SUNIL Jjh eeft doftfce Ky V.N. krijgen een laatste kans Bij stabiel prijsniveau fluctuaties mogelijk WITTER DAN DE WITSTE HAAN Amendementen van S.E.R. op de huidige loonpolitiek Adenauers 13 kinderen openden felicitantenrij Tocli op cle bodem 5 EINDEXAMENS Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de middelbare scholen heeft dit jaar plaats op de volgende data: Gymnasium a en b en staatsexamen gymnasium a en b: 8, 9 en 10 mei, h.b.s. a en b en staatsexamen h.b.s. a en b: 15 tot en met 18 mei, 25 en 26 mei; m.m.s.: 8, 9 en 10 mei; handelsdagschool met driejarige cursus: 15 tot en met 18 mei; handelsdagschool met vierjarige cursus: 15 tot en met 18 mei; 25 en 26 mei; handelsavondschool met driejarige en met vijfjarige cursus: 15 tot en met 18 mei, 24, 25 en 29 mei. Verdere gegevens aangaande uur en vak maakt de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen bekend in de Staatscourant van morgen. De Afrikaanse conferentie Bij het debat over Kongo schijnen zich ernstige menings verschillen te hebben voorge daan op de Afrikaanse conferen tie te Casablanca. Guinee, ge steund door nog enkele andere landen, zou hebben, aanged: gen op onmiddellijke actie in Kongo, desnoods buiten de V.N. om, om de regering-Loemoemba weer in het zadel te helpen. Ghana en Marokko zouden een meer gematigd standpunt inne men en de volkerenorganisatie in Kongo nog een laatste kans wil len geven. De Afrikaanse leiders zijn het ei ten slotte over eens geworden hun troepen volledig uit Kongo terug te trekken uit protest tegen de politiek van de Ver. Naties. Maar het tijdstip en de wijze waarop lieten zij nog open. De Afrikaanse staten hebben in to taal 6500 man die onder bevel van de V.N. staan Hiervan zijn er meer dan 5000 afkomstig van Ghana en Marokko. De provincie Kivoe zou thans onder controle staan van de door de vroegere vice-premier Gizenga gevormde pro- Loemoemba-regering, die enige tijd geleden Stanleystad, de hoofdstad van de oostprovincie, tot zetel der wettige regering van Kongo heeft uitgeroepen Kasjamoera, de vroegere minister van voorlichting in het verjaagde kabinet- Loemoemba, heeft het bewind in Boe- kavoe, de hoofdstad van Kivoe, over genomen. Hij zou te kennen hebben gegeven prijs te stellen op goede be trekkingen met de Ver. Naties. Waarnemers merken op, dat als deze „staatsgreep" inderdaad geslaagd mocht zijn, meer dan de helft van het oostelijk deel van Kongo een pro-Loemoemba- en pro-communistisch blok zal zijn geworden. De pogingen van kolonel Moboetoe. de „sterke man" van Kon go, om zijn gezag in Kivoe te herstel len, zouden zijn mislukt. Als de „regering" in Stanleystad erin mocht slagen haar macht over Kivoe te consolideren, zou dit een ern- Taxichauffeurs rouwen om vermoorde collega Onder grote belangstelling van de be volking en collega's van overal uit West- Duitsland is gisteren een in de oude jaarsnacht in Mannheim vermoorde taxichauffeur, Karl Straub, begraven. Een honderdtal taxi's, met rouwfloers gedekt, volgde de stoet. Op meegevoer de spandoeken werd wederinvoering van de doodstraf voor geweldplegers geëist. De moordenaar van de 55-jarige Straub is nog niet opgespoord. Ook taxichauf feurs uit andere steden hadden zich bij de demonstratie aangesloten. Overal in West-Duitsland stonden bij elkaar een tienduizend taxi's, in de rouw, vijf minuten lang stil in een gezamen lijke demonstratie voor betere beveili ging van hun bestuurders. Na de oor log zijn in West-Duitsland meer dan dui zend taxichauffeurs overvallen en 150 vermoord. De Griekse koninklijke familie heeft in de kathedraal van Athene een nieuw j aarsdienst bij gewoond. De foto werd geno- nomen, toen kroonprins Constan- tjn (voor het eerst officieel in uniform) en prinses Sophie het kerkgebouw verlieten. stige politieke en mogelijk zelfs een militaire dreiging vormen voor de regering van Moise Tsjombe van Ka- tanga,. dat ten zuiden van Kivoe is gelegen. De premier van de provincie Kasai, het zuidelijk deel van de pro vincie Kivoe, dat zich destijds onder leiding van Albert Kalondji van Kivoe heeft afgescheiden in de zogenaamde ..Mijnstaat", voert op het ogenblik in Elisabethstad besprekingen met presi dent Tsjombe, evenals een van Mo- boetoe's medewerkers. Zoals eerder gemeld, heeft Kasja moera opdracht gegeven om alle in Kivoe gearresteerde Europeanen in vrijheid te stellen. Buurjongen verdacht van moord op meisje De zeventienjarige Britse landarbei der Rodney is gisteren in staat van be schuldiging gesteld wegens moord op de zestienjarige Sandra Pickering, die maandag op een eenzame weg op onge veer 25 kilometer van Leicester in Mid- den-Engeland, doodgeslagen werd aange- De arrestant woont in dezelfde straat van het dorp Sapcote als de familie Pickering. Scheepvaart luidt de alarmklok De Engelse scheepvaart gaat voort durend achteruit. De vlagdiscriminatie is een van de ernstigste vraagstukken, waarvoor deze bedrijfstak zich gesteld ziet. Aan de Britse regering is nu aantal aanbevelingen ter dringende weging voorgelegd In deze kritieke pe riode zou financiële hulp in de een of andere vorm nodig zijn om de Engelse scheepvaart snel hulp te verlenen. Hammarskjoeld heden gearriveerd Dc secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, arriveerde van daag in Pretoria, om op last van de Vei ligheidsraad de regering van Verwoerd te verzoeken de apartheidspolitiek te verlaten. Onlangs verklaarde Verwoerd dat de regering „als een muur van graniet" moet staan tegenover alle verzoeken de apartheidspolitiek te verzachten. Politie ke waarnemers in Pretoria menen dar ook dat Hammarskjoeld voor een onmo gelijke taak staat. Hammarskjoeld zou aanvankelijk reeds in augustus een bezoek aan Zuid-Afrika hebben gebracht, maar de gebeurtenis sen in Kongo waren oorzaak dat hij dit moest uitstellen. De aanleiding van het bezoek is de schietpartij in Sharpeville, waarbij 72 Afrikanen werden gedood. In Pretoria vraagt men zich met'enige spanning af of de Zuid-Afrikaanse auto riteiten Hammarskjoeld zullen toestaan besprekingen te voeren met de niet- blanke politici tegenstanders van de rassenscheiding die niet in de gevange- De beroemde Oostenrijkse fysicus nobelprijswinnaar prof. Erwin Schrödinger is woensdagavond in We nen overleden aan de gevolgen van een astmatische aandoening. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! SUNIL WAST STRALEND WIT Het extra voordelige drielingpak bespaart u fcvyy/yiii elke keer geld (Van onze soc.-econ. redactie) Een stabiel prijsniveau is toe te juichen, maar men zal hieraan ook weer niet te star moeten vast houden. Bij de prijspolitiek zal men moeten uitgaan van de alge mene richtlijn, dat binnen redelij ke en verantwoorde marges van enkele percenten naar boven en naar beneden afgeweken zal mo gen worden van het prijsniveau. In deze geest liet prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, zich vandaag uit in zijn nieuwjaarsre de tijdens de eerste openbare ver gadering van de S.E.R. in dit jaar. Over de tweede belangrijke pijler waarop het sociaal-economisch beleid in Nederland steunt, de werkgelegen heid, verklaarde prof. Verrijn Stuart, dat op dit punt de meningen vrijwel gelijkluidend zijn, zowel nationaal als internationaal. De S.E.R. heeft altijd gesproken over een grote en stabiele werkgelegenheid, het E.E.G.-verdrag noemt een „hoge graad van werkgele genheid". In beide gevallen wordt kening gehouden met enige steeds v komende werkloosheid. Prof. Verrijn Stuart was de gedach te toegedaan, dat een redelijke prijssta biliteit en een hoge graad van werkge legenheid met elkaar verenigbaar zijn en tegelijkertijd nagestreefd kunnen worden, echter alleen op voorwaarde, dat de loonvorming onder controle wordt gehouden. De voorzitter zag voor de loonvor ming slechts twee mogelijkheden, melijk de loonvorming met het unifor me karakter voor het gehele bedrijfs leven (algemene loonronden) of de looncontrole op basis van differentiatie tussen de bedrijfstakken en eventueel tussen de afzonderlijke ondernemingen. Hij wilde geen keus naken tussen beide systemen, maar wel was hij de mening toegedaan, dal de S.E.R. naar aanleiding van de adviesaan vragen van staatssecretaris Rool- vink, een aantal amendementen zal voorstellen op de tot nog toe gevolg de loonpolitiek. Naar zijn mening het criterium van de produktiviteit niet uitsluitend toe te passen bij de berekening van loonsverhogingen per bedrijfstak. Men kan zich hiervan als voorlopige maatstaf bedienen ter uniformiteit. Maar op den duur zul len tevens aspecten als de coördi natie der lonen, de situatie op de arbeidsmarkt en de stand vai betalingsbalans in acht genomen moeten worden. Prof. Verrijn Stuart waagde zelfs de stelling te poneren, dat de verenig baarheid van prijsstabiliteit en hoge graad van werkgelegenheid ook nog geldt, indien in andere toonaangevende landen een aanmerkelijke recessie (eco nomische teruggang) zou optreden. Men zal dan echter niet mogen nalaten als alleruiterste maatregel hieruit de noodzakelijke monetaire consekwenties te trekken ten opzichte van het buiten land, aldus prof. Verrijn Stuart. De toe- Voetballers letten te veel op de sport Vijf Oostduitse voetballers, die met de politie moeilijkheden kregen nadat zij het kampioenschap van hun club had den gevierd, zijn opgesloten wegens zet tegen de overheid en belastering de staat. Zij werden veroordeeld tot gevange nisstraffen uiteenlopend van drie tot twaalf maanden en werden verder uit de Sportfederatie gestoten, zo blijkt uit een bericht in de Maagdenburger Volks- stimme. Hun idool was de nationale verrader Ferenc Puskas (de beroemde Hongaar se voetbalspeler die na de opstand van 1953 naar het westen gevlucht is en thans voor Real Madrid speelt), aldus het blad. De rechter had ook bezwaren tegen manier waarop de betrokken sport club geleid werd. Hij zei dat deze zich slechts concentreerde op de sport in plaats van ook aandacht aan de com munistische indoctrinatie te geven. Rode wapens voor opstandelingen Marokko en Tunesië zouden toestem ming hebben gegeven voor de doorvoer van Chinese en Russische wapens voor Algerije over hun grondgebied. Waarnemers merkten op. dat door een formele toestemming van Marokko en Tunesië voor wapenverschepingen, het huidige risico dat buitenlandse schepen met wapens die op weg zijn naar Noord- Afrika door de Franse Marine worden aangehouden, belangrijk kleiner zal worden. (Van onze correspondent In Bonn) De Nederlandse ambassadeur in Bonn, jhr. nr. Van Vredenburch, heeft gistermiddag op het „Palais Schaumburg" (de bondskanselarij in Ecnn) op een ontvangst voor het di plomatieke corps bondskanselier dr. Konrad Adenauer die gisteren 85 jaar en daarmede de oudste rege ringsleider ter wereld is geworden in opdracht van koningin Juliana de versierselen uitgereikt, die behoren bij de onderscheiding van het groot kruis in de Orde van de Nederlandse Deze zeer hoge Nederlandse onder scheiding (die eigenlijk alleen maar aan staatshoofden wordt verleend) was een de hoogtepunten van een voor de onvermoeibare jarige toch wel zeer in spannende dag. die gistermorgen begon met een kerkdienst in de kapel van het Elisabeth-Gasthuis in Bonn. waar zoon Paul de mis celebreerde. Door een met vlaggen versierd Bonn, waar de bevol king hem van de trottoirs af toewuifde, reed de bondskanselier vervolgens naar het „Palais Schaumburg", waar hij eerst de gelukwensen in ontvangst nam van zijn dertien kinderen en een-en- twintig kleinkinderen. De eerste offici ële gast was bondspresident dr. Hein- rich Lübke, gevolgd door de leden der regering: namens hen trad vicekanse- lier prof. dr. Erhard als woordvoerder op. Na een taptoe gisteravond in de van het ..Palais Schaumburg", die de Bonnse bevolking (die zoiets niet meer heeft gezien sinds Bonn gar nizoensstad was) toegankelijk was, bracht dr. Adenauer de avond thuis in Rhöndorf door in de intieme kring var kinderen en kleinkinderen. De verjaars- ontvangsten worden vandaag de gehele dag voortgezet. Zij werden over twee dagen verdeeld, niet alleen in ver met de noodzaak om de bondskanselier na zijn recente ziekte enigszins te ont zien, maar ook omdat bij dit lustrum zovelen de wens te kennen hadden ge geven om dr. Adenauer de hand te druk ken. Deze had hij toch niet allen op dag kunnen ontvangen. Straffe maatregelen tegen de jeugd Een bekende communistische schrijver heeft in het Hongaarse blad Mayar Ifjoesag een straffe behandeling geop perd voor alle straatschenders, ook al wordt hun gedrag alleen gekenmerkt door excentrieke kleding. Hij meent dat zowel de jongens als de meisjes opge pakt moeten worden cn daarna kaal geschoren. Dat laatste komt hen dan oï 325 gulden te staan. Vervolgens moeten de jongens naar de kolenmijnen voor de tijd van drie maanden, terwijl de meisjes trappen kunnen schrobben in de grote flatgebouwe.n Mevrouw Kennedy, de echtgenote van de nieu we Amerikaanse presi dent, is gisteren met overweldigende meer derheid tot de bestge- klcdc vrouw ter wereld gekozen. Ook Audrey Hepburn cn koningin Sirikit behoren tot de beste twaalf. De Zuidslavische am bassadeur in Indonesië heeft aan president Soe- karno als nieuwjaarsge schenk een borstbeeld van president Tito over handigd. Hij noemde Ti to een groot leider en strijder voor de gehele mensheid. De Italianen, die de re putatie hebben roeke loze autorijders te zijn, worden wat voorzichti ger. De laatste tien jaar is het aantal auto's in Italië vernegenvoudigd, maar het aantal onge lukken is „slechts" ver dubbeld. I Sir Cecil Wakely is af getreden als president van de Britse vereniging ter bevordering van de zondagsrust, omdat hij niet langer kan verdra gen dat de koninklijke familie, waarmee hij zeer bevriend is, voort durend door de vereni ging wordt gekritiseerd. Vooral prins Pbilip moest het ontgelden, omdat hij op zondag po lo speelt. Toen prinses Margaret en Anthony Armstrong-Jones op zondag een ijslolly voor prinses Anne en prins Charles hadden gekocht, en hierop felle kritiek werd geuit, was bij Wa kely de maat vol en trad hij af. De langste staking ter wereld, die in januafi 1927 begon, toen Kopen- haagse kappersbedien den naar aanleiding van voorstellen tot loonsver mindering tot twaalf procent het werk neer legden en zelf 42 salons openden, is geëindigd. Gouverneur Ernest Van- diver heeft Kennedy ge vraagd hem niet in aan merking te laten komen voor de functie van mi nister van het leger. Hij zei: „Ik voel het als mijn eerste plicht de bevol king van Georgia als gouverneur te blijven Op dc in Amersfoort gehouden conferentie van schoolbladredacteu ren is besloten gezamen lijk een Europese krant te maken, die in maart, ter gelegenheid van „De dag van Europa" moet verschijnen. I Niet minder dan zes on dernemingen, waarvan drie Zweedse, hebben besloten om in Hooge- zand-Sappemeer tot ves tiging van een bedrijf over te gaan. Zij zullen samen beslag leggen op 65.840 m2, terwijl er on geveer 300 personen te werkgesteld kunnen worden. komst zal slechts kunnen leren, meende hü, of deze conclusie al dan niet als te stoutmoedig of als te opti mistisch moet worden gekarakteriseerd. Betalingsbalans Als derde pijler voor een gezonde so ciaal-economische ontwikkeling noemde de voorzitter van de S.E.R. een even wichtige betalingsbalans. Instemmend citeerde hij hierbij de opvatting va president van de Ned. Bank, dat ei overschot dient gekweekt te worden van gemiddeld ruim een half miljard gulden, waarvan een kwart moet die nen ter versterking van de deviezen voorraad en het restant ter verschaf fing van de structureel in onze volks huishouding voorkomende kapitaalex- Onze groeiende volkshuishouding vraagt een regelmatig overschot op de betalingsbalans. Wat betreft de gelijktijdige ven zenlijking van een stabiel prljsnive. een hoge graad van werkgelegenheid een gezonde betalingsbalans, erkende prof. Verrijn Stuart dat er bij het laat ste punt moeilijkheden liggen. Er is op het punt van de betalings balansen immers internationaal een grote onderlinge afhankelijkheid, er be staat bovendien onvoldoende coördinatie in het systeem van vaste wisselkoer sen. De betalingsbalansproblemen den de wereld uit zijn, indien eik land binnen zijn eigen huishouding zou stre ven naar het vermijden van door hem zelf veroorzaakte in- en deflatoire schijnselen. Onder de klassieke gouden standaard kende men voorheen wel een interna tionale coördinatie en wist men beta lingsbalansmoeilijkheden te voorko men maar dat ging dan veelal ten kos te van de binnenlandse prijsstabiliteit en van de werkgelegenheid. Gevaren Ingaande op de huidige situatie in de wereld, merkte prof. Verrijn Stuart op, dat Amerika thans kampt met een aanzienlijk betalingsbalans tekort. Ook het Verenigd Koninkrijk heeft geen sterke betalingsbalans. Daartegenover staat Duitsland als grote krachtfiguur met een enorm overschot. De buitenlandse hulpver lening door Amerika zou geheel of ten dele door andere landen moeten worden overgenomen. Andere lan den zouden ook Amerika kredieten kunnen verstrekken. De V.S. zouden Advertentie daarbij intern hun bestedingen kun nen beperken en voorts is er nog een uitweg langs de weg van deva luatie van de dollar. De laatste mo gelijkheid wilde prof. Verrijn Stuart echter zo ver mogelijk weg duwen, omdat deze monetaire schok voor het hele westen ook een morele schadepost zou betékenen. Zou Duitsland zijn invoerbelemmerin- gen niet kunnen verminderen en zijn kapitaalexport stimuleren? Gaat dit land wel vrijuit, wanneer het door be schermende maatregelen bijv. het hoog ste agrarische prijspeil van West-Euro pa heeft? Maar de voornaamste schuld ligt toch bij de V.S. en Engeland zelf, aldus de voorzitter. Zij hebben in hun eigen huishouding een inflatoir gefinancierde overbesteding doen ontstaan. Ook re valuatie van de Duitse mark achtte hij niet aan te bevelen. Op het gebied van de wisselkoersen zal men slechts bij ho ge uitzondering maatregelen mogen nemen, omdat hierdoor het wereld-geld stelsel in gevaar gebracht kan worden. Ook voor ons land wees de voorzitter een revaluatie van de munt af. Hij meende dat in een land, waarin nog niet alle na-oorlogsweeën zijn verdwe nen en waarin met name het ook voor de loonpolitiek zo belangrijke huur- vraagstuk nog niet tot een definitieve oplossing is gebracht, een revaluatie geen dringende aangelegenheid kan Tenslotte erkende prof. Verrijn Stuart, dat een klein land nooit een werkelijk feilloze evenwichtspolltiek kan voeren, wanneer de groten zich misdragen. Glijden deze af op de weg van inflatie en overbesteding, dan heeft het kleine land de keuze tussen het Jteindelijk inflatoir meelopen, of een geheel zelfstandige politiek, die dan echter geen vaste wisselkoers meer gc- Rusland blijft Indonesië steun verlenen in strijd om Ned. Nieuw-Guinea ,,De bevolking van de Sowjetunie on dersteunt geheel de rechtmatige Indone sische eisen inzake Westelijk Nieuw- Guinea", zo heeft de Russische vice- premier Mikojan op een ontvangst op de Indonesische ambassade in Moskou gezegd. In zijn toespraak, m aanwezigheid van de Indonesische regeringsdelegatie voor j_ wapens, onderstreepte aankoop Mikojan, dat „de Sowjetunie evenals i het verleden Indonesië alle steun zou blijven verlenen voor zijn rechtvaardige strijd tegen het kolonialisme". Officieren niet in nieuw kabinet In de tweede Turkse regering sedert de revolutie van 27 mei jl., waarvan de samenstelling gisteravond is bekendge maakt, heeft generaal Gursel, de leider van de nieuwe beweging, de functie van premier. Hy is tevens staatshoofd en voorzitter van het comité voor nationale eenheid, het hoogste orgaan van de revolutie. De beroepsdiplomaat Selim Sar per is, evenals in het eerste kabinet, minister van buitenlandse zaken en generaal Alan- kus minister van defensie. Elf leden van vorige militaire regering maken deel van de nieuwe die thans twee leden politieke partyen telt: van de Partij der volksrepublikeinen waarvan Inönu de leider is, en een van de boerenparty an Bolukbasi. Er zün slechts zes nieu- e ministers. Geen enkel lid van het Comité voor nationale eenheid heeft zitting in de re gering. Hieruit zou kunnen blijken dat de officieren die de revolutie begonnen, hun taak voortaan als geëindigd beschouwen door de terugkeer naar de parlementaire democratie die geconcretiseerd wordt door de constituerende vergadering wel ke heden met haar werkzaamheden Alle sleutelposten zün in handen van technici. Op het ogenblik dat Turkije een periode van verkiezingscampagne ingaat zyn de portefeuilles van binnenlandse zaken, defensie en justitie in neutrale handen waardoor men de onpartydigheid wil garanderen. 489) Het is bekend, dat in de diepere gedeelten van zeeën en oceanen een geweldige druk heerst, een druk die steeds toeneemt naar mate men dieper in het water af daalt. Immers, op een voorwerp dat zich 1000 meter onder de zeespiegel bevindt, rust het volle gewicht van een waterkolom van een kilometer hoogte, waardoor er druk wordt uit geoefend van 100 kg per vierkante centimeter. Het menselijk lichaam zou op die diepte dus onderhevig zijn aan een totale druk van 1,5 mil joen kg en zou volledig in elkaar worden geperst. Nu is het een zeer begrypelijke gedachtengang, dat dc druk onder water op een gegeven moment zó groot zou kunnen worden, dat een zinkend voorwerp er, by wyze van spreken, .jilet door heen kan komen" en das op een bepaalde hoogte zou blijven zweven. Maar, hoe begrypelyk ook, deze veronderstel ling is niet juist. Een voorwerp zinkt naar de bodem van dit voorwerp zwaarder is dan bet zeewater. En de druk die In dit zeegebied heerst heeft daarmee wei nig uitstaande. Zouden we dus een steen in de Philippynse Trog gooien, dan zakt de steen tot de bodem, ook al heerst daar een druk van 1000 atmosferen. Over deze over boord geworpen steen zal waarschyniyk geen verschil van mening ontstaan. Maar het geval wordt toch wel een beetje anders, indien we een voorwerp laten zinken dat slechts een tikkeltje zwaarder is dan het zeewater aan de opper vlakte. We zeiden boven reeds, dat TOCH IS HET ZO! de druk van het zeewater weinig met het geval uitstaande heeft. Maar énige samenhang bestaat er wel degelyk, ook al is deze gering. Want onder zeer hoge druk dus op grote diepte wordt het water een weinig samengeperst, waardoor het soorte- lyk gewicht van het water hoger wordt. Bovendien is het zoutgehalte in de onderste waterlagen in het algemeen wat hoger dan dichter by de oppervlakte, waardoor het soorte- lük gewicht van het zeewater even eens stygt. Dc zeer geringe samendrukbaarheid van het water en het hogere zoutgehalte maken een liter zeewater op grote diepte zwaar der dan eenzelfde hoeveelheid water by de oppervlakte. Ook al is dat gewichtsverschil zeer gering, toch laat het zirh denken dat stoffen, die slechts een fractie zwaarder zyn dan het oppervlakte* a- grote diepte kunnen zinken, maar blyven zweven in de gebie den waar het lich tere oppervlaktewa ter gelcidelyk overgaat in het zwaar dere diepte-water. Stenen, kalk, klei en asdeeltjes. behoren hiertoe echter niet. want deze stoffen zyn veel zwaarder dan water en worden dan ook in grote hoeveelheden op de bodem van de diepzee aangetroffen. En ook de schepen met de legenda rische goud- en zilvcrschatten zijn alle op de bodem van do oceaan terecht gekomen. En nu we het toch over dergelijke dingen hebben, kunnen we ook wel eens vertellen van eilanden die „tot zinken" werden gebracht. Daarover volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5