Jlicuwe geitisctfe GTouranl KABINET-DE QUAY IN ERE HERSTELD Commentaar Mét De Quay blijven de wensen NIEUWS in één oogopslag- BON Drastisch bord Tweede Kamer morgen bijeen Marine-Dakota stort bij Biak in zee: vijf doden Jongen bij charge in Den Haag gedood DINSDAG 3 JANUARI 19C.1 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 12064 CHRIST ELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD „5lantnasticfi is afjebleoen tngn hert ia tcgljeaspotT België: vandaag de krachtproef Zie pagina 3 De zaak is gelijmd: het kabinet-De Quay heeft, na het ge slaagde informatiewerk van prof. De Gaay Fortman, zijn ontslagaanvrage ingetrokken. Over de regeringsverklaring naar aanleiding van het woningbouwbeleid, aanleiding tot de crisis, zal de Tweede Kamer morgen een debat houden. In Laos wordt de Koninklijke residentie Loeang Prabang nu rechtstreeks door de pro-communistische troepen bedreigd. Edhter schijnt de provincie Xieng Cihoeang weer op de com munisten te zijn veroverd, en generaal Phoemi krijgt verster kingen. In Brussel is het Belgisdhe parlement vanmiddag bijeenge komen. Vanmorgen vroeg trokken groepen stakers door de hoofdstad. Luidruchtig te kennen gevend, dat zij zullen blijven staken tot de z.g. eenheidswet zal zijn ingetrokken. Opnieuw is in Nieuw-Guinea, en wel zuidelijk van Biak, een militair vliegtuig neergestort. Het was een Dakota van de marineluchtvaartdienst. De vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. In Finland kostte vanmorgen het verongelukken van een DC-3 het leven aan 24 inzittenden. Voorlopig 65.000 gesubsidieerde woningen heeft minister Van Aartsen thans over de provincies voor 1961 verdeeld. Zuid- Holland mag 6990 woningwetwoningen en 7010, premiewonin gen bouwen. P.T.T. gaat met speciale automaten een proef nemen om na te gaan of daarmee de zelfbediening door het publiek kan worden uitgebreid. Gedacht wordt aan een combinatie van postzegel- en briefkaartautomaten, geldwisselapparaat, weeg schaal, brievenbus en telefooncel. Betaling geschiedt per week/ maand/k wartaal/pei giro. (Doorhalen wal niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid awerzUds unlvang Ik graag bet boek .Tip Parade' op onderstaand adres: (dank zij werk van prof. De Gaay Fortman) TAE Duitse havenstad Hamburg heeft rond de jaarwisseling op tal van drukke verkeerspun ten een serie waarschu wingsborden geplaatst. Die borden hadden het zelfde (uitstekende) doel als de actie met de red dingboei, zoals die door de Rotterdamse verkeers politie is gevoerd, n.l. „Beheers UzelfRed een leven!" De Hamburgse Hermandad deed het evenwel wat na vranter. De vader van dit plaatje wijst zijn dochtertje op één van de borden. Daar op staat te lezen: „Hier stierf een voetganger bij het onvoorzichtig oversteken van de rijweg". En een dergelijke, gruwe lijke realiteit zal zeker niet nalaten indruk te maken op de deelnemers aan het ver keer. Hamburgs politie re deneerde zo: Als we het niet drastisch doen, dan maakt het geen indruk En indruk zal deze veilig heidsactie moeten maken, want in het pas afgelopen jaar betreurde deze Duitse stad alleen 249 doden bij verkeersongelukken. En niet minder dan 15.000 mensen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Dat zijn verschrikkelijke cijfers. Wij zijn nogal eens geneigd om de schouders op te halen, als we „op de bon" geslingerd worden voor een verkeersovertreding. Dat is immers geen halsmisdaad? Maar toch konden ook wij wat meer verkeersdiscipline in alle opzichten tonen (Over op de bon slingeren gesproken. .Zie hieronder) En over waarschuwingen gesproken zij het minder gruwelijk ze staan in Tip- Parade. Alweer! zie hier- (Van onze parlementsredactie) "ll/TORGENMIDDAG om een uur -L'-®- komt de Tweede Kamer weer bijeen. Voorzitter Kortenhorst heeft de leden telegrafisch opgeroepen. De minister-president, prof. De Quay, zal allereerst zijn regeringsverkla ring afleggen. Aansluitend hierop wordt de vergade ring geschorst om de rfacties gelegen heid te geven, zich over de regeringsver klaring te beraden. Wellicht zal het de bat over de verklaring morgenmiddag al worden gehouden, maar het is niet uitgesloten, dat enkele fracties, met njme de socialistische, een langer beraad wen- Na het debat over de regeringsverkla ring wordt de begroting van volkshuis vesting en bouwnijverheid verder behan deld. Er liggen onder meer nog moties van de heren Andriessen en Bommer. Hierna komt de begroting van onder wijs. kunsten en wetenschappen aan de Al met al heeft de kabinetscrisis voor de Tweede Kamer weinig tijdverlies op geleverd. Als er niets was gebeurd, zou de Kamer vandaag bijeengekomen zijn voor de behandeling van de onderwijsbe groting. Toch bestond er reeds een ach terstand, zodat de debatten niet al te zeer mogen uitlopen, wil men begin fe bruari met reces kunnen gaan. Koningin nu ook naar Oostenrijk Hare Majesteit do Koningin is hedenmorgen even over elf uur met de regeringsfriendship van de vlieg basis Soesterberg naar Oostenrijk vertrokken voor een korte winter sportvakantie. (Van onze parlementsredactie) HET kabinet-De Quay blijft ongewijzigd aan! Dit is het resultaat van het informatiewerk van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (a.r.), die precies een week geleden de mogelijkheden begon te onderzoeken „om tot een spoedige oplossing van de kabinetscrisis te geraken met handhaving van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet". Gisteravond bracht de informateur aan de Koningin eindverslag uit over zijn onderzoekingen. Enige tijd later begaf de toen nog demissionaire minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, zich naar paleis Soestdijk, waar de vorstin hem in overweging gaf, op de gezamenlijke ontslagaanvrage van de ministers en staatssecretarissen terug te komen. Na het midder nachtelijk uur deelde het kabinet van de Koningin mee, dat prof. De Quay, na overleg met de andere bewindslieden, de ontslagaanvrage had inge trokken. Daarmee was een einde gekomen aan de kortste kabinetscrisis van na de oorlog. huisvesting en bouwnijverheid Aartsen. De bewindsman en zijn geest verwante collega's meenden te moeten heengaan, toen hun politieke vrienden in de Kamer en bloc stemden motie-Van Eibergen (a. 1961 om de bouw van 51 woningen extra werd gevraagd. Het ka binet toonde zich solidair en trad in geheel af. Het lag voor de hand, dat anti-revolutionair zou moeten trachten de crisis op te lossen, in de eerste plaats, door het elimineren van flict in eigen kring. De basis uiteindelijke oplossing werd vorige week woensdag in Utrecht gèlegd, mede door toen doen van informateur en A.R. Partijbestuur een akkoord tus sen ar. Kamerleden en a.r. bewindslie den tot stand kwam. De rest Nog deze week zal de minister-pre sident bij de hervatting van het wo ningdebat in de Tweede Kamer de regeringsverklaring over de oplossing van de kabinetscrisis afleggen, waar op een debat zal volgen. Gistermid dag hebben de Tweede-Kamerfrac ties van de vier regeringspartijen (K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U.) zich over deze verklaring beraden De uitslag van het beraad is voor het uiteindelijk welslagen van de in formatieDe Gaay Fortman van be slissende betekenis geweest. Na afloop van de fractievergaderin gen brachten de vier fractieleiders, de heren Andriessen (kath.v.), Tilanus (c.h.), Bruins Slot (a.r.) en Oud (lib.) achtereenvolgens verslag uit aan d< formateur, die in het gebouw vai Eerste Kamer zetelde. Daarna reed dr. Bruins Slot naar minister-president De Quay om het standpunt van de A.R.- fractie toe te lichten. Nadat 's avonds het demissionaire kabinet in Hotel des Indes gedineerd en vergaderd had, kon de informateur in een onderhoud met prof. De Quay meedelen, dat de vier fractieleiders zich bereid hadden klaard, opnieuw hun steun aan het ka binet te geven. Niets stond toen de trekking van de ontslagaanvrage meer i de weg Elf dagen heeft deze kabinetscrisis geduurd. Zoals bekend, ontstond ze uil botsing tussen de ar. Tweede-Ka merfractie en de ar. minister van volks- Bij het uitvoeren van een nacht vlucht in de nabijheid van het marinekamp Biak is de R4 Dl Da kota 079 van de marineluchtvaart dienst gisteren om 20.17 uur plaatse lijke tijd vijf mijl ten zuiden van Biak (Ned. Nieuw-Guinea) veronge lukt en in zee gestort. Drie van de vijf bemanningsleden kwamen om het leven, twee werden vermist. De inzittenden waren: luitenant ter zee II oudste categorie B. Smits, 29 jaar, uit Biak, gehuwd; sergeant- vliegers R. Mulder, 30 jaar, uit Biak, gehuwd, twee kinderen; sergeant- vliegtuigmaker algemeen G. H. Bon- tius, 32 jaar, uit Rijnsburg, gehuwd, drie kinderen; korporaal-vliegtuigma- ker-constabel M. H. van der Wiel, 23 jaar, uit Katwijk, gehuwd; korpo raal -vliegtuigmaker- vliegtuigmonteur G. F. G. Immers, 31 jaar, uit Katwijk, gehuwd, twee kinderen. Onder leiding van de commandant het marinevliegkamp te Biak werd middellijk een aanvang gemaakt met de reddingswerkzaamheden. In de loop vandaag is het zoeken naar de twee miste mannen gestaakt. De commandant der strijdkrachten in Nederlands Nieuw- Guinea is per vliegtuig uit Hollandia naar Biak vertrokken. In Biak hangen overal de vlaggen halfstok. De verongelukte Dakota Is een van de vier toestellen, die de marineluchtvaart dienst nog maar kort ln bezit heeft. De vier Dakota's werden namelijk aange schaft, toen besloten werd de Martin- Mariner vliegtuigen, mede naar aanlei ding van de met toestellen van dat type gebeurde ernstige ongelukken, buiten gebruik te stellen. De vier Dakota's zijn in de zomer van het vorig jaar door de Koninklijke ma rine gekocht van de regering der V.S. ten behoeve van de ML.D. De vier vliegtuigen bevonden zich toen al jaren in ons land, want ze waren in gebruik bij de transportafdeling van de Koninklijke luchtmacht. De Koninklijke landmacht had ze na melijk in bruikleen van de regering der V.S. De luchtmacht heeft vier toestellen van haaT vloot van Dakota's aan de Amerikanen teruggegeven en deze heb ben ze daarna aan de Koninklijke ma rine verkocht. Do oorzaak van het ongeluk Is moedelyk een voor een oefening afge worpen parachutefakkel, welke in de staart van het vliegtuig moet zyn ver ward geraakt. Daardoor is waarschijn lijk de besturing onklaar geraakt en het toestel in zee gestort. Het onderzoek wordt voortgezet. kwestie van formulering en procedure. A.R. standpunt De a.r. Tweede-Kamerfractie heeft gisteren een eensgezind standpunt in genomen met betrekking tot de oplos sing van het bouwconflict, zoals die in de regeringsverklaring is uitgewerkt. Dit standpunt komt kort gezegd hierop neer, dat de fractie in 's lands belang genoegen wil nemen met het mindere (motie-Andriessen: 2500 gesubsidieerde woningen extra enz.), omdat het meer dere (motie-Van Eibergen: 5000 subsidie woningen meer) voorlopig niet te krijgen is. De fractie handhaaft de zakelijke vattingen, die aan de motie-Van Eiber gen en aan het meningsverschil met het kabinet ten grondslag liggen. Maar zij wil zich bij het niet-uitvoeren noemde motie neerleggen daardoor de ineenstorting van de hui dige politieke samenwerking en het ont staan van een langdurige kabinetscrisis kan worden voorkomen. Al met al wil len de a.r. Tweede-Kamerleden op- n hun vertrouwen uitspreken in het kabinet-De Quay, welks val zij_ nooit hebben beoogd. (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Professor mr. W. F. de Gaay Fortman kijkt opgeruimd: hij is erin geslaagd een kabinetscrisis in een Nederlandse recordtijd op te lossen. Gisteravond legde hij op Soestdijk de Koningin zijn oplossing voor. Kort na de informateur verscheen premier De Quay op het paleis. Hij keek in de auto somberder, maar zal toch naar Den Haag zijn terug gekeerd met het opgeluchte gevoel dat er weer aangepakt kan worden T^EN zestienjarige Haagse scholier is gisteravond het slachtoffer geworden van een door de politie op de Segbroeklaan uitgevoerde charge. De jongen Wilhelmus Henricus Schol te uit de Mandarijnstraat liep twee sabelwonden in de rug op en werd naar het Rode-Kruiszieken- huis vervoerd. Bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. De cen trale recherche stelt een onderzoek Na de betrekkelijk rustige oudejaars nacht komen de ongeregeldheden als een grote en zeer onaangename verrassing. De relletjes deden zich voor bU de ge organiseerde) kerstboomverbrandingen op het Kaapseplein en in de Bloemen- De politie had gisteravond reeds met de mogelijkheid van opstootjes rekening gehouden. Om zes uur werd personeel met gummiknuppels naar enkele ver brandingsplaatsen gestuurd. De kinde- uit het Bloemenkwartier, die achter muziekkorpsen aan naar de verbran dingsplaats in de Geraniumstraat weg waren, werden door jongens met bromfietsen op ergerlijke wijze lastig ge vallen. Gewapend met opgerolde bran dende kranten probeerden zij de door de kinderen meegevoerde kerstbomen in brand te steken. Volwassenen die dit probeerden te verhinderen, werden door >zems uitgescholden. Achter het pu bliek bij de verbrandingsplaats legden zij daarop vuurtjes aan en wierpen Dit zijn de vijf inzittenden van de Dakota, die gisteren bij Biak in zee is gestort. De marinelucht vaartdienst betreurt de levens van: (v.l.n.r.) luitenant ter zee II oudste categorie B. Smits uit Biak, sergeant-vliegtuigmaker algemeen G. H. Bontius uit Rijnsburg, sergeant-vlieger R. Mulder uit Biak, korporaal- vliegtuigmaker-konstabel M. H. van de Wiel uit Katwijk en kor poraal-vliegtuigmaker-vliegtuig- monteur G. F. G. Immers, even eens uit Katwijk. De stoffelijke resten van Mulder en Immers zijn niet geborgen. de brandstapel. Met wapenstokken voerde de politie daarop een charge uit. doch het gelukte haar slechts gedeeltelijk de orde te her stellen. De politiemannen werden met stenen bekogeld en uitgejouwd. Omstreeks negen uur bereikten de ge moederen het kookpunt. Lampen uit straatlantaarns in de Rozenstraat wer den kapot gegooid, auto-antennes er. autoruiten vernield en bloemperken ka pot getrapt en omgewoeld. De politie- hekken werden dwars op de rijbaan geplaatst Na een telefonisch verzoek om assis tentie, snelden daarop veertien agenten van het bureau Archimedesstraat met sabels te hulp. Enkele charges werden uitgevoerd, waarbij heftige worstelingen tussen opgeschoten jongelui en de agen ten ontstonden. De 16-jarige Wim Scholte werd bij een achtervolging op de Segbroeklaan getroffen en zeeg ineen. Per ambulance werd hü naar het Rode Kruisziekenhuis gebracht, waar bij aankomst bleek dat was overleden. Volgens de politie de jongen vanaf het begin actief bij de ordeverstoring betrokken. In bnad met het gelaste onderzoek richtte de politie-arts dr. Zeldenrust mrogen sectie op het stoffelijk overschot.' Vijfentwintig personen hebben vanmor gen vroeg het leven verloren toen bij Vaasa aan de Finse westknst een DC-3 passagierstoestel van de luchtvaartmaat schappij Finnair neerstortte. Het toestel, dat zich in de mist gereed maakte voor de landing, kwam midden n bos terecht. Het was op weg van het vliegveld Konby aan de Botnische Golf naar Vaasa. Er bevonden zich 21 giers en drie bemanningsleden aan Voor Finnair is dit het eerste ongeluk in de dertig jaar oude geschiedenis der maatschappij. ]UU DE KABINETSCRISIS tot het ver leden behoort, moeten we vaststel len, dat de eerste die waardering verdient informateur De Gaay Fortman is. Men doet verstandig, bij een crisis als zich thans heeft voorgedaan enige matig heid te betrachten in zijn kritiek op de betrokkenen. De politiek is een bedrijf dat met felheid en hartstocht beoefend wordt. Het gaat er gemakkelijk hard tegen hard, zelfs naar thans wel ge bleken is onder geestverwanten. Dan echter mag men zich gelukkig prij zen, wanneer er mannen beschikbaar zijn als De Gaay Fortman, gesierd met wijs heid en bedachtzaamheid, met humor en een hartelijke genegenheid jegens de goede zaak, bereid om het hunne te doen teneinde een ontstane breuk te herstel len. Voor henzelf valt te hopen, dat een beroep als dit niet te vaak behoeft te worden gedaan. De eerste die waardering verdient. Daarnaast is de enige die er wel bij ge varen heeft, Wim Kan geweest. Of zouden we moeten verwachten, dat ook de oppo sitie zal trachten, uit het gebeurde garen te spinnen? Tenzij de oppositie dood loopt op het onmiskenbare feit, dat tussen geestver wanten, die aanvankelijk verdeeld waren geraakt, dan toch maar de eenheid is hersteld kunnen worden. Wij hopen het. De breuk zelf is geheeld. Dat daarbij ge handeld is naar onze voorspellingen, ach ten wij voor onszelf geen verdienste. De weg, bij de oplossing bewandeld. was altezeer een gebodene. Men lokalisere, zo hebben wij aangeraden, het conflict. Dat is gebeurd. Het ware gemakkelijk geweest, allerlei zaken overhoop te halen. Het ware ook mogelijk geweest, dat men in het gebeurde aanleiding had gezien om ga ranties te bedingen, opdat niet te eniger tijd een nieuwe crisis kon ontstaan. Noch het een noch het ander is gebeurd, het conflict is beperkt gehouden. Voor een spoedige oplossing was dit onmiskenbaar bevorderlijk. Men herleide, zo hebben wij voorts ge adviseerd, het conflict tot het misver stand, dat het duidelijk is. Het misver stand namelijk over strekking en draag wijdte van de befaamde motie. Zij was door de Kamer bedoeld om aan de rege ring een wens kenbaar te maken. De Tegering gaf er een wijdere strek king aan, zij had beter kunnen afwachten wat de Kamer met haar begroting zou hebben gedaan: aannemen of verwerpen. De Kamer op haar beurt beging de fout dat zij, ook bij de gevolgen die de rege ring eraan wenste te geven, de motie liet doorgaan. Dank zij de informateur is de klok nu weer teruggedraaid tot od het fatale moment. Eenmaal het conflict gelokaliseerd en tot een misverstand herleid, kan, zo heb ben we geschreven, de ontslagaanvrage van het kabinet worden geweigerd.^ In deze zin is het ook geschied. De Koningin die in haar vakantieplannen is belem merd geworden heeft thans het kabi net in overweging gegeven, op zijn ont slagaanvrage terug te komen. Een ko ninklijk verzoek waaraan gaarne gevolg ls gegeven. De crisis is hiermede voorbij. Zo zij Iets goeds heett gebracht, is het, dat re gering en volksvertegenwoordiging aan de praat zijn geraakt Zeker, binnen de re gering werd wel gepraat en binnen^ de fracties ook, maar kennelijk te weinig tussen regering en fracties. In het bijzon der ook te weinig tussen geestverwanten. Hoe anders te verklaren, dat dit conflict, door ieder zonder uitzondering betreurd, kon ontstaan? Het was een conflict tussen geestver wanten, mannen van wie wij mogen aan nemen dat zij door één geest zijn bezield en dat zij ook geheel dezelfde sociale be wogenheid kennen. Ook van dit laatste gehoeft gelukkig geen zich het monopolie toe te kennen. Wat gebeurd is, heeft moe ten gelden als een bewijs, dat ook als het om 2500 huizen gaat een huis tegen zichzelf verdeeld kan zijn. Van harte ho pen wij. dat in de komende tijd datzelfde huis zich met even grote ijver zal benaar stigen om blijken af te leggen van eens gezindheid en harmonie. J>OVEN ENGELAND morgen het centrum diepe depressie, die in de afgelopen nacht ook in ons land de barometer snel heeft doen dalen. Er passeerden al enkele regengebieden, zodat er vanmorgen in het westen op tal van plaatsen weer 10 tot 15 mm regen werd gemeten. De aangevoerde lucht is zacht, zodat de temperatuur om de 7 a 8 graden schommelt. Morgen wordt het centrum van genoemde depressie boven de Noordzee even ten noorden van de Wadden verwacht. De regenkansen blij ven hierdoor groot en de wind, die mor- het midden van de week wat kouder gaat gen weer gaat toenemen, zal naar west worden, zit er echter nog geen vorst- tot noordwest draaien. Er gaat dan wat periode ln de lucht, waarvoor men ons koudere lucht binnenstromenwaarin de deze maand al bang had gemaakt, komende twee dagen enkele gure buien mogen worden verwacht. Hoewel het na Tendens dalend. De Bilt verwacht tot morgenavond: T7ERHEUGD over de oplossing van de kabinetscrisis is dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het Cen traal Comité van A.R. Kiesvereni gingen. Hij zei vanmorgen, dat in 's lands belang, de gevonden oplos sing de enige is, die de zaak weer recht zet. Hij handhaafde de aanspo ring, die hij op het jongste antirevo lutionaire partijconvent heeft geuit. con amore achter het kabinet- De Quay te stellen. „Ik heb altijd goede hoop", zei hij, sprekend over de toekomst RR.POL de chriselijk-historische Eerste-Ka- imerfractie, die zich enige tijd geleden heeft laten horen als voorstander var breed samengesteld kabinet, waarin socialisten zitting hebben, zei, hierover thans nog net zo te denken. In de huidige situatie met internationale spanningen, troebelen in Belgi, en rumoer om Nieuw- Guinea moet de Partij van de Arbeid niet al te lang buiten de regering blijven. „Nu een dergelijke brede oplossing thans niet mogelijk blijkt, ben ik wel bly. dat er snel weer een kabinet terug is. De uitdrukking, dat het kabinet „ge lijmd" moest worden, zegt echter wel Iets", aldus mr. Pollema. De c.h. fractie leider uitte ten slotte zijn bewondering het werk van prof. De Gaay Fort van enkele leden van dit kabinet kritisch heeft uitgelaten, zei, zeer heugd te zijn, dat men aan beide kanten nü grote wijsheid heeft getoond. Ove rigens heeft hij persoonlijk de indruk, dat inderdaad hier en daar in de provincie, ook in Zuid-Holland, wel emge onge bruikte bouwcapaciteit aanwezig is. Op de vraag of hij niet liever had ge zien. dat enkele zwakke ministers voor meer capabele bewindslieden hun zetels hadden ingeruild, antwoordde mr. Van Riel, dat het vreemd zou zijn, anderen weg te sturen, als over minister Van Aart sen ruzie ontstaat Hij legde er daarbij de nadruk op, mr. Van Aartsen steeds als een van de bekwaamste leden van dit kabinet te hebben beschouwd. T^NKELE uren voordat de kabinetscrisis een oplossing vond, heeft het a.r. Eerste-Kamerlid, prof. dr. I. A. D 1 e p e n- st, voor de NCRV-microfoon onver-, bloemd gezegd, hoe hy denkt over hen, die voor de crisis verantwoordeiyk waren. Het christeiyk-historisch staatsrecht hiermee bedoelde de hoogleraar het staatsrecht, zoals dat in de protestantse partijen wordt opgevat heeft door het gebeurde ernstige schade opgelopen. Zy, die braken, konden niet formeren en van ccn ethisch of zakelyk falen was bij het kabinet niets te bespeuren. Zy die antwoordelyk zijn voor de val var. kabinet dienen te breken met de beoefe naars van immorele staatkunde. Ook hebben zy enkele belangrijke fac toren veronachtzaamd. Zij hebben niet ge rekend met de reactie van het publiek, dat werd gechoqueerd door beelden van ernstig kijkende bewindslieden en lachen de Kamerleden. Het feit, dat men in fa milieverband naar Huis ten Bosch toog, wekte bepaald niet de indruk, dat het hier ging om een hoogst ernstige zaak. Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelyk matige wind tussen zuid en zuidwest. Later krachtige en aan de kust mogeiyk harde, naar noordwest ruimende wind. Kouder. ZON EN MAAN Zon op 8.48, onder 16.42. Maan op 19.33, Het nieuwjaarsweekeinde heeft in de Ver. Staten 379 slachtoffers geëist, waarvan al leen reeds 270 als gevolg van verkeers ongevallen. Drie jongens tussen zes en tien jaar zyn gisteren in Madrid door een trein dood gereden, terwyl zy by het Atochastation naar steenkool zochten. Twee broers van de slachtoffers bleven ongedeerd. Kardinaal Spelmann heeft premier Fidel Castro een behandeling in een zwakzin nigeninrichting op zyn kosten aangeboden. Hij deed het aanbod, nadat hem verteld was dat de Cubaanse regering kritiek op hem had geleverd, omdat hij 10.000 dollar had gegeven voor hulp aan Cubaanse vluchtelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1