Leidenaars waren erbij, toen Wim Kan het waagde Pifmanschool bij Veel gespaard de post Kaas en boter weer duurder In Den Haag was het betrekkelijk rustig Curatoren van Socrates streven naar akkoord Chr. kweekschool uit Leiden kampioen schoolvolleybal van Nederland NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1961 Gezellig en enthousiast publiek Ons* 'én Agenda voor Leiden e9 Maandag u Schuttersveld, 7.45 u. n.m.: Kerstboom verbranding. Terrein Churehill-laan bij Voorschoter- weg, 7.45 u. njn.: Kerstboomverbranding Gehoorzaal, 8.30 uur vjn.: Finale school- volleybaltoernooi; 8 30 uur v-m.; School- i tafeltennis. Dinsdag i Instituut voor Praeventieve Genees kunde, 4 uur: Installatie directeur P. C 1 Broekhoff In den vergulden Turk, 11 uur. Buiten gewone algemene vergadering van aan- cn I deelhouders Leidsche Wolspinnerij n.v ,e_ Oegstgeest, Endegeest, 2 30—5 uur. ■dt' Receptie A. Bogaards, chef de bureau en ir.hoofd afd. inkoop, t.g.v. 40-jarig jubileum. j Woensdag :n, Kerikzaal acad. ziekenhuis, 12.501.20 u.- :n- Middagipauzebijeenkomsl. Gebouw Prediker, Jan Vossensteeg, en 7.30 uur n.m.: Filmavond lyceïstenver- dc eniging Amicitia et Animo Junctl Donderdag ir. Foyer Gehoorzaal, 2 en 4 uur: K. en O- ze film voor de jeugd; De Sneeuwkoningin jj®van Leo Atamanov. Lakenhal, 2 uur: Ledenvergadering Kamer van Koophandel, j^" Volkshuis, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, kunstavond. Vrijdag Gansoordbrug, 3.30 uur; Officiële opening door wethouder Jongeleen. Restaurant Van der Heijden, 8 uur Ledenvergadering C.H.U., D .van der Kwaak over de politieke situatie. Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 id Grunnegerlaand, nijjoarsveziede. e_ Apotheken i- Geopend apotheek Reijst, Steenstraat r- 35, teL 20136. Films Casino (7 en 9.15 uur): Hotel de vrijge zel (14 jaar); 2 30 uur: Donald Duck en zijn vriendjes (alle leeftijden). 1 Lido (2.30, 7 en 9-15 uur); Zo zal je er een hebben (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.16 uur): Hier radio Luxemburg (alle leeftijden); 11, 12 en 1 it uur: Huwelijksreportage Koning Boude- ii wijn en Dona Fabiola. p Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Alles de lucht in (alle leeftijden), it Studio (250. 7 en 9-15 uur): True as a e turtle (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Nooit op zondag (ie jaarv r Tentoonstellingen s Rijksmuseum van Oudheden, Panorama n der prehistorie (tot 15 januari) n Hal academie, schilderijententoonstel- ling uit Britse Gemenebest (tot 10 jan i e Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot 't 23 januari). n Musea, instituten leeszalen e.«L Inlichtingen kantoor VVV., Steensti - lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. or zaterdag tot 1 uur Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen [T burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituu'. Rapenburg 2t t elke dag algemene studiezaal en uitl een- te bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academdsch-Historisch museum Rapen 0 burg 72. elke dag geopend van half 10 to' half L, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag /an 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer" Pest- 2 huislaan 7 elke dag geopend van 10—5 u 1 Pilgnmfathers-huisje Boisotkade 2. elke ■sl dag geopend van half 10 tot 12 en van e tot 4 uur i Rijksherbanum. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12 30 en var. 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12 30 en van 2 tot 4 uur L Jeugdbiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u g en zaterdag van 12 tot 4.30 u WIM KAN heeft een hekel aan te levisie, aan „kassie-kijken" zoals hij het noemt. En toch hebben tal van Leidenaars zijn vermaarde oudejaarsavondconférence niet al leen gehoord, maar zij hebben de grootmeester van de Nederlandse kleinkunst tijdens het houden van zijn „laatste-preek-van-het-jaar" ook nauwlettend kunnen gadeslaan. Het programma, waarnaar praktisch heel het land telkenjare luistert, werd namelijk in de Leidsche schouwburg op de band opgenomen en K. en O. had een deel van haar leden in de gelegen- heid gesteld als publiek te fungeren. Deze mensen hebben hun rol waardig vertolkt. Dat zult u inmiddels wel door de radio hebben gehoord. Wim Kan had daar trouwens op gerekend. „De Leidenaars zijn de prettigste toehoor- deze die ik ken. Nergens anders had ik zo'n opname met spiekbriefjes en wat dies meer zij aangedurfd", zo heeft hij Wie er geweest is, zal stellen, dat deze uitspraak van bescheidenheid getuigt en iensen-in-de-zaal teveel eer geeft. Want het was bepaald geen lastige op gave te lachen en te applaudisseren. Kan zo spits, zo vindingrijk, zo geestig, nen wel moest. Zelfs die Leidenaar vie hij zich een vorige keer zo had geërgerd omdat die man de hele avond geen spier vertrok, had nu een gezellige glimlach om de mond. Voorzitter H. de Wilde had bij het ie, tot 15 expositie over Ruanda Urundi. ida-gelijks geopend van 10 tot 5 uur). PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen DUITS - ENGELS FRANS - SPAANS INSCHRIJVING DAGELIJKS EmaLLIeerfabriek de IJssel; Door direc tie voorgestelde statutenwijziging na en kele door het ministerie van justitie en enige aandeelhouders voorgestelde wijzi gingen met algemene stemmen door deelhouders aangenomen; bestuur ge machtigd om binnen een jaar 1.025 000 gewone aandelen a pari uit te geven met voorkeur voor aandeelhouders, en tevens beursnotering aan te vragen. De vlag in top bij A. Mullens Een feestelijke dag was het zaterdag Dor de heer A. Mullens toen hij voor een klein aantal genodigden, onder wie de heer M. Weima, directeur van de markt en havendienst, de vlag kon hijsen om dat het hoogste punt van de „miniatuur wolkenkrabber" die aan de Steenstraat zal verrijzen bereikt werd. In dit gebouw, dat vijf verdiepingen telt. wordt op de begane grond een hy permoderne snackbar gebouwd. De eer ste étage zal worden gebruikt als woon ruimte, terwijl de andere étages als kan toorruimte dienst zullen doen. In maart hoopt de heer Mullens dit nieuwe pand te openen, dat vooral de fijnproevers een evenement zal den, daar de heer Mullens voorne is vele buitenlandse gerechten in Leiden ingang te doen vinden. Bij de Rijkspostspaarbank is in i960 f 912 miljoen ingelegd en f 717 min. te rugbetaald, zodat het spaaroverschot f 195 miljoen bedroeg en het totale te goed tezamen met f 74 min. bijgeschre- rente tot f 2638 min. opliep. In 1959 het spaaroverschot f 161,2 min., in 1958 t 128 min. In i960 werd f 385 min. langdurig be legd, waarvan f 95 min. in effecten en f 290 min. in onderhandse leningen. Van de f 385 min. ging f 286 min. naar de staat en de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, f 30 min. naar schoolvereni gingen en ziekenhuizen, f 50 min. naar het bedrijfsleven. In genoteerde aande- eind i960 f 5 min. belegd, in onroerend goed met inbegrip van plan nen in aanbouw f io min. Het aantal jeugdspaarovéreenkomsten is 112.000 met gemiddeld f 260 saldo. Het totaal aantal spaarrekeningen is 5.2 mil- (Van een medewerker) De beurs van Leeuwarden noteerde vorige week voor alle kaas 89 cent per kg hoger dan de voorgaande week. By goede handel werd het aanbod vrU vlot opgenomen. Er zijn voor deze sterke en wat onge wone prijsstijging aan het einde van het jaar verschillende redenen op te geven. Daar is eerst de vrij behoorlijke vraag in het binnenland en ook voor export, vooral naar West-Duitsland. Dan is daar de nog steeds teruglopende produktie. In de week tot 17 december lag de produk tie ca. 5 pet lager dan vorig jaar, terwijl ook de voorraad ca. 5 miljoen kg minder s. Door het optrekken van de prijzen gelijk de heffing op de uitvoer naar West-Duitsland, met ingang van zaterdag 31 december op nihil gesteld. De melkproduktie in de week tot 17 december was ca. 2 pet. lager dan voorgaande week en ca. 5 pet lager dan in de overeenkomstige week van vorig Er blijft een zekere schaarste boter bestaan. Dit komt tot uitdrukking in een verhoging van de prijs, die ditmaal geëffectueerd werd door een verlaging van de z.g. ompak-toeslag met 30 cent tot 6 en 8 cent per kg. Dit zou een prijsver hoging van 7% cent per pakje van 25( gram betekenen. De voorgaande week echter heeft het bedrijfsleven, vooruitlo pende op de thans door het produktschap getroffen maatregel, de prijs van de boter reeds met 12 cent verhoogd, zodat dit maal de verhoging beperkt kan blijven tot 18 cent per kg. Daardoor komt de prijs van verse boter voor de consument rond de f 1 per pakje van 250 gram te liggen. Koelhuisboter, die ook in prijs verhoogd werd, ligt daar ca. 12 cent be- In tussen gaat het V.I.B. weer koelhuis- boter afgeven. De toeslagen op de uitvoer werden zo danig aangepast aan de gewijzigde om standigheden in verband met het weg vallen van de omzetbelasting op boter per 1 januari, dat de feitelijke exportprijs onveranderd bleef. Skil (Nederland) n.v. te Breda opgericht (produktie, assemblage van en handel ir elektrische en mechanische werktuigen) kapitaal 1000 aandelen van 1000, ge plaatst cn volgestort in contanten 39S door Skil A G. te Zürich en l door J. W Sullfivan te Evenston (Illinois), die direc teur wordt. Vereniging Ned. Baksteenindustrie: Op 1 november aangesteld ir. G. J. Klompe, in het bijzonder voor externe contacten; directie bestaat thans uit G. J. Klompe en mr. C. A. Geurs, tevens secretaris blijft H. H. Engelsman. begin gezegd, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat het programma halver wege plotseling zou moeten worden onderbroken als er iets mis ging. Het was niet nodig. Kan liet zich niet van de wijs brengen door de wirwar van draden en door de vele microfoons. En als hij eens een keer zijn tekst niet kon vinden, zei hij gewoon: o, o, wacht even, ik ben m'n blaadje kwijt. Zo af en toe keek hij eens op zijn horloge, hoever de tijd al gevorderd 3, hij nam heel dikwijls een slok wijn zette zo nu en dan zijn bril op. Zijn vriend Wim lbo en zijn vrouw Corrie Vonk verleenden hem morele steun, de en in de zaal waren enthousiast, zongen de liedjes dapper mee en zorg- aan het eind van de voorstelling voor een spontane ovatie. uur later werd het allemaal her haald, om bij de montage voor de uit zending uit twee opnamen te kunnen C. Limburg vierde jubileum bij Oudheden Directie en personeel van het ryksmu- um van oudheden kwamen vanmorgen in de filmzaal bijeen voor de viering van het zilveren jubileum van de heer C. Limburg, die daar bediende is en wie de bewaking van de verzameling ener afdeling is toevertrouwd. De directeur, prof. dr. A. Klasens, her innerde in zijn felicitatietoespraak aan de moeihjke oorlogsjaren, de herinrichting de bevrijding en aan de vorige direc teuren, de heren Holwerda en Van Wijn gaarden, onder wie de heer Limburg heeft gewerkt Hij noemde de jubilaris rustige figuur, die onverstoorbaar, ge lijkmoedig zijn werk verricht die correct tegenover de bezoekers en collegiaal temidden van het personeel. Altijd is hij bereid mee te werken als er een beroep op hem Wordt gedaan. De directeur bood hem een gratificatie een geschenk van de directie aan. De heer D. Versloot sprak als voorzit- •r van de personeelscommissie. Hij be lichtte vooral de bescheidenheid en de hulpvaardigheid van de heer Limburg. Uit zijn toespraak bleek wel, dat de ju bilaris temidden van het personeel van luseum een geziene man is. Het ge schenk was een ets. Ook voerde de heer J. Montenberg het woord. Hij vertolkte de gevoelens van de collega's. En die waren even prettig als alle anderen. Het volleybalteam van de chris telijke kweekschool Leiden met de coach, gymnastiekleraar J. Bosch, dat in het zeer sterk be zette toernooi in Assen de eerste plaats veroverde. Vanavond op ttcee plaatsen Kerstboombrand in Leiden Zoals bekend zijn er in Lelden van avond twee grote kerstboomverbran dingen: op het Schuttersveld en het ter rein aan het eind van de Churchilllaan (bij de Voorschoterweg) ln Zuid-West. De verbrandingen zijn tussen kwart voor 8 en 8 uur. De vertrekpunten voor de verbranding op het Schuttersveld zijn het Kooipark. de Hoge Morsweg (bij Njord) en de Nachtegaallaan, die voor de andere verbranding de Kamerlingh Onneslaan (Petruskerk) en de Willem Klooslaan. Om 7.15 uur wordt vertrok ken. Rou(e van Kooipark af: Herensingel. Maresingel, Rijnsburgersingel, Schut- Route Hoge Morsweg: Morsweg. Mors singel. Rijnsburgersingel, Schuttersveld. Route Nachtegaallaan: Roodborst- straat. Lijsterstraat, Rijnsbnrgerweg, rotonde Stationsplein, verbindingsweg Schuttersveld. Route Kamerlingh Onneslaan, Lam- menschansweg, Kastan.jekade, spoorweg overgang. Zoeterwoudseweg. Vijf-mei brug, Vyf-rneilaan. Churchiil-Iaan. Route Willem Klooslaan: Boshuizer- kade. Boshuizerlaan, Vijf-meilaan. Chur- chill-Iaan. In verband met de verkeersveiligheid mogen op last van de politie alleen kerstbomen in de optochten worden mee genomen die door één kind kunnen worden vervoerd. Binnenbrandjes in Leiden Zaterdagochtend tegen twaalven ont stond brand op de zolderverdieping van een woning in de Joh. Verhulststraat te Leiden doordat een zesjarig jongetje met een brandende kaars speelde. De zolder brandde uit en een grote partij linnen goed en kleren ging eveneens in vlam men op. Buren blusten het vuur gedeel telijk en de brandweer zorgde voor de nablussing. Zo ging het ook met een brandje in een woning in de Evertsenstraat, waar kinderen een krant in brand hadden ge stoken. Het dressoir brandde uit en de binnenmuren werden door het vuur be schadigd. Dit brandje deed zich zondag ochtend om kwart voor 9 voor. Ten slotte sloeg in een perceel in de Mey van Streefkerkstraat zondagmiddag om 10 over half 4 de vlam in een pan met olie. Het verfwerk van de keuken werd beschadigd en de brandweer doofde het vuur. Inbraak bij C. Jamin te Leiden Zondagavond tussen kwart voor 7 en half 10 is ingebroken in het winkelpand .met bovenverdiepingen van C. Jamin op de hoek Steenstraat-2de Binnenvestgracht te Leiden. Alle kamers op de twee boven verdiepingen, die door verkoopsters wor den bewoond, werden overhoop gehaald. De inhoud van laden en kasten werd ge deeltelijk op de grond teruggevonden. Van een der bewoonsters wordt een geldkistje met f 300 ontvreemd, alsmede twee gouden oorbellen en twee spaar bankboekjes met een waarde van f 75 en f 12.50. Van een andere bewoonster werd een geldkistje met f 3 en van een derde een geldkistje met f 175 meegenomen als mede een doos met f 50. De daders zijn vermoedelijk binnenge komen via een naast de winkel gelegen onbewoonbaar verklaarde woning. Er werd gebruik gemaakt van een ladder en de inbrekers kwamen door een zolder- (Van een onzer verslaggevers) TTET GAAT te ver om te beweren, dat Den Haag waardig over de drem- -*--1 pel is gegaan, maar wel is het een feit, dat de jaarwisseling niet die ongeregeldheden heeft gebracht, waarvoor men op grond van de ervarin gen van voorgaande jaren had gevreesd. De waarschuwing van de politie, dat bij relletjes krachtig zou worden opgetreden, heeft kennelijk effect ge sorteerd. Een agent werd door een steen aan de borst getroffen en moest in het ziekenhuis worden behandeld, evenals drie of vier raddraaiers, die bij charges lichte verwondingen hadden opgelopen. Vier personen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen als slachtoffers van ongelukken, die met de ongeregeldheden niets hadden uit te staan. In totaal werden acht jongelui aangehouden. De schade aan het materiaal van de politie is beperkt gebleven tot twee lekke banden en wat deuken in bum pers en spatborden van enkele jeeps en Volkswagens. Twee politiewagens liepen enige schade op aan het dak, doordat z(j het mikpunt voor stenen vormden. Eén deuk ontdekten we in het dak van de Volkswagen, waarmee de hoofdcom missaris, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, door de onrustige buurten patrouilleerde. De deuk bevond zich vlak boven zijn zitplaats. De hoofdcommis saris stemde toe dat hij niet onte vreden was. Waterkanon Ook dit jaar is het befaamde wa terkanon in actie geweest, waarbij wel is gebleken, dat felle waterstra len effectieve middelen zijn om de mensen hun heil binnenshuis te doen zoeken. De „waterwerpers" behoefden echter niet op te treden bij grote vechtpartijen, want deze hebben zich nergens voorgedaan. Op vele punten rookten de gehelmde en met sabels gewapende agenten rustig een siga retje en verkwikten zij zich met kop pen koffie en oliebollen, hun door een meelevende burgerij aangeboden. Arrestaties Het Lorentzplein was evenwel een van de plaatsen, waar de politie genood zaakt werd een grote samenscholing uiteen te jagen. In de le v. d. Boschstraat ontstond een vechtpartij toen een dron ken jongeman een voorbijganger lastig ,r!oi wjj wH eearresteed evenal" een 16-jarige jongen in de Pasteurstraat, die vuu.werk naar een brandweerauto had gegooid en een 17-jarige jongeman op de Lenteweg, die agressief optrad bij een brandje. Op het Distelvinken plein werden vijf jongelui gearresteerd, die een sigarettenautomaat hadden open gebroken. Behalve van het loffelijke optreden van de politie moet melding worden ge maakt van het goede werk, dat het per soneel van de gemeentereinigingsdienst heeft verricht, met drie wagens heeft dit personeel veel brandbaar materiaal van de straat verwijderd, voordat het een prooi der „pyromanen" kon worden. De mannen van het gemeentelijk elek triciteitsbedrijf hebben zich zeer inge spannen om de straatverlichting bran dende te houden. Tal van straatlan taarns moesten het ontgelden. Ongelukken Ongelukken konden moeilijk uit blijven. Op de Veenkade werden twee mannen gewond bij een stoei partij in dronkenschap. Het pistool, Acht doden in 1960 Verkeer in Leiden werd onveiliger In het afgelopen jaar hadden in Lel den 2649 aanrijdingen plaats, tegen 2342 in 1959. In 2093 (1959: 1691) gevallen was er alleen materiële schade; 549 (ln 1959 616) aanrijdingen hadden lichamelijk letsel tot gevolg. Acht personen kwamen in 1960 door verkeersongelukken om het leven: in 1959 waa er één dode te be- dat een van hen bij zich droeg, ging af en trof een van de mannen (niet levensgevaarlijk) in de buik. Hij moest in het ziekenhuis worden op genomen. De ander moest worden be handeld voor een schotwond aan de linkerhand. Een 57-jarige loswerkman viel uit een portiek en moest met ernstig hoofdletsel naar een ziekenhuis worden vervoerd. Een 12-jarige jongen kreeg brandwon den aan het linker bovenbeen toen de rotjes in zijn broekzak explodeerden, terwijl een 15-jarig meisje waarschijn lijk het oog zal moeten missen dat door een rotje werd getroffen. De brandweer is dertien maal uitge rukt, doch nergens werd ernstige brand schade aangericht. Amsterdam: rustig De Amsterdamse brandweer heeft het tijdens de jaarwisseling zeer rustig ge had. Er moest een tiental keren worden uitgerukt voor kerstboom- en straat brandjes en het aantal baldadige alarme ringen bedroeg 17; dit is doorgaans veel meer in de oudejaarsnacht. De genees kundige dienst heeft eenmaal assisten tie moeten verlenen in verband met ver wondingen door vuurwerk, het betrof Tijdens het krachtdadig optreden van de politie in de vroege nieuwjaarsmor gen tegen jongelui, die zich aan straat schenderij schuldig maakten, zijn een paar jongelui gewond geraakt door klappen met de gummiknuppel. Ook in Rotterdam was het bij de jaarwisseling Binnen 24 uur van uw griep af! Fusie Kon. Zout en Ketjen De besturen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie en de Ko ninklijke Zwavelzuurfabrieken v.h. Ket jen delen mede dat zij besprekingen voeren over een nauwe samenwerking, waarbij beide opgaan in één houdster maatschappij en de aandelen verwisseld worden in die der houdstermij. Beoogd wordt bij de waardering nominaal f1000 Ketjen gelijk te stellen met f 1000 Kon- Zout. Daar nog geen definitief resultaat is verkregen, kan het nog enige tijd du ren. eer de aandeelhouders tastbare voor stellen ontvangen. Beide N.V.'s zullen zelfstandig het boekjaar 1960 afsluiten en een aandelen ruil zal ex-dividend-1960 geschieden. Kon. Zout wenst over 1960 15% divi dend in contanten plus 5% agiobonus in aandelen voorstellen, Ketjen 12% in con tanten. Over 1959 keerde Kon. Zout 15% contant uit en Ketjen 12% contant plus 2.5% jubileumdividend. Politie in Drachten gebruikte vuurwapen De viering van de jaarwisseling is in Friesland over het algemeen rustig ver lopen, slechts op enkele plaatsen ont stonden incidenten. In Drachten zag de politie, zich ge noodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Een 24-jarige jongeman werd daarbij door een revolverschot in de bovenarm getroffen. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Al voor het middernachtelijk uur had de politie in Drachten met behulp van gummiknuppels enkele charges moeten uitvoeren, na één uur begonnen de moei lijkheden eerst goed. Een groep jongeren raaktfc slaags met drie agenten, twee werden neergeslagen. De derde agent loste enkele waarschuwingsschoten, toen dit geen effect sorteerde, schoot hij een der aanvallers in de arm. Eerst toen keerde de rust in Drachten weer- curatoren in het faillissement der Ï.V. Socrates en van de dochter ondernemingen Interdus en Neodus, de heren mr. C. D. van Vliet en F. Haar- bosch hebben met machtiging van de rechter-commissaris in een circulaire aan alle schuldeisers voorgesteld een overeenkomst te sluiten met de Am- sterdamsche Bank als hypotheekhoud- ster van alle tot de boedels behorende onroerende goederen. Deze houdt o.a. in overdracht ln el- gendom van de A.B. van alle aan de bank verbonden roerende en onroeren de goederen, in mindering van de vor dering der A.B. op elk dezer vennoot schappen. Het meerdere dezer vorderingen met uitzondering van een door cessie verkregen vordering zal de A.B. dan niet ter verificatie aanmelden, en zij zal een mogelijk overschot in de boe dels storten. Wat er op 31 december 1963 nog niet geliquideerd zal zijn, wordt ge steld op taxatiewaarde. Zij verzoeken de crediteuren bezwaren schriftelijk voor te brengen. De verificatievergade ring is bepaald op 3 maart Het totaal der vordering is nog niet bekend doch wordt gesteld op ruim acht miljoen gulden. De heer Van Vliet deelde mede. dat hij een groot deel der vorderingen zal betwisten. De grootste schuldeiseres is de A.B. met ruim f 6 min. Daarnaast zijn Zwitserse en Duitse banken crediteuren. De Ne derlandse fiscus heeft een vordering van f 800.000 ingediend. Curatoren is gebleken dat de direc- Gevestigde en vertrokken personen In de treek van 22 t/m 28 december IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: M H van Doorn—Dekker en fam. Mod dermanstraat 49; K J J Boers en fam. chef dieselmonteur. Utr Veer 19; H Tegelaar en fam. machinist. Roodborststraat 11; C H A Schonk en fam. leraar techn school. Lam- menschansweg 90; H d Groot en fam, m- ployé ptr mij. Rijnsburgerweg 18; P C de Groot en fam. terreinknecht, Suriname- DE het volleybaltoernooi te Assen, kampioen te worden, is vervuld. Maar zover was, moest er nog heel hard worden gevochten, en hebben de supporters van de kweekschool vaak hun hart vastgehouden of alles wel goed zon aflopen. Zater dagmorgen begonnen de kwekelingen met gel(jk te spelen tegen het christelijk ly ceum uit Hoogeveen, om vervolgens te winnen van de christelijke kweekschool uit Den Haag. Toen volgde de belangrijke wedstrijd tegen het gymnasium uit Assen. De jongens van dit team spelen allen in de hoofdklasse vereniging Sues en hadden evenveel sets gewonnen als V.L.A.K. Het werd een gelijkopgaande strijd met de kweekschool iets in de meerderheid. De Leidenaren stonden zelfs met 127 voor. Sues echter had een machtige eindsprint en won met 1513. In de tweede set scoorde Bas Leurink. die een spiertje in zijn arm had gescheurd en daarom niet zijn be kende keiharde smashes kon afvuren, acht punten met zijn service. Sues was duidelijk aangeslagen en verloor deze set met 156. Door dit resultaat werd V.L.A.K. eerste in zijn poule met Sues op de tweede plaats. Deze teams kwamen in de finalepoule. Hierin moest V.L.A.K. eerst uitkomen tegen het christelijk lyceum uit Delft. Dit werd een slechte wedstrijd, waarbij vooral aan Leidse zijde ontzettend werd geknoeid. Het was dan ook niet te ver wonderen dat de kweekschool deze strijd met 2--0 verloor. Hierna kwam „de kweek" weer uit tegen Sues, maar nu had zij haar oude vorm weer te pakken. Prachtig spelend werd Sues in de eerste set met 156 weggevaagd. In de tweede set een gelijkopgaande strijd, die Sues met 1816 won. In de derde set bouwde „de kweek" al spoedig een 113 voor sprong op, maar Sues haalde tot 119 op. Toen drukte VXiA.K. door en won met 1511, waardoor de finale bereikt werd die tegen de kweekschool uit De venter moest worden eespeeld. Finale Er ontstond een opwindende strijd waarbij hel talrijke publiek geheel mee leefde. De kweekschool speelde een wed strijd zoals ze nog nooit gespeeld heeft. Alle spelers kwamen tot grote hoogte. Opvallend waren de prachtige smashes van Piet van Duivenbode en Hans Bouw man en de harde molenwieken van laatst, genoemde en Piet Guyt. Maar tegelijk met hen moeten ook Bas Leurink, Bert van Leu9den, die veel uitgekookte bal letjes gaf en Henk Eikerbout. die goede set ups gaf, worden genoemd. De eerste set werd met 157 gewon- 15—12 won het de tweede set, waardoor de stand op 11 kwam. De spanning was tastbaar. De derde set werd zo mogelijk nog opwindender. De score bleef steeds in evenwicht, maar „de kweek" drukte door en won met 1614. In de vierde set werd Deventer over klast Het hoge tempo kon het niet meer bijhouden en ze verloor met 152. Hierdoor kwam de stand op 31 voor de christelijke kweekschool uit Leiden. Met dit resultaat kan zij zich school kampioen van Nederland noemen 's Avonds was er een groot bal, waar op de burgemeester van Assen. mr. P. P. Agter, de prijzen uitreikte. Dit gigantische toernooi is nu afge lopen. Alles heeft men in het werk ge steld om het te doen slagen. Aan de publiciteit is veel gedaan, zo heeft de N.C.R.V. er twee keer aandacht aan geschonken voor de radio, hetgeen A.V.R.O's jeugdomroep Minjon in de komende week nog zal doen. Vandaag zijn alle 500 deelnemers, die uit alle delen van het land kwamen, nadr huis teruggekeerd. Ieder zal echter een pret tige herinnering aan Assen behouden, niet alleen aan het toernooi, maar ook aan de vriendelijke ontvangst by diverse huisgezinnen waar de deelnemers wer den ondergebracht. Zoeterwoudseweg WO: H E C Dommisse. Groenhoven straat 10: J C TegelaarSlraa. Brikstrui 1J C Tegelaar. Veüing- kadc 43; W M TjjsSen. Montgomerystraat 4; T H Dreef—Vroomen. Valeriusstraat 136; rijksambter 12; A T steeg 15, A N Lngeneeger, Vreewijkstraat 8; A M Pfljfer, Vreewijkstraat 8; H J de Bijl] Nachenius. Rijn en Schiekade 111; C P Nix. Oude Rijn 152; R Rijnbende—van Kep- pel. dameskapster. Hogewoerd 21; P J Iden- burg. Boerhaavelaan 21; J W J Brands. Rijnsburgerweg 14; C W van Hoorn, Witte Rozenstraat 26; D J Blom. varensgezel. Bos. huizerkade 35; E C van Venetië, Maurits- UIT LEIDEN VERTROKKEN: G F van Bot, straat 28 Voorschi A Favier en farr. geest, Warmonderweg 56; J de Boi fam. Terrum lmck- Kempenstraat 35; insteeg lil Oegst- socn 37; F Pi. Barcndrecht. Lekstraat 8; A H Boon van Ostade en fam Moddermanstraat 55 Ge leen. Boerhaavestraat 1)1; A Griede en fam Cora Schuytlaan 1664 Hoogezand—Sappe- senlaan 3: A de Heer Leidschendam. Damlaa Van Vollenhovenpleln tesselaan 53; M C Rijnbeek Nagtegaalden Brok Zoeterw singel 78; itweg 306a; J Visser ab llgg a/d Wassenaar. Rijkssti Oost ringdijk; J J Gelder RIJ nsburg. "40 Rheden Gld. Stationsplein 4; F Pr Be Rijnsburgerweg 150 Rheden Gld. trixlaan 8; C van Duijvcnbode. Wltti Katw(jk. Parkl! Singel 27 Katwijk. Parklaan 331; M T van Koldamvan Dongen Scholtenstraat 4 Veendam, Beneden Oosterdlep 4; J Plantenga Rapenburg 79 "s-Gravenhage. v Hoeylaan 19; D C Zwaan Vliet 37 Leiderdorp. Hoogmade- seweg 12; C P de Reus Haagweg 56 Suriname; E A Eggermont Rijnsburgerweg 10 Rijs wijk ZH. Julianastraat 9; M E in 't Hout Rijnsburgerweg 10 's-Gravenhage. Velpse- siraat 35; P C Sandijck Rijnsburgerweg 10 Gouda. De la Reyweg 40; E van der Vel- Rijnsburgerweg 10 "s-Gravenhage. Mo len slootstraa 38 Koudekerk s M J Hüsges—v; Amerika; P J 46 Amerika; I straat 19 Hilveri Griffioen Alexa Meppelweg 379; 'd Rijn. Pr Irenestraat 20: t der Lubbe Kruisstraat 2 Geuze Joh de Wittstraat M Nagtegaal Roodborst- im. Wolveniaan 213; M J J 20 's-Gravenhage, Amstcl, Populierenlijn 275- teur van Socrates Nic. Den Besten een gefingeerde balans heeft overgelegd met f 30 miljoen als actief en f 20 mil joen passief. Den Besten betoogde dat Socrates aan onroerende goederen alleen reeds f 24 min, activa bezat, waarvan f 9 min. onroerende goederen der N.V.'a Amstelstein en Lico, doch volgens mr. Van Vliet is gebleken dat Socrates slechts een optie had op deze N.V.'s doch geen aandelen. Het resterend ac tief is voor ruim de helft overgewaar deerd, zodat ten slotte slechts f 7 min. Socrates-activa in onroerende goe deren zou overblijven. Verkoop bracht verlies De tot nog toe gehouden openbare veilingen uit de failliete boedel van Socrates hebben f 2,3 miljoen opgebracht. Er waren 6 veilingen. Die van 69 flats te Venlo leverde f 680.000 op tegen een taxatie van f 1,5 miljoen. De 27 etage woningen, winkels en cafés in Amster dam leverden behoorlijke bedragen op, doch de verkoop van het gedemonteerde cineramatheater bracht slechts f 35.000 binnen tegen een taxatie van f 60.000 en een koopprijs van f 228.000. De steen fabriek te Hengelo ging voor f 889.000 terwijl de taxatie f 200.000 hoger was. Ook werd een woning te Bnssum geveild. Op 19 januari wordt de laatste vel ling gehouden, die van de loodsen, waar in het gedemonteerde cineramatheater werd opgeslagen. Hierbij zai het voor lopig blijven. Het „rijke" bezit van Socrates zal, als de overeenkomst tot stand komt. aan de A.B. worden overgedragen. De Heilige Daad „Ik heb nooit ro'n uitgebreide en zo'n ingewikkelde affaire meegemaakt", ver telde mr. J. F. Hartsuiker, officier van justitie te Amsterdam, die belast is met het onderzoek inzake Socrates en de Heilige Daad. Het valt nog niet te zeggen hoe lang het onderzoek zal duren wegens de talrijke facetten, de buitenlandse wisseltransacties en de vertakkingen. Mr. Hartsuiker, rechter-commissaris, mej. mr. J. H. Kroeze, een rijksaccoun tant. diens assistenten, hoofdinspecteur H. Molenkamp en vijf rechercheurs zijn dag aan dag aan het werk. Een balans is nog moeilijk te maken. Men weet ook nog niet welke verrassingen er nog wach ten, aldus de officier. Verhoor De heer T Hoving, gewezen onder directeur van de A.B. en de Goudse za kenman H. E. Wijsma Jr.. oud-directeur van de N.V. Overbeek, zijn uit hun cel in het hoofdbureau van politie te Am sterdam gisteren naar het paleis van jus titie gebracht, waar zij langdurig wer den verhoord door mej. mr. Kroeze, en zijn daarna voor zes dagen naar het huis van bewaring gebracht. De eerste wordt verdacht van verduis tering in dienstbetrekking ten voordele van de N.V. Socrates, de tweede van valsheid in geschrifte. De eerste werd gearresteerd op ver klaringen van twee directieleden der A.B. prof dr. J. R. M. v. d. Brink en mr. C. A. Klaasse. Hij heeft toegegeven dat hij op enkele punten zijn bevoegdheden heeft overschreden bij de kredietver lening aan Socrates en had niet beseft dat hij zich schuldig maakte aan ver duistering. toen hij doorging met geven van garanties en kredieten nadat da hoofddirectie hem had opgedragen de kredietkraan dicht te draaien. Hij ver klaart geen persoonlijk voordeel daarbij te hebben genoten en blijft van mening, dat bij normale afwikkeling geen verlies behoeft te worden geleden. Ook de re laties en transacties van de heer Hoving in vroeger jaren worden onderzocht. De heer Wijsma geeft toe te hebben geknoeid met het voorlopig verkoop contract van een perceel in Hengelo, dat voor f 80.000 gekocht was en in het con tract valselijk gewaardeerd werd voor f 500.000. Beide verdachten hebben ten voll* vertrouwd op Den Besten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3