Belgische niet voor regering geweld zwicht Ta eea (xJüJnte Ky, RODE INVASIE LAOS IN Invloed van kleuren ,Het werk van communisten Een zeemansvrouw vertelt TOCH IS HET ZO! s DRINKWATER EN FLUOR De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft een commissie Ingesteld, die de voorlichting over fluordering van drinkwater zal coördineren. Ook de technische voorlichting aan waterleidingbedrijven en gemeenten valt onder deze commissie Voorzitter is prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de volksgezondheid. PREMIEGRENS A.O.W. De verhoging van de premiegrens voor A O W. betekent voor werknemers met een premieplichtig inkomen boven 7450 gulden per jaar een beduidende premieverhoging zonder dat daar een evenredige verhoging van hun pensioen aanspraken krachtens de a.o.w. tegenover staat. Dit schrijven de drie bonden voor beambten in een adres aan de staatssecretaris van sociale zaken en volks gezondheid. Volgens de bonden betalen de werknemers wier salaris tegen de loon grens ligt toch al de hoogste premies voor de diverse sociale verzekerings wetten. Hier komt nog bij, dat de verhoging van de uitkering krachtens de a.o.w. voor d?ze categorie in vele gevallen voor een groot deel wordt opgeslokt door de verrekening van de a.o.w.-uitkering met die der ondernemingspensioen fondsen. Degenen, die juist boven de loongrens vallen, hebben nog het nadeel, dat zij zich naast de hogere a.o.w.-premie, geplaatst zien voor de hoge extra lasten der eigen ziektekosten, zowel premie als de lasten van niet te verze keren risico's. In het adres wordt gesteld, dat het alleszins redelijk is dat de hogere pre mie, welke zij vanaf 1 januari moeten opbrengen, gecompenseerd wordt door een verplichte bijslag op hun salaris. GESCHEURDE JAGERS Op het hoofddek van enige onderzeebootjagers zijn door te hoge span ningen scheurtjes ontstaan. Hoewel deze scheurtjes geen gevaar voor deze schepen opleveren, wordt herstel noodzakelijk geacht. De jagers werden blijkens de mededeling van de marinevoorlichtingsdienst destijds zo licht mogelijk geconstrueerd. VACATURE-HOFSTRA Nu mr. R. van den Bergh, wethouder van Amsterdam, niet in aanmerking wenst te komen om de vacature-Hof?tra (arb.) in de Tweede Kamer te ver vullen, komt in aanmerking de heer S. Schagen te Beemster, lid van de Pro vinciale Staten van Noordholland. De heer Schagen zal een benoemdverkla- ring aanvaarden. BERGEN OP ZOOM GROTER Om Bergen op Zoom een mogelijkheid tot uitbreiding te geven heeft mi nister Toxopeus de Tweede Kamer voorgesteld de grens tussen Bergen op Zoom en Halsteren te wijzigen. Indien de Tweede Kamer daarmee instemt zullen een deel van de wijk De Poort en de buurtschap Noodgeest van Hal steren worden losgemaakt en aan Bergen op Zoom worden toegevoegd. Hal steren krijgt daarvoor als compensatie de terreinen van de psychiatrische in richting Vrederust. Wat de inwoners betreft raakt Halsteren tweeduizend inwoners aan Bergen op Zoom kwijt, terwijl ongeveer 1050 personen naar Halsteren overgaan. HAARLEMMERLIEDE BLIJFT Minister Toxopeus heeft het wetsontwerp tot toevoeging van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de gemeenten Haarlem en Haarlemmer meer ingetrokken. Zoals men weet heeft de Tweede Kamer enige weken geleden het beslis sende artikel uit dit wetsontwerp verworpen, zodat de minister om schorsing van het overleg heeft verzocht De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude blijft thans bestaan. Wel zal t.z.t. een wetsontwerp worden ingediend, waardoor een deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan Haarlem wordt toegevoegd, echter zonder daarbij de zelfstandigheid van Haarlemmerliede en Spaarnwoude te tasten. Premier verklaart De regering v,an premier prins Boun Oum heeft van haar inlich tingendienst berichten ontvangen, dat zeven goed-gewapende batal jons uit communistisch Noord- Vietnam het Noordoosten van Laos zijn binnengedrongen en aan vallen doen op de grensplaats Nonget. De aanvallers worden ge steund door artillerie. In een speciaal communiqué van de premier wordt gezegd, dat Laos zich het recht voorbehoudt een beroep te doen op bevriende landen om zijn grensgebied te verdedigen indien; de vijand geen einde maakt aan zijn flagrante agressie. De eerste reactie van westerse waar nemers te Vientiane was verbazing over de mogelijke consequenties van het communiqué. Westerse militaire deskundigen zeiden, dat er de laatste twee tot drie weken onbevestigende berichten de ronde gedaan hebben volgens welke vier en mogelijk vijf Vietminh-bataljons in de bergen in het noordoostelijke Laotische grensgebied met Noord-Vietnam opereerden. De inlichtingenrapporten van de commandant van het tweede militaire gebied zijn ten gevolge van de slechte verbindingen tot dusverre niet altijd volkomen correct geweest, zo zeggen bevoegde waarnemers. Radio-Hanoi heeft al een tegen spraak van de berichten over de in vasie omgeroepen. Nonget ligt in de provincie Xiengk- houng in Laos. 170 km ten zuid-westen van Loeang Prabang. Het dorp ligt aan een verkeersweg naar Vinh en is en spoorweg- en handelscentrum. Alle beschikbare reserves zijn naai de bedreigde provincie gezonden, aldus hét communiqué. Vijftig inzittenden van een autobus zijn omgekomen toen het voertuig in de Ind'iscbe staat Bihar, ongeveer 350 km ten noordwesten van Calcutta, over de kop sloeg en in brand geraakte. Geen van de passagiers slaagde erin de brandende bus te verlaten. Soebandrio wil zware Sowjet-wapens kopen De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft gisteren te Rome met Sowjet-diplomaten de bij zonderheden besproken van een over eenkomst over de levering van wa pens, die Indonesië de komende week te Moskou tot stand hoopt te brengen. De minister deelde mede, dat hij naar Kopenhagen zal vertrekken. Hij was voornemens daar te blijven tot maandag a.s. en alsdan door tè vliegen naar Moskou. Voor zijn vertrek uit Djakarta had Soebandrio gezegd, dat Indonesië hoopt op krediet zware wapens van de Sow- jetunie te kunnen kopen. Hij verklaarde, dat Indonesië die wa pens nodig had om zijn verdediging te versterken wegens wat hij een provoce rende militaire versterking van Neder land in het betwiste West-Irian noemde. Soebandrio zeide dat Indonesië zich om zware wapens tot de Sowjetunie wendde, omdat het deze niet van de V.S. of andere westelijke mogendheden had kunnen krijgen. Natuurrampen schaden industriële produktie Droogte, overstromingen en andere natuurrampen hebben blijkens een be richt in het Chinese Volksdagblad, het voornaamste orgaan van de Chinese communistische partij, niet alleen enor me schade toegebracht aan de land- bouwproduktie. maar ook de andere secioren van het economische leven met inbegrip van de zware industrie sterk beinvloed. Stormen en overstromingen in het noordoosten en het noorden v^n China hebben produktieverliezen veroor zaakt in de kolenindustrie cn de ijzer en staalindustrie. De rampen maakten een herverdeling van arbeidskrachten noodzakelijk en dit had tot gevolg, dat de kleinere ondernemingen en de bouw nijverheid hun produktiedoelen moesten verlagen. Ondanks de rampen verwacht China evenwel, dat de produktiedoèlen van de voornaamste sectoren der zware industrie met inbegrip van de staalin dustrie zullen worden bereikt. Een van Denemarkens oudste kunstschatten, een „zonnewa gen" met paard uit het laat- hronzen tijdperk, is door een jonge man om vrij vage redenen vernield. De dader mengde zich tussen het publiek in het Deense Nationale Museum te Kopenha gen en wierp plotseling een zware hamer dwars door de vitrine, waar het waardevolle kleinood stond opgesteld. Ex perts verwachten het beeldje nog wel te kunnen restaureren. Jacht op moordenaar van Brenda Nash Detectives van Scotland Yard hebben gisteren geprobeerd, de verdachte van de moord op de padvindster Brenda Nash in verband te brengen met de ver krachting van een ander meisje, dat er levend is afgekomen. De verdachte, een 40-jarige fabrieks arbeider en vader van twee kinderen zit opgesloten op het politiebureau van de voorstad Twickenham. Hij is woens dagavond bij het uitgaan van de fabriek waar hij werkt, gearresteerd. De 12-jarige Brenda is op 28 oktober, toen zij van een bijeenkomst van pad- vindsters naar haar woning in Heston, Middelsex, terugkeerde, verdwenen. Haar lijk werd op 11 december by Ya- teley Common, in het naburige Hamps hire gevonden, verborgen onder strui- Detectives geloven, dat Brenda in de handen is gevallen, van dezelfde man, die in dezelfde omgeving op 9 septem ber een meisje in zijn auto heeft ge lokt, haar heeft misbruikt en haar later in een straat uit de wagen heeft ge gooid. Dit slachtoffer beschreef haar aan rander als iemand met een stervormig littek enop zijn linker wang; zij kon de politie ook een goed signalement van zijn auto geven met inbegrip van fabri kaat en model. Persconferentie premier Eyskens De Belgische regering heeft be sloten tot nieuwe maatregelen om de arbeidsvrijheid te garanderen. Op een persconferentie deelde prof. Eyskens mede, dat weliswaar het aantal stakers terugloopt, doch dat het aantal gewelddaden steeds toeneemt. Hij zei daarbij te betwij felen, dat de staking een „spontane volksbeweging" was en noemde de actie „door communisten geïnspi reerd". Met grote nadruk verklaar de de Belgische premier verder, dat de regering niet voor de sta kingen zou capituleren. „Het land kan en mag niet aan de rand van de afgrond worden gebracht door een wet, die nog niet eens door het parlement is goedgekeurd", zei hij. Inmiddels heeft koning Boudewijn zijn besprekingen op het paleis te La ken voortgezet. Nadat donderdagavond minister-president Eyskens in audiën tie was ontvangen, voerden in de loop van gisteren de voorzitters van het parlement en de leiders van de drie nationale partijen besprekingen in het paleis, waarbij de rij werd geopend door de voorzitter van de socialistische partij, Collard. Minister-president Eyskens legde er overigens de nadruk op, dat de koning „zonder goedkeuring van de regering geen standpunt kan innemen, dat po litieke gevolgen heeft", hieraan toe voegend, „niet te weten of de terug keer van koning Boudewijn naar Brus sel kan bijdragen tot het herstel de normale toestand". ONVERANDERD Het stakingsbeeld bleef ook vrijdag in België vrijwel onveranderd. De re gering is er in geslaagd in zes van de negen provincies de elektriciteitsvoor ziening aan de industrie te hervatten, waardoor naar verwacht wordt het aanta 1 onvrijwillige werklozen aan zienlijk zal dalen. Uit vele plaatsen kwamen berichten over krachtiger optreden van stakings- posten tegen werkwilligen en steeds meer wordt ook melding gemaakt van het optreden van de ordediensten hiertegen. In een suikerfabriek bij Luik kwam het tot een treffen tussen 200 stakers en 150 werkwilligen, die elkaar met stenen te lijf gingen. De commandant van de afdeling rijkswacht, die hier tussenbeide kwam, raakte ernstig gewond. Ook in Ver- viers deden zich weer botsingen voor. Ruiten van een fabriek en van een postkantoor werden ingegooid. Een brievenbesteller werd door stakers overvallen en gewond. De rijkswacht maakte hier gebruik van traangas- bommen en een waterkanon om de orde te herstellen. In Luik wisten de stakers een groot aantal kranten te bemachtigen, die per trein uit Brussel waren aangekomen. Zij werden op straat verbrand. In Ant werpen stelden stakers een aantal trams buiten werking door de beugels te vernielen. SABOTAGE Overal in België worden ook ver dere sabotagedaden aan spoorlijnen en wegen gemeld. Hoewel het wegver keer desondanks vrijwel overal nor maal is, is er nog steeds een uitzonde ring voor de Boranage. Een 25-tal we- Beroep van Moboetoe op Hammarskjoeld De Kongolese stafchef, kolonel Moboetoe, heeft Hammarskjöeld toestem ming gevraagd troepen via het Belgische trustgebied Roeanda-Oeroendi naar de aangrenzende Kongolese provincie Kivoe te mogen sturen, waar de uit Stanleystad afkomstige aanhangers van Loemoemba terrein schijnen te winnen. In Boekavoe zouden Loemoembagetrouwe militairen heer en meester op straat 'zijn, zonder zich van hun officieren iets aan'te trek ken. Een V.N.-woordvoércter te Leopold- stad zei dat er grote bezorgdheid bestaat over de 1800 blanke meest Belgische inwoners van Boekavoe. Nieuwe moeilijkheden in Saoeds kabinet In de boezem van het nieuwe Saoedi- Arabische kabinet, dat de vorige week door koning Saoed werd gevormd en onder zijn eigen leiding staat, schijnen ndeuwe moeilijkheden te zijn gerezen. De aard hiervan is echter nog niet be kend. Blijkens een mededeling van Radio- Mekka heeft Koning Saoed de wet tot instelling van een nationale vergade ring, die voor twee derden uit gekozen leden en voor de rest uit benoemde le den zou bestaan, nog niet getekend. De tekst van deze wet. waarin de koning onder meer zijn redenen om tot invoe ring ervan over te gaan, uiteenzet, werd reeds volledig in de pers van ver scheidene Arabische landen gepubli ceerd, en Radio-Mekka heeft in de af gelopen week reeds enkele malen mel ding gemaakt van de ondertekening van de wet door de koning. Het schijnt, dat koning Saoed thans weigert te voldoen aan bepaalde ver langens van zijn eigen ministers en van de liberale prinsen van het koninklijk huis, van wie zijn jongere broer Emir Talal Ibn Abdel Aziz de leider is. De ze laatste is op het ogenblik minister van financiën en. is in oppositie tegen koning Saoed, evenals kroonprins Fai sal dit was over de kwestie der consti tutionele hervormingen. In de bossen in de omge ving van Niersen op -de Ve- luwe is gisteren de heer J. Mulder aangevallen door een wild zwijn. Het slacht offer kreeg een beenwond. Uit twee offerblokken in de Oude Kerk te Amster dam is een bedrag van 200 gestolen. In de komende maanden zal in Ljibeck, in het histo rische Schabelhaus, een Thomas Mannkamcr wor den ingericht. Het boek „Tragedie van de apartheid". geschreven door de uit Zuid-Afrika uit gewezen Canadese journa list Philips, is door de Zuidafrikaanse regering verboden. Meer dan 30 buitenland se artsen uit ziekenhuizen in New York moeten hun baan opgeven, omdat zij voor het Amerikaanse artsencxamen zijn gezakt. I zakt. Prinses Margaret cn haar man vliegen vandaag naar Ierland, waar zij een bezoek zullen brengen aan Antony's ouders. In Karatsji vertonen I veertig mensen verlam mingsverschijnselen na het gebruik van spijsolie die vermengd was met een aardolieprodukt. Na twaalf jaar volkomen blind te zijn geweest, heeft mevrouw Florence Hulme uit Engeland op onverklaar bare wijze het gezichtsver mogen teruggekregen. Frankrijk heeft te kam pen met sneeuw, regen en ijs, die het verkeer sterk bemoeilijken. In het zuiden zijn verscheidene dorpen geïsoleerd. I Een Schotse vroedvrouw, die vierduizend kinderen ter wereld heeft helpen brengen, heeft van de vroe de vaderen de eretitel „moeder van de stad" ge kregen. I Een nakomelinge van de Chinese wijsgeer Confucius is dezer dagen in het huwe lijk getreden met een ma joor van het Amerikaanse leger, I Carolientje, het driejari ge dochtertje van de toe komstige president Kenne dy, heeft gisteren in pya- ma een persconferentie van haar vader in de war geschopt door plotseling tussen de journalisten door te duiken. I Het meteorologisch insti tuut voor Sydney en Mel bourne heeft voor het op maken van de weersver wachting voor het komen de jaar gebruik gemaakt van maanfoto's. I De Russische pers pocht er over, dat er in Rusland in het afgelopen jaar 1.400.000 flatwoningen zijn gebouwd. I Alle Oostduitse schrij vers zijn opgewekt om deel te nemen aan een wedstrijd in het schrijven van liederen ter gelegen heid van het 35-jarig .be staan van de partij. I Irak zal de volgende maand alle reisbeperkin gen met Jordanië ophef fen; er zullen zelfs geen visa meer nodig zijn. gen zijn hier nog steeds versperd. De Maassluizen van Namen tot Andenne liggen sinds vrijdagochtend stil en de binnenvaart is hier volkomen ge stremd. In Namen kwam het vrijdag ochtend ook tot een heftig treffen tus sen stakingsposten en de rijkswacht, waarbij een staker ernstig werd ge wond. Er werden verscheidene arres taties verricht. Na bij Luik werd een tankauto van een benzinemaatschappij beschoten. De truck werd geraakt, zonder verdere gevolgen. De Belgische minister van verkeer, Segers, heeft vrijdagavond in een ra diotoespraak verklaard, dat de stakers er niet in zijn geslaagd de verkeers middelen uit te schakelen. „De sta kers slagen niet in hun opzet, ondanks sabotage, bedreiging en geweld", zei hij. De minister deelde mede, dat het aantal treinen, trams en bussen, dat de diensten blijft onderhouden, met de dag toeneemt. Juist voordat hy zijn rede uitsprak werd van socialistische zijde in Brus sel een communique verstrekt, waarin werd gezegd dat de staking „zal wor den voortgezet totdat de eenheidswet is ingetrokken". Een mantelpakje met een opvallend driekwart jasje: een creatie van het Engelse modehuis Caleys. Wat het pakje beslist exclusief maakt is de kraag van het jasje, die is name lijk van Chinese nerts. Een „kachel pijp-hoed", afgezet met een satijnen lint in bijpassende kleur, comple teert het geheel. MEVROUW H. SCHUURMAN HESS-HAGE J5JRG prettig vind ik het om als zeemansvrouw via deze ru briek iets over het leven van de zeemansgezinnen te mogen vertel- len. Vaak krijgen wij als zeemans vrouwen gezegd: „Wat? Vaart uw man? Mens 'k snap niet hoe je dat wilt. Nee hoor, een zeeman, dat is niets voor mij!" Zo wor den wij dan beklaagd, omdat we met een zeeman „in zee" gegaan zijn. Als deze mensen op Oudejaars avond gezellig thuis zitten en oliebollen met rozijnen en kren ten eten realiseren ze zich niet, dat „die zeemanervoor gezorgd heeft, dat deze ingrediënten in Holland, dus uiteindelijk bij hun kruidenier kwamen. Het is helaas nog steeds zó dat de zeevarenden in Nederland op de ..zwarte lijst" staan en dat, terwijl Nederland een zeevarende natie ge noemd wordt. Al die „negatieve" sprookjes, die verteld worden over de zeeman, moeten toch eindelijk eens als afgedaan worden beschouwd. Ne derland is vooruitstrevend op alle ge bied: moderne bouwsverken worden neergezet; tunnels en een metro mo gen vooral niet ontbreken. Dit alles ge dachtig aan de woorden: Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst'. Ja, Nederland leeft én bouwt aan zijn toekomst, maar staat qua gedachtenwereld nog met het éne been in de 17e en 18e eeuw. Over de zeelieden denkt men nog steeds alsof het „zee rovers" zijn. Over het leven van de zeemans vrouw en haar ge zin, zou ik niets kunnen zeggen, als ik niet eerst de centrale figuur: „onze zeeman" ge noemd en verde digd had. Nu aan hem de plaats is gegeven, die hem toekomt, ga ik u meenemen naar een doorsnee zeemansgezin. Ik schreef al, dat wij vaak be klaagd worden, niet alleen van wege de „zeeman", waarmee wij ge trouwd zijn, maar ook „omdat wij zo- alléén zijn". Dat medelijden en be klag met ons, zeemansvrouwen, is ab soluut overbodig en (mag ik het zeg gen?) vaak erg irritant Wij zijn trots op het beroep van onze man. zoals ieder ander trots is op het werk, dat haar man presteert. Natuurlijk wil ik reëel blijven: het zou voor ons ook wel fijn zijn, als om zes uur onze ,,zee"-man thuis was. Maar als je als vrouw toch weet, dat je man dat werk de zeevaart met zoveel plezier doet, dan mag je hem daarin niet tegenwerken, je moet er blij om zijn mét hem. Dat zijn wij dan ook en daarom willen wij niet be klaagd worden. Waar een man en vader in een ge zin „aan de wal" zoals wij dat noe men, alle zaken regelt, zó regelt in een zeemansgezin de vrouw dit alles. Zijn er moeilijkheden op school? Moet het kind een beroep kiezen? Moet het belastingbiljet ingevuld worden? Dat doen wij zeemansvrouwen zélf. Im mers, het kan niet wachten tot „hij" thuiskomt!Dat duurt nog wel tien maanden, soms nog langer. Zo komen wij voor deze zaken aL leen te staan, maar dat vinden wij niet erg, wij hebben net er graag voor over. Als onze mannen dan weer thuis komen is immers alles voor elkaar en hoeven zij zich daarover geen zorgen meer te maken. Er zijn tóch nog ge noeg problemen te bespreken over de kinderen, en dat is toch wel het be langrijkste! De schrijfster Op deze oudejaarsdag geven we graag het woord aan een zeemansvrouw, een van de velen die zoveel missen in vergelijking met andere vrouwen, wier echt genoten elke dag in de kring van hun gezin kunnen verkerrr. Neen, trekt u nu geen mede lijdend gezicht, want dat wil een goede zeemansvrouw, zoals onze gaste van vandaag: mevrouw H. Schuurman Hess-Hage, beslist niet. Enfin, leest u maar. Mevrouw Schuurman Hess gaf ons de volgende personalia: ge boren te Rotterdam in 1933; was na haar mulo-opleiding werkzaam by het kleuteronder wijs. Vervolgens gedurende vier jaar tandartsassistente geweest. Haar man, zo voegde ze er nog aan toe, vaart als eerste stuur man aan boord van een vracht schip. Goethe, die behalve vele andere natuurkundige verschijnselen vooral ook de kleuren in zyn beschouwingen heeft betrokken, merkte van het geel en het roodgeel op, dat deze kleuren een opwekkende invloed op de mens hebben en hem als het ware met energie schijnen op te Iaden. Van de blauwe en roodblauwe kleuren meen de hy een tegenovergestelde invloed waar te nemen, een invloed die tot onrust en melancholie stemt. By de onderzoekingen van de Duit se psycholoog Jaensch kwam echter vast te staan dat de één zeker niet dezelfde invloed van kleuren onder vindt als de ander. Men onderscheidt zonlicht en daglicht of diffuus licht. In het zonlicht overwe gen de lange golven, dus het roodgele licht, maar in het daglicht hebben de korte golven de overhand, dus het groenblauwe licht. De gevoeligheid voor rood is dus een aanpassing aan het zonlicht. En psychologisch blij ken de rood-gevocligen mensen te zyn met een evenwichtig zielelevcn. met vaste beginselen, mensen ook die moeilyk van him stuk te brengen zijn en soms naar het halsstarrige neigen. De groengcvoeligen verklaren daarentegen de zon te myden en het licht daarvan als pyniyk te onder vinden. In geestelijk opzicht blyken het veelal mensen tc zijn met een on evenwichtige natuur en aangepaste meningen. Zy zijn gemakkelyk Uit het veld te slaan en schommelen tussen momenten van grote extase en diepe neerslachtigheid. In algemene zin gesproken blijken de gebalanceerdcn dus aangepast te zyn aan het zonlicht, de niet-gebalan- ccerden aan het diffuse licht, waar uit blyken de nauwe betrekkingen welke er bestaan tussen kleurgevoe ligheid en de gehele persoonlykheid. Een dergelyke betrekking werd even eens geconstateerd ten opzichte van de lichtgevoeligheid, waarop we hier niet verder ingaan, doch waarover we alleen slechts willen opmerken dat de licht-adaptatie beter is naar mate er meer rood licht in het dag licht aanwezig is. By beweegiyke mensen blykt de licht-adaptatie beter te zyn dan by de stille mensen, in zichzelf gekeerden dus. Nu heeft de kunsthistoricus Wölfflin de belangryke opmerking gemaakt dat het werk van de kunstschilder behalve van tech niek en uitwendige factoren voor een groot deel af hankelijk is van de optische mogelijk heden, „de toestan den van het oog", zoals hij het uit drukt, en hij brengt deze terecht in verband met de persoonlykheid en het temperament van de schilder. Wanneer gevoeligheid voor de ene kleur en zwakte voor de andere kleur geestelijke kenmerken zyn, dan stui ten we hier op het geweldige vraag stuk van de samenhang tussen schil derkunst en tydgeest, een onderwerp dat we laten rusten na er voorzich tig met de vinger naar te hebben gewezen. U weet dat het wyzen met de vin ger tot de menseiyke gebaren be hoort. Maar is het u ook bekend dat we een gebarentaal hebben, bestaande uit verscheidene duizenden gebaren, die voortdurend worden toegepast? Daarover een volgende keer! Natuurlijk is er „op papier" ook reeds veel besproken, want een goe de briefwisseling moet er zijn. Onze „zeeman" moet zich toch steeds weer omschakelen van het leven aan boord met dat aan de wal. in zijn gezin. Daarom is het belangrijk, dat de zee mansvrouw alles schrijft over de kin deren, de kleine belevenissen van de kinderen èn van haarzelf. Als vader dan na maanden soms na jaren weer thuiskomt, kan hij dergelijke nieuwtjes, die hij las in zijn brieven, aanhalen thuis, waardoor de kloof van de lange afwezigheid met een overbrugd is. Het moge raar klinken, maar meer dere malen komt het voor, dat een kind niets van de vader wil weten, omdat het vervreemd is van hem door de langdurige afwezigheid. De taak van de zeemansvrouw is dan ook om veel over „pappa" te spreken, en om alles te schrijven over de kinderen; vader kan als hij thuiskomt deze pas sages gebruiken om alle schroom bij het kind weg te nemen, wat èn voor het kind èn voor hemzelf, deze ver lofdagen tot een werkelijk feest doet zijn. Ja, want feest is het, als onze „zee man" weer thuiskomt. Het huis krijgt weer eens een extra beurt; allerlei tractaties worden in huis gehaald en het hele gezin is in een feeststem ming. Vaak wordt het geduld op de proef gesteld, doordat de aankomst van het schip weer vertraagd is. Maar och, daaraan is de zeemansvrouw wel gewend. Helaas komt het ook veelvuldig voor, dat de zeeman met enige angst en spanning naar huis gaat. Waarom? Wel, omdat het „thuisfront", zijn vrouw, de feeste lijkheid van het thuiszijn weer ver troebelt. Waardoor dan?, zult u den ken Hoe jammer het ook is, er zijn zee mansvrouwen, die iedere keer weer klagen als hun man thuiskomt. Klagen over het alleen zijn, klagen over de kinderen# waar ze niet tegen op kunnen. Zelfs gaan ze soms zo ver, dat ze hun „zeeman" er in feite toe pressen om „aan wal" te komen. Goed, hij heeft dan een walbetrek- king en hy bijt zich erdoorheen, maarten koste van zyn anders zo opgewekte hu meur. Hy komt nu elke avond thuis, ja, maar is stil en kan niets van zyn vrouw en kinde ren velen. De ex- zeeman en zyn vrouw begrijpen elkaar ineens niet meer. Het huwelijk en zijn gezin dreigen schipbreuk te lijden. Daarom zou ik (en imet mij vele anderen) deze zeemansvrouwen wijlen toeroepen: „EEN SCHIP KUN JE AAN DE WAL LEGGEN, MAAR EEN ZEEMAN NIET!" Schrijf hem dan ook gezellige brie ven, leg hem geen zware problemen voor, waar u op dat ogenblik mee zit. Hij leest het pas een week later en piekert erover, terwijl u het alweer vergeten bent. Als hij aan „thuis" ■aenkt, moeten het prettige gedachten zijn, en geen sombere, omdat zijn vrouw méént het zo moeilijk te heb ben. Zijn thuiskomst is vreugde; zijn ver trek is minder prettig, maar met de gedachte aan een nieuwe vreugde, als hij weer thuiskomt, kunnen wij hem ook laten gaan in vertrouwen op een hernieuwd weerzien. Een week geleden vierden wij Kerst feest, het feest van Christus' geboor te, waardoor een „vernieuwing" in het •leven van de mens mogelijk werd ge maakt. Daaruit levend behoeven wij, zee mansvrouwen, óók bij de jaarwisse ling niet somber te zijn, maar mogen en moeten we beseffen, dat wij niet alleen zijn, maar dat Hij naast ons staat, of we op zee zijn, of thuis. Mag ik dan besluiten met u een ge zegend 1961 toe te wensen? Adenauer pleit voor opheffen spanningen In een telegram aan premier Chroesj- tsjef, waarin hij ter gelegenheid van nieuwjaar de beste wensen uit voor de premier en het Russische volk, mede namens de Westduitse regering, sprak bondskanselier Adenauer de hoop uit, dat een eerlijk streven naar consolida tie van de vrede en het opheffen, van de spanningen de polititieke beslissingen der verantwoordelijke staatslieden zal blijven bepalen. De Westduitse rege ring zal alles wat in haar vermogen is doen om haar bijdrage te leveren aan hert behoud van de vrede. De Westduitse regering zal in het nieuwe jaar blijven streven naar ver betering der betrekkingen tussen de bei de landen op basis van eerbiediging der belangen van de Duitse en Sowjet-vol- keren, aldus Adenauer aan Chróesjtsjef. In telegrammen aan Eisenhower, Macmillan, generaal De Gaulle sprak Adenauer de hoop uit. dat de samen werking van het Duitse volk met zijn westelijke vrienden in het komende jaar nog versterkt zal worden. Radio-uitzending tegen Castro In een clandestiene radiotoespraak op een ongebruikt tv-kanaal is gister avond een aanval gedaan op het regime- Castro. De aanval kwam volgens de plannen toen een menigte voor het pre sidentiële paleis voor Castro demon streerde. De uitzending vormde tevens een op vallende nieuwe wending in de krachtiger wordende ondergrondse campagne tegen Castro, die op 1 Januari 1959 de macht overnam van de vluchtende Batista.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5