lacht Rumoerige dag maar minder in België betogers Relletjes begonnen pas na demonstraties Tegenstelling Vlaanderen- Wallonië Man stak zijn vrouw met priem: zaak geschorst Twee meisjes in Engeland vermoord Rechtstreeks t.v.-relais van Britse IT A met Moskou Voor roofoverval in de Purmer zes jaar, geëist V S0LEX-o«o 7 WOENSDAG 4 JANUARI 1961 Schaak-vraag 42 Dat eenvoud ook in het schaakspel vaak het kenmerk van het ware is, wordt bewezen in onderstaande stel ling. Na lange, moeilijke strijd tegen ene Roesner had de Berlijnse 67-jarige meester R. Hartmann deze stelling weten te bereiken. Met de zwarte stuk ken spelend vindt hij een schijnbaar eenvoudige zet, die wit echter subiet voor een echec stelt. Al zijn ressources blijken opeens te falen en binnen acht zetten moet hij het hoofd buigen. Zoekt u mee naar de zet, waarmee zwart het pleit be slechtte? 8 wi St f- wrm 7 r. I A A AjU' 6 6 H H ta ii i A A r? 4 m m Nil 1 8 mm m A 2 at m 1 m Wit: Kgl, Db4, Tfl, Lb5 en e3, Pd4, pi b3, c2, f3, g2 en h2. Zwart: Kh7, Dd5, Ta8, Ld7 en g7, |Pe5, pi d6, e7, f7, g6 en h6. 1 Bam-vraag 41 De stand in het probleem van D. Vuurboom te Glanerbrug was als Zwart: 9, 10, 11, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24. Wit: 28, 30, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, '40, 41, 47. Wit wint in de volgende zetten: 28 23, 19x28; 30x19, 13x23, 34—29, 23x 32, 47—42, 28X39; 37x28, 22x33; 42— 38, 33x42; 41—37, 42x31; 36x7, 12 Xl; 40—34, 39x30; 35x11. Bridge Zuid speelt 3 Sans-Atout (9 slagen). West komt uit met ruiten 2, Noord speelt de 7, Oost neemt met ruitenaas. Oost speelt ruiten na, Zuid legde de 5, West wint met ruitenheer. West vervolgt met ruiten 10, waarop in Noord een kleine harten wordt af gegooid. Welke kaart moet Oost nu bij spelen om te verhinderen, dat Zuid het spel maakt? Jack Diamond. Kruiswoordpuzzel zonder zwart 2 4 5 16 7 18 2. beneden-onbep. 3. water in Friesl.-ter gedachtenis (afk. Lat)-deel van de dag. 4. verzoekschrift-slede. 5. fijn soort van geslepen glas-rivier in Italië. 6. water in N. Brab.-profeet-emeritus (afk). 7. pronk-ontgonnen land. 8. gelijk-part. 9. afval van vlas-vrucht-maanstand. Verticaal: 1. vloeibaar voedsel-vlinder. 2. schande-het schip der Argonauten. 3. uitgave-vaartuig. 4. half (Lat)-zijde van het voorhoofd. 5. kist van latwerk-brugje over een smal water. 6. zoon van Jacob-planeet. 7. voorvoegSel-orient expresse (afk)- staat meestal boven drukwerk aardsoort. 8. meisjesnaam-bode aan een univer- 9. godsdienst (afk)-samengedrongen menigte-ieder. Oplossing vorige puzzel KNZHRM verleende 103 maal hulp Gedurende het afgelopen jaar zijn de reddingstatoons van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding-Maat schappij 103 maal in actie gekomen om diensten te verlenen aan in nood geraak te sahepen. Daaronder bevonden zioh oor logsschepen, koopvaardijschepen, vissers, vaartuigen en zeiljachten, varende onder Argentijnse, Amerikaanse, Belgische, Duitse, Engelse, Griekse, Liberiaanse, Ne derlandse, Panamese, Poolse, Turkse en Zweedse vlaggen. Ook verleende de KNZHRM hulp aan in nood geraakte vliegtuigen en waren de reddingboten behulpzaam bij het vervoer van zieken en gewonden. In totaal werden 117 mensen behouden aan wal gebracht. Is men het staken moe (Van onze speciale verslaggever) /"4VERAL in België is het gisteren tot rumoerige betogingen gekomen. Bij botsingen tussen stakers en politie vielen in Antwerpen twintig gewonden, in Brussel drie, in Doornik één. Ook in Luik, Namen en Gent werden lawaaierige demonstraties gehouden, doch er deden zich geen inci denten voor, waarbij mensen in het ziekenhuis terecht kwamen. Het bleef bü baldadigheden als het ingooien van ruiten van gebouwen en van trams en auto's, het werpen van vuurwerk naar dienaren van de sterke arm, en het bekogelen van werkwilligen met afval. Het merkwaardige was, dat zowel in Antwerpen als in Brussel de rel letjes pas begonnen na afloop van de betogingen. Niet zodra had zich de met spandoeken, fluitjes en joelkelen gewapende stoet stakers ontbonden, of groepjes vandalen trokken er op uit om koste wat kost moeilijkheden met de gendarmes te ontketenen. De laat- sten werden net zolang getreiterd en getart, tot ze wel moesten optreden Even merkwaardig was ook, dat de de monstraties, die door de socialisten als ,de grootste krachtproef" waren aange kondigd, aanzienlijk minder mensen trok ken dan de vorige week. Antwerpen bracht nog geen tienduizend mense de been (donderdag j.l. zeker twee keer zoveel), terwijl Brussel van dertigduizend tot op z'n hoogst twaalfduizend betogers afgezakt). men het staken moe? Of is de hees heid misschien nog niet verdwenen? Van daag zal blijken, of de achterban nog net (Vervolg van pag. 1) De ontwikkelingen op deze vijftiende stakingsdag hadden vooral ook-betrek king op de steeds duidelijker aan de dag tredende Waals-Vlaamse tegenstel lingen in de socialistische beweging Voor 't eerst ln de geschiedenis kwamen de Waalse socialisten apart in het par lementsgebouw bijeen. „Het beleid de regering werkt de verslechtering conomische toestand ln Wallonië in de hand en het doet uiterst scherp het raagstuk van de politieke structuur in België rijzen", aldus het communiqué, dat na afloop van het „onderonsje" werd uitgegeven. .Indien dit beleid wordt voortgezet, blijft het Waalse volk geen ander» uit weg over dan de herziening van de in stellingen van de natie, opdat het zelf de wegen voor zijn economische en so ciale expansie zal bepalen." Deze woorden sluiten wel zeer goed in bij die, welke de secretaris van de Luikse centrale voor metaalbewerkers. Lampion, en de onder-secretaris-generaal het Algemeen Belgisch Vakverbond. Renard, gistermorgen in massa-betogin gen gebezigd hebben. Lampion bepleitte zelfbestuur voor Wallonië in een fede ratief verband. Volgens hem doet de regering in Brussel alles om Wallonië economisch te wurgen. .Zelfbestuur betekent niet noodzake lijkerwijs separatisme", zo vervolgde hij „maar het is voor Wallonië de enige kans om aan de greep van de clericaal- kapitalistische coalitie te ontkomen." Tussen de Waalse vakbondsleider Re nard en de Vlaamse vakbondsleider Ma jor (tevens Kamerlid) zouden zich, naar verluidt, ernstige meningsverschillen hebben geopenbaard. Major, die op ze kere voorwaarden bereid zou zijn hef stakingsbevel voor Vlaanderen in te trekken, zou zich op grond van het feit. dat de arbeiders door Wallonië voor regionale politieke doelstellingen worden misbruikt, van het Algemeen Belgisch Vakverbond willen afscheiden. De toekomst van de socialisten in Bel gië staat hiermee op 't spel, want als deze zeer hardnekkig de ronde doende geruchten juist zijn, dreigt er in het socialistische kamp een breuk. RAADSLID OMGEKOMEN een verkeersongeluk op de grens Driebergen en Doorn is gistermid dag het Driebergense raadslid voor de KVP. de heer J A A Glaudemans. om het leve-n gekomen. Hij werd op de fiets bij het oversteken in de Hoofdstraat door een auto ge grepen. zoveel lust heeft om door te gaan als veertien dagen geleden, want voor van middag zijn (opnieuw!) „de grootste be togingen van de hele staking" uitgeroe- Vielen in Antwerpen de meeste gewon den, Brussel bleek wederom het stakers- bolwerk te zijn. Dit kwam wel in de eer ste plaats omdat de stad het aanzien van een belegerde veste had. Met het oog op de hervatting van de parlementaire zit ting, had de regering geen enkele voor zorgsmaatregel nagelaten te nemen. Een heel bataljon Rijkswachters beroeps zowel als opgetrommeld reserve-personeel „logeerde" in het bekende Park van Brussel, tezamen met hun voertuigen, hun geweren en hun paarden. In de zgn. neutrale zone. waarin geen betoger werd geduld, stonden waterkanonnen en zelfs pantserwagens opgesteld. De regerings gebouwen, het parlement en het konink lijk paleis werden bewaakt door man schappen van de militaire politie, die ook op do tribunes van de vergaderzaal van het gebouw van de Tweede Kamer de wacht hadden betrokken. Ordentelijk De betoging van gistermorgen de meest ordentelijke, welke Brussel sinds het begin van de staking heeft gekend werd voor 't eerst niet voorafgegaan en gesloten door eenheden van de politie. Misschien was het daarom, dat de pers, die uit alle delen van de wereld naar de Belgische hoofdstad was gekomen, in haar oproerverwachtingen werd be schaamd, want noch op de Boulevard Anspach, noch op de Place de Brouckère sneuvelde ook maar één ruit. Pas op de plaats van ontbinding van de stoet, de Place Rogier, begon nen enkele lieden, die het vreedzame karakter van de betoging blijkbaar niet bevallen was, moeilijkheden te zoeken. Het waren voornamelijk heet hoofdige jongelieden, zoals studenten en nozems Ze wilden „Op naar het Parlement!", ze smeten met rotjes en gillende keukenmeiden in 't rond, terwijl de eerste ruit het weldra ook rinkelend begaf. Direct al bleek, dat de ^wezigheid va gendarmes en politie-agenten meer schijn dan werkelijkheid was. Uit verschillende straten en straatjes rukten grote groepen witgehelmde politiemannen aan. tezamen met zwart- of groen gehelmde Rijkswach ters, van wie er tientallen te paard zaten. Het rumoer brak toen pas écht los. De herrieschoppers hadden het vooral op de gendarmes voorzien, die voor „moorde naars" en „schoften" werden uitgemaakt, voor „beesten", bandieten", enfin: nog veel meer van dit fraais. De mannen, die strenge orders hadden gekregen slechts in noodgevallen tot charges over te gaan, bleven bewonde renswaardig rustig onder dit laffe ge- jouw, doch aan hun wit vertrokken ge zichten kon men zien, dat deze beledigin gen niet in hun koude kleren gingen zitten. Ze maakten geen enkele provocerende beweging, ook niet. toen er rotjes op hun jassen begonnen uiteen te spatten, ook niet, toen er knikkers op het asfalt wer den gestrooid om hun paarden te doen struikelen, zelfs niet, toen er uit het café. waarvoor we stonden, twee einzen bier naar hen toe werden gekeild. Charges Pas toen het stenen en aardappels be gon te regenen, was het uit met hun ge duld. Twee charges waren voldoende het hele plein schoon te vegen, waarbij door sabelhouwen en knuppelslagen drie gewonden vielen. Even leek het er nog op. of het gepeupel, dat, schandelijk ge noeg, door studenten van de Brusselse universiteit werd geleid, het tot een nieuwe krachtmeting wilde laten komen. Het drong weer op, het gescheld en het gejouw begon weer, en met alles wat maar voorhanden was, werd gegooid. De aankomst van een paar overvalwagens maakte een einde aan dit „gevecht", waarbij tientallen glazen en kopjes uit de staminees in de omgeving sneuvelden. Voor de rechtbank te Utrecht stond gisteren de 24-jarige los arbei der Teunis Martinus M. uit Utrecht terecht, wegens poging tot moord, subsidiair doodslag, meer subsidiair zware mishandeling van zijn 29- jarige echtgenote Christina H. In de middag van 11 april had M. zijn vrouw, terwijl zij bezig was met het was sen van gordijnen op de overloop van het huis van zijn schoonouders, bij wie het echtpaar inwoonde, plotseling over vallen en met een priem een aantal ste ken in de buik en in de borst toegebracht De vrouw verloor het bewustzijn, waarop hij haar van de trap van de bovenver dieping afsleepte en haar in een achter de keuken gelegen w c. wierp, nog steeds met de van bloed druipende priem in de hand. Toen de vrouw even tot het be wustzijn terugkeerde en uitriep: denk om de kinderen, liet hij haar los en vluchtte uit het huis. Dank zü het krachtig gestel van het slachtoffer en snel medisch ingrijpen kwam de vrouw de aanslag op haar leven te boven en kon zij na vier weken het ziekenhuis verlaten. Een over M. uitgebracht psychiatrisch rapport verklaarde hem sterk verminderd toerekeningsvatbaar. De rechtbank achtte dit rapport onbe vredigend en gelaste terugverwijzing naar de rechter commissaris voor dieper psychiatrisch onderzoek. De dere behandeling werd in afwachting hiervan tot nader order geschorst. Andere steekpartij Voor de rechtbank te Arnhem heeft gisteren terecht gestaan de 42-jarige grondwerker J. J. uit Groesbeek, die ei van wordt verdacht in de nacht van 3) juli de 38-jarige huisvrouw L. van W.-K. eveneens uit Groesbeek, acht steken met een mes te hebben toegebracht. De officier van justitie, eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens po ging tot doodslag. Verdachte bekende de steken te heb ben toegebracht, doch dit was meer een kwestie van noodweer, zei hij. De vrouw zou hem hebben aangevallen. Volgens buren, die van achter de gordijnen het gebeurde hadden waargenomen, had J. echter zeer duidelijk aanvallende bewe gingen gemaakt. Mr. dr. Reinach, de raadsman van J. zei van mening te zijn, dat het bewijs voor poging tot doodslag onvoldoende moet worden geacht. Van een welover wogen plan is niets gebleken. Wat er precies is gebeurd heeft niemand goed kunnen zien. Pleiter vroeg een gecom bineerde straf. In een greppel in een afgelegen streek in de omgeving van Ridgewell, in het Engelse graafschap Essex, is het gedeel telijk geklede lijk gevonden van een tot dusverre nog niet geïdentificeerd, Engels meisje van omstreeks twintig jaar. De plaats, waar het vermoorde meisje werd gevonden, ligt ongeveer dertig kilo meter van Boxted. waar twee jaar gele den het stoffelijk overschot werd gevon den van het negentienjarige Nederlandse meisje Mary Kriek, dat door slagen met een hard voorwerp om het leven was ge bracht. De moordenaar van Mary Kriek is nooit gevonden. De twee rechercheurs, die indertijd het onderzoek in de moord op Maiy Kriek hebben geleid, zijn ook belast met de nasporingen naar de dader van deze nieuwe moord in dit gebied. Verder naar het noorden, in Leicester shire, stelt de politie een onderzoek in naar de moord op de zestienjarige Sandra Pickering, „het mooie meisje van Sap- cote", een dorp in de omgeving van de stad Hinckley. Sandra werd levenloos aangetroffen in een laantje. De lijkschouwing heeft aan getoond, dat zij, evenals Mary Kriek, met een zwaar voorwerp om het leven is gebracht. - Geslaagd voor sëütëfr M if A *Str bosoh), A Hulsbos (Breda). Handelsweten schappen M.O. pedagogisch didactisch ge deelte: J de Vries (Lemmer!. Het relais zal lopen via Finland, e i Zweden, Denemarken, Duitsland, Ne- initiatief van de Britse (remmer. dcrland, Belslé en Frinkruk. In En,.- ciële) televisiemaatschappij ITA, land zullen de Russische televisiemede- rechtstreekse t.v.-verbinding Lon- werkers kunnen btschlkken over de >p- paratuur en de faciliteiten van de ITA en Russische technici zullen het ITA- team in Moskou terzijde staan bü de In het komende voorjaar zal, op den-Moskou tot stand komen. Er serie uitwisselingspi voorbereiding voor de zo- uitzendingen van de beursreportage naar Engeland. Relais Parijs-Algiers wordt definitief Het verleden jaar voorlopig opne mer 1961. Begonnen wordt met uitzendingen over en weer van jaarbeursactiviteiten. Tussen 19 mei en 4 juni wordt een Britse handelsbeurs gehouden in Mos kou en hiervan zal een rechtstreekse reportage gemaakt worden Engelse kijkers. Omgekeerd houden bouwde relais tussen Frankrijk en Al- Russen tussen 7 en 29 juli een handels beurs in Londen en hiervan krijgen de Russen een directe uitzending te zien. In de zomer zal Moskou een artistiek programma uitzenden, nl. een ballet uitvoering uit het Bolsjoi Theater int Moskou, gevolgd door een „wandeling overgebracht door de straten van de Russische hoofd- de wereld ingezonden, stad". Op hun beurt kunnen de Russische kijkers dan weer een Brits programma zien dat eveneens een ballet en beelden van Londense straten omvat. De BBC zal aan deze uitzendingen geen deel hebben. gerije via de Balearen-eilanden zal de finitief worden. Na vier maanden vol ledig bedrijf is gebleken dat het ge volgde systeem betrouwbaar is. Vele actualiteiten uit Algerije, ln de Europese televisiejournaals gelan ceerd, zijn via dit relais naar Parijs daaruit op film Tegen de 41-jarige slager Frans H. T. en zijn broer, de 38-jarige tuinder Gerard T., beiden uit Velsen, heeft de officier van justitie bü de Amsterdamse recht bank gisteren terzake van diefstal met geweldpleging de dood ten gevolge heb bende zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. De verdaohten bekenden dat zij in de naoht van 7 op 8 augustus 1951 een roof overval buit 30 gulden hadden ge pleegd op een boerderij in de Purmer (gemeente Monnickendam) waar de 79- jarige Pieter Laan met zijn beide zusters, de 76-jarige Suzanne en de 74-jarige Neeltje woonde De drie bejaarde bewo ners werden allen mishandeld. Pietei Laan overleed drie dagen later. De even eens ernstig gewonde zusters herstelden van de opgelopen verwondingen dooh zijn inmiddels ook overleden. Frans bekende dat hü. toen de bewo ners wakker waren geworden, in paniek was gaan slaan. Ziin broer ontkende dat hij daar aan had deelgenomen. In de zomer van i960 gaven geruchten aanleiding tot een hernieuwd onderzoek door de districtsrecherche der rijkspolitie Dit had tot resultaat dat op 18 juni van dit jaar beide broers werden gearresteerd. Frans bekende toen de roofoverval, doch Gerard ontkende aanvankelük alle schuld. Toen hem eohter de bekentenis van zijn broer werd voorgelezen ging ook hij door de knieën. Gerard had in 1947 vier maal een poging tot inbraak in de boerderij van de familie Laan gedaan. In 1952 werd hij voor een dier pogingen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk Ruim negeneneenihalf jaar geleden wist hij zijn broer Frans, die aanvankelijk niet wilde, er toch toe over te halen met hem vijfde poging te ondernemen. De vier eerdere pogingen had Gerard gedaan met andere manmen.van wiie één een zwager is van Frans. De officier van justitie, begon zijn qudsitoir met een compliment aan districtsrecherche, met name aan de middels gepensioneerde adjudant Kerkhove. die met de arrestatie van broers zijn politiecarrière afsloot. De of ficier achtte bewezen dat Gerard ai mishandelingen heeft deelgenomen. Ook iu hij geen geweld hebben gepleegd is hij toch medeverantwoordelijk het meaeplegen van dit feit, aldus de officier. Het feit, dat heit misdrijf meer dan negen jaar geleden gepleegd werd, deed de officier ten gunste van de ver dachte meewegen bij zijn eis. De raadsman van Gerard concludeerde dat zijn cliënt moest worden vrijgespro ken ten aanzien van het geweld en het medeplegen daarvan en voor de rest ver zocht hü uiterste clementie. De advocaat van Frans achtte een lange gevangenis straf noch voor verdachte noch uit het oogpunt van vergelding van enig nut en vroeg de rechtbank een zo kort mogelüke gevangenisstraf met een deel ervan voor- waardelijk. Winter tot nu toe licit en zach t (Van onze weerkundige medewerker) Nog tien dagen en de eerste helft van de winter, die tot nu toe nog rrü zacht en nat ia, zit er al weer op. December heeft geen kou gebracht die noemens- waard was maar wel vrij veel regen. Dit voornamelijk als gevolg van de zware regenval even voor Sint Nicolaas toen op de morgen van 4 december in het grootste deel van ons land meer dan 50 mm werd gemeten hetgeen in de win tertijd nooit voorkomt. Verder was het bijzonder somber want in De Bilt. liet de zon zich maar op 25 tegen normaal 45 uren zien en op 21 dagen geheel niet. Ook december werd op de meeste plaat sen, behalve in Limburg, natter dan nor maal want dan valt hier in het Westen ongeveer ruim 60 mm en nu waren er f 395,- nu wegrijden zonder trappen Dank zij de nieuwe vol-otomatische koppeling rijdt de Solex-oi makkelijk naar h der da» U trapt. 79 „Blijkbaar", meende Levin wrang, „heb ik mijn rol wel allerberoerdst gespeeld en ik moet zeggen dat Johnny me dat altijd heeft voor gehouden. Het spijt me, dokter Mason, dat we u misschien veel last hebben bezorgd. Ik heb het eigenlijk niet van uw gezichtspunt bekeken en me nooit de gevaren gerealiseerd die een derge lijke verpersoonlijking kon inhouden. Ik hoop, u het me kunt vergeven". „Er valt niets te vergeven", stelde ik hem ge rust. „Honderd tegen één dat ik wel iets anders had gevonden om de boel in de war te gooien Iets na vijf uur in de middag liet Corazzini de tractor stoppen niet de motor echter. Hij kwam van de bestuurdersplaats, liep naar de cabine, duwde de schijnwerper wat opzij en moest schreeuwen om zich boven het lawaai van de motor en het gehuil van de nog steeds aan wakkerende sneeuwstorm verstaanbaar te ma ken. „Op de helft zijn we! Precies tweeënvijftig kilometer". „Bedankt". We konden Smallwood niet zien. maar wel de dreigende loop van zijn revolver in het licht van de schijnwerper. „Dit is dan het einde van de reis. dokter Mason. U en uw vrien den moeten van de slee komen". Er bleef ons niets anders over. Stijf en ver kleumd gehoorzaamde ik, liep een paar passen in Smallwoods richting, maar bleef staan toen de revolver recht op mijn borst werd gericht „Binnen een paar uur", zei ik, „bent u bij uw vrienden. Kunt u dan niet wat eten, een draag bare kachel en een tent achterlaten? Is dat te veel gevraagd misschien?" „Precies". „Helemaal niets?" „U verknoeit uw tijd, dokter Mason en het spijt me te moeten constateren dat u tot bedelen bent overgegaan". zonder einde A4.LISTAIR MACIIAN „De hondeslee dan! De honden vragen we niet eens. Maar Mahler en mejuffrouw LeGarde kun nen niet lopen". „U verknoeit uw tijd". Smallwood keek naar de slee. „Allemaal eraf, heb ik gezegd. Verstond je me niet, Levin? Eraf!" „Mijn benen!" In de liohtkegel van de schijn werper zag ik de trek van pijn in de ogen en om de mond van Levin en ik vroeg me af hoelang hij al zonder iets te laten merken, met pijn te kampen had gehad. „Ik denk dat ze bevroren zijn of zoiets". „Eraf!" snauwde Smallwood. „Dadelijk". Levin, zwaaide een van zijn benen over de rand van de slee en zijn gezicht vertrok van inspanning. „Ik geloof niet dat ik kans „Misschien zal een kogel in je benen helpen" zei Smallwood volkomen onbewogen. „Wellichi krijg je dan weer wat meer gevoel in je kuiten" Ik wist niet of hij het meende of niet. Ik dacht van niet, omdat hij geen man was om zonder reden te doden of iemand tc verwonden. Zagero zag het echter anders, kwam langzaam naar Smallwood toe en bleef op ongeveer twee meter afstand van hem staan. „Raak hem niet aan, Smallwood", waarschuw de hij. „Niet?" De stem van Smallwood was heel even wat scherper geworden, maar dan sprak hij weer op vlakke toon verder. „Ik kan jullie le venslicht uitblazen als de vlam van een kaars". „Toch niet!" zei Zagero zacht, maar toch heel duidelijk verstaanbaar toen de storm onver wacht even afnam. ..Als je die oude heer van me ook maar met één vinger aanraakt. Small wood, zal ik je krijgen en breek ik je doormid den als een rotte peen." Als een tijger stond hij in elkaar gedoken. Zijn tenen hadden zich in de sneeuw geboord, zijn vuisten waren gebald en zijn armen hingen iets naar voren alles klaar voor de sprong die hem ongetwijfeld in de flits van een seconde bij Smallwood zou brengen en ik wist dat hij het zou doen. Ook Smallwood wist het, neem ik ,.Je oude heer?" vroeg hij. „Je vader?" Zagero knikte. „Mooi Smallwood toonde geen verbazing. „In de tractor dan met hem, Zagero. We ruilen hem voor dat Duitse meisje. Om haar maakt toch niemand zich zorgen." Ik begreep wat hij bedoelde. Het was me niet precies duidelijk welk gevaar we nog voor Smallwood en Corazzini zouden kunnen opleve ren, maar Smallwood wilde blijkbaar geen enke le mogelijkheid over het hoofd zien en Levin vormde een betere garantie voor het gedrag Zagero dan Helene. Half lopend, half gedragen begaf Levin zich naar de tractor. Met een ge wapende Corazzini en Smallwood was elke tegen stand hopeloos hij had ons volkomen schaak mat gezet. Hij wist dat we wanhopig waren, dat we bereid zouden zijn, ondanks de revolvers een kans te wagen, maar tevens rekende hij erop dat we geen poging tot zelfmoord zouden doen als het niet in alle opzichten noodzakelijk was Nadat Levin in de tractor was gehesen wendde Smallwood zich tot het Duitse meisje dat tegen over hem zat. „Eruit!" (Wordt vervolgd) i kwamen gaven die onze won-nemers ons toestuurden. Den Haag 95, Rotterdam 85. Lelden 84. Dor drecht 86, Koudekerk aan de Rijn 90. Boskoop 82, Hazerswoude 88. Noordwij- kerhoul 96. Willemstad 70. SHedrecht 73. Oud Beiferland 101, Dtrksland 90. Heinin gen 90. Katwijk 94. in Den Helder, waar 129 mm viel, was december sinds 1886 «iet zo nat geweest. Amsterdam mag IJ-tnnnel bouwen (Van onze parlementsredactie) Amsterdam krijgt zün IJtunnel. De re gering heeft goedgevonden, dat voor de bouw rübsgoedkeuring wordt verleend. Een brief hierover zal het Amsterdamse gemeentebestuur binnenkort bereiken. De regering blyft evenwel op het standpunt staan, dat de bouw van de Coentunnel voorrang heeft. De uitvoering van de plannen voor de bouw van de IJtunnel is wel aan enkele voorwaarden gebonden. De bouw zal niet mogen leiden tot een tekort op de Am sterdamse begroting en evenmin tot een ontoelaatbare spanning op de toch al overbelaste arbeidsmarkt. Amsterdam heeft te kennen gegeven, dat het kans ziet, ook met inachtneming van deze voorwaarden, de tunnel te bouwen. Gedeputeerde Staten van Noordhol land hebben op vragen van leden van de Provinciale Staten geantwoord, de IJ-, Coen- en Hemtunnel alle drie noodzake lijk en onvermijdelijk te achten. Zoeken overlevenden scheepsramp gestaakt Het zoeken naar de dertien beman ningsleden van het Indische vrachtschip Indian Success, diie aan boord van het brandende zusterschip Indian Navigator waren gegaan om te zien wat er nog te redden viel, is opgegeven. Men neemt aan dat zij zijn verdronken. Op de Indian Navigator brak zaterdag brand uit toen het schip zich tussen de Scilly-eilanden en het eilan-d Quessant bevond. De 67 bemanningsleden werden op één na gered. Het sahip is later ge- zo niken. Herslelbank verlaagt vordering op Polynorm De minister van financiën deelt aan de Tweede Kamer mede, dat de samen werking tussen Verblifa en Polynorm is voorafgegaan door afschrijving op activa en oude verliezen. In verband hiermede is de vordering van de Her- stelbank met ƒ2,4 miljoen verminderd en het overschot is verwisseld met ƒ3,25 miljoen aandelen. Alle door de Herstel- bank aan Polynorm onder staatsgarantie verstrekte kredieten zijn reeds gedekt, zodat uit de afboeking geen belasting van de rijksbegroting voortvloeit. Intervisie dit jaar volledig Uit Moskou wordt medegedeeld dat in de loop van dit jaar de Sowjetunie wordt aangesloten op het Intervisienet. Dit verbindt reeds Polen. Hongarüe, Tsjechoslowaküe en Oost-Duitsland. Na de Sowjetunie zullen nog Roemenië en Bulgarüe worden aangesloten en dan is het relais rond. Albanië blijft dan als enig land van hert oostelijke blok over, maar dit land is via relaiszenders te moeilijk bereik- Een aansluiting op hei Eurovisdenet via Hongarije en Oostenrijk is al ge ruime tijd klaar. Indien men zou wil len zou dus spoedig geheel Europa naar één programma kunnen kijken. Nieuwsuitwisseling in Eurovisie Deze week wordt In Parüs opnieuw vergaderd over de mogelükheden van nieuwsuitwisseling door de journaal- diensten van de Eurovisielanden. U zult zich herinneren, dat er in 1959 her haalde malen proefnemingen op dit gebied zün gedaan. Oorspronkelijk werd het initiatief tot uitwisseling genomen door het hoofd van de NTS-journaalddenst de heer Karei EnkeJaar, die nu ook in Parijs aan het overleg deélneemt. Op het ogenblik speelt voornamelijk het probleem van de financiering, want indien zulk een uitwisseling tot stand zou komen, moeten er uit gebreide technische voorzieningen wor den getroffen en daarbij is inbegrepen het aantrekken van vele nieuwe ar- bei d skrachten. vanavond I Na het NTS-jouraaal zie<t u van 8.20 uur af een gevarieerd programma van de KRO, dat begint met jour naalopnamen uit 1942 en om kwart voor 9 weer eens een „Televitrine" brengt waarin Maria van der Eist iets vertelt over het beroep van de mannequin. Om 9.10 uur is er va riété uit Treslong en om 9.50 uur begint de eerste les in de cursus Nederlandse taal. vanavond Met een uitvoering van het 2e piano concert van Brahms door het Con certgebouworkest en de pianist Leon Fleisher, begint om 8.10 uur het NCRV-programma. Om 9 uur is er een gesprek over sociale zekerheid en christelijke barmhartigheid en om 9.20 uur kunt u dan luisteren naar een jubileumconcert dait het Chr. Haags Knapenkoor, het Barok Strijk, ensemble en de organist Piet Kraak onder leiding van Marius Borstlap op 19 december j.l. in Scheveningen hebben gegeven. Er worden kerst liederen (o.a. van Buxtehude) uit gevoerd en het concert voor orgel en orkest in B van Handel. De VARA begint om 8.05 uur met een aflevering van „De wilde vaart" en vraagt om 8.45 uur aandacht voor het hoorspel „Maarten moet hangen" van Dick Dreux. Om 9.45 uur hoort u weer zang in de rubriek „Het puik van zoete kelen" en daarna zet dr. W. Drees zijn memoires voort. Programma voor morden DONDERDAG 5 JANUARI 1961 Hilversum I, <02 m. 746 kc/s._AVRO: 1.09 Gym OTHHBPH 9.16 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d fclleulUeVrslll 11111.100 Huishoudelijke zaken, praatje :l 15 Ka- merorts 12.00 Orgelspel 12.30 Land- 18.00 N-ws 18.15 V d jeugd 18.30 Dansmuz t8.46 Sportpraatjc i8.55 Gesproken brief 19 00 V d kleuters 19.05 Gevar progr 20.00 Iws 20 CM I Puritant. opera 22 30 Nws. 23.55—24*00" Nwb. Hilversum II, 298 7 00 Nws 7 :5 Gram 7.30 V Gram 7 46 Morgengebed en 8.00 Nwb 8 15 Gram 8.50 V d huisvTou- 9.40 Gram. NORV- 10 00 Gram 10 15 M( 10O7 k.c/s. KRO jeugd 7.40 •rweglng Gram 12.50 Rep Kunsten a a rod age r Maastricht .3 00 Nw 13 15 Z"nn»wuze- 13.20 Lichte muz 13 40 Instr kwintet NCRV 14 Oo Gevar progr 14 30 Omr ork en solist 15 30 Am Sonntag narh N»u- lahr. cantate 16 00 Bijbetoverdertking tfi 20 Sopraan en piano '6 50 Gram '7 00 V d jeugd '7 30 Oram 17 40 Beur*b«*r 17 45 18 15 Sportrubrlek 18 30 Vocaal „ns 18 50 Sociaal perspectief 19 00 Nws en w*erber 19.10 Op de man af, praatje 19 15 Gram 19 30 Radtekrant 19 50 Pol lezing '0 00 Gevar progr 2130 Gram 2150 Periodic ken Parade 22 00 Orgelconc 22 30 Nws 22 Avondoverdenking 22 55 Boekbespr 23 00 Gram 23.25 Volksmuz 23 55— M 00 Nw» NTS 20 00 Journ AVRO e film 21.00- U. TV-spel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7