Verzoek samenspreking stuit op fel verzet Een woord voor vandaag R.-katholieken richten bijbelgenootschap op Meningen van anderen Wordt kerkedag nu in WesUBerlijn gehouden? Herdenking j Hazenbosch ONZERZIJDS ADDERTJES ONDER HET LANDBOUWGRAS J-JET Europees par.ement bespreekt deze week in Straatsburg allerlei Euro pese vraagstukken. Men zal zich uit de heftige debatten, die in onze eigen Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting zijn gehouden, herinneren, hoeveel haken en ogen kleven aan ons nationale landbouwbeleid. Met name ging toen de discussie over de hoogte van de subsidies aan de boeren. De situatie is bij ons immers zo, dat de consument in het algemeen minder voor de landbouwprodukten betaalt dan deze de boer, die ze voortbrengt, koeten. Dit geldt met name voor de zuivelprodukten; steeds gaan dan de felste debatten over de hoogte van de bijdrage, die het verschil tussen (hoge) kostprijs en (lagere) consumentenprijs moet overbruggen. Wanneer men nu bedenkt, dat ook de overige landen, die aan de Europese gemeenschappelijke markt deelnemen, dergelijke eigenlijk abnormale land- bouwbeschermende maatregelen kennen, zal men begrijpen, hoeveel moeite het kost, om ook voor de landbouwprodukten tot één gemeenschappelijke markt met één gemeenschappelijk (natuurlijk) prijsniveau te komen. Het is, om een voorbeeld te noemen, voor een land immers onaanvaardbaar, wanneer het zijn grenzen overspoeld ziet door landbouwprodukten, die in het exporterende land worden gesubsidieerd. Dit is een soort van valse con currentie van de zijde van het exporterende land, dat aan de boerenstand in het invoerende land grote nadelen berokkent. De Europese Economische Gemeenschap is indertijd echter ingesteld om te komen tot een vrije handel tussen de zes aangesloten landen voor alle, dus ook de landbouwprodukten. De pogingen om tot een dergelijke gemeen schappelijke markt te komen verliepen tot nu toe voor wat de industrie- produkten betreft, bijzonder vlot. Zó vlot zelfs, dat de handelsbeperkende invoerrechten met Ingang van dit jaar met tien procent extra werden ver laagd. Sinds de inwerkingtreding van het E.E.G.-verdrag zijn deze tarieven met in totaal veertig procent verlaagd. Het bleek moeilijker om ook voor de landbouwprodukten tot een dergelijke versnelling te komen. Onder meer door ons land werd hiernaar met kracht gestreefd, maar in een land als Duitsland bestond nogal verzet. Tegen het eind van 1960 hebben, na langdurig vergaderen, de regeringen van de zes E.E.G.-landen besloten, ook voor de tarieven op de landbouwprodukten een extra verlaging door te voeren. Per 1 januari bedraagt de totale verlaging voor deze produkten sinds het in werking treden van het verdrag 25 procent. Om tegemoet te komen aan de bezwaren tegen de concurrentie vervalsende steun aan landbouwprodukten hebben de regeringen besloten een heffings stelsel in te voeren. Wanneer Nederland dus een bepaald landbouwprodukt naar Duitsland uitvoert tegen een prijs, die ligt onder de Duitse marktprijs, zal op dit produkt een heffing worden ingesteld, zodat de prijs in Duitsland gelijk wordt aan de in dat land geldende marktprijs. Dit is, heel eenvoudig gezegd, de hoofdbedoeling van het heffingsstelsel. Deze heffingen hebben, zo is ook overeengekomen, een aflopend karakter. Het is immers de bedoeling om uiteindelijk te komen tot een vrije Europese markt, ook voor de landbouwprodukten. Het Europer.e parlement zal deze week over deze maatregelen spreken, en men mag verwachten, dat het ermee zal instemmen. Deze verwachting is ge baseerd op een rapport van een van de leden van de landbouwcommissie uit het parlement, de Franse christen-democraat Charpentier. In dit rapport wordt een aantal produkten genoemd, waarvoor het heffings stelsel van toepassing moet zijn (varkensvlees, granen, suiker, eieren, slacht- pluimvee). Dit zijn de produkten, waarover de zes regeringen al tot overeen stemming gekomen waren. Het rapport beveelt echter ook een groep produkten aan, waarover nog geen overeenstemming bestaat, nl. de zuivelprodukten. Juist de zuivelprodukten vormen de klip, waarop het Europese landbouwbeleid steeds dreigt vast te lopen. Daarom bleef een beslissing tot nu toe uit. Belangrijk is ook, wat de bestemming van deze gemeenschapsheffingen zal zijn. Charpentier stelt voor. deze in hoofdzaak aan de invoerende landen ten goede te laten komen en wel voor honderd procent, wanneer dit land een E.E.G.-partner is en voor tachtig procent, wanneer het een land buiten de E.E.G. betreft. De resterende twintig procent van deze laatste categorie zouden moeten worden gestort in een gemeenschappelijk Europees fonds, dat kan dienen tot verbetering van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Ook in Euro pees verband wordt dus ingezien, dat verbetering van de structuur van de landbouw nodig is, wil men ooit komen tot een normaal werkende gemeen schappelijke markt, zonder beperkende bepalingen. Nog twee andere rapporten, eveneens met bovenstaande maatregelen ver band houdend, komen in behandeling. Een rapport van de Duitse socialist Schmidt is bedoeld om de E.E.G.-minister- raad te laten weten, hoe naar de mening van het Europees parlement con currentievervalsende metboden, zoals kartelbepalingen, dumping en steun maatregelen met betrekking tot de landbouwprodukten dienen te worden tegengegaan. Het zal de taak van de supranationale Europese Commissie zijn, hier in te grijpen, wanneer ontsporingen dreigen. Tenslotte behandelt men een rapport van de Luxemburgse liberaal Thorn, dat maatstaven aangeeft volgens welke de aangesloten landen minimum prijzen voor de invoer van landbouwprodukten dienen vast te stellen. Op gemerkt mag worden, dat dergelijke minimumprijzen in ons land met zijn laag exportprijsniveau niet populair zijn. Voor de doorsneeburger is deze materie weinig interessant. Ook de inge wikkeldheid ervan draagt weinig bij tot het wekken van de belangstelling ervoor. Toch weegt deze zaak zwaar, juist ook voor onze nationale economie, Des te verheugender is het daarom, dat aan het begin van dit jaar zoveel perspectief wordt geboden voor een goede oplossing van de Europese land- bouwmoeilijkheden. Spanningen in Geref. Kerken (vrijgemaakt) Naarmate de synode van de Ge reformeerde Kerken (vrijgemaakt) nadert, worden ook de spanningen in deze kerken groter. In het laat ste nummer van „De Reformatie" schrijft prof. J. Kamphuis zelfs: „Nog niet eerder hebben we de ziekte die onze kerkelijke samen leving bedreigtzo gedemon streerd gezien". Oorzaak van de spanningen is het verzoek van de gereformeerde synode van Utrecht van de Gereformeerde Kerken (synodaal) om twee afgevaar digden toe te laten op de synode te Assen. Meer en meer wordt duidelijk dat er twee groepen zijn. waarvan de ene een gesprek met de (synodale) ge reformeerden toejuicht en de andere streng afwijst. Waarschijnlijk bevindt zich daar tussen een vrij grote groep die nog niet beslist heeft wat de juiste weg is. De achtergrond van de opmerking van prof. Kamphuis is de vergadering van een 70-tal vrijgemaakten, die in Zwolle op 28 december bijeenkwa men om de kerkelijke situatie door te spreken. Van deze vergadering namen we in de rubriek „Anderzijds" op deze pagina een uitvoerig verslag cr~ het blad „Contact". Samenspreking Inmiddels hebben zeven vrijgemaak ten, onder wie drs. R. H. Bremmer, prof. dr. K, J. Popma, ds. W. G. Ra ven en ds. H. Vogel, een schrijven ge richt aan een aantal hoogleraren en predikanten, waarin zij hen uitnodigen voor een broederlijke gedachtemvisse- ling om te komen tot een „saneren van de onderlinge verhoudingen en het her- el van het onderling vertrouwen". Zowel prof. J. H. Schilder als prof. Kamphuis hebben op deze uitnodiging zeer fel afwijzend gereageerd in „De Reformatie." Prof. Kamphuis schrijft zelfs van een uitnodiging die hij ont vangen heeft „van een acht-tal heren". Het antwoord van prof. Schilder op de uitnodiging werd in extenso afge drukt. Daarin valt deze hoogleraar drs. Bremmer aan, omdat hij bezig is te promoveren aan de Vrije Universiteit hoogleraar, die als voorzitter der toenmalige synode bij uitstek ver antwoordelijk blijft voor de ambtelijke moord op o.m. S. Greijdanus cn K. Schilder. Drs. R. H. Bremmer is namelijk van ilan om 3 februari a.s. bij prof. dr. Jerkouwer aan r'~ TT+- lierman6 Eavinck. Tevens valt prof. H. J. Schilder het feit dat vier van de ondertekenaars indertijd scherpe kritiek hebben gehad op de benoeming van ds. Kamphuis tot hoogleraar aan de Theologische Hoge- Ook wordt verwijtend geschreven dat meer dan een van de ondertekenaars geparticipeerd hebben in „samenspre- kingen met leiders van de synodocrati- sche kerken". Negers zonder hinder naar universiteit De twee negerstudenten Charlayne Hunter en Hamilton Holmes hebben gisteren de universiteit van Georgia be zocht, zonder dat zich incidenten heb ben voorgedaan. deert rechten. Gisteren woonden zij de colleges in psychologie en biologie bij. De blanke studenten besteedden geen aandacht aan hen. De universiteit te Athens, die door ca. 7.500 studenten wordt bezocht, is de oudste staatsuniversiteit van de Ver enigde Staten. De plaatselijke autoritei ten en de gouverneur van Georgia, Ernest Vandiver, hebben de afgelopen dagen vergeefs getracht Intregratie te voorkomen. Holmes zei er op te vertrouwen dat de blanke studenten hem niet te lijf zullen gaan. Hij verwachtte wel „enige moeilijkheden", doch meende, dat die eerder van buiten de universiteit zullen De universiteit is de eerste onderwijs instelling in Georgia die wordt geuite- Beroepiugswerk GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Cobourg, Ontario, Canada, Christ. Ref. Ch.: G. J. Heersink te Hasselt; naar Wons, Fr.: M. van Har- melen, kand, te 's-Gravenhage. die be dankte voor Hijum-Finkum, Oosternij- kerk en Zonnemaire. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor London, Ont,, Canada: Joh. Prins te Groningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Genemuidcn: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en L. Rijksen te Rotterdam-West. Bedankt voor Giessendam, Meliskerke Oostkapelle: Chr. van Dam te Rotter dam-Zuid. GEREF GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Terneuzen: H. Ligtenberg te Rotterdam-West. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amsterdam, vac.-dr. G. J. Lindijer: H. Berveling te Edam. Advertentie De Vader zoekt aanbidders, zegt Jezus Christus tegen de Samaritaanse vrouw bij de put van Jacob. Het begin van gemeenschap en de kern van gemeenschap is de aanbidding. Weten wij eigenlijk wel wat aanbidding is? Wij weten heus wel wat bidden is: Vragen om de dingen die wij nodig hebben en die wij niet door eigen kracht kunnen verkrijgen. Maar dat gebed is niet veel anders dan het gebed van de heidenen. Waar eigen krachten falen, wordt God te hulp geroepen. Die vorm van gebed is niet verkeerd. Christus leerde ons Zelf zo bidden: „Geef ons heden ons dagelijks brood", bad Hij ons j voor. Maar vergeet niet dat voor dit vragen een ander gebed moet klinken: „Uw naam worde geheiligd", ,fleiligen" is zijn juiste plaats geven. Aanbidden is, dunkt mij, precies hetzelfde. In het boek Open baringen zien we verschillende vormen van aanbidding. Daar klinkt telkens weer het driewerf „heilig". Het driewerf „hoera" is het eerbetoon aan onze aardse vorstin. We stem men in met de wens van „Lang leve de koningin". Maar het driewerf „heilig" is het eerbetoon aan de hemelse Vorst. Het houdt de erkenning in dat Hij boven ons staat, boven de mens. Maar het houdt ook de erkenning in dat Hij Zijn recht matige plaats in ons leven ontvangen heeft. Als dat niet zo is zijn we aan aanbidding nog niet toe. King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Neem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere Advertentie heerlijk- VenkotSe '^acht-bros' BESCHUIT! ANIÏFRZIjnS Actie in boekenweek met protestanten Protestanten en rooms-katholie- ken gaan in de boekenweek samen een actie beginnen om de bijbel verspreiding te stimuleren. De actie zal geschieden door samen werking van het Nederlands Bij belgenootschap met de St. Willi- brord Vereniging, die zojuist een nieuwe rooms-katholieke bijbel vertaling heeft uitgegeven, die zeer binnenkort officieel aan de Rooms Katholieke Kerk zal wor den aangeboden. Er zal voor dit doel een speciale organisatie voor bijbelverspreiding onder rooms- katholieken worden opgericht. Het motto van de actie in de boeken week, die op 25 februari begint zal zijn „Boekenweek is bijbelweek". De vertaling van de St. Willibrord Ver eniging is een vertaling van het Nieuwe Testament. In een feestelijke vergade ring zal zij op 12 februari aan kardinaal Alfrink worden aangeboden. Dat is op de eerste zondag van de rooms-katho lieke vastentijd. De kardinaal zal dan in de ochtenddienst een brief voorlezen aan de kerk gericht, waarin de ge lovigen worden opgeroepen om de bijbel De nieuwe vertaling is niet uit de Latijnse Vulgata, maar direct uit de Griekse grondtekst. Een groot aantal rooms-katholieke exegeten onder wie onder meer de tegenwoordige bisschop van Haarlem dr. J. A. E. van Dode- waard hebben hieraan meegewerkt. De eindredactie berustte bij pater P. J. Cools en prof. dr. W. Grossouw uit Nijmegen. Bij de overdracht van de bijbel zal ook weer het verlangen naar de eenheid van de kerk doorklinken. De Nijmeegse hoogleraar prof. dr. W. J. M. A. Assel- berg zal een rede uitspreken over „De bijbel het boek der ongedeelde kerk". In deze samenkomst zal dan tevens de oprichting bekend gemaakt worden van een Rooms-katholieke Bijbelstich ting, die op grote schaal de verspreiding van de bijbel onder de rooms-katho- lieken ter hand zal nemen. Deze nieuwe stichting is bedoeld als geschenk van rooms-katholiek Neder land aan kardinaal Alfrink aangeboden ter gelegenheid van zijn verheffing tot kardinaal. Toen het presidium van de Duit-1 se kerkedag besloot om deze grote twee-jaarlijkse bijeenkomst van gelovigen uit alle delen van Oost en West-Duitsland in zowel West als Oost-Berlijn te houden, meen de het een vorm gevonden te heb ben om de kerkelijke conferentie buiten de politiek te houden. Nu de communistische heersers be sloten hebben om de samenkom sten in Oost-Berlijn te verbieden is deze kerkedag juist wel in het politieke vlak getrokken. Het verbod werd uitgevaardigd door Hans Selgewasser de staatssecretaris voor kerkelijke aangelegenheden der Oostduitse regering, wiens eigen zoon enkele weken geleden de communisti sche heilstaat de rug heeft toegekeerd en naar het westen is gevlucht. Ho'ewel als reden werd opgegeven dat verschillende leidinggevende personen de „militaristische en revanchistische poli tiek" van de Bondsregering steunen, is het duidelijk dat het werkelijke doel is om een scheiding tussen de kerk van het westen en het oosten te brengen. Zij was nog de enige schakel die de beide delen van Duitsland verbond. Dit bleek duidelijk uit het voorstel van Sei- gewasser om de kerkedag in een andere stad in Oostduitsland te houden. De communistische regering zou Westduit- se delegaties visa verlenen om de ker kedag bij te wonen. Merkwaardig is dat in 1956 gepro beerd werd om een kerkedag in Thu- ringen te houden, maar dat werd door dezelfde communisten toen verboden. Er naar een kerkedag achter het ijze- gordijn gehouden, namelijk T sedertdien schijnen de Oostduit- hun best te doen om een tweede te verhinderen. Het is duidelijk dat de Oostduitse heersers de ontmoeting tussen gelo vigen uit beide delen van Duitsland vrezen. Zij zijn bang dat door een der gelijke ontmoeting de gedachte aan hoop op een uiteindelijke hereniging weer gaat leven. Maagklachten? CHEFAROX DE OMROEPWET De Telegraaf weet so ongeveer al wat de «taatssecretaris van o., k. en w.. mr. Scholten, voor ogen zweeft op het puni van het Nederlandse radio- en televisiebe- stel. Naar aanleiding van de mededelin; van de staatssecretaris, dat een commis sie dit onderwerp gaat bekijken, schrijf: het blad o.m.: „Hoewel mr. Scholten het VPRO-plan voor een nationale omroep voornamelijk om sijn organisatorische op zet verwierp lijkt het toch waarschijnlijk, dat zijn streven uitgaat naar een omroep bestel, dat de nationale omroep ao dicht mogelijk benadert. Met daarnaast so mo gelijk als gezonde concurrent een commer ciële omroep, zoals in Engeland. Dit nu te verwezenlijken is een volslagen politieke onmogelijkheid. De bestaande verzuilde omroeporganisaties hebben door hun bin dingen met de grote politieke partijen zo veel invloed op ons parlement, dat iedere wet, die het bestaan van dese omroepver enigingen zou kunnen ondergraven, geen 6chijn van kans heeft door het parlement te worden aangenomen. Wanneer echter de commissie, waarin ook politici zitting zullen hebben, tot een advies komt dat in de richting gaat van een nationale omroep, dan wordt de positie van de staatssecreta ris ten opzichte van het parlement aan zienlijk verstevigd. Veel hangt af van de samenstelling van deze commissie. Zijn de politici, die daarin zitting zullen nemen, eng-denkende partijpolitici, die alleen ter- wijle van het partijbelang krampachtig tegeo ieder gezond verstand in aan hel zuilensysteem willen vasthouden, dan dreigt de kans voor een sanering voonons omroepbestel weer voor tientallen jaren verkeken. Zijn het politici, die. zoals het behoort tc zijn, in de eerste plaats aan dacht hebben voor het algemeen bejang, het belang van het gehele volk, dan ondanks alle tegenwerking tooit nog kleine kans, dat ook in bet parlement het gewone verstand zegeviert." En dit schrijft Het Vrije V o 1 k er van: „Na het indienen van de begroting van o., k. cn w., na het uitbrengen van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer en na de memorie van antwoord is de staatssecretaris van dit departement, mr. Scholten, tot een vèrreikend besluit geko men: het wetsontwerp waarin het radio- bestel opnieuw zou worden geregeld, laat bij verder voor wat het ia. Een grote com- missie van deskundigen zal worden be noemd om het omroepbestel opnieuw in studie te nemen. De bedoeling is, dat de- sc commissie uitgaat van de gedachte, dat HET KAN WEL Onze Banier, orgaan van de Natio nale Christen Onderofficieren Vereni ging heeft kennis genomen van de plannen van de regering voor invoe ring van de vrije saterdag voor rijks ambtenaren. Met ingang van 1 mei a.s. krijgt het rijkspersoneel éénmaal in de twee weken een vrije zaterdag en precies een jaar later kan dan de volledige vrije zaterdag worden inge voerd. Met de. amblenarenorganisalies is de onderofficicrenvereniging hier over verheugd, maar de redactie van Onse Banier heeft in de mededeling van regeringszijde elke toespeling op da positie van de militaire ambtena ren pijnlijk gemist. Het blad schrijft Vanzelfsprekend zijn wij met de overheidsdienaren die dit aangaat verheugd, en een gelukwens met deze zo vlot van stapel gelopen re geling is hier dan ook zeer op zijn Wat wij in de verrassende publi- katies over deze werktijdverkorting en geleidelijke invoering van de vijfdaagse werkweek voor het rijks personeel hebben gemist, is ook maar enige aanduiding in de rich ting van de militaire ambtenaren. Wij weten niet wat men van de zij de der regering voor deze groep overheidsdienaren nog in het vat heeft over deze zaak. Vast staat evenwel dat de voortvnrendheid die men heeft betracht in het overleg met het burger-rijkspersoneel zijn schaduwen in het militair overleg nog niet heeft vooruitgeworpen. - We kunnen ons moeilijk voorstel len dat bij het voorbereiden van de vijfdaagse werkweek door de over heid niet is gedacht aan de militai- rijkspersoneel tegen elkaar pleegt af te wegen, en waarbij men zelfs van scharnierpunten met andere groepen van overheidspersoneel ge waagt, staat daar wel borg voor. Niettemin verkeren de militaire landsdienaren weer eens in onze- kerheid over een belangrijk stuk van die arbeidsvoorwaarden: de vrije zaterdag. Dat de regering niet tijdig met dit vraagstuk zou zijn geconfron teerd. kan niet worden gezegd. Reeds bij de behandeling van de defensienota in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de afge vaardigde van de C.H.U., de heer Kikkert, er bij de minister op aan gedrongen de vijfdaagse werkweek voor het militaire personeel nu eens spontaan in te voeren. Letter lijk zei deze volksvertegenwoordi ger: „Laat men nu niet direct zegger „het kan niet", want wij zijn in het leger. Als ik kijk naar Ameri ka en Engeland dan zie ik dat het daar wel kan. Ik ben mij ervan be wust dat natuurlijk een deel van de troepen altijd enige dienst za: moeten vervullen, dat gebeurt ook In het Engelse en het Amerikaans leger. Maar ook met dit op de ach tergrond zou er toch iets van ui: gaan als men in het leger zei: ••Hier, heeft u de vijfdaagse werk- Dit woord verkrijgt vandaag wel een bijzondere actualiteit. Wij hopen van harte dat de vraag: „Hoe denkt de regering de invoering van de vijfdaagse werk week voor de strijdkrachten te ver. wezenlijken?", spoedig een ant woord moge vinden in een regeling die overtuigend aantoont dat op dit stuk de militaire ambtenaren niet bij het burgeroverheidspersoneel achterlopen. wij in ons land de radio- en televisie-pro- granuna's laten verzorgen door daarvoor opgerichto verenigingen en instellingen- Voor de geestelijke vrijheid is dit vasthou den aan dit uitgangspunt van het grootste belang. Geiien het aantal en het gewicht van de vraagstukken die aan deze com missie ter bestudering worden voorgelegd, siet het ernaar uit, dat deao regering niet meer aan het indienen van een nieuwe om roepwet tal toekomen. Dat ia welhaast onvermijdelijk ala men niet met lapwerk genoegen wil nomen. Het is ons daarom niet duidelijk waarom de regering dan toch nog van plan is met een nota over de commerciële televisie te komen. Wat moet de Tweede Kamer daarmee, nu dc com missie Scholten (dc hoogleraar, niet de staatssecretaris) nog met haar werkzaam heden moet beginnen? Laten liggen tot de commissie klaar is? Er zal niet veel an ders opzitten. Nu de structuur van het he le radio- en televisiebestel weer commii soriaal wordt gemaakt, heeft het geen zii meer met deze regering over de commei ciële televisie van gedachten te wisselen. Nederlandse groep begon opgravingen gravingen in het dorp Deir Ala in de vallei van de Jordaan hervat heeft- De expeditie hoopt de overblijfselen te vin den van een dorpje, dat omstreeks 1.000 'aar voor Christus in het IJzertljd'perk »estaan moet hebben. Dezelfde missie heeft bij ander graaf- verk reeds de fundamenten van een tempel en andere gebouwen ter plaatse gevonden. Orgelbouwers kregen gelijk in kort geding De president van de rechtbank te Haarlem, mr. F. P. E. Bloemarts, heeft vanmiddag in een uitspraak In een kort geding bepaald, dat hij weigert de Bond van Protestantse Orgelbouwers te ver plichten voorzieningen te laten treffen, zoals mr. A. Bouwman uit Bussum ge vraagd had. In het begin van december was bericht gepubliceerd, waarin vermeld stond, dat bekende orgeldeskundigen uit Nederland opdrachten aan bepaalde orgelbouwers bezorgden en hiervoor, zo wel Inkomsten van hun adviezen als voor de orders verkregen. De leden van de bond werd daarom geadviseerd niet samen te werken met deskundigen, die financiële betrekkingen met orgelbouwers onderhouden. Mr. Bouwman, die orgeldeskundige is. ondervond van deze publicaties schade en had een kort geding aanhangij maakt bij de president van de recht in Haarlem. Hij had geëist, dat het be richt gerectificeerd zou worden. De pre sident heeft onder meer overwogen, dat voorlopig voor hem nog niet vaststaat, dat publicatie van het bericht een on geoorloofde daad was. Mej. Bakker (Cisca) met pensioen Op 31 januari a.s. zal tijdens een bij eenkomst in het Minerva-paviljoen te Amsterdam afscheid worden genomen van mej. drs. J. K. Bakker, die haar functie als directrice van de CISCA, die Centraal Instituut voor Christelijk So ciale Arbeid in Amsterdam, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal neerleggen. Dezelfde dag zul len leerlingen en oud-leerlingen afscheid nemen van mej. Bakker in het gebouw van de CISCA aan de Weteringschans. LIEVE PETER, Wind om het huis, handen vol regen tegen de ramen, een avond, om btf ie oven haard te breien, met een plaatje, een poes en een zingend keteltje, maar ik ben al tevreden met een kruik to keep me warm en een stapel leerboeken. Morgen een repetitie over de middeleeuwse letterkunde: Ja cob van Maerlant, Zuster Bertken (wier naam ik veel sym- patieker vind dan Hadewych, maar ik heb nog nietsvan haar gelezen) en Anthonis de Roovere. ik weet nu dat t een re derijker was, 1450, en dat hij Van den Mollenfeeste schreef, heel realistisch. Morgen ook gym, maar ik hoef niet, ik ben gevallen, van de trap op school, m'n ene been heel raar onder me, in een verhaal zou 't vast gebroken zijn, iedereen was leuk-bezorgd, ik had eigenlijk zin om te lachen, want 't deed echt niet erg zeer, en ze keken zo ernstig. Fijn dat je ook niet van gym houdt, iedereen houdt van gym lijkt 't wel. Vroeger had ik gym in een zaal waar ik alles haatte omdat alles lelijk was, 't rook naar paardehaar daar was de bok mee gevuld en die kleffe matrassen, tn de kleed kamer stonk het naar vuile voeten, een klein stenen kleed kamertje met een heel klein hoog raam (ik ben heel gevoe lig voor geuren, jij?) de vloer met splinters, de rekken die op je neer schenen te vallen, alles bruin en de vuile muren, die crème waren geweest. Nu heb ik gym in een zaal met li noleum, functionele kleuren en een klok boven de deur (de wijzers kruiperals van geen andere klok) en toch houd ik niet van gym, en ik kan echt niet meer zeggen waarom. (Zou den ze in Frankrijk zeggen un gargon Francais zoals wij zeggen een hollandse jongenIk krijg dan zo'n visioen van iets met geel touwhaar en blozende konen, afschuwelijk. Een brave rondborstige knaap die Kees heet of Jaap). Ik vind ook dat ze Algerije moeten vrijlaten, omdat ik niet houd van bloedvergieten en omdat vrijheidsstrijd me altijd sym pathiek is (paradoxaal), 'k Heb af en toe erg gelachen om je brief, ik lach vandaag om alles, ik ben naar de kapper ge weest, en nu heb ik een heel ander gezicht (voor de prijs uan twee pochers, niet duur, hé?). Kapperszaken zijn net fluwelen etuitjes met die geuren, de warmte, de pratende dames. Gisteren een vriendinnetje aan de telefoon gehad, dat ik in tijden niet gesproken had, we hebben als oude vrouwtjes „vroeger" (drie jaar geleden) opgehaald. We zeiden toen toi-toi uoor elke repetitie en keken elkaar diep in de ogen Ik zei trouwens bij alle gelegenheden toi, toi j—, als ik een brief postte, m'n les niet kende, bij een spelletje, maar als je iemand strak aankijkt en je zegt het tegelijk, helpt het beter. Toi, toi, Peter, morgen alles opspuiten over Matthijs de Cas- telein, Elckerlyck, Esmoreit, de namen dansen mal door m'n ge dachten, toi toi je MARJA i kerkedag schijnt nu meer en meer deze richting te denken. Men voelt niets voor het voorstel van Seigewasser om een kerkedag in Oost-Duitsland op te zetten, omdat dat waarschijnlijk de scheuring tussen de kerken in Oost- en West-Duitsland zou bespoedigen. Wel zijn er bepaalde risico's verbon den aan een kerkedag in West-Berlijn. De bezoekers zullen als zij niet ko- vliegen door het gebied van Oost-Duitsland moeten reizen. Het is echter niet aan te nemen dat de com munisten reizigers zouden tegenhouden. Europese Parlement In de januarizitting van het Europese parlement is gisteren de verongelukte vice-voorzitter drs. C. P. Hazenbosch herdacht. De herdenkingsrede werd uitge sproken door de Duitse christen democraat en voorzitter prof. H. Furler. „_es op de sociale bewogenheid van de heer Hazenbosch. En vestigde ook de aandacht op het onwankelbare religieuze inzicht van de overledene. De Franse afgevaardigde. A. Poher en de Belgische minister van buitenland se zaken sloten zich in korte bewoor dingen bij de voorzitter aan. In december werden de secretaris generaal. df Nederlander mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich en zijn Duitse adjunct, Ilummelsheim eervol ontslagen. De receptie die ter gelegen heid van hun vertrek werd gehouden werd met het oog op de herdenking van de heer Hazenbosch zeer sober ge houden. Omdat de structuur van het secretariaat zo gecompliceerd is ge worden, zal er één secretaris-generaal komen die geen plaastvervanger krijgt, aldus de voorzitter van het Europese Parlement. J. de Wilde zal zijn zetel in het Europese Parlement afstaan aan mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. Mr. de Wilde moest dit wel doen in verband met zijn drukke werk zaamheden in Nederland. Hervormde kerk gaat predikantencursus organiseren In het nieuwe theologisch semina rium van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat momenteel gebouwd wordt op het landgoed „Hydepark" in .Doorn, zullen gedurende twee viermaandelijk se perioden per jaar de theologische studenten, die hun studie aan de uni versiteit hebben beëindigd en hun leeractiviteit in een gemeente hebben volbracht, nader voorbereid worden op de ambtsbediening. Tijdens de ove rige vier maanden zullen predikan tencursussen van twaalf dagen gehou den worden, waaraan iedere: predi kant eens in de drie jaar zal kunnen deelnemen. Deze cursussen zullen staan onder lei ding van de rector en conrector van het seminarium, dr. J. M. de Jong en dr. A. A. Koolhaas. Men wil tijdens deze con ferenties bijzondere aandacht besteden aan de bijbelse theologie, oecumenica en aan de zielszorg. Tenslotte zal het gebouw enige week ends per jaar beschikbaar zijn voor kor tere conferenties. Wanneer het gebouw volgend jaar in gebruik genomen kan worden, zal het theologische seminarium, dat sinds de op richting in 1950 in het Eijkmanhuis in Driebergen is gevestigd onder meer de beschikking krijgen over 42 zit-3laapka- Tijdens het theologisch seminarium en de predikantencursussen zullen deze ka mers door één persoon worden gebruikt. Bij kortere conferenties en bijeenkom sten zullen er twee personen gebruik van moeten maken zodat het aantal deel nemers dan op 80 a 100 gebracht kan worden. Prof. Goudriaan zal spreken voor School van wijsbegeerte De Stichting Internationale School voor Wijsbegeerte zal zaterdag 28 en zondag 29 januari een bijeenkomst houden in de school aan de Dodeweg in Leusden. Tijdens deze bijeenkomst zal prof. dr. ir. J. Goudriaan uit Pretoria (Zuid- Afrlka) spreken over Onbepaaldheid en onvoorstelbaarheid in natuur en maat schappij. Prof. Goudriaan die onder meer pre sident is geweest van de Nederlandse Spoorwegen, is sedert 1949 hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de Universi teit van Pretoria. Tal van publikaties I verschenen van zijn hand. In de bijeenkomst behandelt prof. Gou driaan de technische, economische en I politieke aspecten van het door hem ge stelde onderwerp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2