Jlicutue geihzctfé (tTouranl EENHEIDSWET v aanvaard Commentaar Arts controleert hartslag per telefoon NIEUWS in één oogopslag- BON Voor Patrice Loemoemba demonstratie verwacht Lancering Russisch ruimteschip? ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12074 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD wStont»astfcft Is geiteen mgn bert in tegljenspotT Onkruid voor de dominee Zie pagina 2 Vierhonderd Waalse volksvertegenwoordigers en gemeente bestuurders hebben gisteren in St. Servais het zelfbeschik kingsrecht voor Wallonië geëist, evenals het recht op econo mische en sociale vrijheid. Een deputatie heeft vanmoTgen koning Boudewijn een petitie overhandigd. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft de eemheidswet aanvaard. Vandaag begint een speciale verslaggever een serie over de verhouding tussen Vlaanderen en Wallonië onder de titel „Tussen Waalse hanen en Vlaamse leeuwen", (op pag. 5). In Leopoldstad wordt dit weekeinde een demonstratie van aan hangers van Loemoemba verwacht voor de vrijlating van de ex-premier. In Thijsstad hebben president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe een muiterij onder de Kongolese troepen weten te voorkomen. Zij zouden ook met Loemoemba, die daar gevangen zit, hebben onderhandeld. Amerikaanse waarnemingsstations hebben een voorwerp waar genomen, dat op Russisch territoir is gelanceerd en waarvan wordt aangenomen, dat het een Russisch ruimteschip is. De voorzitter van de C.H.U. en lid van de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, geeft op pagina 9 zijn visie op de kabinets crisis en het standpunt van de c-h.-fractie in dit opzicht. Een verslaggever heeft precies een jaar nadat Tuindorp-Oost- zaan door een overstroming werd getroffen, een bezoek ge bracht aan deze Amsterdamse woonwijk. Zijn bevindingen zijn op pagina 9 opgenomen. Ons Zondagsblad brengt o.m. een verhaal over de man, die onlangs in de buurt van Venlo door een beverrat werd aange vallen. Blad Zij bevat een artikel over de slechte gevolgen voor kinderen die ongelimiteerd 's avonds naar de TV kijken. Tuimelende torens A LLEBEI 28 meter hoog tot aan hun ranke spits, hadden de torens van Oetigheim in de Westduitse Bondsstaat Baden de jaren getrot seerd en al van verre de aandacht voor zichzelf en voor het plaatsje getrok ken. De Oefcigheimers be treurden het dan ook zeer, dat hun vertrouwde tweelingtorens deze week moesten' verdwijnen, want zij wisten dat dit duo een soort handels merk voor hun door toe risten zo geliefde woon plaats was geworden. Jaarlijks wordt Oetigheim door duizenden vakantiegan gers bekeken en dat is in de eerste plaats te danken aan het zg. „folkloristisch dorp" (een soort Arnhems open luchtmuseum). Om dat be kijken voor de bezoekers nog gemakkelijker te maken, zal nu een grote tribune worden gebouwd, precies op de plaats waar de twee „TeH"-torens stonden. Ston den, ja want de bouwsels zijn enkele dagen geleden in de lucht gevlogen. De teke ningen ervan zijn zuinig be waard, want de Oetighei- mers kennen hun pappen heimers. Ze weten, dat de toeristen de torens willen zien. Binnen twee jaar zul len de spitse gevaarten op een ander plekje in Oetig heim worden herbouwd. Ook 28 meter hoog. Voor u, geachte' lezer, be hoeven wij geen tribune te bouwen. U zit iedere dag eerste rang bij uw beschou wing van het nieuws van veraf en dichtbij. U leest immers deze krant? Laat ook sen ander eerste rang zit- ;en. Vul nog heden de onderstaande bon in. (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Scheepsramp eist zeven levens Het Amerikaanse schip Arizona Sword is gisteren in een storm op de Atlanti sche Oceaan in tweeën gebroken en ge zonken, waarbij vermoedelijk zeven men sen omgekomen zijn. Het schip werd met een lading van 5000 ton zwavel naar Savannah in de staat Georgia gesleept toen de tros brak. Slechts één opvarende wist door een patrijspoort te ontsnappen en is later door de sleepboot opgevist. Oudste inwoonster in Ter Apel overleden Na een korte ziekte is mevrouw H. Smit-Meyering in haar woning in Ter Apel overleden. Mevrouw Smit was sinds 9 december, toen de Delftse opa Koste- ring overleed, de oudste inwoonster van Nederland. Zij bereikte de. leeftijd van, 107 jaar. "V/TET 115 tegen 90 stemmen heeft de Belgische Kamer van Afgevaardig- -L'J- den gisteravond de beruchte „Eenheidswet" goedgekeurd. De wet moet nu nog door de Senaat behandeld worden, waar de rooms-katholie- ken en de liberalen de absolute meerderheid hebben. Voor de stemming had Leo Collard, de voorzitter van de socialistische partij, nog een beroep op de regering gedaan om het wetsontwerp in te trekken ter wille van de eenheid van het land. Collard noemde het wetsontwerp „slecht, onrechtvaardig en niet doend" en beweerde dat het door par tijpolitiek was ingegeven. „De stakende arbeiders hebben slechts uiting gegeven aan de grote angst die in het gehele land heerst", verklaarde Collard. „Hierop geeft het wetsontwerp geen antwoord." In plaats van premier EySkens, die wegens overvenmoeidlheid het bed moet houden, antwoordde de minister -vat binnenlandse zaken Lefèvre, een liba raai, kort op het betoog van Collard „Over het wetsontwerp moet in beide huizen gestemd worden. Andere maat regelen kunnen slechts in een klimaat van openbare rust genomen worden". „Ik doe een beroep op de gehele be volking om haar werkzaamheden te her vatten. Dat is noodzakelijk om de pro blemen van het land op te lossen". Voor stemden 101 leden van de C.V.P. en 14 liberalen. Tegen stemden Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereeds< Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL :happen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. AANHANGERS "van Loemoemba zijn van plan, dit weekeinde i: Leopoldstad grote demonstraties te houden voor zijn vrijlating.' Officie ren en soldaten uit Stanleystad, het centrum van de aanhang van Loe moemba, zouden de afgelopen dagen in Leopoldstad zijn geïnfiltreerd en uniformen en wapens hebben mee genomen. Van de zijde van Loemoemba-getrou- wen in Leopoldstad werd gezegd, dat d« onverzoenlijken uit Stanleystad niet te rugschrikken voor geweld, wanneer eer psychologische actie om de vrijlating var Loemoemba te bewerken, geen resultaat heeft. Een deel van het garnizoen van Leopoldstad zou eveneens op de hand van Loemoemba zijn. Intussen hebben Kasa voeboe en Moboetoe gisteren in Thysstad waar Loemoemba gevangen wordt houden een betalingsgeschil met plaatselijke politie opgelost. Men acht het niet uitgesloten dat Kasavoeboe een moeting met Loemoemba heeft gehad. Het gerucht dat Loemoemba weei vrije voeten zou zijn, deed in Leopoldstad grote opwinding ontstaan. De veerboot tussen Leopoldstad en Brazzaville de rivier de Kongo was de gehele dag volgepakt met Europeanen en Kongole zen. In Brazzaville was geen hotelkamer meer te krijgen. Tegen het vallen van de avond maakte zich een stemming van histerie meester van vel? honderden, die zich langs de oever van de Kongo verdrongen oi proberen in particuliere motorboten Brazzaville te varen. Te Manono in Noord-Katanga is het tot gevechten gekomen tussen troepen van de V.N. en strijdkrachten, die voor Loe moemba zijn. Het is niet bekend of er doden gevallen zijn. Wel hebben de troe pen van de V.N. enige verliezen geleden. De gevechten bjj het vliegveld van Manoni duurden vanochtend nog voort. In de loop van de middag Is niettemin een vliegtuig met gewonden van Manoni Aantal inwoners: 11.543.601 In de eerste elf maanden van 1960 be droeg het aantal huwelijken in Neder land volgens opgave van het C.B.S. 81.380 tegen 79.430 in de eerste elf maan den van 1959. Het aantal levendgebore nen daalde van 223.320 in de eerste elf maanden van 1959 tot 220.230 in de over eenkomstige periode van 1960, terwijl het aantal overledenen steeg van 77.860 tot 79.380. Voorts steeg het aantal immigranten van 33.210 tot 40.620 en het arital emi granten van 49.850 tot 54.050. naar Kamina vertrokken. De gevechten braken uit toen een Convair met Marok kaanse V.N.-troepen die het Nigeriaanso V.N.-garnlzoen van Manono zouden ver sterken, wilde landèn. Na de aanval op het eerste toestel keerden vier andere vliegtuigen van de V.N. naar Kamina 81 socialisten, één Vlaamse nationalist, twee communisten en zes liberalen. Eén C.V.P.-er heeft zich van stem ming onthouden. Zes afgevaardigden waren afwezig, onder wie de voorzitter van de Kamer Paul Kronacker en premier Eyskens, die beiden ziek zijn. Oud-premier Adhille van Acker (soc.) deed een beroep op de regering oplossing te zoeken in een andere- dan de eenlheidswet, welke hij beschreef ail-s een zeven-koppige draak. Hij beschuldigde de regering te ijdei te zijn om toe te geven en verklaarde: „Het land mag uit elkaar springen als maar de persoonlijke ijdellheid aan haar trek komt. Laten wij daarom onmiddel lijk het parlement ontbinden. Er moet an duidelijke toestand komen". En slaande op het spreekgestoelte en met zijn vinger wijzende naar de rege- ringistoanken, besloot hij: „Gaat heen". Nadat de zitting tot dinsdag verdaagd ■as gaven vooraanstaande socialisten toe, dat er nog steeds mogelijkheden jn voor onderhandelingen. Koning Boudewijn heeft vanmorgen in Brussel een afvaardiging ontvangen van het socialistische comité van actie voor Wallonië. Deze afvaardiging stond on der leiding van Martel. Ondervoorzitter de kamer van volksvertegenwoordi gers. De Koning ontvingr Ale tekst van liet adres aan de Koning dat gisteren te Saint Servais werd goedgekeurd- Verscheidene socialistische parlements leden hebben na terugkeer uit Saint Servais gezegd dat er op de bijeenkomst beslist met is gesproken over een Frans Wallonië. Wel is op een vergadering 400 Waalse socialistische volksver tegenwoordigers en burgemeester een resolutie aangenomen, waarin voor Wal lonië de vrijheid geëist werd op poli tiek, sociaal en economische terrein zijn eigen weg te gaan. De Vlaamse socialistische leiders sti muteren de werkhervatting. In Antwer pen bijv, hebben de mensen bij de open bare vervoers bedrijven zich met 588. tegen 275 stemmen voor werkhervatting uitgesproken. Een woordvoerder van de Oostdultse vakbonden zei dat er 150.000 Oostmark (officiëel 35.000 dollar) bijeengebracht voor de stakers en dat 480 mensen aangeboden hebben, de vrouwen en kin deren van de stakers enige tjjd gastvrij heid te verlenen. Max Kaufmann, de uit het Duitse dorp Köppem weggeplaagde expe diteur (hij nam het voor de Joden op) is gisteren in Oosterbeek met vrouw en kinderen herenigd, na in Duitsland een gevangenisstraf wegens een verkeersovertreding te hebben uitgezeten. Zal hij mogen blijven van minister Beerman? De Amerikaanse luchtmacht heeft een projectielachtig voorwerp waar genomen, dat uit de Sowjetunie kwam en in de richting van de Stille Oceaan trok. Rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat de Rus sen een nieuw ruimtevaartuig gelan ceerd hébben. De luchtmacht maakte bekend, dat haar radarstation op het eiland Shemya i Alaska het voorwerp waarnam, dat i zuidoostelijke richting trok. Voordat het voorwerp waargenomen werd, bestonden er reeds aanwijzingen, dat Rusland voorbereidingen trof voor de lancering van een projectiel of ruim tevaartuig. Drie Russische schepen met appara tuur voor het volgen van raketten wer- in de loop van deze week waarge- in toen zij onderweg waren naar Pieter Jouwe, de vader van de op dit moment in Nederland vertoevende Papoealeider Nico- laas Jouwe, noemt de naam van de kandidaat die hij als kies man voor de Nieuw-Guinearaad wenst. Als alle Papoea's die niet schrijven kunnen, fluistert hij de naam en dat zal wel die van zijn zoon geweest zijn) de le den van het stembureau toe. Zo werden in het zeedorp Ka- joe Poelau aan de Hollandia- baai vijf mannen gekozen, die later met nog 118 anderen uit de omgeving van Hollandia een vertegenwoordiger in de raad zullen kiezen. Deze raad begin van een eigen volksver tegenwoordiging zal vermoe- lijk 24 leden tellen. een doelgebied op 1000 mijl ten zuid westen van Hawaii. Ditzelfde gebied was reeds eerder bij proeven door de Russen gebruikt. Bij vroegere lanceringen hadden de Russen internationale waarschuwingen verstrekt. De drie schepen de Sibir, Ohoekpta en Sakhalin zouden vandaag in hei doelgebied zijn. Dat doelgebied heeft een oppervlakte van 110.000 vierkante kilometer en is eerder gebruikt bij lanceringen van ra ketten, die van punten uit Zuid-Rusland kwamen en een actieradius van 13,000 km hadden. F.A.O. wil honger in Zuid-Kasai lenigen De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, heeft in Rhodesia 100 ton maiszaad ge kocht ten behoeve van het door hon gersnood getroffen Kongolese gebied Zuid-Kasai De Verenigde Naties zullen de voor raad vandaag en zondag met gecharter de vliegtuigen van Salisbury naar Loe- loeaburg vliegen. Per vrachtwagen gaat het zaad dan verder naar Bakwanga, waar de distributie zal plaatsvinden. In Zuid-Kasai sberven volgens officiële gegevens van de FAO dagelijks nog steeds tweehonderd mensen van de 'honger. Het aantal mensen dat te wei nig te eten heeft of reeds uitgeput van de honger is, wordt geschat op 300.000. De onder-directeur van de FAO, Nor man Wright, zei dat de organisatie bin nen twee of drie dagen nog eens 250 ton zaad hoopt te kopen. J)E DISCRIMINATIE van negers in de zuidelijke staten van Amerika blijft een ernstige en verdrietige zaak. Weer hebben wij moeten lezen van po gingen om negerstudenten van universi teiten te weren. Weer hebben wij foto's moeten zien, waarop blanken met hyste risch aandoende gelaatstrekken zich tegen negers keren. Onbegrijpelijk is dit alles. Naar het scherpe woord van Wim Kan lijkt het, of Amerika zich bezorgder maakt om de negers in de verte dan om wat hij noemde „de eigen teelt". Het geldt hier vernederingen, die men sen worden aangedaan, en ieder Ameri kaan die eraan meedoet, zal, wanneer andere argumenten dan geen opgeld doen. moeten bedenken dat, meer dan de ver nederde hij zelf geblameerd raakt. Boven dien zal hij zich bewust moeten zijn, dat zijn gedrag aan de reputatie van zijn land in de wereld geen goed doet. Helaas echter „doen" zulke argumen ten het niet of zeer onvoldoende, wanneer het gaat om de betrekkingen tussen blan ken en negers, wanneer het gaat om hun beider samenleven in een stad en een dorp. Dan is het woord aan voor ons on verstaanbare en zelfs onvoorstelbare ge voelens, en dan moet van staatswege ge weld worden gebruikt om voor de negers dezelfde openbare rechten geldend te maken als voor de blanken. Discriminatie is niet te gedogen. Zij ls verwerpelijk voor de mens. Wie er op uit is, de medemens te discrimineren, tast in feite het mensbeeld zelf aan, tast dus ook zichzelf aan. Zij is verder verwerpelijk voor de bur ger. Een burgerlijke samenleving kan nimmer toestaan, dat aan de een grotere rechten worden toegestaan dan aan de ander. Dat kan onder geen enkel beding, laat staan onder het kwalijke motief van de andere huidskleur. Het is een beknot ting in rechten. Vooral echter is zij verwerpelijk voor de christen. Zij druist in tegen de een heid van het menselijk bloed, zoals deze door God is gewild. Zij miskent de bete kenis, die de komst van de ene zaligma ker voor heel het mensdom hebben mag. Zij kan voor leden van het vernederde ras een onduldbare belemmering 1 om tot de Verlosser der mensheid naderen. Oip een spoorwegovergang in de omgeving van Yokohama is een auto gegrepen door een brein, terwijl enige minuten later een elektrische trein op de ravage inreed. Vijf mensen kwamen hierbij om het leven en 128 mensen liepen verwondingen op. Volgens de New York Post is Thomas K. Finletter door Kennedy benoemd tot Ame rikaans ambassadeur bij de N.A.V.O. In de regering-Truman was hij minister van luchtvaart. i Een comité dat verscheidene Joodse groe peringen vertegenwoordigd is een protest actie begonnen tegen de benoeming van de Westduitse generaal Adolf Heusinger tot voorzitter van de permanente NAVO- commissie in Washington. In een openbrief zegt het comité dat Heusinger de invasie van Zuid-Slavië, Bel gië, Luxemburg en Nederland georganiseerd heeft Als aanvoerder van de „Einsatzgrup- pen" is hij verantwoordelijk voor de dood van twee miljoen joden, aldus de brief, waarin Heusinger „een berucht oorlogs misdadiger" wordt genoemd. met op enkele plaatsen al ruim 50 mm. regenhetgeen de nor male som voor de hele maand is. Het komende weekeinde zal in het teken van een hogedrukgebied staan, dat langzaam met het centrum via Engeland Noordzee trekt. De zwakke wind draait daarbij van noord tot noordoost. Een zwak front passeert in zuidoostelijke richting, gevolgd door zonnig weerzo als dit vanmorgen al in het noordweste lijke deel van ons land voorkwam. Ook morgen zal het rustig en droog blijven, met zonnige perioden. Al draait de wind naar noordoost, toch wordt er op korte termijn nog geen koude lucht aange voerd. De eerste helft vam. deze winter, die nu ook ten éinde loopt, heeft opmer kelijk weinig vorstdagen gebracht, maar wel veel neerslag en te weinig zonne- De Bilft verwacht tot zondagavond: Droog weer met veranderlijke bewol king. Vannacht en morgenochtend tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mist. Overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere Zwakke tot matige wind uit O Helder oostelijke richtingen.. Ypenburg (Opgemaakt 11.15 uur), ^elde ZON EN MAAN Zondag.zon op 8.42, onder 16.58 uur; Eindh. maan op 6.53, onder 15.46 uur. Zd.-Iyimb Tendens: stijgend Stand gisteren: 766 Maandag, zon op -8.41, onder 16.59 uiurj maan op 7.54, onder 16.55 uur. 16 jan/uari laatste kwarbier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station Stoldb u ii a 4^1 z-a telefoon, dan kan lang ls de toepassing bij ope- zijn praktijkkamer, die enkele de hartslag gedurende lange tijd kunnen controleren, terwijl ze gewoon aan het werk zijn. Dat ls te i uitvinding die binnenzak. Hij zendt voortdu- een machine direct de ontvan- de pa- raties. Men heeft nu de moge- kilometers van het ziekenhuis tiënt over veel grotere afstand lijkheid om tijdens de gehele verwijderd ls. klei- overbrengen. Men kan hem dan behandeling op de hoogte te Prof. dr. D. Durrer, hoogle- elek- blijven van de hartslag van de - - - patiënt. ziekenhuis te Los An- geen honderd gram De patiënt draagt di ne zender aan een koord zijn hals of gewoon in zijn tronisch rekencentrum, bv. overbrengen i Het Amerikaanse instituut len worden door hartonderzock heeft men met de Lockheed vlieg- opgevangen tuigcnfabrick een nieuwe tech- op et niek ontwikkeld, waarbij ge- graaf, bruik gemaakt wordt van een Koppelt rend de hartslag van de pa- gen gegevens verwerkt c lyseert. Op deze wijze kan ter de hartslag In de cardiologie nisohe fysiologie aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, gcles heeft men het nieuwe wiens oordeel •- bijheid staand ontvangertje tiënt voortdurend onder obser- ratie houden, niet alleen normale elektrocardio- der normale omstandigheden, ook tijdens ongewone in- apparaat onlangs dok- toegepast by de operatie een 72-jarige patiënt. Ook de operatie kon de bchande- afstand controlereu lende geneesheër zün patiënt hartslag deze uit vinding wij hebben gevraagd, toonde zich daar niet door ver rast. Het principe van liet op reeds 50 jaar gele- voortdurend onder observatie den gevonden en wel door de houden. Hy had daarvoor een Nederlandse Nobelprijswinnaar Nice Berlijn Frankfort MUnchon ZUrich Locarno Wenen Inn Sb ruck Belgrado de ontvanger spanningen. Van byzondcr be- elektrocardiogram! opgesteld in prof. dr. W. Einthoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1