Kooplieden voelen niets voor marktverplaatsing Haags studentencabaret speelde voor K. en O. Bij het afscheid van de heer L. H. Bodde Bouman Haagse politierechter Wim Bors en Johannes van Hof ten in trappenhuis van academie GERARD J. M. KNUVELDER UTRECHTS EREDOCTOR NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 13 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden Vrijdag Den Haag, gebouw K. en W., Snip ei Snap Revue, vertrek 7 uur n.m. Stations plein, voor K. en O. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Orfeu Negro (14 jaar). Lido (2,30, 7 en 9.15 uur): Nonnen voor het vuurpeloton (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Let us make love (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De zwarte ridder (14 jaar); donderdag: El Capone (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het laat ste rendez-vous (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar). Apotheek Apotheek Van Driesum, Mare 110, tele foon 20406. Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden, Panorama der prehistorie (tot 15 januari) Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot 23 januari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor Rapenburg op maandag, vrijdag geopend van 10 tot 12.30 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotére jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 'savonds. Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half tot 5 uur. Zij willen in Leidens centrum blijven Binnen drie maanden is de hele zaak op de fles HOE DENKEN de direct-erbij-betrokkenen over verhuizing van de Leidse markt van haar traditionele plaats in de buurt van het stad huis naar de Garenmarkt? Terwijl een draaiorgel vrolijke klanken strooide tientallen huisvrouwen met ruime tassen een gezellig en levendig beeld aan het sfeervolle kraampjesrijk gaven, beantwoordden de markt kooplieden onze vraag met een pathos en een breedvoerigheid, die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten. Alleen de voorzitter van de Leidse afdeling van de vereniging voor straat-, markt- en rivierhandelaren, de heer H. Stikkelorum, liet rich niet uithoren. „Ik zeg niks meneer, geen commentaar, ik kijk wel uit. Ons brood is ermee gemoeid. We moeten de eerst eens rustig aanzien en met elkaar bespreken voordat we mede delingen kunnen doen." overige kooplui die wij spraken, lieten op één uitzondering na een krach tig „tegen" horen. Die uitzondering be trof een groente- en fruithandelaar, die al appelen verkopend opmerkte, dat de verplaatsing hem niet veel kon schelen. „Ach, 't is overal wat. 't Kan beter gaan, 't kan slechter gaan, wat zullen we ervan zeggen. De ervaring zal het leren. Ik zit hier niet vastgegroeid. Voordelen jn in elk geval, dat we dat water hier- :hter kwijtraken dat 's winters een boel kou met zich brengt en dat op de Ga renmarkt wellicht de groenteboeren bi] de groenteboeren en de viskooplui bij de viskooplui worden gezet. Hier is dat slecht geregeld. Op een goede markt moeten „de produkten bij elkaar worden gehouden". Verlopen De „schuimrubber-man" zei de veran dering zonde van de mooie markt te vin den. „Ik geef u de verzekering, dat de Leidse markt na verplaatsing binnen drie maanden totaal zal zijn verlopen. Ik heb »t in Dordrecht toch ook meegemaakt daar was de verplaatsing lang niet ingrijpend. Hier heb je de grote zaken, waar veel mensen op afkomen, vooral van buiten, uit Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg. Die lui gaan winkelen en ze „doen" tegelijkertijd de markt even. Denk je, dat men helemaal naar de Garenmarkt gaat om een bloemetje of een stukje schuimrub ber te kopen? Geloof het maar niet Die markt gaat op de fles en iiiet al leen de kooplieden, maar ook de win kels hier hebben er een strop aan. Want er besbaat vast en zeker een ïlwerking tussen de markt en de zaken in het centrum van de stad. Voor mezelf vind ik de verplaat- ng niet zo erg, omdat ik juist dezer dagen in de buurt van de Garen markt een winkel heb geopend." Eeai visboer vond, dat de verandering ;n gevoelige klap voor de kooplieden zal betekenen. „Ze weten je hier te staan. Dit is de beste plaats voor een markt. Daarginds zal het niets worden. Vooral als het slecht weer is, gaan de kopers niet helemaal naar de Garen markt. Dat weet ik wel zeker". Aanvoer Drieënveertig jaar lang staat ten bloe- menkoopman week-in-week-uit op de Leidse markt en zoals hij opmerkte zijn Ongewone keukengeheimpjes voor Leidse huisvrouwen ,,'t Is altüd gezellig hè, als zü er is", was de vergenoegde opmerking van één der dames, die lid zijn van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Welk gezegde bijzon der van toepassing was op de gistermid dag gehouden openingsbijeenkomst, waar mevrouw Harriët Freezer sprak over „Hartige hapjes in de literatuur". Het was de derde maal dat mevrouw Freezer een dergelijk praatje, doorspekt met grappige anekdotes, voor de Leidse huisvrouwen kwam houden en, als men afgaat op de woorden van presidente C. Hageman-Verhagen, het zal zeker niet de laatste keer geweest zijn. De dames, die in groten getale naar Het Gulden Vlies waren gekomen, wer den door mevrouw Freezer onthaald op keukengéheimpjes van de „korte-stuk- jes-schrijverij"- -^e z-»- „cursiefjes" in alle dag- en weekbladen van tegenwoor dig vergeleek spr. namelijk met de eveneens in deze tijd zo populaire „snacks" (slaatjes, croquetjes e.d.) die men in bijna elk hotel kan krijgen. De één vindt die verhaaltjes maar flauw, een ander ziet ze als een voortzetting van de essays. Over één punt moet men het echter wel eens zijn: een cursiefjes-schrijver kan bij het veel en regelmatig produce ren ervan als Simon Carmiggelt zeggen: „ik leef in een dwangbuis van gein". Waarbij ook hoort de angst van het ineens-niet-meer-kunnen. Grappen vervelen erg gauw. Om al tijd originele ideeën te moeten hebben en er daarbij ook voor te moeten zorgen anderen niet in hun heiligste gevoelen? te kwetsen is een moeilijke taak. Regels De regels, waaraan een schrijver die zich op dit gebied beweegt zich moet honden, zijn samen te vatten in een paar opmerkingen: hü moet kort en di rect schrijven, in spreektaal, met humor en hij moet een eigen stem hebben, sub jectief zijn. Van dat laatste is een ge volg, dat de producent nooit dé waar heid kan brengen, maar altijd zijn waar heid in het licht stelt. Niet streng-zakelijk, prozaïsch, maar levend en met een kijk op de gewone dingen in de maatschappij en in ons be staan moeten die kleine hapjes in de Puzzelprominenten 1 M. v. d. Burgh, Oranjestraat 34, Al phen aan den Rijn; 2 G. Windhorst, We- teringpad 7, Woubrugge; 3 N. Eshuis— Kerkhoven, Spoorlaan 17. Roelofarends- grote lettermaaltijd zijn. Spr. noemde de „cursiefjes" dan ook typisch vrouwelijk van instelling, hoewel veel mannen deze vorm van schrijven bedrijven. Het vrou welijk talent van het zich aanpassen aan allerlei omstandigheden is aan de stelling van mevrouw Freezer in- haerent. Associaties Associaties zijn belangrijk. Een naam verbinden wij vaak aan een persoonlijk heid, terecht of ten onrechte. Zo is het ook met beroepsschrijvers: wanneer de stijl van één hunner ons niet ligt, is de man zelf ons (hoewel we hem niet per soonlijk kennen) niet sympathiek. Dat velen daardoor worden gedwongen in een hokje met een bepaald etiket te kruipen en daar te blijven, is een soms triest maar vaststaand feit. Tot de voorgangers van Carmiggelt, Annie Schmidt, Knap, Bomans e.a. re kende spr. figuren als Multatuli met zijn korte verhaaltjes en open brieven, Von del met zijn hekeldichten en Pieter Lan- gendijk (18e eeuw). Zij allen probeer den te wijzen op ogenschijnlijk vanzelf sprekende, maar in feite wonderlijke toe standen in de maatschappij. Zij trachtten de massa wakker te schudden, evenals de „groten" van nu dat doen. De manier waarop dat gebeurt valt uit te drukken in een gezegde van mans: „er wordt nooit iets nieuws zegd, er wordt alleen iets nieuw Dr. von Meyenfeldt Dr. F. H. von Meyenfeldt, Geref. pre dikant, die van Lelden naar Hilversum is vertrokken, hoopt maandag 16 januari zijn intrede te doen in zijn wijkkerk al daar, de Westerkerk, Fred, van Eeden laan 15, na te zijn bevestigd door ds. J. L. Wielinga. De dienst begint om 8 uur. Herplaatsing wegens misstelling gis- zowel zijn klanten als hijzelf aan dit stukje Leiden gehecht. „Om nu ineen.* naar de Garenmarkt te verhuizen? Nou, erg enthousiast ben ik er niet over. En niet alleen opdat ik vrees, dat de mensen me niet meer weten te vinden, maar met de aanvoer van mijn handel kom ik in grote moeilijkheden Deze bloemenkoop- man brengt zijn bloemen en planten per schip naar zijn kraam en hoe dat moei geschieden wanneer hij aan de Garen markt een standplaats heeft, is hem een raadsel. Een collega die in groenten en fruit doet, opperde het idee „die sloot achter me" (Nieuwe Rijn) maar dicht te gooien. Er waren verschei dene andere marktkooplieden die met dit plan instemden. „Ik ben er van overtuigd dat de hele markt naar de soep gaat", was zijn, aan duidelijkheid niets te wensen over latende, mening. „De mensen gaan niet voor een pond spruiten naar de Garenmarkt als zij na het winkelen in de grote warenhuizen nog groente nodig hebben." „Is een mensenleven meer waard dan een sloot?" was de wedervraag die andere marktkoopman stelde, toen hem vroegen, hoe hij erover dacht i de Garenmarkt té verhuizen. „Waa wordt de Nieuwe Rijn niet gedempt? Ik heb het reeds in andere plaatsen gezien waar ik op de markt sta. Zodra de markt uit het werkelijke centrum is verdwenen, kan zij wel inpakken. Maar het is ook uit een oogpunt van verkeersveiligheid dat die grachten dicht moeten. Dan iedereen uit de brand. Wij moeten in elk geval hier blijven omdat hier „de loop" Garenmarkt Voor degenen die aan de Garenmarkt wonen, betekent de marktverplaatsing, dat zij twee dagen per week een behoor lijke drukte voor de deur krijgen. De eigenaar van een bieropslagplaats daar vond dat niet zo erg, omdat hij toch gaat verhuizen. „Bleef ik hier dan zou ik boel narigheid krijgen, omdat ik niet weten, waar ik bij het lossen en laden met m'n auto's naartoe zou moeten' De eigenares van een zuivelzaak adhtte een markt in haar buurt aantrekkelijk. „Door de afbraak van een aantal huizen hier op de hoek raak ik klanten kwijt, maar door de markt zal het in mijn winkel druk ker worden dan ooit. Bovendien zou je van je zaak een mdllkbar of een koff&etent kunnen maken. Niet dat ik dat nu direct zal doen, maar de mogelijkheid bestaat dan toch maar. Ik juich die maiktverplaafcsing har telijk toe." De tweede avond van K. en O's gemengd kunstabonnement werd gis teren verzorgd door „Het Haags Stu dentencabaret". Dit betrekkelijk kleine gezelschap, waarin Rinus Fer- dinandusse een grote rol speelt hij schreef de teksten, heeft de regie, speelt mee en houdt de conférence is goed op elkaar ingespeeld en heeft een eigen stijl kunnen ontwikkelen, Advertentie MORGEN begint een FOTO OPRUIMING als nooit tevoren! HONDERDEN KOOPJES in FOTOTOESTELLEN STATIEVEN SCHERMEN ALBUMS enz. Foto-Ciné Jan Wolfslag n.v. BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis HAARLEMMERSTR. 102 naast Bata Streekvergadering Christenvrouwen De afdelingen Leiden zuid-west, Noordwijk-Binnen, Oegstfgeest, Voor schoten, Valkenburg en Wassenaar van de Christen-vrouwenbond zullen woens dag 18 januari om 8 uur een gezamen lijke vergadering houden in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Over het onderwerp „Christendom en cultuur" zal drs. J. W. van Hulst uit Amsterdam een inleiding houden. mede dank zij de soms leuke regie vondsten. Als regisseur vinden we Ferdinandusse de meeste kwaliteiten bezitten. De tekst is niet altijd en bovendien zeurderig. De pointe, de aardigheid wordt te breed uitgemeten. Het duurt allemaal te lang. Het verhaal \fen de dokter en zijn patiënten en zus ters, alsmede het gedeelte na de pauze zijn er voorbeelden van. In onderdelen is het leuk, maar als geheel bepaald langademig. Het flitsende, de kracht van een cabarettekst is niet aanwezig. Het beste vonden we het kolderver- haal over Floris de Vijfde. De confé rence was vaak listig verbonden met de tekst. Knap is men ook in het maken springt ogenschijn- de hak op de tak en strooit de satire zomaar rond. Toch loopt er een zekere lijn door, waardoor de zaak aan elkaar geregen wordt. De speelsters en spelers waren stuk voor stuk knap in het typeren. Dé mi miek was heel behoorlijk, als ensemble ging het zingen wel, maar bij de „solo"- zang kwam de tekst van Henri Punts aardige liedjes soms maar moeizaam de zaal in, veroorzaakt door technische te kortkomingen, die men amateurs niet al te kwalijk mag nemen. Gelet echter op de uitvoeringen die dit gezelschap geeft, zouden we hen toch wel als semi- profs willen beschouwen. Enthousiasme vergoedde veel, zodat ieder over de opvoering tevreden kon zijn en dat ook was, getuige het harte lijke applaus. A. C. Bouwman. Kerkdienst in Staalwijk Zondag om 7 uur wordt In het wijfcge- bouw Staalwijk aan de Herenstraat een bijzondere avonddienst gehouden, waarin de vraag „Hoe lezen wij de Bijbel?" aan de orde komt. In het rooster van kerkdiensten voor 1961 komt een aantal avonddiensten voor, die wijksgewijs zullen worden opgezet. De eerste in deze serie is dus zondag voor de wijkgemeente Staalwijk. Hij duurt een uur. Ds. P. Kloek, de wijkpredikant. hoopt voor te gaan en er zal gelegenheid zijn tolt het stellen van vragen. De dienst is niet alleen voor hen die tot de wijk gemeente Staalwijk behoren. Bedankt voor beroep Ds. C. Goeman te Haarlem heeft be dankt voor het beroep van de Geref. Kerk te Leiden. WINTER- JAPONNEN v.o. 12,50 „LUCIENNE" Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 Telefoon 32765 Zoals wjj gisteren ln het kort meldden, is aan de hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen L. II. Bodde Bouman, hoofd van de inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Leiden, op zijn verzoek met ingang van 1 maart aanstaande eer vol ontslag uit 's rijks dienst verleend. De heer Bodde Bouman werd in 1896 te Kampen geboren als zoon een inspec teur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. Hij was bijna een ge boren Leidenaar geweest, want zijn vader vervulde in 1894 in de Sleutelstad hetzelfde ambt Deze was niet de eerste belastingambtenaar in de familie. De moeder van de heer Bodde Bouman be hoorde tot een bekend geslacht van be lastingambtenaren. Zijn vrouw is boven dien de dochter van een hypotheekbe waarder. Na werkzaam te zijn geweest op ver schillende ontvangkantoren en inspecties werd de heer Bodde Bouman op 1 febr. 1925 het beheer van de inspectie Lobith opgedragen. Vervolgens van de inspecties Leeuwarden tweede afdeling en Hengelo (Overijssel). Op 1 juli 1941 werd hem het beheer van de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Leiden toever trouwd. Dit is een uitgestrekte inspectie met 28 gemeenten; zij valt bijna samen met het gebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland. De dienst te Leiden heeft behalve met de Mishandeling Overeenkomstig de eis van de officier van justitie heeft de Haagse politierech ter een 20-jarige chauffeur uit Noorden (gemeente Nieuwkoop) thans in mili taire dienst wegens mishandeling ver oordeeld tot een geldboete van zestig gulden, waarvan veertig voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij was betrokken bij een café-ruzie op 17 april van het afgelopen jaar in Alphen aan den Rijn. Er werd met bier gegooid en vier of vijf mensen, die allen min of meer onder invloed verkeerden, gingen naar buiten om er daar verder over te twisten, wie nu wel met bier had ge gooid. Een kweker stond bij het groepje te kijken en hoewel hem enkele keren werd toegesnauwd: „Ga nou weg, je hebt hier niets te maken", bleef hij staan. De chauffeur heeft hem toen een duw gegeven en hem vervolgens met een fietspompje tegen de kaak geslagen. Ter zitting verklaarde de kweker dat Vergadering industrieschap De Grote Polder Gistermiddag kwam in het stadhuis te Leiden onder voorzitterschap van wet houder A. J. Jongeleen in openbare ver gadering bijeen de raad- van bestuur van het industrieschap De Grote Polder. Dit industrieschap is met toepassing van de .Gemeenschappelijke regelingen" door de gemeenteraden van Leiden en Zoeterwoude gevormd om industrieterrel- i, welke binnen de grenzen van Lei den nauwelijks meer beschikbaar zijn. in De Grote Polder onder Zoeterwoude aan leggen en te exploiteren. In verband met de in de regeling voorziene perio dieke wisseling van het voorzitterschap tussen beide gemeenten, zal thans als zodanig burgemeester A. J. Detmers van Zoeterwoude gaan fungeren- Vastgesteld de rekening over 1959 ei begroting voor 1961. De agenda omvatte verder een be df I kinS van de uitbreidingsplannen van Zoe. M,n o o terwou(je waar;n de bestemming van de gronden in het industrieschap en de om liggende gebieden wordt geregeld. Tot secretaris van de raad van bestuur is aangewezen de chef van de afdeling openbare werken der secretarie van Lei den, rar. C. H. Hins. heit allemaal nogal is meegevallen. De chauffeur heeft hem later zijn excuses aangeboden en eigenlijk had de mis handelde er een beetje spijt van, dat hü een aanklacht had ingediend. Vandaar de vrij milde straf. Slingerend door Alphen „Ik kan wel een krat bier op", zei een 22-jarige pluimveehouder uit Alphen aan den Rijn, toen hij op 23 juli van het afgelopen jaar in zijn woonplaats werd aangehouden, omdat hij onder invloed van sterke drank op zijn brommer reed. De Haagse politierechter las deze op merking voor uit het dossier en zei toen: „Maar daarna bent u toch zeker niet meer zo fris als een hoentje?" De man voor het hekje boog schuldbe wust het hoofd. Hij had die avond tien tot twaalf biertjes gedronken. „Ik weet dat ik fout ben geweest", zei hij. „Het plezierig, dat u dat inziet", vond de poli tierechter. Met zijn vriend achterop de brommer reed de pluimveehouder die avond slin gerend door Alphen aan den Rijn. probeerde zelfs een politiewagen Veertig gulden en een week delijk, zei de officier van justitie. „Ik vind het wel erg veel", mompelde de Alphenaar, speciaal doelend op de boete. De politierechter handhaafde de week voorwaardelijk, maar stelde de boete vijftien gulden lager dan de officier had gevraagd. Burgerliike stand van Leiden GEBOREN: Jolanda Jacoba Wilhel- mtna, d v J van Trooyen en W Flan- derhijn; José Lydia. d v W van Ast en J M Granendonk; Dionne Martinus Johanna, d v C van Duijvenbode en J H Wassenaar; Petronella, d v M Guijt en G Vlieland; Johanna Maria Catharina, d v M W Heusinkveld en J M Bakker; Pauline Anna, d v P W Nanlohy en G N den Baars; Mischa Alexandra Patricia, d v C Vinke- stijn en R Gentenaar; Karin, d v D Vijlbrief en M van Roijen; Anna Jan- tina, d v H Boxma en W J J Graaff. GEHUWD: I van Weerlee en B Coent; E J Baart en M J Rosin; W Groenendijk en H O wel; J Bol en L D Füippo; A Alberts en N Cuperus; W A Roessingh en A M Eikelenboom: C J A Swaak en J T H Jansen; P F A van Teeffelen en J M van der Pluijm; N Laifcerveer en E Kroeze. OVERLEDEN: R Nagel, 2 maanden, dochter; T J L Anchelon, 41 jr, echt- gen v A H Romeijn; G Penseel, 36 jr, man; P van Dijk, 73 jr. man. Prof. dr. W. van der Woude zondag 85 jaar Prof. dr. W. van der Woude, oud-hoog- leraar in de analytische beschrijvende meetkunde en de theoretische werktuig- kimde aan de rijksuniversiteit te Leiden en rustend lid van de Kon. Ned. Akade- mie van Wetenschappen te Amsterdam, hoopt aanstaande zondag (15 januari) in zijn woning te Oegstgeest, Koninginne- laan 9, zijn 85ste verjaardag te voeren. In 1946 legde hij zijn ambt neer na een periode van dertig jaren plichtsgetrouwe dienst. Prof. Van der Woude is drie keer een uitzondering in ons land rector- magndficus geweest van de Leidse uni versiteit met een totale duur van bijna drie jaren. Het was een uitspraak van Mon driaan: „De dingen geven ons alles, maar hun uitbeelding geeft ons niets meer." Geweldig en avontuurlijk is sinds het dadaïsme het leven gewor den van de kunstenaar, dat zich moet oriënteren op ons moderne bestaan en de evolutie van de mens daarin. Het dadaïsme zelf is intussen alweer historie geworden en de geredde brokstukken, documenten en boeken van en over de dada-periode, liggen op het ogenblik te kijk in vitrines, opgesteld in het trappenhuis van het academiegebouw, Rapenburg 73. De tentoonstelling wordt op gelukkige wijze aangevuld met werk van twee eigentijdse kunstenaars: Wim Bors en Johannes van Hoften. Beide exposanten zijn jong (geboren in 1938 en 1939), leerling van de vrije aka- demie in. Den Haag, waar zij vooral op de beschikbare apparatuur verzot zijn,| tussen handwerk grafici èn (ergens ook) literaten en daar bij fervente aanhangers van de vrije uit drukking van de persoonlijkheid. Als grafici op hoog niveau hebben zij de waarde ontdekt van de libho en zijn zij zich bewust geworden van de strijd, die men zal moeten voeren om deze tech- techniek is mede één van de taken van de kunstenaar. En in dat compromis zal de eigentijdse schoonheid gevonden moeten worden. literaat hebben zij een familieverhouding tot het dadaïsme en noemen zij hun ab stracties met literaire benamingen als „Muze", Hemelrood", „Scheppende sa. menhang", „Verloren uitspansel" etc. Wij voor ons persoonlijk zouden deze compo sities liever naamloos gehouden hebben. periode in de vitrines (voor een deel unica) zijn afkomstig uit partikulier be zit- Het geheel kwam tot stand in sa menwerking met de heer Her de Vries te Amsterdam en het antiquariaat Schuh- macher, eveneens in de hoofdstad. Men kan een en ander bezichtigen tot 5 ie. tekenend voor de kunste- bruari a.s. Dan maakt men zich ter plaat- naars, dat zij op dit soort benamingense op om een expositie in te richten van prijs stellen. werken van leden van de Cives Acade- Tekenend voor de techniek is bij- mica, van studenten, leden van de voorbeeld het gebruik van een 6tuk tenschappelijke staf en hoogleraren, bij het drukken. Dergelijke bra. vourstukjes zouden vroeger uit den boze zijn geweest; het eigen hand schrift van de kunstenaar ging boven alles. Maar is niet het gebruik van voortbrengselen van de techniek (zo als trouwens door alle eeuwen heen) 'n teken van evolutie, ook in de kunst? Het vinden van een nieuw compromis ander in het kader van de viering van de dies van de universiteit rondom 8 februari a.s- In sociëteit Horus (Catena) stellen de exposanten zich voor een tentoonstelling van kleiner grafisch werk te houden, makkelijker bereikbaar voor de smalle beurs van de student. C. Th. Wilbert-Reisbcrman. MORGENOCHTEND om 9 uur begint onze halfjaarlijkse OPRUIMING met bijzonder aanbiedingen Dp al onze afdelingen. Hoogoven-schaaktoernooi Vanmorgen is een begin gemaakt met het uitspelen van de afgebroken partijen uit de eerste ronde. In de grootmeester- groep behaalde de Zuidslaviër Ivkov eer overwinning op de Israëlische grootmees ter Gereben. Bij de dames won de Hon gaarse mej. Sinka van mej. Müller (West- Duitsland). invoerrechten en accijnzen bemoeienis met de omzet- en de motorrijtuigenbelas ting. Deze belastingen brengen jaarlijks in deze inspectie ongeveer 35 miljoen gulden op. De heer Bodde Bouman is voorzitter van de personeelsvereniging van de Leidse I. en A., bestuurslid van de hulp bank van de Leidse Maatschappij voor Weldadigheid, bestuurslid van de N.V. De Leidsche Bouwvereniging en be stuurslid van de Leidsche Spaarbank. De opvolger van de heer Bodde Bou man, de heer A. C. den Duik, is thans hoofd van de inspectie I. en A. te Zaan dam. Hij is docent aan de rijksbelasting academie te Rotterdam. Dankdienst Bevrijdings kerk begint 10 uur In tegenstelling tot hetgeen in de Leidse Kerkbode staat aangegeven, be gint de dankdienst in de Bevrijdings kerk aanstaande zondagochtend om 10 Ds. H. Heule hoopt hierin voor te gaan. De evangelisatiedienst, die 's mid dags hi samenwerking met de Hervorm de Gemeente wordt gehouden, begint m 5 uur. Met ingang van zondag 22 januari be ginnen de kerkdiensten van de Geref. Kerk in de Bevrijdingskerk echter om ur en van de Hervormde Ge meente om half 11. Wat de verdere activiteiten ter ge legenheid van de opening van de Bevrij. dingskerk betreft: morgenmiddag (za terdag) wordt een bijeenkomst gehouden voor de Geref. kinderen in Leiden-Zuid- west tot 14 jaar; volgende week don derdagavond om 8 uur wordt een fees telijke wijkbijeenkomst gehouden voor wijk 5 van de Geref. Kerk en volgende de kinderen van De Jeugd- Ir. Boter directeur in Almelo Het voorstel van B. en W. van Almelo aan de raad de oud-Leidenaar ir- H. L. Boter te benoemen tot directeur van ge meentewerken in Almelo is met bijna al gemene stemmen gisteravond aangeno- Gemeenschappelijke dienst in de Bevrijdingskerk Ons werd verzocht, nog eens de aan dacht te vestigen op de gemeenschappe lijke dienst van de Gerei Kerk en de Hervormde Gemeente, die zondagavond j uur in de Bevrijdingskerk wondit gehouden. Hij zal het karakter dragen van een dienst onder het motto „De Kerk spreekt naar buiten". Voorgangers zijn de beide wijkpredikariten, ds. Heule (Gerei) en ds. Bouter (Hervormd). Ter gelegenheid van de viering van de 325ste dies natalis van de rijksuni versiteit te Utrecht heeft de academi sche senaat besloten eredoctoraten te verlenen aan prof. André Parrot, ar cheoloog en hoogleraar aan de Ecole du Louche, prof. Frederic Bremer, hoog leraar aan de Vrije Universitei te Brus sel. prof. dr. Albrecht Unsold, hoog leraar aan de Christian Albrechts Unl- versitat te Kiel, de heer G. P. M. Knu- velder, directeur van het St. Joris-col- lege te Eindhoven, en prol dr. H. van Werveke, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Gent. De faculteit der letteren en wijsbe geerte heeft de heer G. P. M. Knuvelder voorgedragen voor het eredoctoraat De heer Knuvelder werd op 25 januari 1902 te Arnhem geboren. Hij studeerde voor de akte Nederlands m.o. aan de r.k. leer gangen te Tilburg. Hij nam deel aan de beweging van de r.k. jongeren, die in de jaren twintig de opbloei van een moderne r.k. letterkunde en cultuur na streefden. Als redacteur van het tijd schrift „Roeping" heeft hij gedurende vele jaren daartoe het zijne bijgedragen Hij schreef verschillende boeken, o.a. Inleiding tot de Ned. letterkunde voor ■ie middelbare school. Kort na de bevrijding werd de heer Knuvelder hoofdredacteur van het week blad „De nieuwe eeuw" In 1948 publiceerde de heer Knuvel der het eerste deel van een nlenw „Handboek tot de geschiedenis der Ne derlandse letterkunde'' Vijf jaar later, in 1953, was met de verschijning van het vierde deel dit omvangrijke werk van ruim 1500 bladzijden voltooid. In 1954 wijdde hü aan onze jongste litera tuur een afzonderlijk ..Handboek tot de moderne Nederlandse letterkunde". Onder meer aan de universiteit werd een gehele studentengeneratie van Neer landici, voor wat de Nederlandse letter kunde betreft, aan de hand van ddt boek opgeleid Het is op grono van de tweede herziene druk van het handboek, dat besloten werd aan de heer Knuvelder een eredoctoraat te verlenen De wijze waarop hij kritisch tegenover de eerste druk van zijn boek wist te staan en be reid was met de mening van anderen rekening te houden, alsmede de manier waarop hij de nieuwste resultaten van het detailonderzoek verwerkte, doen volgens de faculteit der letteren en kennen als een weten schappelijk werker in de beste zin van dit woord. Prof. dr. H. van Werveke heeft vele publikaties op zün naam slaan. Men kan hem volgens de faculteit der letteren cn wüsbegeerte zien als de voornaamste voortzetter van de grote traditie van zün leermeester Henri Pirenne. Dat komt onder meer tot uiting in een van zün publikaties van recenter datum. Zün twee hoofdstukken in deel D van de Algemene geschiedenis der Neder landen, over het ontstaan de groei en de instellingen van de steden. Prof. Van Werveke was initiatieifnc- mer en lid van de redactie van de twaalfdelige Algemene geschiedenis der Nederlanden, die in samenwerking tus sen historici van noorden en zuid ln 1958 werd voltooid. Hijzelf leverde een aantal zeer belangrijke hoofdstukken. De geleerden hebben hun eredoctoraat aanvaard. Behalve prol Parrot, die dan in verband met opgravingen te Mari vertoeft, en prol Unsold, die wegens een gastprofessoraat in Califomië verblijft, hopen zij persoonlijk op 12 april bij de openbare senaatszitting ter herdenking van het 65sbe lustrum der rijksuniversi teit in de Domkerk aanwezig te zijn om hun eredoctoraat in ontvangst te Achlt maanden geëist tegen autodief Een 2i-jarige Leidenaar J. J. G. hoordo donderdagmorgen voor de Haagse recht bank acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen zidh eisen. In september van hc4 vorig jaar had hij met een ander een auto gestolen, met het doel deze te ver kopen. De verdediger legde de nadruk op het feit, dat verdachte niet de initiatiefnemer was geweest en er niet van op de hoog^ te was, dat men de wagen wilde verko-» pen. Hy was er door anderen in betrok- sn om eventueel als zondebok te funge in wanneer er iets mis zou lopen. Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3