie is men niet tot een slotconclusie gekomen. Thans begint in Diisseldorf de monde linge behandeling. Volgens Gisevius voerde Gewehr in 1933 het bevel over een commandogroep die speciaal voor de brandstichting in het Rijksdagge bouw werd opgeleid. Russische wapens voor strijd tegen Nederland De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft over de Indonesische aankoop van Russi sche wapens ter waarde van 1,5 mil jard gulden verklaard dat zijn land zich tot Moskou had gewend om hulp „gezien de toenemende provocatie uit Nederland." Op de vraag of Indonesië zijn toe vlucht zou nemen tot geweld, antwoord de de bewindsman: „Hoe kunnen wij ons op vreedzame middelen verlaten als zij Nieuw-Guinea herbewapenen?" Ten aanzien van de kans op een oplossing verklaarde Soebandrio: „Dat moet van de Nederlanders komen." De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken, Ganis Harsono, heeft gezegd dat het zenden van de torpedojager Utrecht naar Nieuw-Guinea de Indonesische vrees voor agressieve en uitdagende Nederlandse bedoelingen had bevestigd. Hij voegde hieraan toe dat het niet langer verstandig is dat het Westen In- blijft vragen om waarborgen het nadeel van de anti-royalistische socialisten uitgevallen zijn, op be- /an Renard, verschillende mijnen geïnundeerd. En waren de vier doden zijn bolwerk Luik niet de onmid- dellij ke aanleiding van de abdicatie I dat "dè~ kweïtie-Nieuw-GuüièW op" vroed- de vorst? zame wijze zou worden opgelost. (Van onze parlementsredactie) Minister Luns (buitenl. zaken) heeft in de Algemene Vergade ring van de V.N. niet alleen van westelijke, maar met name ook Aziatische, Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse gedelegeer den vernomen, dat er bij hen geen twijfel bestaat over de oprecht- Advertentie Griep? Chefarine ,,4" doet wonderen Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk iablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 I De unieke accordeon van de muzikant Harry Mooten is gisternacht gestolen in Amsterdam. Het instrument is geheel met de hand ver vaardigd en beeft 45 toet sen en maar liefst 185 bassen. I In het Israëlische plaatsje tentoonstelling een auto „ryden" zonder wielen. Het vehikel beweegt zich voort op een luchtlaagje. Het voertuig heeft de naam van „Leva Car". Het is een ontwerp van een van de ingenieurs van de Ford Motor Cy. heeft een troep By Kornwerderzand zal meester in een lastig par ket gebracht door de grote gezinswas in de was gelegenheid van het raad huis te doen. De vrouwen waren er namelijk over verontwaardigd dat in het dorp waar zij woonden de watertoevoer was afgesne den. Ze stonden al op het punt om te gaan verhui zen. maar velen wilden de kosteloze krottenwonlng niet afstaan. J floe gak het ook noge klinken. In Amsterdam za' binnenkort op de R.A.I.- nieuwe brug in de Afsluitdyk worden aan gebracht. A.s. woensdag zal de oude door twee drijvende bokken worden verwyderd. De nieuwe brug die veel op z'n voor ganger lykt, zal op dertien april op zijn plaats ge bracht worden. Tot die datum zal het verkeer ge bruik maken van een baileybrug. De oude 1 rr** zal d'enst gaan doen by het Twente-Rynkan isl. Silvestrl KL tmoenjoe h^d 350 shilling gespaar 1 om de vrou'z van zyn keuze van haar vader te kopen, maar de vader eiste 1000 shilling. Maar in Katanga geeft dit niets. Silvestri ging aan het werk. Het geld, dat hy verdiende gaf hy aan zyn moeder, die het verstopte. Maar de witte mieren vraten het geld op, zodat de huwe- lyksdag weer uitgesteld moest worden. Men pro beert nu de herkenbare stukjes geld by elkaar te krygen, om die naar de minister van financiën te sturen. Misschien dat dan Silvestri eindelijk kan I By een televisie-strip van een commercieel program ma in Engeland had op een gegeven ogenblik er van de medewerkenden geen zin om aan het prn- imma ver bondien te bly- i. zy moee d<-9 op een of andere manier uit het verhaal vcrdwynen. is makkelijker dan drinken. Dat deed de trice ook, liefst nog met een baby in de armen. Deze methode heeft by de kykers geen good will ge kweekt. I Mevrouw Kathleen Wilson in Denistorpe (Engeland) zal liaar vierde bevalling nog heel erg lang heugen. Op het moment dat zy het kind ter wereld ging bi gen, bleek er geen water in huls te zyn. De water leiding was op slót ei personeel was niet wezig. Het gebouw lag bo vendien nog drie km ui' de buurt. Dus ging men naar de brandweer. Dezt verstrekte byna 2000 liter water. Hetgeen de vroed vrouw wel genoeg leek. Ze hz# geiyk. heid van de Nederlandse bedoe lingen met Nieuw-Guinea. Een niet onbelangrijk aantal onder hen verzekerde de Nederlandse be windsman, dat de kwestie-N.-Guinea in het geheel geen kwestie zou zijn, indien Indonesië niet bij herhaling spanningen oproepen door het kenbaar maken het voornemen dat gebied en de bevolking in te lijven. Minister Luns schrijft dit in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting van buitenlandse zaken. Hij herinnert er aan, dat de Indone sische minister van buitenlandse zaken Subandrlo in de V.N. een vaag ant woord gaf op de Nederlandse uitnodi ging om, indien Indonesië geen plannen tot agressie tegen N.-Guinca had, dit duidelijk te verklaren. De rede van de heer Subandrlo kon nauwelijks opgevat orden als een pertinente verklaring, dat Indonesië dergelijke plannen niet heeft. In antwoord op een vraag uit de Ka- ler verklaart minister Luns nog eens, dat hij er in zijn bekende rede voor de V.N. behoefte aan had nadrukkelijk bui ten twijfel te stellen, dat Nederland be reid is de V.N. mee te laten oordelen over ons N.-Guinea-beleid. Het bericht, dat in de kringen van de Nederlandse V.N.-delegatie de indruk bestond, dat de rede van minister Luns een nieuwe poli tieke benadering van de kwestie-N.-Gui nea betekende, is volgens de minister onjuist en derhalve zonder betekenis. Hij voegt daaraan toe, dat de alom be kende opvattingen van de regering over het instellen van een trustschap over N.-Guinea ook nu nog ongewijzigd zyn. Over de bemiddelingspogingen van de premier van Malakka, Tengkoe Ab- doel Rahman, kan de minister niet meer meedelen dan is vermeld in het gezamenlijke communiqué, dat na af loop van de besprekingen in Den Haag is gepubliceerd. In zijn memorie schrijft de minister, dat Nederland ook nu nog bereid blijft tot verbetering van de betrekkingen met Indonesië. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen door Indone sië heeft echter duidelijk gemaakt, dat in het huidige tijdsbestek een dergelij ke bereidheid aan Indonesische zijde ontbreekt. Deze maatregel moet gezien worden als de laatste in de reeks van onrechtmatige en ongemotiveerde acties tegen Nederland en de Nederlandse be langen in Indonesië, die de Indonesische regering met haar politiek ten opzichte van Nederlands Nieuw-Guinea pleegt te motiveren. Nederland blijft de poh lek van Indonesië met de grootst rragelljke aandacht en waakzaamheid volgen. Minister Luns meent, dat de Neder landse regering niet ook niet moreel aansprakelijk kan worden gestold vooi door Nederlanders g ileden verlies als gevolg van de Indonesische confisca tie-m»atregMen. Ook it een oug,..nt •ran billijkheid acht de regering gee - termen aanwezig ot de gedupeerden fi nancieel teg noet te lomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5