Een tuin in liet water VERLEIDING EN STRIJD Reizen in Engeland van de dichter dr. J. W. Schulte Nordholt AFSCHEID NEMEN en verder gaan 0m een potje te kunnen breken moet U er eerst een bakken MENANDERS BROMBEER ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 JANUARI 1961 "EN dichter bezoekt geval zijn geliefde En geland, en stelt zich onder het patronaat van Shakespeare, die eens in zijn „Richard II" het trotse eiland „het tweede Eden" noemde. Hoe voelt een dichter zich in Eden? Vast anders dan anders, maar zeker in zijn element. Zo'n boek wordt een Paradijselijk boek, waarin men de vreugde van Adam kan navoelen, toen hij de dingen de namen mocht geven en als Schulte Nord holt de namen van het oude Engeland noemt, van zijn ruïnes, zijn kathedralen, zijn dichters en zijn schilders, zijn tradities, die rond de wieg stonden van ons westers christendom, is het of dit alles een magische klank verkrijgt, want met de klank wordt het leven zelf te voorschijn geroepen. De Majestas Christi Dat wat achter de horizon der aanschouwing ligt, komt uit het land der verbeelding naderbij en Engeland ont plooit zich naar zijn heden en zijn verleden, naar zijn land en volk als ,,een tuin in het water". Zo noemde dr. J. W. Schulte Nordholt zijn bij Het Wereldvenster te Baarn uit gekomen reisboek over Enge land „Een tuin in het wa- Pastorale Voor hen, die nog nooit in Engeland zijn geweest, klinkt dit boek als een lieflijke pastorale en zij, die bijv. Liverpool Street Station al eerder zagen kunnen het nu als volgt gaan herontdekken: „Iedere keer dat ik in Lon den aankom, op Liverpool Street Station, met de boot trein van Harwich, iedere keer hecht het gigantische geruis van de wereldstad zich aan mijn oren als suizende vleugels. Daarom daal ik af, als in een droom, zwevende, zwevende, in de duistere krochten van de ondergrond se. Wat de oudste volken in geheimzinnige mythen hebben vermoed, dat beleven wij aan den lijve. Kronkelend en draai end, gedragen op grote trap pen in peilloze diepten, dan in glanzende glazen hulzen ge borgen voortschieten door duistere gangen, als de zon in het dodenrijk van het oude Egypte. Het is groots en ver schrikkelijk. Men zal er aan wennen. Natuurlijk, als men hier woont, en ik zie ook ge- bolhoede mannen met para- pluies zich achteloos voortbe wegen in deze zwarte paleizen a la Piranesi, alsof zij er priesters of bedienden waren, wat trouwens hetzelfde is Verovering Zo begint de ontdekking van Engeland, een felle verove ring met de geest. Londen is heel Engeland niet en de tuin vertoont tel kens andere, bijna niet ver moede aspecten. De dichter neemt zijn lezers mee vanuit het labyrinth van Londen naar het huis van Keats, die de herfst bezong: van hem naar John Constable, de schil der van Engeland, of naar het tuinhuis van William Cow- per, de dichter van zo menig geestelijk lied. Er is ook het Engeland van de trotse kathe dralen: Ely, Wells. Llandaff, Chester, of de ruïnes (Enge land is zuinig en trots op zijn ruïnes) Tintern-Abbey. de ines van Yorkshire en de ine van. .Coventry. De ke kericelijke kunst, uit het alleroudste verleden, tot de toe: Stanley Spencer met ziin wandschilderingen in Burgh- clere, Jacob Epstein met zijn immense Majestas Christi in Llandaff, Graham Sutherland met zijn tapijtontwerp de moderne, nieuwe kathe draal in Coventry. De tuin in het water is overvol verras- Schitterend „Reizen is schitterend", ■zegt Schulte Nordholt aan het eind gekomen, „ik zou er nog wel tien boeken over willen schrijven. Toch kan ik mijn vriend geen afdoend ant woord geven op zijn vraag, waar hij naar toe moet in Engeland. Er is zo geweldig veel, en uiteindelijk moet hij zelf kiezen". Ditzelfde geldt van dit boek: ,,zo geweldig veel, uiteindelijk moet de le zer zelf kiezen", maar dit moet hij weten een diep zinniger. een inspirerender reisboek las hij nooit. Dr. Schulte Nordholt heeft zijn boek opgedragen aan zijn vriend Wim Barnard, „die mij de weg wees naar Engeland". Deze op zijn beurt heeft on der zijn dichternaam Guillau- me van der Graft het nieuwe nummer van „Ontmoeting" gevuld met een gedichtency clus „Overzee, aantekeningen op een reis naar Engeland". Achtentwintig gedichten, die Engelaods lof bezingen, zoals bijv. in „London Transport": Grote rode olifanten bus met een voorhoofd denken de van glas mensvormige gedachten hoe het was, blakend om het uitzicht niet te missen". Inspiratie Engeland inspireert de dieh- srs toch wel zeer, maar niet alleen de dichters, ook de Haagse beeldende kunstenaar, Henk Krijger, die de opdracht kreeg een bandomslag te odI- werpen voor „Een tuin in het water", raakte in deze magi sche ban. Het is een band ge worden als een fijn kantwerk, vol fantasie en speelse geest. Vogels wit op zwart verma ken zich in een prieelbezaai- de tuin, gelegen in het water, *-7- Zij zijn in heel hun kantklos achtige speelsheid toch van een vroeg-middeleeuwse eenvoud en stijl, alsof zij zo uit het verre Keltische verleden zijn aangevlo- Met zijn vele prachtige foto's is dit Engelandboek een vorstelij ke herant van een eeuwenoude, verrassend levenskrachtige cul tuur. Hier is Engeland in het hart geschouwd. Het Is een voorrecht bakken gedacht? Neen, nu moet u niet direct veronderstellen, dat hebben. Uw oudste voorvaderen wa al heel handig in, en ook de Romeinen, de Grieken, de van duizenden jaren her in China, Perzië en Egypte, beschaving kortom, u kunt tot de ijstijd teruggaan en dan nog van leem ge maakt huisraad ontdekken. Waarom zouden u en wij bij de pri mitieve mens ten achter staan? door deze tuin te mogen dwalen, u daarvoor geen aanleg voor ons zelfs dubbel, want het is een christelijke tulr Het chris telijke Engeland is kerstende Westerse een baken in de zee. Mogen len het ontdekken, zoals Schulte Nordholt dit met diohtersogen deed. EV. GROLLE in het Christendom „Wij zullen geoordeeld worden naar de liefde." St. Jan van het Kruis (1542—1591) „De schoonste list van de Boze is ons er van te overtuigen, dat hij niet bestaat." Charles Baudelaire (1821—1867) to dTent. in de geestelijke wapenrusting. Veel betekenend is het aan het hoofd van dit artikel geciteerde de la Croix, de schrijver als mot- de nieuwste i ter dwingt haar hart geweld i menselijke factoren Inschakelt om zijn doel te bereiken, de val de leider. Deze man heeft hem en, al hebben ze zijn ideaal aanvaard, ze zijn meer passief dan actief en blijven op de ach- vindt hij. Michel de Salnt-Plerre, Les te doen, legt zich niet die dwang ingenieur en leider gedachtenwereld van de Christen, wakker wordt. De psychologische bracht immers weet van heeft waarde van de roman is niet ving frontaanval groot; de karaktertekening dat de Boze vaak zich vermomt als schetsmatig gebleven en enkele Christen. Engel" des Lichts, wiens influlste- figuren zijn volstrekt onaanvaard- Jean i bindt, zijn felste tegenstander. Zc wil dc beslotenheid van een eigen home en is niet sterk genoeg om die op te offeren aan het ge meenschapsideaal. Ze verdraagt het ook niét, als Jean, in onbe- zoekend. Hem wil redeneerde liefdadigheid, weg- schenkt wat ze nodig heeft voor echtparen bijeenge- villa in de omge- Parijs. Enigszins apart staat de beeldhouwer Leo. geen het ook niet, als Jean. In deze Leo zal de kkelijk gehoor vin- baar. Het boek wordt gered door Boze zijn incarnatie vinden. De het groeiend gezin. De den. Inderdaad heeft de auteur de amusante typen en levendig- gezinnen gescheiden, i weerstelsel, vindt in de vesting treden. zwakste plek in ons geestelijk af- ringen het verhaal zijn binnenge- week brengt komst van spiritueel karakter al- Lcs len samen. Het leidend beginsel is, dat, zonder strakke reglemen- tering, de een de ander zal steu- Alexander DamviUe, aanpri'j- nen, bovenal geestelijk en dat er Dit laatste geldt ook Ecrivains (1957). Twee figuren domineren: de beroemde schrij- i alle mannelijke deugden, verachter van de moderne maat schappij en het Franse politieke - systeem we zijn tussen 1930 en cn spoedig de college s aan en vijand van ieder com- de Sorbonne, die hem dor gepeu- promis; daarnaast, maar op la ta,- tnoc^onon uiantiai «ow»h Georges, ook (1916) uit een adellijk geslacht, heeft hij met tegenzin en moeite a de middelbare studie afgesloten cvêtpom -.„a- Ja aallarta'c aar, ?£?-***" briek leert hij het arbeidersle ven kennen en daarna als gewoon ,liaai matroos op een oorlogsbodem het heersing cu „„aiu. zeemansbedrijf. In de bezettings- bruut gedrag hem kronkelpolitiek van die dsgen, met een tekort aan zelfbe- ardigheid. Als zijn te samenvatting blijkt wel, deze man, aristocraat van geboor- te, zich niet heeft opgesloten bin- CC11 nen de enge wanden van kasten- uitgevers indeling en standsvóoroordelen. Zijn boeken zijn een _neerslag H de vernedering kosten hem een hartaanval en misschien meer. Om de zoon cir- kring van schrijvers, en meelopers. Deze ro- geeft een stuk Parijs leven bepaald milieu; breekt los, wanneer Dewinter, dank zij de verkoop van een gebre- per veteerde technische vinding, de chlkking krijgt over miljoenen en deze hoofdzakelijk wil gebrui ken voor liefdadige doeleinden en de stichting van gemeenschap pen als de hunne. Sterker breekijzer nog is de ver zoeking der zinnelijkheid. Ze is verpersoonlijkt in Leo, die op de grenslijn staat tussen paganisme en christendom, maar ze werkt ook in de anderen en spaart Jean, fel-levende man, in wie geloof en sensualiteit worstelen, niet. Hij wordt weggezogen tot de rand van de afgrond, maar krijgt daar de kracht staande te blijven. De schrijver geeft geen defini- lijke verwikkelingen. Trouwens, is die te vinden in het aardse be staan van de christen en kan leven dan meer bereikt worden dan een rustpauze in de strijd? Leo zal vertrekken, maar ook in hen, die Mogelijk voelt u zich reeds aan getrokken tot de kunst van pot tenbakken. Dat verrukkelijke kneden in klei, onder eigen han den een ding te zien groeien dat te gebruiken is en zelfs kunst kan zijn. het is fascinerend en schenkt zoveel meer voldoe ning dan een gekochte schaal of vaas of kan. Het is de mens van de oorsprong af aan inge boren, iets te willen scheppen. Helaas komen de meesten van chanisatie en automatisering niet meer aan toe. Het resul taat van hun dagelijkse arbeid is niet langer een eenheid, geen gaaf en compleet ding, maar ten hoogste een onderdeel. Of hun werk bestaat uit het in el kaar zetten van hetgeen ande ren hebben gemaakt. Bij de vrijetijdsbesteding is het veelal net zo: latjes en planken op maat en naar model, verf kant en klaar, bouwpakketten voor welk artikel dan ook en sleutelen aan brommers, scoo ters of auto's, allemaal bezighe den die we als een vervolg kun nen beschouwen; het begin van de creatie heeft zich buiten ons om voltrokken. Niet aldus de pottenbakker. Hij begint en hij voltooit. Het begin van zijn werkstuk ontleent hij aan de schepping, aan de na tuur: gewone klei. En die kan hij zelf bewerken: eerst verpoe deren, dan met water zuiveren en zeven, vervolgens drogen en kneden. Heeft hij daarvoor niet de tijd, dan kan iedere goede winkelier in handenarbeidartike- len of verfproducten hem hel- De afsluiting van het jaar 1960 heeft voor onze bladen het af scheid met zich gebracht van onze gewaardeerde redacteur en medewerker Corn. Basos- ki. Na een groot aantal ja ren onze lezerskring van voor lichting op cultureel terrein echter nog meer incidenteel. Terstond na de herleving van onze kranten mochten wij er in slagen, hem vast aan onze redactie te verbinden. Het is op deze bijna zestien jaren in het bijzonder, dat wij met ge noegen terugzien. te hebben gediend, heeft hij Men zegt wel, dat de kunst gemeend, nu zijn leeftijd hem daartoe nog de gelegenheid laat, een werkkring te moe ten aanvaarden die hem in de gelegenheid stelt meer nog dan voorheen de kunst te dienen. Hij heeft die werk kring elders in het land ge vonden. Met enige weemoed, maar met sympathie en met onze beste s van hem afscheid genomen. Een gemakkelijk afscheid was het niet. [n een krant, een christelijke krant niet het minst, is de cul turele rubriek een mooie, maar tegelijk een moeilijke. Onder christelijk Nederland is lange tijd culturele achter stand merkbaar geweest. Die moeilijk is, de kritiek echter gemakkelijk. Echter, niets is minder waar. Kritiek, beoe fend vanuit een diep gevoel van verantwoordelijkheid, is moeilijk. Zeker, zo het moet zal zij afbrekend te werk gaan. Maar bij voorkeur bouwt zij, adviseert zij, wijst zij wegen, voedt zij op. hebben wij Juist ook in een dagblad zullen deze functies tot haar recht moeten komen. De criticus in een krant heeft een taak zowel jegens de kunst als je gens de lezerskring, en een goed criticus, als de heer Ba- soski zich betoond heeft, slaagt erin, deze beide facet ten met elkaar in harmonie te brengen. achterstand "was TOkluriiral z° heeft door zijn belangrijk. vaak baanbrekend werk de heer Basoski zowel de kuns tenaars als onze lezers aan zich verplicht. Zijn werk ver dient in gelijke geest te wor» den voortgezet. Welnu, daar toe zijn dezerzijds de voor- waarden aanwezig. De kunst pleegt te zijn een ge varieerd geheel. Zij omvat C men heeft immers lange tijd andere zorgen aan het hoofd Die achterstand betekende ech ter tegelijk verarming. Verar ming voor christelijk Neder land zelf. Want het kwam belangrijk en prachtig deel der schepping Gods. Men ontzegde zich meer dan no dig was. Daarnaast betekende het óók een verarming voor de cul tuur als zodanig. Want ook voor de cultuur kan de chris telijke levenskijk een mach tige inbreng betekenen. Ook de cultuur behoort aan nor men onderworpen te zijn. Waar dan. ook voor de cul- Hier liggen tuur, fundamenteler normen en die tegelijk wijder uit zicht bieden te vinden dan in de christelijke geloofsover tuiging? Nog altijd is de Open baring van God het licht, ook voor de kunst. In dit alles is de heer Corn. Met de verzorging van de mu- derscheidene sectoren. Daar is de muziek in al haar ver scheidenheid, vocaal zowel als instrumentaal. Daar is het gebied van de beeldende kunst, voor niet-ingewijden vaak zo moeilijk te benade ren. Daar is de provincie van film en toneel, waar de gees ten dikwijls zo onverholen openbaar worden. krant ern stige plichten; hier liggen vooral voor een krant die in christelijke geest geschreven wil zijn, uiterst waardevolle mogelijkheden en kansen. On ze krant hoopt zich in deze niet onbetuigd te laten. Basoski onze lezerskring ge durende een lange reeks van jaren tot een belangrijke hulp geweest. Reeds in de ja ren dertig hadden wij het voor recht, hem tot onze medewer kers te mogen rekenen. Toen JS DE dagelijkse arbeid u te eentonig geworden? Zoekt u een hobby, maar dan een die echt creatief is? Al eens aan potten- voorbeeld van gehoorzaamheid." Deze roman boeit door de fris- MICHEL DE SAINT-PIERRE de duistere machten, recht koos de auteur als derde motto het bijbelwoord uit Lucas schijnt als vanzelve te staan op het licht. Er is een boek dat u verder helpt. Een boek, ver schenen bij Ploegsma in Am- sterdam en geschreven door de heren H. Bakker en H. van Veen, twee^ leraren in pottenbakken Uiteraard luidt de trtel van hun geschrift: „Zelf pottenbakken". Het is een handboek in dubbele betekenis. Het leidt de han den zeer deskundig bij het aan leren of vervolmaken van hand vormen, draaien, glazuren, bak ken, gieten in gips, het maken van plastieken, sieraden en mozaïeken. Het geeft gedegen en overzichtelijk uitsluitsel om trent duizend-en-een wetens waardigheden die men zich ei gen moet maken om de kunst onder de knie te krijgen. „Zelf pottenbakken" is evengoed een cursus voor beginnelingen als een vervolgklas voor reeds gevorderden. Als rechtgeaarde pottenbakkers hebben de samen stellers naar volledigheid ge streefd, zij bieden dan ook een leergang van A tot en met Z. Hun boek is tevens een hand leiding voor het maken van alle mogelijke hulpmiddelen, met fo to's en tekeningen toegelicht. Zelfs de tot in details uitge werkte constructie van een draaischijf ontbreekt niet. De heren Bakker en Van Veen hebben een werkstuk afgeleverd dat in de Nederlandse literatuur nog niet bestond. Zij hebben het eerlijk gedaan, getuige al direct de eerste regels: „Pottenbakken is als een fuik: Je kunt er arge loos in verzeild raken en voor je het weet, kun je er niet meer van loskomen, zo boeiend is het. Je begint voor de grap eens iets uit de klei te vormen, ontdekt wat een bron van genoegen zulke eigengevormde dingen kunnen SBB opleveren, en...." zij hebben ge lijk: na lezing van het boek heb- Hoe ben wij wat klei aangeschaft en, enfin, nu kunnen we al een aar dig potje breken.... T. H. zikale sector dan is primair belast mevrouw dra. H. E. Kokee-van den Berge, met die van toneel en film primair de heer E. H. Grolle, en met die van de beeldende kunst de heer A. Hydra. Voor de li teratuur staat ons sinds ja ren niemand minder dan de heer C. Rijnsdorp ter zijde. Zij allen weten zich gesteund door een uitgebreid corps van bekwame en vakkundige me dewerkers, die in hun schrij ven ten dienste van onze le zerskring van dezelfde geest bezield zijn. Onder zulke omstandigheden blijven wij uiteraard het heen gaan van de heer Basoski be treuren, gaan wij echter niet temin bemoedigd voort. Wat is het beoefenen van chris telijke journalistiek ook op het terrein van kunst en cultuur een boeiend bedrijf! Moge onze lezerskring er nog veel van ervaren. Hoe men de juiste vormen met de handen kan aanbrengen, wordt in het hier besproken boek .Zelf pottenbakken" aanschouwelijk voorgesteld in een serie foto's. Het draaiboek voor de Münchhausen - film Erich Kastner, wiens boeken in 1933 met vele andere aan het literaire autodafé ten offer vie len hij was als enige van de 24 auteurs, die symbolisch voor eeuwig verdelgd zouden wor den, gekomen om deze geeste lijke terechtstelling bij te wo nen kreeg in 1942 een specia le vergunning om het draai boek van de Münchhausenfilm te schrijven en hij heeft dit ge daan met een lichtheid van geest, die in verband met zijn bijzondere omstandigheden alle respect verdient. Allerlei avonturen, die ons uit de Münchhausengeschiedenis be kend zijn: hoe de baron aan het hof van Katharina II al haar apnants overtrof, hoe hij op een kanonskogel in het Turkse kamp werd geschoten, naar Konstanti- nopel werd gebracht en daar een Italiaanse prinses uit de harem ontvoerde, deze en vele andere geschiedenissen worden voorzien van een sprankelende dialoog in korte, pakkende zinnetjes, waarin Kastner een meester is. Zo vraagt Münchhausen aan zijn knecht: ,Jan, heb je wel eens een volwas sen man gezien?" „Ik kan me niet herinneren, baron." „Ik ook niet." „Mijn moeder zei: Iedere man is weer anders idioot." Als hij zijn paard aan een torenspits /astmaakt, klopt hij het op de bonden zijn hankelijkheid". Zo vormt draaiboek niet alleen een amusan te, maar ook tot nadenken stem mende lectuur. J. H. SCHOUTEN Erich Kastner: Münchhausen Fischer Büchcrel No. 353 Frank furt am Main, 193 blz. prijs DM 2,20. 13 „En als de duivel alle zoeking voleindigd had liet hij staan. de psychologische ontle- van, Hem al voor een tijd. ding graaft dit werk veel dieper het behoort te (1951) zijn zeemansleven. Fresco Beroemdheid verwierf hij zich met Les Arlstocrates (1954), waarin hij een fresco geeft van het leven van de plattelandsadel, verarmd, lant. neef van de auteur, hem als voorbeeld zou hebben gediend 1 de vaderfiguur. ruimte zal komen voor optre- buiten. Een priester is na rfi£D t de geestelijke zorg -* deze mensen; in hem hebben Het boek sluit af m -T. .jer£ °P "iF1 chanische ingreep van ue kers. streven. Ongetwijfeld heeft De De prlester brengt het bevel tot Saint-Piprrp vnnr nerpn opstaan in deze In Les Murmures heeft De Saint-Plerre een geheel tróts. De oude ander terrein betreden. Hij heeft c cv markies.' bekrompen, ingekapseld willen tekenen, hoe moeilijk het d<»1 macht in zijn standswaan, is en blijft on- is reserveloos de Christelijke beperkt gebieder m zijn milieu. p|jcht der liefde te vervullen en !ï°h'.b.e„hew» if," hoe sterk de verzoeking Is het vermogen, heeft hu de pretentie Saint-Pierre voor" ogen gestaan, Ander terrein wat velen bezig houdt in de Christelijke wereld, protestanten Satan zowel als katholieken: is het mo gelijk krachtcentrales van liefde Qe Krmg> OOK nu weer aein eetuleen^an h°Sere geestelijkheid terug dan zijn voorgangers, gedeelte lijk ook door de omstandigheid, dat het minder overladen is. Al- S-f rector leen Leo, trouwens moeilijk te Haganum, i gemeenschap grijpen in de dualiteit van zijn we- het vertalen T~)R- J- VAN IJZEREN, de oud- Byzantijnse geleerden, die c - L/ rector van het Gymnasium groot deel van de klassieke lite- te brengen onvermoeibaar ln ratuur voor het nageslacht gered va/1 8roM rrfpn hem Schooluitgave klassieke thea- hebben, keurden hem geen Nederlands, dafcht waardig. Eeuwenlang heeft kos- de mensheid het zonder te scheppen, die het leven dienenden grtuigen van verantwoorde- Aanvallen FH niet ten volle tot leven ge- terstukken te gewaagd, het ideaal te hoog bracht. Ook de bijfiguren zijn Jv®?8 za*.v®n zijn hand gegrepen. Protesten-breken los in raak getekend, soms in enkele n^nders'ljli^spel oDe Brombêêr-\ fen S" lijnen. Een bezwaar mag niet in het oorspronkelijk geheten de Lefèvre verzwegen worden: in sexuali- „Dyskolos". bus is de taal van deze katholie- Het js met Menander een iro vreemd geval. In de toneellitera- ke schrijver zo onverhuld, dat tuur wordt hij bejubeld a\s de textus receptus tot stand ...^en en heeft in afwachting dit grotere werk reeds een iluitgave van de Dyskolos het licht doen zien. Deze schooluitga- is door dr. Van IJzeren benut vlotlezende Nederlandse k ■- vuur een viuuczenue neueiiHiiuae i„„ Sel tekst van hem moeten stel- vertaling. Onder de geestige titel er" innc „„1rs w ra althans de^ oude Maar dezelfc ongerept Meaal los te laten. De Boze komt lijkheid, het geval der priester- arbeiders herhaalt zich, maar Jean komt na alle overwegingen tot deze slotsom, die een echt- gedachte bevat: „de Op dit streven, voornamelijk op zijn kinderen. In onvermoede vormen en richt belichaamd in Dewinter, richten reld heeft minder behoefte man, die zijn doch- zijn pijlen op het zwakste punt zich de aanvallen des Bozen, dia een nieuwe vorm van christelijk fragmenten uit blijspelen Menander voorkwamen. In 1955 mÊtfKÊÊt wist de Zwitser V. Martin dc „de nieuwe come- hand te leggen op het volledig, was van Aristopha- bijna ongeschonden blijspel „Dys- nes); Plautus en Terentius heb- kolos". De Leidse hoogleraar prof. D'- M. v. 4. PANNE ban ham hoog vereerd, maar de B. A. van Groningen is thans be- handen kreeg, waarop tal alias Heer Brombeer) worden hier de poetsen, die de oude brompot van een Knemon gebakken wor de den, breed en komisch uitgeme ten. Eer> stuk, dat zich uitstekend leent voor een schoolvoorstelling. E. J. Brill te Leiden gaf het uit. E. H. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19