Ds. W. L. Tukker oneens met mutatie-nota KRONIEK Landarbeiders meer loon en korter werken? mmmü i Een woord voor vandaag Easier Mission heeft zendelingen nodig Bedrijven onderhouden contact met scholen 2 KNUTSELEN OP ZATERDAG Het Grafisch Orgaan, uitgave van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond, is ont stemd over het feitdat men zich thans van alle zijden meent te moeten bemoeien met de vrije tijdsbesteding van de werkne mers. De invoering van de vrije zaterdag zou zelfs een vrijetijds- probleem geschapen hebben en allerwege beijvert men zich om de werknemers te vertellen hoe de extra vrije tijd op zaterdag morgen te besteden zou zijn. Sprekende met werknemers moet men echter lang zoeken om iemand tegen te komen, die hier in inderdaad een probleem ziet. Er is geen werknemer te be kennen, zo meent het Grafisch Orgaan, die er over tobthoe hij die paar uur meer vrije tijd moet doorkomen. Het blad gaat dan als volgt ver der: „Men gaat over het zogenaam de vraagstuk van de vrijetijdsbe steding zelfs al een tentoonstelling organiseren, onder het motto: „NU Breda 1961". „NU" wil zeggen: Nuttige Uren. Het wordt een natio nale manifestatie van vrijetijdsbe steding, hobby en zelfdoen. Wij jui chen het organiseren van tentoon stellingen toe. Natuurlijk, want zelfs het organiseren van een kippenten- toonstelling stimuleert plaatselijk het bedrijfsleven. En als men in Breda zoekt naar een toeristisch evenement, men ga zijn gang. Maar ons bezwaar richt zich tegen de geest van de propa- gandadrukwerkjes. Daarin komen we opmerkingen tegen die ons niet liggen. Men is nu blijkbaar al be nauwd, dat velen met hun vrije za terdagmorgen in de knoop komen te zitten. Men is blijkbaar bezorgd, dat de werknemers hun vrijheid niet op de juiste wijze zullen beste- Kan vrije tijd dan nooit een pro bleem worden? Natuurlijk, en een ernstig probleem zelfs. Dat vraag stuk zou benauwende vormen kun nen gaan aannemen bij een volle dige automatisering van de indus trie. Met het vrijetijdsprobleem kunnen we op een ontstellende ma nier te maken krijgen, indien het technisch mogelijk zou worden dat drie of vier korte arbeidsdagen per week voldoende zijn. Voldoende om de gehele wereldbevolking te kle den. te voeden, kortom van alles te voorzien wat nodig is. Dc dage lijkse beroepsarbeid, nu hoofdzaak, gaat dan bijzaak worden. Als dat punt wordt bereikt, kan de vrije tijd een bedreiging gaan worden voor de mensheid. Zover is het echter nog niet, en het is de vraag of het ooit zover zal komen. Wat is nu ons bezwaar tegen die nationale uitnodiging tot knutselarij onoer auspiciën van een heel voor naam ere-comité? Dat sommigen gaan menen, dat de vrije zaterdag zinvol is besteed wanneer men op een zaterdagmor gen een scheepje in een fles prutst, met of zonder ankertje. En de man die het presteert om een miniatuur lunapark te bouwen, meent te kun nen bogen op een nog zinvoller be steding van zijn vrije tijd. Vooral wanneer hij in Breda een prijs wint met zijn inzending. Wij meenden dat er sterkere en betere motieven zijn om te pleiten voor een verdergaande arbeidstijd verkorting. Wij meenden dat de huisvaders o.a. wat meer tijd moes ten hebben om zich te wijden aan hun gezin. Velen zijn door ploegen diensten bezig te vervreemden van hun gezin. En anderen wegens het moeten reizen over te lange af standen, bij gebrek aan een huis in de buurt van het werk. Wij hopen dat ook vele vrije za terdagen besteed zullen worden voor studie. En dat ook de kerk, de zending en de evangelisatie ervan zullen profiteren. Nu de zaterdagmorgen vrij komt, zal het misschien gemakkelijker vallen om op een andere dag tijd vrij te maken voor cultureel werk. Men wil in Breda ook allerlei cul turele activiteiten verder ontwikke len. Niet uitsluitend het knutselen. Maar zo'n nationale manifestatie dreigt al spoedig een soort ge stroomlijnde cultuurdragerij te vele goede argumenten ren. Men wake echter voor over spanning en voor een overschatting van de maatschappelijke waarde daarvan. Wie een inzending naar Breda gaat sturen, moet worden afge wacht. Maar vaststaat, dat daar niet bij zal zijn een stuk werk van een ouderling of een scriba van de kerk; niet van een man die zich ernstig bezighoudt met partij-poli tiek; niet van iemand die als be stuurslid een grote afdeling of be sturenbond dient. In het algemeen dus niet van de mensen die voor onze samenleving eigenlijk het ce ment vormen. Ons bezwaar is dus gericht tegen comité's welke de werknemer gaan opwekken om te gaan knutselen en daar de meest volmaakte vorm van vrijetijdsbesteding in zien. Wie weet, straks gaat men nog figuur zagen in clubverbanden... op zater dag." KERK OVER FRANSE ATOOMBOM Het streven van Frankrijk om zich tot een zelfstandige atoom macht te ontwikkelen, heeft ve len reden tot ongerustheid gege ven, niet het minst in kerkelijke kringen. In hét weekblad van de Hervormde Kerk „Hervormd Ne derland" heeft ds. F. H. Lands man hierover het volgende ge schreven: SLECHTS enkele dagen voor het jaar 1960 ten einde was heeft Frankrijk de wereld op doen schrik ken door het bericht dat het ten derde male in de Sahara een atoom bom tot ontploffing heeft doen bren gen. Maar nadien is er alweer zoveel gebeurd of aan het gebeuren, dat onze aandacht gespannen houdt, dat de kans niet gering is dat ook dit onrustbarende bericht voortijdig in het vergeetboek raakt. .Toch is het daarvoor te belang rijk. Zo belangrijk dat. naar wij vernamen, de hervormde kerk van plan is zich, bij monde van haar synodale moderamen, tot de her vormde kerk in Frankrijk te rich ten om uiting te geven aan haar verontrusting. Waarom? Een van de weinige hoopgeven de feiten op het gebied van de toe rusting met kernwapenen is, dat de leden van de atoomclub", Ameri ka, Engeland en Sovjet-Rusland, nu reeds twee jaar lang zich hebben onthouden van proefnemingen ge paard gaande met het laten explo deren van kernwapenen en nog al tijd onderhandelen over een perma nent verbod van proeven. Dit be vestigt het vermoeden dat ook Sov jet-Rusland, in tegenstelling tot Rood-China, reeds zoveel kennis heeft van de verschrikkelijke uit werking van de kernwapenen, dat het er veel voor over heeft het uit breken van een atoomorlog te voor komen. NU zijn er vooral twee omstandig heden, die naast andere waar we nu niet op willen ingaan, de oorzaak kunnen zijn dat toch ge beurt wat men niet wil: enerzijds het ontstaan van centra voor de vervaardiging van kernwapenen in landen, die niet tot de „atoom club" behoren, waardoor d« onder handelingen en de controle zoveel moeilijker zullen worden; ander zijds de toeneming van het gevaar van het gebruikt worden van klei nere. zg. ..taktische kernwapenen in „locale" conflicten, omdat niet vol doende beseft wordt dat de uitwer king van deze wapens weinig min der afschuwelijk is dan die van die wapenen, die eigenlijk gemaakt wer den met de bedoeling ze nooit te gebruiken omdat het moeten over gaan tot het gebruik van deze ..strategische" kernwapens als zo danig reeds een nederlaag voor beide partijen betekent: de tota le of zo goed als totale ondergang van het menselijk leven op deze aarde. Maar welke vijand weet een taktisch van een strategisch kern wapen te onderscheiden als het hem treft? Doch juist daarom is het zo uiterst gevaarlijk als een klein land als Frankrijk, gedreven door een misplaatste nationale trots, zich niet storend aan de NAVO waar het deel van uitmaakt, voortgaat te streven naar een zelfstandige plaats onder de atoommachten, door de aanmaak van en proefne mingen met atoombommen. DENKT men zelfs afschrikwekken de vergeldingswapenen te kun nen maken om een aanval op eigen grondgebied te voorkomen, dan is men wel helemaal bezig met het hanteren van waandenkbeelden, omdat, zoals Jules Moch in „Le Monde" heeft betoogd, geheel Frankrijk met twintig goedgeplaat ste bommen kan worden vernietigd terwijl men om t.a.v. de Sovjet- Unie hetzelfde te bereiken, ten minste achthonderd tot duizend H- bommen nodig zou hebben. Daar toe is Frankrijk niet in staat. En daarmede vervalt elke „zin" van zijn huidige bewapeningspoli tiek. Maar als Jules Moch daarna betoogt dat Frankrijk er beter aan zou doen de 4.5 miljard gulden, die het heeft begroot voor zijn ato maire bewapening, te gebruiken voor zijn ontwikkeling op andere gebieden, zoals het onderwijs, en zijn politiek in de eerste plaats te richten op ontwapening en als hij vraagt of het daarnaast niet beter deed zich te gaan inleven in de rol van bemiddelaar t u s- s e n d e V.S. e n d e S.U., dan vra gen wij ons op onze beurt af of alle Westeuropese landen er niet beter aan deden zich meer aldus in te stellen i.p.v. zich blij. te ma ken met een NAVO, die taktische kernwapenen onder eigen beheer krijgt en zelfs een vergeldings macht van Polarisraketten ter be schikking kan krijgen! ALS men er aan vast wil houden dat, uit louter militair gezichts punt, kernwapenen onontbeerlijk zijn om een conventionele oorlog binnen de grenzen te houden, om dat een atoomoorlog een groter kwaad is; als men dan tevens zichzelf niet meer voor de gek houdt wat betreft de ware aard van taktische kernwapenen, ligt de conclusie voor de hand dat niet alleen Frankrijk, maar alle West europese landen er in hun situatie goed aan zullen doen alleen hun ..conventionele" defensieve strijd kracht in stand te houden en te ver sterken. Dit is de laatste wijsheid op het terrein van bewapening en ontwapening zeker niet. Maar in elk geval is het beter nuchter reke ning te houden met de verontrus tende werkelijkheid dan, gedreven door opgeblazen nationale gevoe lens, zichzelf een schijnveiligheid aan te meten, die er alleen maar toe kan dienen de strijd om de vre de nog zwaarder te maken dan ze toch al reeds is. Voor een talrijk gehoor heeft ds. W. L. Tukker (Katwijk aan Zee) gistermorgen in de samenkomst op Woudschoten van Herv. predi kanten behorende tot de Geref. Bond de nota betreffende het mutatie- vraagstuk behandeld, waarvan w\j de inhoud reeds in ons blad van eergisteren weergaven. Hoewel ds. Tukker gaarne de goede bedoelingen van het rapport der commissie-Vossers erkende en de nauwkeurigheid der statistie ken, zodat wij het serieus hebben te nemen, kan men toch z.i. bezwa ren inbrengen reeds tegen de wijze van voorstellen van zaken. Onge twijfeld is er nood en ook wel stil verdriet in verscheidene pasto rieën, doch moeten wij dit tragisch maken en de ziektegevallen als norm nemen? TN de lange lijst van gevaren, die dreigen bij een te langdurig verblijf in dezelfde kleine gemeente, worden dingen genoemd, die iemand buiten het ambt moesten plaatsen. Verder: erger dan het gemis aan relatie met niet-kerkelijke sectoren van het dorps leven is gemis aan relatie met de godsdienstige sector. Tenslotte: in een pastorie leeft men altijd ietwat ge- isoleerd van de gemeente, terwijl ook wie regelmatig verhuist waken moet tegen clichéwerk en routine. Wanneer gesteld wordt dat zo weinig predikantszonen thans het ambt begeren, geldt dit minder naar mate men meer naar rechts ziet. En is het wel juist dat het ambt alleen aantrekkelijk is „voor de lagere sociale lagen"? Terwijl het oorspronkelijk de bedoe ling was, dat de positie van de vicaris, de adjunct-predikant zou worden bestu- i de ge- llllli BEZITSVORMING Enkele dagen geleden plaatsten wij in deze rubriek enkele beschouwingen uit De Tijd-De Maasbode over een rapport dat een commissie van liet (r.k.) Centrum voor Staatkundige Vorming heeft uitgebracht over de vraag in hoeverre effecten zich le nen voor bevordering van de bezitsvorming. Bedoelde commissie is tot een in het alge meen negatieve conclusie gekomen. De meeste vormen van effecten houden teveel koers- en andere risico's in voor de klei ne spaarder. De commissie acht het ook niet verantwoord kleine spaarders te advi seren aandelen in één onderneming te ko pen, ook niet, wanneer dat de onderne ming is, waarin men werkt. De commissie beveelt alleen deelneming aan in beleg gingsfondsen met sterk gespreide risico's. Naar aanleiding van dit alles commen tarieert Het Vrye Volk aldus„De ze conclusies zijn niet erg opzienbarend. Ze houden ongeveer hetzelfde in als wat wij in het verleden bij herhaling hebben betoogd. Die betogen zijn ons toen van KVP-zijde nogal kwalijk genomen en heb ben ons in die kring zelfs de faam bezorgd, dat wij afkerig van bezitsvorming zouden zijn. Maar goed, van het Centrum voor Staatkundige Vorming zal men in de KVP eerder enige waarschuwende opmerkingen aanvaarden dan van ons. Het merkwaardi ge is zelfs dat wij nu op onze beurt de conclusies van de commissie wel wat aan de negatieve kant vinden. Wij hebben zel den met zoveel terughoudendheid (bijna zelfs koudwatervrees) zien oordelen over dit onderwerp als door deze commissie van in hoofdzaak belcggingsdeskundigen uit de KVP. De moeilijkheid is echter, dat de commissie die vijf of zes maal met na druk herhaalt, dat haar conclusies alleen gelden ten aanzien van „kleine of pasbegin- nende spaarders" geen enkele poging heeft gedaan om aan te geven wie ze nu eigenlijk als „kleine spaarder" beschouwt. Is dat iemand die een paar honderd gul den bezit of een paar duizend of meer? Veel verder dan: „dat hangt van de per- ilijke omstandigheden van de spaarder de vraag of hierbü aa meenten geheel of ten dele heid moet worden gelaten om zich aan een periodieke mutatie te ont trekken; over de vraag, of hierbtf ook aan de predikanten geheel of ten dele zulk een recht zou moeten worden toe- over de vraag of een tijdelijke maat regel hier gewenst zou zjjn; over andere wegen, die men begaan baar acht, om tot een oplossing van het gestelde probleem te komen. Toegegeven moet worden dat de werk verdeling in de Kerk niet efficiënt is, doch dit is moeilijk te verhelpen. De samenvoeging van 4 of 5 miniatuurge meenten in N.-Holland of Groningen be tekent een tekort aan regelmatige predi king in elke gemeente en dus een uit leveren aan Rome of aan het nihilisme. Zo zijn er (door aankoop van boerderijen) kleine gemeenten in Limburg geheel door Rome opgeslokt. Ds. Tukker merkte nog op, dat stich- ng van predikantsplaatsen (en kerk bouw), zoals in Den Haag is geschied, meer belang is (ook met het oog op •erticale doorstroming) dan het be roepen van predikanten in algemene dienst. Feit is tevens, dat in middelgrote gemeenten het belijden beter bewaard bleef dan in de grote centra. In dit rapport, waarin de moeilijk heden meer verplaatst dan opgelost worden, staat om. een lijst van onver vulbare en vervulbare vacatures: merk waardig dat links de meeste onvervul bare- en rechts de meeste vervulbare blijkt te hebben. Opgemerkt dient nog te worden, dat de niet talrijke „vrienden Kohlbrugge" alsmede de principieel- confessionelen in de betreffende tabel bij de middenorthodoxie zijn ondergebracht. Zullen zij zullen ook de links-vrij zinnigen in de voorgestelde „raad voor de mutatie van predikanten" met ver zijn vertegenwoordigd? Zullen anders hun belangen aldaar be hartigd worden? En wie kan dit doen met betrekking tot de gehele Geref. Bond? Men trekt nu eenmaal aan de teugel van de kant, waar men zelf staat. En: niet de vertrouwensman, doch de raad beslist uiteindelijk. De raad legt een officieel register af' koi biedt dit wel heel nuchtere rapport een nuttig tegenwicht legen veel zweverige be schouwingen over bezitsvorming in confes sionele kring en ook tegen het zich verga pen aan Duitse stunts met Volkswagen- en Preussag-aandelcn, dat daar in de mo de is. Het rapport eindigt juiste als onuitgewerkte opmerking: „Spreiding van bezit over zo breed moge lijke lagen van de bevolking zal in zeke re mate door een maatschappijhervorming worden bereikt". Maarelders hééft de commissie dan al verteld, dat zij onder bezitsvorming niet verstaat een geforceer de herverdeling van bestaand bezit. Zo we ten we uit dit rapport dan al weer, wat de KVP op het stuk van de bezitsvorming niet wil. 't Zou wel aardig zijn, als nu ook eens konden horen wat ze wél v (Van onze soc.-econ. redactie) In de hoofdafdeling Sociale Za ken van het landbouwschap heeft een eerste gesprek plaats gehad over de nieuwe c.a.o. voor akker bouw en veehouderij, welke op 1 mei a.s. van kracht moet worden. In het gesprek tussen werkgevers en werknemers, dat nog slechts een voorlopig karakter droeg, werden door de vertegenwoordi gers van de drie landarbeiders- bonden een aantal suggesties ge daan. Men gaat er van uit dat er een produktiviteitsruimte is van ongeveer 6 Van deze 6 zou den er vier aangewend moeten worden voor loonsverhoging en de andere 2 voor verkorting van de werktijd en uitbreiding van het aantal vacantiedagen van 13 tot 15 dagen per jaar. Vorig jaar heeft men in sommige streken van het land in de akkerbouw de veehouderij de 4 pet. loonsver hoging. welke toen werd toegekend, uitsluitend gebruikt voor verkorting van de werktijd met behoud van hetzelf de loon. Zo werd in Friesland de werk tijd met 100 uur verkort. Thans willen de landarbeidersbonden zowel loonsverhoging (4 pet.) als werk tijdverkorting. Gedacht wordt aan een verkorting voor iedere werknemer in de veehouderij en de akkerbouw van 50 uur. In de veehouderij wordt thans maxi maal nog 3100 uur gewerkt door de melkers en maximaal 2600 uur door de losse arbeiders. Wat betreft de akker bouw gelden voor de paardeknechten maximaal 2800 uren en voor de losse arbeiders 2600 uur. Vijftig uur werktijd verkorting per jaar komt ongeveer overeen met een loonsverhoging van 2 pet. De loonsverhoging en de werk tijdverkorting zouden voor de boeren extra kosten meebrengen van ongeveer 10 cent per arbeidsuur. De discussie in de hoofdafdeling heeft echter nog slechts een voorlopig karakter gedragen; definitieve voor stellen zijn nog niet geformuleerd. Men heeft hier met de moeilijkheid te ken, dat minister Marijnen in Tweede Kamer niet duidelijk gezegd heeft, welk deel van de gestegen ar- beidsproduktiviteit reeds in de garan tieprijzen is verwerkt en welk deel er dus nog beschikbaar is voor verbetering van arbeidsvoorwaarden. Over enkele weken hoopt de hoofdafdeling het ge sprek voort te zetten, waarbij dan de voorstellen een meer definitieve vorm zullen krijgen en ook de vertegenwoor digers van de boerenorganisaties hun standpunt kenbaar zullen maken. Evenals ln vele andere bedrijfstakken bestaat ook bij de landarbeldersbonden het streven om bij de verkorting de werktijd waar mogelijk reeds streven naar een vrije zaterdag de werknemers ln de akkerbouw- en de veehouderijsector. deerd, heeft men deze materie laten liggen en is men nu gekomen met een voorstel betreffende de mutatie en vraagt de synode bezinning op een zestal vragen: over de wenselijkheid om te komen tot een betere roulering van het predikantencorps; over de vraag of maatregelen daar toe beperkt zouden moeten blijven tot de kleinere gemeenten (groep V i IV); lijst minder Daarnaast nog ee gunstige gemeenten. Men stelt voor om dit kerkordelijk op te nemen in de ordinantie voor het pasto raat (ord. 13) en niet in die van de ver kiezing van ambtsdragers (ord. 3). 't Pres- byteriale karakter der kerkorde wordt alzo op een pricipiële plaats verlaten! Wordt dit voorstel aangenomen, dan is 't bisschoppelijke stelsel voor meer dan de helft over de brug! Wanneer opgemerkt wordt, dat de ge meenten en de predikanten een stukje van hun vrijheid prijsgeven om daar mede echter voor zichzelf en voor de Kerk andere en grotere voordelen te be halen, dan wil ds. Tukker dit liever om keren: een groot stuk vrijheid wordt ge offerd om gering voordeel te verkrijgen. De predikant kan bij toewijzing niet bedanken of solliciteren. Zijn belangen worden door een bredere kring behar tigd, die voor hem beslist. Hij behoeft niets te overwegen, doch heeft slechts te gaan. De zelfstandigheid der gemeente (wij spreken hiervan liever dan van auto nomie) wordt wel degelijk aangetast en 't is de vraag, of een gemeente, die een maal op de lijst staat, daar weer af kan komen? Dat de gemeenten (kerkeraden) de predikanten geestelijk peilenhet valt weg. Zo ook de tucht die hiervan kan uitgaan. In ieder geval het „wettig door Gods gemeente en mitsdien door God Zelf geroepen" te zijn. De predikant wordt ambtenaar, die zich een stand plaats ziet toegewezen. In de discussie werd nog opgemerkt, dat wanneer de gemeente niet meer be hoeft te bedenken „wij hebben hem zelf beroepen" en de predikant niet meer „ik heb het zelf aangenomen" de geestelijke moeilijkheden eerst recht groot worden! Gisteren schreven we, dat 'we niet „waardig behoefden" te worden om Christus in ons leven toe te laten. Geen zelfver betering, schreven we toen, maar zelfverloochening. Toch schrijft Paulus in de brief aan de Philippenzen: „Gedraagt u waardig het evangelie". Spreekt de Bijbel onze inzichten niet tegen? In het minst niet. Het een sluit het ander niet uit. Christus roept zondaren, maar Hij roept zondaren tot bekering, tot een ander leven. Christus verlost niet alleen van de schuld. Hij geeft niet slechts gratie. Dan waren we slecht af. Als een misdadiger gratie krijgt en hij wordt aan zijn lot overgelaten, valt hij spoedig terug in zijn oude fouten. Daarom hebben we een heel systeem van reclassering opgebouwd. Als ons geestelijke gratie is gegeven, gaat Christus ook ons reclasseren. Dat wil zeggen: Hij gaat ons leren hoe we weer in volle gemeenschap met God kunnen en moeten leven. Wij moeten dan leren om met God om te gaan, leren leven zoals het een kind van God betaamt, „waardig het evangelie", opdat de mensen geen aanstoot aan het evangelie zullen nemen. Negatief In heel dit rapport worden geen bij belse noties gevonden dan alleen één negatieve: de opmerking, dat het N.T. niet spreekt van autonomie der gemeente noch ook van vrijheid van predikanten. Is het wel juist, dat de synode een voorstel aan de Kerk ter overweging aanbiedt, waarin de presbyteriale struc tuur der Kerk in zijn wezen wordt aan getast? Als enig historisch argument wordt naar Bucer verwezen, die tussen Luther en Calvijn instond. Wij willen, aldus ds. Tukker, gaarne wat op calvinistische bodem groeide be houden en wijzen daarom deze voorstel len af. Het presbyteriale stelsel is een hoog goed, dat echter voorzichtig gehan teerd dient te worden. De referent wilde niet volstaan met een afwijzing van de in de nota aange wezen weg, doch gaf het navolgende voorstel in overweging: 1) laat men zich van de grootste tot de kleinste gemeente houden aan de wet telijk voorgeschreven leer naar Schrift en belijdenis; 2) laten wij in heel de Kerk in de vreze des Heren staan; 3) laat men breken met onbijbelse leef tijdsgrenzen en oog hebben voor de waarde van het in godsvrucht gerijpte 4) laat men de rem van de vier jaar (d.i. dat men minstens vier jaar aan een standplaats gebonden is) loswerpen; 5) laat men, waar mogelijk, de kleinere gemeenten via de kas voor de predi- kantstractementen financieel steunen in de weg van het belijden (in de zin van: naar het belijden toe); 6) laat men in de grote centra het aantal predikantsplaatsen uitbreiden. De Duitse tak van de Basler Mission heeft een oproep gericht tot jonge mensen om in zendings- dienst te komen. De oproep ging in het bijzonder uit tot jonge pre dikanten, vicarissen en theologi sche studenten. Deze zending heeft zojuist ook al enige artsen van de gereformeerde zending in ons land overgenomen voor tijdelijke dienst. Er is ook contact met de hervorm de zending van ons land. In de oproep staat dat „het een schamend falen van het christendom zou zijn, als het niet mogelijk is om binnen afzienbare tijd ten minste twaalf theologisch opgeleide zendelingen naar de terreinen in West-Afrika en Oost- Azië te zenden." In deze gebieden heeft de Basler Mission zeven arbeidsvelden. De zendelingen kunnen onmiddellijk worden ingezet in Zuid- en Noord-Kame roen, Ghana, India en Hongkong. De zelfstandige kerken die door het zen dingswerk van deze zending zijn ontstaan, werken nog altijd nauw met de zending samen en kunnen niet begrijpen, wat zij in de steek gelaten worden. In haar oproep wijst de Basler Mission erop dat in deze kerken de slogan:,. Geen plaats meer voor de blanken" nog niet bestaat. Veel eerder zijn juist de deuren na een periode van onzekerheid en be trekkelijke onrust, wijder dan ooit open gegaan. Ook pionierswerk De Europese zendelingen worden vooral ingezet bij de opleiding vi predikanten, evangelisten, catecheten onderwijzers. Deze zending heeft naast al haar andere takken van werk in deze zeven gebieden tien opleidings scholen, waaraan op het ogenblik twaalf Europeanen zijn verbonden. Maar ook is er nog heel wat ander werk te doen voor blanken die zich willen scharen onder de leiding v deze nationale kerken, en zonder ove heersing hun werk willen verrichten. Ook verricht de Basler Mission nog pionierwerk in Noord-Borneo en in het Mandaragebergte van Noord-Kameroen waar nog geen zelfstandige kerken zijn gevormd. Om het tekort aan zendelingen zo spoedig mogelijk te kunnen opheffen heeft deze zending besloten om toe komstige zendelingen die zich niet voor het leven willen geven ook voor acht of tien jaar in dienst te nemen. Daarna kunnen zij zich weer in Europa be roepbaar stellen. In Amsterdam en Utrecht is een februari in Utrecht voor rectoren direc- teuren en docenten bij het V.H.M.O. en vertegenwoordigers van het bedrijfs leven in Utrecht een bijeenkomst be leggen. Als onderwerp voor deze bijeenkomst groeiend contact tussen de bedrij ven en de scholen. In Amsterdam is dit contact al tot stand gekomen tussen ongeveer 30 bedrijven en evenveel middelbare scholen. Het wordt onderhouden door de plaat selijke commissie „Contactcentrum bedrijfsleven onderwijs". De bedoeling van dit initiatief is de leerlingen van de scholen een betëre voorlichting te geven over de verschil lende bedrijven en functionarissen uit deze bedrijven meer inzicht te geven in de wensen van de scholen en in de wijze waarop de leerstof wordt ver- Een daartoe opgesteld programma houdt o.m. in: Persoonlijk contact tussen leraren in bepaalde vakken en bedrijfsfunctionarissen met een analoge vakrichting, gastlessen (in de hoogste klassen) te geven door deze functiona rissen, betrekking hebbende op de or ganisatie van een onderneming, op het personeelsbeleid, op het laboratorium enz. In dit verband wordt gedacht aan lessen in scheikunde, natuurkunde, bio logie, moderne talen, aardrijkskunde, economie en andere vakken. In het program is evenzo begrepen een reeks bijeenkomsten van docenten met bedrijfsfunctionarissen e van docenten en leerlingen. De plaatselijke commissie Utrecht de stichting ..Contactcentrum bedrijfs leven-onderwijs" zal op woensdag Advertentie 40 MILLIOEN DIEREN STERVEN IEDER JAAR, 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen. cosmetica, specialités, bloembol len èn de oorlogsindustrie. WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heet! Anti-Vivisectie-Stichting Advertentie kOSRAM Europese Economische Gemeen schap". Inleiders zijn mr. P. A. Blaisse, lid van het Europese Parlement over „Algemene en politieke doeleinden en betekenis van de E.E.G.", J. H. D. van der Kwat, algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, over „De beteke nis van de E.E.G. voor het Nederlandse Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Schoonhoven, vac. J. J. Moll: W. de Bruyn te Ermelo; voor Zui- lichem-Nieuwaal: A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Schiedam, vac. E. J. Oomkes: C. Goeman te Haarlem-Z. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Meppel: J. Moerland te Gorinchem. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke: Chr. v. Dam te Robterdam-Z en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde is beroepen. Kerk trekt een dansstreep De lijnen tussen de menselijke opvat tingen van goed en kwaad zijn lang zaam maar zeker aan het verschui ven. Heel duidelijk blijkt dat als we letten op het dansprobleem, waar over binnen kerkelijke kringen nog altijd een discussie gaande is. Zeiden vele Nederlandse kerken vroe ger een hardnekkig „neen", tegen de parendans, zodat de lijn dus dwars door de paren heen liep, nu loopt de lijn langs de maatstreep van de muziek, althans als we het rooms- katholieke blad „Vita pastorale" mogen geloven. Dit blad heeft een morele indeling van de dansen gemaakt. Daar zijn in de eerste plaats de moreel onschadelij ke dansen. Dat zijn de dansen, die beperkt contact geven zoals de wals, de polka en de mazurka. Maar er zijn ook dansen met het groot ste zedelijke gevaar, namelijk die waarbij zo nu en dan lichamelijk contact bestaat. Dat zijn de roemba, mambo, cha-cha-cha en boogie- woogie. En aangezien geen enkele verdeling volkomen is, zijn er dan de grens gevallen, zoals de foxtrot, charleston en de one-step. Volgens het blad zijn zij de grensgevallen tussen zeden en zonden. En nu maar foxtrotten op de jeugdverenigingen. Het kan er immers nog net meer door! LIEVE PETER, Vandaag hoorde ik „Letzter Frühling" van Grieg op de dio, ik moest er ineens aan denken hoe 't zou zijn als kelijk geen lente meer kwam, als we zonder het te weten vo rig jaar iets unieks hebben meegemaakt; de laatste lente, daar kun je dan over vertellen aan je kleinkinderen, die sneeuw klokjes alleen maar van plaatjes kennen. Maar het ergste van de winter is achter de rug, januari duurt wel lang, maar februari heeft maar achtentwintig dagen en in maart kun je gaan optellen wat er al is narcissen, boshyacintjes, rode tulpen als het dit jaar tenminste lente wordt. Het sneeuwde vandaag een beetje, aarzelende magere sneeuw, alle mensen kregen witte schorten voor en witte haren. Toen het ophield was alles heel duidelijk, ik fietste langs een groot grasveld waar 't was blijven liggen, het deed pijn aan je ogen. Ja, op het ogenblik lees ik alleen voor school, er is niets anders meer. Weet je, ik lees eigenlijk alles, mevrouw Bos- boom-Toussaint en Claus en Joop ter Heul, de krant om de sla dat is natuurlijk wel abnormaal, zulke leeshonger hoor je algemeen te hebben als je twaalf bent, maar bij mij is het nooit overgegaan. Winnie-the-Pooh hebben we op school gelezen, in de twee de, elke maandag, maar ik las het altijd voor mezelf, zomaar een paar bladzijden als ik down was, dat hielp echt. Die plaat jes erbij zijn ook prachtig. Ik ken een (speelgoed)beer, die precies op Winnie-the-Pooh lijkt, hij heet ook zo en hij is een beetje dom en erg lief (misschien juist omdat hij een beet je dom is). Het lijkt me enig een engels boekje te schrijven. Waarover zullen we schrijven. Over een hele wijze schildpad? Of over Donkey? (hij zou 't vast prettig vinden). En leuke plaatjes er bij, natuurlijk. Of een boekje alleen voor grote mensen? In mooi engels alles met veel I's (en ings-, het keurige B.B.C.- omroepersengeh. Ik heb een vriendinnetje, die roken echt lekker vindt, ze heeft ook hele bruine vingers, erg hé? Vind jij het lekker? Ik doe het bijna nooit en dan moet ik er nog bij denken anders ga ik hoesten, en dat staat helemaal niet. Maar heel veel vrouwen roken, omdat je van snoepen dik wordt. Dag, lieve Peter, zou het nog lente worden, nog één keer, denk je? MAR JA Advertentie Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is veilig voor hart en maag. By apoth. en drog. ƒ0,95, ƒ2,40, ƒ8,88 G.Z.B.-delegatie naar Kenya Voor de tweede maal is een delega- naJan4<fei,Gereformeerde Zendingsbond met vertrokken in verband ^eld ltL0/.ernemen van een "ndings- veld. Steeds is er sprake geweest van Afriïïe?nme V.an een «ebied in Zuid- cwlf een terrein in Kenya te El- doret, Ds. J de Lange de director van onafhankelijke hervormde zending*- werk en de voorzitter ds. A. Meijers zijn dezer agen naar dn laatste terrein vertrokken. Oorspronkelijk ouden zij daar drie weken blijven, maar het i* niet uitgesloten dat hun bezoek daar u ??s weken zal duren. Het is nodig dat de verantwoordelijk heid voor het werk in Eldoret zo sooe- dig mogelijk zal geschieden, niet alleen omdat het werk daar aandringt op spoed, maar ook omdat de G.Z B. ds Lam, de Lunterse predikant die daar zal gaan werken en zijn kerkeraad zo spoedig zekerheid wil geven over een eventuele benoeminig. R.K. kerk in Hongarije krijgt meer subsidie De Hongaarse regering heeft besloten de jaarlijkse subsidie aan de R.K. Kerk dit jaar te verhogen, zo meldde van- daaS he4 katholieke dagblad Uj Ember. Het blad. dat geen cijfers noemt, zei at „hoewel de kloof tussen kerk en staat m ideologisch opzicht niet te over bruggen is, dit geen beletsel voor dp staat is rekening te houden met de ma teriele noden van de kerk". De subsidie aan de kerk werd in 1948 vastgesteld toen de communisten aan de macht kwamen Er werd bepaald dat het bedrag elke vijf jaar met een kwart van oorspronkelijke subsidie verminderd worden, zodat de kerk na twintig

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2