Üf AFRIKAANSE LANDEN STEUNEN ALGERIJE .BREDER KABINET IN LAOS Duitse volk veroordeelt het anti-semitisme ECONOMISCHE EXPANSIE VAN E.E.G. GAAT DOOR Ook de kleine dingen... Eiland gezonken DERDE RADIOPROGRAMMA Staatssecretaris Scholten heeft het invoeren van een derde radio programma nog in studie. Hij is bereid te zijner tijd de Staten-Generaal in te lichten over de resultaten van het onderzoek. De staatssecretaris deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid F. H. van de Wetering (c.h.). Deze vragen hadden betrekking over de proefuitzendingen van twee F.M.-zenders die het westen des lands be strijken. Technisch is het volgens de staatssecretaris mogelijk om de F.M.-zenders ook vopr andere doeleinden te gebruiken dan uitsluitend voor het uitzenden van de eveneens over de A.M.-zenders Hilversum I en II uitgezonden programma's. Een andere mogelijkheid is het uitzenden van een derde radioprogramma, maar op korte termijn laat dit zich niet verwezenlijken. De landen die hebben deelge nomen aan de Afrikaanse top conferentie in Casablanca heb ben besloten als gevolg van de oorlog in Algerije „hun betrek kingen met Frankrijk te her zien". Zij keurden voorts het op nemen van Afrikaanse en andere vrijwilligers in het Algerijnse Nationale bevrijdingsleger (FLN) goed. Alle landen die de strijd van de Algerijnen steunen wordt gevraagd „hun politieke, diplo matieke en materiële hulp aan de voorlopige regering van de republiek Algerije" te vergroten. Negentien doden bij hotelbrand in San Francisco Kort voor het aanbreken van de dag Is gisteren in het Thomashotel in San Francisco een ernstige brand uitgebro ken, waarbij tot nu toe negentien men sen om het leven zijn gekomen. Het 160 kamers tellende hotel was bijna geheel bezet, toen de brand op de eerste dieping uitbrak. De eigenaar, de 62-jarige Raymond Gorman, is inmiddels door de politie gearresteerd en beschuldigd van dood slag. Hij sprak de bewering, dat hij in bed had gerookt, tegen. Onmiddellijk rukte de brandweer met tweehonderd man personeel uit om het vuur te bestrijden. De brand woedde het hevigst aan de achterzijde van het ge bouw, dat aan een nauwe straat ligt en voor de brandweer moeilijk te bereiken was. In het hotel woonden veel gepen sioneerden en anderen die niet in staat waren te werken, waaronder ook invali den, die in rolstoelen zaten en zich zelf dus niet in veiligheid konden stellen. Vele van de oudere bewoners waren dronken; zij hadden juist hun pensioen- chèques geïnd. Sommige mensen spron gen uit de ramen en konden door de vangnetten van de brandweer worden gered, anderen wisten via ladders het hotel te verlaten. Zij waren allen nog in nachtkledij en kwamen buiten in een temperatuur van twee graden onder nul. Ambulances brachten de tientallen ge wonden naar de ziekenhuizen. Wijzigingen in de reisbeperkingen Het Amerikaanse ministerie van b tenlandse zaken heeft medegedeeld dat het wijzigingen heeft aangebracht in de lijst van Amerikaanse steden en ge bieden, die voor reizigers uit de Sow- jetunie gesloten zijn. Dit is geschied orr deze in overeenstemming te brengen met de plaatsen en streken in de Sow- jetunie, die voor Amerikaanse reizigers ontoegankelijk zijn verklaard. Van officiële zijde is medegedeeld dat thans 26,57 procent van het gebied der V.S. ontoegankelijk is verklaard voor reizigers uit de Sowjefcunie, terwijl Rus land 26.54 procent van het land verbo den heeft verklaard voor Amerikanen en vele andere vreemdelingen. Volgens Jean-Paul Fournier, hoofd van een missie van de internationale organisatie voor burgerluchtvaart in Kongo, is tweederde van de aanvankelijk 150 goede vliegvelden en 200 banen noodlandingen thans onbruikbaar of gebruikt. Het vliegveldstelsel in Kongo was potentieel het beste in Afrika. De landen die aan de topconferentie hebben deelgenomen Marokko, de Ver. Arabische Republiek, Guinee. Ghana Mali. Libye en Ceylon zeg gen ..vastbesloten te zijn het Algerijn se volk en de voorlopige regering van d'e Algerijnse republiek met alle mid delen te steunen in hun strijd voor onafhankelijkheid". Zoals bekend heeft ook de premier van de Algerijn se regering in ballingschap, Ferhat Abbas, de besprekingen bijgewoond. Ten aanzien van de volksstemming die morgen in Frankrijk en Algerije zal worden gehouden wordt opgemerkt, dat de conferentie „alle volksraadple gingen en referenda die Frankrijk een zijdig in Algerije organiseert verwerpt en veroordeelt, omdat de uitslagen op geen enkele wijze bindend' zijn het Algerijnse volk." De landen veroordelen ,,de hulp die Frankrijk bij zijn koloniale oorlog in Algerije van de Navo ontvangt". Alle landen wordt verzocht „onmiddellijk stappen te nemen om te voorkomen dat hun grondgebied direct of indirect voor operaties tegen het Algerijnse volk wordt gebruikt". Voorts wordt alle lan den die zulks nog niet hebben gedaan gevraagd de voorlopige regering van de republiek Algerije te erkennen. De conferentie spreekt zich uit tegen een deling van Algerije en verwerpt „elke eenzijdige oplossing en elke grondwet cfte wordt opgelegd." SS-leider aangeklaagd Een kroongetuige van het openbaar ministerie in het komende proces in Je ruzalem tegen Eichmann, de voormalige Obersturmbannführer van de S.S Kurt Becher, staat op het ogenblik zelf in Frankfort terecht. Een joodse koopman uit deze stad heeft hem ervan beschul digd, dat hij in Boedapest in 1944 18.000 dollar van hem heeft aangenomen zon der, zoals de afspraak was. zijn broer met diens gezin van deportatie te red den. De aanklager wil de 18.000 dollar terughebben. De advocaat van Becher verklaarde dat zijn cliënt het bewuste bedrag nooit heeft gekregen en dat hij bovendien veel joden heeft geholpen zonder geld daarvoor te vragen. Fidel Castro brengt volk in paniek Fidel Castro heeft de greep op Cuba verstevigd door bezit te nemen van al le mogelijke plaatsen waar verzet zou kunnen broeien. Mannelijke en vrouwelijke militairen van de burgermilitie bedienden het .an ti-luchtdoel- en anti-tankgeschut langs de kustlijn. Anderen bezetten twee rooms-katholieke scholen en een kerk in Havanna daar ook deze als „strategi sche punten" werden beschouwd. In de hoofdstad kwam nagenoeg geen enkel bericht binnen uit andere delen van het land maar wel werd voortdu rend gewag gemaakt van koortsachtige voorbereidingen om een invasie tegen te gaan. Premier Fidel Castro had eerder in de week verklaard dat de Verenigde Staten een invasie wilden ondernemen op Cuba. In Havanna waren de mondaine toe- ristenwijken vol mannen met geweren. Sommige leden van de burgermilitie waren niet ouder dan 12 jaar, maar zij waren gewapend met Tsjechische semi- automatische wapens en pantservuisten. De Nieuw-Zeelander Godfrey Bowen heeft een nieuw wereldrecord voor scha penscheren gevestigd, nl. 463 in negen uur tijd- Het vorig record, ook van Bo wen, was 456 schapen. Soms schoor hij een schaap per minuut. Drink Een nieuw jaar - een nieuw begin Amerika stemt toe De Ver. Staten hebben gealli eerde en andere bevriende mo gendheden doen weten, dat zij akkoord willen gaan met een niet-communistische regering op bredere basis in Laos, waarin ook de oud-premier Souvanna Phouma zitting zou hebben, mits koning Sa vang Vatthana daar mee zou instemmen. Amerikaanse funktionarissen ver klaarden dit nadat was vernomen dat de Sowjetunie een Brits vredesvoorstel zou hebben afgewezen waarbij Rus land de nieuwe pro-westerse regering van premier Boun Oum zou hebben moeten erkennen. Van diplomatieke zijde wordt hier vernomen dat Souvannah Pouma in middels bereidheid te kennen zou hebben gegeven om deel uit te maken van de regering Boun Oum. Intussen wijzen de laatste berichten I erop, dat de strijdkrachten van de Rapport van V.N.-commissie: De Verenigde Naties hebben giste ren een omvangrijk rapport van de Westduitse regering bekend gemaakt, waarin verklaard wordt, dat „de over weldigende meerderheid van het Duit se volk het antisemitisme krachtig veroordeelt en vastbesloten is er te gen op te treden". Het 62 bladzijden tellende document werd opgesteld op verzoek van de com missie voor de rechten van de mens van de V.N. en in circulatie gebracht door de secretaris-generaal van de V.N. Het handelde over de manifestaties van antisemitisme in de Bondsrepubliek, be ginnend m het najaar van 1959 en zich voortzettend tot het voorjaar van 1960. Na de volledige bijzonderheden gege ven te hebben van 73 gevallen, werd in het rapport de volgende slotsom getrok- Onder deze overtreders bevonden zich overtuigde anti-semieten. Zij steken hun antisemitisme niet onder stoelen of ban ken en aarzelen niet joodse medebur gers schade te berokkenen. De politieke inzichten van deze overtreders zijn ken nelijk beïnvloed door anti-semitische en radicaal rechtse geschriften. Er waren echter geen aanwijzingen van het be staan van enigerlei vorm van georgani seerd anti-semitoisme. Onder de overtre ders bevonden zich zekere elementen die de communistische ideeën steunen of die onder communistische leiding De commissie van de Europese economische gemeenschap deelt in haar vierde kwartaalbericht over 1960 mede, dat de economische ex pansie zich in de gemeenschap heeft voortgezet niettegenstaande dat de bedrijvigheid nauwelijks nog door de buitenlandse vraag werd gestimu- De uitvoer van de gemeenschap naar derde landen is in totaal slechts zeer weinig meer gestegen: de afzet naar de Verenigde Staten is teruggelopen, terwijl de stijging van de uitvoer naar andere landen aanzienlijk kleiner is geworden. Daarentegen gaf de binnen landse vraag een nieuwe expansie te zien, met name als gevolg van de ho gere bedrijfsinvesteringen in vaste ac tiva. Toch is ook sinds medio 1960 het particuliere verbruik in versneld tem po toegenomen. De industriële produktie van de ge meenschap is de laatste maanden ver der toegenomen. Het stijgingstempo was niet meer zo hoog. Niettemin bleef de toeneming ten opzichte van dezelfde periode van het voorafgaande jaar zeer aanzienlijk. Met betrekking tot de vooruitzichten voor de ontwikkeling in de eerste maan den van 1961, is de commissie van oordeel dat de totale vraag nog verder zal toenemen. Weliswaar moet worden gevreesd dat de uitvoer zal blijven stagneren, maar de totale vraag zal desondanks door verdere verhoging de investeringen in vaste activa uitbreiding van het gezinsverbrulk op nieuw toenemen, zodat ook de produk tie verder zal stijgen, zij het in langzaam tempo. De perspectieven voor de tweede helft van 1961 zijn echter vooral door de onzekerheid omtrent het conjunc tuurverloop in de Verenigde Staten en 4« mogelijke repercussie* op de we reldhandel, minder duidelijk. Toch lijkt het de commissie onwaarschijnlijk dat de expansie in de gemeenschap door versterking van externe deflatoire in vloeden zou kunnen worden onderbro ken. Het verdient naar de mening der commissie niettemin aanbeveling het het conjunctuurpolitieke instrumenta rium gereed te houden, ten einde zo no dig door doeltreffende maatregelen de gewenste economische groei te kunnen staan. De overtreders kregen de straf fen die hun toekwamen. Het zorgvuldig onderzoek naar de achtergrond van hun daden wordt voortgezet. Op het platteland van Algerije is gisteren de volksstemming be gonnen over de Algerijnse poli tiek van president De Gaulle. De joto is genomen in het dorpje Merade, waar ook de Moslem vrouwen (sommigen met de baby op de arm) naar de stem bus gingen. De aandacht moet echter gevestigd worden op een punt: het aantal over treders dat beïnvloed werd door poli tieke motieven is ongeveer een derde deel van het totaal aantal behandelde gevallen. De rest, dat wil dus zeggen de grote meerderheid, zijn herrieschop pers of er is sprake van kinderwerk. Van de 73 behandelde gevallen is slechts een vierde deel toe te schrijven aan an tisemitische inzichten. De overige over treders werden tot hun daden aangezet door zogenaamde „onderbewuste" poli tieke drijfveren. Het aantal overtreders dat uit politie ke overwegingen handelde is zeer laag, slechts 8 procent. Het onderzoek in al le lagen van de bevolking heeft aange toond, dat het Westduitse volk de uit spattingen van antisemitisme krachtig veroordeelt en vastbesloten is er tegen op te treden". Een tweemotorig particulier vlieg tuig is vrijdagmiddag kort na het op stijgen van het vliegveld van Los Angeles tegen een hoogspanningsleiding gevlogen en brandend neergestort. De vijf inzit tenden, de piloot en vier passagiers, kwamen in de vlammen om. hi eett doafe hy De „Jerusalem Post" heeft een serie voorspellingen voor 1961 gepubliceerd, waarvan djt cr een is: „De Russen zullen een man de ruimte in sturen. Hy zal weigeren om terug te ke- Men heeft met de 185 on geschoolde Italiaanse ar beiders, die in de afgelo pen maanden by verschil lende bedryven in Am sterdam zUn tewerkge steld, byzonder goede er varingen gekregen. Slechts tien arbeiders keerden naar Italië terug, omdat ze heimwee hadden. Op de dag dat Kennedy geïnstalleerd wordt (20 januari) zal zyn wassen beeld plechtig worden onthuld in het museum van madame Tussaud te Londen. Het is aan de hand van maten, die door Kennedy's perssecretaris Pierre Salinger zyn opge stuurd, geboetseerd. I)e 49-jarige Amerikaanse huisvrouw van Hongaarse afkomst, mevrouw Elisa beth Goetz, die als kook- kampioene van Amerika een veertiendaagse reis door Europa kreeg aange boden, is gistermiddag op Schiphol aangekomen. Ze zat in restaurant „Avio- en kreeg kip geserveerd, die volgens haar recept was bereid. Het recept la ten we maar achterwege, want het neemt een halve krantekolom in beslag. I Prinses Astrid van Noor wegen en haar aanstaande echtgenoot Johan Martin Ferner krijgen als huwe lijksgeschenk van koning Olav V een huis ln Sme- tad, een van de voorstad jes van Oslo. De koningin-moeder van Engeland heeft cr bij de di recties van de Engelse kranten over geklaagd, dat haar dochter, prinses Margaret, die op het ogen blik een bezoek aan Ier land brengt „teveel door de pers wordt belegerd". I Indonesië heeft een dry- vende jaarbeurs ingericht om propaganda te maken voor toeristisch bezoek uit het butlenland. Ze is inge richt aan boord van het 7000 ton metende schip Tampomas en heeft onder meer kunstvoorwerpen aan boord ter waarde van 120.000 gulden. I De staatssecretaris van defensie, lult.-gen. M. R. H. Calmeyer heeft giste ren de luchtmachtkader- school (voor onderofficie ren) te Schaarsbergen ge- Veertig leden van de Am sterdamse politie hebben gisteravond galaunifor- men gekregen, als ge schenk van het Amster damse bedryfsleven en het korps vrywillige poli tie. Ze werden uitgereikt door de voorzitter van het initiatiefcomité, mr. Sthee- man tijdens een jubileum- byeenkomst ter gelegen heid van het 15-jarig be staan van het hoofdstede- ïyke reservepolitiekorps. 8 De 24-jarige Italiaanse schaapherder Alberto Sig- norello wilde met zyn jachtgeweer de wolf dood schieten, die zyn hond aanviel. Hij miste echter, waarna de wolf eerst de hond doodbeet en zich daarna op de man wierp, die aan zyn verwondingen. regering de stad Xieng Khouang voor de tweede maal moesten prijsgeven, maar dat zij de toppen van de bergen die om de stad liggen in handen hiel den. Een korte landingsbaan by de stad ging eveneens verloren. Volgens westeiyke zegslieden zyn er ln de afgelopen 48 uur geen berichten geweest over aanvoer door Sowjet- viiegtulgen van oorlogsmateriaal. Volgens de minister van voorlichting zijn Sowjetvliegtuigen bezig personeel uit de vlakte van de kruiken op te halen. Hy zei, dat dit vermoedelijk de Noord-Vietnamese soldaten zyn die de kolonne van Kong Le volgden vanuit Vanvieng. een stad 100 km ten noorden van Vientiane, waar de Sowjets eerder per parachute voorraden hadden laten zakken. Een kolonne van de regering voert zuiveringsacties uit in de vlakten ten noorden van Vientiane. Zij heeft Ban- him Hieup bereikt. Dit ligt aan de voet van de heuvels van de bergengte die naar het Vangviengdal leidt. De permanente raad van de Zoavo de Zuidoostazlatische verdragsorganisa tie is gistermorgen weer ln Bangkok byeen geweest om de toestand ln Laos te bespreken. Na afloop van de byeenkomst heeft de vertegenwoordiger van Thailand. Konthi Soepamonkol, op een persconfe rentie meegedeeld, dat er geen enkel nieuw bewijs voor een communisti sche Inmenging met landstrydkrachten ter tafel is gebracht. (Advertentie) WITTE KRUIS Bij reumatiek, jicht of spierpijn brengt Witte Kruis snel verlichting. In te nemen naar persoonlijke voorkeur: tabletten, J0 VINCENT JJOE OUDER men wordt, hoe meer men in bewondering komt voor het leven van de gewone dag. Voor mij was het vroeger altijd jagen en jachten, oefenen en repeteren, nieuwe pro gramma's instuderen, reizen en trekken. En nuDe dagen blijven bezet, de eerste leerling komt al vroeg, maar ik kan nu genieten van de kleine vreugden van de dag. 's Morgens in de vroegte begint dat al. Zo gauw het licht wordt, gaan de balcondeuren van de slaapkamer open. En wie verschijnt daar, op de rand van de balconbalustrade.... mijn rood- borst, mijn eigen roodborst! Het is de roodborst, die 's zomers wegtrekt. Maar half oktober verschijnt hij weer, onverwacht: op een goede morgen komt hij ineens aange vlogen, nog wat schuw, maar toch wel, alsof hij zeg gen wil: ik bèn er weer. En waar ik later ook ben in mijn tuin, met hark of schoffel, altyd zit hij direct bij mij, met het kopje zijwaarts, maar de kleine kraaloogjes volgen elke beweging, die ik maak. Hij heeft zijn eigen voer- bakje, met speci- de merels graag van snoepen; maar hij is er het vroeg ste bij, hy weet, dat hij het goed bij DE SCHRIJFSTER Mevrouw Jo Bos-Vincent werd in Amsterdam geboren op 16 maart 1898. Haar zangonderricht ontving zij allereerst op de Amsterdamse Muziekschool; van mevrouw De Keer-de Lange. Haar eindexamen lerares solo zang legde zij in 1918 af. Daarna ontving zij lessen van mevrouw Cornélie van Zanten. Haar eerste openbare optre den geschiedde in 1920; in het Concertgebouw trad zij in 1923 voor het eerst op en onder Mengelberg in 1925. Wie kent niet haar internationale car- versjes, geestig of bitter, altijd charmant en speels: kleine din gen, maar juwelen van liedkunst. Wolf heeft een moeilijk leven gehad. Slechts als hij componeren kon, was hij gelukkig, maar zijn inspiratie kwam bij vlagen. Er gingen maanden, soms jaren voorbij, dat hij haast niet meer wist, dat hij musicus was, zoals hij eenmaal schreef: ,.Ik kan mij niet voorstellen, wat melodie of harmonie is." En tenslotte viel de waanzin over hem. Alleen in de korte periode van zijn leven, dat hij liederen schreef, was hij gelukkig geweest, had ook hij kunnen genieten van de kleine dingen, die zo verrukkelijk zijn. Hij zal ook genoten hebben, zoals ik nu in december geniet van mij® opge knapte tuin, waar door de verse zwar te tuinaarde heen, al groene puntjes verrijzen van de verwilderde narcis sen, waar ik al uitkijk naar de crocus- knopjes onder de berken, waar de li gusterhaag jonge, groene bladeren ver toont, de seringen al zwellende knop pen dragen en de winterjasmyn vol gele bloemen zit. En nu het bui ten kil is en voch tig pn mistig, heerst heeft. Iets later 's mor gens verschijnen de mezen op het balcon, de kleine pimpelmezen met hun blauwe kop jes, de gele kool mezen met hun zwartgestreepte buiken de mannetjes met brede strepen, de vrouwtjes fijner getekend brutale schatten, die, als de bal condeuren eens later opengaan, tegen de ruiten tikken en die 's zomers, als de deuren 's nachts open blijven, om vijf uur reeds de slaapkamer binnen vliegen e® om mijn hoofd heen fladde ren om mij te wekken, als de pinda's nog niet klaarliggen. En al spoedig kamen dan de merels, de vinken, de lijstens en de mussen, tot alles weg vliegt. als de grote Vlaamse gaai zijn portie komt halen. Zo begint mijn dag, met kleine vreugden. En grote vreugden heb ik dan niet nodig. Er bestaat een lied óver deze kleine vreugden, een lied van Hugo de Wolf: „Auch kleine Dingen können uns ent- zucken": Ook kleine dingen kunnen verrukkelijk zijn. Ik heb het veel ge zongen. Hugo Wolf plaatst het voorop, in de eerste bundel van zijn Italiani- sches Liederbuch, een verzameling van 50 korte liederen, in het Duits vertaal de Italiaanse volkspoëzie, meestal nog steeds een begrip. In 1953 zij afscheid van het podiui sinds 1955 is zij zang-pedagogi in Aerdenhout. huis nog de Kerstvreugde: er bloeien witte hya cinten en witte cy clamen voor mijn kleurrijke kerst triptiek, een repro ductie van Hugo van der Goes' be roemde schilderij van het Kerstge beuren. En wat zijn brandende kaarsen niet verrukkelijke kleine dingen, met hun warme gouden gloed, als buiten de mist tussen de bo- En De avondklok, die na de revolutie van 14 juli 1959 in Irak werd ingesteld, is opgeheven. Tsjechische technici hebben een nieuw apparaat ontwikkeld voor het verscherpen van röntgenfoto's zodat deze bij daglicht kunnen worden bestu deerd, gefilmd of per televisie uitge zonden. Het apparaat is reeds in enkele ziekenhuizen geïnstalleerd. Op het eerste internationale televisie festival dat van 15 tot 28 januari in Monte Carlo wordt gehouden zullen 69 films uit negen landen worden vertoond, te weten Duitsland, Engeland, Argentinië, Canada, de Ver. Staten, Frankrijk, Japan, Luxem burg en de Sowjetunie. 490) Op een afstand van 1000 km ten Z.W. van de zuidelyke punt van Sumatra liggen de Cocos- of Kee- lingseilanden, bestaande uit een twintigtal kleine koraaleilandjes met een totale oppervlakte van ongeveer 5 vierkante kilometer. Zy zijn be woond door een handvol Maleiers. wat Enropeanen en Chinezen en enige Indiërs. Van veel betekenis is dit allemaal niet, maar toch hebben de Cocoseilandcn sedert ruim 50 jaren een belangrijke functie in de wereld omdat zy het knooppunt vormen in het net van telegraaf kabels. dat van daar uitgaat naar Zuid-Afrika, Australië en Java. Toen in de laatste wereldoorlog de Japanners door snelle acties geheel Z.O. Azië in hun macht hadden ge kregen, was het voor de geallieerden van eminent be lang de Cocoseilan-, den te behouden, waardoor de kabel - verbindingen met Australië en Zuid- Afrika in stand kon den blijven. Maar een vloot om deze TOCH IS IIFT ZO! te lyken ontbrak en van een garnizoen of van verdedi gingswerken kon op de Cocoseilandcn niet gesproken worden. By de eerste wandeling in die richting hadden de Japanners de eilanden zonder slag of stoot kunnen bezetten. Maar zolang dit niet het geval was. moest er voor het behoud van deze eilanden iets gedaan worden. Welnu, er werd iets gedaan, al moet worden toegegeven, dat de oplossing ons by zonder kinderachtig in de oren klinkt en volgens iedere buitenstaander geen enkele kans van slagen zou hebben Uitgaande van de veronderstelling, dat de Cocosellanden bij de Japan ners betrekkeiyk onbekend zouden zijn omdat ze geheel buiten de routes hunner schepen lagen, werden deze eilanden zoveel mogelyk uit alle literatuur en radio-uitzendingen ge weerd en van de bestaande kaarten geschrapt. De eilanden werden „tot zinken gebracht' en in yltempo wer den duizenden kaarten van de In dische Oceaan gedrukt waarop de Cocosellanden in het geheel niet voor kwamen. Op alle mogelyke manieren werd daarna gezorgd, dat deze nieuwe Britse zeekaarten in handen van de Japanners werden gespeeld. Het spelletje lukte, want toen de Japanners de Chrlstmaseilanden be zetten, bleken zy niet het flauwste vermoeden te hebben van het belang- ryke kabelstation, dat op 800 km afstand voor het grypen lag. Hun kinderlyke onwetendheid ging in dit opzicht zelfs zo ver, dat zy op een nacht met hun vloot de Cocoseilanden op schootsafstand passeerden, zonder ze zelfs maar met een blik waardig te keuren! Tegen het eind van de oorlog werden de eilanden weliswaar door de geallieer den krachtig ver sterkt en voorzien van vüegbases, van waaruit doelen op Java bestookt zou- den kunnen worden, maar als zodanig hebben zy nooit dienst gedaan Bij de capitulatie van Japan werd ontdekt, dat de Japanse marine des- tyds braaf alle bestaande kaarten van dit gedeelte van de oceaan had vernietigd en dankbaar gebruik had gemaakt van de „nieuwe" Britse zee kaarten. In de grote bibliotheek van Tokio hebben natuuriyk gedurende de gehele oorlog nauwkeurige zee kaarten gelegen, waarop de Cocos ellanden in alle details voorkwamen, maar daar was nooit naar gekeken. Evenmin als naar onze trouwe Bos atlas! O ja, we wilden U nog vragen In het vervolg het zaterdagavondblad van onze krant te bewaren, want dit vertegenwoordigt een waarde van een ruwe 140 miljoen gulden. En het zou jammer zyn, indien U daaraan ongewaarschuwd voorby ging. Daarover een volgende keer. met muziek niet talrijke kleine din gen te bedenken; vroeger moest ik er met Kerstmis op uit, soms tweemaal op de beide Kerst dagen en ook ver der de hele winter was ik steeds op pad. Weken achtereen leefde ik alleen in treinen, hotels en in concertzalen, kende ik de kleine vreugden van het huiselijk leven haast niet, en nu... Ik heb in de loop der jaren een grote discotheek verzameld; ik kan het Weiihnachtsoratorium en de Mat- theuspassion in mijn kamer laten klinken en Bach's Hohe Messe, Beet hoven's Missa Solemnis, opera's met de prachtigste orkesten, de heerlijkste stemmen, alle grote symphonische werken. En wat VTaa-g ik aan mijn men, ale wij 's avonds bij het haardvuur zit ten? „Laat Claudio Arrau of Lipatti nog eens spelen". En dan luister ik naar een Inpromptu van Schubert naar een sonate van Scarlatti, piano muziek voor de huiskamer. Of wij la ten de grote Franse zanger Gérard Souzay de verrukkelijke Bach-kantate zingen: „Ich will den Kieuzstab gerne tragen". Er zijn kwartetten van Schu bert, van Mozart en Beethoven en zo veel andere grote componisten. Er zijn kleine feestelijke divertimenti van Mo zart. tafelmuziekjes en dan het ver rukkelijke for ellenkwintet van Schu bert, toch ook als amusementsmuziek geschreven voor een rijke maecenas, die zo verrukt was van Schubert's be roemde lied „Die Forelle". Kleine juwelen zijn dit van de groot- sten der grootsten, grootse intieme muziek. En dat is het, wat ik nu op mistige winterdagen zoek, dat ik nu zomaar, dank zij de moderne techniek, in de huiskamer kan halen, uitgevoerd door fenomenale kunstenaars, na ja ren studie, met enorme toewijding «n wier hart openstaat voor de schoon heid, die God aan de mensen van goe den wille geschonken heeft. Ja, auch kleine Dingen können uns entzucken ook kleine dingen kun nen verrukkelijk zijn: een roodborst, een groen ligusterblaadje in de win terse tuin, een kaarsevlam in de mist, een Impromptu van Schubert. Advertentie Verkoudheidsbacillen ijn als de dood AJt i.io) - Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Hulpprogramma voor Baloeba's De F.A.O., de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties heeft een programma opgesteld voor hulp aan de Baloeba-vluchtelingen in Kongo. Hiermede zal een bedrag van ongeveer 23 miljoen zijn gemoeid in een periode van zes maanden. Het aantal Baloeba-vluchtelingen in Kongo bedraagt ongeveer 300.000 en naar schatting zullen voor hen 10.000 ton maïs, 10.000 ton rijst, 3.000 ton ge droogde vis en 1.500 ton palmolie no dig zijn. De Verenigde Staten hebben al maïs en melkpoeder aangeboden, en Noor wegen gedroogde vis en melkpoeder. Macmillan gaat naar Japan De Britse minister-president Hanold Macmillan is uitgenodigd voor een be zoek aan Japan. De datum voor dit be zoek is echter nog niet vastgesteld. De woordvoerders spraken over een bericht in het invloedrijke dagblad Asa- hi, waarin stond, dat het ministerie van buitenlandse zaken voorgesteld had Macmillan in april naar Japan te la ten komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5