badhanddoek Radion Alleen werktijdverkorting zonder prijsverhoging KRONIEK Twee „weken van gebed" voor kerkelijke eenheid lïfHf ■11113 Wisselwerking nodig bij goede schoolleiding Kunstgebit? Een woord voor vandaag Grote sterren smeken om kleine rollen Vvikcdk BESCHUIT! 2 I KWESTIE-SMITS IN SYNODE Als een van de eerste is in het Jiervormd Weekblad" ds. H. G. Groenewoud ingegaan op het telexbericht van enige weken ge leden waarin werd medegedeeld dat het moderamen op de volgen de zitting van de hervormde syno de verslag zal uitbrengen van zijn besprekingen met prof. dr. P. Smits. Hij schrijft onder meer: f)NS wordt niet duidelijk gezegd, v-f welke weg dit is. Maar als het breed moderamen deze weg heeft gevolgd, dan is het, blijkens dit be richt de weg van besprekingen van het breed moderamen der synode met prof. Smits. Alleen, dan is het de vraag of dit alles is, óf dat er nog iets Dij komt. Het moderamen deelt nl. mee, dat het resultaat van deze besprekingen ter kennis van de synode gebracht zal worden, die 6 en 7 februari 1961 vergadert. Be hoort bij de ..weg die de kerkorde voor dergelijke aangelegenheden aangeeft", ook dat het resultaat der besprekingen in de synode ge bracht moet worden? En moet de synode dan ten langen leste een uitspraak doen; volgens de kerkor de? Zo dit het geval is, en dat moe ten we dunkt me wel uit de han delwijze van het breed moderamen afleiden, is de zaak nu nog niet af gelopen. is niet gebruikelijk, publikaties te doen over een zaak, die nog in be handeling is. Trouwens, dit telex bericht zegt eigenlijk niets. Want er wordt over de inhoud en het resul taat der besprekingen niet gerept. Op zichzelf volkomen terecht! Maar welke zin heeft het, nu me de te delen, dat deze besprekingen hebben plaats gehad? Dr. Buskes heeft kortgeleden naar de pen gegrepen, naar aan leiding van nieuwe uitlatingen van prof. Smits. Wil men, door een dergelijk bericht de onrust die hier door opnieuw werd gewekt, wegne men? Wil men ongeduldigen de verzekering geven, dat er heus wel wat aan wordt gedaan? Maar denkt men dat te kunnen doen met een dergelijk nietszeggend bericht? Be rust dit niet op een zeer bedenke lijke onderschatting van het kerk volk? Bovendien men heeft nu al zo lang gewacht, die zes weken tot de vergadering der synode kunnen er nog wel bij. Of bedoelt men met dit bericht iets anders? Wij kunnen ons tenminste moei- lijk voorstellen, dat bij deze me dedeling niet een bepaalde bedoe ling voorzit. In het algemeen is men niet zo erg scheutig met me dedelingen ,,uit de keuken". En de synodale agenda wordt kort te vo ren immers toch summier meege deeld. Waarom van dit punt nu een apart bericht? Kortom, wij vinden dit bericht maar een eigenaardig geval. RUSSISCHE BAPTISTEN In het weekblad van de Unie van Baptisten Gemeenten heeft de emeritus-predikant ds. Louw geschreven over de eigen achter gronden van de Baptistengemeen ten in Rusland: HET Rusland van heden heeft zijn eigen achtergronden, die zo geheel anders zijn dan die van ons land. Men begaat daardoor fouten, en een daarvan is, zegt genoemde prof. „dat men maatstaven aan legt, die ontleend zijn aan stabie le democratieën met een lange traditie van geestelijke vrijheid. Rusland moet men vergelijken met de tsarentijd en met de tijd van het Stalinisme. Dan kan men niet an ders zeggen dan dat de burgers der Sovjetunie een in hun historie on gekende vrijheid genieten en deze ook waarderen en voor geen an der maatschappelijk stelsel willen ruilen." De Russische staatskerk stond uit de aard der zaak bij het uitbreken van de revolutie op wankele voeten. Dc tsaar was als zodanig ook hoofd der Kerk, en de Kerk was dienares van de staat Het communisme sneed deze band door en toen kreeg de Russi sche Kerk het moeilijk. Ze moest nu plotseling op eigen benen staan, voor eigen onderhoud zorgen, en was niet meer in staat om zich te gen de buitenkerkelijke stromin gen in dat land te verzetten door middel van het verbannen van bui tenkerkelijke gelovigen naar Sibe rië. Wie bedenkt hoe zeer de vrije predikers bemoeilijkt zijn in hun werk en soms voor vele jaren naar Siberië werden verbannen om hun invloed op het volk te breken, zal kunnen begrijpen dat o.a. de baptisten (thans verenigd met de Evangelischen) zich onder de hui dige overheid gemakkelijker bewe gen en genoeglijker leven, dan in het tsaristisch verleden. Vergelijkt men de maat van hun vrijheid van godsdienstig leven en werken met de onze, dan valt het sterk in hun nadeel uit, maar plaatst men die tegen de achtergrond van de laat ste eeuwen voor de Oktoberrevolu tie, dan is er in Rusland in dit op zicht heel wat gewonnen. Wie het de Russische Kerk en de baptisten gemeente in Rusland euvel duidt dat zij het communistische regiem aanvaarden en zich niet geroepen achten om tegen het communisti- sche stelsel als zodanig te ageren, moet toch eens bedenken hoeveel, in zichzelve onjuiste gewoonten, -* ten voor wat ze vangelieverkondi- t kunnen hebben. ien kruistocht te gen georganiseerd, maar bet godde lijk licht op de kandelaar gezet en alom rondgedragen. Had hij daar bij niet het voorbeeld van de Heer zélf, die voor de activiteiten van Israël's vrijheidspartij 6lechts een waarschuwing had? Men betichte de gelovigen in Rusland niet van slapheid. Van be ginselloosheid of hoe schandelijk ware dat van geheime agenten I te zijn voor de Sovjetunie. Ook deze januarimaand zullen evenals in de laatste jaren twee gebedsweken gehouden worden, waarin men zal bidden voor de eenheid der kerken. De ene gebeds week gaat uit van de Wereldraad van Kerken en van de Franse rooms-katholieke Unité Chrétien- ne die bewust dezelfde week ge kozen hebben, en wordt gehouden van 18 tot 25 januari; de andere wordt georganiseerd door de Evangelical Fellowship (in Neder land Evangelische Eenheid) en wordt van 3 tot 9 januari gehou den. een zijn", in de Duitse kathedralen, in de Burmeese kapelletjes met de rie ten daken, in de Nederlandse kerken en in de sober witte koloniale kerkjes in Amerika. In ieder land en in elke streek zal men het weer anders doen. Op sommige plaatsen houden de ver schillende kerken hun diensten op de zelfde tijd en op andere plaatsen ko men alle christenen, welke overtuiging ze ook hebben, in dezelfde dienst bij elkaar. Evangelische Eenheid De gebedsweek die wordt georgani seerd door de World Evangelical Fel lowship. is ontstaan in 1846, als een week waarin de protestanten in Enge land baden voor alle Britse kerken. Vanaf deze tijd begonnen de kerken op te leven en dit vond zijn hoogtepunt, in 1859, toen een enorme opleving plaats vond in de kerken en meer dan mil joen mensen zich bij de protestantse kerken in Engeland aansloten. Vele mensen waren ervan overtuigd, dat de vele gebeden van de gebedswe ken hiertoe hadden bijgedragen. Het nieuws van deze opbloei verspreidde zich snel en toen het een groep zende lingen in India ter oren kwam. schre ven zij naar Engeland om te vragen of ook hun gebied aan deze gebedsweek deel mocht hebben omdat zij zo hard een zegen voor hun werk nodig had den. Aan dit verzoek heeft men gehoor gegeven en zo ontstond de gemeenschap pelijke gebedsweek. waaraan steeds meer mensen en kerken deel genomen hebben. In Nederland staat deze gebeds week onder leiding van de Evange lische Eenheid. Men heeft er bedsrooster voor opgesteld, dat men kan volgen, als men aan deze week deel wil nemen. Het rooster is ver krijgbaar bij het secretariaat van de Evangelische Eenheid, Zuid-Boulevard 137, Katwijk aan Zee. De gebedsweek van de Wereldraad van Kerken, vindt zijn ontstaan in 1908, toen twee anglicaanse geestelijken voor de eenheid der kerken zijn gaan bid den. Een van deze twee werd rooms- katholiek, en hij nam zijn idee mee naar deze kerk. Met pauselijke goed keuring werd tóen jarenlang een week gehouden, waarin men bad voor de her eniging der kerken met Rome.Lang- zamerhand is dit thema veranderd en ging men bidden voor de eenheid „vol gens de wil van Christus op Zijn wijze en op Zijn tijd". Sindsdien zijn ook protestanten dit gebed mee gaan bid den. Deze gebedsweek wordt nu eeor laniseerd door de Wereldraad van Ker- :en en van de rooms-katholieke Asso ciation Unité Chrétienne. De protestan- 1 ~n de rooms-katholieken geven hier- aparte gebedsbrieven uit; er zul len dit jaar een miljoen exemplaren van gedrukt worden in meer dan 12 talen. Dit jaar zal het thema van deze week zijn „Ik ben het licht der we reld". De gebedsbrief kan men ver krijgen bij de Oecumenische Raad, Janskerkhof 15 in Utrecht. (Van onze sociaal-economische redactie) Na overleg met het College van RÜksbemiddelaars heeft het be stuur van de Stichting van de Ar beid aan het college een voorstel gedaan tot regeling van de ar beidstijdverkorting. Het bestuur van de stichting, waarin de ver tegenwoordigers van alle centrale BEZITSVORMING Een commissie, ingesteld door het Cen trum voor Staatkundige Vorming, heeft on derzocht of effecten een nuttige rol kun nen spelen bij de bezitsvorming voor de reer kleine en paa beginnende spaarders. De commissie is tot een „algemeen nega tieve conclusie" gekomen. De T ij d D c Maasbode schrijft naar aanleiding hiervan: „Deze conclusie het is merk waardig dit to moeten constateren is echter niet juist, omdat liet rapport wel verreweg de meeste vormen van effecten bezit voor de spaarders waarom het gaat ongeschikt vindt, maar een duidelijke uit- rondering maakt voor het deelnemen in be leggingsmaatschappijen. Met name wordt gezegd, dat het gewenst is aan het beleg gingsfonds verdere uitbreiding te geven. Dat is zo negatief nog niet. Dat de commissie haar conclusie nielti graag als negatief aangemerkt ziet, schuilt waarschijnlijk in de bezwaren die zij heeft tegen het plan van de regering bepaalde, speciaal op bezitsvorming afgestemde, be leggingsmaatschappijen een vrijstelling van vennootschapsbelasting te geven. Liever zag zij een algemene vrijstelling voor beleggingsmaatschappijen. Zij stelt die echter niet omdat daarmee de bezitsvor ming voor de kleine spaarder gediend zijn, maar omdat zij die eis, geheel los van bezitsvormingsgedachten, fiscaal recht vaardig vindt. Mogelijk heeft de commis sie, waarin beleggingsspecialistm 6terk ver tegenwoordigd waren, wel gelijk- Wij heb ben daar nog geen oordeel over. Wel is het echter duidelijk, dat met dit pleidooi het accent in het rapport verspringt van de bezitsvormingspolitiek, waar het eigen lijk om begonnen is, naar de fiscale poli tiek. Dat is niet per sc slecht; het een kan misschien met liet ander samengaan. De lezer loopt echter wel het gevnar daarmee het zicht op hoofd- en bijzaken te verliezen. Hij zou zich met enige ergernis kunnen af vragen of een „algemeen negatieve conclu sie" over een bezitsvormingsooderwerp wel het meest geschikte startblok is voor een algemeen positief pleidooi voor belasling- faeiliteitcn. Wij «ouden dat die leser niet kwalijk nemen" werkgevers- en werknemersorga nisaties in Nederland zitting heb ben, gaat uit van de gedachte, dat bij vernieuwing van een c.a.o. in ieder geval de mogelijkheid moet bestaan de arbeidstijd te verkorten, echter niet verder dan tot 45 uur per week. Het zelfde zal moeten gelden voor afspraken tussen werkgevers en werknemers in een bepaalde bedrijfs tak, indien het College van Rijksbe middelaars deze afspraken heeft ge- sanctionneerd. In beide gevallen zul len de kosten van de arbeidstijdver korting opgevangen moeten worden met een stijging van de produktivi- teit of er zullen compenserende maat regelen tegenover gesteld moeten worden. Ook geldt in beide gevallen dat de ondernemers moeten verkla ren de prijzen niet te zullen verho gen als uitvloeisel van de werktijd verkorting. Voor afzonderlijke ondernemingen, waarvoor geen afspraak bestaat en, waarvan de betrokken c.a.o. nog niet afloopt, zal een verkorting van de werk tijd tot gemiddeld 47 uur per week toch mogelijk zijn, ook al weer indien de prijzenverklaring wordt afgelegd. Om een al te grote administratieve rompslomp te voorkomen is het College zelfs bereid in de nog niet aflopende contracten een bepaling te doen opne men. waarin de 47-urige werkweek fa cultatief wordt gesteld. Alleen de prij zenverklaring zal dan nog aan het Col lege per onderneming moeten worden overgelegd. In gevallen waarin ook geen bepaling over werktijdverkorting tot 47 uur is of wordt opgenomen in de contracten, blijft een aanvrage om goedkeuring de werktijd tot 47 uur te verkorten per on derneming noodzakelijk. Het College zal dan het advies van een betrokken be drijfstakinstantie zoals een vakraad in winnen. Het toestaan van werktijdver korting zou het College in deze geval- Nieuwe Engelse bijbelvertaling In Engeland zal dit jaar een volkomen nieuwe vertaling van het Nieuwe Testa ment in de handel worden gebracht, waaraan 13 jaar is gewerkt Deze uitgave, bekend als „de nie Engelse bijbel", wordt door Britse kerke lijke leiders beschouwd als de belang rijkste vertaling sinds Jacobus I van Engeland 350 jaar geleden de door de Anglikaanse Kerk „geautoriseerde versie" in het licht gaf. De nieuwe, up to date gebrachte ver aling van het Nieuwe Testament tracht e betekenis van de oorspronkelij Griekse en Hebreeuwse manuscript opnieuw weer te geven. Zij is gemaakt door een gemengde commissie van allo kerken in Engeland met uitzondering van de rooms-ki lieke onder voorzitterschap vai bisschop van Winchester. Het nieuwe werk zal in maart worden uitgegeven door de drukkerijen van de universiteiten van Oxford en Cambridge en de eerste oplage zal een half miljoen exemplaren tellen. Het is de bedoeling, het Nieuwe Testa ment te doen volgen door een nieuwe vertaling van het oude, die echter niet eerder dan over zeven jaar voltooid kan izijn. len ook aan een vakraad kunnen dele geren. Indien tengevolge van tussentijdse werktijdverkorting achteraf toch enige kostenstijging in de bedrijven blijkt te zijn opgetreden, dan zal bij het aflopen van de contracten deze factor meespe len als de ruimte voor loonsverhoging moet worden vastgesteld. Buiten goedgekeurde afspraken •a.o. om zal in geen bedrijfstak werk tijdverkorting beneden de 47 uur moge lijk zijn, tenzij er in bepaalde gevallen (per onderneming te bezien) sprake is van een noodsituatie. Een dergelijke si tuatie bestaat, indien vrijwel alle be langrijke andere industrieën jn de na bije omgeving reeds tot een kortere arbeidsweek zijr overgegaan. Ook in de- Schoolkrantredacties krijgen Europese voorlichting Ruim 200 leerlingen van middelbare kweekscholen uit het gehele land zullen deze week in het Evert Kupers-oord in Amersfoort college lopen in Europese Droblemen. Deze jongens en meisjes van zestien tot negentien jaar, die redacteur zijn van schoolbladen, zullen door des kundigen worden voorgelicht over de Europese eenwording en verschillende aspecten ervan. "Iet is de bedoeling dat de deelnemers de conferentie, die duurt van dir 3 tot donderdag 5 januari, artikelen de Europese integratie schrijven die kun nen worden samengevoegd in een ge meenschappelijke schoolkrant. Deze krant zal in maart, ter gelegenheid van de „dag van Europa", verschijnen. Naast artikelen zullen de schoolkrantredacteu ren ook foto's, gedichten, tekeningen, karikaturen en anekdotes kunnen leveren. De conferentie is mogelijk gemaakt door de Europese prijs die prins Bern- hard in september door de raad van Europa kreeg toegewezen ter erkenning van zijn verdiensten op het gebied van de Europese eenwording. De Prins heeft indertijd een deel van het geld a Europese beweging geschonken, e deel daarvan wordt nu voor de jeugd- conferentie in Amersfoort gebruikt. NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Warnsveld, tweede pred. plaats (toez.): P. H. Borgers te Birdaard, die bedankte voor St. Pancras; naar Hoogvliet: J. C. Bregman te Ber- gentheim. Bedankt voor Deventer (toez.) vac. J W. Schipper: H. C. Kranendonk te Emmen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen IJsselstein-Benschop: A. I Koffeman te Nijkerk; te Onnen (Gr.) en te Woudsend: H. Steendam, kand. te Helpman (Gr.); te Giessen-R ijs wijk: C. Stam, kand. te Goes. Aangenomen naar Wassenaar (Z.): E. Pijlman te Rotterdam (Kralingen). Bedankt voor Siddeburen: M. N. de Wolf te Klazienaveen; voor Leiderdorp, derde pred. plaats: B. G. de Valk te Heerenveen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Urk: Tj. Boersma te Drogeham. CIIRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Helder: J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge en W. de Graaf te Broek onder Akkerwoude. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Meppel: J. Moerland te Gorcuin. Bedankt voor Rotlerdam-Z.: Q. v. d. Vrie te Veendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen naar Sioux Center, Iowa, V.S.: C. Hegeman te Genemuiden (voor heen te Sioux Center), die bedankte voor Scheveningen en voor Werkendam. Bedankt voor Poortugaal: A. Vergunst te Rotterdam-C. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Hilversum: G. Fafié te Amsterdam. HOOFDENCONFERENTIE VAN HET C.P.S. (Van een onzer verslaggevers) ^"NIE aan knie zat men maan- dagmorgen in het conferentie oord Woudschoten bij Zeist op de conferentie voor hoofden van scholen, georganiseerd door het Christelijk Paedagogisch Studie centrum. Wel een bewijs hoezeer het onderwerp „schoolleiding" op dit moment in de interessesfeer staat. Want ook de enkele dagen tevoren gehouden contactvcrga- dering voor hoofden van scholen door de P.C.O.V. was druk bezocht. De heer W. P. van den Blink, ge meentelijk inspecteur van het lager on derwijs te Rotterdam, besprak het on derwerp gezien vanuit de inspectie. Er zijn vier instanties die met de lei ding van de school te maken hebben, althans wanneer men er vanuit gaat, dat leiding geven wisselwerking insluit: het bestuur, de ouders, het personeel en de kinderen. Het bestuur zal er allereerst op r ten letten, dat de school zich houdt haar grondslag. Zolang er helaas, nog niet te denken valt aan één besturenor ganisatie voor heel het protestants-chris telijk onderwijs, zijn de meeste scholen aangesloten bij Chr. Nat. Schoolonder wijs, Geref. Schoolverband of Chr. Volks onderwijs, Dit zal moeten blijken uit de gang van zaken op school. In dit verband noemde de heer Van den Blink ook de naamgeving der scho len. Wanneer men aan een nieuwe school een naam geeft, houdt die naam een eigen programma in, dat straks schoolleiding te maken hebben, in over eenstemming met de wet der liefde hun werk zouden doen. De heer J. Vrijhoef, hoofd van een school te Amsterdam, besprak ditzelfde onderwerp gezien vanuit dc dagelijkse praktijk. die naar Johannes Calvijn genoemd is, heeft allicht een heel ander karakter dan de school die „De woelige roef" heet. Het voorgeslacht was met die naam- :eving bedachtzamer dan de tegenwoor- tige generatie. Het komt nu wel voor lat men de naam van een figuur uit de historie van het christelijk onderwijs neemt, maar dat later bij onderzoek geen der oudere leerlingen, ja zelfs de onderwijzers praktisch niets weten van de man wiens naam de school gedurende heel haar bestaan meedraagt... Wensen Advertentie Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houd) het kunstgebit veel vaster «n veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten. lachen, niezen en •preken, in vele gevallen even gemakkelijk els met een natuurlijk gebit Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor kom' verwonding van het gehemelte Den- tofii houdt ook de adem fri*. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken en drogisterijen. Kan een mens in onze tijd nog wandelen met God zoals wé, dat lezen van Noach en Henoch? We horen nog al eens zeg gen, dat in onze moderne maatschappij dat eigenlijk niet mogelijk is. Het gevolg is, dat duizenden proberen christelijk te zijn, zonder de uiteindelijke consequenties van het geloof te willen dragen. Men probeert het met God op een akkoordje te gooien. Daar ligt juist onze grootste moeilijkheid, wij durven niet consequent genoeg te zijn, maar dat komt nietl uit in wat wij niet doen. Sommige mensen hebben het idee, dat het christendom hoofd- zakelijk bestaat uit bepaalde dingen laten. Dit wordt verboden, en dat wordt verboden en dan meent men er te zijn. Maar dan zijn de bijbelgelovigen op sommige punten merkwaardig ruim. Ook toen waren er mensen die van alles verboden, maat Paulus zegt bestraffend, dat zij spreken van „raak niet en smaak niet" en hij laat duidelijk uitkomendat dat toch nietj de juiste levenshouding is. Christus zegt het totaal anders. Wie met Mij wil wandeleni zegt Hij ergens: „Neme zijn kruis op". Het is niet wat wij niet doen, maar wat wij wel willen doen en Christus vraagt niet van ons het eenvoudige. Christen zijn betekent kruisdrager^ Leven van Christus wordt verfilmd Het is een sedert lang bekend feit, dat Hollywood heeft ontdekt, dat de bijbel een filmscenario is dat geld in het laatje kan brengen. Tot nu toe heeft men zich echter hoofdzakelijk beperkt tot amou reuze geschiedenissen of een en kel spektakelstuk. Het ziet er echter naar uit, dat Hollywood nu het Oude Testament de rug gaat toekeren om zich aan het Nieuwe te wijden. Wat vrijwel nog niet is gebeurd wil men nu daadwerke lijk: Christus op het toneel brengen. Zo ligt het in de bedoeling dat het beroemde boek van Fulton Oursler „The greatest story ever told", een levensbe schrijving van de Heiland, binnenkort zal worden verfilmd. Van het boek zelf zal wel weinig overblijven want de W.o.-wet trad in werking Bij kon. besluit is bepaald, dat de wet tot regeling van het wetenschappelijk onderwijs in werking is getreden 1 janu ari 1961 met uitzondering van de artike len betreffende .het bijwonen van het onderwijs aan de rijksuniversiteiten en technische rijkshogescholen. Deze artike len (77 en 78) zullen 1 september 1961 in werking treden. gisseur George Stevens heeft reeds ver- klapt dat hij weinig meer dan de titel] zal gebruiken. Volgens hem is het nieu-l we scenario een meesterwerk, maar of de mensen die de film zullen zien er] ook zo over zullen denken? Deze film heeft echter nu reeds een merkwaardig feit aan het licht ge bracht. Vele sterren van naam doen hun best om hoe dan ook in deze „Christus-film" mee te spelen. Grote, sterren hebben de regisseur al opge beld of zij niet tenminste een heel] klein rolletje mogen spelen. Acteurs en actrices die een miljoen dollar per film waard zijn willen gratis hun tijd beschikbaar stellen. •Niet in Israël De regisseur heeft reeds besloten dat John Wayne de rol van een Romeinse soldaat aan de voet van het kruis zall vervullen en Sidney Poitier de rol van, Simon van Cyrene moet vertolken. De film zal niet in Israël worden op genomen, maar in Hollywood zelf, om dat „het Heilige Land niet is wat het 2000 jaar geleden was", aldus Stevens. Waarschijnlijk bedoelt hij: „niet wat wU denken dat het 2000 jaar geleden was". De Christus-rol zal niet gespeeld wor den door een acteur van naam. Een vrij onbekende speler is reeds genoemd,! maar het is nog niet zeker wie die rol zal krijgen. De heer Van Den Blink zette zijn kritische opmerkingen over de praktijk van het leiding geven aan de school met een reeks opmerkingen voort, om t laatste de vraag te beantwoorden of redenen zijn om te streven naar veran dering der verhoudingen. Hij achtte het wenselijk dat de bestu ren nauwer contact zouden onderhou den met personeel, ouders en kinderen. Dat hoofden en onderwijzers wat min der aan allerlei maatschappelijke orga nisaties him tijd zouden geven, tenein de zich meer te kunnen verdiepen in de wetenschappelijke begeleiding van het onderwijs. De school is geen statisch gegeven maar een dynamisch geheel. Zij heeft echter vóór alles rust nodig. Meelopen met al wat zich als nieuw en vernieu wing komt aankondigen, wordt voorko men, als men tijd neemt voor de bestu dering van de vragen over opvoeding en onderwijs; een studie, welke door het C.P.S. vergemakkelijkt wordt. Ten aanzien van de ouders kon de heer Van den Blink slechts hopen, dat zij zich wezenlijk wilden interesseren voor hun kinderen op school. Over „t.v.- en huissleutelkinderen" wilde hij het niet hebben. Er zijn nog heel wat ouders die verstandige leiding aan hun kinderen geven. Je vindt geluk kig genoeg moeders, die daar zijn. waar de kinderen haar het meest nodig hebben. Vandaar dat nozem-excessen niet exemplarisch zijn voor de school in Nederland. De ..Bobs en Daphnes" komen niet veelvuldig in onze scholen LIEVE PETER, Het is allemaal voorbij, gelukkig, zelfs de verschrikkelijke laatste tien minuten van het oude jaar (want ik ben toch weer opgebleven) en toch voel ik me triest in deze lege maand januari na alle surprises, dennegraen en oliebollen van december. Januari-uitverkoop, eigenlijk symbolisch. Er is nog niets gebeurd, belangrijk genoeg om je te schrijven, het is ook nog vakantie, 's ochtends heb ik geen zin om op te staan en 's avonds geen zin om naar bed te gaan en de tijd daar tussen verlees ik, boeken voor school, even ouderwets en saai als themazinnetjes: Jan komt de kamer in. Frankrijk is een mooi land en de mensen zijn er vriendelijk. Heb je pijn, vraagt de dokter, het lijkt wel een parodie op een modern gedicht. Pas als de vakantie afgelopen is begint het nieuwe jaar echt, ga ik mijn Goede Voornemen in praktijk brengen: niet meer afdwalen met m'n gedachten onder de les herhaal eens, wat zei ik 't laatst; de penible situatie aan 't begin van een boek, en op straat een scheldende automobilist, hij heeft gelijk: ik liep weer eens stomweg over in gedachten, maar ik kan er nooit tegen dat iemand boos op me is Verder heb ik me maar niets voorgenomen, anders gaat het net als ieder jaar. ik neem me voor zuinig te zijn en half januari moet ik alweer lenen. Als je vooruit weet dat 't je toch niet lukt heeft 't geen zin. Ik verlang op 't ogenblik naar mist, een hele middag lopen in de mist; het is bijna net zoiets als je haar voor je gezicht trekken. Mist is mijn lievelingsweer en sneeuw ook wel. Mist in het bos, wandelen wordt een avontuur, een vochtig hondje duikt op, snuffelt aan je en verdwijnt, er zijn maar heel weinig mensen en je hoort de druppels van de bomen vallen als een klok die tikt. Maar 't zal morgen niet misten, 't Blijft 't zelfde lege koude weer. En de krantenjongen fluit, elke avond hoewel de kou je lippen straktrekt. Elke avond zijn gefluit, een plof, de geur va- drukinkt. Het is goed dat de school weer gauw begint. Dag, je 'OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Reacties In de Verenigde Staten zijn reeds fel le reacties gekomen op dit plan om Christus in beeld te brengen. Ook zij die! zich niet verzet hebben tegen vorige bij belse films hebben reeds hun bedenkin gen geuit. Het ziet er in elk geval naar uit dat wij hier een film krijgen niet vanj God; die mens werd voor ons, maar van' een god in Hollywoodstijl. Er blijft echter het feit dat acteurs van naam hun best doen om in deze film te mogen meespelen. Is het een verlangen om zich te kunnen vereen zelvigen met de volgelingen van Chris-' tus? Zit hiei een zeker heimwee ach ter naar geloof? In ieder geval gaat het niet om geld, noch om eer. Of het meespelen in een Christus-film hen\ echter dichter bij Christus zal bren-1 gen.Wij betwijfelen het. (Advertentie) "Wr wat lekker zo'n 'Zacht-bros Geestelijk samenleven in Nederland, door prof. dr. W. Banning. Uitgave W. ten Have N.V., Amsterdam. In dit belangwekkende boekje heeft prof. Ban ning het geestelijk leven van Nederland in kaart willen brengen. Hij geeft van de onderscheidene stromingen een in het algemeen juiste omschrijving. Het boek je wil, de bestaande verschillen ten spijt, oproepen tot gemeenschappelijke daden. Pastoraal-psigologiese verkenning van die client-centered terapie van Carl R. Rogers, door dr. W. A. Smit. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Vijfenveertig seizoenen, door Guus Sötemann. Uitgave N.V. Em. Querido, Amsterdam. Een interessant boekje over de geschiedenis van deze bekende uitgeversmaatschappij. Bijzonder aardig materiaal is hier bijeengebracht en vak kundig tot een boeiend geheel verwerkt. De Kolossus van Maroussi, door Hen ry Miller. Uitgave Elsevier, Amster dam. Dit boekje wil ons geleiden op een zwerftocht door Griekenland van van daag. Het lijkt ons een alleszins be trouwbare gids. De vertaling is van M. Gerritsen. Geboorten-regeling?, door ds. G. Visee. Uitgave Oosterbaan en Le Cointre N. V.. Goes. Dit is het betoog, dat ds. Vi- see in september vorig jaar voor de predikanten der (vrijgemaakte) Gerefor meerde Kerken over dit belangrijke on- derwerp heeft gehouden. Voor een twee- de conferentie over dit onderwerp zul len ook artsen worden uitgenodigd. Advertentie

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2