B 14?° Gemeente gaat driehoek Levendaal - Korte Raamsteeg - Garenmarkt slopen voor het verkeer ik zie meer in'n arietona! fltUtoua S Bewoners voor 1 mei weg De Hoeksteen gaat splitsen - flP Tuinstadwijk krijgt in de Bouwmeesterswijk haar 1000ste woning EUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden Vrjjdag ■Gansoordbrug, 3.30 uur: Officiële bening door wethouder Jongeleen. Restaurant "an der Heijden, 8 uur: fedenvergadering C.H.U., D .van dei waak over de politieke situatie. Gymnastieklokaal chr. ulo-school Leid- e Hout, 7.30 uur: cabaretavond voor joltèn, uitgaande van klas A 4 van chr. Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: jrunnegerlaand, nijjoarsveziede. Leiderdorp, Kantine Touwfabrie- fen, 36 uur: Snelschaaktoernooi t.g.v. tplveren jubileum V.T.L. t, tel. 20136. re^ Films blik Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Wir Wun- tief (erkinder (alle leeftijden). "dl Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hier is a'" lemmy Caution (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rear Win- low (18 jaar). oil-1 ^ex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dreigende de keuvels (14 jaar); donderdag: Babette ekefP het oorlogspad (18 jaar). De I Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Iwan de ing Verschrikkelijke (14 jaar). !en, j Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur)Nooit op en. londag (18 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden. Panorama Ier prehistorie (tot 15 januari) an_ Hal academie, 'schilderijententoonstel- ling uit Britse Gemenebest (tot 10 jan.) Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot |3 januari). De Sneeuwkoningin voor K. en O.-jeugd Op de valreep van de kerstvakantie bood K. en O. de Leidse jeugd gister middag in de foyer van de Stadsgehoor- ïaal een filmprogramma aan. Eerst za- H. de jeugdige toeschouwers een film tie over het voederen van dieren in de die- te rentuin en een tekenfilmpje. De hoofd- de jmoot was de Russische tekenfilm De Sneeuwkoningin, naar het bekende r «prookje van Hans Christian Andersen, in] De rSoiaseur, Lex Atamanov, heeft de •ej subtiele sfeertekening van Andersen ns Jg°ed getroffen. Maar wie de montage tr-1raa bijvoorbeeld Walt Disney gewoon id zal wel even moeten wennen aan iië (te technisch minder volmaakte midde- ;n 'ten waarmee Atamanov heeft gewerkt, r- pij heeft de heerlijke symboliek van He sprookjes van Andersen echter goed d- ■begrepen en benut, zodat hij een film k- heeft gemaakt die zowel de jeugd als e* de volwassenen kan amuseren. Prachtige, sterke "Scotty-coats" VOOR MEISJES EN JONGENS. Eersteklas afwerking, nieuwste modekleuren. CAPUCHON EN JASJE GEHEEL MET SCHAPENVACHT GEVOERD. A Eén dag als verr zonder weerga: ALLE MATEN MELT0N PANTALONS met nylon versterkt, voor jongens en meisjes. 4%^ 1-5 jaar, ALLE MATEN*#* 6-8 jaar, alle maten 4.90 Geen tel. of schr. orders. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 (OTTERDAM; Korte Hoogstraat 11 Meent nk.Goudiejlngel Katendr. Lagedljk hk. Oorpsweg West-Kruiskade 35 T Mogelijke marktverplaatsing voorlopig nog in het stadium van ernstige studie NAAR wij vernemen, hebben de bewoners van de driehoek Korte Raamsteeg-Garenmarkt-Levendaal- Korevaarstraat een brief van Burge meester en Wethouders gekregen met de mededeling, dat zij vóór 1 mei aanstaande hun woning moeten heb ben ontruimd. De inhoud van de brief laten wij hier volgen. „Ten behoeve van een noodzake lijke verkeersverbetering in de bin nenstad heeft ons college besloten, spoedig mogelijk over te gaan tot het afbreken van het gebouwencom plex tussen Garenmarkt, Korte Raamsteeg en Levendaal. In verband hiermee zien wij ons genoodzaakt u met ingang van 1 mei 1961 de huur op te zeggen van de in dit complex gelegen en aan u ver huurde woning. Ten aanzien van het bekomen van andere woonruimte gelieve u zich in verbinding te stellen met het ge meentelijk bureau voor huisvesting aan de Hooigracht. Wij hebben de chef namelijk verzocht, de ontrui ming van de bewoonde percelen zo veel mogelijk te bevorderen. Intussen dient u ook zelf naar an dere woonruimte uit te zien." Matig en slecht is ons gebleken, dat de gemeente lijke aanzegging, ofschoon zij al enige tijd van het voornemen van de gemeente heb ben geweten, de bewoners van deze drie hoek wel heeft verrast. Het wegensohema geeft nu eenmaal aan, dat hier een ruime parkeergelegenheid moet komen, een ge legenheid die in betekenis nog toeneemt als men er het stukje omgedempt Leven- daal bijtrekt. De gemeente werkt aan het dempingsplan. Toen het wegenschema voor de binnen stad ons ter hand werd gesteld, was daar en kaart bij die de kwaliteit van de bebouwing aangeeft. Deze kaart is ver vaardigd door Gemeentewerken en is ge dateerd juli 1958. De kleuren geel, groen en rood vertegenwoordigen respectieve lijk de goede, matige en slechte bebou- Weliswaar wordt deze analysering een :eer globale verkenning" genoemd, maar de kleuren van de onderhavige driehoek rechtvaardigen wel de conclusie, dat deze bebouwing in het algemeen niet van de beste soort ls. Merkwaardig genoeg vindt men alleen aan de Korte Raamsteeg een blokje geel. De matige behuizing over weegt en tussen goed en matig telden we toch nog elf rode blokjes die dus als slechte bebouwing zijn aan te merken. De bekende driehoek bevat niet alleen woonhuizen (met in totaal veertien gezin nen) maar ook een fabrieksgebouw, enige bedrijfspanden en het gebouw „De Hoek steen" van de commissie voor huishoude- lijke en gezinsvoorlichting. Het voormalige fabrieksgebouw Lt al I geruime tijd eigendom van de gemeente. Voor de hier gevestigde bedrijfjes (wij denfloen o.a. aan het schildersbedrijf van de heer C. Veerman) zal vervangende ruimte beschikbaar moeten worden ge steld. Een vertegenwoordigster van de com missie voor huishoudelijke en gezinsvoor- ldohting deelde ons gisteravond mee, door een wethouderlijke mededeling de ont- ruimingsaanzegging te hebben voorzien; de commissie, die haar nut in de afgelo pen jaren op overtuigende wijze heeft be wezen, is onmiddellijk het beraad begon nen over wat haar te doen staat. Zij is er zeker van, dat de gemeente waar mogelijk alile steun zal verlenen; wethouder Menken behoeft van het be lang der commissie voor vele gezinnen niet meer te worden doordrongen. De commissie zal naar haar indruk ln de eerste plaats aangewezen blijven op een centraal gelegen gebouw. Daarnaast ls zij van mening, dat de uitbreidingen van de stad (zuid-west en noord) decen tralisatie wenselijk maken. Dat betekent dan het geven van lessen ln verscheidene wjjkgebouwcn. De warenmarkt Het is ongetwijfeld een interessante bezigheid een bespiegeling te wagen aan de bedoelingen van het gemeentebestuur. Wij zijn baarbij al spoedig tot de conclu sie gekomen, dat het hier een nogal inge wikkeld geval betreft, dat onder meer verband houdt met de verplaatsing van de warenmarkt. Als de driehoek werkelijk vóór 1 mei is ontruimd en de gemeenite met spoed over gaat tot uitvoering van haar slopings- plarmen, dan lijkt het mogelijk dat de Garenmarkt met deze parkeerplaats en het eventueel op dat moment gedempte Lervendaal de warenmarkt zal gaan her bergen, niiet lang nadat de tram Leiden— Den Haag zal zijn opgeheven en eenrich tingsverkeer op de Breestraat zou zijn in gevoerd. Een nogal logische gedachtengang: tram weg eenrichtingsverkeer Bree straat eenrichtingsverkeer op de paral lelweg Boommarkt, Aalmarkt, Vismarkt en Botermarkt dus marktverplaatsing naar een gereconstrueerde en vergrote Garenmarkt En als de werkzaamheden aan en bij de Garenmarkt niet op tijd zijn voltooid, zou de Jan van Houtkade met de Sint Jacobsgracht voor de warenmarkt als een voorlopige oplossing kunnen worden aan vaard, een oplossing waaraan, zoals u gisteren in ons blad hebt kunnen lezen, hoofdinspecteur Cornelisse van de ver keerspolitie zelfs een definitief karakter zou willen verlenen. Drie vragen Ondertussen is het ons wel duidelijk geworden, dat bij de bestudering van het marktverplaatsingsvraagstuk verschillen de belangen een rol spelen en dat een zekere strijd om de voorrang bepaald niet ondenkbaar is. Er zijn drie dominante vragen: moet de markt verplaatst worden, welke nieuwe plaats is voor de onderscheidene belangen aanvaardbaar en wanneer dient tot verplaatsing te worden overgegaan? Alhoewel het beraad over deze hele materie ln volle gang is voorals nog tussen B. en W. enerzijds en de directeur van de markt- en haven dienst, de directeur van Gemeente werken en de commissaris van po litie anderzijds kunnen wij ons niet aan de gedachte onttrekken, dat het tot marktverplaatsing zal moeten komen. Omdat eenrichtingsverkeer in de Breestraat onvermijdelijk is en de deskundigen de Langebrug als paral lelweg al lang hebben afgeschreven. Wat blijft er anders over dan do marktroote? En die route kan toch Mocht het nevenstaande artikel nog onduidelijkheden ten aanzien van de plaatsbepaling bevatten, dan is dit kaartje er om die weg te nemen. Hier volgt de verklaring van de cijfers. 1 De te slopen driehoek tussen Korte Raamsteeg, Garenmarkt en Leven- 2 Garenmarkt. 3 Korevaarstraat. 4 Ongedempte Levendaal. 5 St.-Jacobsgracht. 6 Jan van Houtkade (waar hoord- inspecteur Cornelisse de waren markt graag ziet). 7 Van der Werffpark. 8 Doezastraat. 9 Zoeterwoudsesingel (tussen Koe- poortsbrug en Jan van Houtbrug). bezwaarlijk op woensdag en zaterdag gesloten worden verklaard. Het tijdstip laat zich, naar het ons voorkomt, ook wel „aanvoelen". Ligt het niet voor de hand, dat de opheffing van de tram Leiden-Den Haag gevolgd zal worden door een aantal maatregelen, die het verkeers- patroon moeten aanpassen aan een in grijpend gewijzigde situatie? Dat klemt temeer omdat de liquidatie van de tram nog veel meer bussen op de Breestraat brengt dan nu al het B. en W. beseffen dat maar al te goed. Vandaar dat met name het marktprobleem de kring van het col lege en zijn adviseurs in zijn volle gewicht al intens bezighoudt Ten aanzien van de plaats zijn er verschillende suggesties. Drie willen wjj er noemen: de Garenmarkt, de Jan van Houtkade met Sint Jacobs gracht en dc Nieuwe Rijn met uit lopers naar de Nieuwstraat en het plein bij de Hooglandse kerk. De Garenmarkt is van de zijde van het college van B. en W. verschei dene malen genoemd, het idee van do Jan van Houtkade is afkomstig van hoofdinspecteur Cornelisse (h(j heeft zich althans een overtuigd voorstan der van deze gedachte getoond) en de Nieuwe Rijn met Nieuwstraat is in een raadsvergadering terloops door de heer Lambermont die speciaal mld- denstandsbelangen behartigt, gesug- Stem van een „gedupeerde" Een van de zakenlieden die tn de driehoek Korte Raam- steeg-Garenmarkt-Levendaal hun bedrijf hebben en op korte termijn een ander onderkomen moeten zien te vinden, zei ons vanmorgen: „Voor de meesten van ons was de brief van B. en W. een onaangename verrassing. U moet weten, dat er mensen zijn die de laatste tijd voor hun pand nog heel wat onderhouds kosten over hebben gehad. Wij hébben wél geweten, dat het ervan zou komen, maar we dachten toch, dat het nog wel een paar jaar zou duren. De mededeling is naar ons gevoel wel wat plotseling gekomen. Ik ben heel benieuwd, of het huisvestingbureau woonruim te zal kunnen vinden die ook voor ons aantrekkelijk is. Als het er maar niet op uitdraait, dat het vinden van een huis helemaal van onszelf afhangt. Naar mijn mening moet toch de gemeente in de eerste plaats voor vervanging zorgen. Een bijzondere moeilijkheid is de bedrijfsruimte. Mijn zaak zal ongetwijfeld schade oplopen als ik in een ander deel van de stad opnieyw moet beginnen. In deze omgeving namelijk heb ik mijn klanten. En zo is het ook wel met anderen." Verklaring van B. en W. over Leidse markt Het communiqué van B. en W. van Leiden naar aanleiding van de publi- batie over een mogelijke marktver plaatsing is eerder gekomen dan wij bij het schrijven van ons artikel op pagina 3 van vandaag verwachtten. Vanmorgen reeds hebben B. en W. over deze aangelegenheid gesproken, hetgeen resultteerde in het volgende om kwart voor 12 uitgegeven com muniqué. Naar aanleiding van ln de pers versche nen publicaties met een persoonlijke me ning over een mogelijke verplaatsing van de warenmarkt naar de Jan van Hout kade in verband met een eventuele in voering van eenrichtingsverkeer op de Breestraat verklaart de Wethouder van de Bedrijven, dat geen beslissing van deze aard is genomen. Na de behandeling der begroting voor 1961 door de Raad is aan de directeur van de Markt- en Haven dienst, de Commissaris van Politie en dc directeur van Gemeentewerken gevraagd omtrent dit vraagstuk advies nit te bren gen. Deze adviezen zijn nog niet alle bin nen. Aan de hand hiervan zal pas een standpnnt kunnen worden bepaald of, waarheen en wanneer de warenmarkt zal worden verplaatst. De inhoud van deze verklaring van B. en W. is dus geheel overeenkom stig de conclusie in het slot van ons artikel. Dit is de driehoek die het ge meentebestuur voor een noodza kelijke verkeer sverbetering in de binnenstad zo spoedig moge lijk wenst gesloopt te zien. Links het Levendaal, rechts de Garen markt. Foto N. van der Horst iTV met een welverzorgd uiterlijk... v-ii... W" - JMfcfe. Inderdaadhet uiterlijk van een ARISTONA is welverzorgd En het technisch innerlijk mag er ook wezen! Vandaar dat stabiele beeld en dat heldere geluid. Iederéén ziet meer in 'n ARISTONA! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI TVTAAR WIJ vernemen, bevindt zich in -'-"de haar voltooiing naderende Bouw meesterswijk in Leiden Zuid-West (bij de nieuwe Geref. kerk) de duizendste woning van de woningbouwvereniging De Tuinstadwijk, waaraan dit plan 218 woningen is toegewezen. Het bestuur overweegt, aan de betrekking van deze woning of aan de voltooiing van deze sector in Zuid-West büzondere aandacht te schenken. Met de bewonin-g van de Bouwmees terswijk is een begin gemaakt Er zijn reeds 28 woningen betrokken. Enkele weken geleden vestigden zich er de eer ste bewoners. Verwacht wordt, dat over vier maanden het laatste huis kan wor den betrokken. De Bouwmeesterswijk wordt begrensd door de Wiandii Beckmanstraat (achter zijde). de Ohurchill-laan, de Roosevélt- straat en de provinciale weg Leiden Voorschoten. Ten gerieve speciaal van de bewoners geven wij nier een verklaring van de straatnamen. 1. Van der Helmstraat (aan het eind van de Montgomerystraat)genoemd naar Willem Leendert van der Helm (16251675), stadsarchitect van Leiden, bouwer van de Wittepoont. Koepoort. Marepoort, Zijlpoort, Morspoort en Hoge- woerd spoort; 2. Lieven de Keystraat, naar Lieven de Key (1560 tot 1627), architect en beeldhouwer, bouwer van de vleeshal te Haarlem en ontwerper van de voorgevel het voormalige Leidse stadhuis en het GemeenlandshuLs; 3. Pieter Antoraiszstraat, naar Pieter Antoniszoon (eind 16e eeuw), stadstim- nan te Leiden, ontwerper van de bovenbouw van de voormalige stadhuis- toren en de toren van de tegenwoordige Lodewijkskerk; 4. Aercnt Bruunstraat, naar Aerent Bruun (omstr. 1400) of Aerent van den Doem. bouwmeester van de Dom te Utrecht en na 1409 van de Pieterskerk te Leiden; 5. Zocherstraat, naar Jan David Zo- dher (17911870), architect en tuinarchi tect, bouwer van het voormalige Amster damse beursgebouw en ontwerper van het slotpark te Soestdijk; 6. De Bazelstraat, naar Karei Petrus Oornelis de Bazel (1869—1923), architect en sierkunstenaar, ontwerper van het gebouw van de Ned. Heide-Maatschappi) te Arnhem en de Ned. Handel-Maat- schappij te Amsterdam; 7. Van 's-Gravensandestraait, naar A rent Arenitszoon van 's-Gravensande (omstreeks 16001662), stadsarchitect van Leiden van 16381654, bouwer van het stedelijk museum alhier en van de Marekerk; 8. Van Banchemhof, naar Jan Jacobs- zoon ran Banchem (17de eeuw), stads architect van Leiden en bouwer van de Rijnsburgse poort (1631); 9. Stalpaerthof, naar Daniël Stalpaert (16151676), stadsarchitect van Amster dam, leider van de bouw van het palels op 'de Dam; 10. Vingboonshof, naar Philips Ving- boons (16071678). bouwmeester, bou wer van grachtenhuizen te Amsterdam en onder meer het stadhuis te Deventer; 11. Berlagestraat. naar dr. Hendrik Petrus Berlage (18561934), architect, ontwerper van de Beurs te Amsterdam, het jachtslot St. Hubertus, het gemeen temuseum te Den Haag en een brug te Amsterdam; 12. Jacob Romansstraat, naar Jacob Romans of Romanos (17de eeuw), beeld houwer en architect, ontwerper van het slot Het Loo (1690) en het raadhuis van Den Bosch <1681); 13. %Jan Keldermansstraat, naar Jan Keldermans (overleden in 1445), Vlaams bouwmeester, werkzaam in Mechelen, Leiden en Leuven. 14. Jacob van Campenlaan, naar Jacob van Kampen (15951657), bouwmeester, schilder en beeldhouwer, ontwerper van het Mauritshuis en hot Kon. paleis aan het Noordednde te Den Haag en van de Nieuwe Kerk en het Kon. paleis te Am sterdam. (Advertentie) DOTTER BLOUSES EN ROKKEN MODEHUIS „LUCIENNE" Exclusieve Damesconfectie Kamer van Koophandel Rijnland In de gistermiddag gehouden ledenver. gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland werd jhr. Z. N. M. van Asdh van Wijk te Alphen aan den Rijn gekozen tot lid van het dagelijks bestuur. De subsidie voor de WV's van Voorhout en Nieuwkoop werd bepaald op 50. Gevraagd werd, of in het bureau van de Kamer ook een vertegenwoordiger ran de werknemers kan worden opgenomen. Van de zijde van het bureau werd geant woord, dat het aanbeveling verdient, af te wachten of het advies van de S.EJt. ten aanzien van de samenstelling der Kamers ook op dit punt wet wordt. Zie voor stadsnieuws ook pagina 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3