Hieutuc gtihsctf eGTourant VERTROUWEN IS HERSTELD Commentaar Brazilië is trots op zijn president NIEUWS in één oogopslag- Niet in de kou BON - na schimmig Tweede-Kamerdebat - Broocl 1 cent duurder Einde staking in zicht: overleg tussen partijen Cuba verwacht een contra-revolutie Nigeria breekt met Frankrijk I EMCO VRIJDAG 6 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactae, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; f 0,59 per week Eenenveertigste jaarpang no. 12067 CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD ^Stanttastlcfi is gljebltoen mgn bert in Ugbeospotl" Forumgesprek over: De zondag Een urenlang debat in de Tweede Kamer resulteerde gisteren in de aanvaarding van de begroting van minister Van Aartsen; het kabinet heeft weer het vertrouwen van de Kamermeerder heid en premier De Quay is ervan overtuigd, dat kinderbijslag regeling en mammoetwet niet tot een nieuwe kabinetscrisis zullen leiden. In Vlaanderen zijn de georganiseerde stakingen afgelopen en ook in Wallonië gaan steeds meer stakers aan het werk. Vol gens socialistische bewering wil de regering-Eyskens onder handelen over een compromis en men gelooft, dat in verband daarmee de socialistische vakbond geleidelijk aan meer op drachten zal geven tot hervatting .van het werk. Cuba verwacht een invasie van anti-regeringsgezinden. In ver band met de ernstige toestand heeft de Veiligheidsraad de behandeling van de Cubaanse klaaht gestaakt. De SER-voorzitter, prof. dr. Verrijn Stuart, heeft in zijn nieuwjaarsrede o.a. gezegd, dat een stabiel prijsniveau toe te juichen is, maar dat men daaraan ook weer niet te star moet vasthouden. Redelijke afwijkingen' in het prijsniveau dienen mogelijk te zijn. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren onder grote belang stelling zijn 85e verjaardag gevierd. De Nederlandse ambas sadeur heeft hem de versierselen uitgereikt, behorende bij de hem verleende onderscheiding van grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Waarschijnlijk nog deze maand zal de duurste weg van ons land. rijksweg 4a, die een directe verbinding Rotterdam-Am sterdam mogelijk maakt, voor het verkeer worden openge steld. De weg geeft een rijtijdbesparing van tenminste een half TVTEE, een koukleum, die er in de winterdag de voorkeur aan geeft, zo dichit mogelijk bij de gloeiende kachel te ver toeven, zal* er niet zo licht een deel van zijn vakantie aan opofferen, want een koude bedoening blijft het daar in het Zwitserse Daar wordt in deze dagen voor de achttiende keer het Internationale Kamp in de Sneeuw gehouden en moe dige kampeerders uit vele landen hebben in het hoog gebergte hun tenten opge slagen. Zo maar midden in de sneeuw met een paar bossen stro als warmte-be- houdende isolatie. „Je wordt er zo lekker hard van", zeggen de vakan tiegangers „en je komt zo fris en monter op je werk terug". Maar het kamp in Leysin herbergt niet alleen tentbe woners. Er staan ook luxe die hebben nog wel een deugdelijke verwarming na tuurlijk en de stemming is in dit internationale gezel schap wel zo goed dat de tentenkampers zich in die caravans wel eens kunnen komen warmen aan het elek- Dan wordt in vele talen (vlot of gebroken) over van alles en nog wat gesproken en vriendschappen voor het leven worden gesloten. Over onze krant behoeft U met Uw buurman maar in §én taal te spreken: de Ne derlandse. En het is niet nodig, dat U er voor in de rou gaat staan. En na af- oop van het vriendschappe- ijke gesprek, kunt U dan >p Uw gemak de onder- taande bon invullen. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) (Van onze soc.-economische redactie) Met ingang van maandag 9 januari, zal de prijs voor alle soorten brood met 1 cent (per 800 gr.) worden verhoogd. Minister De Pous heeft in deze prijs verhoging toegestemd nadat de Neder landse Bakkerij Stichting hiertoe een verzoek had ingediend. De prijsverho ging is een gevolg van de gestegen bloemprijzen. Uitgangspunt van het prijsbeleid is immers dat stijgingen van de grondstoffenprijzen mogen worden doorberekend in de consumptieprijs. Koninklijk gezin in sneeuw en mist De leden van het Koninklijk gezin hebben gisteren in Lech dichte mist en sneeuw getrotseerd. Terwijl de meeste toeristen binnen bleven om het weer, gingen de Koningin, de Prins en prinses Irene er op uit om te skiën op de Kriegerhom-baan. In de middag skieden zij op de Zur- scher See, terwijl prinses Marijke de lessen op de skischool voor beginners volgde. PROFITEERT U AL VAN DE TWEE NIEUWE I RADIO ZENDERS IN NEDERLAND? Laaf (Van onze parlementsredactie) RONDER hoofdelijke stemming aanvaardde de Tweede Kamer gister- avond de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid, waar over op 22 december om alom bekende redenen de beraadslaginger waren geschorst. Het aannemen van deze begroting had plaats na het grote debat over de regeringsverklaring, waarmee het gerepareerde kabinet-De Quay woensdag voor de Kamer is verschenen. Dit debat was hier en daar nogal schimmig, maar wel kwam nog eens duidelijk naar voren, dat de vier „regeringsfracties" dit kabinet hun ver trouwen schenken en dat de beide protestantse fracties hun meningsver schil met de regering op het punt van de woningbouw tot het zuiver zake lijke beperkt wensen te houden. te getuigen van haar bereidheid om aan de regering deel te nemen. Het was on juist van prof. De Gaay Fortman een opdracht te aanvaarden, die een wijzi ging van de bestaande politieke samen werking bij voorbaat uitsloot Klonk dit niet erg vriendelijk tegen over de ex-informateur (die vanuit een der loges het debat volgde), de fractie leiders van de regeringspartijen, oe heren Andriessen (kath. v Bruins Slot (a.r.), Tilanus (c-h.) en Oud (lib.) spraken wèl woorden van waardering en er kentelijkheid aan het adres van prof. De Gaay Fortman. Kritiek op de houding van minister Van Aartsen tijdens het crisisdebat van 22 december kwam er van de kant van de heren Oud (lib.) en Tilanus (cJa.). Beiden noemden het staatkundig on juist dat de bewindsman zijn positie zo afhankelijk stelde van het oordeel van zijn politieke vrienden in de Ka mer. De heer Oud ging verder dan zijn c.h. collega. Hij vond, dat de as. fractie de crisis had kunnen vermijden door verstandiger te doen dan minister Van Aartsen Waar de bewindsman verkeerd deed, was dit geen vrijbrief voor de fractie om ook onverstandig te hande len. Ook dr. Bruins Slot (a.r.) betreurde het dat de a.r. bewindslieden politieke consequenties aan de motie-Van Eiber- gen verbonden. Niet schimmig was ook dat gedeelte van het antwoord van de minister-presi dent, waaruit bleek, dat het kabinet met betrekking, tot het woningbouwbe leid geen verdere concessies bij de op lossing van de crisis heeft gedaan dan die welke in de regeringsverklaring vorig jaar door minister Van Aartsen) zijn meegedeeld. Met het heroptreden van het kabinet was uiteraard de (linkse) oppositie al lerminst content. De socialistische frac tieleider mr. Burger grootmeester m liet slaan van politieke munt uit de mi sère van tegenstanders merkte op, dat „even onverklaarbaar als het kabi net meende te moeten heengaan, het nu meent te moeten blijven". Uit de rege ringsverklaring blijkt z-i. in geen en kel opzicht op grond van welke feiten het kabinet zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken. Het kabinet is geretireerd en als spijtoptant teruggekeerd. P.v.d.A. heeft geen gelegenheid gehad enegouwen AALMARKT 12 TEL. 21782 u hierover volledig inlichten. Meer stakers aan liet werk doen in Brussel geruchten de ronde als zou overleg worden gepleegd tussen alle partijen teneinde tot een spoedig einde van de nu al achttien dagen duren de staking te komen. In de meeste delen van België z(jn de stakingen op het ogen blik zelfs al voor een belangrijk gedeelte opgeheven. In het noorden kan niet meer van een georganiseerde staking worden gesproken, heeft het kabinet gisteravond meegedeeld. Ook in Wallonië is er een sterke wil tot hervatting van het werk, aldus het rege ringscommuniqué, waarin voorts wordt gezegd dat er een algemene tendentie tot beëindiging van de staking bij openbare diensten is. De officiële mededeling volgde op een aantal berichten uit vele Belgische steden dat meer en meer stakers, zowel in de overheidsinstellingen als bij de particu liere bedrijven, aan het werk gaan. Volgens officiële gegevens werden wel i een aantal steden nog betogingen ge houden, maar het aantal deelnemers daar aan nam af. Het Belgische ministerie van binnenlandse zaken noemde getallen van 3000 voor Brussel, 5000 voor Antwerpen, Brugge en 300 voor Gent Be langrijke incidenten werden nergens ge- W oorden wisseling In het parlement dat gisteren de behan deling van de omstreden eenheidswet voortzette, kwam het enkele malen tot heftige woordenwisselingen tussen de re geringspartijen en de oppositie. De voor zitter van de Kamer van Afgevaardigden, baron Kronacker, wist de orde echter spoedig te herstellen. Een motie van ver trouwen voor het beleid van de regering Eyslcens werd met 116 tegen 82 stemmen bij twee onthoudingen aanvaard. Inmiddels heeft de regering Macmillan uiting gegeven aan haar „ernstige be zorgdheid" over bet aanbod van de Britse socialistische vakbond om aan de Bel gische stakers een renteloze lening van 50.000 pond te verstrekken. Zoals bekend is verstrekten ook het N.V.V. en socialis tische vakbonden uit Zweden en Tsjecho- Slowakije dergelijke leningen. N.V.V. leent" f 500.000 aan Belgische stakers Na afloop van de gisteren in Utrecht gehouden hoofdbesturen vergadering van het N.V.V. is het verbondsbestuur bij een geweest ter bespreking van een van het I.V.V.V. binnengekomen verzoek om een solidariteitsbijdrage aan het Alge meen Belgisch Vakverbond. Het verbonds bestuur onthield zich van een definitief oordeel over de Belgische staking doch het overwoog dat als vaststaand kan wor den aangenomen dat het A.B.V.V. ten ge volge van deze staking zware financiële offers moet brengen, waardoor de voort zetting van zijn arbeid na afloop zal wor den belemmerd. Ter verbetering van die positie besloot het verbondsbestuur sen renteloze lening van f 500.000 aan het A.B.V.V. te verstrekken. De 28-jarige in Castrdcum wonende kantoorbediende en medewerker van de failliet verklaarde N.V. Socrates P. R. B., die dinsdag werd aangehouden onder verdenking van valsheid in geschrifte of medeplichtigheid daaraan, is gisteren, nadat hij aan de officier van justitie was voorgeleid, op vrije voeten gesteld. Er is een proces-verbaal tegen hem opgemaakt. (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Wilde staking in A'damse haven Achttien vorkheftruckrijders bij de Hol- landsche Lloyd zijn vanochtend omstreeks half negen van hun werk weggelopen. Zij hebben geen eisen aan de directie ken baar gemaakt, zo deelde men ons van de zijde van de Lloyd-direotie mede. De erkende vakbonden steunen deze wilde staking niet. Toen de vorkheftruckrijders vanoch tend op him werk verschenen ontstond reeds enige deining naar aanleiding van de gisteravond gehouden vergadering van een „Commissie van Amsterdamse Ha venarbeiders". Het onderhoudspersoneel van London Airport heeft gisteren bij stemming be sloten zijn wilde staking te beëindigen. Als gevolg van de staking moesten 116 vluchten afgelast of vertraagd worden. Twee Oostenrijkse studenten zijn ge dood en een ernstig gewond toen bij Graz (Oostenrijk) een enorme lawine omlaag kwam. Van de groep van 30 konden 27 studenten zich zonder hulp uitgraven. De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. A. IV. Burger, aan het woord tijdens het debat over de regeringsverklaring. Geheel rechts de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst. Links een deel van de K.VJ3.-fractie. Klacht in Y-raad werd opgeschort DE VEILIGHEIDSRAAD heeft hedenmorgen de behandeling van de Cubaanse klacht tegen de Verenigde Staten wegens een op handen zijnde invasie beëindigd, zon der tot een besluit te zijn gekomen. Sergio Aparcio, de vertegenwoordi ger van het tegen Castro gerichte „democratisch-revolutionaire front" te New York heeft namelijk mede gedeeld, dat dit front vrijwel gereed is om een tegenaanval op Cuba te beginnen. Vparcio zei, dat de invasie „ergens' vanuit het westelijk halfrond, maai Nigeria heeft zijn diplomatieke be trekkingen met Frankrijk verbroken. De Franse ambassadeur cn het ambas sadepersoneel moeten binnen 48 uur het land verlaten. Het Nigeriaanse grondge bied Is voortaan voor alle Franse vlieg tuigen en schepen verboden. Dit is gisteravond officieel in Lagos meegedeeld na een kabinetszitting waar op werd gesproken over de houding die Nigeria zou aannemen na de derde kem- bomproef van Frankrijk in de Sahara. Eerder had een Nigeriaanse woord voerder al gedreigd dat zijn regering zeer krachtige maatregelen zou nemen als Frankrijk zijn proeven zou voort- Vijf bomexplosies in Parijs In de afgelopen nacht hebben zich in Parijs vijf ontploffingen voorgedaan, die volgens de politie zijn veroorzaakt door bommen die geplaatst waren in straten in de buurt van de Champs Elysees. Slechts een paar ruiten zijn gesneuveld en twee geparkeerde auto's licht bescha digd. Er zijn nog drie niet ontplofte bom men gevonden. In een aan nieuwsdiensten verstrekt v?ugcchrift wordt gezegd, dat met ingang van vandaag tot rechtstreekse actie zal worden overgegaan tegen „het verraad en de dictatuur die het land bedreigen" zeker niet vanuit de Verenigde Staten zal worden ondernomen. Begin februari hoopt men op Cuba te zijn. In Havanna is de toestand met het oog op deze geruchten zeer gespannen le stad bereidt zich voor op een oorlog. De aan zee grenzende wijken zijn voor het verkeer gesloten, waar door in de nauwe straten een verkeers chaos ontstond. Militairen werpen zan.'- zakversperringen op rondom kleine stuk- veldgeschut, die hun lopen naar gericht houden. Ook de ingang van verscheidene openbare gebouwen is af gesloten. Gisteravond namen de activi teiten in de stad nog toe; politie en militairen reden met loeiende sirenes door de straten, terwijl de bewaking bij openbare en genationaliseerde ge bouwen werd verscherpt. De Cubaanse radio wisselde patriottische muziek af met opwekkende leuzen en verzoek n bloedplasma. De aanhangers van Fidel Castro zijn er van overtuigd, dat 'e in/vasiie komt en zij zijn vol vertrou- ren, dat het leger de strijd aan kan BOYCOT VAN V.S. De Cubaanse ministerraad heeft gis teravond een wetsontwerp goedge keurd, waarin wordt bepaald, dat memen die explosief materiaal in hun bezit hebt-n de do-dstraf kunnen krijgen. Uit New York wordt gemeld, dat de havenarbeiders geen goederen meer willen laden of lossen uit schepen van en naar Cuba. In Havanna zijn gisteren bij huiszoe kingen zeven studenten en drie - derwijzers gearresteerd, hetgeen men tn verband brengt met de steeds slech ter wordende verhouding tussen de r.-K. kerk en de regering. In de Veiligheidsraad hadden Chili Fcuador een ontwerpresolutie in gediend, waarin de regeringen van de Verenigde Staten en Cuba werd ver zocht alles in het werk te stellen om hun geschillen op vreedzame wijze te regelen. Deze resolutie kwam echter t in stemming. De Verenigde Staten ren tegen welke resolutie dan ook Cuba vond 't ontwerp niet vergaand genoeg. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlolte service Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Hef adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* TJ"ET KAMERDEBAT over de kabinets crisis heeft gisteren een sober karak ter gedragen, en dat was voor alle be trokkenen het beste. Die soberheid was in de gegeven omstandigheden het meest in 's lands belang. Het debat betekende, althans voor wat betreft het staatsbestel, de afsluiting van een korte maar ver velende en pijnlijke episode. Die afsluiting kon te gereder worden bereikt, omdat niet van één doch van meer zijden fouten waren gemaakt. De ministers hadden niet deze consequentie moeten verbinden aan de ingediende mo tie. De motie zelf had niet volgehouden moeten worden. En het kabinet had. in plaats van in zijn geheel heen te gaan de rechtstreeks erbij betrokken ministers moeten weerhouden van hun stap. Het zijn fouten, die in de gespannen sfeer, welke nu eenmaal aan de politiek eigen is, gemaakt kunnen worden. Zoals de woordvoerder van de a.r.-fractie het gisteravond ruiterlijk erkende, beter ware schorsing van de beraadslagingen ge weest, opdat men de gerezen verschillen had kunnen doorpraten. De vertrouwensbasis is nu hersteld, en dat is iets waarover men zich verheugen mag. Naar de schijn zijn de concessies van de fracties gekomen. De omstreden begroting is aangenomen, hoewel wat in de befaamde motie gewenst werd er niet in verwerkt is. Dit lijkt op eenzijdigheid. Intussen zal het kabinet cn zullen de ministers, ieder voor zich, uit het ge beurde ook het nodige geleerd hebben. Aan te nemen is, dat dit in de komende tijd blijken zal. Het debat zelf was, als gezegd, sober. De situatie was reeds gevoelig genoeg. Bij de erbij betrokken Protestanten lag die soberheid voor de hand. Maar ook de houding van de K.V.P. kenmerkte zich door ingetogenheid en begrip. Dat de socialistische spreker van dc omstandigheden wist te profiteren voor de oppositie behoeft niet te verwonderen. Men zou bijna aan de problemen, zoals deze ook in socialistische kring, nationaal maar zeker niet minder internationaal bestaan, voorbij zien. De woningbouw staat nu ook bij de socialisten hoog genoteerd. Maar wie ver geet de politiek van de toenmalige socia listische minister Vos, dat de woningbouw geremd moest worden, wilde men niet beducht behoeven te zijn voor werkloos heid onder de bouwvakkers? Zonder die politiek van toen waren we vandaag met de woningbouw verder geweest. (Voor vervolg zie pagina 7) T?EN DEPRESSIE die gisteren boven het zeegebied ten zuiden van IJsland lag, trok in de afgelopen nacht met toe. nemende snelheid en groter wordende activiteit over Schotland naar de Noord zee. Zij deed de wind in ons land tot stormachtig toenementerwijl het front in de vroege ochtend met regen en in het noorden ook met natte sneeuw passeerde. Da depressiekern zal dicht langs of over ons land naar Duitsland trekken, waardoor de wind in ons land naar noord west tot noord zal draaien. Vooral aan vankelijk zullen op vele plaatsen buien vallen, maar morgen zal de buiïgheid afnemen en zullen opklaringen voorko. men onder invloed van een ruo van hogedruk, die over de Britse eilanden HET WEER DN EUROPA naderbij komt. In de temperaturen komt d .11 niet veel verandering. Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu cn dan opklaringen, maar ook Station enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen west cn noord. Weinig D Helde verandering in temperatuur. Ypenburj (Opgemaakt te 11.15 uur.) ZON EN MAAK Zon: op 8.47 uur, onder 16 46 uur; op 22.43 uur, onder 11.15 uur. De excentrieke manier w op de toekomstige president Brazilianen "vermaakt van Brazilië, Janio Quadros, schien ook wel zich in Europa gedraagt, wondert zijn landgenoten beetje trots. „Dat is echt Janio", zei de man in de straat, dat doet hij altijd, invitatie enthousiast welijks. Integendeel: zijn onaf- Hij deed het toen hij burge» 1 .ii._i._i.. gouverneur Dus hankeljjke persoonlijkheid is meester een van de factoren die hem Paulo bij de verkiezingen jaar oktober zo'n overweldi- Janio.' gende meerderheid bezorgden. Dat Quadros niet voor het Toen Quadros zich in Enropa diner met premier Macmillan verborgen hield voor de pers, kwam opdagen, S" 1" Eu,opv Brazi- riin verkled», dn,k b„l. ïn nit hi n Baanse politici had zich naar geweest met de toebereidselen ren dat een Braziliaan die zu Parijs begeven om Quadros te voor het presidentschap, voor net diner uitnodigden, dc ontmoeten als hU daar op door- De laatste dagen van de re- itle enthousiast aannam reis zou zijn, maar hij heeft zich gering Kubltschek zijn zwaar, maar zich op de bewuste avond niet laten zien. De schulden van Brazilië utii- Sao niet liet zien. Dat is in dit land Dat Quadros zich ook nu nog gen voortdurend en een deel „f 0,Üft schuilhouden ls echter iets van de bevolking eist dat Qua- zich enigszins onge- dros terugkomt om maatrege- maakt, want op 31 len te treffen. Zijn aanhangers januari wordt hij geacht het be- vinden dat niet nodig, wind over te nemen. „Hjj heeft er niets mee te De kranten dringen de Iaat- maken", zeggen zij. Als hij op 31 Braziliaan al evenmin onbe- verhinderd By zün vertrek uit Brazilië heeft Quadros gezegd dat hij naar Europa ging om na te ste dagen - grUpeljjk. Brazilianen zeggen denken en rust te nemen. Zelfs komst, hem gearrangeerd hadden. Iemand niet graag in zUn ge- zijn eigen landgenoten ontloopt beeld v Eelde De Bilt Twenthe Eindh. Zd.-Limb He.sinki Stockh. Oslo Kopenh London Frankfort MÜnchen Züricb Genève Wenen Innsbrucn Belgrado alf bew 1. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1