Jlicume geihsctfe (üourant RODE OPSTAND IN LUIK Vrouwenoverschot in de grote steden NIEUWS in één oogopslag- Discrete tip BON V.S.-afgezant naar Moskou? Coaster maakt slagzij, helikopter redt 8 man Nederland zal N.-Guinea moeten opgeven ZATERDAG 7 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 12068 CHRISTELIJK-NATIONAAL PAGBLAD „Stantmsticf) is gljeblma tngn bert ia UgbeaspotT Zater-vrij-dag Zie Blad-Zij (Zondagsblad) De ergste ongeregeldheden tijdens de stakingen in België heb ben zich gisteren in Luik voorgedaan. Daar kregen de relletjes het karakter van een complete opstand. Talrijke gewonden zijn gevallen. Wat het algemene beeld betreft: steeds meer werk- zijn aan de gang gegaan en het einde van de staking Chroesjtsjef 'heeft verklaard dat Nederland Nieuw-Guiriéa spoechg moet loslaten. Rusland belooft Indonesië steun als er moeilijkheden mochten rijzen. In Laos lijken de grootste spanningen te zijn geweken. De Ver. Staten hebben hun bondgenoten laten weten, dat Washington bereid is mede te werken aan de vorming van een niet- com munistische regering op bredere basis. Acht van de twaalf bemanningsleden van de gistermiddag in nood verkerende kustvaarder Cornelia B 2 (voor Hoek van Holland) zijn door een marine-helikopter van boord gehaald. Ondanks zeer zware slagzij hebben de aan boord achterge blevenen kans gezien op eigen kracht het schip binnen te brengen. In een rapport van een commissie van de Verenigde Naties wordt geconcludeerd dat het Duitse volk algemeen het anti semitisme veroordeelt. Op Blad Zij van ons Zondagsblad wordt verteld wat de man nen die genieten van hun vrije zaterdag, op die dag zoal voor hun vrouwen kunnen doen. In het Zondagsblad verder repor tages over wintersport, in eigen land (Otterlo) en over een amateur-goochelaar, die in het dagelijks leven notaris is. TAEZE foto komt uit Londen. De juffrouw die u in doze ingewikkel de stand gefotografeerd ziet, is geen bekende Britse atlete of turnster waarschijnlijk doet ze nauwelijks of helemaal niet aan sport. Ze is na melijk bezig zoals het onderschrift discreet ver meldt „to put off the overweight curves", in niet minder discreet Ne derlands zouden wij zeg gen dat ze haar best doet wat af te slanken. Wie een wat minder slank figuur heeft, weet hoeveel welgemeende raadgevingen men ter verbetering te horen kan krijgen: Meer gaan wandelen (tegen huis vrouwen die per dag toch al kilometers afsjouwen), iedere dag gaan zwemmen (zie de ook niet zo slanke figuren van sommige be kende zwemsters) en ga zo maar door. In Londen kan men nu elkaar de raad ge ven: „Ga eens naar Figurine in Oxford Street. Als deze fiiguurschoonheids-salon u niet helpt, helpt er niets meer." De „Figurine-salon" beschikt namelijk over een aantal (zware) toestellen die speciaal geconstrueerd zijn om al te ronde rondin gen wat weg te werken juffrouw Marion Pearson van de foto „doet iets aan haar heupen" met behulp wan dit acrobatentoestel. We weten niet hoelang het nog zal duren voordat Nederland naast de kapsa lons en schoonheidssalons ook de figuursalons rijk zal zijn. Zolang dat nog niet zo is, zult u het moeten doen met de ochtendgymnastiek of met de speciale huisvrou- wengymnastiek of met wel ke andere gymnastiek u door uw luidspreker voor hoort spelen op de piano. En als u er moe van bent, ga dan maar wat in „Tip- Parade" zitten lezen. Ook spectaculair, maar toch heel wait minder „adembene- Hëbt n Tip-Parade nog niet? Jammer voor u. En jammer voor de mensen die onze kramt nog niet lezen en die door u hadden kun nen worden opgegeven. Nog zijn er Tip-Parade's. Nog staat de bon hieronder af gedrukt. Nog hebt u een (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/bwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Van betrouwbare zijde in Washington is vernomen dat Kennedy overweegt onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding op 20 januari een vertegenwoordiger naar Moskou te sturen om zich op de hoogte te stellen van het standpunt van Chroesjtsjef. In dit verband wordt de naam van de reizende ambassadeur Averell Hamman genoemd. Harriman was ten tijde van Roose velt ambassadeur in Moskou en kent Chroesjtsjef al vrij lang. Naar in Wash ington verluidt heeft de Sowjet-ambas- sadeur in Washington, Mikhail Mensji- kof-, de laatste weken contacten gelegd met leden van Kennedy's regering. Deze besprekingen hadden een hartelijk ver- TERWIJL de geruchten over een spoedige beëindiging van de stakingen in België aanhouden, hebben zich gisteren in Luik ernstige botsingen voorgedaan, die het karakter hebben aangenomen van een ware opstand tegen de regering. Duizenden stakers waren op een zeker moment heer en meester in de Luikse binnenstad, waar zij de politie hadden over weldigd. Volgens de laatste berichten zijn 49 politiemannen licht gewond, zeven van hen en vier burgers moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Samenscholingen zijn in Luik verboden. De ongeregeldheden ontstonden dat een socialistische vakbondsleider in een rede tot een grote menigte had opgeroepen tot voortzetting var strijd tegen de eenheidswet „omdat de overwinning nabij is". Zijn op roep tot kalmte werd echter gene' geerd. In twee grote groepen trokken de stakers door de stad. een spoor van vernielde ruiten en omgegooide auto's nalatend. Twee uur lang duurde de strijd tegen de politie, die verscheidene malen onder de voet werd gelopen. Het station werd bestormd, het meubilair van het restau- Officiële dealer v VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN NEMI MUURVERVEN (Advertentie) WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 - Verkoop uitsluitend engros LEIDEN TELEFOON 33909 Sleepboothulp afgewezen... ding is gistermiddag de Neder landse coaster Cornelia B 2 met de haven van Hoek van Holland in zicht in moeilijkheden geraakt. Met zware slagzij kon het schip echter enkele uren later op eigen kracht binnen komen, nadat een helikopter van de Marine Luchtvaartdienst acht van de twaalf opvarenden van boord had gehaald. Langs de Berghaven wezen ze 1 hun hoofd. Ze zeiden ronduit: „Die kapitein is niet goed wijs. Wie gert er nu sleepboothulp. als je schip bij storm 45 graden slagzij maakt. Er hoeft bij deze hoge zeeën maar wei nig te gebeuren of de kustvaarder gaat er aan. En dan komt er niemand meer veilig van boord Maar de 39-jarige coaster-kapitein J. W. Ludwig uit Ede, die zich met de beide stuurlieden en eerste machinist acht mij len buiten de pieren van de Nieuwe Wa terweg schrap zette op de sterk hellende brug van de 438 ton metende Cornelia B 2. dacht er anders over. Met laconieke stem wees hij via de radio alle hulp van schepen, die in de buurt van de slagzij makende kustvaarder voeren, af. Hij zwichtte zelfs niet voor de sombere voor spellingen. die de kapiitein van de te hulp gesnelde sleepboot Humber deed „We klaren het zelf wel", zei kapitein Ludwig tegen zijn oudste officieren, ter wijl de golven, die al een reddingboot hadden verbrijzeld, met kracht over de brug sloegen en het voorschip telkens enkele seconden onzichtbaar maakten. De Edese coaster-gezagvoerder heeft geen woord te veel gezegd. Hij beschaamde alle pessimisten diep, toen de Cornelia B 2 om even zeven uur voor de pieren Prof. Verrijn Stuart onwel geworden tijdens receptie De voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart uit Amsterdam, is gistermiddag na afloop van de in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gehouden nieuwjaarsreceptie voor het bedrijfsleven, onwel geworden. Prof. Verrijn Stuart is in de loop van de middag voor een onderzoek in het zie kenhuis „Bronovo" in Den Haag opge- De voorzitter van de S.E.R. had in de eerste openbare vergadering van de raad in 1961 zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Prof. Verrijn Stuart heeft daarbij meer dan een uur staande het woord gevoerd en daarna met de plaatsvervangende voorzitters van de S.E.R.. dr. ir. F. Q. den Hollander en drs. D. Roemers, en de algemeen secretaris van de S.E.R., drs. Hub. L. Jansen, gedurende bijna ander half uur staande gerecipieerd. toegang de uitgestrekte Europoort-haven binnenvoer en voor anker ging. Zonder enige hulp van andere schepen, de red dingboten President Jan Leis en de Sche- veningse Dorus Rijkers, was de kustvaar der veilig terug De enkele toeschouwers op de kant zeiden toen: ..Die mannen van de kustvaart, dat zijn pas zeelui (Zie ook pagina 7) rant op straat gegooid. Twee politie auto's werden omvengeworpen, één e: van in brand gestoken. Het posbkantot werd een slagveld. Ten slotte greep de rijkswacht in met waterkanonnen, pant serwagens, traangasbommen en charges tegen de betogers, die op enkele plaat sen waren begonnen met het opwerpen van barricades. Ook in andere plaatsen zijn gisteren opnieuw betogingen gehouden. Alleen in Gent kwam het echter tot een incident, toen betogers een aanslag deden op een brug. Vijf van hen werden door de rijkswacht gearresteerd, In Brussel werd gisteravond vernomen dat de afgelopen dagen vijf journalisten van Oostduitse bladen in Brussel en Antwerpen gearresteerd en uit het land gezet. Zij Besprekingen Koning Boudewün heeft inmiddels ziin besprekingen voortgezet. Gisteren ont ving hü de minister van economische zaken, Van der Schueren. Volgens niet bevestigde berichten zou er contact zijn tussen de regeringspartijen en de oppo sitie over een voorstel van de B.S.P. 1 zou neerkomen op een compromi: aanzien van de sociale paragraaf de eenheidswet, dait zou kunnen lei den tot een einde van de staking. Minis ter Harmei heeft echter tegengesproken dat de regering zou hebben besloten het ontwerp van de eenheidswet in te trek- De Belgische radio heeft vandaag mede gedeeld, dat Koning Boudewün binnen kort overleg zal plegen met „vertegen woordigers uit de zakenwereld en van de vakverenigingen". In de uitzending werd geen reden gegeven voor de eventuele ontmoeting, maar er kan uit het bericht afgeleid worden dat de Koning in toe nemende mate bezorgd is over de gevol- van de staking voor de nationale economie. Cuba, dat nog steeds een invasie vreest, ontbloot de tanden. Zelfs op het dak, van het luxueuze Rivierahotel in Havanna hebben mannen van de militie met een batterij machinegeweren de wacht betrokken. Merkwaardig genoeg liggen intussen (op de voorgrond) twee hotel gasten aan de rand van het -zwembad te zonnebaden. Chroesjtsjef verklaart: /^HROESJTSJEF heeft gisteren het dreigement uitgesproken dat Neder- land mogelijk spoedig uit Nieuw-Guinea verdreven zal worden. De Sowjetpremier verklaarde dit op een receptie die de Sow jetregering aan bood aan een op bezoek zijnde Indonesische delegatie. Gistermiddag namen relletjes in de binnenstad van Luik de omvang van een opstand aan. Vele gewonden vielenzowel gendarmes als stakers. Hier gooit een staker een traangas granaat terug naar een rij gen darmes. Vice-premier Mikojan laakte het Ne derlandse beheer op Nieuw-Guinea. Radio Moskou zei, dat hij er aan her innerde dat de „kolonisators" in 1952 Nederlands Nieuw-Guinea hadden opge- :n in het Koninkrijk der Nederlan- en „dit op perfide wijze en te gen de wil van het volk". Op dat ogenblik, zei Chroesjtsjef, die stil geluisterd liad: „Zij zullen het spoedig uit moeten sluiten". Na dë onderbreking door Chroesjtsjef zeide Mikojan: „De kolonialisten geloven dat zij nog eeuwenlang dit deel van het oorspronkelijk Indonesische grondgebied in hun macht kunnen houden. Gewone mensen noemen dit eenvoudig diefstal. Nederlandse troepen onderdrukken met medeplichtigheid van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie de bevolking van West-Irian". In tegenwoordigheid van Chroesjtsjef werd een Indonesisch-Russische eenkomst gesloten, waarvan de inhoud niet werd bekend gemaakt, doch de In- donesisdhe minister van verdediging Na- sution verklaarde dat deze een instru ment zal zijn voor verdediging van vre- ;n vriendschap in Zuidoost-Azië en de handelingen van „de kolonialis ten, die de vrede bedreigen" te dwars bomen. Zowel Nasution als Mikojan verklaar den dat Indonesië in het geschil met Ne derland op de politieke en militaire steun van de Sowjetnnle kan rekenen in de >rm van wapenleveranties. Nasution is vrijdagavond naar Indo nesië vertrokken, doch de Indonesische minister van buitenlandse zaken Suban- drio blijft nog in Moskou. ZON EN MAAN Zondag: zon op 8.46, onder 16.47 uur; aaan op 23.48, onder 11.38 uur. Maandag: z»n op 8.46, onder 16.49 uur. Maan op onder 12.01 uur. TJTET N.V.V. GAAT aan het Belgische vakverbond een half miljoen gulden lenen en krijgt deswege ook in de socia listische pers kritiek te verduren. Te recht. Het Belgische vakverbond is ver wikkeld in een politieke staking, waarin het zich willens cn wetens begeven heeft. Een staking kost geld, kost meer geld naarmate de staking groot is opgezet. En in België is de staking groot opgezet. Het leven is er voor een belangrijk deel door ontwricht geraakt. Langzaamaan komt men nu tot bezinning. De staking, opgezet tegen de politiek der regering, heeft alleen maar ellende opgeleverd. Men wil ervan af. Het N.V.V. zal moeten bij spijkeren om het Belgische vakverbond alsnog op de been te houden. Gelukkig, dat dit besluit ook bij Nederlandse socia listen weinig waardering oogst. Er is nog een ander besluit tot het ver strekken van een lening gevallen. Een ander geval, maar niettemin vergelijk baar. Want ook hier moet die lening die nen om een betreurenswaardig gedrag te schragen. Rusland heeft namelijk aan Indonesië een belangrijke lening toege zegd die, naar algemeen oordeel, zal moe ten dienen om Indonesië aan wapens te helpen. En met die wapens wil Indonesië gaan dreigen indien het er niet meer mee gaat doen om aan zijn heilloze politiek met betrekking tot Nieuw-Gui nea kracht bij te zetten. Een andere le ning dus, maar vergelijkbaar, immers ter ondersteuning van een onjuist gedrag. Het moet met de kwalijke gezindheid in Indonesië wel ver gekomen zijn, dat deze Russische hulp wordt geambieerd. Indonesië compromitteert er zich mee- Rusland immers heeft bij veruit de meeste volken van Azië en Afrika geen goede pers. Het ontgaat die volken niet, dat Rusland de onafhankelijkheidsbewegingen alleen steunt teneinde de volken aan zich te binden. Zelf heeft Rusland zich om ringd door een reeks van vazalstaten. Zelf gunt de Russische regering het eigen Russische volk geen vrijheid. Dit alles ontgaat de Aziatische en Afrikaanse vol ken niet, die zich bovendien nog. het vreemde gedrag van Rusland In de Ver enigde Naties herinneren. Rusland ech ter wroet waar het wroeten kan, en dit maal is dan Nieuw-Guinea aan de beurt. Is de situatie zo ernstig als zij lijkt? Waakzaamheid blijft metterdaad gebo den. Maar vast staat reeds dat de vrije wereld ook in dat gevoelige deel der wereld geen verandering in de toestand zal gedogen. Het zal wel bij dreigementen van de zijde der Indonesische regering blijven. Tegenover deze door zwakheid ingegeven politiek van Indonesië wint intussen de bereidheid van Nederland om opening van zaken te geven nog belang rijk aan waarde. Bij aardverschuivingen, die veroorzaakt werden door hevige slagregens, zijn in het gebied van Pixopata (Peru) zesten men sen om het leven gekomen en vier mensen gewond. De documenten, die secretaris-generaal Hammarskjold op zijn vliegreis naar Leo- poldstad was kwijtgeraakt, zijn terecht. John Kennedy is gisteren officieel door het Amerikaanse Congres tot president van de Verenigde Staten benoemd voor een ambtstermijn van vier jaar. De zit ting werd voorgezeten door vice-president Riidhard Nixon, die de verklaring van Huis en Senaat voorlas. BRiESTRAAT 173 T\E DEPRESSIE die gisteravond de Wadden-eilanden naar Duitsland is getrokken, deed de wind naar noord west ruimen en veroorzaakte in het westen van ons land buien van beteke nis. Op tal van plaatseno.m. in Rotter, dam. werd vanmorgen meer dan 15 mm regen gemeten. Een rug van hogelucht- druk breidt zich snel met opklaringen naar ons land uit, zodat de buien ver. der afnemen. Een nieuwe Oceaandepres sie rukt naar het oosten op en het eerste regenfront bereikte vanmorgen Engeland reeds. Achter dit front, dat zondag ons land passeert, zal een krach- tige zuid-westenwind zachtere Oceaan- lucht aanvoeren. De vooruitzichten wij zen hierdoor voor de komende dagen op iet, hogere temperaturen. Ook in Ru,. R„pporten hedenmorgm De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht opklaringen met op de mees. te plaatsen lichte vorst. Morgen over- d Helder wegend zwaar bewolkt met tijdelijk Ypenburg regen, hier en daar mogelijk vooraf- VLiss gegaan door natte sneeuw. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde zuidelijke wind cn In het algemeen iets Zd.-Limb. - meenten loopt uiteen. Terwijl schot onder de pasgeborenen, slechts 80 i bernummer van de maandsta- aldus deze publikatie. bestaan, in de plattelandsgemeenten Op het platteland vindt 1 tistiek van de bevolking enkele cijfers gepubliceerd over de ver deling van de bevolking manncnoverschot sprake is ook onder de leeftijdsgroepen Deze verschillen tussen plat- acboven de 14 jaar - Van de bevolking in de plat- (51 procent en 49 procent telandsgemeenten Is 41 procent wen), ligt de verhouding in de overschot, al ls dit jonger dan 20 jaar en ln dc grote steden juist andersom oudere groepen lager dan leeftijd en geslacht op 1 januari grote steden slechts 34 procent, (nl. 49 procent I960 in groepen van gemeenten, Omgekeerd is in de grote ste- procent vrouwen), onderscheiden naar urbanisatie- den het aantal inwoners tussen Beziet r ?raad. 20 en 64 jaar groter dan op het houding v platteland, nl. 56 tegen 50 pro- tijdsgroepen dan blijkt de beide uiterste cent. Hetzelfde geldt voor het 0-14-jarigen, Stelt liseerde plattelandsgemeenten) en de grote steden (die boven het aantal 100.000 Inwoners), tegenover ln beide categorieën van ge- i- teland en stad zijn voornamelijk de het gevolg aldus de publikatie, )or van de omstandigheid dat in de 51 de jongere. In de grote steden loop der jaren meer vrouwen ligt het mannenoverschot onder dan mannen naar de grote ste de 15-19 jarigen al lager dan op den zijn getrokken. Het lager het platteland (102 mannen op mannenoverschot op het platte- de 100 vrouwen), terwijl voor de land, resp. hoger vrouwenover- •el op het plat- overige leeftijdsgroepen zelfs schot in de grote steden, onder in een toenemend vrouwen- de oudste leeftijdsgroep wordt erschot sprake is: voor de mede veroorzaakt door iets ten gunstiger kansen voor een lan- r-™- - - - de gere levensduur voor als het bekende jongensover- groep van 65 jaar en ouder nog dan voor mannen. teland als in de grote steden, een jongensoverschot (105 jon- Ook de verhouding tussen gens op 100 meisjes) te bestaan 20-64-jarigen ui ongeveer gelijke omvang op 100 Aberdeen Londen Ajaccio Madrid MaU area Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1