lacht Stille postkantoren voor zelfbediening m l m 1 mm Scooter op auto: twee doden Plan van directeur-generaal: Kabinet Beetje reclame VISSERIJ* EN MARKTNEEUWS ssssSffissLVis Nederlandse werven: order op acht hektrawlers fmm* 'j&ieiic/' NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 3 JANUARI 1961 Dam-vraUg 41 Probleem van D. Vuurboom te Gla- nerbrug. In geheel gescheiden kleuren heeft Vuurboom het weer klaargespeeld een probleem samen te stellen waarvan men op het eerste gezicht zou denken zich op afgegraasd terrein te bevin den omdat de stand zo eenvoudig is. Met het oplossen komt u zeker tot een andere conclusie. Tien zetten diep met een „inge bouwde" variant! m p Zwart: 9. 10, 11, 12, 14, 17, 18, 19. 20, 21, 22, 24. Wit: 28, 30, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 47. Schaak-vraag 41 De probleemstelling van J. van Dijk ■was: Wit: Ka8, Da3, Te2 en g5, Lb7 en e3, Pb3 en g8, pi d2 en f5. Zwart: Ke5, Ddl, Pc8, pi b6 en e7. Oplossing: 1. Tg5h5. Wit heeft geen directe dreiging. In de oorspron kelijke stelling had hij op iedere zet van zwart één matzet klaarliggen, be halve op Dal. Nu volgt op Dal Lh6 mat, mogelijk doordat de toren het veld geruimd heeft. We spreken van Ujnruiming. Na de sleutelzet is hier bovendien sprake van een tempopro bleem. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem dat u werd voorgelegd, is: pas! Hoe wel u een sterk spel heeft en flink met troef tegenzit, mag u niet het risico nemen om te doubleren. Dit laatste gebeurde namelijk in de prak tijk, doch ondanks goed tegenspel maakte Oost het contract. De kaartverdeling was als volgt: 4 8642 O 4 O H 6 5 4 3 B 9 2 VB 9 7 5 2 O 7 H 64 3 4 AH3 0? 63 O V 10 8 2 4 A 10 7 5 Tegen 2 harten gedoubleerd kwam Zuid met klaverenvrouw uit. Oost nam met klaverheer en speelde ruiten 7 na. Zuid de 9, West de 10, Noord nam met ruitenheer. Noord vervolgde met troef; Oost legde de boer. Zuid won met hartenheer. Zuid speelde weer klaveren, in West geno men met het aas. Hierna troefde Oost een ruiten af, speelde naar schoppen- heer en troefde een 2e ruiten. Ver volgens ging Oost naar schoppenaas en troefde een schoppen, waarna kla veren werd gespeeld. Zuid gooide zijn llaatste schoppen af, maar was ge dwongen de volgende trek te troeven, zodat Oost later nog een slag in troef kreeg en het spel maakte! Jack Diamond. Plaatsnamen-puzzel ade mon aal eer sek oer rkr lbu eti rgr dke dam erl sme ier De namen van 6 plaatsen in Neder land zijn bij elkaar gevoegd en daarna jin 15 gelijke delen verdeeld. Hoe heten die plaatsnamen? Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. part, 5. leek, 9. poelier, 11. keper, 13. snede, 15. Eder, 17. dier, 18. nel, 19. Nemesis, 21. sober, 22. Om meren, 24. sta, 26. vaal, £7. ster, 28. enter, 30. opera, 31. snepper, 32. keel, 33. slem. Vert: 2. appel, 3. roer, 4. ter, 5. lis, 6. eender, 7. ereis, 8. Aken, 10. pers, 12. edelman, 14. Deister, 16. gebed, 19. nor, 20. men. 21. Selene, 22. oven, 23. matse. 24. stère, 25. arak, 27. spel, 29. rel, 30. Ops. Op de Franciscus Romanusweg ln Maastri oht kwam gisteren een scooter, waarop twee mannen uit Hoensbroek zaten, in botsing met een auto. De man. nen werden tegen de grond gesmakt.' De lC-jarige glazenwasser H. W. Mul der uit Hoensbroek overleed ter plaat se. De 26-jarigc grondwerker M. J. Meulmeester overleed later. De 62-jarige P. Hoogenhout te Broek in Waterland is gisteren, toen hij met zijn fiets de provinciale weg Edam— Amsterdam overstak, gegrepen door een autobus en op slag gedood. Daggeld verlaagd De daggeldrente is wederom verlaagd van 1% tot 1 procent tengevolge van de grote ruimte op de geldmarkt. De vorige verlaging was 30 december van 1% tot iy« pet. BBC-kleurenplan INE directeur-generaal van de PTT, prof. dr. ir. G. H. Bast, heeft in zijn nieuwjaarsrede die hij gisteren in Den Haag heeft gehouden, het denkbeeld geopperd z.g. stille postkantoren op te richten. Hij bedoelde hiermee combinaties van postzegel- en briefkaartautoniaten, geldwissel- apparaat, weegschaal, brievenbus en telefooncel, waarmee het publiek zichzelf kan bedienen. Met het oog hierop is besloten tot een proefneming met automaten die meer mogelijkheden bieden dan de gebruikelijke. Men zou hiermee tege moet kunnen komen aan de perso- neelsmoeilijkheden, die nog groter dan ze al zijn zullen worden door een verkorting van de arbeidstijd. Die verkorting en de grote investerings behoefte maken het onverstandig tot grote tariefsverlagingen voor de P.T.T.-diensten te besluiten, aldus de diTecteur-generaal. Overigens heeft de tariefsverlaging voor het binnen lands telefoonverkeer niet verhinderd, dat de bedrijfsresultaten over 1960 waarschijnlijk nog gunstiger zullen (Vervolg van pagina 1 Het grote bezwaar van de a.r. fractie tegen het woningbouwbeleid was, bij dreigende overspanning van de bouw markt niet evenwichtig wordt afgeremd. Steeds moet bij een dergelijke afrem ming primair de goedkope sector het ontgelden, terwijl de vrije sector onge stoord zijn gang kan gaan, zo redeneer de men. Aan dit bezwaar schijnt de re gering nu tegemoet te zijn gekomen door in de regeringsverklaring te belo ven, dat alle sectoren van de bouw ge lijktijdig zullen worden afgeremd wan neer in de loop van 1961 overspanning op de bouwmarkt dreigt. Daarnaast had de regering reeds toegezegd in mei de Kamer overleg te zullen plegen een mogelijke opvoering van het aantal gesubsidieerde woningen met nog eens 2500. Deze concessies én het landsbelang hebben de definitieve standpuntbepaling van de A.R. sterk beïnvloed. En de C.H. De christeHjk-historiscbe Tweede- Kamerfractie heeft het niet tot een eens gezind standpunt kunnen brengeD Van de tien aanwezige fractieleden zouden er naar verluidt vijf niet akkoord heb ben kunnen gaan met de oplossing var het bouwconfiict als in de regerings verklaring voorgesteld. Zelfs zouden bepaalde leden zich uitgesproken heb ben tegen het voortbestaan van het ka binet-De Quay. Voor de positie van de c.h. bewinds lieden in dit kabinet heeft echter de deeldheid in de fractie van de heer Ti- lanus geen consequenties. Dit vloeit voort uit de christelijk-historische op de eigen verantwoordelijkheid regering en Staten-GeneraaL Informa teur De Gaay Fortman heeft bij het trek ken van zijn conclusies met deze visie ongetwijfeld rekening gehouden. De Tweede-Kamerfracties van KVP VVD hebben zich zonder veel moeite achter de regeringsverklaring en daar mee achter het nu gerepareerde kabinet geplaatst De katholieke Kamerleden waren er zich overigens terdege van be wust, dat de toekomst van de huidige politieke constellatie er bepaald niet rooskleuriger op is geworden. Inderdaad dreigen nieuwe moeilijk heden voor het regeringsblok wan straks de Algemene Kinderbijslagwet en de Mammoetwet aan de orde zul len komen. Eerstgenoemde wet zal hoogstwaarschijnlijk niet de instem ming van WD en CHU kunnen ver werven, terwijl de Mammoetwet op fel verzet stuit bij ARP en CHU. Ge zien deze onzekerheden is het begrij pelijk, dat zowel vanuit de minister raad als vanuit bepaalde fracties de wens is geuit zekere afspraken te ma ken waardoor zou worden voorko men, dat het kabinet straks weer ten val wordt gebracht Inwilliging van deze wens zou echter een verlenging van de crisis voor onbepaalde tijd ten- gevolg hebben gehad, terwijl het juist de bedoeling van de informateur was tot een snelle oplossing te komen. In zijn streven naar localisering van het conflict vond hij een krachtig mede stander in om. prof. Oud. Deze heeft zich gisteren blijkbaar nog schrap moe zijn dan over 1959. Ook de stijging van de loonpost met 30 miljoen heeft dit niet belemmerd. Prof. Bast vertelde verder, dat het binnenlands postverkeer met vijf, het buitenlands met tien procent is gestegen. Bij de girodienst nam het aantal boekin gen met acht procent toe. Er werd f 160 miljard omgezet, f 11 miljard meer dan in 1959. De personeelssituatie zal vermoe delijk een verdergaande servicevermin dering ten gevolge hebben. Bij de Rijkspostspaarbank werd voor f 195 miljoen meer ingelegd dan opge nomen. Het tegoed kwam op bijna f 2460 miljoen. De vraag naar telefoonaansluitingen bereikte de record-hoogte van ongeveer 143.000 <25.000 meer dan in 1959). Er kwa men 135.000 aansluitingen bij. Deson danks steeg het aantal wachtenden met 9000 tot 37.000. Er bestaat een achter stand van een half jaar. Het telefoon verkeer nam internationaal met vijftien en interlokaal met tien procent toe. Bovengrondse telefoonleidingen zullen niet meer worden aangelegd: de be staande zullen binnen tien jaar. door kabels worden vervangen. Projecten voor torens ten behoeve van het toekomstige straalverbindingsnet zijn in uitvoering of in studie. Met de draad omroep is het nog niet veel: in november werd voor het eerst weer een kleine toe neming van het aantal aansluitingen ge constateerd. Aan luisterbijdragen werd f 42 miljoen geïnd. Er meosten echter 22.000 processen- verbaal wegens overtreding van de Radio- en luisterbeschikking en de Wet op het kijkgeld worden opgemaakt. Prof. Bast sprak over de ernstige moeilijkheden die het Dr. Neherlaboratorium in Leidschen- dam ondervindt door het vertrek naar het particuliere bedrijfsleven van de beste krachten. Vooral de voorbereiding van de automatisering ondervindt daarvan de Minder giroservice Wachtlijst telefoon sterk toegenomen Tegoed op R.P.S. f 2460 miljoen Draadomroep loopt nog steeds niet Verlies van goede onderzoekers Op het gebied van de transmissie zal worden begonnen met bandver breding van het draaggolfkabelnet. waardoor het aantal telefoonkanalen per ader van 48 op 120 komt. Ook worden voorbereidingen getroffen voor automatisering van het telex- verkeer en de aanleg van een meer voudige toonfrequentietelegraafver- binding met de Verenigde Staten (in samenwerking met België), wat nood zakelijk is voor de toekomstige auto matisering van het telexverkeer met Amerika. Commentaar* IIET OPTREDEN van Maya Bouma, gisteravond voor de VPRO-televisie, had wel enkele opmerkelijkheden. Ten eerste overkwam Maya iets afschuwe lijks: z\j raakte halverwege haar (matig aantrekkelijke) show de helderheid van haar stem kwijt, maar zij heeft zich met bewonderenswaardige moed en volharding door deze handicap heenge- Dat zal haar overigens veel inspan ning hebben gekost. Gelukkig stonden er toen nog een paar nummertjes op het programma, waarbij zü assistentie kreeg van haar zusje Annelies. die ons al eerder had vergast op enkele balla den, die zij zo bijzonder goed weet te zingen. Met Annelies samen zong Maya een kostelijk spotliedje op een schrijver van artiestennieuwtjesin een bekend ochtendblad, een liedje dat er ((onder de titel ,,W\j zijn de meiden van Hvan der Meydenbepaald niet om loog. Een andere opmerkelijkheid was een kleine satire op alle mogelijke reclame slagzinnen, die echter dermate herken baar waren, dat de adverteerders die deze zinnen regelmatig gebruiken, zich wel in de handen zullen hebben ge wreven. En.... mag dit voor de tele- vlste? Eerder in het programma had Simon van Collem een heel goede herinnering aan de film „Op hoop van zegenwaar bij een reportage uit Katwijk hoofd zaak was en het vertonen van de f\lm- Of de Katwijkers erg verguld zullen z\jn met het openhartige oordeel dat de bioscoop-exploitant daar ter plaatse over hen uitsprak? Laten we hopen dat ze het even goed zullen opnemen afs de ondervraagde het blijkbaar bedoelde. De arts A. C. van Swol vertelde weer een en ander over revalidatie, deels in gesprekken met patiënten. Jammer dat hij z\jn programma begon met het ver tellen van nogal onsamenhangende anec dotes. De heer Van Swol i best in genoeglijke, populaire dische babbeltjes met patiënten en daar bij kan hij zich ook beter houden. Van ai gewezen VÜf dagen nadat de BBC een verzoek tot de Britse regering had gericht om in november van dit jaar te mogen be ginnen met uitzendingen van kleuren televisie, ontving zU al een weigerend antwoord. De „postmaster-general" M. Bevlns Het de BBC weten, dat de regering hei rapport van een commissle-Pilklngton afwacht, alvorens enige beslissing om trent televisie te nemen. De commissie zal echter met voor het einde van het volgende jaar haar rapport indienen. Zou de regering dan eenmaal tot het doen uitzenden van kleur en-tv zyn voorlichting op dat gebied valt al- ken. In totaal 2 tijd wel iets op te steken voor de leek. beslissen, dan heeft de Britse industrie: nog drie jaren nodig om een redelijk aantal kleurenontvangens - dus bij deze gang van zaken dus nog vijf jaar overheen moeten gaan eer de Engelse kijkers een kleurtje op hun soherm zouden krijgen. In industriële kringen is men boven dien van mening, dat kleuren-bv zou Een aantal Nederlandse artiesten, die moeten samenvallen met ovensohake- tA- ling van het Britse lijnensysteem op ;aat het Europese, ten eerste om export van de uitzendingen zonder schadende - beeldvertalingen te kunnen krijgen en gaat daar do ten tweede omdat anders binnen af zienbare tijd alweer nieuwe ontvan gers moeten worden geconstrueerd. Want op den duur zal Engelnd de 405- lijnen toch moeten laten varen enover- ouu.jioid rui- gaan op de 625, vooral nu ook net M. G. Schmidt, Kees Brusse, Joop Franse blok het oude systeem wol la- vallen. Doorsnee nu voor Radio Luxemburg hebben meegewerkt aan de VARA- uitzending „De familie Doorsnee' zich nu verbinden aan het cor ciële programma van Radio Luxem burg. Op 22 januari „familie" herleven. Aan diit programma, dat door „spon sors" wordt gefinancierd, werken mee Sophie Stein, Hetty Blok, Mieke Ver- straete, Lia Dorana, de schrijfster An- ANTY WESTERLING BU DE AVRO Programma voor morgen WOENSDAG 4 JANUARI 1961 De heer T. Lammertse heeft op zake- 7.00 Nws 7. lyke gronden besloten zijn free lance 8-18. plaats heeft de AVRO n mevrouw Anty Westerling. 9.00 Gyim v d ^rouw°9.'lO "Gram. "vHRO10.00 Godsdienst ,nde 20ste eeuw, lezing. VARA: 10.20 V ii 11.Oo Oudejaar® avoiodiprogr (Hem) Visserij LIMU1IDEN, 3 Januari Prijzen per kg- gr. ton<g 5.605.40, grm. tong 51.70, kilm long 6.506.20, kil tong I 7.50, kil. tong II 5.70, tarbot I 6: per 50 kg: tarbot IV 124— 120, gr schol 54, grm. schol 61, klin. schol 70, kil. schol 1 74, ld. schol H 32—66, ech. 74. wijting 44. Aanvoer 85 kisten. WMUTDHN, 3 Januari Besomming: RO 27—10.100. Markten BODEGRAVEN, 3 januari Kaasmarkt. Aanvoer 37 partijen. Noteringen: le kwali teit ƒ2.17—2.22, 2e kwaliteit ƒ2.10—2.16, extra kwaliteit 2.35. Handel matig. ROTTERDAM, 3 Januari V eemarkt. Aanvoer 2055 dieren, wcekaanvoer 3350 die ren waarvan 30O vette koeien en ossen, 540 gebruiksvee, 290 vette kalveren, 100 gras- kalveren, 5O3 nuchtere kalveren, 20 var kens, 57 lopers, 19 biggen, 53 paarden, 139 bokken of geiten T~VE Nederlandse scheepsbouw heeft een grote order ontvangen voor de bouw van acht hektreilers. Hiervan z(jn ten zetten tegen zijn partijgenoot mr. H. van Riel (voorzitter liberale Eerste- Kamerfractie, tweede voorzitter WD) die de vergadering van de Tweede-Ka merfractie van de WD bijwoonde. Het is geen geheim, dat mr. Van Riel graag een reconstructie van het kabinet zou hebben gezien met verwijdering van de zwakke plekken. Gisteren schijnt hij zijn voorkeur voor een sterkere minis tersploeg nog te hebben geventileerd, echter zonder succes. De liberale Twee de-Kamerleden schijnen er op dit ogen blik nog geen behoefte aan te hebben als spelbrekers te gaan fungeren. In Den Haag is men uiteraard ver heugd over de snelle afloop van deze merkwaardige kabinetscrisis, die zich in overwegende mate rond één partij afspeelde: de A.R.P. Men prijst de tact en het inzicht waarmee infor mateur De Gaay Fortman tot de op lossing van de moeilijkheden heeft bijgedragen. Wat de crisis zélf be treft: sommigen vinden, dat ze „ver helderend" heeft gewerkt. Aan de an dere kant verheelt men zich niet, dat het conflict van de afgelopen dagen enigszins afbreuk heeft gedaan aan de verhouding tussen de partijen, die aan de regering deelnemen. Met een zekere spanning ziet Den Haag uit naar het komend Kamer debat over de regeringsverklaring. Het staat wel vast, dat de socialis tische oppositie bij die gelegenheid geen middel onbeproefd zal laten om uit de crisis politieke munt te slaan. Deze order houdt verband met het feit dat in het buitenland steeds meer vissersvaartuigen in de vaart worden gebracht, die niet meer over een van de zijden, maar over het achterschip vissen, en daarbij de voUe netten scheep halen via een slipway In dit achterschip. Voor de N.V. de Marezaten te LJmui- den zijn reeds sinds eind 1959 twee hek treilers in aanbouw: de IJM 5, Mana Elizabeth en de IJM 25 Julie Streiff. De IJM 5, die als eerste Nederlandse treiler over 't achterschip zal vissen en die Je vangst banedendeks kan verwerken, komt in de loop van deze maand in de Het viertal hektreilers voor binnen landse rekening, waarvan de bouw thans is opgedragen aan de scheepswerf „De Dageraad" m Woubrugge, zal eind dit jaar en begun 1962 in de vaart komen. Twee van deze vier schepen zijn be stemd voor de Katwijkse rederij van Parlevliet. De wier schepen krijgen geen slipway, zoals de LJM 5, en de IJM 25 hebben. Zij worden uitgerust met het zogenaamde Mac Gregor-Umganrsysteem, waarbij op het achterschip van de hek- treiler een grote, scharnierende galg staat opgesteld. De schepen worden elk 46 meter lang en krijgen een datie voor twintig mam. De vier voor het buitenland hektreilers worden gebouwd door de scheepswerf GebroedersBoot te Leiden. Ook deze schepen, die 45.50 meter lang worden, krijgen geen slipway, maar naar een ontwerp van de IJimuidense scheepsontwerpier A. Borgart een rol op het achtersdhip, waarover het net kan worden binnengehaald. 2.15, l 3, 2.50—2.70 Pi 420, 320, Prijzen per kg: vette koeien 2.90—3.20, 2.65—2.95, 2.452.65, 6tachtipaarden 2.45, Halveren 3—3.35, 2.70— si per stuik: gras-kalveren icbtere kalveren 70, 65, «Jirc»» j iw, ö0, 60, biggen 50, 40 35, schaipen f 140, 100, 85, lammeren 120, 90, 85, kalf- en melkkoeien 1270, 1100, 900. varekoeien 320, TOO, 600, vaarzen 900, 700, 600. pinken 550, 450, 400. Overzicht, vette koelen: aanvoer gewoon, handel kalm, prij zen al6 gisteren Vette kalveren: aanvoer iets meer, handel vlot, prijshoudend Gras- kalveren: aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijosn stabiel. Nuchtere kalveren: aanvoer groter, handel levendig, niet ge heel prijshoudend. Lopers en biggen: aan voer tamelijk, handel stroef, prijz»" onge wijzigd Slachtpaarden: aanvoer ruim, han del kalm, goed prijshoudend Schapen en .animeren: aanvoer iets meer, handel rede tijk, zware schapen iets hoger in prijs, ver der als vorige week. Kalf. en melkkoeien- aanvoer tamelijk, haondel redelijk, ruim prijshoudend. Varekoeien: aanvoer kort, handel kalm, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken: aanvoer leis groter, handel 6til. prijzen constant. LEIDEN, 3 januari Vette varkens- markt. Aanvoer 14"6 varkens. Noteringen per kg levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte varkens 1.861.89, 6lagersyarkens 1.89—1.92, zeugen ƒ1.64— 1.70 Handel matig. ri - Groenteveiling: T4—W. boerenkool 2913. rode kool 12. groene kool 1725, prei 2310, stoof sla 30—45, spruiten 27—45, uien 310, witlof 4078, knolsel derij 13—25 sla 5—34.70. selderij 22—29. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 januari Groenteveiling: waapeen AI (per kist) 6 7.90, idem All (per kist) 3.20—6.40, idem BI (per kist) 5.60—8.90, idem Bil (per bist) 1.40—1.70, idem Cl (per kist) 3.20, idem CH (per kist) 1.70, groene kool 19—21, rode kool 613, boerenkool 3341, spruiten 44, uien (per kist) 230. drielingen (per kist) 1. Aanvoer waspeen 25.000 kg. waarvan 10.000 kg voor export werd verkocht. benoemd 1200 Lichte muz 1230 Land- bouwmeded 12.33 Voor het platteland, le ring 1238 Hammondorgelspel 13.00 Not en vanavond 14.45 dansen 15.00 Door wel- ■tszon verblind, lezing 13.1' Volks liedjes l Jeugl Om half aaht begint het NTS-pro- gramma met agrarisch nieuws, waarns om 8 uur het journaal volgt. Aan de leving: hoofdfilm „Detective father Brown" (waarnaar ook kinderen mogen kij ken) gaat een kort Frans filmpje over wintersport vooraf. 17 00 Hammondorgelspel 17.25 Roi ork li7.50 Regeringsuitz: Jeu-gdiudut. v- briewenbus gaat open, correspondentie- cliug oLv. Regina Zwart. 18.00 Nws en comm 1830 Act i8.30 Radio- volksuniversiteit: Techniek nng: geestelijk leven in rreld, 1, door prof dr P w vv Vrouwen van'Israël, klankbeeld. VPRO: 19.30 V jeugd. VARA: 20.00 Nwi 9SÊt 5 Cabare vanavond Gram 20.45 Maarten moet hangen, hoor spel 21.45 Muzak lezing 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing 22.30 Nws 22.40 Lachte muz 23.00 Tussen mens en nevel vlek, lezing 23.15 Muzifc discussie 23.55 21.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 730 Ben woord voor de dag 7.40 Gewijde muz 8.00 Om 9 uur, na een half uur college over democratie, kimt u in het KRO- TSoST l"o 10 programma luisteren naar een feest- Gram l015 Morgendienst 10.45 Gram 11.10 concert, dat in Maastricht wordt ge- smederij de eeuwigheid, hoorspel 12.00 T:- 12.30 Land- en tuinbouwmeded 1233 12.53 Idem 13.00 Nws 13.16 I" 14.30 „Die "operette (gr) 15.40 Pianospel d jeugd 17.20 Gram 17.40 Beurster met medewerking van de pianist Wil- bp Pad> lezing 13.20 Meisje®kw lem Andriessen, het Hasselbs a Capel- la-ikoor en het Hasselts kinderkoor. Om Gl 11.25 uur begint een uitvoering van Franse liederen door het omroep-dub- ui belkwartet, geleid door Anton Krelage. ojTde"i De AVRO wijdt het 11e programma 19.30 Radiokrant 19.50 af. praatje 19.15 Lichte 1 programma „Hou je aan je woord" onder lending van Karei Jonckheere en om 10 uiur de eerste aflevering in de serie „De familie Scarlatti", met wer ken van Alessandro en Pieter. Onder de solisten zijn Annette de la Bije eu Aafje Heynis. orgel 2230 Gram 22.30 Nws 22.40 Avóndoverderiking 2235 Platennieuws 23.55 24.00 Niws. z. KRO: 20.20 Oude journaals 20.45 Televitrire jl.lO Gevar progr 31.50 Avondcollege Nederlands 22.10 Epiloog. ROELOFARENDSVEEN, 2 Januari Bloe menveiling: Blauwe druifjes 21—29, Nar cissen: Early Glory 93—109, Am. Glory 100 1(M, Carlton 105—109, King Alfred 108— 111, Buxton 7478; Tulpen: Early Queen 105—144, Krelage 102—149, Roze Copland 150—165, Van der Eerdien i?5185, Hille- garde 137—155, White Sail 125—127, prelu dium 130—141. Wintergold 140—150. Tros- chrysanten 60—131 per bos: Am. Anjers 29 38 per 6 tuk. - Groenteveiling: TER AAR, 2 januari Groenteveiling: witlof I 51—65, idem H 40—53, idem afw 31—40, Idem stek 71, rode kool 8—10, glasandtlvie 80—87, spruiten 4115, idem B i per kg: fcnol- stuk; boerenkool 140—160 Uitloting premieleiiing Rotterdam-1952 I Bij de uitloting van de eerste 2Vs pet premielening Rotterdam-1952 viel de ƒ50.000 op nr. 57.611, ƒ10.000 nr. 82.162. 34.885, ƒ1000 nr. 84.802, 43.009, 12.334. 5654, 14.834, 50.447, 83.656, 55.473, 68.531. 79.192, ƒ500 nr. 65.964, 39.746, 21.752, 31.956, 42.082, ƒ150 op 482 overige num mers. De obligaties zijn 1 mei betaal- „Niet wetende," zei ik bitter, „dat ik zat te wachten om Small wood een handje te helpen". Ik schudde eveneens het hoofd. „Het is nu allemaal zo klaar als een klontje. Hoe bijvoorbeeld Coraz- zini in de hut zijn hand verwondde niet in zijn poging de zender voor vallen te behoeden, maar juist omdat hij probeerde het tegendeel te be reiken: hij gaf de zender nog een laatste zetje en kreeg daarbij een snee in zijn hand. Nu begrijp ik ook waarom hij om de overgebleven kooi wilde knobbelen en verloor hij kon nu op de grond slapen, wat hem gelegenheid gaf de derde piloot te vermoorden". „Wat je noemt: een goed verliezer," zei Zagero grimmig. Hij lachte kort en zonder plezier. „Weet u nog dat we de piloot begroeven? Ik vraag me af. wat Sm all wood tijdens zijn lijkdienst precies gezegd heeft.' „Ik kon het niet verstaan", sprak ik langzaam. „De betekenis van je voorstel om de doden te be graven, ontging me helaas eveneens als je na melijk werkelijk schuldig was geweest, zou je het risico van een begrafenis nooit genomen wil len hebben, omdat dan onherroepelijk ontdekt zou zijn hoe de mannen aan hun eind waren ge komen." „En wat is mij allemaal niet ontgaan? hielp Zagero me. ,Ik kan mezelf wel voor mijn kop slaan. Alleen wist ik eerder dan u dat Corazzini zijn vriend Smallwood aan de rand van de gletsjerspleet een oplawaai gaf om de verdenking op mij te kunnen werpen. Ik heb het u toen niet verteld omdat ikzelf vond dat het te waanzinnig zou klinken." Het bleef lange tijd stil en intussen luisterden we naar het gehuil van de wind en het geloei van de tractormotor, tot Solly Levin vroeg: „Hoe zat het met de brand in het vliegtuig?" „Er bevond zich genoeg benzine in de tanks." antwoordde ik, „om de tractor van Hillcrest min stens duizend kilometer verder te helpen. Als Hillcrest zonder benzine bij de hut was aangeko men en gemerkt had dat er met de voorraad in de tunnel was geknoeid, zou hij natuurlijk de zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN benzine uit het vliegtuig overgeheveld hebben. Dusweg vliegtuig!" Ditmaal duurde de stilte nog iets langer en dan schraapte Zagero zich de keel, alsof hij niet precies wist hoe te beginnen. „Nu we toch met de verklaringen bezig zijn," begon hij, tot mijn verbazing kennelijk in de war, „wordt het tijd dat wij ook de kaarten op tafel leggen en het gaat voornamelijk over die bedrieger naast u, dokter, over een zekere Solly Levin! Ehwe hebben erover gesproken toen we op deze slee vastgebonden zaten en „Kom terzake," onderbrak ik hem ongeduldig. „Neem me niet kwalijk." Zagero boog zich naar Solly Levin. „Moet ik je nog officieel voor* stellen?" In het donker staarde ik hem aan. „Zei je „Natuurlijk, dokter." Hij lachte zacht. „Papa! De oude heer! Het staat op mijn geboortebewijs." Zagero scheen zich er kostelijk mee te vermaken. „Ik kan het meteen laten bevestigen." „Het is volkomen waar, dokter Mason." Solly Levin lachte. Zijn Bowery accent was geheel ver dwenen en had plaats gemaakt voor iets van de overbeschaafde spraak van Zagero, maar dan veel beslister en scherper. „Ik zal het u in het kort even uitleggen. Ik ben de eigenaar of was het tot ik me ongeveer een jaar geleden uit de zaken terugtrok van een plasticfabriek in Trenton, in de buurt van Princeton waar Johnny op de universiteit dat beschaafde spraakje opdeed meer niet. Niet de schuld van Princeton, maar Johnny studeerde weinig en bracht zijn tijd zoek in de gymnastiekzaal om boksen te leren. Het zinde me helemaal niet omdat ik wilde dat hij me zou opvolgen." 3el a as", zei Zagero. „Ik was bijna even stijf koppig als hij." „Veel erger", meende zijn vader. „Ik deed hem een voorstel. Ik gaf hem twee jaar het leek me genoeg omdat hij als amateur al kampioen was om de top met boksen te bereiken en lukte het hem niet dan zou hij zijn plaats in de fabriek innemen. Zijn eerste manager fleste de boel en Johnny schopte hem na een jaar de laan uit. Toen nam ik de zaak over. Ik had me toch uit het plastic teruggetrokken en kreeg tijd ge noeg. Het was weer eens wat anders en boven dien stelde ik veel belang in het wel en wee deze bokser, afgezien van het feit dat hij mijn zoon was ennou ja, eerlijk gezegd begon ik te begrijpen dat hij een bokser van grote klasse zou kunnen worden." Hij zweeg even en ik kon zien dat het de va der meer verdriet deed dan de zoon dat het met de carrière van de bokser Zagero misschien wel gedaan zou kunnen zijn. „Zagero of Levin, wat is het" nam ik de legenheid waar. „Zagero" antwoordde de oudere man. „Waarom dan Levin?" „Omdat er in de boksbond een bepaling bestaat dat er geen nauwe famLLiebamden mogen zijn tussen de manager en zijn pupil. Daarom gebruik te ik een schuilnaam. Helemaal niet ongewoon in deze kringen en in dit opzicht wordt veel door de vingers gezien. Een onschuldig bedriegerijtje dus." „Niet zo erg onschuldig", merkte ik op. „Het was namelijk de meest slechte toneelvoorstelling die ik ooit gezien heb cn dat vormde een van de belangrijkste redenen dat ik u en uw zoon dacht en daarom wat minder aandacht aan Co razzini en Smallwood besteedde. Als u het eerder had gezegd, zou ik de beide heren, on danks het ontbreken van bewijs, zeker als de schuldigen beschouwd hebben. Maar met Solly Levin neem me niet kwalijk dat ik er nog niet aan kan wennen u mijnheer Zagero te noemen als kennelijk een bedrieger bleef me niet veel keus over en moest ik u beiden wel op de lijst van de verdachten plaatsen.' (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6