B. en W. voelen niets voor verkoop van vijf huizen Hektrawlers plegen op onze vissers Zeelui moeten op die schepen veel te lang werken Leidse universiteit zit tuinders dwars roofbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 17 JANUARI 1961 OORD WIJKS raad. vanavond bijeen T~\E gemeenteraad van Noord wijk heeft vanavond een omvangrijke agenda van 25 punten af te werken. De bewoners van de 5 gemeente woningen aan de Beatrixstraat willen deze woningen kopen en hebben dit aan de raad gevraagd. Conform de mening van de commissie voor openbare werken, stellen B. en W. voor dit verzoek af te wijzen. Dit op grond van het feit, dat dit grote middenstandswoningen betreft, die bij eventueel leegkomen in handen van de gemeente moeten blijven. Voorts stellen B. en W. voor de be groting voor het gasthuis 1961 goed te Ook wordt voorgesteld een stuk grond aan de Beeklaan te verpachten aan de 'heer G. P. Steenvoorden en een perceel teelland aan de Duinweg aan de heren A. C. Heemskerk en R. van der Meulen Nog andere grondtransaoties staan on het program zoals aankoop van grond aan de Huis ter Duinstraat van mej. C Bedijn. voor reconstructie van deze straat De beoogde verbreding van de Zee straat zal eerst kunnen worden gereaü seerd als de woningen Zeestraat 19 en 16 op de voorgevellijn worden terugge bracht. Met de eigenaar van no. 10 zijn de on derhandelingen thans afgesloten. Voor f 23.900 is hij bereid de grond af te staan, daar zijn woning geheel moet worden afgebroken. Eén en ander wordt door B. en W. re delijk gevonden, gelet op de dringende noodzaak dat de gemeente de beschik king krijgt over deze grond. Het college stelt daarom voor tot aankoop te beslui ten. Ook wordt voorgesteld een perceel bouwgrond aan de Vinkenlaan te ver kopen, zodat aldaar een blokje van 3 woningen kan worden gebouwd. Ook komt aan de orde een regeling van de vergoeding voor de overneming van een gedeelte van de Gooweg. nodig voor verbreding van deze weg (kosten 1 6875.50). De 10e wijziging van het uitbreidings plan is door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd, wegens het ontbreken van een sluitende exploiftatie-opzet. Met •poed is een nieuw plan ontworpen waardoor de bezwaren van Gedeputeer de Staten konden worden opgeheven. Een wijziging van de randbebouwing aan de Herenweg werd namelijk gebracht, waardoor het aantal geprojec teerde woningen tot 265 kon worden opgevoerd. Bouw huurwoningen Ook het uitbreidingsplan Langevelder- slag kon niet worden vastgesteld, wegens bezwaren van Rijnland. Ook deze be zwaren zijn ondervangen, zodat B. er W. thans voorstellen het uitbreidings plan conform het voorgestelde, te wij zigen. Ook hiermede ging de commissie voor openbare werken akkoord. Teneinde tot een spoedige bebouwing van de grond aan de LUnbaanweg te geraken, peilt het college momenteel de belangstelling van de Noordwijkse nemers voor de bouw van huurwonin gen op dit terrein. Indien dit gelukt zal op korte termijn de aanleg van bouw- straten en andere openbare werken dig zijn. Dit zal een uitgave van f 1' vergen en B. en W. stellen voor dit kre diet beschikbaar te stellen. Voorts komt aan de orde een regeling van erfpacht van grond in het Lange- veld, benevens een verzoek van de pro vincie om de Langevelderslag te breden. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Een verzoek van het bestuur van de R.K. u.l.o.-school om de verleende me dewerking voor uitbreiding met drie lo kalen uit te breiden tot vier lokalen, achten B. en W. niet voor inwilliging vatbaar, wegens het feit dat een leer- lingentoeneming als het bestuur ver wacht. niet door de feiten wordt gestaafd. Wél voor inwilliging vatbaar achten B. en W. een verzoek van de school met de Bijbel voor de aanschaf van banken. Dan wordt voorgesteld het verlenen var voorschotten aan de bijzondere kleuter scholen op de exploitatievergoedingen voor 1960. Daar de geldigheidsduur van de be- heersverordeningen voor de diverse be drijven op 31 december 1960 is afgelo pen, stellen B. vast te stellen. De gelegenheid is tevens aangegrepen om enkele wijzigingen aan te brengen. Ook worden enkele begrotingswijzi gingen voorgesteld, namelijk een krediet f 900 als subsidie voor een politie- js. voorzieningen aan het politie bureau ad f 775 en f 3376,62 als bijdrage in het tekort van het IZA over 19CC Ten slotte zal een kleine huurverho ging nodig zijn voor de 54 woningen aan K loosstraat/Van de Mortelstraat, omdat slechts voorlopige gegevens be treffende de exploitatie bekend waren- Deze verhoging komt neer op een be drag van f 0,15 per week. w In de loop van 1969 is door de bestu- ;n van de plaatselijke afdelingen van het Groene- en Wit-Gele Kruis een plan ikkeld voor de bouw van een ge meenschappelijk wijkgebouw Dit plan heeft de sympathie van het college en ongetwijfeld ook van de raad, omdat de huisvesting van de beide kruis"erenigingen onhoudbaar is gewor- ook dat de bouw van één ge meenschappelijk wijkgebouw vele en be langrijke voordelen biedt Met het oog op de afstand tussen de beide dorpskernen, bleek het noodzake- vestigingsmogelijkheid te vin den op een centrale plaats tussen de beide dorpskernen. Nu is een plan ingediend, dat be oogt de bouw van een wijkgebouw op een perceel aan de Van Pan- buysstraat, naast de hoofdingang van het gemeentelijk sportterrein. Dit alles heeft de instemming van en W. omdat dit gebouw uiterst gunstig gelegen zal zijn, terwijl te vens is voorzien in de huisvesting Wijkgebou nabij de Duindamseslag reeds aan getoond. aldus B. en W. in een voorstel de raad. De grond waarop deze ge legenheid moet komen is eigendom van de Staat en het Staasbosbeheer heeft aan geboden dit voor f 30 per jaar te verhu- De aanleg zal een investering ver- i van f 21 000 en het college stelt voor krediet tot dit bedrag te verlenen tevens het terrein voor f 39 per jaar i de Staat te huren Ook de commis- voor Openbare Werken gaat hiermee akkoord. Bp innrdonwonin sen In 1959 ls San de fa. De Raad te Noord- Ijk een perceel grond aan de Daniël Noteboomstraat. Voor de bouw van 9 bejaardenwoningen, met gebruik var. de premie- en bijdrageregeling 1953 De hu- van deze woningen zouden slechts f 9.50 per week bedragen. Helaas is deze opzet mislukt, daar de koopster niet )or een premie in aanmerking kw Daarom komt de fa. De Raad nu i het voorstel de bejaardenwoningen de vrije ^ector te bouwen. Deze war gen zullen door de bouwer ad f 14.50 per week worden verhuurd aan door de •ente aan te wijzen personen lien binnen afzienbare tijd bejaar denwoningen zullen worden gebouwd, dan zal van dit aanbod gebruik gemaakt moeten worden, aldus het college Dit ook de mening van openbare werken. WASMACHINES KROMHOUT - Riinsburg VLIET N.Z. 32 - Tel. 3710 KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Morgenavond 7.30 uur hoopt voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland te Katwijk aan Zee in Casa Cara voor te gaan dr. Steenblok. De extra collecte ten bate van het jeugdwerk van de Ned. Hervormde ge meente heeft opgebracht f 1065.60. Agendanieuws Vanavond acht uur vergadert de Her vormd-Gereformeerde mannenvereniging ..Calvjjn" in het Hervormd .verenigings gebouw. Vanavond acht uur houdt de vereni ging „Philatelica", afd. Katwijk, een ver gadering in Casa Cara. Morgenavond acht uur komt de Jonge Kerk van de wijkgemeente „Zuid-Oost" in het wijkgebouw aan het Abeelplein bijeen. Morgenavond acht uur zal de Amateur- fotografenvereniging „Katwijk" in Riche bijeenkomen. Spreekbeurt Morgenavond kwart voor acht houdt ds. W. A. B. Hagen een bijbellezing in de Kapel. Onderwerp: „De bruiloft des Lams" (Openbaring 19 6-10). warmond Bungalow-bouw Architect H. Dekker te Warmond heeft het bouwen van een bungalow in het Oosteinde namens de heer Zwetsloot op gedragen aan de firma Th. Reeuwijk Zn te Sassenheim. Visserij golf jes Burgemeester van Rijnsburg: TN DE nieuwjaarsrede die burgemeester B. H. Koomans morgenavond de Rijnsburgse gemeenteraad zal aanbieden, staat onder meer, dat het bejaardentehuis inmiddels geheel bezet is en thans 79 iirwonenden telt, onder wie 33 van buiten het dorp. Op 9 februari hoopt de commissaris der Koningin het tehuis officieel te openen. Er werden 132 (99) bouwvergun- ningen afgegeven, waaronder 24 voor woningwetwoningen, 24 voor parti culiere premiewoningen, 11 voor vrije-sectorwoningen en 29 voor de bouw van warenhuizen en kassen. Gereedgekomen zijn 12 woningwetwoningen en 22 particuliere woningen, terwijl eind 1960 nog in uitvoering waren 12 woningwetwoningen en 39 particuliere woningen. De woningtoewijzing voor 1960 bedroeg 16 woningen, met de bouw waarvan dit voorjaar een aanvang wordt gemaakt. Er zullen dan 24 woningwetwoningen worden gebouwd, te weten 16 van het contingent 1960 vermeerderd met 8 wo ningen als voorschot op het contingent voor 1961. cierge. Mogelijk zal dit gebouw te vens de functie van medisch centrum kunnen gaan vervullen en hierbij gedacht aan massale inentingen en het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Ten slotte zullen de stichtings- en ex ploitatiekosten zeker belangrijk lager zijn dan die van twee afzonderlijke wijk- gebouwen Deze factor is vooral van be lang. omdat de kruisverenigingen, zoals te verwachten was. niet bij machte zijn de stichting een exploitatie van het ge bouw uit eigen middelen te bekostigen. De grond, en bouwkosten worden ge raamd op ongeveer f 250.000 en de inrich tingskosten op f 75.000. De besturen zijn terecht van mening dat het moeilijk, zo niet onmogelijk, zal dergelijk bedrag aan te trekken, tenzij de gemeente zich garant stelt voor de betaling van rente en aflossing van geldlening. ;n en ander zal een netto last od de kruisverenigingen leggen van ongeveer f 20.000 per jaar. De verenigingen verzoeken daarom de gemeentelijke subsidie, die thans f 5000 per jaar en per vereniging bedraagt, te verhogen tot f 25000 voor beide vereni gingen tezamen. Resumerend stellen B. en W. voor: A: :n perceel grond voor de bouw van een nieuw wijkcentrum beschikbaar te stel len tegen een prijs van f 8 per m2: B: een geldlening van, naar raming, f 250.000 te garanderen: C: Ingaande de datum van het gereed komen van het nieuwe wijkgebouw. de subsidie te stellen op het bovengenoem de bedrag als er een exploitatietekort zal zijn. Rapport i W. voor deze opnieuw 1\OORDWIJK drietal grote winkelramen in gegooid, vermoedelijk door baldadige jongelui. Er is vrij veel schade en de re cherche heeft de zaak in onderzoek. Postzegelclub bijeen In Flora werd gisteravond de jaarver gadering gehouden van de postzegelver eniging Noordwijk, onder leiding van de heer H. P. Heruer. Namens Philatelica waren aanwezig de heren F. Moolenaar en G. J. van Houten. De eerste bracht gelukwensen over De heer Jac. Vink bracht het jaarver slag uit. De dames M. Heruer en J. v. d. Raad werd dank gebracht voor hun ac tiviteiten voor de jeugdgroep. De be stuursleden H. P. Heruer. J. Vink. A. G. Schoordijk. B. Cramer en mej J. v. d. Raad werden bij acclamatie herkozen. Filmavond Donderdagavond wordt in het Lido- theater een filmbijeenkomst gegeven door de Hervormde Jeugdraad. Vertoond wordt La Strada. Langs de grote weg. Schietvereniging „Blijft voor *t land- De wisselmedailles werden deze week gewonnen door de heren U. met 48 punten le kla: punten, 2e klasse 44 punten i behoorlijk verantwoord Bohemen J. Vink met 46 P. Slingerland met de 3e klasse. In de derde klasse werd de medaille definitief ge wonnen door P. Slingerland met re- sp«ctiev«lijk 41. 46. 47 44 cn 44 punten Dit alles met de buks. Met K.S.O. wer den de medailles gewonnen door N Wassing met 54 punten in de le klasse cn G. Luyckx met 53 punten in de twee de klasse. Verschenen is het rapport raadscommissie tot onderzoek rekeningen 1959, welke staat uit de heren C. Benschop. G. J. Faase en P. den Otter. De commissie heeft tot haar vreugde geconstateerd, na minutieus onderzoek, dat aan de reke ningen alls zorg wordt besteed gedane uitgavi zijn. Enkele praktische vragen worden naar >ren gebracht over telefoonkosten, re presentatiekosten en verpleging van be- hoeftigen. De vergoedingen voor de re- servepolitie acht de commissie erg laag Verbetering wordt gevraagd. B en W antwoorden hierop dat aan de genoemde punten aandacht zal wor den besteed. De vergoedingen voor de reserve-politie worden van hogerhand vastgesteld, zodat B. en W. hieraan niets kunnen doen. Woningwetwonin gen Hoewel de woningwetcontingenten voor 1961 nog niet bekend zlln en dus nog geen definitief plan kan worden op gemaakt, hebben B. en W. de architect toch reeds een plan doen ontwerpen. Het plan omvat de bouw van een complex van 42 eengezinshuizen In het uitbrei dingsplan Beeklaan—Herenweg. De exploitatie-opzet resulteert In een huurprijs van f 15 per week. welke prijs voor de ontworpen woningen zeer aan trekkelijk mag worden genoemd. on danks de uitzonderlijke hoge grondprij- Teneinde tijdverlies te voorkomen stelt het college voor de nodige besluiten reeds nu te nemen, uitgaande van de bedoelde gegevens. Ook hiermede gaat de commissie voor openbare werken ak- Parkeerterrein Evenwel, deze nieuwbouw is te ge ring om de heersende nood te verkleinen. Toch werd nog kans gezien 5 wonin gen (lees: als woning gebruikte panden) de bewoning te onttrekken, doch het aantal bewoonde krotten loopt nog in de tientallen. Als de Knikkerbaan is volgebouwd, hoopt men bouwgelegen- heid te ontsluiten achter de Brouwer straat. De woningen Vliet Z.Z. 26 en 27 werden in 1960 aangekocht en ontruimd Zij zullen na sloping ruimte maken voor de doorbraak naar de Tulpenstraat f woningen werden verbeterd, waar- 3 met premie, terwijl voorts 23 wo ningen werden voorzien van privaat met waterspoeling. Van groot belang is de beslissing 360 m van de Vliet dempen, ter hoogte van de Dubbelebuurt. waardoor zeer belangrijke verkeersver- beteringen zullen ontstaan, terwijl de rioleringsplannen voor het zuidelijki dorpsgedeelte tot uitvoering kunnei worden gebracht. Verkeer De overschakeling van trams op auto bussen gaf een schone gelegenheid enigi nauwe weggedeelten in de kom reeds direct na verwijdering van de rails grijpend te verbeteren, zulks in afwach ting van de komende definitieve oplos singen die in voorbereiding nauwe samenwerking met aangrenzende gemeenten, de Provinciale Waterstaat het Hoogheemraadschap Rijnland. Met het college van Gedeputeerde Staten overleg gaande over de hieraan voor de gemeente klevende financiële conse quenties, waardoor begrip bij dit college is geconstateerd. Bij deze verbeteringen blijft echter nog onopgelost een ernstig parkeer- vraagstuk in straten die voor het par keren van zoveel auto's totaal ongeschikt zijn. Indien de ingezetenen niet in par- keerdiscipline zullen toenemen, kan ver wacht worden, dat in enige straten nog meer regelend en verbiedend moet wor den opgetreden. Voor wat onze bevriende randge meenten betreft, wensen we speciaal Katwijk succes met zijn plannen voor een behoorlijke zeehaven, waar onze ge hele streek bij gebaat zal zijn. Met de gemeente Leiden kwam sa menwerking tot stand betreffende een regionaal woonwagenkamp. Minder in genomen moet men zijn met de Leidse plannen ten aanzien van de uitbreidin gen ten behoeve van de universiteit op grondgebied der gemeente Oegstgeest, welke gemeente zich heeft neergelegd bij deze bestemming, hetgeen moet in houden, dat hoogwaardige tuinbouw- grond voor dit doel zal worden opge offerd. Deze gedachte gaat lijnrecht In tegen de belangen van 50-60 Rijns burgse of op Rijnsburg georiënteer de tuinders. En omdat de agrarische belangen van dit gebied blijkbaar bij geen van beide gemeenten doorslag gevend zijn. heeft Rijnsburg er bü Gedeputeerde Staten op aangedron gen de toekomstige oostgrens logisch te trekken rondom de typische Rijns burgse agrarische werkgemeenschap, namelijk tot dc 3 witte palen. Tot geen prijs moet deze agrarische am putatie acceptabel worden geacht. Trouwens, de hand moet ook in eigen boezem. De huidige verkaveling bedrijven roept om een betere op lossing en daarom is het te prijzen, dat pogingen in het werk worden gesteld ïen stichting te komen tot verbe tering. eventueel aankoop van gronden teneinde grondbehoevende tuinders ve perspectieven te openen, met op den duur ëen goed opgezet rullverkave- lingsplan, zulks in nauwe samenspre- king met veilingbesturen. standorganisa ties en het gemeente-bestuur (of ge meentebesturen). waarbij de Heide Mij. reeds heeft aangeboden als deskundig voorlichtingsapparaat te fungeren. Hier liggen voor onze gemeente nog grote mogelijkheden. Op geheel ander terrein, dat van de culturele belangstelling onzer ingeze- nen. zijn na vijf jaar door het cultureel comité zoveel teleurstellingen geboekt, dat het comité moest besluiten zijn po gingen op te geven. De enig denkbare optimistische verklaring die hiervoor te vinden is, zou kunnen zijn, dat de cul turele opvoeding voldoende wordt opge vangen door het bloeiende plaatselijke verenigingsleven, dat op voortreffelijke wijze wordt geleid door kerkelijke politieke figuren en jeugdleiders. ERNSTIGE KRITIEK op de accommodatie van de nieuwe hektrawlers Maria Elizabeth IJm 5 en Julie Streiff IJm 25 is van werknemerszijde geleverd door de hoofdbestuurder van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, de heer A. de Boon. ..De bedragen die in deze nieuwe schepen worden gestoken, moeten er ook weer uitkomen, hebben reders van deze schepen gezegd", aldus de heer De Boon, „maar de wijze waarop men dit wil doen, is verkeerd. De bemanning verwerkt op deze schepen de vangst op een beschermd dek. Dit zou een verbetering kunnen zijn, maar aangezien deze schepen ten doel hebben meer te produ ceren en in stormachtig weer door kunnen vissen, zal als gevolg van deze keiharde wet voortdurend worden doorgevist, zelfs tot op de thuisreis. En ook daar is geen bezwaar tegen, aldus de heer De Boon. maar wel tegen een accommodatie voor slechts veertien man. inclusief de schipper. Deze mensen zullen nog langer moeten werken dan op de traditionele Deze twee schepen zijn nleit gebouwd voor een periode van een jaar maar voor twintig jaar en dit betekant. dat over twintig jaar nog slechts 14 man onder deze omstandigheden zouden moeten werken en continu vissen. Dit is volgens de heer De Boon een kwestie van men taliteit. RIJNSBURG Buurtvereniging Bestevaer Vanavond houdt dc buurtvereniging Bestevaer haar (feestelijke) jaarverga dering in de Jeugdihaven. Na het huis houdelijke gedeelte zal het toneelstuk Een huis vol verrassingen, worden op gevoerd N.C.V.B. De christen-vrouwenbond, afdeling Rijnsburg, vergadert morgenavond in de Petrakerk. Ds. Burgy uit Den Haag zal spreken over: Was Maria een gewone Loop der bevolking Het aantal inwoners van Rijnsburg is in 1960 gestegen van 6579 tot 6667. Er werden 170 (vorig jaar 145) kinderen geboren. Ook het aantal huwelijken was groter dan ooit, namelijk 74 (vorig jaar 52). Het aantal vestigingen bedroeg 178 (195), het aantal vertrokkenen 227 (211) Er ovsrlec^n 33 (35) ingezetenen. „Werkende jeugd" kreeg politie- voorlichting De groepscommandant der rijkspolitie hield voor de afdeling „Werkende jeugd van Rijnsburg een inleiding over het onderwerp: „De taak van de politie Aan de hand van vele voorbeelden lichtte spr. toe. dat het politieambt geen sinecure is en dat er meerdere aspecten zijn aan de politiedienst dan de ove rigens zeer noodzakelijke controle op de (achter)verlichting van rijwielen Het deed spreker genoegen te moger. constateren, dat het inzicht in de taken van de politie, en daarmede de waar dering. groeiende zijn. Een treffend be wijs hiervoor zag hij in de aetiivtteit van de jeugdorganisatie, die het initia tief voor deze voorlichtingsavond fie- n°^erekerd besloot zijn leerzame voor dracht met een beroep op zivn gehoor, zich niet - zoals elders lsge^e"rc'te]. tegenover, doch naast de politie te stel ie®m hit beset van een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de vorming en het behoud van een geordende, demo- erotische gemeenschap. ,,.k Be. De secretaris van de ChristelijKe sturentwnd, de heer C. P Borsboom. sloot deze geslaagde avond. Gevonden voorwerpen Gevonden in de periode van 8 ja™"1 1961 tot 14 januari 1961: vulpen. Valken- burgerweg 52; herenrijwiel merk ZephK. Rapenburg 6; armbandje, Koestraat 10. witte handschoen. Oegstgeesterweg 73 sleutel (lopen. Smidstraat 16: munthil- iet van ƒ2 50. Moleneind 22; schroeven- draaier rood handvat. Trompstraat 49 wit gelakte kinderschoentjes. Narcissen- straat 16. Deze voorwerpen kunnen op genoem de adressen worden afgehaald. Ook over de vriestrawler Egmonit IJM had hij iets te zeggen. Voor een deel voldoet de accommodatie van dit schip roge eisen, maar ook daar zijn nog 3 hutten voor 11 personen te vinden, waarin zelfs geen kastje, stoel, of haak iar de kleren voor de rusttijd vai Br kunnen worden opgehangen, reder van de Egmont is volgens de heer De Boon een van de vooruitstrevende Nederland op visserij gebied, ma< verklaarde, dat kastjes, stoelen of haken overbodig waren, omdait een visser toch niet ontkleed naar bed gaat ,Er wordit op deze manier roofbouw ge pleegd op onze vissers", aldus de Cen trale-woordvoerder. „Roofbouw op vis- op wie we juist zuinig moeten zijn, anders hebben we ze over tien jaar niet Liberalisatie van fijnvls Frankrijk heeft de Invoer van fijnvis .et ingang van 1 januari geliberaliseerd. Door deze maatregel is een einde gekomen de uit 1931 daterende conitingentering vis. Het is een maatregel, die vooral in IJmuiden exportgebied van tong - in harte is toegejuicht. Invloed door België De staking in België heeft ook haar In vloed gehad in de IJmuidense vishallen, Kabeljauwen gaan slecht, van de hand voor d» export en leveren sinds vorige week slechts van f 100 tot f 150 pei op. Duitsland blijft behoorlijk koolvis afnemen, omdat de Nonrdzeekwaliiteit daar altijd goed gevraagd is. Engeland blijft goed in de markt voor de schol. het grove en middel soorten de Noord-kwaliteit betreft. Kust- schol, die mager is. is minder gevraagd. Tong is nu langzamerhand weer iets goedkoper geworden, er blijft in de zui delijke landen een goede vraag naar be- taa-n. Op de kust wordt nog steeds s-pan- haring gevangen, maar de vangsten zijn Van zee wordt verder gemeld, dat de angsten om de Noord gisteren bestonden uit slechts 50 tot 150 manden vis. waarbij eel koolvis, makreel en haring. Traw- ers als de KW 42 Nicolaas sr.. RO 53 Dirkje. IJM 32 Flie Cheneviere. KW 153 Franciena en KW 32 Sa-kina Martine, meldden trekken van- sleohts 10 tot 25 manden vis. Voor de dlnsdagmarkt Voor de IJmuidense dinsdasmarkt wa rn gisteren al enkele brawlers binnen. Daarbij was de IJM 20 Johannes Polder- n met slechts 250 kisten vis en 200 stuks ive kabeljauwen en de IJM 211 Wiron II met 100 kisten vis, de KW 171 met 500 kisten vis en 100 stuks kabeljauwen, de KW 140 met 100 kisten platvis, de IJM 209 met 75 kisten platvis, de KW 6 met 75 kisten platvis, de KW 142 met 50 kis ten en de KW 82 met 400 kisten rondvis en haring. Aan de markt van gisteren De maandagmarkt te IJmuiden werd bezocht door 66 schepen. Hierbij waren 6 trawlers met rondvis- en haringvang sten. De rest. kotters en loggers, zorgde voor tong, schol en wat wijting en kabel jauw. De totale aanvoer was 6500 kisten vis groot, waarbij 350 kisten schelvis, 550 wijting, 250 gul en kabeljauw, 500 koolvis. 750 haring, 400 kleine kisten ha ring. 600 makreel, 100 diversen, 1750 schol. 1000 stuks kabeljauwen en 1000 Van de trawlervloot was onder andere de IJM 34 Allanwater present om f 14.900 te besommen, de KW 46 haelde f 7.500, de KW 122 f 13,600. De prijzen voor haring iepen uiteen van f 25 tot f 15 per kist, voor makreel van f 24 tot f 10 per kist naar soort en kwaliteit en voor middel en kleine schel vis van f 68 tot f 38 per kist van 50 kg. De export nam de kabeljauw af voor f 130 tot f 50 per regel van 10 sbuks, de grove schelvis voor f 68 tot f 60 per kist. Grove schelvis ging de grens over voor f 68 tot f 62. Tong bracht per kg va-n f4 tot f 3.20 op. Grove en middel schol gingen van de hand voor f 40 'tot f 20 per kist van 50 kg. K4TWIIK AAN ZEE Hoog en laag water Woensdag: hoog water 4.08 en 16-21 uur; 't BRILLEN CENTRUM Speciaalzaak BOSPLEIN 8 fonds leverancier KATWIJK TEL. 3807 Royaal sortiment van tulpen en narcissen enkele weken geleden begon aan te. zwellen, heeft kennelijk zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Maan dag schotelde het vak de bezoekers een zeer royaal sortiment voor. Tien tallen soorten van beide gewassen had men tentoongesteld en vrijwel alles in een kwaliteit die nauwelijks te verbeteren valt. Bij de narcissen sloeg de vrolijk getinte Gold Flake van H. P. Zwetsloot Zn. Sassenheim, een prima figuur en ook de mooie roodcup Birma van J. Rijkelijk- huizen, Hillegom, mocht gezien worden. Pamir, een grootkronige van Gebrs. Van Graven, De Zilk, zag er best uit, evenals Grand Style (Rijkelijkhuizen) en Yellow Sun. de kloeke grootkronige die we van verscheidene inzenders noteerden Bij zonder trok Red Valley de aandacht, geel dekblad met opmerkelijk grote, platte oranje cup, van C. A. van Paridon uit Noordwijkerhout. Imposant vonden we de enorm gele trompet Willem de Zwijger van G. Enthoven, Nieuw-Vennep, en J A. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, bracht een aardige grootkronige zaailing naar voren: wit dekblad met crème kroon. In het groepje van J. W. A. Lefeber Lisse vonden we de grootkronige Shan- grila. een Yellow Sun-type, en de kort- kronige Tamara, wit dekblad met oranje rode gekroesde cup. de meest opvallende Heel grappig was het witte trosnarcisje W. P. Milner van Ruigroks Broeiproeven- bedrijf. Hillegom. waarnaast J. H. Mes- Kers. Hillegom, de mooie gele trompet Rembrandt etaleerde. Een uitstekend figuur sloeg ook de bicolor General Pat- ton van Z. v. d. Burg. Ligse. Een fraaie aanwinst die goed bloeit en mooi ge vormde bloemen heeft Het laboratorium voor bloembollenon- derzoek te Lisse liet zien dat men door aaltjeszlekte aangetaste narcissen wel terdege kan koken zonder dat dit dp hroeieigenschappen nadelig beïnvloedt Het gaat er maar om dat men de juiste spelregels In acht neemt. Te kust en te keur Tulpen waren er ook te kust en te keur. Daar waren de goede Yellow Tod van Leo van Hensbergen, Noordwijker hout en een gele, rood getekende cn zeer aparte aanwinst van C. v. d. Vlugt Zn. le Voorhout, terwijl Ant. Nijssen Zn.. Santpoort, ook weer present was met z'n zaailingen. Zeer opvallend vonden we de statige rode Impala en de dubbele gele Monte Carlo. Konijnenburg Mark, Noordwijk, voerde o.m. de fris-rode Abbé Pierre ten tonele, een tulp die kennelijk Korneforosbloed in de aderen heeft, en de purperen Dominant die een zilver achtige rand heeft. Interessant was de dubbele Brilliant Star van E. Kooi, Vrouwenparochie. Mali rood met gele rand, is een opvallende tulp van Eugène v. d. Schoot. Hillegom. Gebrs Eggink, Voorschoten, lieten drie sports uit Krelages Triumph zien: de gele vorm. de crèmeachtige Sulphur Triumph en do merkwaardige Apricot Triumph, geel mei rode tekening De rode Trance en de witte Hibernia werden in prima kwaliteit naar voren gebracht door J. Uittenbogaard Zn, Oegstgeest. Een groep beste tulpen bracht ook Colijn Zn. Voorhout, naar voren: de diep purperen Mary Pos, de roserode Anne Claire, de typische Joyce de stevige Cantor, de in deze rubriek al meer genoemde Danseuse en niet te vergeten: de prachtige rode Ahoy. De gele aanwinst Santiago van War naar Co. Sassenheim. maakt een prima in druk en dat kunnen we ook zeggen van dc tulpen die Piet Nijssen Zn. Sant poort. showde: Fortune, een echt Cop land-type met diep-lila kleur, Honesty Leids kantongerecht Snelfietsende scholier bracht zijn vader mee T7"AN DE gisteren gehouden zitting van het Leidse kantongerecht zijn weinig schokkende gebeurtenissen te vermelden. Blijkbaar was het winterweer hierop ook van invloed, want het aantal niet verschenen ver dachten was aan de hoge kant. De morgen- en middagzitting werden res pectievelijk geleid door mr. De Bruin en mr.-De Koning als kanton rechter; in beide zittingen fungeerde mr. Van der Schans als officier van justitie. Een 21-jarige assistent-accountant uit Rijnsburg stond terecht, omdat hij als bestuurder van een bromfiets op het rij wielpad langs de Rijnsfcurgerweg te Lei den in aanraking was gekomen met twee wielrijdsters, die daarbij waren gevallen. Een gedagvaarde getuige, die als fietser achter de dames had aangereden, ver klaarde. dat de wielrijdsters, van wie één een hengselmandje aan haar stuur had, met elkaar in aanraking waren ge komen, zonder dat de bromfietsbestuur der een van hen haf' geraakt. Deze lezing werd niet geheel gedeeld door verdachte, die zelf verklaarde, dat bij het passeren een van de wielrijdsters iets naar links was gekomen, zodat hij juist het mandje had geraakt. Nadat hij hen reeds was gepasseerd hoorde hij iets en toen be merkte hij. dat zij waren gevallen. Ver. der voerde hij aan. dat juist voordat hij de dames passeerde, een andere brom fietsbestuurder hen eveneens was gepas seerd, zodat zij Waarschijnlijk als reactie iets naar links waren gekomen. Daar de officier van justitie meende dat het be wijs ontbrak, eiste hij vrijspraak, bij welke eis de kantonrechter zich aansloot. Een 22-jarige vertegenwoordiger uit Voorschoten stond terecht, omdat hij met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Haagweg te Leiden onvoldoende af stand had bewaard van een tegenkomen de bromfietser. Ter zitting bleek, dat verdachte twee voor hem fietsende meis jes wilde passeren. Hierdoor werd de hem tegemoetkomende bestuurder van het rijwielpad gedrongen: hij kwam op de en de aparte Blue Lagoon sprongen het meest in het oog Een opvallende tulp is ook High Society, een sport uit Orange Wonder, oranje met warm gekleurde rand. van Jac. Tol, St. Pancras. die tevens de mooie helderrode Wim van Est eta leerde. Purple Marvel van J. Schoorl. Lisse, trok ook nu de aandacht. Golden. Victory van A. A. Thoolen, Heemstede, deed het best met die intens gele bloe men. Charles is een rode aanwinst van de fa. M. Beelen, Lisse, die er best bij stond. Mooie kleur en goede bladstand. Andes is een goede witte tulp met crème rand van C. J. Segers Zn. Lisse. P Hermans, Voorhout, bracht de verdienste lijke gele Golden Melody en J. Rijkelijk huizen. Hillegom sloot de tulpenrij met de heerlijk geurende rode Albin Hanson. Bij de hyacinten was men vrij gauw uitgekeken. De fa. M. Veldhuyzen van Zanten Zn. N.V. te Lisse exposeerde mooie kwaliteit van de blauwe Perfec tion en van de stoere rose Eros. P Dames. Lisse. was present met een niultiflora van Delfts Blauw cn van J de Goede. Bree- zand. zagen we Anemone blanda ge mengd. Een elegant gewasje. grasberm met een bord in aanraking waardoor hij en zijn duorijdster vielen. Hoewel verdachte verklaarde, dat hij achter de meisjes was gebleven, meende de officier, dat hij toch teveel naar links was gegaan, waardoor zijn tegenligger in moeilijkheden was gekomen. Na een eis van 30 of 6 dagen hechtenis, werd het vonnis 25 of 5 dagen. Met buks op berm Een 21-jarige Leidse scholier had fiet send over de Breestraat in de richting Hogewoerd geen voorrang verleend aan een van rechts uit de Korevaarstraat ko mende auto. Hij verklaarde, dat op het kruispunt een auto stilstond, die blijk baar het gangetje moest inrijden- De be stuurder van die auto had hem een teken gegeven om verder te rijden. In verband hiermede had hij de van de Ko revaarstraat komende auto niet kunnen zien aankomen. Deze lezing werd ook bevestigd door een door hem meege brachte getuige a décharge. De officier meende, dat verdachte, daar de stilstaande auto volgens de ver klaringen bijna met de neus tegen het Gangetje stond, hiervan een risico-geval had gemaakt. Voor het niet verlenen van voorrang en het niet voldoende rechts houden eiste hij twee geldboeten van 12.50 of 2 maal 2 dagen hechtenis. Zijn ter zitting aanwezige vader, die trachtte het gedrag van zijn zoon te verontschul digen, kreeg van de kantonrechter de opmerking, dat hij beter zijn zoon kon onderhouden over zijn gevaarlijke rijden, daar zijn zoon blijkbaar met tamelijk grote snelheid deze „stunt" had uitge haald .Het vonnis werd 2 x 10 of 2 x 2 Een 24-jarige landarbeider te Noord wijkerhout had zich in die gemeente op de openbare weg bevonden met een luchtbuks. Verdachte begon met te ver tellen. dat hij zich niet op de weg had bevonden. De officier van justitie deelde hem echter mede, dat de berm. waarop hij zich bevond, deel uitmaakt van de weg. Wat de bedoeling van hem was met de buks bleef verborgen- Verdachte ver klaarde de buks te hebben meegenomen omdat hij deze wilde verkopen, maar bij nader inzicht vond hij het beter niet tot verkoop over te gaan. omdat hij er thuis ratten mee schoot. Of zijn veranderde mening verband hield met een poging om de buks terug te krijgen, vermeldt de historie niet. Ook de officier van jus titie sprak van mysterieus wachten op de berm van de weg en hij eiste f 25 of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen buks Verdach te. die verklaarde voor een eigen huis t( sparen, vond eze boete hoog. De kan tonrechter kwam hem enigszins tege-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4