BALANS-OPRUIMING A. MEIRINK -Tips uit Katwijk om nooit te vergeten. Commissaris bracht werkbezoek aan gemeente Noordwijk OPRUIMING una LEIDERDORP ExcelsiorNoordwijk concerteerde in Royal nieuwe leidsche courant 11 vrijdag 13 januari 1961 10% KORTING uitgezonderd enkele merkartikelen „DE WOLBAAL" H. Brouwer Voorstraat 25 Katwijk aan Zee Zaterdagmorgen begint de GROTE OPRUIMING bij HET EMAILLEHUIS NOORDEINDE 7 PRINCESTRAAT 11 -13 Koopt nu reeds uw serviesgoed voor de komende badtijd- Speclaal RADIO en ad™ TELEVISIE H. P. BLOOT Andreasplein 12 Katwijk a. Zee Telef. 2331 - b.g.g. 3862 Voor kolen en olie D. B. Parlevliet Brandstoffenhandel en aardoliebedryf HAVENSTRAAT 34 TEL. 2100 Katwijk aan Zee. MONT BLANC VULPENNEN Nu nieuwe modellen 33.50 ƒ41.75 Boekhandel VAN DER LEE Frincestraat 38 Katwijk a. Z. AFBRAAK PRIJZEN! zelfkeuze o.m. SCHOENEN voor HALVE PRIJZEN SCHOENHANDEL HAASNOOT Begrip voor problemen wensen der gemeenten en Het werkbezoek dat de commissaris van de koningin gistermiddag aan Noordwijk bracht, was weliswaar beperkt van duur, maar toch van be tekenis, daar mr. Klaasesz met diverse problemen waarmee Noordwijk van doen heeft, nadrukkelijk is geconfronteerd. Tegen twee uur arriveerde de hoge gast in Noordwijk, waarna hij direct in conferentie ging met het college van burgemeester en wethouders. Te tien voor half drie begon de zit ting van de gemeenteraad, waarbij de commissaris en de chef van zijn kabinet, de heer Pillevis, tegenwoordig waren. Na de opening zei de burgemeester, mr. G. F. W van Berokel, dat het gemeente bestuur het bijzonder op prijs stelde, dat voor de eerste keer in de geschiede nis, Noordwijk de commissaris van de koningin mocht verwelkomen. De functie van het toezichthoudend orgaan krijgt door uw komst een reliëf dat ons allen verheugt, aldus mr. Van Berckel, die voorts wees op het belang van het feit, dat nu de gelegenheid ge boden werd aan de commissaris, door eigen aanschouwing en het verlenen van gehoor aan het gemeentebestuur en de bevolking, een indruk op te doen van de situatie te Noordwijk. Hierna was het woord aan de fractie voorzitters. De heer G. Vogelaar sprak zijn vreugde uit over dit bezoek en prees de onder linge verhoudingen in het gemeentebe stuur. Voor het functioneren van het ambtelijk apparaat had de heer Voge laar niets dan lof; en dit alles is van grote betekenis voor het algemeen be lang. In de bestuurlijke kringen te Noord wijk is dan ook geen paleisrevolutie te verwachten, aldus de heer Vogelaar, die voorts wees op de grote verantwoorde lijkheid die het gemeentebestuur heeft. Hij schetste de unieke bebouwing van Noordwijk en merkte op dat ondanks het feit dat de bevolking in 35 jaar ruim schoots verdubbeld is, het gemeentebe stuur erin geslaagd is het bijzondere karakter en de charme van Noordwijk te handhaven. Bijzonder karakter Dit alles kwam tot stand bij een zeer summier toezicht van Gedeputeerde Sta ten, zonder enige supervisie of inmen ging van de provinciale planologische dienst welke toen gelukkig nog niet be stond! In dezelfde geest is in 1957 een struc- NOORDWIJK Loop der bevolking in 1960 Gedurende het jaar 1960 is de bevolking van Noordwijk toegenomen met 95 zielen. De gemeente telde op 31 december 1960 18.591 personen. Het aantal mannelijke ingezetenen be draagt momenteel 8715 tegen 9876 vrou wen. Diit „vrouwenoverschot" is te ver klaren uit de aanwezigheid van een twee tal gestichten in onze gemeente, waar een groot aantal vrouwen werkzaam is of verpleegd wordt. In N oord wij k-Blnnen wonen 4172 man nen en *127 vrouwen, in Noordwijk aan Zee 3645 mannen en 3824 vrouwen. In het Langeveld zijn deze getallen respec tievelijk 158 en 139, op de Van den Bergh- stichtmg 740 en 889 en in Samcta Maria verblijven uitsluitend vrouwen, namelijk De kerkelijke gezindte is als volgt: Noordwijk-binnen: R.K. 6068, Ned. Herv. 1358, Geref. 474, andere godsdiensten 116. geen godsdienst 283. Noordwijk aan Zee. R.K. 2051, Ned. Herv. 3057, Geref. 1440, andere gods diensten 239, geen godsdienst 682 Tuinbouw en Plantkunde Onder voorzitterschap van de heer P. de Groot werd gisteravond in Het Hof van Holland de jaarvergadering gehou den van de afdeling Noordwijk van de Koninklijke maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Medegedeeld werd dat op de volgende vergadering, 16 februari, een tentoonstelling wordit gehouden van de resultaten van de huasbroei van hyacin ten door de leden. De secretaris, de heer M. J. C. Verwey meldde in zijn jaarverslag, dat in het afgelopen jaar een ledenwinst was ge boekt. Het totaal bedraagt thans 121. De uitslag van het puntenstelsel van het afgelopen jaar was: 1 W. Barnhoorn, 2 familie P. van der Meer. 3 J. Berg Smit Er is een klein batig saldo, maar de be groting baart zorg. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredende leden, voorzitter P. de Groot, 2e secretaris K. C. de Monv en 2e penndngmeesteresse mevrouw A Schmidt—van Alphen. werden herkozen Na de pauze vertoonde de voorzitter een aantal interessante films. Geslaagd Mej. J. A. Meulendijk alhier slaagde voor het kandidaatsexamen godgeleerd heid. tuurplan gemaakt hoe Noordwijk zich in de eerstvolgende jaren zal ontwikke len. Bij de opstelling van dit plan is alles rekening gehouden met de.twee pijlers woarop het economisch leven te Noordwijk rust: de bloembollencultuur het badbedrijf. Noordwijk moet zich niet meer uitbreiden dan voor de nor male bevolkingsaanwas noodzakelijk is, opdat het bijzondere karakter van de plaats gehandhaafd wordt en onvervang bare bollengrond wordt gespaard. De gelukkige omstandigheid deed zich jor dat van het Staatsbeheer 80 ha. grond voor uitbreiding kon worden ge kocht. Doch na ongeveer drie jaar con fereren en schrijven met de provinciale planologische dienst, is dit plan nog steeds niet goedgekeurd en wachten wjj allen, ook de ruim 600 woningzoekenden! De heer K. Passchier wenste de com- issaris het woningprobleem voor te leggen, daar het gemeentebestuur ter zake met grote zorg de toekomst tege moet ziet. Het aantal woningzoekenden bedroeg bij de laatste telling 659, waar bij 2186 gezinsleden betrokken waren. Dit getal benadert bedenkelijk het diep tepunt dat op 1 januari 1957 werd be reikt, toen er 676 woningzoekenden waren geregistreerd De heer Passchier wees op de grote geestelijke en morele geva ren van de woningnood en constateerde dat de nood onder de groep minst draag- krachtigen het grootst is. Bovendien kan door de woningnood de zo hoog nodige krotopruiming geen voortgang vinden. Badplaats De heer J. de Ruiter vroeg de aan dacht van mr. Klaasesz voor de belan gen en de ontwikkeling van de badplaats, die vooral de laatste jaren van grote betekenis is geworden. Vooral voor bui tenlandse toeristen blijkt Noordwijk zeer aantrekkelijk te zijn. Het getal van 140.000 overnachtingen in de hotels in 1947, steeg tot 229.000 in 1957 en tot 280.000 in 1960. Hierbij komen nog de iogeermogelijkhedeh in particuliere hui- Dit alles vraagt grote investeringen en de uiterste krachtsinspanning om dit in goede banen te leiden. Voorts is ook het bloembollenbedrijf van het grootste- belang, daar niet min der dan 35% van de mannelijke be roepsbevolking in de agrarische sector een bestaan vindt. Ook wees de heer De Ruiter op het belang van een spoe dige realisering van de verbetering van de provinciale weg no. 1. De heer M. C. J. Sedelaar vestigde de aandacht op de precaire begrotings positie van de gemeente. De tekorten worden steeds groter en feitelijk staan we voor een faillissement. Dit ligt niet aan ons. wij hebben alles gedaan om de zaak drijvende te houden. De belas tingen zijn verhoogd, nieuwe bronnen aangeboord, tarieven verhoogd. Het stemde hem tot voldoening dat Gedepu teerde Staten nooit op luxe-uitgaven hebben kunnen wijzen, maar onze las ten en uitgaven zijn nu eenmaal nodig Gezien het bijzondere karakter van onze plaats is een subjectieve uitkering uit het gemeentefonds nodig. In onze gemeente wordt zeer behoorlijk ver diend, maar dit wordt dat Noordwijk bij wijze van spreken margarine eet en Den Haag roomboter! De heer Sedelaar constateerde met vreugde dat onlangs enkele begrotings posten waren goedgekeurd. Daar men nog voor vele, grote investeringen staat, onder meer f 2.500.000 voor de rioolwa terzuivering, riep hij de medewerking van de commissaris in voor de realise ring van de plannen van het gemeente bestuur. Oriëntatie Mr. Klaasesz zei In zijn antwoord, dat dit helaas slechts een kort werkbezoek kon zjjn. Daar binnenkort H. M. do Koningin ook Noordwijk zal bezoeken, achtte hij het nodig alvast een oriënte rend bezoek te brengen. Later hoopte de commissaris dit bezoek te herhalen omdat er verschillende instellingen zijn waarmee hij wil kennismaken. Mr. Klaasesz wees er voorts op dat de pro vincie met het streekplan bedoelt, in samenwerking met de gemeentebesturen, een sluitend mozaïek te maken. Vele problemen rijzen bier en allerlei be langen botsen, zoals agrarische, toeris tische en industriële. Tocb vond hij het prettig enkele voorname punten te heb ben aangehoord. Hij zou de provinciale planologische dienst zeer zeker niet ont houden wat hier is opgemerkt aan zijn Oók de provincie ls niet tevreden met het haar toebedeelde part van de nationale woningkoek. Overigens merk te mr. Klaasesz op dat niet hij, maar Gedeputeerde Staten over de zaken be slissen Ondanks het feit dat ook in Den Haag margarine gegeten wordt, is er toch wel begrip voor de problemen en wensen die bij de gemeenten leven, zo besloot de commissaris zijn bondig be- Inmiddels had mevrouw Klaasesz, ver gezeld van de dames Van Berokel, Van Riemsdijk, Van Gilse en Beuk, een tocht door Noordwijk gemaakt. Allereerst werd een bezoek gebracht aan het complex bejaardenwoningen aan de Egmonder- sbraat. Vervolgens werd het strobloe- menbedrijf van de heer J .C. van der Lippe aan de Binnenweg bezocht. Kryna van der Lippe bood bloemen aan. Ook werd een rondrit over de markt aan de Prins Bernharstraat gemaakt. Daar inmiddels de raadsvergadering was afgelopen maakte het gehele gezelschap vervolgens een rondrit door Noordwijk Aanstaande zaterdag om 9 uur begint onze grote SPECIALE AANBIEDINGEN SPOTKOOPJES IN WINTERJASSEN EN COSTUUMS Zie onze étalages OP AL ONZE COURANTE ARTIKELEN 10% KORTING HAAST U Loopt vooral eerst even aan bij lOt 'S KATWIJK AAN ZEE^ Voorstr. 45 (naast het postkantoor)Katwijk a. Zee. Tel 4417 Op de Sluisweg en Adm. de Ruijterlaan hebben wij ook speciale koopjes O.a. in KINDERJASJES tot 12 jaar, hebt U 25 tot 40% KORTING. Steeds brengen wij nieuwe koopjes en 10% KORTING. Als vanouds vindt U bij ons in de opruiming geweldige koopjes, doet Uw voordeel en loopt vooral even aan bij J. HAASNOOT. Opruimingsgoederen worden niet op zicht gegeven of geruild. ZIE ONZE ÉTALAGES RIJNSBURG Onenigheid in de kiem gesmoord anders ls geweest. Voorzitter Heemskerk heeft er slag van meningsverschillen tof hun zakelijke proporties terug te bren woorden vallen over lichte zaken. Toen dan ook gisteravond een contro verse tot uiting kwam tussen de Oranje vereniging en de buurtverenigingen be treffende de prijstoekenningen voor de versiering en verlichting van de straten kon de discussie hierover na een af bakening van de verantwoordelijkheden in goede harmonie verlopen. De voorzitter sprak in zijn openings woord over de samenbindende krach', met ons vorstenhuis. Nadat de penningmeester, de heer C Vianen, een batig saldo van tweedui zend gulden had gemeld, gaf de secre taris, de heer J. Hoogstraten, een over zicht van de belangrijkste gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. De feest, verlichting gaf ook dit jaar weer grote zongen. Vele buurtverenigingen moesten na de eisen van de S.L.F. te Leiden voorzieningen treffen, die veel geld kostten. De autopuzelrit was een groot su Een hoogtepunt noemde de secretaris de optocht van de schoolkinderen. Het le dental is gestegen tot 943 Het politie- Dersoneel, B. en W., het gemeenteper - soneel, de EHBO en de buurtvereni gingen werd dank gebracht voor de medewerking. De aftredende bestuursleden, de heren D. Heemskerk, C. de Mooy, P. van Kla veren en W. Verbree, werden bij accla matie herkozen. Opstelling Rjjnsburgse Boys De opstelling van het eerste elftal van Rijnsburgse Boys voor de wedstrijd Ten slotte begaf men zich Hof van Holland, waar en zijn echtgenote kennis maakten met een aantal vertegenwoordigers uit de bevolking. Tegen zes uur vertrokken zij, uitgeleide gedaan door een escorte van de Noordwijkse gemeentepolitie. H1 'ET R.K. FANFAREKORPS Ex- marsen, omraamd door twee overbe kende geestelijke werken. Mozarts Ave celsior gaf, onder aanvoering van zijn dirigent, de heer L. van der Hoef, een uitvoering in het Noord wijkse Roy al-theater. Aanvankelijk was de zaal vrij dun bezet, maar naarmate de tijd voortschreed, kwa men de donateurs in groten getale opzetten. Men kent hier zijn pappen heimers: op de officiële begintijd, kwart voor acht, waren de muzikan ten nog overal met allerlei zaken bezig. Twintig minuten later zaten ze, tot de start gereed, op het toneel verenigd. Eerst marcheerden de dav- pere drumband-dames al tromme lend naar voren. In de beginmars, Juniores-en-avant, assisteerden zij met krachtig élan. Uit de mond van de voorzitter hoorden we, vóór en éénmaal, om de „jongens" wat te laten uitrusten, tussen de num mers in, allerlei belangwekkende vereni- L'ngsgebeurtenissen. Men moet weten, dat Excelsior ddt jaar in de herfst het veertigjarig jubileum hoopt te De voorzitter gewaagde van su een eervol optreden voor de radio, meer. Het was al voor de vierde keer- in-successie, dat het korps op een con cours de eerste prijs in de superieure af deling had veroverd. De heer Van der Hoef, die reeds twaalf jaar het artistieke bewind voert, hoorde zich in van dank baarheid getuigende bewoordingen toe spreken. Aan hem, maar ook aan de hech te teamgeest der leden was de gelukkige opgang van uitnemendheid tot superieur, te danken. De vereniging telt momenteel vier zilveren jubilarissen. Drie van hen werden door de voorzitter „in het zonnetje" gezet, de vierde was hij zélf. Voor hem nam de dirigent de honneurs waar. Twee bestuursleden hadden, als resultaat van een massa werk, de vereniging mooie en han dige nieuwe lessenaars bezorgd. Ook het instrumentarium zal nog een vernieuwing ondergaan. Het concert werd, binnen de gebruike- Verum en Francks Panis Angeliious, beide voor fanfare- orkest gearrangeerd, daniks de verdienstelijke vertolking kun nen we niet zeggen, dat zulke gewijde muziek met een dergelijk, toah altijd grovend arrangement, gediend is. Vooral de diepte verdwijnt, al worden de lijnen dan ook kleurig gemarkeerd. Maar juist deze verscherping veroorzaakt het eigenlijk karakter strijdende mecha nisatie. Het concours-nummer, waarmee Excel sior zijn hoge plaats bestendigde, Sunset-rhapsody van de •- Engeland po pulaire Eric Ball. De Engelsen hebben een schat van melodieuze, licht-gevoelige volksliederen. Ball maakt er avondstemmingsmuziek een dankbaar ge bruik van. Hij schreef ook dit vrij moei lijke werk met vakkundige hand en zó dat amateur-muzikanten zich er met ple zier voor kunnen inspannen en hun toe hoorders er gaarne naar willen luisteren Het stelt geen grote problemen, maar de bouiw bevredigt door evenwichtigheid. Met meer genoegen hoorden we echter Gerard Boedyn's „The harp of Wales" aan. Vooreerst behandelt dc componist hier in enkele opvolgende, onderling tempo, bewerking, kleur en bewegelijk heid verschillende suite-delen, ook al weer volksliedjes nu uit het land Wales met verve, maar bovendien wat de uitvoering nauwkeuriger en sluitender dan wat we tot dan toe hadden gehoord En toch is deze bekoorlijke compositie ze ker niet gemakkelijke.-. Excelsior toonde hierin zijn technisch kunnen. Wat de muzikaliteit der voordracht! betreft behoefde men trouwens nergens in het onzekere te blijven. De heer Van der Hoef is een pur-sang-muzikant Dat was doorlopend aan alle uitvoeringen merkbaar. Maar zo'n willekeurig bijeen gebrachte collectie Tsjaikowsky-fragmen- ten (door Albert Meyns), van stukken, die in feite niets met elkaar te maken hebben bloemenwals, 1812, mars uit de zesde symiphonie, capriccio Italien, enz. moet toch wel heel correct worden uitge voerd, wil zij nog aannemelijk klinken. Hiervoor hebben echter niet alle spelers in gelijke mate gezorgd. Door onnauw keurigheid en zelfs onzekerheid moest het klankbeeld wel schade lijden. Maar met de „Harp van Wales" werd toch wel re vanche genomen. Na de pauze genood men van het to neelstuk „Eddy kon niet blijven". Johan van Wolfswinkel KATWIJK Katwijks verleden op wijkavond belicht Leden van de Hervormde wUkge- meente zuid-oost, waaronder Overduin, kwamen gisteravond in het wijkgebouw aan het Abeelplein bijeen. Ds. Jac, de Vos wees in zijn openingswoord op de grote binding die van een avond als deze kan nltgaan in een zo grote wijk van 1300 gezinnen. Onderling J. P. Brakel verzorgde een boeiende causerie over: „Grepen uit Katwijks verleden" een onderwerp waarvoor uiteraard grote belangstelling bestond getuige ook dc op komst De heer Van Brakel gaf eerst een zicht van het Katwijkse gemeenteleven onder de Franse bezetting. Desertie bij de marine en belastingontduiking kwamen regelmatig voor. De visserij mocht zeer beperkt worden uitgeoefend; grote verarming bij de burgerij dus. De ge meentekas was bijna leeg. Het salaris van de veldwachter kon zelfs niet worden betaald. Op 21 april 1813 had den in het zeedorp samenscholingen plaats en trok men met stokken er zwaarden naar Katwijk-Rijn om burge meester Hogerwerf te dwingen de uiter ste soepelheid te betrachten bij het in lijven in de militie. Het verzet tegen de Franse overheersing kwam op allerlei wijze tot uiting. Zo weigerden gordijnen te wassen van de barak v in de Fransen waren gelegerd. Groot was het aandeel dat de Katwijkers had den in de blijde incomste van de Prins in Scheveningen. Na 1830 brak een nieuwe tijd voor ons dorp. De heer Van Brake) sprak ook het onderwijs in die tijd. De functie van de onderwijzer was veel zijdig. De scholen hadden drie klassen. De eerste school die in gebruik werd genomen stond vlak achter de Oude Kerk. Later werd naast deze eerste tweede in gebruik genomen de leen toegankelijk was voor de welge- stelden. Hoe hoger men in klasse vor derde, destemeer schoolgeld moest wor den betaald. In 1813 waren er pLm. 50 kinderen op school, leerplicht kende men toen niet. Grote bekendheid heeft de in 1843 opgerichte school van de heer Schuitenmaker verkregen; 32 jaar lang is hij aan de school die een particulier karakter droeg, verbonden geweest De toegangswegen tot de beide Kat wijken waren nog in 1822 verre ideaal Er was een bestrate weg hotel t)e Roskam tot het Haagse Schouw en verder naar Leiden en een weg Katwijk aan zee. De weg naar Rijnsburg was alleen 's zomers goed begaanbaar Daarnaast was er het vervoer te water naar Leiden en Rotterdam. Beide beurt- vaarten vertrokken van Katwijk-Rijn. Het vervoer per persoon naar Leiden was 15 cent in de roef en 10 cent in het vooronder. Van Katwijk-Rijn naar Katwijk-Zee was de communicatie zeer gebrekkig. De briefbestelling in Katwijk-Zee had pas om 11 uur v.m. plaats. De jarenl8451846 kenmerkten zich door een groot tekort aan aardappelen. De bevolking verviel toen in bijzonder grote armoede. In 1851 bezochten niet minder dan 181 kinderen de armen school. Tot overmaat van ramp brak in 1849 de cholera uit met als gevolg dat in deze omgeving 23000 slachtoffers vielen. De desolate toestand waarin het vis sersdorp verkeerde blijkt uit het feit dat bij de bank van lening 10.000 pan den werd beleend! Een grote vooruitgang op sociaal ge bied was de oprichting van een burger lijk armbestuur Ook aan het wezen- vraagstuk werd meer aandacht besteed. Een bloeitijdperk was er onder bi meester De Ridder. Het gesprokene werd na de pauze door vertoning van dia's nog toegelicht Visserij om Noord blijft slecht Het blijft goed weer om de Noord, tnaar de vlsserU Is daarmee beslist niet in overeenstemming. De schepen moes ten gisteren genoegen nemen met vang sten van 50 tot 150 manden wijting, koolvls en andere vissoorten per etmaal. Langs de kust was het 70 tot 120 kilo tong en 7 tot 10 manden schol per et- B|j de Pittboel vingen de schepen per etmaal 200 tot 300 kilo tong, 8 tot 12 manden schol en 2 tot 3 manden tarbot. Donderdag zorgden precies 20 schepen in IJmuiden voor een aanvoer van 2100 kisten verse vis. Er waren 200 kisten schelvis, 30 radio, 270 wijting, 300 gul kabeljauw. 150 sardien. 100 diversen, tarbot, 80 koolvis, 465 makreel, 200 ring, 250 kleine kisten haring, 155 sohol 250 stijve kabeljauwen en 5000 kilo tong. Aan de markt kwamen onder meer dc treilers Post Boy 1JM 35. Claesje RO 46. Deining KW 8 en de KW 80. En vandaagT Voor vandaag verwachtte men tong, schol en wijting van de loggers en ters. Van de treilervloot waren geen schepen thuiisstomend. Goede pryzen De prijzen waren donderdag opnieuw hoog. Dat was niet verwonderlijk, wan de aanvoer van verse vis was schraal. De verse haring liep van f 14 tot f 24 per kist van 50 kilo De sdhelvisprijzen daalden wel maar liepen nog altijd van f 27 tot f 76 per kist van 50 kilo.De tong noteerde f4 tot f4.80 per kilo. Een beste prijs. Hoornespolder In ons artikel over de Hoornespolder is de gedachte gewekt als zou het ge meentebestuur van Katwijk denken aan een groot Katwijk met meer dan 100.000 oners.Het is echter zo, en dat wilden ook schrijven, dat men denkt aan nieuwe wijk, waarin ruim 10.000 sen zullen kunnen wonen. (Advertentie) BEDDEN DEKENS MATRASSEN Fa. J. BUIS Zn SLUISWEG 25 KATWIJK AAN ZEE. TEL. 2964. tegen Ter Leede is als volgt: doel: B. Heemskerk, achter: H. de Mooy en B. Kralt, midden: G. van Starkenburg, in der Sleet en J. Bleichrodt, voor: H. v. d. Kamp, G. v. d. Kwaak. T. v. d. Mey, C. Heemskerk en T. van Luylen. TELEFUNKEN RADIO en T.V. UW DEALER KROMHOUT HILLEGOM Wethouder W. F. van Dam In verband met zijn gezondheidstoe stand heeft wethouder W. F. van Dam zijn lidmaatschap van het Produktschap voor Sierteeltgewassen en zijn bestuurs lidmaatschap van het „Bedrijfschap voor de bloembollenhandel" moeten neerleg gen. Een en ander betekent een gevoelig verlies voor de genoemde organen. Burgeriyke stand GEBOREN: Guustaaf Jacobus Gerar- dus, z v C D Ruigrok en H M A Koms; Matthias Adrianus Ar lat te Maria, z v J A van Trigt en H J B M Lommer so. KATWIJK AAN ZEE Wijkavond over Nieuw-Guinea De Hervormde wijkgemeente Noord- West hield een goedbezochte vergadering in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. De wijkpredikant, ds. P. Moerenhout, sprak een welkomstwoord, waarna de heer C. van der Werff uit Valkenburg een cau serie hield over de Zuidkust van Nieuw- Guinea en de Wisselmeren, toegelicht met door hemzelf gemaakte kleurendia's. Nieuw-Guinea, dat tienmaal zo groot is als_Nederland, is een merkwaardig land. van het land is ondoordringbaar door de wouden. In het midden loopt het centrale gebergte. In het zuidelijk ge deelte wordit gearbeid onder de Papoea's door de missie, in het noordelijke deel door de zending. De Amerikaanse zending komt in het zuidelijke deel ook voor. Spreker liet enkele mooie opnamen zien an Sarong. Doordat de oliewinning niet an de verwachtingen heeft beantwoord heerst daar nogal werkloosheid onder de «ea's, die op de ambachtsschool voor dat doel waren opgeleid- Sorong is hier door een dode stad geworden. Voor de oliewinning waren enkele wegen aan gelegd, maar daar het onderhoud een miljoen gulden per jaar vergt, wordt meer de helikopter gebruikt. Aangezien de Papoea weinig interesse voor de rijst bouw heeft wordit op andere plaatsen gedacht aan mechanische arbeid, doch deze staat nog in de kinderschoenen. Prachtige opnamen werden vertoond van de Wisselmeren. Deze meren liggen 1300 meter boven de zeespiegel. Dit ge bied wordt dagelijks door vliegtuigen be zocht. De hier wonende Papoea's staan op een laag peil van ontwikkeling. De overgang van het stenentijdperk naar het atoomtijdperk is dan ook zeer groot. Ten slotte liet de inleider dia's zien van zijn terugreis per KLM-vliegtuig van Nieuw- Guinea via Tokio, Aaska en de Noord- Na de pauze werd nog een verloting gehouden. Schaaknieuws In het Jeugdhuis werd de elfde ronde van de onderlinge bordenwedstrijden gespeeld. De uitslagen waren: H. Lugtfoart—W. Dorrepaal 0—1; J. de Jong—P. Dijk- drenth 10; P. BavelaarG. Haasnoot 10; W. B. SwetsL. Hus 10; P. Brands -A. Hus 0—1; J. van der Nagel—A. C. Berkheij Jr 01; M. van Duijvenvoor- den—H. Oosterink V-—KD Hoek—R. Munneke 1—0; F. Knol—C. Barnhoorn 10; D. HazenbroekW. B. Swets 01; J. Zuijderduijn—E. H. van Galen M—M; RousA. C. Berkheij Sr. 10. Ook een der jeugdgroepen was pre sent De 32 jongelui toonden zowel bij het onderricht als bij het spel volle be langstelling. Stoffelijk overschot aangespoeld Gisteren is het stoffelijk overschot van het vierjarig jongetje C. van den Ma- rel uit de Batavenstraat, dat dinsdag in de Watering is verdronken, aan het strand bij Wassenaar aangespoeld. Carillonbespeling Morgenmiddag zal van 4 tot 5 uur de beiaardier Hessel H. de Harder een carillonbespeling geven. Het programma luidt: 1. Heer Jezus heeft een hofke; 2. Air van G. F. Handel; 3. liedbewerking op een melodie van W. A. Mozart; 4. Liebes Madchen, hor mir zu van W. A. Mozart; 5. 2 Friese liederen; 6. Berceuse;; 7. Avondliederen. Hoog cn laag water Zaterdag: hoog water 0.38 en 13.02 uur; laag water 8.42 en 21.07 uur. Zaterdagmorgen 9 uur begint onze Sluisweg 86 Katwijk aan Zee

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11