Wethouder met twee ganzen opende de Gansoordbrug Ook in Leiden kan glastekort worden verwacht DE BRUG IS WEER OPEN! A. ZWART Is overleg niet mogelijk, clan is onteigening onvermijdelijk Pifmanschool Moderne mensen leven blij op CQCOS MEUVE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 7 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, nijjoarsveziede. Leiderdorp, Kantine Touwfabrie- ken, 36 uur: Snelschaaktoernooi tg.v. zilveren jubileum V.T.L. Maandag I De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto- I grafen, P. de Jong over kleurendiapro- I jectie en zwart-wit vergrotingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Opera Dido and Aeneas, van H. Purcell, door Alma Materkoor. Woensdag Bevrijdingskerk, Arent Bruunstraat, 8 uur: Officiële opening Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 uur: Dr. G. D. van Wengen over „Muziek in het Caraïbisch gebied". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Derde concert Kunstkring Voor Allen. Herman Kreb- bers, viool, Danièle Dechenne, piano. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Donderdag Gulden Vlies, 2.30 uur: Openingsmid dag Ned. Ver. „Hartige hapjes in ur; Jiergearkomste Harriet Freeser ove de literatuur". Kleine Burcht, 8 Selskip Fryslan'. Schouwburg, 8 uur: Haags Studenten Cabaret „Met Huid en Hagenaar", voor K. en O Den Haag, gebouw K. en W., Snip en Snap Revue, vertrek 7 uur n.m. Stations plein, voor K. en O. Vrjjdag Den Haag,gebouw K. er W., Snip en Snap Revue, vertrek 7 uur n.m. Stations plein, voor K. en O. Film* Casino (2.30, T en 9.15 uur}-: Wir "Wun- derkinder (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hier is Lemmy Caution (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rear Win dow (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dreigende heuvels (14 jaar); donderdag: Babette op het oorlogspad (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Iwan de Verschrikkelijke (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (18 jaar). Tentoonstel linge n Rijksmuseum van Oudheden, Panorama der prehistorie (tot 15 januari) Hal academie, schilderijententoonstel ling uit Britse Gemenebest (tot 10 jan.) Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot 23 januari). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut. Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- 1 straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 8.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6. juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling. geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. IN REGENSTROMEN is gistermid dag om half vier de Gansoordbrug geopend. Welgemoed hield wethouder Jonge- leen aan de kant van de Hogewoerd voor de microfoon een toespraak en zijn vele toehoorders een groot aantal genodigden en talrijke andere belangstellenden lieten zich even min hun glimlach van het gezicht regenen. De wethouder bracht dank aan al len, die hij deze vlotte brugbouw be trokken zijn geweest. Hij stond hij een hok, waaruit hij na zijn toespraak twee ganzen los liet, die onmiddellijk begonnen te sna teren toen zij de vele omstanders in de gaten kregen. Wethouder Jonge- leen gaf ze wat brood, wat voor de waggelende diertjes reden was zich gewillig aan een zachte leiband over de brug te laten meenemen. Ze openden de lang-verbeide brug zo goed, dat de burgemeester zijn medebestuurder van zijn voedertaak ontlastte en de ganzen met zijn royale hand nog luidruchtiger maak te in hun erkentelijkheidsbetui gingen. Leiden wordt zo langzamerhand bekend om het gebruik van dieren bij de opening van een brug. Het be gon met de Koepoortsbrug, waar een stel koeien het privilege van de eer ste autoriteiten die over een nieuwe brug mogen lopen, was toebedacht. Na de Gansoordbrug moet er in de noord-zuid-verbinding ook 'n Pauw- brug komen (over de Oude Vest). Wij betwijfelen of wethouder Jongeleen nog in functie zal zijn om zich ten slotte met een koppel pauwen als brugopener verdienstelijk te kunnen maken. In een rooms-katholiek clubhuis aan de Nieuwe Rijn werden de ge nodigden gistermiddag na de ope ning op heel plezierige wijze ont vangen door vertegenwoordigers van de Hooigracht, de Nieuwe Rijn en de Hogewoerd. De heer J. van Egmond was de gastheer. Hij wees op de moeilijkheden die met name de winkeliers door allerlei openbare werken in deze omgeving hebben moeten verstouwen. Maar nu de baan weer vrij is en de brug er eindelijk ligt, zijn ze ook dolgelukkig. Er zijn in deze bijeenkomst nog verscheidene toespraken gehouden. De heer Van der Wiel van de Nieuwe Rijn had een film opgenomen va brugbouw. Een deel daarvan kon hij vertonen. C.H.U. te Leiden bijeen „Woningcontingent Z.-Holland zeer teleurstellend" |~^E AFDELING Leiden van de C.H.U. hield gisteravond in restaurant A-' Van der Heijden een bijzondere ledenvergadering, waarvoor redelijke belangstelling bestond er waren ongeveer veertig leden aanwezig. Aan leiding tot deze bijeenkomst was de inmiddels al opgeloste kabinetscrisis, waarover voorzitter D. van der Kwaak een en ander vertelde. Hij schonk vooral aandacht aan het woningbouwprobleem. Het contingent voor Zuid- Holland, dat voor 1961 is toegewezen (6990 woningwetwoningen en 7000 premiewoningen tegen 9150 en 8000 woningen in 1960) noemde de heer Van der Kwaak zeer teleurstellend. Mr dr. K. de Vries, tweede voorzitter, die de bijeenkomst leidde, sprak in het openingswoord zijn teleurstelling uit over de geringe publiciteit, die radio, televisie en pers aan de C.H.U. schenken. Iedere Leidenaar gaat kijken en brengt tevens een bezoek aan VOOR WASMACHINES, CENTRIFUGES, GASFORNUIZEN HOOIGRACHT 18 Leiden Telefoon 23951 Leidse scholieren in actie voor rampgebied Toltèn r"11STERAVOND werd in de gym- nastiekzaal van de Leidse Hout ulo ten behoeve van Toltèn een bij eenkomst gehouden, waaraan velen enthousiast hun medewerking ver leenden. De zaal zat vol leerlingen van het christelijk lyceum Kager- Burgemeester Van Kinschot over offers wethouder Jongeleen meegedeeld, dat in de op maandag 16 januari te hou den vergadering van de gemeenteraad een voorstel aan de orde zal komen tot vaststelling van het definitieve tracé van de noord-zuid-verblnding. Ook zal een onteigenlngsvoorstel ten behoeve van deze weg de aandacht van de raadsleden vragen. De wetihouder gaf zijn toehoorders de verzekering, dat het gemeentebe stuur bereid is met de betrokkenen tot overeenstemming te komen. Blijkt dat niet mogelijk, dan zal onteigening hoe B. en W. dit middel ook als laatste mogeMj'kiheid wdMen zien - onvermijdelijk zijn. De burgemeester kwam er later, in het clubgebouw aan de Nieuwe Rijn, nog op terug. Hij stelde voorop, dat deze voor de binnenstad zeer belang rijke verbinding ongetwijfeld offers zal vragen. Maar het gemeentebe stuur zal er alles aan doen, het nadeel voor de betrokkenen zo gering moge lijk je doen zijn. Een vertegenwoordiger van de Hoge- woerd-vereniging maakte van deze gelegenheid gebruik drie wensen on der de aandacht van de burgemeester en de wethouders Jongeleen. Stolp en Drijber te brengen. H(j noemde een betere verlichting van de Hogewoerd, het parkeerprobleem op de Hoge woerd en overleg met de betrokkenen als panden moeten verdwijnen, dit laatste vooral om wrevelige onzeker- Naar aanleiding hiervan zegde de burgemeester serieuze aandacht toe. (Advertentie) Winkeljuffrouw gevraagd, 16 tot 18 jaar. v. d. WATER straat, terwijl enkele leraren even eens van hun belangstelling blijk gaven. Ton Visser uit A4 sprak een woord van welkom en hield zich, met enkele andere leerlingen, de rest van de avond bezig met het aankondigen van de programmapunten. Daar was de bij velen niet onbeken de goochelaar Farona. die doekjes, pa pieren rozetten en een grammofoon plaat liet verdwijnen en levende dui ven tevoorsdhijn deed komen. Voor muzikale noten werd gezorgd door het trio Kees Nlx van het Rem- brandt-lyceum. Henny de Haan (drum), Jack Wassenaar (bas) en Kees zelf (pia no) brachten een sfeer in de zaal, die paste bij hun aardig uitgevoerde num mers moderne amusementsmuziek. En kele klassieke werkjes speelde Jannie Baalbergen op de piano. Daan Stigter schotelde de aanwezigen een „cocktail voor iedereen" voor, be staande uit enkele grappige verhaaltjes en liedjes, de laatste soms met, soms zonder gitaarbegeleiding. Tenslotte vergastte het cabaretgezel schap Confetti de zaal op een uur lang amusement Onder het motto Propjes schieten regisseerde de heer Th. Joos- ten, leraar Nederlands, zijn „troep", die voornamelijk samengesteld was uit oud- leerlingen van het lyceum Bonaventura. De leraar Engels (B. J. Meyer) zorgde met de piano voor muziek bij schets jes, liedjes en grappen, die werden „ge bracht" door de dames I. Willems en A. Peterse en de heren B. Peters, A. Linnaertz, P. Bouman en H. van zijl. Als souffleuse fungeerde mejuffrouw G. Karthaus. Na de pauze verlootten de leerlingen van A4 een groot aantal aardige prijzen, waarvan de opbrengst gevoegd werd bij die van de entreegelden. Een flink be drag kon op deze wijze worden verza meld voor de slachtoffers van het ramp gebied Toltèn. Ook von dhij het jammer, dat de C.H.U. niet over een eigen dagblad beschikt. De heer Van der Kwaak haakte hierop in door te zeggen, dat het dagelijks be stuur juist een commissie voor de pu bliciteit heeft benoemd. Vervolgens ging de heer Van der Kwaak nader in op het waarom van dc kabinetscrisis en de woningbouw. Hij merkte op. dat er nog steeds een ze kere onwennigheid te bespeuren is ten aanzien van het extra parlementaire ka binet, dat ons land nu heeft, waarbij de ministers dus niet gebonden zijn aan het beleid van hun fracties. Al heeft de C.H.U. geen kabinets crisis gewild, een kortsluiting zoals zich op 22 december voordeed, was niet te voorkomen, aldus de heer Van der Kwaak, die vervolgens de wonmgcijfers van i960 en 1961 met elkaar vergeleek. In i960 mochten 37.500 woningwetwonin gen worden gebouwd en 42 500 premie woningen; voor dit jaar bedroegen de aantallen; 32.500 woningwetwoningen. 32.500 premiewoningen en 15 000 wonin gen in de vrije sector. Men kan zich afvragen of dit inderdaad de maximale aantallen zijn, die kunnen worden be reikt. PLANTSOEN 65 - TELEP. KS58 TYPEN STENO in 4 talen DUITS - ENGELS FRANS - SPAANS INSCHRIJVING DAGELIJKS Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Alfred, z v G Bavelaar en J Freeke; Margriet Antonia. d v G Noont en E Rijnsburger; Eric Mathijs, z v E P v Westendorp en C J E Jongsma; Cornelia Hendrika, d v H J Wanni-nkhof en C W E v Slinger- ONDERTROUWD: J J Krekelaar en M C Bronsgeest; C J van den Burg en C J de Winter; H Smut en D S van der Haven; W Haneveld en C M Reus; K Vermeer en J C M Upboff; P van Dam en C van Bohemen; W R van Alphen de Veer en A C Paulen; M Meneghini en P J L Luijendijk. OVERLEDEN: J Kaashoek. 81 jr, man; S Splinter. 74 jr, man; K J de vreugd, 32 j, echfcgen. v T Dijkhuizen. Tussen de bladzijden Rear window LUXOR. —Ook in Rear window, een al wait oudere film, toont Alfred Hitch cock zich een grootmeester wat het op wekken van spanning betreft. Het sce nario ia heel eenvoudig. Een persfoto graaf zut met een gebroken been dn hel gips en hij heeft de hele dag niet anders te doen dan vanuift zijn kamer door het venster de bewoners van het tegenover liggende huizenblok gade 'te slaan. Op een gegeven ogenblik wekken de vreem de gedragingen van één van hen zijn arg waan op en niet ten onrechte. Bijkans onder de ogen van de fotograaf moordt deze man zijn vrouw. Bij de verfilming is Hitchcock vakkun dig en geraffineerd tewerk gegaan. Men kijkt door de ogen van de nieuwsgierige fotograaf, men ziet en hoort niets méér. Flarden van gesprekken en allerlei ge luiden dringen tot de bioscoopbezoeken door en ook wanneer het beeld duidelij ker wordt doordat de hoofdpersoon var een verrekijker gebruik maakt, het geluid blijft even zwak als helt in werkelijkheid de oren van de aan zijn stoel gekluisterde man zou bereiken. Wie aanmerkingen wil maken, zou hun nen stellen, dat de regisseur zich toe spitst op de initrige en alles wat daarmee niet direct verband houdt, verwaarloost. Inderdaadwie aandachtig toekijkt zal Veemarkt te Leiden EEN GOEDE AANVOER VOOR DE TIJD VAN HET JAAR TNE EERSTE week -L' bracht een goede aanvoer en flink bezoek op de Leidse veemarkt. Vooral de schapen en varkens waren nogal ruim aanwezig, alhoewel iets minder dan op de laatste markt van 1960. De handel was over het algemeen niet slecht, op bepaalde sectoren zelfs goed of iets wil- Rundvee. Slachtvee meer aanvoer en een goede handel. Vergeleken met vorige week was er meer vraag, zodat de prij zen gemakkelijk gehandhaafd konden worden. Melkkoeien iets meer aanvoer met hogere prijzen. Goede vare koeien voor de mesterij waren er weinig (stevig in de prijs». Al met al, de afdeling rund vee toonde even meer actie. Nuchtere en vette kalveren gering aan bod met nauwelijks te handhaven prij zen. Notering vette kalveren f 2.203, vorige week f 2.203; slachtrunderen f2.65—3.25, vorige week f 2.65—3.25. Wolvee. Er was een grote aanvoer, groter dan verwacht werd: ruim 1400 stuks. Er was minder dan vorige week. gezien de slechte afloop van de laatste markt van het vorige jaar. Was de handel de 30e december traag, gisteren was hij stevig duur. Het is te hopen, dat de toe- I stand in België spoedig weer normaal wordt. Dat komt de handel in schapen zeker ten goede. Volgens de vakpers mag de handel echter niet mopperen over de gang van zaken in 1960. Varkens. Schreven wij vorige week. dat men zich moeilijk een beeld kan vormen van deze afdeling, deze week is de toestand niet veel beter geworden De markten hadden althans een wisse lend karakter. Rotterdam: maandag aanvankelijk willig, afloop duidelijk min der. Groningen: dinsdag de prijzen bewogen zich in dalende richting. Leiden: dinsdag goede aanvoer, rustige handel. Prijzen slagersvarkens f 1.89—1.92. 1 cent per kg lager dan de week daarvoor. De beurs van gisteren was gereserveerd. Biggen en schrammen. Aanvoer om en nabij de 1000 stuks, dus niet slecht. Het is geen wonder, dat de stijgende prijzen van de laatste weken enigszins tot stil stand zijn gekomen. De handel was dan ook kalm. Notering: biggen 44-48-52. gelijk aan de laatste notering. Kaasmarkt. Er werden 10 partijen Goudse kaas aangevoerd: notering le kwaliteit 2 152.22, 2e kwaliteit 2.08- 2.14. Cocos biedt volop keuze in moderne tinten en aparte dessins. Past in elk interieur. Is sterk en beslist niet duur! Aan deze onderscheiding herkent u de goede cocos! Ster-coeos is het collectieve merk van de leden aan dc Nederlandse Cocosconoentie. De mogelijkheid is zeker niet uit gesloten, dat ook in Leiden moeilijk heden zullen ontstaan op het gebied van de glaslevering. Verreweg het liggen zo goed als alle glasfabrieken meeste glas komt uit België en daar plat. Deze globale indruk verkregen wij door een gesprek met verscheidene Leidse glashandelaren. Een van hen deelde ons mee, dat er de laatste veertien dagen geen aanvoer is geweest. Een fabriek in Zeebrugge werkt op halve capaciteit en het is mogelijk, dat zij een partij glas per schip naar Ne derland zal sturen. Er gaan ook vage geruchten dat in het noorden van België een fabriek haar pro- duktie gedeeltelijk zou hebben hervat, maar de grote bedrijven, vooral in de omgeving van Charleroi, zijn gesloten. Als het glas van Zeebrugge inderdaad wordt verscheept, dan kunnen wij hier misschien over tien a veertien dagen een partij verwachten. Nu kunnen wij voor een deel terugval len op West-Duitsland en Polen, maar de kwaliteit van dat glas haalt niet bij die van het Belgische. Wat onze eigen voorraad betreft, zo ging deze zegsman voort, kan ik u zeggen, dat wij aan de vraag voor kleine objecten nog wel kun nen voldoen, maar de grote leveren nu al moeilijkheden op. Zo is er geen glas beschikbaar voor 40 woningen in Noord- wijk en 700 in Amsterdam. Een andere glashandelaar bleek zich toen de moeilijkheden zich begonnen af te tekenen, behoorlijk te hebben gedekt. Maar stagnatie zit er absoluut in, zo voeg de h(j eraan toe. De bestelde part(jen komen namelijk voorlopig niet los. Een levertijd van vier weken is normaal, nu kunnen er wel drie maanden overheen gaan. Immers, de stroom van orders ook uit Nederland is zeker niet minder geworden. Hoelang zullen de fabrieken, die eerst nog óp gang moeten komen, nodig heb ben om die achterstand ih te halen? Voor al de woningbouw en de fabrieksbouw zouden er onder kunnen gaan lijden. Een week of drie kunnen wij nog voor uit. Ongeveer 85 procent van het glas betrekken wij uit België. Wij kunnen de behoefte wel enigermate met glas uit Duitsland dekken, maar ook daarvan is door de opeenhoping van orders vertra ging te verwachten. Th. J. van der HEIJDEN liU van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Ledden Telefoon 23406 Bromfiets gestolen De Leidse politie heeft een 20-jarige inwoner van Sassenheim en diens ?2- jarige te Leiden wonende broer aange houden tenzake van diefstal van een bromfiets. Inbraak in snackbar aan Van *t Hoffstraat In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken in een snackbar in de Van t Hoffstraat te Leiden. Uit de geldbak van de juke-box wordt onge veer f 150 vermist. Onderhoud van wegen op lerrein Acad. ziekenhuis De rijksgebouwendienst heeft het uit voeren van asfalt-, klinker- en tegelbe- stratingen ten behoeve van de wegen en de parkeerplaats op het terrein van het Academisch Ziekenhuis opgedragen aan de firma Van Vemde en Te Beest te Heemstede voor f 66.200. Plaat van Jackv Paulus en Nettie Hagen In het (geref.l Veluws Kerkblad van deze week wordt gemeld dat er een grammofoonplaat gemaakt zal worden van het duo Jacky Paulus en Nettie Hagen. Beide meisjes hebben in ver- sohillende plaatsen van ons land aan evangelisatieprogramma's meegewerkt. Op weg naar een rally in Den Haag op 24 november is Netiae Hagen door een auto-ongeluk om het leven gekomen Er zijn echter bandopnamen bewaard gebleven, en op veler verzoek zal daar- van een plaat gemaakt worden. Men kan dit „vocale aandenken" bestellen bij A. Bleijenburgh. Zandkampweg 16. Ermelo of W Sevinga. Gelreweg 46. Ermelo. Dc kosten zullen ongeveer 4 of 5 gulden bedragen hij niet de pretentie voert een groot film kunstenaar te zijn. Hij neerrvt zjchzeif en zijn films niet ernstig en de toeschou wers behoeven dat ook niet te doen. Het gaat enkel om de ontspanning door de spanning. (Spannende ontspanning'). Iwan de Verschrikkelijke STUDIO. Iwan de Verschrikkelijke is het tweede deel van Eisensteins drama tisch filmwerk en het kreeg de Neder landse ondertitel „Het complot der Bo jaren". In de keldergewelven wondit po litiek gevoerd op traditioneel Russisch niveau: intrigeren en completeren. D« ex-lijfeigene Iwan zou nooit de bijnaam De Verschrikkelijke hebben gekregen als hij al dit geïntrigeer niet glansrijk te bo ven was gekomen. In de duisternis van de schaars verlichte kelders spelen de drama's rondom Iwan zich af. Het lijkt ons geen film voor de grote massa, daarvoor is hij te oud al heeft de grote Russische regisseur Eisenstein er dan ook zijn beste krachten aan ge geven en daarvoor i6 het verhaal te veel doorweven met ons niets of niet veel zeggende religieuze en mystieke handelingen en gesprekken. Voor lief hebbers is er echter groot acteertalent te zien en ook om andere redenen ls het wel interessant met dit prod uk t van de Russische filmindustrie kennis te maken. (Voor (lefhebbers). Lemmy Caution LIDO. Een film met Eddie Constan- tint loopt wel vanzelf. Dit heeft de regis seur blijkbaar door het hoofd gespeeld bij het produceren van deze rolprent. Er is namelijk geen enkele nieuwe vondst verwerkt. Men laat onze Eddie opkomen, dikwijls een partijtje veoh/ten, veel whis ky drinken en ten slotte de held uithan gen bij een aardig meisje, dat hij aan het einde als zijn toekomstige vrouw kan voorstellen. De actie ontbreekt niet, de whisky evenmin, maar de humor, waar op we gewacht hebben, helaas wel. Zoals gebruikelijk). Wir Wunderkinder CASINO. Duitsers bekijken Duitsers in de door Kurt Hoffmann geregtseerde film, waarin veertig jaar Duitsland van 1913 'tot 1953 in satirieke beelden aan ons voorbijtrekt. Het is de geschiedenis van de twee schooljongetjes: Hans Boeckel en Hans Tiches. Boeckel is de pechvogel; Tiches de carrièremaker. Dat begint al dadelijk in 1913 bij een ballonvaart ter huldiging van de keizer. De twee jongetjes willen mee als blinde passagiers. Boeckel wordt gegrepen, maar Tiohes vaart in het mandje mee. Zo zal het verder gaan in het leven. De moeilijke tijd na de eerste wereld oorlog begint. Boeckel werkt hard, stu deert flink, maar moet elag op slag in casseren in de liefde en in zijn werk. Tiches is er al vroeg bij. want hij heeft wel begrepen dat de „Partij" je welvaart en aanzien kan opleveren. In de oorlog is Boeckel het kind van de rekening, maar Tiches een man in bonus. Maar na de oorlogDan zal bet wel veranderen? Ach nee, ook nu weer weet Tiches waar Abraham de mos terd haalt, wordlt giroot-industrieel en roept Boeckel ter verantwoording, als deze als journalist de doopcel heeft ge licht van de grote Tiches. Dan komt 't slot. Tiches verlaat als triomfator het redactiebureau, maar stoeit in de liftkoker te pletter. Hij krijgt een rijke begrafenis. Boeckel zet zijn journalistieke loopbaan Men begrijpt dat Wir Wunderkinder geheel en al een kind is van het Duitse politieke cabaret. Ongetwijfeld weet men zeer geestig te zijn. maar toch is er in deze film iets, dat niet helemaal bevre digt. Dit zal echter altijd bij een satire wel het geval zijn: slechts die aspecten uit de werkelijkheid komen dan aan de orde, die zich voor (grimmige) humor lenen. Maar niet alles kan met humor worden afgedaan. Er is zoveel, dat al te ernstig is, zodat de lach. zelf de glim lach, achterwege moet blijven. Donder dag volgt een herhaling. (Satire op Duitse toestanden en karak ters). Nooit op zondag TRIANON. Jules Dassin heeft een film gemaakt over de „walletjes" van Piraeus. Manos Hadjedakis heeft er de (Griekse) muziek bijgeschreven en dit alles is een zo bruisend, meeslepend pro- dukt van levensvreugde geworden, zoals alleen maar in het zonovergoten Hellas mogelijk is, een feest van zon en vrij heid. Maar de prostitutie dan? zal men vragen. Het gaat toch over de „walle tjes". Ja, inderdaad de prostitutie is een ernstig probleem. Dat vond de Ameri kaanse filosoof en wereldverbeteraar Homer Trace uit Connecticut ook en daar om reisde hij in de gedaante van Jules Dassin zelf naar Griekenland. Of eigenlijk niet precies daarom. Hij ging naar Griekenland omdat hij meende daar ln de bakermat der Westerse bescha ving die bronnen te vinden die het ver warde Westen weer tot harmonie zou den kunnen brengen. Deze Homer is een Stoïcijn en hij treft in het huidige Grie kenland alleen maar Epicureeërs aan dat zijn mensen, die van een goed leven tje houden. In het bijzonder in de Piraeus is het epicurisme het programma van de dag. Neem bijv. Ilya een rol van Melina Mercouri), zij is de prostituée van da havenarbeiders. Als Ilya komt zwem men, zwemt alles mee. Homer wil Ilya uit „het leven" redden en haar bescha ving bijbrengen, maar net als hij denkt haar op het rechte pad te hebben- komt er een kink in de kabel en valt lya weer in haar oude leventje terug. Hopeloos en toch eindigt de film met een heel waar woord. Er is een Italiaanse Griek, Tonio. die verzot is op Ilya en haar na de krach met Homer in zijn sterke armen wegdraagt. Tonio wil haar alleen bezitten. Dan zegt de kapi tein tot Homer „Als iemand Ilya kan redden, is het alleen Tonio, omdat het alleen met liefde mogelijk is" Eerlijk »e- zegd het eerste wijze woord in deze van tijd tot tijd oergeestige film alleen door liefde. (Geestig voor wie het «aften kan). Dreigende heuvels REX. De stoere Robert Mitchum fun geert in de door Stanley Kramer ge regisseerde firn De dreigende heuvels (Angry hills) als een Amerikaanse oor logscorrespondent. die in de tweede we reldoorlog in Griekenland terecht is ge komen. Uiteraard met de bedoel'ng oor logsverslagen te maken. Hij wordt echter in een spionagecom. plot betrokken met als gevolg dat er van de hele schrijverij niets komt. Inplaats daarvan wordt de Amerikaan, die in het bezit is gekomen van geheime documen ten van de geallieerden, constant op de hielen gezeten door de Duitsers avonturen maakt de correspon- legio zijn de malen dat h(J dent r net aan de dood ontsnapt. Ten slotted hij zich door bemiddeling van en Grieken op een schip te versteken en hij d? documenten op de plaats van stemming afleveren. Spionage-avontuur)j

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3