Drama in de Golf van Biscaji GRIEP! Loeang Prabang bedreigd Zuid-Holland mag in '61 14.000 huizen zetten Kasavoeboe organiseert ronde-tafelconferentie Grotere paraatheid van V.S.-strij dkrachten Chefarine 4 Aantal fixatiepunten Verbittering in Somalia „GEEN POLITIEK MISDRIJF"' Minister Beerman meent, dat de Nederlandse gerechtelijke autori teiten terecht zijn ingegaan op het verzoek van Franse justitiële zijde, belastend materiaal tegen vijf vijf Franse, van oorsprong Alge rijnse, advocaten ter beschikking van de Franse justitie te stellen. Op grond van het uitleveringsver drag tussen Frankrijk en Neder land moet aan een verzoek om vertoning van stukken gevolg wor den gegeven in een strafzaak, die als deze geen politiek misdrijf be treft. Het Tweede-Kamerlid, de heer Lankhorst (pac. soc.) had de bewindsman de overdracht van de stukken kwalijk genomen, omdat het hier zijn inziens een politiek misdrijf betreft. Hij had de heer Beerman hierover vragen gesteld, waarop hij bovenstaand, van een tegenovergesteld inzicht getuigend, antwoord ontving. OVERLEG MILITAIR PERSONEEL De commissie a (officieren) en de commissie b (onderofficieren) voor georganiseerd overleg in zaken van belang voor de rechtstoestand van de militairen van de Koninklijke landmacht en de Koninklijke luchtmacht zijn bijeen geweest ter bespreking van een ontwerp van een ministeriële beschikking over verhoging met 20 pet. van de bedragen der verblijfs vergoedingen, alsmede van een ontwerp van een ministeriële beschikking over een toelageregeling oefeningen Nederland. Hoewel beide ontwerp-beschikkingen de instemming der commissies bleken te kunnen venverven, werd er van de zijde van de personeels- delegatie in de commissie a op aangedrongen spoedig tot herziening van de basisbedragen der verblijfsvergoedingsregeling te komen. Dertien man vermist Het brandende Indische vracht schip Indian Navigator is vannacht tijdens zwaar weer in de Golf van Biscaje vergaan met 13 man ber- gingspersoneel aan boord. Aldus blijkt uit berichten, die van scheepsradio's zijn ontvangen. De 13 zeelieden zijn gisteren aan boord van het schip gegaan. Zij waren afkom stig van de Indian Success (9.458 torf). De zee werd afgezocht naar het ber- gingspersoneel, dat op de Indian Navi gator was overgestapt om te voorkomen dat het door andere schepen zou worden opgeëist als een prijs van de open zee. Vernomen werd, dat de 13 zeelieden in een onverlichte reddingsboot op POLEN Klacht ingediend over Franse kernproef De Poolse regering heeft een klacht ingediend bij sercetaris-generaal Ham- marskjöld over de jongste Franse kern wapenproef in de Sahara. Zij beschuldigt de Franse regering er van geen acht te slaan op de resoluties, die de Algemene Vergadering van de Ver. Naties in haar laatste twee zittin gen heeft aanvaard en waarin een be roep op alle staten werd gedaan geen proeven met kernwapens te neme Nieuwe president is weer eens zoek De Braziliaanse ambassade heeft een receptie ter ere van dr. Janio Quadros, Brazilië's toekomstige president, die gis teravond zou worden gehouden, afgelast omdat Quadros niet tijdig in Londen is aangekomen. De Britse overheidsfunctionarissen, di plomaten en leiders van industrie en za kenleven werden op korte termijn op de hoogte gesteld van het afgelasten der receptie. Minister-president Macmillan, n ter van buitenlandse zaken lord Home. de lord mayor van Londen sir Bernhard Waley Cohen, behoren tot de groep dig nitarissen die een afspraak met presi dent Quadros hebben en die derhalve graag zouden willen weten of de onna speurlijke Braziliaan die al wekenlang in Europa is maar zich min of meer heeft schuilgehouden, nu komt of niet. Gisteravond dook Quadros onverwacht in Lissabon op, terwijl hij eigenlijk gisteren al in Londen zou zijn aang ISRAËL zouden ronddrijven. Een reeks sleep boten heeft zich in de buurt van de brandende, 7.660 ton metende, Indian Navigator opgehouden. Slechts een van de 68 opvarenden van de Indian Navi gator kwam om. Alle anderen konden t zee worden gered. Britse, Franse en Duitse sleepboten hebben getracht de Navigator op te eisen toen deze geheel verlaten op zee ronddreef, maar het zusterschip van de Navigator, de Indian Success, wist hen de prijs voor de neus weg te kapen. Dertien man gingen aan boord van het brandende vrachtschip. De ..Navigator" zonk binnen een halve minuut. Topconferentie in Casablanca In Casablanca begon vandaag et Afrikaanse ..topconferentie'' waara. vertegenwoordigers van -zes Afrikaanse staten, Ceylon en de republiek Algerije deelnemen. De conferentie, zal vier da gen duren Voornaamste onderwerpen van gesprek zijn de slechter wordende situatie in Kongo en de besluiteloosheid de Ver. Naties inzake Kongo, de ig in Algerije en, in het algemeen, de Afrikaanse solidariteit. President Nasser kwam vanochtend per :hip in Casablanca aan. Het is zijn eer- e bezoek aan Marokko. De presidenten 3n Ghana en Guinee. Kwame Nkroe- mah en Sekoe Touré. en de premier van de republiek Mali. Modibo Keita, arri veerden op de Navo-basis Nouasseur. Zij reisden met twee Iljoesjin vliegtui gen, bemand met Russisch personeel. Het is waarschijnlijk de eerste maal dat door Russen gevlogen toestellen op deze basis zullen landen. Sneeuwstorm legt verkeer lam De zwaarste sneeuwstorm In Japan sinds 15 jaar- behoort thans tot het ver leden, na het spoorwegverkeer op Noord- Honsjoe volkomen verlamd te hebben, waardoor 150.000 reizigers in treinen en afgelegen dorpjes bleven steken. Het grootste deel van de 80 inge sneeuwde treinen rijdt thans weer, maar de directie van de Japanse spoorwegen vreest, dat minstens twee dagen nodig zijn om de diensten weer normaal te kunnen uitvoeren. In geen 50 jaar zijn de Japanse spoorwegen zo gestoord geweest. Het aantal slachtoffers van de zes daagse sneeuwstorm is in de prefecturen Nagano. Niigata en Toyama ten noorden van Tokio gestegen tot zes doden, 2 ver misten en 20 gewonden. Bovendien zijn 27 huizen beschadigd en vijf vissersboten gezonken. De schade aan het spoorwegnet wordt geraamd op 2 miljoen gulden. Een trein met ruim 10000 vakantiegangers heeft drie dagen en acht uur vastgezeten. Sol daten, politie-ambtenaren en vrijwilli gers hebben op de spoorbanen helpen sneeuwruimen. Op sommige plaatsen lag ruim 10 meter Treinverkeer tussen Damascus en Jordaanse grens gestaakt week tweemaal de treinen hebben doen stoppen, aldus meldt Radio-Kairo. De treinen plegen 16 km op Jordaans ge bied te rijden alvorens weer Syrië bin nen te komen bij het eindpunt El Ham- Radio-Amman heeft later gezegd, dat een Jordaanse legerwoordvoerder met klem heeft tegengesproken, dat Jor daanse troepen Syrische treinen hebber tegengehouden en doorzocht. SPANJE Ook in Algiers woedt de strijd om de stemmen voor het komende Franse referendum. Eist president De Gaulle een volmondig „ja" van de kiezers, Ferhat Abbas roept op tot een algehele boycot. Op de foto zien we hoe een lid van de „Association Nationale" pamfletten ver spreidt, waarin de Mohammedaanse bevolking wordt gevraagd de zijde van De Gaulle te kiezen. Contingenten nog niet definitief vastgesteld Hoewel op grond van de bespre kingen in de Tweede Kamer mag worden aangenomen, dat het aan tal in 1961 te subsidiëren woningen zal worden verhoogd, lijkt het de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gewenst aldus een mededeling van zijn ministe rie de verdeling der woningen Kennedy benoemt weer adviseur De aanstaande Amerikaanse president John Kennedy heeft John J. Mccloy, de vroegere geallieerde hoge commis saris in Duitsland, benoemd tot zijn voornaamste adviseur en politieke plan nenmaker op het gebied van de ontwa pening. Mccloy, die 65 jaar oud is, is oud staatssecretaris van defensie. Hij is republikein. Zijn nieuwe titel zal ziijn directeur van het Amerikaanse bureau voor ontwapeningsaangelegenheden. Congres in nieuwe vorm bijeen Het Amerikaans congres kwam van daag voor de openingszitting bijeen, voor met zowel in de Afgevaardig- het eerst sinds zes j: Senaat als in het Hu._0 den een Democratische meerderheid. Kennedy zal 20 januari als president worden beëdigd, maar over een dag of tien zal Eisenhower de begroting indie nen en de „State of the Union" (te ver gelijken met de Troonrede) uitspreken. Politieke waarnemers verwachten dat Kennedy spoedig na zijn beëdiging amen dementen op de begroting zal indienen of wellicht met een geheel eigen begro ting zal komen. De nieuwe Senaat bestaat uit 65 Demo craten en 35 Republikeinen, het Huis van Afgevaardigden uit 261 Democraten en 176 Republikeinen. De Kongolese president Kasa voeboe heeft in een radiotoe spraak meegedeeld een ronde tafelconferentie te willen organi seren te beginnen op 25 janu- menstelling niet geschikt is om zichzelf te hervormen. De ronde-tafelc on ferenti zou de Kongolese instellingen -aan de aa de dag getreden omstandigheden moe ten aanpassen, hun taak en samenstel ling moeten regelen en de verantwoor delijkheid van een door allen erkende over de provincies niet te doen wachten tot het moment, waarop definitief vaststaat welk aantal woningen voor subsidie in aan merking zal komen. Op die grond heeft de minister be sloten tot een verdeling op basis van de 65.000 gesubsidieerde woningen, waarvan is uitgegaan in zijn bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde begroting voor 1961 (t.w. 32.500 ningwetwoningen en 32.500 premiewo ningen) Van de 32.500 woningwetwoningen zijn thans 27.500 verdeeld over de provin- ies. De resterende 5000 zijn gereser- eerd voor de bevordering van de in dustrialisatie in de zogenaamde pro bleemgebieden. de systeembouw, de in dustriële bouwmethoden en voor de wo ningvoorziening in de IJsselmeerpal- Van de 32.500 premiewoningen zijn eveneens 27.500 over de provincies ver deeld; de overblijvende 5000 zullen door woningbouwcorporaties gebouwd kunnen worden met een zekere garantie van de gemeenten. Deze 5000 woningen zijn in het bijzonder van belang voor die ge meenten waar het particulier initiatief niet of slechts moeizaam op gang komt. Gezien het aanvullende karakter van deze 5000 is een verdeling op voorhand daarvan thans niet mogelijk. Aan de provincies zijn de volgende aantallen woningwetwoningen en pre miewoningen toegewezenGroningen 1070—1030; Friesland 850—750; Drenthe 820—780; Overijssel 1870—1930; Gelder land 3170—3130; Utrecht 1610—1790; Noordholland 4710—4690; Zuid-Holland 6990—7010; Zeeland 500—600; Noordbra bant 3760—3740; Limbnrg 2150—2050. Van de 55.000 over de provincies v deeide woningen zijn 43.000 bestemd voor het inhalen van het woningtekort, 9600 voor de vervanging van krotwonin gen en 2400 voor de vervanging 3 noodwoningen. Zuid-Holland krijgt Slier respectievelijk van 11.780, 1960 260. Voor de uitgifte van premiewoningen zal in overleg met de colleges van Ge- i hoofdlijnen zal aangeven: de wenselijke verhouding tussen huur- en eigen woningen; welke grote projecten voor huur- en eigen woningen in 1961 voor uitvoe ring in aanmerking zullen kunnen ko- de mate, waarin de overige kleine projecten dienen te worden gespreid. Het voorlopige jaarprogramma zal ge volgd worden door definitieve kwartaal- programma's. Aan de provinciale besturen is ver zocht de woningwetwoningen te ver delen over de gemeenten. Daarbij heeft de minister de bijzondere aan dacht van deze besturen gevraagd voor die grote gemeenten, die in ab solute dan wel in relatieve zin een buitensporig woningtekort hebben. Binnen het totale woningwetcontingent voor het jaar 1961 zullen volgens de ont- werp-begroting voor 5000 woningwetwo ningen extra huurtoeslagen van 2 per week worden toegekend. Het laat zich ari die de centrale instellingen!centrale regering moeten omlijnen. Na - w"J~ taak van het i-generaal be ëindigd kunnen worden cn dc macht toe- (vertrouwd aan de regering-Ileó. Ueo •Wij zijn geplaatst voor het probleem heeft opdracht gekregen de voorberei de structuur van het land", aldus dingen voor de ronde-tafelconferentie te zijn^ toespraak over treffen, daarbij geholpen door een com missie van persoonlijkheden uit alle ge- zei Kasavoeboe r Radio-Leopoldstad. ..Hele gebieden heb ben gemeend het probleem te kunnen bieden". Kasavoeboe bracht hulde aan de commissarissen-generaal voor het door hen verrichte gevaarlijke werk en ook aan het leger en zijn leider (Moboe- toe). Zevende vloot bij Noord-Vietnam Woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van landsver dediging hebben in Washington verklaard dat de V.S. „normale oorzorgsmaatregelen" nemen ter verhoging van de staat van pa raatheid der Amerikaanse strijd krachten in de Grote Oceaan, zulks in verband met de crisis in Laos. De woordvoerders wilden niet zeg- „an welke Amerikaanse eenheden hierbij betrokken zijn. Gemeld is echter dat eenheden van de Ameri kaanse zevende vloot, waaronder het vliegdekschip Lexington, thans in de aan Noord-Vietnam grenzende Zuid- chinese zee kruisen. Er is ook mel ding gemaakt van verplaatsingen van transportvliegtuigen in verschillende Amerikaanse bases. Toen Eisenhowers perschef Hagerty Ti een nadere uitleg in verband met de door het ministerie van defensie ge bruikte uitdrukking „normale voorzorgs maatregelen" werd gevraagd, verklaar de hij: „Ik zou willen zeggen dat dit geschiedde met voorkennis van de pre sident en in overeenstemming met de Amerikaanse Z.O.A.V.O.-verplichtin- Hij zei ook: „DeAmerikaanse rege ring blijft bij de eerder door het minis terie van buitenlandse zaken afgelegde erklaring, dat de V.S. een buitenlands Sterke toeneming van handelsverkeer met Sowjetunie In de op 31 december in Bonn geslo- en nieuwe Westduits-Sowjetrussische handelsovereenkomst is vastgelegd dat West-Duitsland in dc komende drie jaar voor 1,835 miljard DM zal invoeren en voor 1,89 miljard DM zal uitvoeren. In vergelijking met de vorige overeen komst met de Sowjetunie is de totale in- en uitvoer met ongeveer 425 miljoen DM verhoogd. West-Duitsland zal voor al meer aardolie uit de Sowjetunie in voeren en wel in 1961 1,7 miljoen ton, in 1962 1,8 miljoen en in 1963 1,9 miljoen ton. Tot nu toe bedroeg deze invoer uit de Sowjetunie 1,5 miljoen per jaar. De Duitse uitvoer zal voor 55 pet. be staan uit machines, uitrustingen en sche pen, voor ca. 32 pet. uit ijzer en staal en voor de rest uit verbruiksgoederen. VERDEELD Uit Washington wordt gemeld, dat tussen Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten nog steeds verschil van inzicht heerst over de wijze waarop de delicate situatie in Laos moet worden aangepakt. Één punt waarover de Ver. Staten en hun bondgenoten het niet eens zijn. be treft de wederinstelling van de in 1954 in het leven geroepen Internationale controlecommissie, waarvan India, Polen Canada deel uitmaken. Engeland zou, naar werd vernomen, op prins Boen Oem druk hebben uitgeoefend n de terugkeer van de controlecommis- e naar Laos te aanvaarden. Do Ver. Staten verzetten zich echter tegen wederinstelling van de commissie, omdat zij van oordeel zijn. dat het werk de commissie in het verleden eerder de communistische doeleinden heeft ge- jke neutraliteit in Laos. diend dan het herstel van wezenlijk Thans wordt op de Ver. Staten druk uitgeoefend om hun standpunt te herzien. De Britse minister lord Home heeft de Amerikaanse ambassadeur in Londen vooral gewezen op het belang van ma tiging in de huidige delicate situatie. Intussen verklaarden diplomatieke krin gen in Washington dat er voorzover hun bekend nog steeds geen positief bewijs buitenlandse inmenging in Laos i soort, die de Zoavo of de Ver. Naties zou kunnen overtuigen. Hoewel niet kan worden betwist, dat Russische vliegtuigen voorraden voor de linkse strijdkrachten in Laos hebben uitgewor pen. zijn de beweringen over interventie nog niet ten volle bevestigd. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, «rant die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarot 20 tabl. 0.80. Voordeliga gezinsverpakking 100 labL (3.60 Hammarskjöld verwijt België steun aan Moboetoe's troepen Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft in een nota de Belgische autori teiten in het beheerschapsgebied Roean- holpen bij hun aanval op de aan Loe- moemba trouw gebleven troepen in de provincie Kivoe. De secretaris-generaal zei. dat de be- stuursautoriteiten van Roeanda-Oeroendi hebben nagelaten maatregelen te treffen om te verzekeren dat de Kongolese troe pen geen militaire operatie via het be heerschapsgebied zouden ondernemen. In Londen hebben verschillende lei ders van politiek partijen in Roeanda- Oeroendi verklaard een krachtig protest bij de Verenigde Naties te zullen indie nen over het doorlaten van troepen van kolonel Moboetoe. Tot slot verklaarde Hammarskjöld het van dwingend belang te achten, dat de Belgische autoriteiten in het beheerschapsgebied opdracht krijgen Kongolese troepen te ontwapenen en zo nodig onder bewaking te stellen, als zij m de toekomst pogingen moch ten doen om van dit gebied gebruik te maken voor transito-doeleinden ter on dersteuning van een militaire actie. Dertig parachutisten vat kolonel Mo boetoe, "die zaterdag in Oesoemboera waren geland zijn in Loeloeaburg aan gekomen. Zij waren door de autoritei ten van Roeanda-oeroendi ontwapend. Boekavoe, de hoofdstad van. Kivoe, was volgens een woordvoerder der Verenigde Naties nog steeds in handen van de aanhangers van Loemoemba. De Laotische koninklijke resi dent, Loeang Prabang, wordt thans rechtstreeks bedreigd door de troe pen van de rebellerende parachu tistenkapitein Kong Le en de pro- communistische Pathet Lao-bewe- ging. De verbindingen met de hoofdstad Vientiane zijn verbro ken. De aanval werd geopend met een beschieting van de onmiddel lijke omgeving en de buitenwijken van de stad met automatische wa- Rebellen-offensief op handen Volgens het Franse blad „L'Aurore" zullen de Algerijnse opstandelingen kort voor of kort na de volksstemming een massale aanval op de Franse stellingen langs de Algerijns-Marokkaanse grens doen om Interventie van de Ver. Naties uit te lokken. Deze aanval zou worden ondernomen met in Marokko gestationeerde, door Chinese instructeurs opgeleide en met artillerie bewapende eenheden van het A.LN. (Armée de liberation nationale). Van Franse militaire zijde in Oran is üomen, dat de troepen in West-Alge- zijn versterkt „om orde en vrijheid Intussen heeft een commissie die de campagne voorbereidt voor het aan staande referendum in Oran het Franse leger beschuldigd van inmenging. In haar rapport levert de commissie vooral kritiek op de richtlijnen die aan het Franse leger zijn verstrekt Het leger moet afwezigheid op grote schaal onder de mohammedanen tegengaan. Volgens de commissie zijn deze richt lijnen zeer algemeen en hebben zij ten doel geen buitensporige verschillen te doen ontstaan tussen de stem'mingsuitslag in Algerije en Frankrijk zelf. De 47-jarige Sjang Stoks uit St. Joost-Echt is girteravond op de rijks weg E-9 in Maasbractit het slachtoffer geworden van een gecompliceerd ver keersongeval. Hij werd met zijn fiets aangereden door een auto die uit de richting Maastricht kwam en daarbij tegen het wegdek gesmeten. Een auto komende uit de richting Roermond reed over de man heen. De heer Stoks overleed twee uur later. De man was gehuwd en had drie kinderen. Cubaanse piloten vragen asiel De Spaanse pers meldde gisteren dat twee Cubaanse burgerpiloten zaterdag om asiel hebben verzocht. Na de landing van hun superconstel- lation van de Compania Cubana de aviacion met passagiers uit Havana, vroegen de beide vliegers als vluchte lingen in Spanje te mogen blijven. Het zijn de twee eerste Cubaanse bur gers die in Spanje asiel zochten. In Cuba is gisteren de tweede ver jaardag van de revolutie van Fldel Castro met een grote militaire parade herdacht. Tientallen (Russische) tanks, namen deel aan het dcfUé. /ft egft doftfce Ky S In de stad Birmingham hebben politieauto's met luidsprekers de inwoners er voor gewaarschuwd de hond Jerry niet te lief kozen, omdat hij ingespo ten is met ziektekiemen om de oorzaak van voed selvergiftiging na te gaan. I Prinses Birgitta van Zwe den en de Duitse prins Georg van Hohenzollern zullen volgens onofficiële berichten op 25 mei van dit jaar in het huwelijk treden. Zoals gebruikelijk is zal het huwelijk ten huize van de famiiie van de bruid worden gesloten. A De als wedlustig bekend staande Britten hebben in het afgelopen jaar voor meer dan 300 miljoen gulden op paarden ver wed. Het grootste bedrag dat op één dag werd be steed, was vier miljoen I Uit de kluis van bet bu reau voor gezinstoelagen in Marseille is een bedrag van 1.600.000 nieuwe frank geroofd. De daders zijn spoorloos. I Een Zweedse firma heeft een methode uitgedacht om een huis te bouwen zonder last te hebben van sneeuw, regen of wind. Men spreidt een plastic ballonhuls op de plaats van het bouwwerk en blaast de ballon op, die aan de zijkanten is vast gezet. De arbeiders kun nen via een luchtsluis in en uit gaan en binnen de ballon werken. Een „werkballon" van 1.225 vierkante meter kost tweeduizend Zweedse kronen (1460 gulden). TOCH IS HET ZO! 486) Ik houd niet van clgaretten met nitroglycerlne-penta-erythriet- te tranitraat. Trekt u zich van de Inhoud van bovenstaande mededeling a.u.b. niet te veel aan, want deze regels werden neergeschreven om u tot fronsen van het voorhoofd te bewegen. Vóór we van wal steken, even een korte verklaring: nitroglycerine-penta-ery- thrlet-tetranltraat is een ontploffings middel, zodat het werkelijk niet zo gek is, dat we onze cigaretten zonder deze stof wensen te nnttigen. Een overbodige aankondiging, zult u zeg gen. Accoord. De reden dat we u hier van toch deelgenoot wilden maken, spruit voort uit een onderzoek dat door G. T. Buswell werd ingesteld naar de bewegingen van het oog tijdens het lezen van een gedrukte tekst. Van de apparaten die de onderzoeker hier voor gebruikte, be hoeven we geen melding te maken. Voldoende zfj, dat hij in staat was vast te stellen op welke punten van de regel het oog gevestigd bleef en hoe lang deze fixaties duurden. De con clusies welke uit een analyse van dit materiaal kunnen worden ge trokken, zijn bijzonder belangwek kend. Zoals we konden verwachten, dient er onderscheid te worden gemaakt tussen geoefende en ongeoefende lezers. De ogen van de geoefende lezer glijden niet regelmatig langs de regel, zoals we zouden veronder stellen (en zoals het spraakgebruik ons ook altijd heeft geleerd) maar zij blijven op bepaalde punten geduren de een onderdeel van een seconde staan cn knippen de regel als het ware in stukken. Op een tekst, die dezelfde breedte heeft als de eerste regel van deze kolom, kunnen gemid deld 4 van dergelijke fixatiepunten worden geteld, waarbij zich het merkwaardige feit voordoet, dat bij geoefende lezers deze fixatiepunten zich bijna altijd midden ln de woor den bevinden. We kunnen ons dan voorstellen dat de letters ter weers zijden van dit rustpunt gelijktijdig worden waargenomen en als één zin vol geheel door de hersenen worden gerealiseerd. ,Jk houd niet van ciga retten met" wordt dus niet woord voor woord gelezen, maar valt door de fixatiepunten ongeveer aldus uit een: ik houd n-iet van cl- garett-cn met. Bij ongeoefende lezers gaat dit veel moeilijker. BU hen Is niet alleen het aantal fixatiepunten aanzienlijk gro ter en duren deze ook langer, maar bovendien gaat het oog vaak een heel eind langs de regel terug, alsof sommige onderdelen van de zin, die tot één geheel moeten verwerkt, nog maals opgenomen worden. Bij een dergelijk zinnetje, als waarvan hier boven sprake Is, kannen bi) onge- oefenden soms eni ge tientallen fixa tiepunten worden geteld, waarvan het derde deel uit her- flxatles bestaat, dus uit tekstdelen die tevoren reeds gele zen zijn, maar niet tot een zinvol ge heel konden worden samengevoegd. Op zichzelf is dit heel begrijpelijk, want ik maak me sterk, dat ook het zinsdeel, dat op de ont- ploffingsstof betrekking heeft, zelfs de geoefendste lezer genoopt zal hebben even terug te flitsen naar bet voorafgaande deel, want alles te zamen moet in de hersenen tot een begrip worden gerealiseerd. En julsl dit zinvolle ontbreekt ln de zin, om dat de naam van de ontploffingsstol door de niet-chemicus niet herkend en das eigenlijk niet gelezen kan worden. Vandaar die herhaalde terug- sprongetjes, waarvan u zich hopelijk bewust bent geweest. Hoe de resultaten bi) u persoonlijk ook mogen z(Jn uitgevallen, het Idee dat we bU het lezen regelmatig langs de regels glijden, of dat we woord voor woord zouden lezen, kunnen we hiermee overboord zetten. Hetgeen ons overigens niet zal beletten ook eens te spreken over het vreemdsoortige verschijnsel van de sprinkhanenplagen. Daarover een volgende keer. pens. Eenheden van de Pathet Lao vielen in het noorden aan en Kong Le's troèpen openden de aanval tegelijkertijd van het zuiden uit. De Pathet Lao past guerillametho- den toe. Waar zij niet sterk genoeg is voor het ondernemen van een frontale aanval, bestookt zij de ver bindingen van de rechtse troepen. In alle frontsectoren vragen officie ren van Phoemi om versterkingen, maar de militaire toestand laat het zenden daarvan niet toe. Intussen heeft prins Soevannah Phoema te Hanoi (hoofdstad van communistisch Noord-Vietnam) me degedeeld, dat hij het bestuur over de heroverde provincie Xieng Choe- ang, waarin ook de Vlakte der krui ken gelegen is, op zich heeft geno men. Soevannah is de premier van de enkele weken geleden uitgewe ken neutralistische regering. Kong Le verklaarde voor het ra diostation van de Pathet Lao, de „voorlopige regering onder prins Soevannah, het enige wettige bewind in Laos", te vertegenwoordigen. Deze regering zou niet communistisch zijn, ook al ontvangt zij hulp van de Sow jetunie, aldus Lc, die dit heel ge woon vindt, omdat generaal Phoemi Amerikaanse hulp ontvangt. Le ont kende, geholpen te zijn door Chi nese of Noordvietnamese troepen. Hij nodigde buitenlandse waarne mers uit, zich van de juistheid van zijn verklaren te komen vergewissen. De jongste successen van Kong Le's valschermers cn de snelle uitbreiding der gevechten hebben opnieuw paniek gezaaid in Vientiane, waar een groot gedeelte van de burgerbevolking voor de tweede maal poogt een goed heen komen naar elders te vinden. Met gebruikmaking van allerlei voer tuigen trekt men weer in zuidelijke richting, naar Nonpkay en de Thai- landse grens. weg. Dit is trouwens de enige uit Vientiane leidende weg, die nog als min of meer veilig kan worden beschouwd Talrijke vreemdelingen staan in rijen voor de gebouwen hunner ambassades voor het aanvragen van uitreisvisa. De inwoners van Vientiane vrezen dat val schermers van Kong Le luchtlandingen zullen uitvoeren en dat dit zal leiden tot hernieuwde straatgevechten in Vientiane. Hoge Laotiaanse militairen hebben in Vientiane meegedeeld, dat de regerings troepen van generaal Phoemi de stad Xieng Khoeang in Midden-Laos op de pro-communistische strijdkrachten heb ben heroverd. Een woordvoerder van de regering verklaarde echter dat hfj dit nog niet officieel kon bevestigen. Op het ogenblik zijn er versterkin gen voor de troepen van Phoemi op weg naar Midden-Laos. Men wil de pro-communistische strijdkrachten ver jagen van de strategisch zo belangrijke „Vlakte van de kruiken" en daarmee voorkomen dat de Russische Iljoesjins nog meer versterkingen voor de troepen van kapitein Kong Le en de Pathet Lao De regering van prins Boen Oem heeft meegedeeld, dat zij haar vertegen woordiger bii de V.N. opdracht heeft gegeven Rusfcnd in de Veiligheidsraad ervan te beschuldigen dat het het grondgebied van Laos heeft geschon den en wapens aan de rebellen levert Het formele protest zou binnen 24 uur bij de Veiligheidsraad kunnen worden ingediend. In Washington verklaarde men ech ter dat men nog steeds geen definitieve bewijzen bezit voor een werkelijke communistische interventie in Laos. De bewijzen om de Zoavo, de VN. of een andere internationaal lichaam tot in grijpen te dwingen, ontbreken nog steeds, zo zei men. Woedende menigten hebben gisteren in de hoofdstad van de Afrikaanse re publiek Somalia betoogd tegen het buur land Ethiopië en tegen de Verenigde gespannen als gevolg van de l tussen Etriopische grenstroepen krijgers uit Somalia waarbij 120 doden zouden zijn gevallen. De V.S. werd ver weten aan Ethiopië militaire hulp te hebben verleend. Groepen betogers marcheerden door de hoofdstad Modasicio en hielden stil voor de Amerikaanse en Ethiopische ambassades onder het uitroepen van scheldwoorden. De politieke partijen in Somalia en de vakbonden hebben voor vandaag grote demonstraties aangekondigd. Het vroegere Brits Somalüand en het Italiaanse Somalia hebben op 1 juli van het vorige jaar de republiek Somalia i gesticht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5