DIT JAAR IN EEN WOELIGE WERELD DE WERELD 25 JAAR GELEDEN OÜDEJAARSBIJLAGE <Êoor G. PUCHINGER „Jui9t gisteravond dacht ik er over na, aan het eind van het jaar gaat inen wel eens overpeinzen hoe ik als ingenieur bezig was met de uitwerking van een procédé, dat langen tijd vroeg, waardoor allerlei tegenstand en gebrek aan vertrouwen in de zaak, die je bezig houdt, ontstaat, totdat je eindelijk tot de technische uitvoering komt en slaagt. Onwillekeurig vergeleek ik die positie, met die van een minister en ik meen, dat het een goede leerschool is geweest: strijden, werken en volhouden!" PROF. dr. ir. H C.J. H. GELISSEN Minister v»n economische raken. Interview voor „De Standaard". 31 december 1935. „Maar wel sta ik in het voorste gelid dergenen, die manend roepen, dat thans, onder druk van groten gemeenschappelijken nood, die verschillen niet toegespitst mogen worden, dat men ze tijdelijk nu wat naar den achtergrond moet brengen, om de grootste vrucht te kunnen oogsten van het gemeenschap pelijk uit te voeren reddingswerk". Dr. H. COLIJN INieuwsjaarrede voor de radio, woensdagavond 1 januari 1936. ■•--TP Jaarlijks keert de Oudejaarsavond weer, immer eender, immer anders I Éénder, in zoverre wij iedere keer weer bepaald worden bij het feit dat léven afscheid nemen stekent, en dat het afscheid genomen móét worden, om plaats te maken voor nieuwe dingen I Anders, in zoverre wij ieder jaar van iets énders moeten afscheid nemen, waardoor wij er bij spaald worden hóé snel deze wereld voorbijgaat met haar glorie en belang, leed en blijdschap, eeds weer blijkt hoe snel ook het nieuwe oud wordt, en afgedaan heeft. Zo was het ook vijfentwintig jaar geleden op de Oudejaarsdag van het jaar 1935. Toen herdacht men hoevelen aren heengegaan: politieke fi- uren als Cort van der Linden, ienburg, Kalff en Harm Smeen- e: geleerden als Hugo de Vries, oder en Prinsen; zangers als acques Urlus en Thom Denijs, enevens de literator Frans Erens. a het buitenland herdacht men e geliefde koningin Astrid van ielgié en de Poolse maarschalk (ilsoedski, de Franse kolonel Al- red Dreyfus en de Engelse ad- ïiraal Jellicoe: de Belgische his- >ricus Pirenne en de Franse chrijver Henri Barbusse: de En- else staatsman Arthur Hender- on en de pauselijke gekant bij et Nederlandse Hof, mgr. Schiop- 1. Kerstboodschappen De Oudejaarsavond geeft tel- ienjare gelegenheid tot bezinning, ok tot politieke bezinning. Die lolitieke. bezinning vangt reeds lan via de publicatie van diverse Cerstboodschappen van staats- loofden en leidende staatslieden. Aan de vooravond van het lerstfeest 1935 sprak Paus Plus tt op dinsdag 24 december zijn ;ardinalen toe, en merkte daarbij p, dat de toestand van de we- eld dreigend was, maar dat hij 11e hoop nog niet verloren acht er ,,Wij hebben er met alle macht aar gestreefd bij te dragen tot et vredeswerk, en nog tot in de llerlaatste tijd hadden wij ge- oopt, tot U vandaag een woord 'an hoop en optimisme te kun- len laten horen, doch dit is na ,e jongste gebeurtenissen onmo- elijk. Dit wil echter niet zeggen, at wij alle hoop hebben verlo ren". Treffend was de Kerstboodschap, Jie de Negus van Abessynië, Hai- lé Selassi. tot het Engelse Volk fichtte, bevattende een vurig be roep op de rechtvaardigheidszin van het Engelse Volk inzake de Italiaans-Abessynse oorlog. Op- Vallend is de bijna Oud-Testa- mentische stijl, waarin deze bood schap gesteld was: ,,Gij, recht vaardige mannen en vrouwen van het machtige Britse Rijk, en gij Mohammedanen, overal ter we reld, luistert naar de roepstem uwer nederige en ongelukkige Abessynse broeders! Op een uur, dat de wereld feest Viert, moet het Abessynse Volk strijden en doden. Moet het zich laten doden, zonder dat hiervoor een geldige reden, is? Abessynië heft daarom de handen op naar God én naar alle volkeren van rechtvaardigheid en eer, en smeekt hun een einde te maken aan de wrede slachting van Abes- syniërs en van onschuldige Italia nen. De wereld kan zeker één volk, Moe sterk en trots het ook zijn moge, een halt toeroepen, en het verhinderen zich aan plunde ring en moord schuldig te maken! Zijt gij bevreesd voor slechts één volk? Hebben het egoïsme en de diplomatie lafaards van u gemaakt? Laat u terwille van uw naam niet door één enkelen man de les lezen! De Abessyniërs zijn niet be vreesd om de strijd voor hun hon derdjarige onafhankelijkheid voort te zetten, doch zij kunnen niet begrijpen, waarom de gehele wereld werkeloos blijft toezien, terwijl een goed-gewapende aan valler een weerloos volk tracht te doden en uit te plunderen! Wanneer gij feest viert, man nen en vrouwen, vergeet dan niet de arme weerlozen! Gedenkt hen in uwe gebeden, ,en steunt de armen en verdruk ten! Dat ieder doe, hetgeen hij zou 1 willen dat hém gedaan werd, en de wereld zou een plaats van vrede en geluk zijn voor de jmensheid...." De Engelse koning, George V, richtte zich tot zijn Britse volke ren, als een vader tot zijn kin deren, toen hij op de Eerste Kerstdag, vanuit Sandringham- Castle, een woord sprak van hart tot hart, waarbij hij opmerkte: ,,In Europa leven wij in onrust, zodat het goed is te bedenken, dat het gezin onzer volkeren in vrede leert, één in de wens om de vrede met andere volkeren te bewaren, en de vriend te zijn van allen, en niemands vijand. Dat de geest van goede wil en wederzijds helpen zich ontwikkele en ver- spreide". Het zou de laatste maal zijn dat deze geliefde vorst tot zijn volke ren sprak, want zijn einde was nabij Hoe geheel anders was de Kerstboodschap van Prime-Minis ter Stanley Baldwin, waarin wei nig te vinden was van het gang bare Vrede op Aarde". Integen deel werd een welbewuste aanval gedaan op het socialisme, vooral op de socialistische oppositie te gen de door Baldwin geleide na tionale regering: „Het Socialisme is ditmaal bij de verkiezingen verslagen, doch is niettegenstaan de deze nederlaag nog sterk ge bleven. Het is de taak der natio nale regering er voor te zorgen,, dat deze partij de volgende maal nóg overtuigender verslagen wordt. De volgende verkiezingen moe ten het constitutionele regime vol komen veilig stellen, zodat naar buiten vrede en veiligheid, naar binnen kracht en vooruitgang, zul len worden verkregen. De democratie zal zich moeten verdedigen tegen alles wat naar het radicale'Zwèemt. Het enig af doende antwoord, dat men de ar beiderspartij zal kunnen geven, is een afweerpropaganda, die steunt op feiten. Eén van de voornaam ste propagandapunten zou zijn, aan te tonen, dat de arbeiderspar tij de vertegenwoordigster is van een gevaarlijk radicaal-socialis- me. Hieromtrent tracht deze partij haar kiezers te misleiden, door dat zij haar ware doel omsluiert, en haar revolutionaire stem het zwijgen oplegt. De tegenwoordige arbeiderspartij is datgene geble ven. wat zij in de laatste vier ja ren is geweest: een partij die, na het overnemen van de macht, het sociale probleem niet zal weten op te lossen, de grondwet zou ver nietigen en door onbesuisde han delingen het land in een chaos zou storten". Jaarovergang Tot in de laatste dagen van het jaar 1935 vonden gebeurtenissen plaats, die belangrijk mogen he ten. Het kabinet Laval in Frankrijk beleefde critieke dagen. Lavals compromis-politiek jegens Italië was aanmerkelijk verzwakt door het aftreden van Sir Samuel Hoa- re in Engeland, temeer waar de ze werd opgevolgd door Eden, die in die dagen in Italië ,,de meest gehate man" werd genoemd. Vooral in het Franse parlement beleefde het kabinet Laval moei lijke dagen, onder de voortduren de aanvallen van de socialistische oppositie-leider Léon Blum, ter wijl Yvon Delbos de Italië-poli- tiek, en Paul Reynaud de Duits- land-politiek van Laval ten scherpste veroordeelde. Maar waar er zich geen candi- daten aanboden om de plaats van Laval in te nemen, bleef het wan kele kabinet dus voortwerken. Op 30 december 1935 deelde André Tardleu in een brief aan Paul Reynaud mede dat hij uit de fractie van het republikeins Centrum trad, en Engeland ver antwoordelijk stelde voor de mis lukking van de sanctie-politiek te gen Italië. Zo werd ook Tardieu, eens de vertrouweling van Cle- menceau en leider van Frankrijk, tegen het einde der twintiger en het begin der dertiger jaren, al meer tijdens zijn leven reeds een stuk geschiedenis, een herinne ring aan eens bestaande roem en victorie van Frankrijk in Europa. In de nacht van 24 op 25 de cember 193.5 stierf de grote Fran se romanschrijver Paul Bourget (geboren te Amiens op 2 septem ber 1852). Hij liet een niet uit gebreid, maar belangrijk werk na. Als deken van de Académie Franpaise kreeg hij een nationa le uitvaart; maarschalk Pétain was één van de slippendragers. Op maandag 30 december 1935 trad in Spanje het Kabinet Por- tela Valladares af. Op de Oude jaarsdag 1935 kwam voorts het ontstellende bericht binnen dat do Zweedse ambulance in Abessinië door Italiaanse troepen gebom bardeerd was. Overal ter wereld, maar speciaal in Zweden, veroor zaakte dit bericht grote veront waardiging. Op de Oudejaarsdag 1935 stierf tevens in het Amerikaanse zie kenhuis te Parijs de Duitse am bassadeur te Parijs, dr. Roland Koster. Lord Reading Maar de meeste indruk maakte nog het bericht dat op 30 decem ber 1035 te Londen overleed Lord Rufus Daniel Isaacs Reading, die van 1919 tot 1926 Engels onder koning van India was, en nog on der het nationale kabinet MacDo- nald optrad als minister van bui tenlandse zaken (Ï931). Zijn leven was gekenmerkt door een schitterende loopbaan, zoals in Europa zelden voorkomt: als zoon van een Joodse fruitkoopman, ving hij aan als scheepsjongen op een kolenschip, maar door zijn scherp intellect en innemende manieren, wist hij zich een fan tastische carrière' op te bouwen als liberaal politicus. Nadat hij zich een grote advo caten-praktijk had opgebouwd, werd hij in 1904 parlementslid, en in 1912 lid van het Engelse kabi net, in 1913 minister van justitie. In 1917 werd hij Engels gezant te Washington. Na een zeer bewo gen onder-Koningschap, waarbij hij tot strenge maatregelen over ging tegen Ghandi en diverse in landse Vorsten, opperde hij het plan van de befaamde Ronde-Ta felconferenties, die onder super visie van Sir Samuel Hoare plaats zou vinden. Later zetelde hij in liet Hoger huis, tezamen met vermaardhe den als Lansdowne, Curzon, Bal four, Grey en Cicil. Toch trok hij zich de -laatste jaren, vanwege zijn slechte gezondheid, terug in zijn woning aan de Curzonstreet. Wel behoorde hij als Jood tot de Britse staatslieden, die publieke lijk protesteerden tegen de Jo den-vervolging in Hitler-Duitsland. Nieuwjaarsontvangsten Als altijd vonden ook dit jaar in de diverse hoofdsteden weer de regeringsrecepties plaats, waar bij redevoeringen gehouden wer den om de beste wensen te ver tolken. Bij de ontvangst die president Lebrun van Frankrijk hield, sprak kardinaal Maglione als De ken van het Corps Diplomatique in Parijs tot de President: „Wij begeleiden met onze warmste wensen de onvermoeide actie van uw regering voor de welgemeen de en duurzame verzoening van de volkeren, waarnaar alle wel- gezinden verlangen. De vrede on der de volkeren, welke berust op het recht en een broederlijke ver standhouding van allen, is meer dan ooit onontbeerlijk voor de mo rele en materiële wederopbouw van de wereld. Voor dit noodza kelijke en heilzame werk kan uw regering rekenen op d'e ijverige en loyale bijstand van hen, die wij vertegenwoordigen". President Lebrun antwoordde op deze toespraak onder meer met de woorden: „Hetgeen gij Frankrijk toewenst, schenk ik van ganser harte aan de hier ver tegenwoordigde landen en volken. De levenseisen van de volkeren herinneren ook aan de plichten van solidariteit en broederschap, waaraan zij, die het lot der volke ren leiden, zich moeten houden. Frankrijk is bereid, zijn traditie getrouw, evenals in het verleden, zijn deel te aanvaarden in de we derkerige plichten van bijstand en solidariteit. De vrede verlangt nauwkeurige inachtneming van de rechtvaardigheid en een hoge op vatting van de plichten, welke al le volkeren hebben. Hij verlangt een onvermoeide wil tot begrijpen en een groot begrip voor de rech ten en behoeften van allen, het geen rijkelijk vergolden zal wor den door de bevrediging van geest en hart." Optimistisch was de Franse Ge zant te Berlijn, Francois Poncet in zijn Nieuwjaarsrede tot de Franse kolonie te Berlijn: „Het afgelopen jaar toont een merkba re verbetering in de Duits-Franse betrekkingen. Niemand is hier over méér oprecht verheugd dan wij, en niemand wenst méér dat deze verbetering zich verder zal ontwikkelen en bevestigen." Ironisch klinkt ons achteraf in de oren een fragment uit de ra diotoespraak van Minister Göb- bels op 31 december 1935: „Als men naar de crisis in de wereld kijkt, en de moeilijkheden ziet, waarmee andere landen te kam- Den hebben, ligt Duitsland midden in deze woelige wereld als een eiland des vredes. Dat is geen toeval, maar het gevolg van het in Duitsland heersende régime." Nederland Ook Nederland had een econo misch moeilijk en roerig jaar achter de rug, waarin een kabi netscrisis plaatsvond, waarbij de Rooms-katholieke fractie het ver trouwen, over de hoofden heen van de Rooms-katholieke minis ters Van Schaik, Deckers en Ge- üssen, opzegde aan minister-pre sident Colijn. Het gehele Kabinet was van oordeel dat wie brak óók moest helen, en, zoals de hoofdregel in dezen luidde bij Colijn, niemand het récht had om te breken, zo men niet daarna kon helen! Daar de fractie-leider Aalberse niet kón helen, gelijk bij zijn forma tie-poging bleelt, kreeg dr. Colijn opnieuw de opdracht tot forma tie, en wist na enige samenspre- king met Aalberse (die bij geble ken onvermogen tot eigen kabi netsformatie al heel snel tot ver zoening genegen was!) het kabi net opnieuw te doen optreden! Opmerkelijk was het interview dat de Rooms-katholieke minister van economische zaken, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen op 31 decerrtber 1935 aan het dag blad „Dé. Standaard" verleende; hij liet enige optimistische klan ken horen: „Zo mogen we het nieuwe jaar ingaan met enig meer vertrouwen, hopende, dat de opleving een blijvend betere toestand voor ons volk zal bren gen." De Interviewer vroeg aan de minister: „Men hoort soms, dat de minister-president u in uw plannen zou belemmeren." Hierop antwoordde minister Ge- lissen: „De heer Colijn zeker niet. Zelden heb Ik een man met zulk een breed Inzicht, en zulk een hard werker ontmoet. Elke dag leer ik van hem!" >u Ook de ministervan waterstaat jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude was iets optimistischer dan vroeger, en verklaarde in het Za terdagavondblad van het Alge meen Handelsblad van 128"dec: „Wij zijn voortdurend bezig, de economische weerbaarheid van ons volk te vergroten, en heb ben daarin een stimulans tegen de werkeloosheid!" De minister van waterstaat her innerde voorts aan de gelden be steed voor werkverschaffing, en noemde daarbij de 127 miljoen besteed aan de gereedbrenging van de Noord-Qost-Polder! Op woensdagavond 1 januari sprak de minister-président dr. H. Colijn zijn nieuwjaarstoespraak voor de radio uit, waarin hij met name opriep tot samenwer king van het Nederlandse volk om de economische crisis te bo ven te komen. Enkele uitspraken uit die re de. zijn de herinnering waard: „Dit kan men intussen wél zeg gen, dat de kansen om buiten een groot Europees conflict te blij ven thans heel wat geringer schij nen dan in 1914 het geval was! „Als ik roep om die noodzake lijke eendracht, dan doel ik niet op die eendracht die er op een kerkhof is, noch ook op dc schijn- eendracht die geforceerd van bo ven wordt opgelegd. Maar dan doel ik op eendracht, die geboren wordt uit vrije wil tot cordiale samenwerking van allen die van goeden wille zijn!" Anders en eender Vergelijkt men het Oudejaar van thans met dat van vijfentwin tig jaren geleden, dan vallen ge weldige verschillen op, maar óók typerende overeenkomsten. De wereld verkeert nóg in grote zor gen en onrust. Nog altijd bestaan in Europa concentratiekampen en vertoeven onschuldige politieke gevangenen in onmenselijke ge vangenissen. zonder kans ooit recht te worden gedaan. En ook nu is de oorlogsvrees niet gewe ken! Europa verkeert econo misch in een betere toestand, maar nog steeds veroorzaakt de economische politiek in Neder land Kabinetscrises, die even onverwacht ontstaan, als onop losbaar schijnen, wanneer men er de regels van het constitutio neel recht op naslaat! Maar wat betekenen al deze menselijke onzekerheden verge leken bij de vaste zekerheid van het Christelijk geloof, dat im mers door de eeuwen heen de zélfde troost en eeuwige veilig heid biedt! Wij denker, daarbij aan het ge dicht OUDEJAAR, dat in het laatste Zondagsblad van het jaar 1935 in het dagblad „De Standaard" werd overgenomen, op 28 december, uit de bundel ..De Stille Tuin" van Willem de Mérode, waarin alles geschreven staat wat het Christen-hart rust en zekerheid, vreugde en voor uitzicht schenkt: Hoe vaak zijt Gij dit jaar niet tot ons hart gekomen met leed en met geluk, met ziekten en met pijn maar ook: hoe vaak hebt Gij verdriet en kwaal genomen, en deed Uw stil bezoek ons stil en zalig zijn! En nu, 't is middernacht! O, mocht de wereld wijken met den omzwaai van den tijd- Daal, hemel, tot ons meer. Wij laten de aarde los om zelf niet te bezwijken. Ontruk ons aan onszelf en houd ons vast, o Heer! DWIGHT D. EISENHOWER PATRICE LOEMOEMBA FRANCIS G. POWERS Een jaar vloog als een schaduw voorbij - Tegenstellin gen tussen Oost en West verscherpt - Strijd om wereld macht op vele fronten. AL8 een schaduw zijn ook de uren, dagen en maanden van het jaar onzes Heren 1960 voorbü gevlogen. Het was tot het eind toe een jaar vol spanningen, van conflicten in de menselijke verhoudingen en in de relaties tussen de volkeren onderling. Daar was het Kongolese drama, waarin niet alleen politieke lei ders als Loemoemba en Kasa- voeboe een rol speelden, maar ook op uitbreiding van macht en invloed beluste mensen als Chroesjtsjef, Nkroemah, Nasser en anderen hun kans schoon za gen, hun verderfelijke praktij ken uit te voeren. Dat zij hierin tot dusver niet geslaagd zijn, mag een wonder heten, ook ai realiseren wij ons, dat de sltua- tie in Kongo door het optreden van Loemoemba's aanhangers in het oostelijke deel van het land en de steun, die zij uit het bui tenland ontvangen, opnieuw bij zonder hachelijk Is geworden. Het jaar 1960 stond meer dan welk jaar ook in het teken van de tegenstellingen tussen Oost en West, tussen het communistische blok, dat er op uit is, de gehele na en enkele ambitieuze leiders JOHN F. KENNEDY wereld aan zich te onderwerpen en het vrije Westen, dat zich hef tig te weer stelt, maar op vrijwel alle fronten in de verdediging is gedrongen. En daar tussenin be vinden zich de zogenaamde neu- op het Afrikaanse continent profiteren. Niet voor niets zet ten zij hun hele Kongolese poli tiek op één kaart: nl. die van Loemoemba en blijven zij hem ook nog steunen, nu hij in de ge- tralistische staten in Azië, Afri- vangenis zit. Zij beseffen ka en Latijns-Amerika, waarvan dat politici, die nauw met het er vele met beide groepen goede Westen verbonden willen blijven, vrienden willen blijven, maar geen toekomst zullen hebben in sommige van het conflict tus- Afrika en dat als het wan- sen Oost en West gebruik maken trouwen tegenover alles wat om er politiek en economisch ga- blank is en met de blanken sa- ren bij te kunnen spinnen. Daar- menwerkt diep is ingeworteld bij komt dan nog communistisch lieden als Loemoemba tenslotte China, dat geen onderdeel uit- '~~u u"' 1 maakt maakt van het onder lei ding van de Sowjetunie staande Sowjetblok, een eigen weg gaat en straks m de strijd tussen de beide blokken, waarin de wereld Methoden Dit is de achtergrond, waarte- S"ïr'i'u UchmK "derde hS' °P'™<ien Ru/sen m Azie, Afrika en Latijns-Ame- rika moet worden gezien. We hebben dit jaar gezien. hoe Chroesjtsjef de dictator Fidel Castro in New York heeft om helst. hoe hij Nasser heeft ge- wil fungeren. Vele fronten De strijd om de wereldmacht ö_- wordt door de Sowjetunie op ve- feteerd, hoe hij'Loemoemba nog le fronten gevoerd. Zij richt zich steeds de handen boven het m de eerste plaats tegen de wes- hoofd houdt, hoe hij met vlieg- telijke mogendheden en hun. tuigen wapens en munitie laat bondgenoten in de 'Noord-Atlan- brengen naar de communistische tische verdragsorganisatie, in de opstandelingen in Laos. waarme- Cenvo (voor het Middenoosten) de de verslagen troepen van de e.n „de. 2°avo 'voor Zuidoost- parachutistenkapitein Kong Le Azie)Was in vroegere jaren de de afgelopen weken gemene zaak ondermijnende actie tegen het hebben gemaakt, hoe acties wor- organiseren van een krachtige den gefinancierd en georgani- verdediging in de landen van de seerd om regeringen ten val te vrije wereld het voornaamste Kr.pnoen. zmls biivoorbeeld in onderdeel van het optreden der Japan is gebeurd, hoe de bevol- Russen, in het jaar dat nu ach- king van Algerije tegen De ter ons ligt heeft het zwaarte- Gaulle wordt opgezet, nu deze punt van de .strijd zich meer zijn plannen gaat uitvoeren, die dan ooit v£rlegd naar de econor de tien miljoen mohammedanen mische sector. De" Russen trach- allerlei mogelijkheden bieden, ten de Ver. Staten en de Euro- En zo zouden we nog even kun- pese landen af te snajden van nen doorgaan, de rest van de wereld om ze op die wijze ten gronde te richten. Retour Zo ziet men, van hoe grote be tekenis het is, wie er in Kongo Ook in het afgelopen jaar was aan de macht is, welke toe- het Westen vrijwel overal op komst Algerije tegemoet gaat, zijn retour. Dit is op zichzelf of Fidel Castro zich op Cuba met zo verbazingwekkend. We zal kunnen handhaven, wie er beleven nu eenmaal een periode tenslotte als overwinnaar tevoor- *n de wereldgeschiedenis, waar schijn zal treden uit de strijd in wat men noemt de laatste in Laos en wat de bestemming resten van het westerse imperi- zal zijn van landen als Japan, alisme uit de weg worden ge- Zuld-Korea, Indonesië, Zuid-Viet- ïu!md- Het verlenen van onafhan- nam, India. Perzië, Turkije, kelijkheid aan vroegere kolo- Ethiopië en vele andere gebieden nlën' 1S, langzamerhand een in alle delen van de wereld, die ..normaal verschijnsel gewor- in 1960 om de een of andere min- den en behalve Engeland is ook der prettige reden wereldnieuws Frankrijk er dit jaar vrij aar hebben gemaakt. <Yg I^slaagd, zich zonder kleerscheuren uit de koloniale boedel terug te trekken, maar nauwe (voornamelijk economi- t schc) banden in stand tc hou- Als gevolg van het verscher- den. die garanderen, dat men op pen der tegenstellingen tussen elkaar blijft aangewezen. Zowel Oost en West nam de drang naar Engeland als Frankrijk moeten onafhankelijkheid in de kolo- er echter rekening mee houden, niale gebieden toe en was er dat deze banden steeds losser bij de besturende mogendheden kunnen worden, zoals Frankrijk meer bereidheid, de leiding uit reeds heeft ervaren met de jon- handen te geven. Dit laatste ge republiek Mali, die een unie was het geval met Engeland, dat heeft gesloten met Ghana (vroe- enkele jaren geleden de rij open- ger Brits) en Guinee (vroeger de door de Goudkust onafhanke- eveneens Frans), lijkheid te verlenen (nieuwe naam Ghana) en later met Frankrijk, dat onder leiding van De Gaulle besloot, alle gebieden buiten Europa (Algerije uitge- Wanneer we dan ook consta- zonderd) in de gelegenheid te 'eren. dat het Westen dit jaar stellen, te kiezen tussen volledi- vriJweJ overal op zijn retour ge onafhankelijkheid en samen- was, doelen we meer op ge- werking met Frankrijk binnen beurtenissen als het afgelaste de nieuwe Franse gemeenschap. bezoek van president Eisenhower Deze politiek van De Gaulle <}an. JaPan' de aanmatigende, boekte succes 'alleen Guinée 2re\?en?e en ,som? beangstigen- splitste zich af), maar bracht de houding, die de blaag Fidel de Belgen in Kongo in grote Castro met de steun van Chroesj- moeilijkheden, die leidden tot tegenover de Verenigde een te snelle overdracht van de J13?- aannemen, de tegen- souvereiniteit aan de Kongole- £er*\n*' A? de Verenigde Staten zen en een ernstig conflict, dat J" ™}}f ^a,n de westelijke de koude oorlog met aUe WPr*,ri JOSEPH MOBOETOE jaar aan het bewind zou zijn om plaats te maken voor een nieuwe president, waarvan toen nog niemand vermoedde dat het de jeugdige roomskatholieke se nator John F. Kennedy zou zijn. Deze houding van de Rus was niet alleen een klap in het gezicht van Eisenhower, maar in dat van alle Amerikanen. De presi dent .mocht zich blijven verheu gen in de sympathie van zijn landgenoten en het grootste deel van de volkeren der vrije wereld. Maar het onbeperkte vertrou- Onafhankelijk Verlies vaarlijke verschijnselen daar- De u 2 wereld ondervinden (met name na het ongelukkige U2-incident) van haar het hart van Afrika om de, verdediging van de vrije overbracht wereld z<) goed mogelijk te kun nen organiseren, desnoods met behulp van verkenningsvliegtui- yerrrouwen gen en radarinstallaties langs de grenzen van het Sowjetblok Het is m het raam van deze en last but not least het inslaan korte terugblik niet mogelijk, van een min of meer neutralis- zelfs maar in grote lijnen de tische koers door landen, die al ontwikkelingen in Kongo en jn geruime tijd nauwe relaties met andere delen van de wereld te de westelijke mogendheden on- schetsén, maar een ding is dui- derhielden. delljk: overal worden we telkens geconfronteerd met het niet wel functioneren van de „human re lations", zowel tussen de verte- Het incident met de U2 (die genwoordigers van een volk on- bij Swerdlovsk in de Sowjet- derling, als tussen de volkeren. un>e op 1 mei neerstortte) heeft die om historische redenen op het Amerikaanse prestige in de elkaar zijn aangewezen. De westelijke landen, maar ook en Belgische regering meende de vooral in de zgn. neutralistische Kongolese leiders te kunnen ver- Janden in alle delen van de we- trouwen, toen zij geen andere reld' ernstig geschaad. Het afge- mogelijkheid meer zag dan de Jasten van Eisenhower's bezoek macht in Kongo uit handen te ;ian -Japan, hield er rechtstreeks geven. Maar deze leiders ver- verband mee. trouwden elkaar niet en de De topconferentie, die in mei meest militante van hen be- in Parijs zou worden gehouden, sloot, met één slag af te reke- behoefde niet door te gaan, om- nen met alle elementen, die dat Chroesjtsjef in de Franse hem op de weg naar de macht hoofdstad heel voordelig de be- in de weg stonden. En zo ver- ledigde onschuld kon spelen ten oorzaakte Loemoemba het Kon- koste van president Eisenhower, golese drama, waarvan het ein- die volkomen terecht weigerde, wen in de kracht en in de mo- Selijkheden van de Verenigde taten kreeg in het afgelopen jaar een geduchte knauw. Kennedy Het ls de vraag, of Kennedy hierin verbetering kan brengen, als hij in januari het roer uit handen van Eisenhower over neemt. Hij heeft veelbelovende maatregelen genomen om het Amerikaanse leiderschap in de vrije wereld nieuw leven in te blazen. Maar ook hij is volko men afhankelijk van de mate, waarin de Sowjetunie en niet te vergeten de neutralistische lan den hem tegemoet willen tre den. En ook hij heeft te maken met machten, die er op uit zijn, de wereldheerschappij te verove ren en die ook tegenover hem geen pardon zullen gebruiken. Want dit moeten we niet ver geten: we staan tegenover machten, die onze ondergang in hun vaandel hebben geschreven. Het zijn twee machten, die el kaar niet verdragen, ook al heeft het er de laatste tijd de schijn van, dat zij gezamenlijk naar het einddoel zullen mar cheren. Als dat zo is, gaan we een moeilijke tijd tegemoet, een tijd, waarin we zullen horen van oorlogen en geruchten van oor logen en waarin we rekening moeten houden met een niets ontziend optreden van de Chine se communistische macht, die zich op het ogenblik nog maar in een beginstadium bevindt. Maar zelfs wanneer de Sowjet unie en rood China in werke lijkheid eikaars grootste rivalen blijven en dit is zeer waar schijnlijk dan is er nog geen reden om de toekomst niet met bezorgdheid tegemoet te zien. Ongeduldig Aan het optreden van de Sow jetunie in het afgelopen jaar en in het bijzonder in de maanden die achter ons liggen kan men al merken, dat zij ongeduldig begint te worden om te voorko men, dat communistisch China de buit waar zij zelf op uit is, in de wacht te slepen. De Russi sche buitenlandse politiek is agressiever van aard. dan zij ooit geweest is. Dat hebben we niet alleen in Kongo, op Cuba en tijdens de afgelopen weken ook in Laos ervaren, maar kunnen we ook lezen uit de verklarin gen, welke Chroesjtsjef en ande re Russische leiders dit jaar hebben afgelegd. Onder Eisen hower heeft Amerika nooit toe gegeven aan Russische dreige menten, ook niet na de dood van John Foster Dulles. Het mag dit en hetzelfde geldt voor West-Europa nu minder dan ooit doen. de nog niet in zich is. Profiteurs DAG HAMMARSKJOELD zijn excuses aan te bieden voor de Amerikaanse vluchten boven Russisch grondgebied. Chroesjtsjef gaf zichzelf de Tr a nodige tijd om zelf uit de moei- Van dit niet functioneren van lijkheden te geraken, toen hij de menselijke verhoudingen in de Amerikaanse president een de pas onafhankelijk geworden trap nagaf en maakte meteen landen en mede als gevolg daar- het tegenbezoek, dat Eisenho- van van de nieuwe relatie tus- wer aan de Sowjetunie zou bren- sen twee volken, die een defi- gen, onmogelijk, nitief einde maakte aan de ver- De president had voor de Rus houding heer-knecht, trachten de sische premier afgedaan, omdat Sowjetunie, communistisch Chi- deze nog maar een goed half Het zijn sombere gedachten aan het eind van een .jaar. Maar het heeft geen zin, er de ogen voor te sluiten. Want ook nu vin den wij, waar wij staren, niets bestendigs hier beneden. Op de weg die wij betreden staat geen voetstap die bekijft. En al het heden wordt verleden, schoon 't ons toegerekend blijft. We moeten dan ook niet ln het ho rizontale vlak van dc menselijke beslommeringen blijven leven, maar ons daar boven uit leren heffen. Het niet van mensen verwachten, maar van God, Wiens wijsheid alle verstand te boven gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 23