Minas Gerais vertrokken Kasteel Duivenvoorde wordt voor een deel museum In mei 1962 open voor liet publiek MODERN DOORSMEERSTATION! Garagebedrijf VEPMART Jaarvergadering C.J.B.T.B. en C.P.B. te Hazerswoude Vertrek spijtoptanten bijna mogelijk Staatslening f 350 min. Rijke katoencollectie voor komende zomer ram i.rlt. COURANT ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Jaarvergadering NCLB Rijnsburg PINKJE MET BEZIELING OVER IIET VOETLICHT GEBRACHT T~\E GROOTSTE C.N.V.-afdeling van Rijnsburg, de chr. landarbeiders- -L-' bond, hield gisteravond in een volle Concordiazaal een jaarvergade ring, die meer dan geslaagd mag heten. Meer dan geslaagd omdat de hoofdschotel werd opgediend in de vorm van een toneelstuk dat zeker niet licht te verbeteren was. „Pinkie, het negermeisje", de titel van het toneel stuk, bepaalde de aanwezigen bij de rassendiscriminatie, wil men het wat breder zien, bij het neerzien van de ene mens op de andere. Voorzitter Ravensbergen had dan ook gelijk toen hij in zijn slotwoord opmerk te, dat de inhoud van het toneelstuk op verschillende vlakken wezenlijk raakt aan het werk van de christelijke vakbe weging, een vakbeweging die niet het eigenbelang als doel heeft, doch het be vorderen van de onderlinge en univer sele solidariteit, het opheffen van nood waar die maar aanwezig is. Gevaar De voorzitter zei in zijn openingswoord dankbaar te zijn voor de hoogconjunc tuur. Het gevaar in de huidige situatie i: eohter, dat het gezag niet meer wordt erkend en dat het evenwicht tussen ar beid. en loon wordt verstoord. De wethouder van openbare werken, de heer K. Zandbergen, zei in een gloed volle toespraak met vreugde de groei van de C.N.V.-afdelingen gade te slaan. Het speet hem echter, dat de gecombineerde jaarvergadering van alle plaatselijke C.N.V.-afdelingen dit jaar niet doorgaat en men de stap terug heeft gedaan naar de afzonderlijke jaarvergaderingen. Christelijke vakbeweging is geen weelde doch noodzaak. Laten vooral de jongeren eraan denken, dat het in stand houden van het gebouw vaak moeilijker is dan het bouwen daar van. Trouwens, het gebouw is nog niet af. Verdere uitbouw in het inter nationale vlak is gewenst. Spr. was daarom zo blij, dat er in ons dorp een afdeling van de Werkende Felicitatietoespraken hielden ook de heren G. C. v. d. Sohelde, hoofdbestuurs- TELEFUNKEN RADIO en T.V. lid van de N.C.L.B.. en W. Brouwer, 1 zitter van de Chr. Besturenbond. De penningmeester van het fonds Draagt Elkanders Lasten, de heer H. Glasbergen, deelde mee, dat de inzame lingsactie ruim f 1017 had opgebracht. Spr. meende hieruit te mogen conclu deren, dat de Rijnsburger bevolking D.E.L. een goed hart toedraagt. Hij dank te de burgerij hartelijk, evenals de W.J.- club, die in het inzamelen een werkzaam aandeel had. Een collecte voor D.E.L. bracht f 43,04 op. Het toneelstuk Pinkie werd door de chr. toneelclub O.B.K. weliswaar niet vlekkeloos, doch met bezieling over het voetlicht gebracht. Jammer is het, dat de toneelaccommodatie in Concordia nieti de minste eisen voldoet. De Minas Gerais is op weg naar Bra zilië. Vanmorgen om tien over tien 35 dagen na de oorspronkelijk vastge stelde datum, en zelfs nu nog met bijna twee uur vertraging trokken vier sleep boten het grote, 18.000 ton metende vliegdekschip los van de kaden van Verolme's werf op Rozenburg en daar- begon voor kapitein ter zee Helio Leoncio Martins en de 1400 opvarenden dan eindelijk de tienduizend kilometer lange reis naar de Zuidamerikaanse t was een afscheid als bij een Indië- vaart in de jaren dertig. Muziek de Rozenburgse harmonie „Uitspanning door inspanning" en huilende meisjes op de wal, zwaaiende en lachende „jan tjes" op het dek. Zeventien paartjes zullen binnenkort overigens weer ver enigd zijn. De meisjes, die kort geleden de banden tussen Brazilië en Nederland »en huwelijkscontract versterkten, zullen over enkele dagen namelijk per vliegtuig naar Rio de Janeiro re UW DEALER KROMHOUT Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1 -20 - Rijnsburg KATWIJK AAIS ZEE Ome Jan vertelde voor gereformeerde jeugd De heer J. Oosterwelder (Ome Jan) uit Amsterdam heeft in Irene voor de gere- formeerde jeugd een verhaal uit het oude volksdeel van Amsterdam verteld. Het ging over een jongen uit een eenvoudig gezin, die zich als werknemer in t groot warenhuis flink omhoog weet werken. Op een gegeven ogenblik wordt hij echter van diefstal verdacht, hetgeen I hem in-een zeer moeilijk parket brengt. Later blijkt, dat niet hij maar de.-zopn van de werkgever de dief is. De dochter van de baas voelt veel sympathie in eer herstelde jongen en deze sympathie is wederkerig. Een happy-ending ligt dan I ook in het verschiet. De leiding van de bijeenkomst was In handen van de heer C. Ouwehand. Damwedstrij den In de eerste helft van de onderlinge competitie van het eerste tiental zijn de resultaten zeer miniem. De heer T. van der Plas heeft de leiding, doch bij wordt op de voet gevolgd door verschil lende andere spelers, die ongeveer ge lijk met hem staan. De jeugdkampioen Varkevisser van Leiden en omstreken I staat op de zevende plaats, hetgeen niemand had durven denken. De stand is thans: 1. T. van der Plas 8 gesp. 9 pnt; 2. B. van Rijn 9 gesp. 9 j pnt; 3, J. Passchier 7 gesp. 8 pt; 4. St. Barnhoorn 8 gesp. 8 pt; 5. T. Herbert 8 gesp. 8 pt; 6. Jac. de Best 9 gesp. 8 pt; J. C. Varkevisser 8 gesp. 7 pt; 8. T. j Beelen 6 gesp. 6 pt; 9. A. van Duiven- j voorden 7 gesp. 6 pt; 10. Chr. Heems- i kerk 4 gesp. 5 pt. De uitslagen van de le ronde uit de 2e helft zijn als volgt: B. van Herbert 20; J. PasschierJac. de Best 11; T. van der PlasA. van Duiven voorden afgebr.; Clir. Heemskerk—C. Varkevisser 02. Filmavond j In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd voor de jeugd van de voetbalver eniging Katwijk een filmavond gehouden. De voorziter, de heer L. van Duijn, sprak welkomstwoord. Er werden twee lekenfilmpjes vertoond en één hoofd film met Abbott en Costello. Agenda Maandagavond acht uur houdt de Ge reformeerde Mannenvereniging Wijs heid door het Woord een vergadering i Irene. De heer T. van Beelen spreekt ver het onderwerp: De Schepping en de val van de mens. De vereniging Kerk en Belijdenis ver gadert maandagavond acht uur in. de achterzaal van de Kapel. De heer G. Nieuwenhuijsen uit Den Haag spreekt iver: Het teken van de Heilige Doop. Hoog en laag water Zondag: hoog water 1.34 en 13.53 uur; aag water 9.45 en 22.08 uur. Maandag: hoog water 2.27 en 14.46 uur: lag water 10.41 en 23.01 uur. 'Röell, oud-hoofddirecteur van het Rijks museum en de heer E. A. Canneman. Het kasteel zal voor het eerst in zijn lange geschiedenis waterleiding, ver warming en elektriciteitsvoorziening binnen zijn dikke muren krijgen. In mei 1962 zal het officieel worden open gesteld. Thans staat het nog in de stei gers en dragen werklieden cement en ander materiaal aan om dit eeuwen oude buiten zodanig te herstellen, dat het als een juweel uit het verleden zal blijven bestaan in onze moderne, 'haastige tijd. (Advertentie) EEN FIJN STUKJE KAAS? ,De Landbouwer' Restauratie in volle gang Het kasteel Duivenvoorde, d'at ligt tussen de Leidsestraatweg en de Vliet te Voorschoten en wordt om geven door 270 ha landerijen en bos sen zal in mei 1962 gedeeltelijk als museum voor het publiek worden opengesteld. Het park is reeds toe gankelijk. Het kasteel, dat uit 1226 dateert, wordt grondig gerestau reerd. Sinds 1958 is men hieraan reeds bezig. Op 1 januari is een stichting tot stand gekomen, waar- var) de vroegere eigenaresse van Duivenvoorde, jonkvrouwe L. H. ronesse Schimmelpenninck van der Oye, voorzitster is. Een belangrijk* subsidie van het rijk heeft het mo gelijk gemaakt, dat het kasteel door de restaurateur kan worden terug gebracht in de staat, waarin het vroeger altijd is bewoond geweest. Wanneer de restauratie over ruim jaar gereed zal zijn, zal de baro nesse in de linkervleugel gaan wo nen, terwijl de rechtervleugel en middenbouw als museum worden in gericht. Het kasteel, omgeven, door uitgestrek te landerijen, bomen en water, behoorde oorspronkelijk aan de familie Van Was- senaer, die o.m. de heerlijkheid Duiven voorde bezat. Het kwam door vererving in handen van Baronesse Schimmelpen ninck van der Oye en is dus nooit ver kocht geweest. Om kasteel, inboedel en landgoed veilig te stellen voor uiteen vallen werd besloten dit cultuur- en na tuurmonument in een stichting onder te brengen. Onder toezicht van de rijks dienst voor Monumentenzorg wordt het nu gerestaureerd. Het kasteel heeft veel geleden door oorlogsschade (in de na bijheid ontplofte een V2). In de officiële stukken spreekt de staatssecretaris van O., K. en W. over „het fraaie landgoed vlakbij de Haagse agglomeratie" en „over de genereuze geste van de eigenaresse om het kasteel in een stichting te willeb onderbrengen" De restauratie is omvangrijk: het met selwerk wordt hersteld, waarbij is ge bleken dat nog aanzienlijke gedeelten van de overblijfselen van het middel eeuwse kasteel aanwezig zijn, de daken worden hersteld en de leibedekkingen worden vernieuwd, de ramen worden teruggebracht in de stijl van het begin der achttiende eeuw, waarvan nog ont werpen beschikbaar zijn enz. Het kasteel, dat reeds vele malen werd gerestaureerd in zijn bijna 750-jarig bestaan, omvat 3( kamers. Door de ontploffing van de VI hebben de muren veel geleden. De in boedel van Duivenvoorde omvat naast kostbaar Europees porselein, een be langrijke zilvercollectie en een grote portrebtenverzameling. In de stichting hebben zitting vrouw E. M. Prins, geboren Baronesse Schimmelpenninck van der Oye te Den Haag, jhr. mr. D. A. W. Tets van Gou- driaan te Den Haag en de heer H. A. van Wijlen te Voorburg. Ir. B. D, van Schelven is secretaris-rentmeester. Als adviseurs treden op jhr. dr. D. Hebt- u reeds kennis gemaakt met ons KOMT U EENS KIJKEN Wij zijn geopend ven 8 uur v.m. tot 19 uur. VERKOOP VAN SUPER BENZINE Rijnstraat 39, Katwijk aan den Rijn, Telefoon 4288 Najaarsvergadering" werkgevers Noordwijkse Horecabedrijven Onder leiding van de heer L. Stcrkenburg vergaderde gisteravond de Vereniging van werkgevers in de Horeca- bedrijven te Noordwijk in Seinpost. De voorzitter verwelkomde de aan wezigen en zette de redenen uiteen waar om de najaarsvergadering pas heden kon worden gehouden. We hadden namelfjk gehoopt dat het zogenaamde rapport -Vet ter tafel zön. Dit rapport Is weliswaar versche nen, maar moet nog in de vergadering van de Stichting VVV worden behan deld, zodat hierover nog geen medede lingen kunnen worden verstrekt. Zo zei hü. Al zUn er mensen in Noordwtfk die het nodig vonden dat de heer Vet zijn visie gaf over de Stichting WV, per soonlijk stelde de voorzitter zich hier weinig van voor. De heer Vet Is ongetwijfeld een kun dig man en volkomen op zijn plaats, in Arnhem maar Arnhem is Noordwijk niet. De Stichting marcheert momenteel prima, we hebben goede werkkrachten aangetrokken en zien dus de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het financiële overzicht van de pen ningmeester, de heer A. Wijntjes, dat in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 25000.vermeldde, werd goedgekeurd. De secretaris, de heer J. van Wijk, zei Men schrijft ons: Naar minister Beerman verklaart, is hem gebleken dat van de vijftig duizend mensen, die in 1951 voor het Indonesische staatsburgerschap ge opteerd hebben, slechts vijftienduizend spijtoptanten zijn. Derhalve zouden de overblijvende 35.000 geen spijt hebben van hun keuze. Verder zou één op de tien spijtoptanten geen gebruik maken van zijn visum. KATWIJK AAN DEN RIJN BRIDGECLUB „DE BRUG De* uitslag van de in hotel „De Ros kam" gespeelde onderlinge drive van i' bridgeclub „De Brug" luidt als volgt: 1. De heer en mevrouw Duindam 141 u. p.; 3. en 4. M. D. Hage-H. Wamsteeker Jac. de Jong-D. van der Plas 122 5. de heer en mevrouw F. van der Valk 0 m.p.; 6. S. Visser-D. Parlevliet 109 .p.; 7. H. de Booij-M. Hermans 98 m.p.; L. van der Plas-Jac. Pluimgraaf! 91 p.; 9. de heer en mevrouw P. van Pa ridon 87 m.p.; 10. de heer en mevrouw J. Busselman 68 m.p. WARMOND Negentien woningen Het architectenbureau Th. N. J. A. Geels en G. Kamsteeg te Oegstgeest heeft namens de woningbouwvereniging Warmunda het bouwen van negen wo ningwetwoningen en tien premiewonin- gen in plan Oost opgedragen aan de fir ma Joh. Noorlander Zn te Leiden. Kennelijk zijn deze verklaringen be doeld om te doen uitkomen, dat het lot deze personen dus toch niet klagenswaardig is als men van zekere zijde wel zou willen doen voorkomen. de niet uitgesproken maar toch wel duidelijk gesuggereerde conclusie de minister zeker niet juist. In geen beide gevallen. En dit is gemak kelijk aan te tonen. Men heeft er hier Nederland -geen besef van voor welke vaak onoverkomelijke moeilijk heden de spijtoptant geplaatst wordt, alvorens hij zich goed en wel op het schip of in een vliegtuig op weg Nederland bevindt. Wij kunnen deze slechts sumimier schetsen. Voor een uitreisvisum -heeft men zich tot niet minder dan èlf instanties te wenden. Wanneer alles snel en vlot gaat, en dit is alleen mogelijk wanneer men op ruime schaal met „oeang ro- kok" (rookgeld) of „oeang tinta" (inkt- geld) werkt, brengt men op zijn minst zestig dagen zoek op deze elf kantoren. Het minimum aan steekpenningen dat men te betalen heeft aan al de heren van verschillende rang en gewichtig- - heid, die iets met deze omslachtige Procedure te maken hebben, is 350( roepiah. In de regel betaalt men veel vouden van dit bedrag. Vooral personen, die niet goed liggen bij de overheid, worden ongenadig gevild door ambte naren en militairen, van wier welwil lendheid de verkrijging van een uitreis vergunning afhangt. Ons zijn gevallen bekend waarin spijtoptanten meer dan honderdduizend roepiah aan steekpen ningen te betalen hadden, voordat zij het kostbare papier in -hun bezit had den. Deze bedragen dienen nog ver meerderd te worden met de reiskosten van de plaats van inwoning hoofdstad. De reis Soerabaja-Djakarta vice versa kost voor een echtpaar dui zend roepiah. Meerderjarige kinderen moeten zich persoonlijk bij de betrok ken instanties presenteren, waardoor de reis- en verblijfkosten aanmerkelijk verhoogd worden. Het komt vaak meer dan men vermoedt voor dat de reis naar Djakarta om verschillende re denen geen succes heeft, zodat de aan vrager onverrichterzake moet terugke- Heeft hij de moed nog niet opge geven, dan moet hij van voren af de lijdensweg afleggen en wederom diep in zijn zak tasten. Maar verscheidenen zullen niet meer in staat zijn tot meer materiële offers. Wanneer men van deze zaken op de hoogte is, begrijpt men waarom ver scheldenen, die na lang wachten visum voor Nederland verkregen heb ben, hiervan geen gebruik ken. In hun moedeloosheid zien zij af van een nieuwe poging om In de hoofdstad een ultrelsvergunning te be machtigen. Wjj zijn overtuigd, dat mi nister Beerman (wanneer hü een gron dig onderzoek zou laten instellen) reeds spoedig tot de gevolgtrekking zou komen dat er onder de „tien procent" der spijtoptanten, die geen gebruik heb ben gemaakt van het Nederlandse vi sum, verscheidene ontmoedigden en te- leurgesteldcn zün. De voorbeelden hier. van zijn leeio, maar de minister lieeft hiervan blikbaar geen of onvoldoende kennis. Ieder gerepatrieerde zou hem hierover k-un-rven beweren, dat de „tien pro cent" het alles welbeschouwd toch nog niet zo kwaad vinden in Indonesië of in elk geval beter dan in Nederland. En dan zijn er nog die tallozen, die reeds van te voren worden afgeschrikt, daar zij de •moeilijkheden kennen en de risico's ver bonden aan de aanvraag van een visum Dezen vindt men ongetwijfeld onder de duizenden die, volgens -de minister geen spijt hebben van hun in 1951 gedane kunnen inlichten, waardoor hij niet meerschoten op het terrein van de brand De minister van financiën miens een 414 procent staatslening m f 350 miljoen uit te geven tegen 99 it procent. De aflossing zal geschieden in' 30 jaarlijkse termijnen van afwisselend 3 pet. 4 pet en 3 pet, per jaar zodat tel kens in drie achtereenvolgende jaren 10 pet. wordt gedelgd, te beginnen met 1 maart 1962. Versterkte of algehele af lossing is de eerste 10 jaar niet toege staan. De rente gaat in op 1 maart 1961 en de coupons verschijnen op 1 maart. De storting moet geschieden op 1 maart. De schuldbewijzen bedragen f 1000 en f 100, de inschrijvingen op schuldregis ters bedragen ten minste f 100.000. De inschrijving staat open 30 januari van 9 tot 16 uur. Beursnotering te Amster dam en Rotterdam wordt bevorderd. Vermoedelijk 19 januari zal een pro spectus verschijnen. ALKEMADE Nieuwe beplanting Ripselaan Mot weemoed zullen vele inwoners in Alkemade indertijd het vellen van de bomen aan Ripselaan en Oud-Adese- laan hebben gadegeslagen. Gisteren is nu op de Ripselaan tussen Nieuwe Wetering en Rijpwetering met het aan brengen van de nieuwe èanplant gereed gekomen. ROELOFARENDSVEEN Brand in snackbar In de bakkerij van snackbar G. Schou ten aan het Noordeinde is vrijdagmiddag omstreeks 1 uur brand uitgebroken. Een actieve jongedame van het ernaast lig gende huis zag de vlammen naar buiten slaan en alarmeerde de brandweer. O.l.v. commandant Th. Deen wist deze het met succes te bestrijden. Na 20 mi nuten was het grootste gevaar dan ook wel geweken. Het benzine-station naast de snackbar werd niet door de vlammen bereikt. Men neemt aan dat de brand veroor zaakt is door oververhitting van de fri- tuurpotten, die op een gasinstallatie ver armd worden. De bakkerij brandde geheel uit, woon- jis en winkel bleven gespaard. De ver zekering dekt de aanzienlijke schade aan machines. Tijdens de blussingswerkzaam- heden kwam ook burgemeester Kolf- in zijn uitvoerig jaaroverzicht, dat leden jaar het verkeersbureau begon met een gescheiden lokettendienst, één voor de Horeca en één voor de villa' en huizenverhuurders. In de beginmaanden van 1960 werd het duidelijk dat een coördinatie va: logiesinformatiedienst ten zeerste wenst was. Dit met het oog op de derlinge verhoudingen en ter aanpassing aan de door de ANW opgestelde richt- Als proef werd daarom door het be stuur van de Stichting besloten tot stelling van een algemene logiesinfor matiedienst. Deze dienst moet worden beschouwd als een zelfstandig orgaan, dat zich uitsluitend bezig houdt met de verzorging van logies in de meest uitge- Het bestuur is verheugd over de goe de samenwerking met het huidige be stuur van de Vereniging van Villa'! Huizen verhuurd ers. Wat de resultaten betreft kan worden medegedeeld dat, vla deze informatie dienst, de boekingen bü de hotels er. pensions een omzet hebben bereikt vai omstreeks f 300.000.—, terwijl in de particuliere sector omstreeks 2E nachtlngen werden geboekt. De Stichting VVV heeft van deze gang van zaken ook de vruchten geplukt, al dus de heer Van Wijk, die voorts mede deelde dat de nieuwe folder van Noord wijk in een vergevorderd stadium var voorbereiding is. Er is nog geen direc teur benoemd, want eerst moet het rap port-Vet in de diverse corporaties wor den behandeld. De voorzitter deelde op een vraag mede dat in 1960 niet minder dan 70000 folders zün verzonden en dat aan het bureau 25000 mondelinge inlichtingen zün verstrekt, 15476 telefonische en 16262 schriftelüke inlichtingen. Voorts zijn 20.000 overnachtingen ge boekt voor de hotels en 25.000 bü parti culieren vla het bureau. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren L. van Sterkenburg A. Wijntjes werden herkozen. In de cature P. Klein werd gekozen de heer L. Wagenaar. Naar aanleiding van een vraag ovei het functioneren van het informatie bureau werd medegedeeld dat thans twee dames bij de Stichting werkzaam zijn. Een commissie van toezicht heeft de supervisie. Deze commissie bestaat uit de heren C. van Vliet en J. van Wijk. De afdeling Hazerswoude—Koudekerk van de C.J.B.T.B. hield een jaarvergade ring in het Hervormd verenigingsge bouw. De voorzitter, de heer H. Oppe- laar, sprak een welkomstwoord en heet te in het büzonder welkom de afgevaar digden van het provinciaal bestuur der organisatie, alsmede wethouder Rijn als afgevaardigde der gemeente Hazerswoude. Van B. en W. van Koudekerk was be richt van verhindering binnengekomen. Uit het verslag van de secretaris kwam vast te staan, dat de afdeling het afge lopen seizoen zeer actief is geweest. De leden hebben hun kennis op allerlei ge bied kunnen verrijken. Voorts prees de secretaris de aangename vers bandhou ding tussen bestuur en leden. De afde ling van de C.J.B T.B. telt 25 leden en diie van de C.P.B. 15. De heer P. C. Elfferich uit Delft sprak vervolgens over het onderwerp „De op dracht van deze tijd". Zaak is een jaar vergadering te zien niet als een feest avond met aan het eind een geestelijk woord, maar als een avond, die in het teken van de dankbaarheid staat. Wij staan in een wereld vol spanningen, te genstellingen en allerlei stromingen. De materie is in een conflictsituatie ge raakt. Arbeid wordt niet meer gezien als een opdracht, maar als een doel ons te voeden en zo mogelijk datgene aan te schaffen, wat op technisch gebied alzo wordt geboden. Is er nog wel toe komst in een zo sterk egoïstische maau schappij? Materiële mogelijkheden heb ben ons leven versneld en aan bezin ning komen wij praktisch niet toe. Maar Agenda gemeenteraad Dinsdagavond vergadert de gemeente raad. De agenda vermeldt onder meer: begroting gasthuis, verpachting grond aan de Beeklaan en aan de Duinweg; aankoop van grond aan de Huis ter Duinstraat en aan de Zeestraat; ver koop van grond voor bejaardenwonin gen aan de Daniël Noteboomstraat; ver koop van bouwgrond aan de Vinken- laan; verlening overpad op gemeente grond aan de Margrietstraat; regeling vergoeding voor overneming van gedeelte provinciale weg (Gooweg); vaststelling uitbreidingsplannen Heren weg en de Langevelderslag; wijziging van de bebouwingsverordening; huur van grond en krediet voor aanleg parkeerterrein nabij de Duindamseslag; krediet voor aanleg van wegen nabij de Lijnbaanweg; regeling erfpacht grond voor omgeving Langevelderslag; vergun ning voor verbreding Langevelderslag op gemeentegrond; bouw van woning wetwoningen in 1961; voorstel tot ver koop van grond aan de Van Panhuys- straat ten behoeve van en tot regeling van de financiering van een nieuw wijk- gebouw voor het Groene en Wit-Gele Kruis; verzoek van het bestuur van de school met de Bijbel om medewerking voor de aanschaf van banken; verlenen van voorschotten aan de bijzondere kleu terscholen op de exploitatievergoedingen 1960. HAZERSWOUDE Jeugdgemeeiiteraad bijeen De jeugdgemeenteraad had gister avond een matig bezochte gespreksbijeen komst onder leiding van de heer A. v. d. Velde. Onder meer werd gesproken Nieuw-Guinea. De P.v.d.A.-verte genwoordiger Kuilenburg zei van mening te zijn, dat de V.N. het bestuur Nederlandse rijksdeel maar in handen moeten nemen. De woordvoerders de S.G.P., de K.V.P. en de A.R. bleken te voelen voor een zelfbestuur ir Nieuw-Guinea en een daarna terugtrek- sn van Nederland. In tegenstelling tot de andere „fractie woordvoerders" bleken de A.R. en de S.G.P. niet voor de voetbaltoto te zijn. De C.H.U.-man bewoog zich tussen deze meningen in de sport moet wel ge subsidieerd worden, zei hij. Ten slotte werd nog gesproken he? woningbouwprobleem er moeten woningwetwoningen worden ge bouwd, was de algemene mening de verzuiling en de doorbraak. BENTHUIZEN N.A.S.-leden vierden zilveren jubileum Met een kort woord opende de zitter van de jubilerende gymnastiek vereniging „Na Arbeid Sport" een fees telijke bijeenkomst, die ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging voor de oudere leden in de gymnastiekhal van het verenigingsge bouw was belegd. „Gymnastiek is niet enkel een lichamelijke, doch ook een geestelijke opvoeding", aldus de heer A. van Noort. In besloten kring was men tot na mid dernacht bijeen, onder de voortreffelijke leiding van de conférencier, de heer Al- bert Gerritsen uit Leiden, die „met een rol en een grol," ieder uitstekend wist te Vermaken. Naast een goed causeur is de heer Gerritsen ook op vrijwel alle muziekinstrumenten thuis. D.G.D. vergaderde De reisvereniging „De Gezellige Dag" hield onder leiding van voorzitter A. Olie de jaarlijkse ledenvergadering. Secretaris M. L. Hageman gaf een uit gebreid verslag over het afgelopen jaar. Gezien de opgewekte klanken, die pen ningmeester A. H. Boogaard liet horen, staat de vereniging thans financieel gun stig aan het begin van een nieuw jaar. De vergadering besloot op woensdag 14 juni per autobus via Breda. Antwerpen, en Brussel naar Namen en Dinant te gaan. Tijdens de terugreis over Meche- len, zal men dineren in hotel „Congo" te Rijsbergen. Hoe groot de animo voor de jaarlijkse reis is mag blijken uit het feit, dat de bus die 44 personen kan bergen op enkele plaatsen na reeds volgeboekt is. terwijl de vereniging slechts rond de dertig le den telt! De heren M. L. Hageman en A H. Bogaard werden, met een grote meer derheid bij de bestuursverkiezing her- het is een tij>d voor de jongeren vol mo- gelijkh eden, o.m. op onderwijsgebied. Het levenspeil is opgevoerd, maar het heeft de levensstijl beïnvloed. Ook jongeren moeten een dienende houding aannemen. Zij hebben als taak anderen de ogen te openen voor de noodlijdende mensheid, niet alleen na tionaal, maar ook internationaal. Mil joenen mensen in de wereld sterven van honger of gaan slecht gevoed door het leven. Daarom moeten we niet egocentrisch te werk gaan, maar leven voor onze naasten, aldus spr. Dit is een Goddelijke opdracht. Ook dn ons land met zijn sterke uit breiding ligt een taak. De resterende tijd werd gevuld door het optreden van „De vrijbuiters" en de opvoering van het toneelstuk „Meier en zonen" door leden van de C.J.B.T.B. EERSTE BUNGALOW Deze week is een begin gemaakt met de bouw van een bungalow in het uit breidingsplan „Rhynenburch" nabü de rijksweg LeidenAlphen aan den Ryn. Deze bungalow wordt gebouwd voor re kening van de heer J. Sbikkelorum te Leiden. Het betreft hier een bungalow type B 1 van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, welke volgens het paneel systeem wordt gebouwd. Nadat in het begin van deze week de fundering was gelegd, is men momenteel bezig de panelen op te zetten. De buiten muren zullen van baksteen worden op getrokken. Aangezien het bouwplan door de federatie welstandstoezicht is goedgekeurd duurt de voorbereiding van een dergelijk bouwplan korter. Architect van het bouwplan is de heer H. A. Maas kant te Rotterdam, die ook de architect is van de nieuwe gemeente-secretaris van deze gemeente. ALPHEN AAN DEN RIJN Succes van middagen voor bejaarden De middagen voor de bejaarden van de Gereformeerde Kerk van Alphen aan den Rijn, waartoe ds. K, HSchuring het initiatief heeft genomen, blijken in een behoefte te voorzien. Kwam men de eerste twee keer gesplitst bijeen (afde lingen hoge en lage zijde), voor de laatst gehouden bijeenkomst waren allen in de grote zaal van de Salvatorikerk samen geroepen, en deze was geheel be ls a de opening door ds. Schuring luis terden de ongeveer honderd aanwezigen naar een zangplaat, die ter ere van de jarigen uit de afgelopen maand werd gedraaid. De heer D. Verschuur had ver- olgens ieders aandacht met declamatie :n de heer H. Helnen was leider van de hersengymnastiek. Hierbij kwam ook ds. Wijma op de planken, die een hem ge stelde, zeer lastige vraag tot volle tevre denheid der aanwezigen wist te beant woorden- Ds. Schuring sloot het eerste gedeelte an de middag af met het lezen van en kele bladzijden uit het boek van ds. Gilhuis: „Terwijl ik nog ben". De pauze, stellig niet het minst ge- aardeerde deel van deze middagen, bracht zang bij het orgel, sjoelen en ge sprekken over de oude tijd. Tenslotte was er weer een projectie an oude ansichten van Alphen aan den Rijn. Hiervoor was grote aandacht en ggf volop commentaar. De tijd vloog om; ds. Schuring dankte de heer Geerlof, die de projectie verzorgde de aanwezigen stemden* in met dave- nd applaus. Voor de pauze kreeg men thee. erna koffie, en allen keerden hoogst voldaan huiswaarts. Amateurfotografen zagen en leerden veel Gisteravond hebben de leden van de Foto-Filmclub „Alphoto" in hotel Toor te Alphen aan den Rijn een bijzonder leerzame avond gehad. De leiding was deze keer in handen van de secretaris, BENTHUIZEN Gevraagd Deelbouwer voor Spruitkoolteelt vergunning aanwezig. Noordam, Hoogveenseweg 8, Hazers woude. „v Jfegl (Van onze moderedactrice) HOEWEL het echte winterweer tot nu toe verstek heeft laten gaan, zijn toch de eerste voorjaars boden reeds te bespeuren. Zoals hij voorbeeld de zomerkatoentjes 1961, die door het Nederlands Katoeninsti tuut, waarin achttien fabrikanten samenwerken, getoond werden tij dens een show in het Amsterdamse Carlton Hotel. Een collectie, die enorm veel omvat en waaruit nauwelijks een vaste lijn te dis tilleren is. We zagen nopjes en noppen, ruiten en blokjes, felle kleuren en zachte tinten, geprononceerde patronen en vage dessins, strepen en streepjes, kortom alles, Ook het kleurengamma biedt vele variaties. Fel rood, blauw, zacht bleu, paars, alle tinten groen, geel, wit, zwart, grijs, beige, bruin; effen of in com binatie. Het enige wat men weinig zag waren bloempatroontjes, behalve dan heel grote bloemen met gestyleerde lijnen, zen en klaprozen. De dessins zün uitge sproken modern zowel in lijnenspel als in kleurcombinatie. De modeontwerpster en de vier ont werpers, die de modellen voor de show vervaardigd hadden, hebben ieder op eigen wijze de materialen gebruikt. Helen Jubels, koos in het bijzonder tere kleuren en uni-stoffen. Echte gladde unl- stoffen ziet men echter bijna niet meer. Of in het weefsel is een onregelmatig ef fect. of de kleuren zijn toch ragfijn ge mêleerd. Bovendien zijn er nog de tinne- rois, zuiver katoen, maar met een warm effect en dan prachtige grove kant en Engels borduurwerk. Ferry Offerman liet o.a. een alleraar digste fleurige diepgroen- en felrode overgooier zien, gedragen op een wit 1 piqué strandpakjo. De rok sloeg ver over en was opzü van voren dichtge knoopt. Met een befje werd de overgooier een aardige, mouwloze japon. Dick Holthaus zocht het voornamelijk in geklede modellen, terwijl Max Hey- mans de fatale vrouw anno 1920 nog eens liet opkomen. Alwin Eberlé oogste succes met een gedessineerde donkere japon met plissee rok, waar een zwarte mantel bij behoorde, die als voering een brede rok dezelfde plissé had. Daar de fabrikanten waarschijnlijk zo veel mogelijk verschillende materialen in de show wilden tonen, hadden bijna alle ontwerpers steeds japonnen met bijbeho rende, al dan niet mouwloze mantels ge maakt. De mantel meestal gevoerd met het materiaal van de. japon. In een enkel geval geeft dat een harmonieus geheel, maar dikwijls wordt het te pompeus. Het zelfde gold voor de avond- en cocktail- japonnen. Katoen mag een edel materiaal zyn, het is niet altijd geschikt voor der gelijke modellen. Waarom toch steeds dwingen naar die kwasie chic, wanneer er zoveel fris en fleurigs van te maken zijn. En bovendienhoeveel ge wone jurkjes zou de gemiddelde vrouw hebben en hoeveel avondtoiletten? TER AAR Ledenvergadering kleuteronderwÜ! De Vereniging voor Chr. Kleuteron derwijs houdt haar jaarlijkse ledenver gadering op dinsdag 17 januari om 8 uur in de Chr. Kleuterschool. Er moet een nieuw bestuurslid worden gekozen in de vacature van de heer K. H. Heijs. Filmavond C.P.B. De Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes houdt een filmavond in het gymlokaal op donderdag 19 januari half acht. De heer R. de Leeuw zal de film draaien „Onze wondermooie wereld" en daarbij zal een quiz worden gehouden om mooie prijszen. de heer J. Priester. De bekende amateur-fotograaf J. M. Teubel uit Dordrecht, lid van de Dordt- se Amateur Fotoclub en winnaar van tal van grote prijzen in binnen- en buitenland, vertelde in een pittige cau serie over zijn ontwikkeling als ama teurfotograaf. Daarby toonde hij tal van uitstekende foto's van landschappen c-n studieportretfoto's. Ook zijn zeer ge- slaagide sneeuwfoto's verdienden bijzon dere aandacht. De leerzame causerie zal zeker een stimulerende invloed gehad hebben op de leden, die het nodige hebben kunnen opsteken. Autobus ramde bestelauto Gisteravond omstreeks 7.15 uur werd een in het Hazeveld geparkeerde bestel auto door een uit de bocht Conradstraat- Hazeveld slippende autobus van de Ci- tosa aangereden en zwaar beschadigd. Ook de autobus liep schade op. De be stuurder van de autobus had niet ge merkt, dat het wegdek glad was gewor- Zolang er leven is Voor de leden van de Filmclub te Al phen aan den Rijn draait dinsdag- en donderdagavond 8 uur in het Nutsgebouw de Duitse film „Solange das Herz schlagt", waarvan de vertaling luidt: „Zo lang er leven is". eerste films in dit seizoen werden bezocht door ongeveer tweedui zend bezoekers. De Filmclubcommissie is dan ook tevreden over de belangstel ling. Volgende maand zal gedraaid wor den: Het dagboek van Anne Frank. KOUDEKERK A. D. RIJN Schaaknieuws De tegenstelling tussen het eerste en het tweede tiental van de Koudekerkse Schaakclub is wel groot. Terwyl het eerste tiental nog geen enkel winstpunt heeft behoeven prijs te geven, wacht het tweede tiental nog steeds op het eerste winstpunt. Thans kreeg het zijn derde nederlaag te incasseren. Het verloor met 46 van Nieuwkoop II. Onderlinge wedstryden wintercompe titie: groep I: H. van Vliet-J. Corts 1—0; Nieuwenhuizen-H. van Vliet 01; J. Rafain-J. van Nieuwenhuizen 01. Groep II: J. Cok-A. Scheer A. Scheer-G, Snatersen afgebroken. Nu de helft van de competitie is ge speeld, zijn de standen als volgt, groep I: I. J. de Wit 6V4 (aantal punten) 7 (aan tal wedstrijden): 2. B. Corts 614 7; 3. H. Boelee 614 11; 4. H. van Vliet 6 9: 5. J. Corts 6 10: 6. B. van der Wulp 514 9; 7. G. de Wit 5% 10; 8. R. Geerlof 5 9; 9. J. Colijn 5 10; 10. A. J. Witte 5 12; II. J. van Nieuwenhuizen 4 10; 12. A. Hogevecn 3 7; 13. E. Dorrepaal 114 11: 14. J. Rafain 0 10. Groep II: 1. A. Scheer 7J,4 (aantal pun ten) 10 f aantal wedstryden): 2. G. Sna tersen 7V4 10; P. de Jong 6Vz 10; 4. J. van Egmond 6 9; 5. J. Cok 514 10; 6. A. Spelt 5 9; 7. C, Reyneveld 414 10: 8. J. Krult 4 10; 9, A. van der Meijden 3>4 10: 10. P, Capello 3 10. Vogeltentoonstelling Donderdagavond 7 uur zal de burge meester in het verenigingsgebouw de districtstentoonstelling, georganiseerd door de vereniging Vogelvreugd te Kou» dekerk-Hazerswoude, openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11