ïlicuiue £riitstl)e ÖTouranl IN PARIJS STAATSGREEP Commentaar Kabinet sprak uren over verklaring O Auteur Creasy: 7500 woorden per dag NIEUWS in één oogopslag- heerst vrees voor een Stille tocht in Brussel na neerschieten betoger Slechts 5 minuten onze december- voordeel-verkoop waardechèques van f 10»- en f15,- z ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12062 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRIST ELIJK-NATION AAL DAGBLAD „Stantoasticfj is gbfbleoen thgn bert ia tegt^easpoet" Fotoreportage 1960 van Leiden Zie bijlage In Parijs nemen de politieke spanningen toe. Vele waarnemers achten een militaire staatsgreep tegen De Gaulle (die voorbe reidingen treft tot het openen van onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingenleiders) waarschijnlijk. Maarschalk .Tuin, die zich openlijk tegen het beleid van de president heeft verzet, is zijn laatste officiële functie ontnomen. Na urenlange en vermoeiende besprekingen zou nu een for mule zijn gevonden in de a.r. kring, welke het zakelijke ge schil op het punt van het woningbouwbeleid kan opheffen. Als het kabinet ermee instemt, kan de crisis spoedig tot het ver leden behoren. Het is de socialistische stakingsleiders in België niet gelukt nieuwe acties tot woensdag uit te stellen. Premier Eyskens heeft gewaarschuwd, dat de socialisten de leiding door com munisten ontnomen zal worden. Mr. J. A. Berger, die afscheid heeft genomen als voorzitter van het College van rijksbemiddelaars en vanwege zijn grote ver diensten is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau, krijgt tot tijdelijk opvolger prof. F. van de Ven te Tilburg. Met een verwijzing naar ons uitgebreide Oudejaarsnummer en het aanbieden van de beste wensen voor het nieuwe jaar besluit de opsteller van deze rubriek deze laatste aflevering in 1960. NOG een paar uur en 1960 zal ovengaan in het jaar 1961. Van avond zullen de oliebol len en de appelbeignets in tienduizenden Neder landse gezinnen op de tafel wonden gébracht, zwaar bepoederd met sui ker en een geur versprei dend, die voor allen in de kamer de gedachten naar kamer de gediaéhten bij de jaarwisseling zal be palen, omdat die bak lucht zo nauw met de laatste dag van het jaar verweven is. En na Wim Kan en tijdens de olie bollen zal het gesprek worden hervat, tot de klok middernacht wijst. Dan zullen wij elkaar weer het allerbeste toe wensen voor het nauwe lijks begonnen jaar. Dan worden in de gezellig bij- een-zittende familiekring handen geschud, woorden gesproken of in de gau wigheid gemompeld en buiten zal het traditionele lawaai van boten, klok ken en vuurwerk een luidruchtig begin maken aan het jaar cxnzes Heren 1961. Misschien zullen de jon geren (als ze op mogen blijven) zoals het jochie van de foto binnenshuis een paar ongevaarlijke vuurpijlen in zenuwachtig trillende handen mogen houden. En misschien, heel misschien, kimt u ook vanavond vijf minu ten missen om met de mensen, die u bezoeken, of waar u op bezoek bent, over onze christelijke krant te praten, die ook in 1961 weer uw dage lijkse huisvriend hoopt te mogen zijn. Die van u en van vele anderen. Onze beste wensen voor een gezegend jaar vergezel len u. D kunt noteren alt nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing U). Als bewfjs van dankbaar heid owerzjjds, ontvang Ik graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: B) (■«raat) (woonplaats) Jordaniërs in Amman terechtgesteld Vier Jordaniërs, die donderdag jL ter dood waren veroordeeld wegens mede plichtigheid aan de bomaanslag op 29 augustus, waarbij premier Majali en elf andere mensen om het leven kwamen, zijn vanmorgen in het openbaar in Am man terecht gesteld. Zeven andere beklaagden ontkwamen aan dit lot, omdat zij onmiddellijk na de aanslag het land verlieten. Zij werden bij verstek tot de doodstraf veroordeeld. (Advertentie) LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. Kret en Zn. Hoge Rijndijk 71 - Lelden Telefoon 20023—24350 SOMMIGE WAARNEMERS in Parijs zien aanwijzingen voor geheime voorbereidingen tot vredesonderhandelingen tussen de Franse rege ring en de Algerijnse opstandelingenleiders in activiteit in Parijs en in een rede van president Bourguiba van Tunesië, waarin deze generaal De Gaulle steunt. Bourguiba verklaarde, dat er „anarchie" zal heersen zonder gene raal De aGulle. Hij keurde „neen-stemmen" in het referendum van 8 januari in Frankrijk en Algerije af. Ja-stemmen zou het Algerijnse pro bleem niet oplossen, maar hij hoopte, dat wanneer generaal De Gaulle de sanctie van het Franse volk heeft gekregen, de Franse president tot onderhandelen bereid zal zijn. De rede van Bourguiba is door regeringsfunctionarissen te Parijs gunstig ontvangen. Zij vonden haar „belangwekkend en positief". Zij had den de indruk, dat president Bour guiba bereid zal zijn, zijn invloed aan te wenden voor matiging van de zijde van de Algerijnse opstandelingen als het referendum op 8 januari een grote overwinning voor De Gaulle oplevert. Men ziet onderhandelingen in de niet al te verre toekomst als het waarschijn lijkste gevolg van grote steun voor ge- (Van onze parlementsredactie) T TRENLANG heeft het demissionaire kabinet gisteren gezocht naar een bevredigende formulering in de regeringsverklaring, die minister president De Quay straks na de reparatie zal moeten afleggen bij de hervatting van het woningbouwdebat in de Tweede Kamer. Toen tegen het middernachtelijk uur de ministerraad uiteen ging, bleek een oplossing te zijn gevonden en begaven de ministers Zijlstra en Van Aartsen zich naar informateur De Gaay Fortman om hem daarvan in kennis te stellen. De lange düur van de minister raadsvergadering wijst erop, dat het overleg moeizaam is geweest. Inder daad is er in het kabinet nogal ge streden over de vraag of in de re geringsverklaring al dan niet tot uiting zou moeiten komen, dat de Tweede-Kamerfracties van A.R.P. en C.H.U. hebben „gecapituleerd". Eerder op de dag was In a.r. kring over de formulering van de regerings verklaring, zoals die de Informateur voor ogen stond, overeenstemming bereikt. Dat gebeurde tijdens een gesprek (In het Dr. Kuyperhuis) tussen de ministers Zij Is tra en Van Aartsen, de a.r. Tweede- Kamerleden Bruins Slot, Roosjen en Van Eibergen en prof. De Gaay Fortman. Het resultaat van dit gesprek betekende weer een stap verder naar een snelle beëindiging van deze kabinetscrisis. Maar al spoedig werd bekend, dat in de ministerraad premier De Quay en de andere K-V-P.-anindsters wiet zonder meer akkoord bleken te kunnen gaan met de door de a.r. aanvaarde concept regeringsverklaring. Zij misten daarin een formulering waardoor het de Tweede-Kamerfracties van A.R.P. en C.H.U. onmogelijk zou worden als win naars uit deze crisis te voorschijn te komen. Naar hun mening zou in de re geringsverklaring op een of andere manier tot uiting moeten komen, dat blij kens het onderzoek van de informateur deze fracties hun houding van vorige week betreuren en dat zij „de aftocht hebben moeten blazen", en niet het kabinet. Tegen het opnemen van een dergelijke passage hebben, naar verluidt, de protes tantse en liberale ministers in het kabinet zich verzet Zij achtten het o.m. uit het oogpunt van de eigen verantwoordelijk heid van regering en Staten-Generaal onjuist in de regeringsverklaring iets over het standpunt van fracties mee te delen. Het is voldoende wanneer beide protes tantse fracties straks in de Tweede Ka mer opnieuw hun vertrouwen in het extra-parlementaire kabinet zullen uit spreken en genoegen zullen nemen met de uitvoering van de motie-Andriessèn (2500 gesubsidieerde woningen extra). De verdere standpuntbepaling moet aan hen worden overgelaten. Het overleg in de ministerraad schijnt ten slotte een formulering te hebben opgeleverd, die ook voor de protestantse ministers aanvaardbaar was. De concept-regeringsverklaring is nu aan de fractieleiders van de vier regeringspartijen voorgelegd, die haar met hun fracties gaan be spreken. De C.H. Kamerleden heb ben reeds vandaag vergaderd. Van de uitslag van het fractieberaad hangt af of de informateur volgende week naar de Koningin kan gaan om haar te adviseren het ontslag van het kabinet-De Quay te weigeren. De voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie mr. J. A. W. Burger heeft zich gisteren voor de radio op niet helemaal ondubbelzinnige wijze achter het optreden van dr. Bruins Slot en de a.r. fractie geplaatst. Hij prees de a.r. om dat zij geweigerd hebben aan het handje van de K.V.P. te lopen. Een dergelijke weigering betekent echter crisis; de P.v.d.A. weet daarvan mee te praten. Mr. Burger noemde het indrukwekkend zoals dr. Bruins Slot boven het partijbelang uitrees, uitsluitend bewogen door zijn sociaal gevoel en zeker niet door per soonlijke motieven en tegenstellingen. Spreker laakte het optreden van ar. voormannen (als dr. Berghuis) jegens de fractie. Hij stelde voorts vast, dat de A.R. fractie door de knieën moet om de alleenheerschappij van de K.V.P. te be vestigen. Mr. Burger besloot zijn toe spraak met de veelbetekenende opmer king: „Informateur De Gaay Fortman heeft een te beperkte opdracht aan vaard neraal De Gaulle's wens, de Algerijnse kwestie te regelen op basis van zelfbe schikking, gepaard gaande met bescher ming van de rechtmatige belangen van de Europese minderheid. In Parijs gonst het van geruchten, dat enkele officieren een opstand beramen, „verrijzenis twee" genaamd, naar het „verrijzenispian" van mei 1958, toen men van plan was legereenheden naar Parijs te zenden om de Franse regering ten val te brengen als het parlement zou weigeren de macht aan generaal De Gaulle, toen de held van de rechtsen. over te dragen. Het „tweede" complot zou tegen pre sident De Gaulle gericht zijn, wiens plannen voor Algerije door de rechtsen van het front „Algerije Frans" hevig bestreden worden. Vier vooraanstaande Franse politie hebben gisteravond voor de Franse radio en televisie hun mening uiteengezet. Felix Gaitlard, oud-premier en voor zitter van de radicale pogfjj, heeft aan gedrongen op neen-stemmen bij het" re ferendum in januari. André Collin, voorzitter van de katho lieke M.R.P., pleitte voor ja-stemmen en Jacques Duclos, de Franse communisti sche leider, drong aan op neen-stemmen. Roger Duahet, secretaris-generaal van de conservatieve partij, heeft zijn aan hangers tot een gewetensonderzoek uit genodigd. „Als de huidige politiek uw bezorgdheid niet wekt, moet gij „ja" stemmen. Maar als het u afschuwelijk voorkomt, en als, zoals maarschalk Juin, de hoogste militaire autoriteit in Frank rijk zegt, het een gevaarlijke gok is, moet gij „neen" stemmen." aldus Duchet Intussen is maarschalk Juin niet lan ger lid van de Franse opperste verde- digingsraad. Juin, die vice-voorzitter van de raad was, schreef dezer dagen een open brief aan president De Gaulle, dat hü op 8 januari bij het referendum over De Gaulle's politiek ten aanzien van Algerije „neen" zou stemmen. Nee.. de Elfstedentocht wordt nog niet verreden, maar als deze komt willen de Friezen zo goed mogelijk voor de dag komen en vandaar dan ookdat zij met gejuich het eerste ijs hebben begroet. En vele promi nente rijders bonden gisteren de ijzers onder om geducht oefenen. Vandaag dooide het ook in het noorden weer flink. Wegens het grote succes van verlengen wij deze tot uiter lijk 15 januari a.s. Onze kliën- ten ontvingen reeds Begin het nieuwe jaar goed met dit buitenkansje. Vul uw garderobe aan met een jas, kostuum of sportensemble uit de befaamde Ascot-kollektie. Mocht u de waardechèques nog niet hebben ontvangen, dan kunt u ze aan opze kassa gratis afhalen. fiteot He**# UyyiyAtM uy. uy*/ (LtAtyUuLy^. Haarlemmerstraat 175 TAE stakingen in België hebben gis teren het eerste slachtoffer ge- eist. Bij heftige betogingen voor het gebouw van de Sabena in Brussel is een 30-jarige betoger, die een lid van de rijkswacht bedreigde, door een omstander met een revolverschot ge dood. Een man, die eveneens de rijkswachter te hulp wilde snellen, werd door een kogel de borst gewond. De dader. een 28-jarige inwoner van Brussel, ver klaarde tegenover de politie, dat hij de iin gevaar verkerende rijkswachter had Villen beschermen. De betogingen, de wildste die Brussel tot dusverre heeft gekend, eisten nog meer slachtoffers: een vrouw die zich plotseling omsingeld zag door vechtende rijkswachters en be togers en een politieman liepen ver wondingen op. Ook was er een groot aantal lioht gekwetsten. De incidenten voor het Sabena-gebouw in het centrum van Brussel ontstonden op de elfde dag van de stakingen in Bel gië, een dag die aanvankelijk door de socialistische vakbondleiders was uitge kozen ais een „rustdag". De stakers bleken echter hiermee niet in te stem men. In groepen trokken zij de stad in. Evenals de afgelopen dagen moesten talrijke ruiten het ontgelden en riepen zij slagzinnen tegen de koning en rege ring. Een van de groepen kwam in bot sing met de rijkswacht in de binnen stad, waar zij een zestal trams over vielen. Een groep stokers trok naar het Sabena-gebouw. Zij trachtten hier de afzetting te doorbreken, waarbij de rijkswacht een charge uitvoerde met de sabel in de hand en een waterkanon te builp werd geroepen. De stakers beant woordden de maatregelen met een re gen van stenen en andere voorwerpen. De Belgische socialistische partij gaf later een communiqué uit, waarin het overlijden van de staker een gevolg werd genoemd van de .sociale span ningen, veroorzaakt door de koppige houding van de regering. De partij had voorts arbeiders opge roepen om vandaag door het centrum van Brussel een stille optocht te hou den naar aanleiding van de dood van de betoger, de 30-jarige postbode Fran- gois van der Strappen. De minister van binnenlandse zaken, Lefèvre, heeft meegedeeld, dat de so cialisten toestemming voor deze optocht hébben gekregen. De minister is er van overtuigd, dat het schot het leven van een rijkswachter heeft gered. De sta kers hadden hem neergeslagen en wa ren bezig hem te vertrappen. De weduwe van het slachtoffer heeft verklaard dat haar man geen stoker was en zelfs niet aangesloten was bij een vakvereniging. ZON EN MAAN Zondag: zon op 8.48, onder 16.39 uur; maan op: 16.45, onder 7.53 uur. Maandag: zon op 8.48, onder 16.40 uur; maan op: 17.37, onder 8.39 uur. TJET IS, naar onze stellige indruk, het algemeen gevoelen van het Neder landse volk, dat de Duitser Kaufmann in de gelegenheid gesteld moet worden om, zo hij dit wenst, zich in ons land te vestigen. Men kent zijn ervaringen. Alleen om dat hij niet zwijgen kon over de trieste bejegening, ook thans nog in zijn om geving Joden aangedaan, heeft diezelfde omgeving hem daarvoor, door hem te treiteren en het leven zuur te maken, laten boeten. Het moet ons een voorrecht zijn, zulk een man op te nemen. Hij verdient het voor zichzelf. Hij mag aanspraak maken op menselijke solidariteit in hetgeen mensen hem hebben berokkend. Het kan ook waardevol zijn als een getuigenis je gens diegenen in zijn land, die nog niet van een ziekelijke instelling genezen blij ken te zijn. Bovendien mogen wij de gast vrijheid, hem verleend, zien als een een voudige christendaad. Er schijnt enige aarzeling geweest te zijn over zijn toelaatbaarheid. Aarzeling achten wij op zichzelf niet af te keuren. Op zijn minst was enig onderzoek naar de omstandigheden geboden. Daarom heb ben ook wij ons oordeel even opgeschort. Nu er aanwijzingen zijn, dat op een voor de man en zijn gezin gunstige beslissing gehoopt mag worden, verheugen wij ons daarover te oprechter. Voor de autoriteiten ligt de beslissing nog des te gemakkelijker, nu, naar ons bekend is, voor de geplaagde Duitser reeds in ons land een werkkring beschik baar is gesteld. I Engelse politiemensen in twintig plaatsen zullen het volgend jaar maskers met adem halingsfilters gaan dragen tegen de mist. I Bij een autobusongeluk in India zijn on geveer vijftig mensen om het leven geko men doordat de bus tegen een boom reed. t De regering van de Soedan heeft bij pre sident De Gaulle een ernstig protest laten horen tegen de laatste kernexplosie. I Communistisdi China, dat over vier kern reactors besahikt zal waarschijnlijk in 1965 zijn eerste atoombom bezitten, p Door een aardverschuiving in Surat (India) zijn gisteren dertien kinderen om het le ven gekomen. P In Apeldoorn is gistermiddag het nieuwe laboratorium van de stichting „huisartsen laboratorium Apeldoorn en omstreken" geopend. In dit laboratorium kunnen de huisartsen zelf onderzoekingen verrichten, waarvoor patiënten vroeger naar een spe cialist werden verwezen, p Negen Albanezen en twintig Zuidslaven zijn het afgelopen jaar in Zuid-Slavië ver oordeeld wegens spionage ten gunste van Albanië. p Op de Rijn ter hoogte van Sint Goars- hausen (Duitsland) is gisteren het Neder landse motorschip Hugo I in botsing ge komen met het Duitse schip Magdalena. De Magdalena is gezonken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. p Gisteravond is brand ontstaan in een melk poedermagazijn in Eibergen. De schade wordt geraamd op ongeveer f 12.000. Het gebouw zelf bleef onbeschadigd. GOGGOMOBIL-DEALER voor Leiden en omstreken CALEX AUTOBEDRHF Kort Galgewater - Tel. 33355 G. N. Leiden A L WERD ER GISTEREN na twee vrij koude nachten in Friesland al ge schaatst, reeds gisteravond drong zach tere Oceaan-lucht binnen, waarbij in het noordoosten van ons land nog een laagje sneeuw viel. Het nieuwe jaar zal met een vr\j zachte zuidwestelijke luchtstroom be ginnen, waarin ook enkele opklaringen voorkomen en waarin de temperatuur tot 6 a 8 graden zal stijgen. Vanmorgen kwam er ook hier in het westen op de meeste plaatsen mist voor. die door de toenemende wind later op loste. Van de Oceaan naderen nog enkele storingen, zodat 1961 een zacht, maar wisselvallig entree maakt. Vorst van enige betekenis wordt ook in noorden oost-Europa nog steeds niet waargenomen, zodat een belangrijke da ling van de temperatuur in de naaste toekomst nog niet is te verwachten. De Bilt verwacht tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen en hier en turen als vandaag of iets hogere. Tendens: stationair Stand gisteren: 752 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur TOHN CREASEY. Engels J auteur van misdaadro- duktie zal breken. Hij wilde weliswaar toegeven dat er de woorden hij enkele schrijvers zijn die meer boekdelen op hun naam hebben staan, maar daar zijn dunne pamfletjes bij. mans, die miljoenen spuit telde op zijii vingers en zei: „Tot en met vandaag heb ik 378 boeken vol trots, dat hij ruimschoots voorligt op het tijdschema. zich heeft Creasey wel dal maal van een leien dakje. In hij beseft dat het raadzaam zijn grote, statige huis heeft op het record van oktober 1960 toen in zes landen acht- Hij tien verschillende edities van geschreven, maar als u de houdt zich liever aan het zijn boeken verschenen. En kele daarvan kwamen gloed nieuw uit „de fabriek". Ondanks deze produktie is In 1958 is Creasey met zijn de schrijver een haast fleg- Londense uitgever overeen- matisch mens, die de mis- Bijzonder trots is Creasey is een aantal schuilnamen te hij de dagproduktie terugge- volgende week opnieuw komt geschatte aantal van 36 mil- vragen, zullen het er één of joen woorden, dat hij zich- twee meer zijn. Er zijn er zelf tot nu toe geeft. gebruiken. Ken Ranger is bracht van 12.500 woorden daar de onbekendste van; zij per dag op 7500, hetgeen hij komt namelijk nog maar als het ideale tempo be twee keer voor, terwijl er schouwt. onder het pseudoniem Mi- Alles gaat direct in de chael Halliday reeds 38 ro- schrijfmachine, daarna komt op het ogenblik zeventien in de maak en ik heb geen idee waar het eind is." mans van de pers zijn ge komen. Creasey begon zijn gekomen, dat hij in vijf jaar daad bestudeert als een ge- rlère toen hij tien jaar was. Creasey, die 57 jaar Is. heeft zich in het hoofd gezet dat hij alle records op het 45 romans zal schrijven, het geen neerkomt op één per der is van maand. Nu de helft van de heid en een leerde, een groot voorstan - verkeersveilig- onderscheiding vastgestelde periode voorbij van koning George VI bezit. gebied van de boekenpro- is constateert de kunstenaar Zoveel psychologisch In- zijn eerste boek verkocht hij op zijn 23-ste en sindsdien kreeg hij 700 teleurstellingen te incasseren, maar de laat ste tien jaar loopt het alle- de correctie met de pen en een juffrouw tikt vervolgens alles in het net over. Een paar beroepscritici keuren de manuscripten en als hij niet schrijft, hetgeen pleegt voor te komen, zit Creasey in Lon den op de zitting van de politierechter. Temper. Station Weers. gesteldh Wind. richt. Snelh. U tï 2-3 D Holder mist 4 3 i 3 Ypenburg oribew zzw 4 4 2 6 Vldss. mist z 6 5 2 8 Eelde mist zz/w 4 2 0 3 De Bilt mist 2 4 1 6 Twen the mist zw 2 3 4 0 Eindh. mist zw 4 5 3 1 Zd -Limib. gh. bew. nw 4 4 2 6 Helsinki gih. bew. O 5 -1 -3 0 Stockh. sneeuw WAw 1 3 -0 1 Oslo sneeuw O 2 1 0 0.2 Kupenb. gh. bew. zzo 9 3 Aberdeen 1. bew. z 4 6 -1 0 Londen 1. bew. TOPS 9 3 1 4 dam mist •l 4 2 2 Brussel mist Zw 2 5 4 Luxrmb mist windstil -0 -3 4 Parijs h. bew. zw 4 6 2 7 Bordeaux gh. bew. zw 3 12 8 14 Grenoble regen windstil 3 -1 Nice h. bew. nrvw 7 12 1 3 0 Berlijn 1. bow. 4 -2 Frankfort sneeuw 3 3 -1 MUnohen sneeuw windstil 0 -11 0.2 Zürich sneeuw z 4 -1 IS GenCve regen windstil 2 0.4 Locarno l. bew windstil 6 -5 Wenen gh. bew O 4 2 -6 Inn9bruck zw. bew. windstil -0 -16 1 Belgrado gh. bew. ozo 1 Athens h. bew windsUI 7 Rome onbew. o 6 12 0 AJaceio onbew. o no 2 14 -1 O Madrid gh. bew. windstil 8 6 0 Majorca 1. bow. windstil 4 0 Lissabon gh. bew. 8 15 11 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1