Ilicuiuc geïhsctfe GTourant 43 JODEN VERDRONKEN (op weg naar Israël) NIEUWS in één oogopslag- Reclame campagne BON Waalse socialisten willen doorzetten Rusland: Belgen ook weg uit Roeanda Waalhavencomplex kreeg modderbad DONDERDAG 12 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticft is ghfbltoen myn hert io tcgljenspatr Eenenveertigste jaargang Vijf riksen uit drie maken. Hoe Zie pagina 7 De Sowjetunie eist terugtrekking van alle Belgen uit het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi vanwege het verlenen van hulp aan de troepen van kolonel Moboetoe. In Katanga zijn V.N.-eenheden onderweg naar Manono, dat door pro-Loemoem- ba-troepen is bezet. André Renard, de vice-voorzitter van het socialistische Bel gische vakverbond en de grote man van de stakingen, heeft verklaard, dat de stakingen nog wel drie maanden kunnen duren. Wallonië zal ermee doorgaan, ook al wordt in Vlaan deren gewerkt. Ter hoogte van Tanger is het Hondurese plezierjacht Piscus vergaan. Veertig Joden (voornamelijk vrouwen en kinderen), die van Marokko onderweg waren naar Israël, zijn, met drie Spaanse bemanningsleden, verdronken. Mauricio Rosal, de ex-ambassadeur van Guatemala in België en Nederland, die hoeveelheden heroïne ter waarde van mil joenen dollars heeft gesmokkeld, is in de Ver. Staten ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. In Bonn is tussen Engeland en West-Duitsland overeenstem ming bereikt over een gemeenschappelijke ontwikkeling van militaire vliegtuigen. O.m. slaat het akkoord op een z.g. ver ticale jager. De communistische autoriteiten van Oost-Duitsland hebben besloten de samenkomsten ter gelegenheid van de Kirchentag in juli in Oost-Berlijn te verbieden. De nieuwe zilveren rijksdaalders zullen maandag in omloop worden gebracht. De nieuwe munt is kleiner en lichter. De papieren rijksdaalders blijven voorlopig wettig betaalmiddel. /"AM aandacht te trek- ken voor de show, die zij met een gezelschap ergens in West-Berlijn geven, wandelden de zus jes Lange op een heel merkwaardige manier door de drukste straten van de voormalige Duitse hoofdstad. Op de beroem de Kurfürstendamm zet ten ze zelfs het verkeer even stil, toen zij geza menlijk een zebra-streep U hebt het bijzondere van de gezusters al bij het be kijken van het plaatje ont dekt. De 21-jarige Christa Lange met haar beide benen Stevig op het asfalt, droeg op haar hoofd haar 20-ja- rige zuster Barbel, met een glimlach, die moest aan tonen, dat het haar geen enkele moeite kostte. De meisjes treden onder hun artiestennaam „The Mas- cotts" op en trokken ook buiten hun show natuurlijk grote belangstelling. En daarom was het te doen. En via die zusjes heb ben we ook vandaag weer getracht uw aandacht even vast te houden. Tot hier. En, naar we hopen, ook nog een paar regels verder. Want dan kunt u lezen, dat wij voor een nieuwe abon nee niet zulke halsbreken de capriolen van u verwach ten, maar dat onze aanbie ding voor zo'n welkome aanwinst in onze abonnee- registers, n.l. het nuttige en prettige boek „Tip-Parade" nog altijd geldt. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Faradc" op onderstaand adres: Twee auto's geslikt: twee omgekomenen De 45-jarige A. van Dijk uit Assen ls gisteren met zijn auto bij de Pijlebrug op de gladde weg MeppelAssen ge slipt en tegen een vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. De 19-jarige C. Wessel uit Furmerend slipte gisteren met een bestelauto op een glad weggedeelte in de Purmer en botste tegeh een boom. Later op de dag is hij overleden. Ouderlijke instemming met doden van hun zieke kinderen Zes Hambungse artsen, die in de oor logsjaren betrokken waren bij het do den van ongeneselijk geesteszieke en tevens lichamelijk ernstig misvormde kinderen in het Hamburgse kinderzie kenhuis Rothenburgsort, zal de vergun ning om hun beroep uit te oefenen niet worden ontnomen daar voor het doden van elk der kinderen de uitdrukkelijke toestemming der ouders was verkregen. Aldus blijkt uit een gezamenlijke ver klaring van de Hamburgse artsenkamer en autoriteiten van de gezondheidsdienst BIJ de Noordmarokkaanse kust is gistermorgen een jacht vergaan, t door 43 mensen voor een belangrijk aantal Joodse vrouwe het Op een bijeenkomst van 10.000 sta kers in Bergen heeft de Waalse vak bondsleider André Renard gezegd: „Dit is niet de laatste week van de staking. Zij kon nog wel eens twee of drie maanden duren. De regering zal eerder buiten adem zijn dan wij. Zo lang de stakingsbeweging stand houdt in haar Waalse bastion, zullen wij, hoe ook de houding van de Vla mingen is, de toestand meester blij ven". De verklaring van Renard werd niet slechts gezien als een dreigement tegen de regering maar ook aan de socialisten zoals Achille van AckeT die een schikking wil om de staking te beëindigen. Renard verwierp de bereidheid van de regering amendementen op de Eenheidswet goed te keuren. „Dait heeft niets ite maken met de basis-kwestie, namelijk dat de wet ingetrokken moet worden", verklaarde hij. Hij verzocht de Socialistische partij evenals gisteren „een tweede oorlogs front te openen", maar hij zei weer niet wat hij hiermee bedoelde. Renard betoog de dat de Eenheidswet vervangen moet worden door -structurele hervormingen als de nationalisatie van alle elektriciteits- is en waar men ook in Frankrijk mee bedrijven zoals dat in Engeland gebeurd bezig is". Intussen verenigde de meerderheid van de volksvertegenwoordiging zich met het door de socialisten gewenste amendement op de Eenheidswet. Premier Eyskens heeft besprekingen gevoerd met ex-premier Van Acker en met de vice-voorzitter van de Socialis tische partij. Jos van Eynde. Socialistische volksvertegenwoordigers van Wallonië, de leden van provinciale staten en alle socialistische burgemees- tere van Wallonië zullen morgen in Na- kinderen om het leven zijn gekomen. Slechts drie Spaanse bemannings leden, de kapitein, de machinist en een matroos, hebben er het leven af gebracht. Zij werden in uitgeputte toestand door een Spaanse treiler op gepikt. De ramp gebeurde tien mijl ten w ten van Morro Nueva en Alhucemas. De opvarenden waren niet bezit van uitreisvisa. Zij waren voor nemens klandestien naar Israël te Trein ramt bus: een dode Een bus van de Geldersche tramwegen is gisteravond op een onbewaakte over weg tussen Winterswijk en Groenlo door een goederentrein gegrepen. De rechter- achterkant van de bus werd opengereten. De 16-jarige Joke Schilderman uit Harre- veld werd, evenals haar tweeling zusje, met zware verwondingen in het zieken huis in Groenlo opgenomen, waaraan zij later op de avond is bezweken. Van de overige passagiers liepen er enkele lichte snij- en schaafwonden op. Het verkeer op de rijksweg Groenlo-Winterswijk is korte tijd gestremd geweest. De goede rentrein had anderhalf uur'vertraging. Op de rijksweg Amersfoort-Zwolle is gistermiddag de heer Haverlach, groente handelaar in Nijkerk, die met zijn motor- bakfiets in de richting van Nijkerk reed gegrepen door een hem achterop komen de personenauto. De automobilist heeft de bakfiets niet opgemerkt. De groente handelaar was op slag dood. Treinramp in West-Java Een onbekend aantal treinpassagiers is maandag op Java om het leven gekomen door een aardverschuiving op een punt in de spoorweg bijna 190 km ten zuid oosten van Djakarta. Er is ook een aantal gewonden. Het oude jacht, de 27 ton metende Pisces, was eigendom van een bewo ner van Gibraltar maar in Honduras geregistreerd. Het was een voorma lige Britse marineboot. Dinsdag was het uit Melilla in Noord-Marokko naar Gibraltar vertrokken. De beman ning bestond uit zes Spanjaarden. De passagiers waren hoofdzakelijk Ma rokkaanse Joden, die van Gibraltar naar Israël zouden doorriezen. De geredde gezagvoerder verklaarde dat zijn schip omstreeks vier uur in de morgen in enkele minuten vol water was gelopen doordat een deel van de scheepsromp het had begeven. De drie geredden zagen kans in de kleine red dingboot de plaats van de ramp te ver laten. De anderen kwamen in de gol ven om. In de loop van de dag werden tweeëntwintig lijken geborgen. Het red- dingwerk moest wegens de hoge zeeën worden gestaakt. Hieraan namen deel vier treilers en een schip van de kust wacht uit Alhucemas (Spaans Noord- Af rika), een vliegtuig uit Gibraltar, en kele snelle vaartuigen, een Italiaans schip en twee Franse schepen. i de toestand te be- Kustvaarder na botsing in veilige haven De Nederlandse motorkustvaarder Al- bert V is gisteren veilig de haven van Cork (Ierland) binnengelopen na een botsing met het 2000 ton metende Sow- jet motorschip Loksa. De Nederlander was op weg van Cork naar Londen met 500 ton staal aan boord en de Rus kwam van Riga en was op weg naar Cork met een lading vee en veevoeder. Op de beide schepen vielen geen gewonden. Het Groningse scheepje Jura is van morgen aan de grond gelopen bij Bac- ton aan de Engelse oostkust. Het schip, dat eigendom is van J. Swiers in Gro ningen en dat 285 ton meet, liep even na laag water aan de grond zodat er alle hoop was, dat het schip vanmiddag weer vlot zou komen. De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder Merak-M is gisteren met ern stige moeilijkheden aan de schroef de haven van El Ferrol .Spanje) binnenge sleept De Merak-M is met een lading stukgoed onderweg van Rotterdam naar de Pihlippijnen. Het schip zal dc reis gedicht en is een begin ge niet voor zaterdag voort kunnen zetten, maakt met hel opruimen van Het Amerikaanse vliegdekschip Franklin D. Roosevelt ligt voor anker in de Baai van Guantanamo op Cuba. Op de oever ligt een Amerikaanse marinebasis. Het schip heeft manschappen afgelost voor verse troepen. Een dag of tien houdt het enorme schip oefe ningen in de buurt. "V7"ERWACHT wordt, dat de Sowjet- unie de Veiligheidsraad vandaag zal verzoeken, een eind te maken aan het Belgische beheerschap over Roe anda-Oeroendi. Bovendien zijn de Russen gereed, een nieuwe aanval te ontketenen op secretaris-generaal Dag Hammarskjöld, die oogluikend toegestaan zou hebben, dat België het gebied gebruikt voor een mili taire operatie in Kongo's burger oorlog. Zorin staat bovenaan op de lijst van sprekers in de zitting van de raad, die om 16.30 uur geopend zou worden en de •klacht zou bespreken, dat - België die operatie heeft helpen organiseren. Op nieuwjaarsdag zouden troepen vervoerd zijn van kolonel Moboetoe voor een ac tie tegen eenheden in de provincie Ki- je, die achter Loemoemba staan. De Belgische ambassadeur Walter Lo- ridan zou Zorin van repliek dienen, in dien hij tot de conclusie zou komen, lat een snel antwoord op zijn plaats ls. Hammarskjöld heeft de Belgen des tijds drie protestnota's gezonden. In zijn klacht citeert Zorin deze protesten om kracht bij te zetten aan zijn eigen zaak. In een communiqué zegt de Russische regering echter officieel, dat Hammars kjöld volgens de officiële documenten bij voorbaat wist van de plannen om de provincie Kivoe van Roeanda-Oeroendi uit binnen te vallen. Deze beschuldigingen zijn hoogstwaar schijnlijk een gevolg van het feit dat het eerste protest van Hammarskjöld aan de Belgen een dag voor het lucht transport van de Kongolezen kwam. Hij zei toen van behouwbare zijde vernomen te hebben, dat de Kongolezen toestem ming gevraagd hadden voor een landing in Oesoemboera Intussen heeft de minister van defen sie van Katanga in een radiotoespraak j verklaard dat „het lot van het land thans in handen ls van het leger". Te middernacht liep een ultimatum van premier Tsjombc af, volgens hetwelk de regering van Katanga zich volledige vrijheid van handelen voorbehoudt, wanneer de Ver. Naties de Loemoemba- gezinde militairen niet verdrijven. .In Elisabethstad is echter nog niets bekend over op handen zijnde militaire acties van het Katangese leger. Dit -- slecht geoefende leger zou, wanneer het een aanval op Manono zou willen doen, ongeveer 100 km door stamgebi:J van de Baloeba moeten trekken. De Ba- loeba zijn voor het overgrote deel vij anden van Tsjombe en zij steunen de „tegenregering" van Iloenga en Mwam- ba, die in Manono de provincie Loelaba heeft geproclameerd. Bovendien zouden versterkingen voor de troepen van Loe moemba op weg zijn. De drie compagnieën Ndgeriaanse troe pen die zich in het gebied van Manono bevinden, zullen worden versterkt met een bataljon caa 600 man Marok kanen. De volkerenorganisatie stelt zich ten doel het uitbreken van een burger oorlog te voorkomen. Zeeman had vijf kilo marihuana in huis Rechercheurs van de afdeling verdo vende middelen van de Amsterdamse centrale recherche hebben gisteren de 26-jarige zeeman J. V. in zijn woning in Amsterdam gearresteerd. Ér werd een hoeveelheid van ongeveer vijf kilogram marihuana bij hem in beslag genomen. De zeeman wordt er van verdacht deze omvangrijke partij Nederland te hebben binnengesmokkeld. jQE BURGEMEESTER van Amsterdam heeft gisteren zijn nieuwjaarsrede aangewend om zijn beklag te doen over de zijns inziens kwalijke bejegening welke zijn stad van elders ondervindt. Dat „elders" was in het bijzonder Den Haag en Rotterdam. Wordt in een rede als deze over „Den Haag" gesproken, dan weet een ieder, dat het niet gaat over Den Haag als stad, maar over Den Haag als regeringscentrum. „Den Haag" is de „regering". Dit geldt uiteraard niet, wanneer ge sproken wordt over Rotterdam. Niet dat Rotterdam geen bestuur heeft het heeft er een, zo goed als de steden Den Haag en Amsterdam er een hebben. Maar de bevoegdheid van dit stadsbestuur is, als van alle stadsbesturen, locaal beperkt. Niet alleen over „Den Haag", het rege ringscentrum, ook over Rotterdam, de stad, bleek de burgemeester van de hoofdstad ontstemd. Zijn beschuldiging- gen waren, hoewel in het vage gehouden, niet gering. Zelfs moesten wij vernemen, dat Amsterdam van Rotterdam uit wordt tegengewerkt. Van tweeën één: beschuldigingen als deze zijn waar, en dan zijn ze ernstig, zo ernstig dat men zich moet afvragen, of ze niet op andere wijze aan de orde ge steld behoorden te worden of en daarop houden we het voorlopig ze zijn, zeker in de geuite vorm, niet waar, maar dan behoort een burgemeester zich ook van het uiten ervan te onthouden. Gemeenten, klein en groot, zijn in ons staatsbestel zelfstandige klein- dan wel grootheden. De grief van alle tegen „Den Haag" pleegt te zijn dat ze te weinig armslag hebben. Ze willen de zelfstandig heid ook beleven en terecht. Die zelfstandigheid ontwikkelt zich wel eens tot een tegen elkaar opbieden. Bur gemeesters ontplooien dan talenten, die men geneigd is in kooplieden en onder nemers te prijzen. De drang van vele steden naar een eigen universiteit is er een voorbeeld van. Dat er zo steden behept raken met min derwaardig- en met meerwaardigheids- complexen. Is een gevaar dat te duchten valt. Een gemeente is een staatkundig begrip. Tegenwoordig krijgt men de indruk, dat een gemeente nog veel meer is. Wij wil len niet stellen, dat een gemeente buiten het formeel staatkundige geen bemoeiin gen heeft. Maar het gaat vaak wel teveel „vanzelf" en te weinig doordacht. Dan kunnen ook gevoelens baanbreken als waaraan de burgemeester van Amster dam terecht of ten onrechte uit drukking gaf. Ja, de gemeente is wel een gecompliceerde zaak geworden. Misschien hebben we het er zelf naar gemaakt. Een bewaker van een gebouw van de Amerikaanse regering in Washington, de 40-jarige John Pledger, heeft gisteren zün vrouw en een arts doodgeschoten, daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Pledger, die bovendien twee mensen verwondde met schoten, was een van de bewakers van. het gebouw van het departement van De directie van de KLM heeft besloten bij de Douglas-fabrieken in Californië nog een DC-8 vliegtuig met z.g. „turbo-fan" motoren te bestellen. Hierdoor wordt het totale aantal DC-8 vliegtuigen waarover de KLM de beschikking zal krijgen, ge bracht op dertien. De „Ruimtegroep" van de aanstaande Ame rikaanse president, Kennedy, acht het zeer onwaarschijnlijk dat de Ver. Staten het eerste land zullen zijn dat een man in een baan om de aarde zal brengen. Een gecomplicet trekt langs IJsland Tussen dit systeem geving aanwezige rug van hoge druk wordt door zuidwestenwinden zachtere Oceaanlucht naar de Britse eilanden ge voerd. Deze lucht zei het komende et maal ook Nederland binnenstromen. Er is daarom geen vorst meer te verwach- In de zachtere lucht komt vrij veel be- op 7.53, onder 16.54 a'0e Piaa£" kwartier 16 januari. De Bill verwacht tot vri|da,»vond: WEER IN EUROPA Half tot zwaar bewolkt en op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen. Rapporten hedenmorgen zeven uur Zwakke tot matige, aan de kust tijde lijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). JJET BREKEN van een slib en water. Persoonlijke onder water. De weinige heeft van ongeveer 6000 m2. Het verkeer werd omre- perskade rond een op- ongelukken deden rich met weggebruikers, die er zich Ook enkele loodsen van de legd via Bnnsehoterweg" Arte voor* tpen nog waagden, moesten elektrische centrale VVaalha- den Toomweg en Eemh'aven- zich door een dikke brij mod- ven liepen onder, evenals de weg. Personeel van VolkeUs weg banen. Reeds kantine en de portiersloge baggermaatschappij uit Slie- slagplaats van baggerspecie heeft gisteravond in en om het Waalhavencomple: slib-invasie teweeggebracht. havenweg-Eernhavenweg in een half uur na het begin van Corn. Swarttouws stu- drecht. die ter pfaatse werk- Tal van straten, gebouwen en de onmiddellijke nabijheid van dc overstroming zette de wadoorsmaatschappij aan dc /aamheden uitvoert, wist de Rondolaan en enkele houten twee meter hoge kade weer te woonhuizen aan de rand van dichten. Gemeentepersoneel -- omleiding van het ver- Heyplaat. De meeste last ging aan de slag oa mei rkeer over Waalhavenweg der Rotterdamsche droogdok keer lussen Heyplaat en de ondervond mevrouw A. La- veelwagens en slhepwag™! andere stra en in het tuin- maatschapptj woont Hon- Vondelingenweg. Het water gendijk-van der Velden, die om de sliblaag roveel ™S- worp Heyplaat werd voor derdduizenden kubieke me- vloeide inmiddels af naar de een café heeft aan de Heyse- lijk L vVrwiiderm Iwafrd een deel onmogelijk en werd ters bagger verspreidden zich laagste delen en liet een dijk 51. De vloeren van dit is me^ mét dH werk van derhalve omgelegd. Vannacht onmiddeihjk tn alle r.eht.n- dikke sliblaag achter. Bijna houten gebouwtje werden nacht "ie? géreedgékomm "d '!tt d,'l«e r«ds S™- De «aalhavenweg liep drie kwartier duurde de mei een sliblaag van 35 een- rodat oék thaés noY v^e een afstand van onge- overstroming uit de opslag- limeler bedekt. Verder lie- straten in dere buurt onbe- kilometer plaats, die een oppervlakte pen enkele tuinen onder. gaanbaar zijn. water. Het groot deel van het personeel anderhalv D- Bilt Twenthe Ejndh. Luxemb. Partje Innsbruck Belgrado 1. bew h. bew. h. bew. I. bew. t. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1