lacht „Haal die kinderen maar van boord", zei kapitein konden worden Reddingboten niet gestreken ,Hou je aan je woord" op t.v. Automonteur 's naclits ontvoerd in auto Hoe denken 780 artsen over de contraceptie? ZATERDAG 7 JANUARI 1961 Dam-vraay 43 Eerste publicatie Schaak-wang 43 In de partij Jongsma-v, d. Kleij was de stelling: Wit: Kgl, Dh6, Tal. Tel, Lc2, Pf3 en g3, pi a2. b3, f2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Dd8, Ta8 en f8, Lb7, Pf6, pi a6, b5, c6,'d7, f7, g6 en h7. Na de witte zet 1. Pf3g5 speelde zwart c6c5. In vier zetten maakte wit de schaakpartij uit door 2. Pg3h5, g6xh5; 3. Lc2xh7t, Kg8—h8; 4. Tel— e8! Een briljant torenoffer, dat gefor ceerd tot mat leidt. Er kan volgen: a) De8:, 5. Df6: mat; b) Te8:, 5. Pf7: mat; c) Pe8:, 5. Df8: mat; d) Pg8, Lg8:r en mat. Prachtig, de verschillende manie ren om de toren te nemen, en de ver schillende matbeelden. Correspondentie Het eindspel uit schaak-vraag 30 is nevenoplosbaar, schrijft de heer S. Keuning uit Rijnsburg. De stelling was: Wit: Kg3. Ld5, pi b6 en b7; Zwart: Kg8, pi d6 en f4. Hij geeft de volgen de variant aan: 1. Kh3g4, f4f3: 2. Ld5Xf3, d6d5; 3. Kg4—f5, d5—d4; 4. Kf5e5; d4-^d3; 5. Ke5—d6, d3— d2; 6. Kd6e5, d2—dlD; 7. LfSXdl, Kb8xb7 enz. Gelukkig voor het fraaie eindspel is de conclusie ech ter onjuist. Want wat speelt u na 3. Kb8xb7? Bridge Alvorens u de oplossing te geven van het 4 schoppenspel van gisteren, nog even de kaartverdeling na de le slag: HB973 C? 954 O A 7 42 4 A V 10 6 2 C? A V 7 O 43 4 A 9 Zuid, die ln elk geval één slag in klaveren en ruiten moet verliezen, mag om het spel te kunnen winnen nog slechts één slag in harten af geven. De pointe in dit spel is, dat Zuid moet verhinderen, dat Oost twee keer aan slag komt en dus niet de kans krijgt tweemaal harten te spelen, want dan gaat het contract down. De juiste speelwijze is nu als volgt: In slag 2 en 3 haalt Zuid met schop penaas-vrouw de troeven en speelt uit de hand ruiten 3 na. Aardig tegenspel is nu, wanneer West hierop ruitenheer speelt déblokkade welke Zuid moet laten houden. Speelt West ech ter een kleine ruiten, dan neemt Zuid met het aas en speelt ruiten na. West aan slag speelt klaveren terug. Zuid wint met het aas, vervolgt met kla veren en Oost komt aan slag. Oost speelt dan harten in; Zuid legt de 7, West neemt met de 10, waarna de te genpartij kan opgeven. Zowel klave ren als harten naspelen is fataal. In beide gevallen wint Zuid het spel! Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel Horizontaal; 1. ongegist druivesap, 4. dorp in N. Brab., 7. spitse bek van een vogel, 8. gekheid, 10. boom, 12. geneesheer, 14. keukengerei, 16. hoofd (Fr.), 18. salaris, 20. assistant engineer (afk.), 21. koffiedik, 23. zijtak Saaie, 25. glij voertuig, 27. plaats in de schouwburg, 29. gebod, 30. zoon van Seth, 32. water in Friesl., 34. tegen, 36. rivier in Duitsland, 38. meisjesnaam, 40. verdikking der opperhuid. 42. meisjesnaam, 43. karakter, 45. vreemde munt, 47. boterton, 48. zwemvogel. Verticaal: 1. voornaamw., 2. medi cijn (Ind.), 3. voorzetsel, 4. telwoord, 5. myth, figuur, 6. maand van het jaar, 7. rekening, 9. zijtak Douro, 11. term bij kaartspelen, 13. verstand, 15. on- bep. voornaamw., 17. droogoven tot het roosten van graankorrels, 19. stad n Noorwegen, 22. nauwe opening, 24. aardsoort, 26. wandeldreef, 28. eiland van Estland. 29. reinigingsmiddel, 31. inwendig lichaamsdeel, 33. plaats in Italië ten Z. van Padua, 35. akelig, 37. plaats in Engeland, 39. opening ener fuik, 41. gem. in Gelderl., 44. meisjes naam, 46. eerwaarde heer (afk. Lat.). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1 gelag. 5 hamer, 10 Eder, 12 Aare, 13- Be. 14- koper, 17. Gd. 18 Ans. :oi pil. 21- toe. 22. L K 24. mi, 25. moot. 26 bang. 28 Ee. 30 Sn. 32 lap. 34 aam. 36 Ens. 38 A.D-. 39 slaak. 41 Ot. 42. Nede. 44 ante, 46- krent, 47. snaar slank. 29. paar. 31 COASTER CORNELIA IN MOEILIJKHEDEN die zijn waardeloos", ging hij verder. „Vanmiddag is dat weer eens gebleken. Bij slecht weer kun je geen sloepen strij ken met een jonge en vaak onbekwame bemannig. Reddlngvlotten zijn veel beter. Die dingen kun je altijd gebruiken". Het was vrijdagmiddag niet de eerste keer dat kapitein Ludwig met zijn schip in moeilijkheden verkeerde. Met de Cor nelia B 2, die negen jaar geleden werd gebouwd, is hij ook al eens in de buurt yyiNDKRACHT acht tot negen vermeldde het weerbericht, toen de 77 Groningse coaster Cornelia B II, eigendom rederij Okke Bosma, vrij dagimiddag zee koos en koers zette naar het lichtschip Texel. Er stond eei hoge zee en er liep een zware deining, maar niets wees er op, dat zo kort na het begin van de reis al moeilijkheden zouden ontstaan. Maar acht mijl buiten de pieren, ongeveer dwars voor Scheveningen, braken in het ruim waar een lading zwaar zilverzand voor de Zweedse haven Varberg was gestouwd, enkele schotten. De lading begon te schuiven naar stuurboord en duwde de kustvaarder op één oor. (Vervolg van pagina 1. Kapitein Ludwig stuurde mt kele matrozen het ruim in om te trachten het zilverzand (dat in de glasindustnii wordt gebruikt) naar bakboord te trem Maar daar was op het hevig slinge rende en slagzij makende schip geen be ginnen aan. Tegelijkertijd gaf hij op- draaht de reddingsloep aan stuurboord te strijken om, wanneer de toestand ger werd, meteen van boord te gaan. Nau/welijiks echter was de sloep buiten gedraaid of een zware zee sloeg de boot tegen de reling in stukken Het strijken van de sloep aan bakboorc bleek onmogelijk Toen besloot de gezagvoerder nood signalen uit te zenden. Hulp kwam ei rywel onmiddellijk. Uit de Berghaver an Hoek van Holland voeren de red dingboot President Jan Leis onder leiding schipper W. van Seeters en de slepi Humber van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam uit. Uit de haven van Scheveningen vertrok de red dingboot Dorus Rijkers en van het vlieg veld Valkenburg steeg een Neptune de marineluchtvaartdienst op. Het vliegtuig was het eerst bij het ln nood verkerende sohip. De bemanning het toestel gaf de juiste positie de kustvaarder door naar Valken burg. waarop een helikopter vertrok in d< richting van de Noordzee. Paniek ontstónd niet aan boord. Dt slagzij van het schip werd niet groter en daarbij kwam, dat de wimd aan het af nemen was. t was voor kapitein Ludwig reden alle hulp van passerende vrachtschepen af te wijzen en zelf te trachten terug te •aren naar de Waterweg. Hij bleef ook bij dit besluit, toen de eerste helikopter boven het schip verscheen en de drie jongste matrozen met .een gierkabpl op- De gezagvoerder had nog geen bevel gegeven het schip te verlaten, maar toen hij de matrozen aan de kabel zag hangen, zei hy gekscherend door de radio: „Laat die kinderen maar van boord gaan. Aan hen heb ik op dit ogenblik toch niets..." GRAP In Hoek van Holland, waar de gebeur tenissen aan boord van de Cornelia B 2 met grote spanning werden gevolgd, dacht men onmiddellijk, dat de kinderen, over de kapitein had gesproken, het kroost van officieren was. Pas later bleek echter, dat de gezagvoerder zijn jongste matrozen -had bedoeld en werd er harte lijk gelachen om het grapje. Enige tijd nadat de eerste bemannings leden van boord waren gehaald, versche- nog twee helikopters. Zij brachten indcre leden van dc bemanning het vliegveld Valkenburg. De oomma.ndant van Valkenburg bood ok aan de kapitein, de eerste en tweede stuurman en de eerste machinist op te ha- maar de gezagvoerder zei resoluut tegen dit aanbod. Hij antwoordde precies zo op de uitnodiging v; Humber--kapitein de kustvaarder Hoek van Holland te slepen. Hoewel de sleepboot-gezagvoerder waarschuwde ir de naderende eb, zware grondzeeén de vallende duisternis, hield kapitein Ludw-ig het toch by zijn worn eigen kracht terug te varen was aardedonker, toen de coaster op de uitgestrekte watervlakte Europoort voor anker ging. In de salon de kapaterin staken eerste stuurman P. J. Quitte uit Den Haag, tweede stuur- nan G. D. F. Goubet uit Groningen er •erste machinist J. Hoofd uit Noordwijk lan Zee een verse si-gaar op en rustten ien half uurtje uit van de vermoeienissen ,Er kon van alles gebeuren", vertelde ka pitein Ludwig. terwijl hij zich met enige moeite staande hield in de hellende hut ,En daarom was ik bly, dat die kinderen boord gingen WAARDELOOS van Ameland op een mijn gelopen. Ver leden jaar, toen de kustvaarder Bermuda voor de Hoek verging, was de Cornelia B 2 veertig mijl van de plaats van deze tragische scheepsramp verwijderd. Nog in de loop van gisteravond kwamen arbeiders aan boord van de coaster om de lading naar bakboord te tremmen. Met behulp van twee sleepboten vertrok de Cornelia B 2 naar de Rotterdamse haven, waar de gebroken schotten ir ruim zullen worden gerepareerd. Als dit karwei gereed is kan de kustvaarder weer naar zee vertrekken, want vender is aan boord weinig averij. Acht van de twaalf opvaren den van de coaster Cornelia B 2, die gistermiddag door heli kopters van hun in nood ver kerend schip werden gepikt, werden in het zeemanshu Stella Maris te Rotterdam va kleding voorzien, daar ze tij dens hun redding nog in pyjama waren en alles achter hadden moeten laten. En nu maar v der wachten op de dingen die komen gaan Jongen weerstond vijf overvallers De 18-jarige Amsterdamse expeditie knecht R. A. van der Zee is de afgelopen nacht In de hoofdstedeiyke binnenstad door vUf mannen, die hij tevoren ln een café had leren kennen en die het op zijn portefeuille hadden voorzien, mishandeld en bedreigd. De vüf overvallers wisten hem echter niet te overmeesteren en zyn kort na het gebeurde door de politie aan gehouden. Na een bezoek gebracht te hebben aan een café op de Kloveniersburgwal wilden de vijf mannen dat Van der Zee met hen meeging naar een ander café, hetgeen hij echter weigerde De overvallers sleur den de expeditieknecht daarop in een bestelauto en trachtten hem terwijl de auto met snelle vaart wegreed zijn portefeuille met zeventig gulden afhan dig te maken. Ondanks de vele slagen, trappen en stompen die Van der Zee daar bij moest incasseren slaagden de vijf mannen er niet in hem klein te krijgen. Zelfs toen zij hem in het water dreigden te gooien gaf de 18-jarige jongen geen krimp. Op de Oostelijke Handelskade smeten ze het slachtoffer daarna uit de auto. Een seinhuiswachter van de N.S. zag dit laatste gebeuren en waarschuwde de politie, die de jongen bloedend op straat aantrof. Met behulp van het slachtoffer kon de politie de vüf mannen achterhalen. Het Amerikaanse leiger heeft een de monstratie gegeven met een nieuw licht gewicht anfci-tanikwapen dat bijzonder doelmatig is en dat door 1 man kan wor den bediend. Het nieuwe wapen, dat slechts 2 kg weegt, maakt gebruik van een nieuw ontploffend middel, Octol, dat een bijzonder krachtige werking heeft, waar geen enkele tank van de bekende types tegen bestand is. Op drie zaterdagavonden, t,w. op 18 februari, 18 maart en 15 april zal de AVRO het inmiddels van de radio bekend geworden literaire spel „Hou je aan je woord"' ook voor de televi sie brengen. De radiio-uitzendin®en gaan daarbij echter gewoon door. Voor degenen die het spel nog niet via de radio hoorden dteqe, dat hier aan. onder voorzitterschap van de Vlaamse auteur Karei Jonekheere wordt meegewerkt door Hei-La S Haase, Harry M-uldsoh, Godfried Bo- „De koperen lielm" als hoorspel De roman „De koperen helm" ge schreven door de Rotterdamse journa list Barend Maaskant is door de dra maturg Rob Geraeds bewerkt tot een hoorspel in drie afleveringen, dat de NCRV onder dezelfde titel gaat uit zenden. Het eerste deel kunt u maan dagavond 9 januari aa. horen. „De koperen helm" is de wordings geschiedenis en de groei van het Rot terdamse bergingsbedrijf Van der Tak en beslaat een periode van 60 jaren. Het was dus nodig, dat Rob Geraerds het verhaal van dit grote stuk Neder landse zeemanstraditie tamelijk frag mentarisch moest samenvatten, maar de regisseur, Johan Bodegraven, heeft alles gedaan om er toch een goed slui tend geheel van te maken. Een van de hoogtepunten in het spel zal zijn de herinnering aan het ver gaan van de ..Berlin" voor Hoek van Holland in 1907. De rollen van vader en zoon Sperling worden resp. gespeeld door Jan van Ees en Jan Borkus. Commentaar* Goed slot OMDAT zo heel veel televisiekijkers op Oudejaarsavond het getekende jaaroverzicht van de N.C.R.V. hadden laten lopen om te kunnen luisteren naar Wtm Kan, heeft de N.C.R.V. gis. teravond in de rubriek „Attentie" dit mans en Victor E, van Vriesland, vrij wel hetzelfde team dus dat televisie kijkers al kennen van „De Krinlg". Op 18 februari omvat het program ma ook de tweede show ven Mieke Tedkamp. op 18 maart is er mede een internationale artiestenparade en op 15 april wordt het eerste lustrum van AVRO s Europees danstoernooi ge- Sjoukje iveerop het scherm In de laatste week van januari, waarschynlyk op 26, 27 en 28. zal de NTS de Eurovisie-uitzendingen van de Europese kampioenschappen kunst rijden op de schaats overnemen. Dit betekent voor ons, dat we dan Sjoukje Dykstra weer zullen zien ln haar pogingen om no 1 te blyven. De wedstryden worden in Berlyn ge houden. De uitzendingen zullen op alle drie de dagen na het avondprogramma van de omroepverenigingen komen. De gewone programma's zullen daarvoor Iets bekort moeten worden. Na he»t NTS-journaal zien we om 8.20 uur de VARA op het scherm met de nieuwskroniek Espresso. Om 8 50 uur de Tv-toto. ditmaal met Harriët Freezer, Johan Kaart en Klaas Boot als gasten en om 10-30 uur zendt de NTS nog een sport- reportage uit. s "anavond "anhorei i het t het i dan het aankijkei waard. Trouu Arts stak verhuurder van auto met mes De officier van justitie by de rechtbank te Dordrecht heeft tegen de 50-jarige arts P. J. G. H. L. wonende te Alblasser- dam, acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar De arts stond terecht wegens poging tot doodslag, sub sidiair het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Hij had op 25 juli in Alblas- serdam de 45-jarige fabrieksarbeider P. D. Dekker met een mes verscheidene steken in de linkeronderarm toegebracht. Aanleiding tot deze twist was het feit, dat de heer Dekker de auto kwam terug halen, die hij aan de dokter verhuurd had. Verdachte verklaarde, dat hy zich niets in het gebeurde kon herinneren en ach teraf had gehoord. Hij betreurde de gang in zaken uitermate. De officier van justitie achtte, gehoord de getuigenverklaringen het primair ten laste gelegde, poging tot doodslag, be- Belgisch-Nederlandse vliegeropleiding nu op basis Brusthem België en Nederland hebben thans be sloten op i december 1961 op dc vlieg basis Brusthem (St. Truiden) in België begin te maken met de eerste ge combineerde voortgezette vliegeroplei ding. Deze opleiding zal worden gege- en op Fouga Magister-lesvliegtuigen iet straalaandryving. TN de nacht van 4 op 5 januari omstreeks 1 kwart voor één werd de 25-jarige automonteur C. dicht bij zijn ouderlijk huis in Tegelen aangesproken door de bestuurder van een personenauto, die vroeg of hij de automonteur was va garage C. in Tegelen. Op het bevestigend antwoord zei de bestuurder: „Wij kunnen niet verder, ik heb pech met mijn wagen en ik wil graag door naar Amsterdam. Kunt u mij helpen?" Op de vraag van de monteur, waar die wagen dan stond, ant woordde de bestuurder: „Op de grote weg". De monteur zette zijn fiets en stapte in de auto, waarvan de rr draaide. Op het moment dat hy achter ln- Onderzoek tegen Hans Globke De procureur-generaal van Frankfon heeft een onderzoek ingesteld naar ile gedragingen van Hans Globke, een van de naaste medewerkers van Adenauer. De procureur-generaal verklaarde dat het onderzoek erwge tijd aan de gang s. Hij weigerde zich er verder over uit e laten en wilde evenmin zeggen of het iets uitstaande heeft met de activiteiten van Globke tijdens het nazibewind, wat in Oost-Duitsland wordt beweerd. Glob ke zou de naziwetten hebben voorbe reid die Adolf Eiohmann in staat stelden om zijn vernietigingswerk onder de Jo den uit te voeren. stapte, werd hij vastgegrepen door een op de achterbank zittende man, die hem stevig omklemd hield en hem tegelijker tijd een prop watten met een bedwelmen de stof onder de neus duwde, waardoor de jongeman het bewustzijn verloor. Om streeks half vijf kwam de monteur weer enigszins tot bewustzijn. Hij voelde dat de auto stopte en even later werd hij door twee mannen, waarvan er één naast de bestuurder zat, uit- de wagen gezet op de Kruisberg tussen Beek en Meerssen in Zuid-Limburg. Daarna reed de auto weg in de richting Maastricht De jongeman is. nadat hij in de buitenlucht weer ge heel opknapte, te voet naar Maastricht gegaan, waar hij zich bij de politie heeft gemeld. Volgens verklaringen van de monteur sprak de bestuurder Nederlands met een zuidelyk accent De politie verzoekt om inlichtingen. programma viel op laatste gedeelte. en wel interessante filmre- 'rekkelijk cabaretje vooraf gegaan aan de actualiteitenrubriek, die ook wat slapjes werd ingezet met nog eens films over Cuba en' Fidel Castro. Daarna echter was er een goed stukje documentaire over dc Nederlandse mns- selcultuurwaarin ook burgemeester A. Willemsen van lerseke zijn mening gac Vert rbnnrf rschelde. trking de zullen lerseke dan toch behoorlijk op de been kunnen brengen. Nog een tweede burgemeester kwam i aan het woord en wel die van Rozen, burg. de heer J. C. Asclioff, die een duidelijke schets gaf van de menselijke ervaringen bij het veranderen van de maatschappelijke constructie. Al te wei nig wordt er werkelijk over gedacht, zo zei de burgemeester, welke emoties bij voorbeeld de overgang van landarbeid naar industriewerk en migratie van dorp naar stad of omgekeerd de mens Tal van voorbeelden uit zijn eigen gemeente, die zich aan de Europoort zo snel ontwikkelt, dienden als illustratie. Deze veranderende maatschappij wijst ons meer dan ooit op de opdracht tot naastenliefde, welke Christus allen, ker kdijken en buitenkerkelijken, gaf. Het werkelijk naast de medemens staan en hem helpen, ook al denkt hij over de dingen anders dan wij. aldus de heer Aschoff, dat is wat Christus ons heeft opgelegd. Een weer eens geheel andere, dagsluiting, die zeker het doel niet heeft gemist, omdat het gesprokene zo logisch voortvloeide uit de realiteit. jVTAGENOEG ALLE huieartsen, die hebben meegewerkt aan een en quête van de Stichting Bevolkings beleid, achten het van belang, dat de patiënten zich met kwesties op Maar Balto wist wat hij deed. Soms een paar maal tussen middernacht en drie uur in de mor gen, denk ik bleef hij plotseling staan, strekte de nek en liet een klagend gehuil horen. Het scheen dat hij op een antwoord wachtte en als hij iets hoorde, bleef het buiten ons bereik, maar dan ineens leek het of hij voldaan was, want eensklaps veranderde hij van richting en sloeg linksaf, recht tegen de sneeuwstorm in. Jack- straw knikte ons zwijgend toe en we begonnen de hond te volgen. Drie minuten later stootten op de verlaten hondenslee. Ernaast lagen twee in elkaar gedoken honden met hun rug- naar de wind, de snuiten tegen hun buiken, de lange staarten over hun koppen en bijna on zichtbaar in die eindeloze vlagen van sneeuw en ijs. Ze schenen zich volkomen op hun gemak te voelen de dikke vacht van een poolhond be schermt hem namelijk zo goed tegen de kou dat zelfs bij tientallen graden onder nul de sneeuw op die vacht door de lichaamswarmte gaat smel ten maar verkozen de vrijheid boven het ge mak, sprongen vlug overeind en waren in de sneeuwstorm verdwenen zonder dat we ze had den kunnen aanraken. Alleen de slee bleef over. am aan dat Smallwood er op een bepaald punt van overtuigd was geweest dat we zover toch nooit zouden kunnen komen, de hondenslee de honden een belemmering had gevonden en daarom achterliet. Eerst echter had hij de honden losgesneden en alle plaids en ook het magnetisch kompas van de slee gehaald. De man dacht letterlijk aan alles. Heel even voelde ik iets van bewondering voor Smallwoods kwalitei ten een bewondering die echter in het niet zonk, zoals ook mijn gevoelens voor Margaret Ross, bij mijn verterende haat voor Smallwood. Een haat die als een vlam in mij brandde en tot de obsessie voerde mijn vingers om die magere nek te klemmen en deze nooit meer los te laten. men een paar minuten hadden we de over gebleven stukken touw van de slee aan elkaar geknoopt, aan de voorkant bevestigd en ver volgden we de tocht, Marie LeGarde, Helene en zonder einde Mahler lagen op de slee. Weliswaar moesten Jaokstraw. Zagero en ik de slee nu trekken, maar dat betekende niets meer in vergelijking met de last die we eerst te dragen hadden gehad. Deze verlichting bleek echter maar tijdelijk te zijn. We bevonden ons nu op het zachte gladde ijs van de Kangalakgletsjer, maar schoten desondanks niet harder op dan vóór het vinden van de slee. De storm had zijn maximum bereikt en floot bijna horizontaal langs de grond. Enorme wol ken striemende sneeuw en ijsnaalden maakten het zicht volkomen onmogelijk. Vaak moesten we stoppen, omdat een van ons dreigde weg te waai en en voorgoed te verdwijnen en vlug moesten we hem dan vastgrijpen. Een paar maal schoof de nog steeds bewusteloze Theodoor Mahler van de slee, tot ik ten slotte Brewster vroeg naast hem te gaan zitten. De kolonel protesteerde heftig, maar scheen toch blij te zijn dat hij even kon rusten en ik het hem gevraagd had. Hoe het verder ging, weet ik niet preoies meer. Vermoedelijk was ik niet helemaal meer bij mijn positieven. Met gesloten ogen ploeterde ik op mijn bevroren en als lood aanvoelende voeten verder, tot ik plotseling door Jackstraw bij de schouder werd gepakt. „Niet verder!" schreeuwde hij in mijn oor. „We moeten stoppen, en wachten tot de wind wat is gaan liggen." Ik mompelde iets dat ikzelf niet verstond of begreep, maar Jackstraw nam het voor toestem ming aan en sjorde de slee op de helling van het gletsjerdal en in de luwte van een sneeuwhoop. Een grote verbetering was het niet, maar in ieder geval hadden we op deze manier merkbaar min der last van de storm. We droegen de drie ziéicen onder een beschuttende rand en ik wilde juist gaan zitten toen ik me ineens realiseerde dat ik iemand miste. Een bewijs van de tol die ik aan de wind, de kou en de uitputting had betaald, was wel het feit dat er bijna (twintig seconden voorbij gingen voordat ik besefte dat het oir nator Brewster ging. „De senator!" gilde ik boven het lawaai de storm uit tegen Jaokstraw. „We zijn hem kwijt! Ik moet terug om hem te zoeken. Binnen een minuut ben ik...." „U blijft hier!" De vingers van de Eskimo kne pen zich in mijn arm en alles wees erop dat hij me desnoods met geweld zou tegenhouden. zou uw einde betekenen. Balto! Balto!" Hij schreeuwde een paar Eskimowoorden di niet kon verstaan, maar de grote Siberiër scheen het te begrijpen, want in een oogwenk was hij verdwenen en holde hij weg in de richting die Jackstraw hem had gewezen. In twee minuten was de hond weer terug. „Heeft hij hem gevonden?" vroeg ik aan Jack straw. Deze knikte zwijgend. ..Laten we hem dan gaan halen". Balto wees ons de weg. maar Brewster konden we niet meer halen. We lieten hem liggen waar we hem gevonden hadden dood, met het ge zicht voorover in de sneeuw. De storm wierp al een deken van sneeuw en ijs over hem heen en binnen een uur zou hij een vormloze, witte hoop zijn geworden in een vormloos, wit dal. Mijn han den waren te verkleumd om hem te onderzoeken, maar dat was ook niet nodig vijftig jaar van te goed leven, van te veel eten en drinken en van kwade humeuren, wat op dat rode gezicht alle maal zo goed te lezen was geweest toen ik hem voor het eerst had gezien, hadden hun werk gedaan. Het hart vermoedelijk, een beroerte misschien, het deed er niet meer toe. In ieder geval was hij een kerel geweest. (wordt vervolgd) seksueel gebied, zoals de contra ceptie (voorkoming van zwanger schap), tot hun huisdokter kunnen wenden. 93 pet. van de geënquêteerde artsen acht voorlichting over contraceptie een noodzakelijk onderdeel van de medische hulp. Algehele of periodieke onthouding ter voorkoming van zwangerschap wordt door 19 pet. van de geënquêteerde art sen als enig aanvaardbare methode beschouwd. Aan de enquête werd meegewerkt door 780 van de 1500 Nederlandse huis artsen, die een enquêteformulier kregen toegezonden. De artsen aan wie een for mulier werd gezonden waren geselec teerd uit de naamlijst van het genees kundig jaarboek, waarin telkens de eer ste van elke drie aohter elkaar vermel de namen werd uitgekozen voor toezen ding van een formulier. Tot de 19 pet. der artsen, die alleen de algehele of periodieke onthouding aanvaardbaar aphtten, behoorde 90 pet. der katholieke artsen, 11 pet. der gere formeerde artsen en 5.3 pet. der artsen van andere gezindten. In een toelichting op de resultaten van de enquête merkt de Stichting Bevolkingsbeleid nog op, dat van de Nederlandse huisartsen 35,1 pet. hervormd is, 15,2 pet. roomskatho- liek, 8 pet. gereformeerd en 29 pet. bui tenkerkelijk. De anderen behoren tot kleinere kerkgenootschappen. Uit dc resultaten van de enquête blijkt verder, dat 87 pet. van de artsen hun kennis van contraceptieve technieken ontlenen aan eigen studie en niet aan kennis die op de universiteit werd op gedaan. 95 pet. van de geënquêteerde artsen acht onderwijs in deze materie aan de universiteiten van belang. De stichting Bevolkingsbeleid hield de enquête, omdat zij voor het bevolkings beleid de geboorteregeling (en dus de methoden ter voorkoming van zwanger schap) van wezenlijke betekenis vindt. Zij ging er voorts van uit, dat op dit terrein een belangrijke taak voor de huisartsen ligt en dat op dit gebied nog veel onkunde, misverstand en vooroor deel heerst. Het zaterdagavond-radioprogramma biedt nu weer het vanouds bekende patroon: de KRO begint om 8 uur met een uur ernstige muziek, waar in u het omroeporkest en de pianist Jo Dusseldonp onder leiding van Henk Spruit hoort in werken van Weber. De Falla en Pizetti. Om 9.10 uur begint het programma Tierelantijnen, met muziek, zang, conference en het «herts-forum en om 11 uur een nieuwe aflevering in de serie Meesterwerken van de religieuze muziek. De VARA biedt om 835 uur amuse ment in „Week uit week in", om 9.36 uur speelt het ensemble Ma- iLarsdo en om 10 uur kunt u luisteren naar het laatste deel van Scara- mouche. Om io.40 uur vrolijkheid in De Warwinkel en daarna lichte muziek. Programma voor morgen ZONDAG 8 JANUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 8.«o NWs. 848 Voor het platteland, 8.30 Gevar progr 9 45 Geestelijk leven, toe spraak 10.00 Pianorecital 10.30 Gevar progr AVRO: 12.00 Lichte muz 12.30 Sportspiegel 12.35 Orgelspel 13 00 Nws 13 07 De toestand ln de wereld, lezing 13.17 Meded en gram 13 25 Knipperlicht 14 Oo Bookibespr 14.20 Omr ork en s-il 15.25 Filmpra^tje 15.40 Koorzang 16.00 Dansmuz 16.30 Sport revue VARA 17.00 Gevar progr 17.30 V d jeugd 17.30 Nws, sportuisl. en sportjourn. VPRO: 18.00 Korte Ned Herv Kerkd IKOR: 19.00 V d Jeugd 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.Oo Nws 20,05 Prcvmenadc-ork en sol 20 50 De Kuil, hoorsp 21.25 Lichte muz 21.55 Het referendum ln Frankrijk over Algerije, rep 22.00 Gram 22.30 Nws 9.30 Nws en waterst 9 43 Gram. IKOR: 10 00 Gewijde muz 10.15 Ned Herv Kerkd 11.30 Vragenbeantw 11.43 De kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Gram. KIRO: 12.15 Buitenl eomm 12.26 Lichte muz 12.55 Voettocht Den Bosch 1961, lezing 13.00 Nws 13.05 De hand aan de pQoeg, lezing 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Instr trl0 13 50 Boekbes-pr 14.00 V d kind. 14.30 Hobo kwart 15 00 De Vliegende Hollander, le zing 15 10 Kamerkoo- 15.26 Gram 15 30 Muzikale lezing '.6.00 sport -6.n0 Godsd uite CONVENT VAN KERK LTV 17.00 Geref kerkd. NCRV: Kamcrmuz 19 00 Nws uit de kerken 1905 Koorzang 19.30 Weg en wenk der kerkvormers. lezing 3.15 Metropoie ork en solist 23.53—24 00 'T°1 ££|rrforme£,'de kerkd. KRO: 20 00 zi.ira upereueconc 2: 40 Fi'.m- ie 22 00 Gez progr AVRO. KRO, VARA en VPRO: Sport in beeld Programma voor maandag MAANDAG 9 JANUARI 1961 Hilversum I. 402 m 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws en Hammondorgelspel. 8 35 gram. 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.35—9 40 Waterst.). VPRO: 10.00 Morgenwijd:* VARA. :0^O Gram 11.15 Voordr 11.35 Tenor en plano :2.ry> Poht-.ok.-oc'. 12 20 Land- en tuinb. meded.. 12.33 V h platte land. 12 36. Lcihte muz., 13 00 NWe 13.15 V d middenstand 13.2o Licht? niuz 13 45 Wikken en wegen, praatje 14,00 Kamer- muz 14 35 Vergroting van een trouwfoto, hoorsp 15.50 Zestig minuten voor boven duo en zang ;7.3 comm :a.OO Nws r 18 50 Act 19.00 P ringsuitz: De Zllv 32430 23 55—34.00 Ni »c/s. NCRV: S<OS-ber 7.10 Gram 7.30 Ben woord voor de dag 7.40 Gewijde muz 8.O0 Nws 8.15 Radiokrant 8 33 Gram 9 00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10 10 Gram 10.'.5 Theologische ether leergang 11.00 Sopr en piano 11.30 Wed- strljdprogr 12 05 Gram 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- e" tuinb meded 12.33 Lichte muz 12.33 Gram i3 0o Nus .3.15 Proraenade-ork en sol en koor 13 55 Gram 14.05_ Schoolradio 14.35 Gevar pro gram '.5.35 Gram 16.00 Bijbeloverden- king 16.30 Sopr. bas en piano 17.00 V d fr'Ji o 17 X5 V d Jeu«d 1730 Gram 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz Op zoek naar Nieuw—Guinea's mrnoralen TT verstappon 13 00 Orgel concert .8.30 Verz progr 19.00 Nws 19.10 ^•J5ra,?,Je 19,5 Gram 30 Radiokrant 19.50 Volksmuz 2015 De koperen helm, hoorsp 21.15 Gram 2125 vocaal ens. en soMst. 22.00 Parlementai- comm 22.15 Gram 22.30 N-wp 22 40 AVOrd overdenking 22 65 Boelcbetpr 23 05 Mu zikale lezlnar Mis n—.— baretprogr 20.50 Filmprngr 21 Is Ir Journalisten Forum 22.00 Dagsluiting

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7