ïlieutuc £dJtsrt)e GTtmranl TOENADERING Commentaar in verdeeld Belg ie In Kongo dreigt burgeroorlog NIEUWS in één oogopslag- Een lichte druk BON I Kamerlid Hazenbosch dodelijk verongelukt Kort geding om het Nederlandse „Twen' WOENSDAG 11 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. 'Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12071 CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „Staatvasticfi is gbeblrotn mgn bert ia tegljeaspotT 54.241 kinderen gelukkig Zie pagina 7 De socialistische oud-premier Van Acker heeft premier Eyskens van België voorgesteld via onderhandelingen een eind aan de staking te maken. De Waalse stakingsleider Renard heeft op dit gebaar van Van Acker 6cherpe kritiek geleverd. De Loemoemba-gezinde krachten zijn thans overal in Kongo aan de winnende hand. Het bewind van kolonel Moboetoe schijnt ernstig gevaar te lopen, nu pro-Loemoemba-troepen zich, met steun van bepaalde V.N.-eenheden, over het land verspreiden. De Algerijnse regering dn ballingschap is van mening, dat het resultaat van het referendum in Algerije een duidelijke neder laag voor De Gaulle betekent. Franse militaire en politie- eenheden zoeken in Oran "aar degenen, die verantwoordelijk worden gesteld voor het feit, dat vrijwel alle mohammedanen zich van stemming hebben onthouden. Het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid drs. C. P. Hazen bosch is gisteren bij een auto-ongeluk in de Ardennen om het leven gekomen. Hij nam zowel in de Nederlandse als in de Europese politiek een vooraanstaande plaats in. Minister Cals heeft aangekondigd dat de memorie van ant woord inzake de mammoetwet binnenkort zal verschijnen. Vele Tweede Kamerleden hebben zonder succes ge ïnformeerd naar de reden van de positieve verklaring van prof. De Quay vorige week, volgens welke het kabinet over de mammoetwet niet zal struikelen. Met de stemmen van de leden der sooialistisohe en liberale fraotie tegen heeft de Eerste Kamer zich gisteren akkoord verklaard met de verhoging van de kinderbijslag. Staatssecre taris Roolvink kreeg o.a. van prof. De Gaay Fortman verma nende woorden te horen vanwege het feit, dat hij niet op tijd overleg met het bedrijfsleven had gepleegd. Den Haag is uitgeroepen tot „sportstad van het jaar". Sjoukje Dijkstra is ook nu weer „sportvrouw" en Eef Kamerbeek „sportman" van het jaar. rpwiNTIG jaar heeft Francesco de Capi- tani d'Hoe uit Milaan er naar gezocht en nu heeft hij het eindelijk gevon den. En zelfs zo, dat een Zwitserse fabriek de pro- duktie van zijn vinding op grote schaal ter hand heeft genomen. Signor De Capitani mag zich de uitvinder noemen van de „zichzelf-tot-ontbranding brengende-sigaret", die in de handel bekend zal worden als „Deca". De sigaret heeft aan één der uiteinden een kleine strook van licht-ontvlambaar materiaal en dit behoeft slechts onder zwakke druk over de bodem van het spe ciaal daarvoor geprepareerde pakje te worden gewreven en de sigaret brandt. Als een soort goocheltrac. De uitvinder verklaarde bij een geslaagde demon stratie met zijn nieuwigheid, dat het bijzonder moeilijk was geweest iets te vinden, dat volkomen onschadelijk voor de gezondheid was. Dat heeft hij thans wel gevon den. Daar staat hij voor in. Of de ..Deca" gekomen is om te blijven, staat nog te bezien. Het kan zijn. Er zijn zelfs mensen, die hun tabak in een stukje krant vouwen en dat oproken. Het moet in Rusland bijvoorbeeld een heel populaire gewoonte zijn. Hoe u tegenover de „Deca" staat, weten wij niet, maar u zult er weinig voor voelen van deze krant een „shagje" te draaien. U kunt dit blad trouwens beter aan een an der laten lezen, als u het uit hebt. Wellicht kunt u dan een abonnee winnen en het boek „Tip-Parade" op die manier verdienen. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing is). Als bewys van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Proees-Eielimami begint 16 maart? Het proces tegen de jodenvervolger Adolf Eichimann zal waarschijnlijk op 16 maart in Jeruzalem beginnen, zo is dinsdag van de zijde van het Israëlische ministerie van justitie De president van de rechtbank die Eidhmann gaat berechten, is een lid van het hooggerechtshof, aldus een desbetref fend wetsontwerp dat gisteravond bij de Knessetlh-parlement- is ingediend. Dit wetsontwerp heeft 'ten doel het strafpro ces te wijzigen voor de berechting van misdadigers die ter dood kunnen worden veroordeeld. DE spanning is in België afgenomen, nadat de socialistische oud-premier Vanacker gisteravond in de Belgische Kamer van volksvertegen woordigers de eerste stap heeft gezet om te komen tot een beëindiging van de stakingen, die thans drie weken duren. Een door hem voorgestelde wijziging van de „Eenheidswet" is vandaag in aanwezigheid van minister president Eyskens in de commissie voor sociale zaken besproken en met algemene stemmen aangenomen. „De regering heeft ongelijk met te speculeren op een ineenstorting van de staking", zeide Vanacker. „Aanvaarding van mijn amendement zal weliswaar geen einde aan de heersende opwinding ma ken, maar opent de mogelijkheid tot besprekingen. Wij kunnen niet wachten, totdat een oplossing uit de lucht komt Oud-premier Vanacker verklaarde voorts „in te zien, dat de regering de orde moet handhaven". Maar onder de huidige omstandigheden moet iedereen HEEFT U OOK WIM KAN OP DE BANDRECORDER^ OPGENOMEN? NOC NIET? enegouwen Aalmarkt 12 Telef. 21782 T/" ONGO BEVINDT zich op de rand van een burgeroorlog nu aan hangers van Loemoemba ook in het noorden van de Kongolese provincie Katanga een eigen regering hebben ingesteld. Dit is gedaan door Prosper Iloenga, die minister van justitie in het kabinet van Loemoembais ge weest. Hij wordt terzijde gestaan door Remy Mwamba, ook een Ba- loeba. Zij noemen hun gebied Loe- ailaba met als hoofdstad Manono, die in het weekeinde door 600 Loe- moembagezinde krijgers is bezet. Ian Berendsen, V.N.-vertegenwoordiger In Elisabethstad, heeft de Katangese pre sident Tsjombe aangeraden, niet te po gen Manono te heroveren. Volgens de Katangese regering ls een verzoek van de Britse brigade-generaal Paul Ward, bevelhebber van de 200 V.N.-militairen in Manono, aan de Loemoembagezinde krijgers zich terug te trekken, afgewezen. Politieke waarnemers in Elisabethstad geloven dat de vorming van de provin cie Loealaba een zeer reële dreiging voor het Katanga van Tsjombe en voor de rest van Kongo inhoudt. Loealaba omvat tweederde van de huidige provin cie Katanga. Met de oost-provincie en de provincie Kivoe vormt het een geo grafische eenheid die ruwweg de oos telijke helft van de republiek Kongo omvat. In de oost-provincie is de macht in handen van Loemoemba's vroegere plaatsvervanger Antoine G-izenga, de premier van Kivoe is Anicet Kasjamoera, de minister van voorlichting uit het ka binet Loemoemba. Iloenga is eveneens een volgeling van Loemoemba. Een deel van de Loemoemba-gezinde troepen is van Manono naar het zuiden doorgestoten. Naar verluidt hebben zij echter te kampen met een gebrek aan brandstof en voorraden. Zij zouden reeds dicht bij de basis Karnina zijn. Kamina ligt in het stamgebied van de Baloeba's, doch de bewoners hebben zich tot nu toe niet vijandig getoond jegens Tsjombe. Leopoldstad Intussen beweren Kongolese autori teiten. dat er 50 agitatoren van Loe moemba uit Stanleystad naar Leopold stad zijn gegaan, om de bevolking op te zetten tegen de militaire machtheb ber kolonel Moboetoe. Verscheidene agi tatoren zouden al gearresteerd zijn en waren volgens de autoriteiten in het bezit van wapenen. In de politiebarakken in Leopoldstad en in het kamp Kokkolo zouden zich ongeregeldheden voorgedaan hebben. De politie heeft heftig geprotesteerd tegen het uitblijven van een loonsverhoging Naar aanleiding hiervan besloot de com missaris voor binnenlandse zaken Jose Nussbaumer een bezoek aan de barak ken te brengen om het standpunt van de autoriteiten toe te liohten. Toen oudere politiemannen hem waarschuw den dat hij een grote kans liep mishan deld te worden, zag hij van zijn plan af. Later op de dag gaven autoriteiten bevel alle wapenen van de politie ach ter slot en grendel te bergen. Na dit bevel zouden niettemin enkele wapenen onder het roerige politiekorps zijn uit gedeeld. De spanning in Leopoldstad steeg als gevolg van de ontwikkelingen in noord-Katanga. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, vertrekt morgen in verband met de toestand in Kongo twee dagen eerder uit Zuid- Afrika. Hy gaat naar New York terug, waar de veiligheidsraad vrijdagochtend op verzoek van de Sowjetunie bijeen komt om de toestand in Kongo te be spreken. De voorgenomen bezoeken aan Kairo, Gaza. Beiroet, Bombay en Nieuw- Delhi komen hierdoor te vervallen. Het amendement van oud-premier Vanacker heeft betrekking op de door de regering in de „eenheidswet" voorge stelde wijziging in de werkloosheids uitkeringen. Vanacker betoogde bij de indiening van het amendement, dat „de arbeiders het recht hebben op aanvul lende waarborgen". Hoewel premier Eyskens zich bereid verklaarde het amendement in de kamer commissie te bespreken, voegde hij hier onmiddellijk aan toe, dat het voorstel van de socialistische afgevaardigde „de opzet van het ontwerp dreigt te ver storen". De oud-premier had verder on der meer nog betoogd, dat wijzigingen van beeld bij koninklijke besluiten kunnen worden geregeld. In de wandelgangen van het parlement merkte men echter op, dat een dergelijke procedure in strijd met de grondwet zou zijn. Het is inmiddels niet geheel duidelijk, of de oud-premier zijn toenaderingspo ging heeft gedaan op persoonlijk ini tiatief of namens een deel van zijn frac tie, de Vlaamse socialisten. Het is be kend. dat zijn verhouding met een deel de "Waalse vleugel van de Belgische socialistische partij gespannen is, een spanning die door de stakingen nog is toegenomen. Op het in december ge houden partijcongres van de Belgische socialistische partij hebben de Luikse afgevaardigden die thans een leidende rol in de staking vervullen zelfs zijn aftreden geeist. Intussen heeft men in het Volkshuls te Luik, waar de Luikse afdeling van het Algemeen Belgisch vakverbond onder voorzitterschap van de „rebel" Renard by'een was, meegedeeld dat het amen dement van Vanacker geen oplossing in houdt voor het vraagstuk van de staking. Volgens de Luikse vakbondleiders slaat dit amendement alleen maar op van de artikelen van het ontwerp „eenheidswet". Zelfs indien alle artike- over de „sociale diefstal" van het ontwerp zouden worden gewijzigd óf onderworpen zouden worden aan uit voeringsbesluiten, zijn er nog de arti kelen over de verhoging van de indirec te belasting „die voor alles de arbeiders klasse treffen". Het gehele ontwerp ls (Voor vervolg zie pag. 11) mm In vier jaar tijds heeft de 26-janae Heluj Amade, verkeersleidsler van de „toren" van de vliegbasis Gilze Rijen, haar achtste zweefvliegrecord verbeterd. Maandag steeg zij in de „golfstijgwind" bij Issoire in midden Frankrijk met een Skylark II tot 4100 meter hoogte! Het vorige vrouwelijke hoogterecord stond sinds 1958 even eens op haar naam met 3450 meter. Hetty's eerste record was het duurrecord van 6 uur 26 min. in 1956. In 1957 kwam het doelvluchtrecord van 101 km., in 1958 het hoogterecord 3450 m. en hoogtewinstrecord 3080 m, in 1960 verbeterde zy in acht dagen driemaal het afstandsrecord: 177, 272 en 310 km. De vijf bestaande vrou welijke records zyn dus alle in haar bezit. Hetty Amade blyft nog wat in Issoire om te pogen een hoogtewinst van 5000 m te bereiken en daarmee een diamant op haar gouden zweef- vliegbrevet te verwerven. Zy is het enige Nederlandse meisje met dit Grote verslagenheid in brede kring n de Ardennen is gistermiddag bij bij een auto-ongeluk om het leven gekomen drs. C. P. Hazenbosch, anti- re volutionair lid van de Tweede Kamer, vice-voorzibter van het Euro pees parlement, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond en tweede voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereniging. De heer Hazen bosch, die gehuwd was en vader van zes kinderen, bereikte de leeftijd van jaar. .Zijn heengaan heeft aller wegen grote verslagenheid teweeg gebracht. Het dodelijk ongeluk had plaats op de weg tussen Marche en Bastenaken. De auto van de heer Hazenbosch reed een heuvel op terwyl nit de tegenovergestel de richting een grote Belgische trailer kwam, die met benzine was geladen. Deze wagen schoot plotseling door de Deze verzameling wapens w de afgelopen weken door Bel gische stakers tegen de politie gebruikttwee stukken giet ijzer van vier kilo, twee ha mers, stalen kogels, ijzeren schroeven van spoorrails, katapult, munitie, kraaiepoten voor het vernielen van auto bandenDuizend sabotage daden zijn geteldEr zijn vele gewonden. Er zijn twee doden. rem de weg was niet glad en kwam op het linker wegdek terecht. Een frontale botsing volgde. De heer Hazen bosch was op slag dood. De chauffeur van ,de trailer bleef ongedeerd. Cornelis Pieter Hazenbosch werd op 10 november 1921 te Dordrecht geboren. I Hij bezocht daar de H.B.S. en studeerde vervolgens aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Hij moest zijn stu die gedurende de oorlogsjaren onderbreken en kon eerst in 1946 zijn kandi daatsexamen afleggen. In dat Jaar trad hij in dienst bij de Stichting van de Landbouw als adjunct secretaris van de hoofdafdeling sociale zaken. In die functie werd hij lid van de looncommissie voor de Stichting van de Arbeid. In 1950 deed hij doctoraal examen en kreeg een benoe ming als secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, welke hij echter niet aanvaardde. Kort daarna voldeed hij (Zie vervolg op pag. 9) TJOE GAARNE ZOUDEN WE, bij de to plotselinge dood van drs. Hazen bosch. ons tot stilzwijgen bepalen. Onb»« grijpelijk lijkt dit gebeuren, en dan zijn woorden een wel gebrekkig middel om uitdrukking te geven aan de gedachten en gevoelens, die in een mens opkomen. Want het is wel midden uit het volle mensenleven, dat de heer Hazenbosch is weggerukt. In de felle bewogenheid, als ook en juist in deze dagen in ons land het politieke en het sociale kenmerkten, stond hij vooraan. Hij had ons ook nu over zijn standpunt niet in het onzeker* gelaten. Zijn mening was een duidelijke. Nu is daar plotseling het onbegrepene van de dood. Het gemoed is weigerachtig om deze harde feitelijkheid voor waar aan te nemen. Een nog jonge man, briljante ga ven, een snelle carrière, naar algemeen oordeel een ministeriabele figuur, met nog tal van toekomstmogelijkheden voor zich het klinkt nu alles zo vreemd, nu dit is afgesneden. Hoe groot moet niet zijn de deernis met zijn vrouw en kinderen. Wie zou ook hier niet willen zwijgen. Wie aan Hazenbosch dacht, dacht aan christelijk-sociale politiek. Dat was het, waardoor hij zich gegrepen wist. Daar voor wist hij zich bezield, daarvoor streed hij. En strijdbaar was hij. Voor christe lijke partij en christelijke vakbeweging, en daarin voor heel het politiek en maat schappelijk bestel van onze tijd, betekent zijn dood een onzegbaar verlies. Daarnaast was het de ontwikkeling binnen het nieuwe Europa, die zijn aan dacht en belangstelling had. De idee van de Europese integratie had in hem een warm, toegewijd en deskundig pleitbezor ger. Het had er alles van, dat juist ook de Europese lichamen nog bij uitstek veel van hem hadden mogen verwachten. Zijn wij, in de gejaagdheid van ons leven, ons bewust, hoe dicht wij zijn bij de dood, denken we eraan, als we voort ijlen langs de wegen? Een klein incident, cn het onherroepelijke kan zijn geschied. Hoe verspreid kunnen onze activiteiten zijn. De heer Hazenbosch vond de dood buiten de grenzen van het eigen land. In dat land wachtten hem weer vele besog nes: vergaderingen, besprekingen, rede voeringen. Stond hij niet nog vermeld voor een radiotoespraak op morgenavond? Het zal alles geen voortgang hebben. Er is over het leven van Hazenbosch anders beslist. Ons komt het onbegrijpelijk voor. Zelf echter mocht hij, ook staande in het volle leven, zich een geborgene weten. I Adenauer gelooft dat het niet onmogelijk is, dat de Westduitse politiek jegens Po len opnieuw wordt bestudeerd. Er moet een mogelijkheid tot toenadering zijn, al dus Adenauer, i Op de Franse ambassade te Rabat wordt vernomen, dat de lucht- en vlootbasis Agadir voor 1 juni van dit jaar aan de Marokkaanse strijdkrachten zal worden overgedragen. I Personeel van sleep- en veerboten van elf spoorwegmaatschappijen hebben gisteren het werk in de New Yorkse haven neer gelegd. De student A. E. van Z. die 30 november in het organisch laboratorium van de V.U. in Amsterdam plotseling onwel werd en kort daarna overleed, is niet aan de ge volgen van de proeven die er toen door hem werden gedaan overleden Dit heeft het hoofd van het arrondissementsparket te Amsterdam meegedeeld. I De Noorse regering zal het parlement voorstellen de viermijlsvisserijgrens uit te breiden tot zes mijl vanaf 1 april en tot twaalf mijl vanaf 1 september. Dit heeft de Noorse premier Gerhardsen meegedeeld. De premier voegde eraan toe, dat eerst de onderhandelingen met de landen die in het gebied vissen voltooid moeten zijn. ZON EN MAAN T?EN DEPRESSIEdie zich gisterochtend -L/ bjj Ierland bevond, is snel in diepte afgenomen en bovendien in splitst. Het ene deel bevindt zich nu in de omgeving van Stockholm, het andere is in het westelijk deel van de Middel landse Zee aangekomen. Ten westen van het aldus ontstane langgerekte gebied van lage druk is de barometer sterk gaan Er kwam een rug van hoge druk tot ont wikkeling, die zich uitstrekt van de Azo- ren tot over de Britse eilanden en in de richting van ons land beweegt. De rug zal komende nacht Nederland passeren met weinig bewolking en weinig wind. Ten gevolge van uitstraling zal dan de tem peratuur vrijwel overal een paar gi onder nul dalen. De vorst is echter niet blijvend, want een diepe, by IJsland ge legen depressie heeft op de Oceaan een itTT WFFP FT\J FTTDAD A zeer krachtige zuidwestelijke stroming *1^1 W HEK JLD1 fcUKUrA doen ontstaan, waarmee zachte lucht in de richting van de Britse eilanden wordt Rapporten hedenmorgen zeven uur getransporteerd. Deze zachtere lucht zal geleidelijk ook tot het vasteland door- dringen. De Bilt verwacht tot donderdagavond: staöon Vannacht weinig wind. Weinig be wolking en op de meeste plaatsen lichte j Holder vorst. Morgen toenemende bewolking, ypenburg bijna overal droog cn matige, aan de Vliss. kust later krachtige zuidwestelijke wind. Eelde Ongeveer dezelfde middagtemperaturen l)e" Bilt als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 nur). Zd.-Limb TAE NAAM van „Twen" het tot gebruik van naar in november verschenen i?w a^so,^ dien heeft de Duitse uitgever nieuwe tydschrlft voor jonge- „ëlsl dat d, nlim „Twen" nil studenten) ren, was de inzet van een het Nederlandse handelsregL* kort geding dat gisteren voor ter wordt geschrapt (dwang merk handelingen zijn gevoerd met meent te hebben op de naam zulks blykt) cn of het Duitse Boven- de oorspronkelijke uitgevers „Twen". Dit woord Is volgens „Twen" in Nederland recht het Duitse „Twen" (twee hem het eerst gelanceerd In heeft op deze naam als han- doch dat geen het blad „Sir" en namens de delsnaam. overeenkomst over een vorm uitgevers van dit blad kon „Dit sticht verwarring" belangengemeenschap tot mr. Pels Rycken thans mede- meende mr. Van der Veen, de president van de Amster- ƒ5000), omdat de Duitse stand is gekomen. delen, dat de Nederlandse uit- doch zyn tcgenpleiter damse rechtbank diende. De Münchcn) uitgever (Th. Martens uit De tegenpartij beriep zich gevers een overeenkomst heb uitgever van het Duitse tijd- hij recht heeft op het merk schrift onder dezelfde titel ..Twe„" wegens export van hel p, Duitse blad naar Nederland, heeft de rechtbankpresident Ue r,.d,mln v,„ de Hsen gevraagd de uitgifte van het de partij, mening ls dat daarentegen bij monde van ben aangegaan met deze tyd- betoogde gisteren in dit de propaganda", zei hy. langste korte geding laatste jaren (het nam ruim drie uur in beslag), dat HHl als mr. L. D. Pels Rijcken op schriftuitgever, die van mening handelsnaam heeft gebruikt, een mondelinge en schriftelU- ls dat de Duitsers de naam De president van de recht- ke_ bevestigde overeenkomst. „Twen" niet mogen voeren. bank, die het enigszins won- Verschil van mening be- derlyk vond dat belde par- stond ook over de vraag oi tijen na de wisseling van uit- verdracht van de studen- gever geen oplossing hebben betwistte tevens het standpunt tenuitgevery naar de uitgever gevonden, moét de "juridische Duitse uitgever, die in Miinchen wel rechtsgeldig puzzel nu oplossen. Volgende week dinsdag doet hy uit- volgens de merken, en han- is (er kon geen geschrift i algemeen verbod te bepalen Nederlandse zijde wel onder- delsnaamwet het alleenrecht den geproduceerd Brussel Luxemb Parjjs Framkfor MUnchen Zürich Mhene Madrid* Maltorca Lissabon I. bew. hljJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1