y De vrije zaterdag Blad GB9ZS briei en de huisvrouw TIP-PARADE i ZATERDAG 7 JANUARI 1961 's Zaterdagsmorgens is het vaak drie keer zo vlug twaalf uur als op alle andere doordeweekse dagen. Tenminste, dat vind ik. Gauw gauw de boel aan kant, boodschappen halen in volle winkels, vast wat doen aan het eten voor zondag't lijkt wel of de uren door je vingers heen glippen op die laatste ochtend van de week. De meeste huisvrouwen zullen dan ook alleen maar op een afstandje kunnen kjjken naar wat tegenwoordig in het middelpunt van veler belangstelling staat: de vrije zaterdag. En toch zullen velen in het nieuwe jaar hiermee te maken krijgen, want in verschillende plaatsen van ons land brengt 1961 die vrije zaterdag, hetzij nü al, hetzij over enige tijd. Con ferenties, vele, vele gesprekken en het treffen van interne maatregelen zijn hieraan voorafgegaan. Daar zult u den kelijk wel het een en ander over gehoord of gelezen hebben. We zullen er vandaag op ónze pagina dan ook maar een "soorl van verlengstuk van gaan maken. Wat ons én waarschijnlijk ook u meer interesseert is een antwoord op de vraag: ,,hoe staat de vrouw tegenover die vrije zaterdag?". De huisvrouw, die nu ineens wat men noemt ,,de man over de vloer krijgt" én de werkende vrouw die op deze ochtend niet meer op de fiets, bus of tram hoeft te stappen om zich ,,werkwaarts te spoeden"? Daarom zijn we dezer dagen eens met verschillende van die vrou wen gaan praten en we deden dat in Delft, waar in heel wat bedrijven het nieuwe jaar het nieuwe geluid van de vijfdaagse werkweek laat horen. Om het u maar gelijk te vertellende meningen zijn verdeeld. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMg I vin u en vóór u I 1 ID' Een helpende hand op bij vertellen en wel, dat het „hoe'' van die zaterdagmorgen eigenlijk van de man zal afhangen. Want, zo bleek ons wel in Delft, hoe de man is, zo zal ook de zaterdag morgen zijnMet andere woor den: je hebt mannen èn mannen. Daar zijn in de eerste plaats de „behulpzamen", de echte lieven, die zeggen: „ik zal eens fijn de boodschappen voor jou doen". Kijk, de huisvrouwen met zó'n man hebben het dan echt wel met die vrije zaterdag getroffen. Geen gesjouw meer met volle tassen, alleen maar een bood schappenlijstje schrijven.. En daarna fijn de tijd voor een ge zellige kop koffie. Tot dezelfde categorie behoren zij, die vaardig zijn met stofdoek en dito zuiger, hun mannelijke hand niet om draaien voor een afwas of bed den opmaken. „Relax Nu zullen misschien de heren psychologen, die deze vrije dag, dus het ..long week-end" willen beschouwen als de unieke kans tot het tegenwoordig zo broodno dig schijnende „relax", zoals dat heet, hun wenkbrauwen optrek ken. En zeggen: dat is de bedoe ling niet, „relax" is uitrusten, tot je zelf komen, ontspannen, daar is nou net dat „long week-end" voor, niet voor stoffen, afwassen en boodschappen doen. Ms heel Van de week naar de maand Nu steeds meer bedrijven over schakelen van het weekloon op het maandsalaris heeft het Ge- zins Begrotlngs Instituut gemeend de huisvrouw de helpende hand te moeten bieden bij de „herinde ling" van de inkomsten. Dit in stituut wil hiermee niet in de Ne derlandse beurs gaan kijken, maar het alleen de huisvrouw als „mi nister van financiën" wat gemak kelijker maken nij deze over gang. Het doet dit in „Van de week naar de maand", een alles zins verantwoord boekje, dat een duidelijk beeld geeft van wat er alzo kan komen kijken. Het be vat praktische wenken en advie zen en zal voor menigeen zeker lezenswaard zijn. Geïnteres seerden kunnen zich deze brochu re voor 15 cent aanschaffen bij de plaatselijke spaar- of boerenleen bank, terwijl men op het post kantoor ook dit boekje via een daar verkrijgbare kaart kan be- Een vlotte japon houdclijk karweitje. Als eerste patroon in het nieuwe jaar hebben we ditmaal het oog laten vallen op een vlot japonnetje met aangesloten taille en schuin- geknipte kraag, die in een strik eindigt. Bijzonder charmant en bij zonder modern bovendien. De rok wordt aangeplooid en heeft evenals de taille een overslag, die gegar- neerd wordt met leuke knopen. Een ceintuurtje in een bijpassende tint voltooit dit aardige geheel. Er is ongeveer 2.75 meter stof van 130 centimeter breedte voor nodig in de maten 40, 42, 44 (maat 46 op bestelling). Onder vermelding van het num mer 330 is dit patroon aan onze bureaus verkrijgbaar voor 0,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0,60. Dit bedrag gelieve U in postzegels te plakken op de briefkaart, waarop U Uw be stelling doet. Plak deze zegels naast het frankeerzegel aan de adreszijde van de briefkaart. Be- stellingen moeten uiterlijk 14 janu ari a.s. in ons bezit gijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. juist wat mannen die anders de huis vrouw alleen moet doen op die mor gen, heb je zoveel De reactie van één van haar, met wie wij wat praat ten, „mijn man heeft thuis echt twee linkerhan den" was dan ook een verzuchting, die ons gelijk con fronteerde met een heel andere cate gorie. De „zitters" en de „uitslapers". En die waren de „zorgenkinderen" bij ons gesprekje met dat groepje huisvrouwen. Heel wat echtgenoten hebben zich im mers plezierig de handen gewreven bij het vooruit zicht: vrije zater dag. Zo met een „geen wekker, je nog eens omdraai en en lekker uitslapen". Voor hen, die 's morgens al voor dag en dauw het bed uit moeten om in het winterse donker hun vroege werk te beginnen, kan dat een be grijpelijke reactie zijn. Maar in de gezinnen, waar laten we zeg gen om kwart over zeven, half acht de wekker afloopt, kan dat voor menige huisvrouw, een niet zó zware, maar toch altijd nog minder prettige belasting zijn. Wachten met. dit of met dat tot de heer des huizes is uitgeslapen, afwijken van je zaterdagmorgen programma, enfin, iedere huis vrouw zal dit wel duidelijk zijn. Daarom willen we hier die zo ter loops opmerkte „dan maar wat vroeger op te staan om alles ge daan te hebben tegen koffie- dus opstaantijd" 'n complimentje ma- soms wel eens oplopen. Niet iede re beurs kan zoiets er heelhuids afbrengen en een huisvrouw met wie we spraken, wilde eerlijk be kennen. dat ze zich daar nu al een beetje zorgen om maakte. „We zien het wel, als het zo ver is, maar ik heb er toch wel aan gedacht", was een van de opmer kingen. Werkende vrouw Omdat in Delft ook een behoor lijk aantal meisjes en jonge vrou wen van deze vijfdaagse werk week kunnen gaan profiteren, hebben we ook wat met haar ge praat. We zeiden „profiteren", maar een grote groep jonge meis jes was het daar helemaal niet mee eens. Daar zijn in de eerste plaats zij, die b.v. op kamer wo nen en voor zichzelf zorgen. Zo als in de meeste bedrijven het geval is. of zal zijn, moeten zij 's avonds wat langer werken, ter wijl ook de pauzes tussen de mid dag korter worden. Anders kon je net tussen de middag nog een en kele boodschap doen, maar dat lukt nu niet meer. Terwijl je 's avonds moet rennen en vliegen om vóór sluitingstijd je. inkopen te doen. Als het je lukt in die korte tijd! Of de vrije zaterdag daar niet tegen opweegt? In de meeste gevallen wel „heerlijk, zo'n vrije morgen", hoorden we, maar heel wat werkende vrou wen vonden die nadelen toch wel een beetje bezwaarlijk, ofschoon ze deze nieuwe situatie niet meer met de outfe zouden willen ruilen. maar „machtig". „Fijn, 's zo mers naar 't strand of zo", iets waarop velen zich nu al verheu- De vrije zaterdag én de vrouw., de huisvrouw en de werkende vrouw. Zoals gezegd lopen de me ningen hierover uiteen. We gaan dan ook maar geen conclusies trekken, alleen besluiten met een (wijze) opmerking van één van haar: ,,'t Zal wel wennen, mis schien eerder dan je denkt...." Een extra lapje stof ZIJ. die zelf hun kleding naaien of althans een groot deel er van zullen wel weten dat een stukje extra stof bijzonder ge makkelijk kan zijn voor allerlei verstel- of vermaakkarweitjes. Eigenlijk zou het niet eens zo'n onaantrekkelijk idee zijn, niet „En nou zal ik voor jou eens de boodschappen doen." Helpen.... steeds de afgepaste, benodigde hoeveelheid stof te kopen, maar iets meer, niet om een eventuele vergissing bij het naaien te kun nen herstellen, maar om ook eens iets met dat lapje te doen. Bij zomerjurkjes kan uit zo'n lapje een sjaal of hoofddoekje worden gemaakt en als met na me jonge meisjes dit hoofddoek je dan nog afzetten met een leu ke franje of van die kleine, plui zige balletjes, staat het nog leuk ook. Doch ook 's winters kan heel wat met dit extra lapje worden gedaan. Een grote kraag inplaats van dat kleintje, een paar man chetten aan het strakke mouw tje zijn er slechts enkele voorbeel den van. We kunnen ook denken aan een sjerp of laten we bet „fladders" noemen. Van de heup uit zullen op een strak japonnetje twee van die loshangende tot bijna aan de zoom reikende en iets breed uitlopende „fladders" het by een slank figuur uitstekend doen. Ook kan men in een niet te wijde punthals op kille dagen een shawltje knopen van dezelfde stof, waarin een aardige speld wordt gestoken, of een losge knoopte wat zwierige stropdas zal bij bepaalde modellen ook een mogelijkheid kunnen zijn. Samengevat: met wat fantasie én natuurlijk dat extra stukje stof zijn menigmaal verrassende resultaten te bereiken, die het japonnetje weer eens een ander gezicht geven. ,E laatste tyd bereiken ml] logal eens wat verzoekjes om herhaling van een of an- dere geplaatste tip. Zo van „Laatst las ik.... en nu ben i ik vergeten hoe.." enz. enz. En of we dan die tip nog eens i willen plaatsen. Het spijt me, maar dat Is niet mogelijk. Voor „vergeetachtigen" Is het misschien handig de tip-strip f uit te knippen; er zijn to i weet lk heel wat lezeressen, die dit doen. Echt, er zou geen beginnen aan zijn om ze nog E eens mee te nemen. Dan heb ik dit keer weer eens twee „inhaak-brieven", namelijk over het drogen bo- ven de kachel. Voor het geval u het nog niet wist: als u <zo uw schoorsteen daarvoor ge- schikt is) aan beide kanten een haakje schroeft en daar een stuk elastiek tussen spant, kun Eu op deze „waslijn" heel wat kleine stukjes kwijt. Een an- dere mogelijkheid is een haak- je boven de schoorsteen te be- vestigen en daar een kleerhan- ger met dwarslat aan te han- gen. Op die dwarslat kunt u E§ dan weer uw opvouwbare droogrek kwijt. Zo komt er heel wat wasgoed tegelijk bo- ven de warmte van haard of kachel te hangen. Na deze twee nagekomen „droog-adviezen" de nieuwtjes en, zoals beloofd, worden het in de eerste plaats de nog overgebleven „kinderkamer - EE 1 EERST KOI DAX WARM H Een tip is het eigenlijk E H niet, die een moeder van vijf kinderen me stuurde, maar EE toch wil ik aan haar brief niet zonder meer voorbij gaan. U weet wel, dat er in het Hol- EE landse huis nogal veel ongeluk- ken gebeuren met kleuters. De- ze kunnen we eigenlijk voor een deel voorkomen, daarover is onlangs op deze pagina nog iets verteld. Het advies van deze moeder, mevrouw E. van Weelie uit Maasdijk, is bij het klaarmaken van een teil was- water éérst koud water in de teil te gieten en dan pas het hete water. Dus niet warm en EE dan op temperatuur brengen met koud. zoals dat meestal gebeurd, 't Kan brandwonden en erger voorkomen. PLEISTERTJE ER OP Ondanks alle mogelijke E voorzorgsmaatregelen lopen kinderen vaak een of andere kleine verwonding op, waar een pleistertje op geplakt moet worden. Alleen zijn bij de woe- j= lige jeugd die pleisters zo gauw E los. Als u echter de plakdelen van de pleister vóór het beves- tigen even aanstipt met wat wasbenzine of aether, dan blijft E het pleistertje veel beter zit- ten, aldus de heer S. Bokhorst EE uit Abbenes. Dit geldt voor al- E le pleisters op plastic exem- Dat wilden wél een behoorlijk aantal jonge meisjes, die we vroe ger bakvissen maar nu teenagers noemen. „Niks an", zeiden ze. „langer werken overdag en op za terdag.... je moeder helpen! Van alles moet je thuis opknappen, „want jij kunt ook wel eens wat doen", zegt m'n moeder. Nee, dan werk ik liever overdag kor ter en 's zaterdags ook liever hier dan thuis", was een nogal veelge hoorde „klacht". Meisjes met een minder tot helpen aandringende moeder vinden die zaterdag alleen ALS JE STRAALJAGERPILOOT WIL WORDEN... I Verschillende toekomstdromen van de jeugd: „ik word straal jagerpiloot en ik stewardess..." waren voor het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding aanleiding om diezelfde jeugd spelender wijs wat beginselen van de voe dingsleer bij te brengen. Want als je straaljagerpiloot wil wor den. moet je heel gezond zijn, goed kunnen zien en... dat be reik je alleen maar door flink te eten en vooral je levertraan niet te laten staan. Ongetwij feld kan het een aardig idee worden genoemd om op die ma nier de lagere schooljeugd te leren hoe flink en groot te wor den. Zeven versjes van Clinge Doorenbos haken hier op in, terwijl bij ieder coupletje voor een aardige tekening is gezorgd. Deze rijmprent (uitstekend als ophangstrip in de kinderkamer of op school te gebruiken) kan voor een kwartje bij genoemd bureau, Koninginnegracht 42 te Den Haag, worden besteld. Goedkoper is (namelijk tien cent) het boekje „Mieke's ge zonde alfabet", dat de jeugd enige gezondheidsregels leert, die „voor later" van belang zijn. E Plakken of prikken uw E kinderen ook zo graag tekenin- gen en platen op het behang? Bevestig dan eens zoals me- E vrouw P. C. Sonneveld-Segaar E uit Rotterdam boven de bed- EE den een stuk zachtboard. Een likje muurverf er over en u hebt voor de kinderen een ge- EE zellige mogelijkheid geschapen E om platen te prikken en te plakken, zonder dat uw be- H hang er ontoonbaar uit gaat Voor spelende kinderen ge- lijk nog maar een tip. Bewaar de sleuteltjes van uw vleeswa- ren- en sardineblikjes. Voor jongens zijn het fijne schroe- EE vendraaiers, die ze ook bij mecanowerkjes, kunnen ge bruiken, zo schrijft mejuffrouw EE EE A. Ruttcn uit Den Haag. 1 KAAK IA* DE MOLEN 1 i Hobby's Dan zijn er ook nog de vrou wen van de doe-het-zelvers of de mannen met een hobby. De mees ten van haar vonden die vrije za terdag reuze gezellig. Voor hen, die thuis allerlei karweitjes zelf opknappen of van alles en nog wat in elkaar kunnen, zetten, is zo'n lange zaterdag alleen maar een gezelli0 winstpunt, terwijl de vrouwen van hobbyisten hun man nen, graag die paar extra uren gunden. Een andpr prettig facet is, dat je nu eens echt samen een hele dag er op uit kan als je daar zin in hebt en dat geldt dan met name de nabije toekomst, of wel de lente e- de zomer. Daar komt in verschillende gezinnen echter een „maar" bij om de hoek kij ken. Samen weggaan kost over 't algemeen wat geld, 't hoeft niet altijd veel te zijn, maar als je met drie of vier kinderen er eens een dag uitbreekt, dan kan dat ALLEEN al om de jaarwisseling heb ik brieven van zo ver schillende aard en met zo uiteen lopende vragen gekregen dat mijn hoofd krioelt van de antwoorden die ik niet weet. Kan niet, zegt u. Nou, slaat u maar eens goed in sop. Wat een belletjes! Maar na een kwartiertje; allemaal ver dwenen, rust. De rust van het ge sprek. Van het elkaar trachten te verstaan. Op die rust wacht ik even. En ondertussen: veel leze ressen hebben een postzegel bij hun vraag ingesloten. Ik snap wel waarom zij dit doen: zij den ken dat ik kapitalen uitgeef aan antwoord-brieven. Aardig van u. Maar doe het in 1961 niet meer. Het is gek, maar het geeft me een vreslijfc opge jaagd gevoel: zij moet ook nog, want ze sloot een postzegel in en die wacht ook al een poosje, denk eraan dat dat kinderpostze geltje van haar was.... Heus, over die paar postzegels kom ik wel heen. Maar het beantwoorden van brieven moet voor mij een vrijblij vende kwestie zijn. Anders haal ik het niet in deze rubriek dit jaar, dan wordt het een dagtaak en meestal een nachttaak! Hartelijk dank dus voor uw zorg, en wees overtuigd van mijn vuri ge wens u te antwoorden. Echter op mijn tijd en naar mijn inzicht. Aan de beurt komt u vast en ze- KN dan dat antwoorden. Dat wil nooit zeggen: een kwestie op lossen. Waarom gaat u zo graag naar een goede vriendin? Omdat u even praat en uzelf bent, en omdat er nog een keer na deze keer is: vriendschap heeft moge lijkheid naar meer en dieper. Het heeft het verkwikkende van het gesprek, maar ook het niet-defini- tieve. liet heeft nog een morgen na vandaag. Het hoeft niet alle maal NU te gebeuren en NU op gelost. Vriendschap kunnen we voortzetten. Ik hoop dat dit ook in de Open Brief van 1961 voor ons waar mag worden. Ik los voor u niets op. Ten diepste lossen we nooit een vraag op. We worden hoogstens verlost van vragen. Door te leren leven. Met onszelf. Met de ander. Met ons karakter, met onze hoop. met onze zwaarmoedigheid, met onze onvrede en onze oniwil. Zo dikwijls komt er een vraag tot mij die zoiets heeft van: als u niet gauw antwoordt, stik ik er in. En ik kan me voorstellen dat je voor situaties kunt staan die je het gevoel geven niet verder te kunnen. Het wonderlijke is dat je desalniettemin doorleeft. Dat laat ste, ja dat laatste vooral, is soms nog erger dan dat verstikkende gevoel, het is om moedeloos van te worden. Het was even of je in brand stond, of je binnenste buiten werd gekeerd maar niemand zag het aan je, je liep naar kantoor of door je huishouden, en al les ging z'n gewone gang, ^en daar werd EEN meisje dat haar leven wat in de schaduw van andere levens leid de, schreef me dat er iets heerlijks in haar bestaan was gekomen. Ze wist er bijna geen raad mee, met het pure feit al niet. Maar toen, vóór ze kon aannemen wat haar werd geboden, verdween het. Zó, met de warmte van de zon nog op haar gezicht, moest zij terugstappen in de schaduw. Waarom Een vrouw die zo op het oog zeer dankbaar met haar leven zou moeten zijn, heeft tijden van diepe inzinking. Ze ziet tegen ge zelligheid op, tegen kerkgaan, te gen het ja en nee-knikken en het vriendelijk-zijn. tegen het hele le ven. Ze vraagt zich af: waarom Een ander heeft zorg om haar man. Hij is haar in deze tijd te handig met geld. Hij wéét het al lemaal zo. Niet dat hij zal knoei en, dat gelooft ze niet maar hij kan zo schuiven, een beter woord is er niet voor, zegt ze. Angstig is ze niet, maar de zorg gaat met haar mee. de trap op en het huis door en de straat op, bij kennissen, familie, overal. Waarom, nu ze het zo goed kon den hebben, dit? Ja, waarom? TfELE van mijn briefschrijfsters zitten met erfelijkheid: ik heb dat van mijn vader, of: mijn moeder was ook zo. Dan zeg gen ze zal er wel niets meer aan te doen zijn. Velen ook heb ben een vriendin of familielid die ze anders zouden wil len en iedereen is bezig zich met ande met zichzelf te bemoeien. We rennen op z'n best slagen we er in inderdaad iets aan ons karakter, dat i der, te „verbeteren". En wat dan nog Zijn we dan iets min der méns geworden? Iets hogers? Wat, denk ik wel eens, zou onze Schepper zeg gen, als Hij ons zó ziet prutsen? Wij zijn door Hem gemaakt. dig? Hij wist het eerder dan u. Moedeloos? Hij zag het al van tij den her. Ondankbaar? Nou, wéés dan ondankbaar. God weet het. Waar hebben we in vredesnaam toch het idee vandaan dat we an ders moeten zijn dan we op dit moment zijn? Het mag. U móogt leven met uw hebbelijkheden, uw gemis, uw narigheid. Het „waar om?" wordt nooit beantwoord, en uw verschrikkelijke kleinigheden houden u hier beneden wat u bent: mens. Nooit beantwoord. Maar VERZOEND. Om onze angst, ons last-hebben van onszelf, om onze nood. werd het Kerst feest. Vreselijk dat dat móest, hebben we een vori ge keer gezegd. Maar héér lijk dat het dan toch maar gebeurde! God met ons. Im- manuël, heet dat. Immanuël betekent: leven met je ver driet, met je achteloze echt genoot, met je weerbarstig kind, met je nare karakter. Omdat God bij je blijft. Leven in de schaduw is mogelijk, maar alleen omdat het een verzoend leven is. TN als leven dan nóg een kwel- ling is? Kerstfeest is al lang geleden geweest en Pasen is al eeuwen ver, ja, en Pinksteren ook. Wat is er van overgebleven? Gods Geest. God met ons. Imma nuël. Ik geloof dat we daar te weinig bij stilstaan. Dat onze nood te weinig ons heil is. We zijn zo begaan met onszelf dat we ver geten dat ons bestaan maar een incident is, dat er iets veel gro- ters gebeurd is en NOG gebeurt dan het repareren van een klei nigheid bij u en mij: dit leven is verzoend. Om dat te kunnen gelo ven is de Geest Gods u tot troost, dag m, dag uit. Een beetje onwennig om daar mee te leven? Ik geloof het wa rempel. Als het aan ons ligt, le ven we nog liever met onze in zinkingen dan met de vreugde iverd i Een vriendin Boedapest in de laatste oorlog. Diep weggedoken in de gewelven van een kelder zat zij vier dagen en vier nachten te wachten tot de stad door de Russen was „be vrijd". Kou, angst, duisternis, honger, zij achtte het niet, zo vertelde zij mij later, als het daar maar bij bleef. Voor het eerst van mijn leven, zei zij, was ik DANKBAAR. Ik was nog on gedeerd. ik lééfde nog. Moet het, briefschrijfsters, want ik be antwoord hier negen brieven zó ver met ons komen. Moeten Assen en Maastricht. Den Haag en Rotterdam, of, zoals een dich ter zei: „Babyion en Londen, vergeven en vergeten zijn" vóór dat wij gaan beseffen dat wij als VERloste mensen ten diepste alle vragen hebben opgelost? Heel wat moeders geven E haar kleintje een speciale ba- by-kaak, die in pakken wordt verkocht. U zult ze wel kennen. Het fijn maken kan nog al eens I wat moeite geven. Doet u dat in een amandelmolentje, dan is het in een wip gebeurd, al- i Quartel uit Zwijn- E ZO IS 't AARDIGER f Blijft er na het uithalen van een zoom uit jurkje of iok van de dochter zo'n lelijke vouw achter (bij tinneroy zelfs vaak een kale streep), borduur die vouw dan eens met een aardige rand. Het jurkje of de rok zal er veel aardiger uit- zien en 't maakt niet zo'n „ver- lengde" indruk, aldus mevrouw J. van Bennekom-van Veen uit E Capelle aan de IJssel. Een an- dere tip op naaigebied komt van mevrouw De Goede uit Rotterdam. Zij stond op het punt een kapot washandje weg te doen. tot ze op het idee kwam de gerafelde randen er af te knippen en er een klein I washandje van te maken, 't Was net groot genoeg voor haar vierjarige zoon, die nu een^ eigen kinderwashandje BESLAGEN RAMEN j Na de „kinderkamer" nog twee andere tips. Eentje voor beslagen ramen eerst maar. Die komt van mevrouw C. Erw- lin uit Den Haag. Zij adviseert na het zemen de ramen na te wrijven met een oplossing van glycerine en spiritus (ongeveer 55 gr. glycerine op 1 ltr. spi- ritus». Er beslaat beslist na H die behandeling geen ruit meer B verzekert zij u. E OP DE KROMMER Zit u wel eens bij man of verloofde achter op de brom- H mer en kunt u er dan met die tegenwoordige „nauwe rokken- mode bijna of soms helemaal niet opkomen? Naait dan eens in de linkernaad onderaan een - ritssluiting. Maar dan on- H dersteboven. Als u dan op de brommer stapt doet u de rits open en bent u op de plaats van bestemming gekomen, dan H gauw even de rits dichtge- maakt. Practisch cn heel doel- treffend, zo vindt mevrouw J. Verzijde-de Munnik uit Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15