lacht A P.T.T.-ambtenaar nam giften aan (ruim f 2000) Iv|!i Liever Hollandse cel dan vreemdelingenlegioen Wel kolenbezorging in flats in Zwolle Communisten terug in raadscommissies Gratificatie P.T.T. Omroepverenigingen geven verklarende brochure uit Heroïne-zaak gesloten Wederhoor ETHERGOLVEN ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 Dam-i-raag 40 Probleem van J. H. H. Scheyen te Kerkrade i Scheyen die al zeer veel problemen n motieven op zijn naam heeft staan ergast ons hier op een probleem raaraan een slotmotief is verbonden an Leo Springer. Een kort maar pit- ig eindspel dat wij bij de oplossing leknopt zullen aangeven, kan men jet „aangebreid" noemen. Schaak-vraag 40 De probleemstelling van J. W. Ie !omte was: wit: Kh6, Tb8, Lh8. Zwart: [a2, pi a3. Mat in acht zetten door: Kh6g7, Ka2—al; 2. Kg7—f8, Kal— 2; 3. Kf6eü, Ka2—al; 4. Ke5—d4, Cala2; 5. Kd4—c3, Ka2—al; 6. Ks3 rc2ï, Kal—a2; 7. Lh8—b2, a3xb2; I. Tb8a8 mat. Keert men het bord 180 graden om, dan is de oplossing: 1. Tglg7+, Kh7 I. Ka3b4, hflh5; 3. Kb4—c5, h5—h4; 4. Kc5—d8, h4—h3; 5. Kd6— e7, h3h2; 6. Ke7—f7, h2—hlD; 7. Tg7git» Kh8h7; 8. Tglxhl mat. Bridge De oplossing van het 6 schoppen- gpel van gisteren is als volgt: Zuid neemt in slag 1 met ruitenboer en speelt troef 2 na. Oost speelt de 4, Zuid legt schoppen 7. Vervolgens incasseert Zuid schop- senaas- heer (in Noord 2 klaveren nég) en speelt ruitenaas en ruiten- rrouw, welke in de dummy met de leer wordt overgenomen. We zien dan iet volgende spelbeeld: C H 10 9 9 - 8 5 4 0 B 10 7 8 Zwart: 4, 7, 10, 13, 14, 18, 19, 23. Wit: 15, 22, 24, 29, 30, 32, 34, 35, 49. O 8 7 0 i Z I H «f. H V B 9 C A V O AJ Jit Noord wordt nu ruiten 8 gespeeld, 'roeft Oost laag of hoog in, dan heeft Zuid een gewonnen spel. Goed tegen- ipel voor Oost is echter: harten af gooien. Zuid gooit een klaveren af, naakt klaveraas, hartenaas, gaat met ïartenheer naar tafel en speelt de laat ste ruiten. Wat Oost ook doet, Zuid Verliest slechts 1 slag in troef en maakt het contract. Speelt U de verschillende mogelijk- leden welke Oost ter beschikking staan eens na; het is de moeite waardI Jack Diamond. Oplossing vorige puzzel 1. Gennep-alm. |2. opaal-iris. 8. r.o.-mg-anker. 4. dd-een-tere. 5. een-Ld-Alem. 6. Losser-eek. 7. stoter-een. 8. et-Son-Alda. 8. Kos-pd-step. Vert: 1. gordel-sek. 2. epode-Otto. 3. namens-Oss. 4. nagel-stop. 5. eland-eend. 6. pint-Arras. 7. Arkel-eelt. 8. Lier-ee-Ede. 9. M.S.-rem- knap. Deserteurs door politie ontvangen Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. metselspecie, 4. Euro peaan, 7. mannelijk befoep, 10. ver voermiddel, 12 zijtak Rhóne, 14. tel woord (duits), 15. het noodsein (afk.), 17. niet dicht opeen staande, 18. ge bod, 20. gem. in N. Brab., 21. oude Ne- derl. zilvermunt, 22. grove, wollen stof, 24. uitgestorven vogelsoort, 26. telwoord (Eng.), 27. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 29. zijtak Donau, 31. meisjesnaam, 33. vloerbedekking, 35. stad in Spanje, 36. slim, 37. gem. in Gelderl. Vert.: 1. hoofd (Fr), 2. vertegen woordiger, 3. de geest van de rijstcul tuur (Java), 4. vervoermiddel, 5. een maal, 6. kleur, 8. meisjesnaam, 9. vor dering, 11. gewaagd, 13. overschot, 16. Zweeds Oostzee-eiland, 19. vogel, 20. boom, 23. kleur, 25. bergketen op de grens van Europa en Azië, 26. eiland van Estland, 27. meisjesnaam, 28. bijb. figuur, 30. zeeëngte tussen Seeland en Zweden, 32. gem. in N. Brab. 34. gem. m Gelderl. Twee Nederlandse jongens, die enkele weken geleden uit het Franse vreemde lingenlegioen deserteerden, kwamen gis teravond met het K.L.M.-toestel uit Tunis aan. Voor de jongste waren er dolgeluk kige ouders, die de verloren zoon huilend in de armen sloten; voor de oudste geen ouders of familieleden, alleen mannen van de Koninklijke Marechaussee, die hem duchtig aan de tand voelden. Terwijl de jongste, de 22-jarige dokwerker N. van H„ de ouderjaarsavond ln de ouder lijke woning in Oosterhout viert, zit de 31-jarige autohandelaar J. B. D. uit Den Haag eenzaam in een cel van het Haagse hoofdbureau van politie. Maar dat wist hij toen hij ontsnapte en daarbij zijn leven riskeerde: „Liever m'n straf uitzitten in Nederland dan blij ven in de hel van het legioen", zei hij gisteravond. Hij heeft eerder in de gevangenis ge zeten. Een tweede keer wilde hij wijzer zijn: met zakken vol verduisterd geld, verkregen door heling en verkoop van gehuurde auto's, verdween hij begin 1958 naar Parijs. Hij werd toen gezocht door de recherche van Den Haag en van Rot terdam. De rechtbank in Den Haag had bovendien zijn onmiddellijke aanhouding en opsluiting bevolen. In Parijs ging hij aan de zwier. Daar na kwam de min of meer gebruikelijke aanmelding bij het vreemdelingenle gioen. Twee jaar diende hij onder zoals hij zelf zei mensonwaardige om standigheden. Toen pas volgde zijn ge slaagde ontsnappingspoging. ONTSNAPT Die poging ondernam hij. geheel los van die van de jeugdige dokwerker uit Oosterhout. Die was op zijn 20e jaar kwaad weggelopen van het ouderlijke huis en had bij het legioen onderdak gezocht. Dat kreeg hij, maar reeds na de opleiding van een half jaar kreeg hij spijt van zijn onbezonnenheid en trachtte hij te ontvluchten. Hij werd gepakt en streng gestraft. Twee jaar lang onderwierp hij zich gedwee aan de discipline en vocht hij tegen de F.L.N. Begin december zag hij een nieuwe kans. Met twee Duitsers en een Italiaan waagde hij de sprong door het niemands land naar Tunis. Een van de Duitsers gaf er op het laatste moment de brui aan Beide Nederlandse deserteurs kregen in Tunis een zgn. Laisser Passer van de Ne derlandse consul-generaal in Tunis. De ouders van de jonge dokwerker moesten eerst het geld voor de overtocht van hun verloren zoon overmaken. Zij hebben het graag gedaan, die twee bejaarde mensen, die gistermorgen al Het personeel van de Zwolse brand stof fenihande la ren, dat had besloten na 1 januari 1961 in flats geen kolen meer te bezorgen op etages hoger dan de eerste, is alsnog tot een compromis ge komen met de werkgevers. Het voorstel van de brandstoffenhandelarendat door het personeel van de hand was gewezen, is thans na hernieuwd overleg tussen bedde partijen aanvaard. Het compromis-voorstel luidde: regel matig een beroep op de klanten te doen zoveel mogelijk de kolenberging ln de kelder te maken; de kolen te leveren in papieren halfmuds zakken; in nieuw te bouwen flats de kolen alleen in de kel der te bergen. De werkgevers zullen trachten landelijk een oplossing te be werkstelligen. Zij verzoeken het perso neel de bonden van het probleem op de hoogte te stellen, wanneer mechanische hulpmiddelen voor de bezorging van ko len in flats in de handel komen, zullen deze door de Zwolse handel zo spoedig mogelijk worden aangeschaft. vroeg op Schiphol waren en die tot laat ln de avond moesten wachten op het KL M toestel, dat met een aanzienlijke vertraging arriveerde. De beide deserteurs hebben door hun dienstneming in het legioen hun Neder landse nationaliteit verloren. Op Schip hol werd een tijdelijke verblijfsvergun ning verstrekt. Zij zullen nog een lange, moeilijke weg moeten gaan om hun na tionaliteit te herkrijgen. Ongewenste gevangene ln de gevangenis van Yolo In California zit al acht jaar de 67- jarige Fred Block omdat hij toei- gert aan zyn gewezen vrouw ali mentatie te betalen. Liever blijf ik de rest van mijn leven gevan gene", heeft hij verzekerd. De provinciale overheid vindt dat pee» zonnig vooruitzicht. Zü heeft becijferddat Block de gemeen schap al zo'n 11.000 dollar heeft gekost en heeft nu de rechter ver zocht Block op vrije voeten te stel len „in het belang van de belas tingbetalers". Het ziet er naar u*it dat ln het begin van het nieuwe jaar de communistische leden van de Amsterdamse gemeen!e- raad zullen terugkeren in de commis sies van bijstand. Met 21 tegen 18 stem men besloot de raad gisteravond op voorstel van B. en W. alle raadscom missies met één lid uit te breiden. In d hierdoor ontstane vacatures in be doelde commissies zul'len dan de eerst volgende vergadering in het nieuwe jaar de communistische raadsleden wor den benoemd. De raad ma a kite met deze beslissing een besluit ongedaan dat in 1955 wer, genomen, nadat de raad in grote mee-- derheid had uitgesproken dat de c munistische raadsleden niet meer het vertrouwen van de raad hadden gevolg van hun aandeel in de staking van het gemeentepersoneel (de zoge naamde tramstaking) in dat jaar. aantallen leden van de onderscheidene commissies werden toen met één ver minderd en de communisten werden gewaerd. Evenals het vorig jaar zal ook over 1960 aan het lagere en middelbare P.T.T.- personeel een gratificatie worden toe gekend op basis van het bij de PTT bestaande stelsel van personeelsbeoor deling. De regeling heeft dit jaar enige wijziging ondergaan en komt thans neer op een gratificatie van rond een week loon voor degenen die „goed" zijn be oordeeld en van rond twee weken loon voor die als „uitstekend" zijn gekwali ficeerd. Deze beloningen zullen in de loop van januari worden uitbetaald. Op verzoek van de betrokken or ganisaties van werkgevers en werkne mers heeft de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid deelne ming in het bedrijfspensioenfonds voor de kleine metaalnijverheid per 1 januari 1981 verplicht gesteld voor de manlijke werknemers van 18 tot 65 jaar in de diamantindustrie. Ogenblikkelijk rukten brand weer en ambulance gisteren uit om hulp te verlenen na het neerstorten van de Beechcraft van de Rijksluchtvaartschool op Eelde. Alleen de 20-jarige leerling-vlieger M. J. W. Stcis- sen uit' Maastricht had nog hulp nodig. De 28-jarige wegen wachter H. Schut uit Haren kon hem nog uit het brandende toe stel redden. De andere inzitten den kwamen om het leven. Dit waren de 39-jarige instructeur vlieger H. Schnitger uit Haar lem. de 23-jarige leerling S. C. Alberda uit Santpoort en de 20- jarige leerling F. W. A. L. van Staat uit Arnhem. "fN afwachting van de televisie-nota welke de staatssecretarissen van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van economische zaken waarschijnlijk spoedig aan het parlement ter bespreking zullen aan bieden en welke aanleiding zal geven tot debatten in de Kamers over het al dan niet invoeren van commerciële televisie c.q. reclame in de televisie, heeft de Federatie van Omroepverenigingen een brochure doen verschijnen. Het onderzoek ln de heroïnehandel gedreven 'door een complot in Tilburg en Breda, wordt door de justitie als af gesloten beschouwd. Van de acht ver dachten, die werden aangehouden door de politie te Tilburg en Breda, bevinden zich nog vijf personen in voorarrest in het huis van bewaring in Breda. Op 9 en 10 december werden in Til burg en Breda zeven personen aange houden onder verdenking van handel in heroine. Vast kwam te staan dat de heroïne in Rotterdam was gekocht. Van wie is echter door de politie niet achter haald. Bij het onderzoek bleek ook, dat er verdovende middelen naar Belgte zijn gesmokkeld- Maar over de omvang daar van is weinig komen vast te staan. Tijdens het onderzoek werd nog een achtste verdachte, een taxi-chauffeur uit Breda, aangehouden, wiens aandeel ech ter dermate twijfelachtig was, dat hij spoedig werd losgelaten. Van de zeven andere verdachten zijn twee personen op vrije voeten gesteld. Verscheidene verdachten hebben volgens de politie de draagwijdte van hun handelingen niet voldoende beseft. Het hele complot droeg een sterk amateuristisch karakter, zo deelde de politie mode. In de loop van januari zullen de ver dachten zich voor de rechtbank in Breda moeten verantwoorden. In deze brochure, die op fraai papier royaal en typografisch wélverzorgd is uitgegeven onder de titel „Commercie en televisie" geeft de federatie voorna melijk het woord aan Engelse autori teiten en journalisten, die bezwaren te gen de opzet cn de programma's van de Britse commerciële televisie (ITA) hebben gepubliceerd. Deze citaten spre ken voor zichzelf en daarom hebben de samenstellers er slechts weinig com mentaar aan toegevoegd. Men koos expres Britse zlenswU*en, omdat er in Nederland bjj het spre ken over de wenselijkheid van com merciële televisie nogal eens wordt geschermd met het Engelse voor beeld. Dat de federatie alleen het „anti" en niet mede het „pro" vermeldt, moge verantwoord worden door haar eigen opvattingen, die zij in deze brochure nog eens uitspreekt: „Wij achten commerciële televisie in een land. waar regeren meer betekent dan het volgen van de gemakkelijke weg of zelfs het opwekken van massa behoeften die met de geestelijke en mo rele vooruitgang van ons volk niets te maken hebben, een verwerpelijke zaak". In haar voorwoord op de brochure zegt de federatie nog eens duidelijk, dat „reclame in de televisie" en „com merciële televisie" twee geheel ver schillen de zaken zijn: bij reclame televisie (zoals men die bij de ITA in Engeland kent) worden televisiepro gramma's bekostigd uit de opbrengst der reclameboodschappen en bij re- lame in de televisie (in Duitsland en Italië toegepast) wordt aan reclame een aantal minuten zendtijd toegewezen, los van het uit kijkgelden betaalde pro gramma. In Nederland staat de OTEM het eerste systeem voor, de „Groep van 47" (dag- en weekbladen) het tweede. Er wordt dan in het voorwoord op gewezen, dat bij commerciële televisie een zakelijke instelling de verantwoor delijkheid krijgt voor programma's, waarvan het voornaamste doel is, de massa naar het toestel te lokken. Dit nu achten de omroepverenigingen „een verwerpelijke zaak". En het voor woord gaat verder: „Dat deze volko men en overtuigde afwijzing van com merciële televisie niet teruggebracht kan worden tot wat de voorstanders daarvan „het handhaven van een mo nopolie" noemen, maar berust op de ken nis van wat elders gebeurt cn gebeurd is, hopen wij in de volgende bladzijden aan te tonen. Wij willen ons daarbij con centreren op wat ons het belangrijkste goed van een volk lijkt: zijn geestelijke gezondheid en het gezamenlijk streven naar een moreel, cultureel en sociaal hoger levensniveau. Deze wat zware woorden hebben niets met een verve lende samenleving te maken; de ver strooiing vormt er een onmisbaar on derdeel van". En aan het slot van de inleiding le zen we: „Sommigen zullen ons tegen werpen: „hebt gij. omroepverenigingen en NTS van de televisie in Nederland dan al zoiets voortreffelijks gemaakt, dat iedere Nederlander in de handen TWAALF MAANDEN (2 V.W.) GEËIST Wegens het meermalen als ambtenaar aannemen van giften van zakenlieden om in strijd met zU" plicht te handelen heeft de officier van justitie by de Am sterdamse rechtbank gisteren tegen de Inmiddels ontslagen 47-jarige P.T.T - ambtenaar O. P. H. van S. uit de hoofd stad twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest, geëist. Verdachte die een blanco strafblad heeft en sedert 1929 in dienst was bij de P.T.T., bekende. Hij had in 1958 toen hij werkzaam was op de afdeling inklaring op net Centraal Station op Invoer-aangifte- formuilieren voor postpakketten met Zwitserse tfbrloges zowel de waarde als de verschuldigde kosten te laag inge vuld. Voor zijn medewerking ontving hij giften van de geadresseerden. Er en hem twee gevallen ten laste ge legd. Volgens verdachte had hij op de ze wijze 2 k 3.000 gulden ontvangen. De officier van justitie zei echter, dat er volgens de ambtenaar van de fiscale opsporingsdienst op deze wijze een 10.000 gulden aan rechten was ontdoken waarvan v. S. de helft zou hebben „ver diend". Verdachte had het geld gebruikt voor luxe-uitgaven van zijn gezin. Zijn vrouw was min of meer permanent ziekelijk. Hij had zich een tweedehands auto aangeschaft en twee keer met zijn gezin een reis naar de Riviera gemaakt. Over de afdeling waar Van S. ge werkt had zei de president, mr, J. Co* nlnck Liefsting: „Er hebben toestanden geheerst, die alles te wensen overlieten cn de leiding heeft bepaald hier en daar gefaald. Bepaalde klanten geno ten een voorkeurbehandeling en lieten de zaak aan verdachte over omdat er te „matsen" viel" De officier van justitie zei voorts o.m. dat de verificateurs der douane slecht hebben gecontroleerd en klakkeloos hun parafen hebben gezet op de formulie ren, die verdachte klaar maakte. De douanebeambten hebben geen enkel voordeel gehad van deze handelingen van verdachte, aldus de officier. De raadsman wees op de ziekelijke toestand van verdachtes vrouw. Hij voerde aan dat v, S. gepoogd heeft van de bewuste afdeling weg te komen en solliciteerde voor loketdienst. In de loop der jaren had iedereen op de afdeling inklaring zijn eigen klanten gekregen hetgeen, aldus pleiter, natuurlijk fout was. De douane gaf zijn fiat zonder enige controle. Tenslotte verzocht nij een uiterste clementie te betrachten bij de strafoplegging. Uitspraak vrijdag 13 januari. „Dat wil ik juist niet". Mijn lichaam was koud als steen en mijn benen trilden, maar het kwam niet van de poolkou. „Ons binden en hier laten liggen, is het niet? Waarom vertelde hij ons over de treilers, over een positie, over de onderzee boot en over wat niet meer? Ik zal het jullie zeg gen. Omdat hij zich veilig genoeg voelt, omdat hij besloten heeft dat niemand van ons lang ge noeg zal leven om het verder te vertellen". Met mijn ogen strak op de revolver van Smallwood gevestigd ratelden de woorden als kogels uit een machinegeweer over mijn lippen. Ik wilde de passagiers overtuigd hebben voordat het te laat zou zijn. „Smallwood weet dat Hillcrest hier vanmiddag zal zijn. Mochten we dan nog leven ja, natuurlijk vertellen we dan welke koers Smallwood volgt, hoe groot zijn snelheid is en waar hij van plan is heen te gaan. Binnen een uur zou de Kangalakgletsjer al afgezet zijn, binnen een uur zouden er bommenwerpers bo ven de tractor cirkelen om Smallwood en zijn vriend van de ijskap te vagen. Ons binden? Ja wel maar daarna zullen we als honden neer- gesohoten worden, als vleugellamme vogels lie ver die hulpeloos over het ijs huppen!" Ik zag, dat ik hen overtuigd had en voor de volle hon derd procent. Ik bemerkte dat vooral aan de loop van Smallwoods revolver die zich langzaam en aarzelend wat naar beneden richtte. „Ik heb u onderschat, dokter Mason", gaf hij zachtjes toe, terwijl er iin zijn stem geen spoor van woede viel te bespeuren. „U was bijna de pijp uit geweest, weet u dat?" „Wat geven vijf minuten eerder of later?" vroeg ik. Smallwood knikte afwezig en vermoe delijk was hij al een andere oplossing aan het uitwerken. „Jijonmenselijk monster!" De stem van senator Brewster trilde van woede of angst, misschien van beide. „Dus je wilde ons binden en afmaken alsalsHij kon de juiste woorden niet vinden en fluisterde: „Je bent gek, Smallwood, je bent ongeneeslijk gek", zonder einde door ALLISTAIR MACLEAN „Niet in het minst", zei Zagero rustig. „Niét gek, alleen maar slecht, maar soms is het moei lijk er een verschil in te zien. Ben je een ander plan en schema aan het bedenken, Smallwood?" „Jawel. Zoals dokter Mason al zei: we kunnen ons in een paar seconden niet van jullie allen ontdoen die tijd zouden we alleen al nodig hebben om één van jifllie in het donker te zoe ken en te ontdekken". Hij duidde met het hoofd op de transportslee en sloeg zijn kraag op tegen de sneeuw en de snijdende wind. „Het lijkt me beter dat jullie maar een stukje met ons mee rijden". We reden met hen mee cn het werden de lang ste vijftig kilometer die ik ooit gereden heb Het duurde negen uren waaraan geen einde scheen te komen, De afstand was betrekkelijk kort, maar het leek weken in beslag te nemen gedeeltelijk kwam het door de sastrugi, ge deeltelijk door de grote plekken zachte sneeuw, maar vooral door het weer dat slechter en slech ter werd. De windsnelheid was vijftig kilometer per uur geworden en de aanwakkerende storm voerde een verblindende muur van sneeuw en ijs met zich mee die hoewel we hem achter hadden het ontzettend moeilijk maakte de tractor te besturen. Met uitzondering van Small wood waren de omstandigheden voor ons alle maal bijna niet meer te verdragen en was het zo koud geweest als vierentwintig uur geleden, dan had ongetwijfeld niemand de tocht over leefd. Als Smallwood of Corazzini achter het stuur gezeten zou hebben en een van hen op de honde slee om te navigeren, was er misschien nog kans geweest hen te overmeesteren of om op zijn minst te hebben kunnen ontsnappen. Smallwood gaf ons die kans echter helemaal niet. Corazzini reed achter elkaar door. Hij had de koptelefoons van de radiopeiler op en dit maakte navigatie door middel van een kompas volkomen overbo dig. Smallwood zat achter in de tractorcabine, met zijn revolver onbeweeglijk gericht op het groepje kleumende mensen op de transportslee niet meer dan drie meter achter de tractor. Toen dc sneeuw al te verblindend voor hem werd, liet Smallwood de tractor stoppen en mon teerde hij de schijnwerper in de tractorcabine, wat hem een dubbel voordeel verschafte: het lioht maakte ons zelfs in de striemende sneeuw waarneembaar, zodat niemand van ons kans kreeg ongemerkt van de slee te springen en verder verblindde het ons, met het gevolg dat we niet konden zien wat Smallwood deed en of hij ons wel dan niet in het oog hield. Af en toe was het om gek te worden. Als voorzorgs maatregel liet hij bovendien Margaret en Helene in de cabine klimmen en bond hij hun handen de beide vrouwen vormden zijn garantie dat we ons goed zouden gedragen. Met zijn achten bleven we op de slee over. Theodoor Mahler en Marie LeGarde lagen in het midden aan elke kant van hen zaten er drie van de rest van het gezelschap. Onmiddellijk nadat we waren vertrokken en wat beschutting hadden gevonden onder een dekzeil tikte Jackstraw me op de schouder en liet hij me iets zien. „De portefeuille van Corazzini" zei hij zacht, hoewel hij bij het geloei van de motor en het ge raas van de wind gemakkelijk geschreeuwd zou kunnen hebben. „Het ding viel uit zijn zak toen Zagero hem neersloeg. Hij zag het niet, maar ik wel ik ging erop zitten toen we van Small wood in de sneeuw moesten". (Wordt vervolgd) moet klappen en hoera roepen?" Wij zullen op die vraag niets anders ant woorden dan dat wij zelf nog maar bij tijd en wijle in de handen klappen en helemaal niet hoera roepen. Wij be seffen terdege dat wij in een periode van opbouw, van tasten, van soms mis grijpen, van soms slagen en in ieder geval van enorm hard werken en stre ven naar vooruitgang verkeren. In de ze periode van stormachtige ontwikke ling van de televisie moeten mensen geoefend, opgeleid worden, talenten worden ontwikkeld, systemen bestu deerd. Dit gaat nooit zonder vallen en opstaan ook niet bij ons". In haar conclusie, die de brochure besluit, laat de federatie van omroep verenigingen het aan de lezers over, deze zelf te trekken. En zij zou allen die straks hebben te beslissen over het al dan niet toelaten van comm,erciële televisie in Nederland willen aanraden Aldous Huxley's publikatie „Brave New World Revisited" te lezen. Enkele aanhalingen hieruit vormen het slot van de brochure: „Lichamelijk en geestelijk is ieder van ons enig in zijn soort. Iedere vorm van cultuur die, in het be lang van de doeltreffendheid of uit naam van een politiek of religieus dogma de individuele mens tracht te standaardiseren, doet daarmee de biologische aard van de mens ge weld aan. De mens is niet als een automaat geschapen en als hij er een wordt, dan is de grondslag voor de geestelijke gezondheid vernie tigd." V.P.R.O. met nieuwe medische reeks De VPRO begint maandag 2 januari as. met een nieuwe reeks medische televisie-uitzendingen. De arts A. C. van Swol noemt dit eerste program ma „Ziek zijn. beter worden" en zijn bedoeling is, hierin en in de op deze uitzending volgende programma's een serie nuttige en interessante wen ken te geven op medisch gebied. Zijn wenken zullen uiteraard geen „medische adviezen" zijn, maar popu laire wenken van algemene aard, die toch nuttig kunnen zijn in het gezin. Commentaar* TkM AAKTEN we in ons commentaar op het VARA.televisie gesprek over Sartre's toneelstuk „De duivel en God" de opmerking dat juister is wan neer de opponerende leden van de Rotterdamse gemeenteraad nu ook ge legenheid kregen hun mening voor de camera's te zeggen, gisteravond heeft de AVRO er voor gezorgd dat dit in- derdaad kon gebeuren Het onder- houd, dat Nico van Vliet voor zijn kroniek „Flits" met enkele raadsleden had, was trouwens al op film vast gelegd en wel op donderdag 22 decem ber jl„ direct na de opvoering in Rotterdam. Aanleiding hiertoe was de (later ingetrokken) motie, welke mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom in een voorafgaande gemeenteraadsvergade- ring had ingediend en waarin stelling werd genomen tegen de strekking van het stuk. In de motie werd gevraagd, voor de opvoering hiervan „geen ge- meenle-eigendommen beschikbaar te stellen" en niet, zoals Nico van Vliet opmerkte, „de opvoering te verbis- den Afgezien van deze verkeerde inter- pretatie van de motie slaagde Nico t'an Vliet er ook nauwelijks in, ob jectiviteit voor te wenden tijdens de behandeling van het onderwerp en in zijn slotbeschouwing liet hy die ook haastig varen. Een fout temeerdie zijn overigens zo goede presentatie van het programma toch wel schaadde. Enkele gemeenteraadsleden kregen gelegenheid, hun zienswijze over „de toelaatbaarheid" van het stuk voor de camera's mee te delen en onder hen was natuurlijk mevrouw Diemer. Lindeboom. „In dit stuk gaat het niet over God en Jezus Christus", ver. klaarde zij, „maar om een zelf-gepro- jecteerde god. Godsdienst en het goede worden tot karikatuur gemaakt en de mens wordt in volkomen duisternis achtergelaten". Andere raadsleden onder wie leden van r.k. en v.v.d.-fracties, hadden an dere meningen, zij noemden het stuk een steun voor hen die worstelen met het geloof. Ook het oordeel van Robert de Vries, directeur van Toneelgroep Theater en tevens de hoofdrolspeler werd gevraagd Deze verklaarde era- stip dat hij juist uit diep-religieus gevoel het stuk op het repertoire had genomen in de mening, dat het vele zoekenden ten goede zou kunnen ko men. Flits" bestond verder o.m. uit een instructieve waarschuwing tegen ge varen in huis, waardoor ongelukken kunnen ontstaan. Een juiste en nut- tige waarschuwing als men weet, dat in ons land jaarlijks 400 kleine kinde ren door ongelukken het leven ver- liezen. Tot besluit van de uitzending had Jan Brusse in Parijs een erg aardig, zij het wat oppervlakkig gesprek met drie in Frankrijk wonende Nederlan. ders: een bejaarde boer, een vrouwe lijke arts en een piepjong danseresje. Een typisch gevarieerd groepje, dat het maar over één ding eens werd, namelijk dat Parijs geen lichtzinnige stad is, al maken de buitenlanders dat er van. iawond 9 In het over het geheel vrolijk ge- gehouden programma van de KRO kunt u om 8 uur luisteren naar Andre Meurs en Herbert Joeks „op zoek naar de man van het jaar". Tussen 9 en 10.30 uur spelen (op de plaat) be roemde buitenlandse orkesten werken van Beethoven. Tschaikowsky en Dvorak cn na het nieuws komt dan om 10 40 uur een Oudejaars-Tierelan- tijnenprogramma ln de ether, met een muzikale wedstrijd tussen leden van het Ned. Elftal. Om 11.40 uur begint het jaarafscheid met orgelspel, ge volgd door gebed en Te Deum en na 12 uur spreekt de voorzitter van de KRO zijn nieuwjaarsoverdenking uit. waarna wat muziek wordt gemaakt. Om 0 30 uur spreekt de voorzitter van de NCRV over „Dit weet ik". De NCRV blijft dan met semi-klassieke muziek in de ether tot 1.30 uur en besloten wordt met een uitvoering van de Klok-symfonie van Haydn, alles op de plaat. De VPRO zendt om 7.30 uur een kerkdienst uit, welke gehouden wordt in de Rem. kerk te Rotterdam. Dr. J. F. van Royen leidt de dienst. Om 8.45 uur spreekt dr. E. D. Spelberg. De VARA komt om 9 uur in de lucht met een uur Oudejaarsoverpeln- zingen door Wim Kan en vult daar na het programma tot 11.45 uur met lichte muziek. Om 12 uur kondigt de klokslag van de Dom in Straatsburg de jaarwisseling aan. Direct daarna houdt mr. J. W. A. Burger zijn Nieuw jaarstoespraak. Om 0.30 uur is de beurt aan de AVRO. Ook hier wordt begonnen met een korte toespraak Hoor de voorzitter jhr Th Röell. Daarna tot 2 uur vrolijke muziek. uÈI<èis/'$ïé. vond Om half negen begint het televisie programma, om beurten verzorgd door NCRV en NTS. De NCRV geeft eerst een half uur cabaret, daarna zendt de NTS het buitenlands jaar overzicht uit tot 9.35 uur. Vervolgens komt de NCRV terug met twee korte films en om 10 uur is er een schert sende herinnering aan het afgelopen jaar. Tot besluit van het NCRV-pro- gramma van 10 10-11.05 uur de mu sical „Zwaan kleef aan". De NTS zendt, dan een half uur binnenlands jaaroverzicht uit en daarna verzorgt dr. H. Bonger de meditatie tot 12 uur (telerecording). Tussen 1215 en 1 u. is er nog een vrolijk Nieuwjaarspro- gramma van de NTS. Programma voor morgen ZONDAG 1 JANUARI 19«i Hilversum I, 402 m. 746 ko/». AVRO: 0.30 Toespraak 0 32—2.00 Gram. VARA: 8.00 Nws 8.18 Geluikwenaen van zeevaren- don en gram 9 20 Gram 9.45 Geeetelijik leven, lezing. VPRO: lO.Oo V d Jeugd. IK/OR: 10.30 Ned Henv kerkdienst 11.30 Vragertbeantw. VPRO: 11+5 Ber uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. Ais In termezzo: spnrtspiegel 13 00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, praatje 13.17 Me- ded of gram 13.20 Vera progr v d sold 14.00 Bookbcepr 14.20 Kamerkoor 14.36 To neel beschouwing 14.50 Viool en piano 15.15 Radiiophilhanm orflc en soliet 16.10 Dans- muz 1640 sportrevue VPRO: 17.00 Nieuw jaarstoespraak 17.15 Kamerkoor en orgel. VARA: 17.30 Arous milt 17.50 Nwb en sport J ou rn 18.30 Nieuwjaarswensen 18 40 Cabaret 10.10 verandert de tijd verandert de mensklankbeeld. AVRO: 20,00 Nw» 20 05 Lichte imiz 20.35 Het is nog geen: pomnpom-pempon Ihoorspel 31.20 Eine Nacht Jn Venedig. operette (gr) 22.00 Gram 22.30 Nws 22 45 Aet 2*1.00 Zang en piano 23.15 Sportuitsl 23 20 New York railing 23.25 Met de Franse «lag 23.98 24.00 Nws. Hilversum It, 20B m. 1007 kc/». NCRV- 0.30 Dit weet Ut, toespraak 0.402.00 Gram a.Oo Nw* 8.16 Geestelijke liederen 8 30 Morgenwtjding 9.15 Orgrlronr. KRO 9 30 Nws 9 45 Gram 9®5 Hoogmis 11.30 Gram 150 Harpredtal 12.45 Gram 12.30 Lichte mus 12 55 De kerk ziijt Gil, lezing 13 00 Nws 13.05 Do hand aan de pioen, lezing 13.10 De Watfders. hoorspel 13.30 Striikork 13.50 Gram 14.00 V d kind 14.30 Nieuwjaanstoal 16.00 Gram 16.25 Voetlba'- uitsl 30 Vespers. IKOR 17.00 V d Jeugd 17 i R Gemeentezang door de Jeugd 17.43 Mention, lezing. 18.00 Hot gel alen schip, lezingen 18 30 Nieuwjaarsreceptie. NCRV: 19 00 Nws uit de kerken 19.05 Samenzang i9.30 Weg pn werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19 45 Nws 20.00 Cabaret 20.30 Promenade- onk en sol 21.20 Leeuw met verlof, hoor spel 32 25 Bookbespr 22.30 Nws 22 40 Avondgebed 22.55 Radiiephilharm ortc 23.35 Fluit en plano 23.95—24.00 Nws. Televisiepro gr. RIKIK: 1100 H. Mis te Rome. NTS: Eurovisie- 12CI5 Nieuwjaars- conc te Wenen ±43.30 Pauze 1.1.40 Gez progr van AVRO. KRO. VARA en VPRO: Int <akiispri™gwedstr ie Garmlseh-Parten- kir-dhen. NTS: 19.00 Herh Jaarnverz van het Journ. VARA: 20.00 Aet 20.:o Mu zikaal progr 20.35 Po! lezing 2105 PoW- tleifitm 21.30 Interview. Gez. Progr. van AVRO. KRO, VARA en VPRO 22 00 Sport in Beeld. Programma voor maandag MAANDAG 2 JANUARI 1967 Hilversum I, 402 m. 746 ke/s. AVRO; 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram R 00 Nws R 15 Gram 9.00 Gym v d oudere luisteraars 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9 35 Wa- terst 9 40 Morgenwijd tng 10.00 Gram 11.00 Filharm ork 11.45 Voordracht 12.0o Zang- recital 12.30 Land- en tuinhoiAvmeded 12 33 Voor ons platteland, lezing 12.43 Orgel spel '3.00 Nws 13.13 Medetf en gram 13 29 Beursber 13.30 Lichte rmiz 14.Oo Gram 14 30 Mem 14.60 Voordracht 15.03 Gram 16 45 V d Jeugd 17 05 V d padvinders 17.20 V d Jeugd 17.50 Milit convm. 18 Oo Nws 18.15 FoMt lening 16.23 Pro- menade-ork en sopraan 19 00 Pianorecital 19 25 Muzlk lezing 19.45 V d Jeugd 20 00 Nws 20.05 Gevar progr 22 30 Nws. beurs- ber van New York en meded 22.46 Journ 23.00 Gram 23.56—21 00 Nw». Hilversum II. 298 m. 1007 kc/«. NCRV 7 00 Nws en SOS-hcr 7 10 Gram 7 30 Een woord voor de dag 7 40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radtokrant 8.35 Gram 9 Oo V d zieken 9 35 Gram 9.40 V d vrouw 10 10 Gram 10 15 Theologische etherleergang 11.00 Flu It en plano 11.30 Vijf tegen ^Cn, wedstr 12.05 Gram 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinbnuwmeded 12.33 Lichte nvuz 12.53 Gram of aet "3 00 Nws 13.15 Lichte muz 13.46 Gram 1130 Gevar progr 15 30 Gram 16 00 pllbelover denking 16.30 strijkkwartet i7.on v d kleuters 17.15 V d jeugd ;7 30 Gram 17 40 Beursher 17 43 Regeringsultz- Toespraken door Zijne Exc. mr dr R H Pos, gevol machtigd minister van Suriname en ZtJ- ne Ere. W F H Lampe. gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen. 18 Oo Orgelspel 18.30 Gram 19 00 Nws en weerhor 19.10 Op de man af, praatje 19.48 Gram 19.30 Rad'lokirant 19.50 Omr ork (om ±20.1520 .35 Wereld in wordirvg en nood, lezing) 22.00 Pari overz 32.15 Gram 22.30 NWs 22.40 Avonctoverdcnkir.g 22.55 BoeWbespr 23.05 Muzikale lezing 23.40 Het Evangelie in Esperanto 23.65 24 00 Nws. Televisiepro gr. NTS 20 00 Journaal en weeroverr. VPRO 20.20 Filmdocumentaire 20.30 Medische rubriek 21.00. Oude films 21.25 Cabaretprogr. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4c HJn) Maandag 2 Januari 196; van 10—20 uur: I Wolfgang Amadcus Mozart Concert rondo voor plano en orkest in d gr.t. KV 382. Ingrtd Haeblcr, piano: Pro Muslca Orkest, Wenen oiv. Paul Walter; II. Lud- wig van Beethoven Ouverture Egmont in f kl.t. op. 84, Residentie-Orkest olv. Willem van Otterloo. III. Franz Schubert: 5 Duitse Dansen met 7 trio's cn coda, Orkest van de Weense Staatsopcra olv Franz Litschaucr. IV. Ludwig Spohr: Fan tasie op. 35, Nlcanor Zabaleta, harp. V. Sir Edward Blgar: Dreamchildren op. 43 nr. 1 en 2, PhUharmonlsch Orkest van Londen olv. Sir Adrian Boult. VI. Ralph Vaughan Williams: Fantasia on a theme Th>mas TaUis, Pittsburg Symphonie Or kest olv. Wil ld am Steinberg. VU. Karo. Szymanowakl: Notturno op. 28 nr. 1, Jo hanna Martzy, viool; Jean Antonietti, pia. no. Vin. Paul Dukas- 1'Apprenti sorcier, Rias Symiphonde Orkest. Berlijn olv Fe- renc Fricsay. IX. Maurice Ravel: Intro duction et Allegro, Nicanor Zabaleta, harp:; Symphonie Orkest van Radio Ber lijn olv Fer-enc Fricsay. X. Manuel d« Faila Nachten in de tuinen van Spanje, In hct Generahfe Allegretto tranquiMo e misterioao, Dans uit de verte Allegretto giusto. In de tuinen van de Sierra de Cordoba, Tempo vivo. Margrit Weber, piano. Symphonie Orkest van Radio Ber lin olv. Ferenc Fricsay,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7