Ilieuwe £riitsrl)e (üsurant Commentaar Staking: verlies van 11 miljard gulden KABINETSCRISIS in beslissend stadium Utrechtse firma voor f 54.000 benadeeld Sneeuwmannen dragen pruiken NIEUWS in één oogopslag Russische minister vervangen Onrust in België duurt voort „Goede heertje van Barneveld Moeder en elf kinderen door brand gedood Vliegtuig stort neer: 2 doden Auto reed water in: één dode - na akkoord met a.r. fractie - Als het VRIJDAG 30 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD „Stantoasticb is qbfbleoen afign bert ia teg^enspael" Eenenveertigste jaargang no. 12061 200.000ste dier in 1960 aangevoerd Zie pagina 3. De Russische minister van landbouw, Wiladimir Matsfcewitsj, is van zijn func tie ontheven, „omidat -hij ander werk krijgt". Als zijn opvolger is benoemd Michail Olshamsky, Matskewitsj krijgt een bestuursfunctie in een provincie van de republiek Kazakhstan. Hij wordt gedeeltelijk verantwoordelijk geacht voor „tekortkomingen" bij de verbouw van graan in pas ontgonnen gebieden in het oosten van de Sowjetunie. Premier Cihroesjtsjef is blijkbaar vastbesloten alles in het werk te stellen om de dreigende daling van de land- bouwproduktie tegen te gaan. Vooral in Kazakhstan schijnt de oogst door de late lente en de vroege winter slecht geweest te zijn. Volgens de voorzitter van de communistische partij in Ka zakhstan is dit tevens te wijten aan de slechte organisatie waardoor duizenden landbouwwerktuigen in de oogsttijd ongebruikt zijn gebleven. T~"\E TERUGKEER van Koning Boudewijn en Koningin Fabiola, een socialistische aankondiging dat de staking tot het einde zal worden voortgezet, nieuwe massa-demon straties, verdere sabotagedaden en een vrijwel ongewijzigd stakings beeld zijn de laatste gebeurtenissen in België, dat vandaag zijn elfde sta kingsdag beleeft Geschat wordt dat de Belgische economie tot dusverre een verlies van 150 miljard frank heeft geleden (ongeveer 11.25 mil jard gulden). De ernst van de ontwikkeling in zijn land heeft Koning Boudewijn gisteren doen besluiten zijn huwelijksreis in Spanje te onderbreken. Even na zes uur landde op het militaire vliegveld van Brussel (waar gehelmde en gewa pende wachtposten de journalisten de toegang ontzegden) de DC-6 van de Bel gische luchtmacht. Zonder enige offi ciële ontvangst verlieten Koning Bou dewijn en Koningin Fabiola, precies twee weken nadat zij uit een juichend Brussel op huwelijksreis waren vertrok ken, het vliegveld om zich onmiddellijk in snelle vaart naar het paleis te Laken te begeven. Nog gisteravond begon de Belgische vorst zijn eerste besprekingen over de stakingsacties met premier Eyskens. Enkele uren voor de terugkeer van de Koning verklaarde de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Col- lard, dat „dit aan de algemene staking niets zal veranderen". „De staking zal worden voortgezet totdat de eenheids- wet zal zijn ingetrokken", voegde Col- lard hier aan toe. „Een staatshoofd dient onder de huidige omstandigheden op zijn post te zijn. de terugkeer van de Koning is normaal". (Van onze parlementsredactie) DE NAUWELIJKS één week oude kabinetscrisis is in een beslissend stadium gekomen. Informateur De Gaay Fortman kwam vandaag gereed met zijn consultaties. Gisteren heeft hij van dr. Bruins Slot kunnen vernemen, dat de a.r. Tweede-Kamerfractie zich erbij neerlegt, dat minis ter Van Aartsen de motie-Van Eibergen (a.r.) waarin om 5000 gesub sidieerde woningen extra voor 1961 werd gevraagd niet zal uitvoeren. De bewindsman van volkshuisvesting en bouwnijverheid en zijn beide a.r. collega's hebben zich van hun kant bereid verklaard terug te komen op de politieke consequenties, die zij aan een aanvaarding van de motie door de meerderheid der a.r. fractie hadden verbonden. Hiermee is het con flict tussen de a.r. Tweede-Kamerleden en de a.r. bewindslieden in feite opgelost. Aangenomen dat de informateur ook van andere kanten geen moeiilijlkbeden..meer heeft te vrezen, kan men nu een spoedig einde van de crisis verwachten. raad is besproken. Ze is ook ter kennis gebracht van de vier regeringsfracties in de Tweede Kamer. De liberalen en christelijik-historisdhen zouden zonder meer met de formulering akkoord gaan, maar de fracties van KVP en AR willen er zich vermoedelijk eerst nog over beraden. Trouwens, minister president De Quay schijnt van de a.r.- fractie een verklaring te verlangen, dat zij unaniem met de gevonden oplossing instemt. Het is verre van uitgesloten, dat de rX minister De Pous ook van de C.H.-fractie een dergelijke verklaring, wenst. Het resultaat van de fractiever gaderingen zal waarschijnlijk pas maan dag a.s. bekend zijn, zodat de crisis net niet voor het einde van -het jaar kan wor den afgesloten. Uit deze crisis is het standjgunt van de regering dus in zoverre zegevie rend te voorschijn gekomen, dat geen enikele concessie is gedaan in de rich ting van een uitbreiding van het wo- ningbouwprogramma tót boven de 67.500 gesubsidieerde woningen. Een dergelijke concessie zou trouwens de crisis alleen maar hebben verlengd, want KVP en VVD toonden niet de minste neiging toe te geven aan de eisen van AR. en C.H., zoals die in de motie-Van Eibergen tot uiting kwa men. Voor vervolg zie pagina 4 Prof. De Gaay Fortman zal zich wel licht begin volgende week naar de Koningin bUnncn begeven om haar te ad viseren het ontslag van het kabinet-De Quay te weigeren. In overleg met de mi nisters Van Aartsen en Zylstra, die des avonds met hem confereerden, heeft de informateur gisteren een formulering voor de oplossing van het bouwconflict opgesteld, die vandaag in de minister- heeft de gemoederen allesbehalve tot rust gebracht. De vakbond van trein en buspersoneel riep haar leden op de komende 24 uur te staken en de arbei ders in de gas- en elektriciteitsbedrijven waarschuwden de regering dat zij waar schijnlijk nog meer centrales zullen stil leggen. De socialistische leiders maak ten bekend dat aanstaande woensdag de werknemers in de warenhuizen het werk zullen neerleggen. (Voor uitvoerige reportages over de gebeurtenissen in België zie men elders in dit nummer). Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben gisteren hun hu welijksreis onderbroken en zijn in België teruggekeerd. De foto werd gemaakt tijdens de autorit naar het paleis te Laeken. Op mars Op de vraag of de socialisten, evenals in 1950 In de koningskwestie, een mars naar Brussel overwegen zei Collard „■wij gaan onze tactiek niet bekend maken, over veel dingen wordt gespro ken die niet gedaan worden". And ré Rena rd, de agressieve vak bondsleider uit het Luikse onderbrak hem met het dreigement: „en sommige dingen worden gedaan en er wordt niet over gesproken" Daarvoor had een afvaardiging van de Belgische socialistische beweging reeds voorstellen van Eyskens voor nader overleg van de hand gewezen. Prof. Eyskens had de delegatie voorgesteld het ontwerp van de „eenheidswet" na een algemene behandeling door het par lement terug te verwijzen naar de ka mercommissies voor nadere bespreking van amendementen op de sociale para grafen, waartegen zich de socialistische bezwaren richten. De delegatie achtte echter deze voorstellen „niet voldoende om de arbeiders tot kalmte te brengen". Nieuwe acties De socialistische vakbonden hebben hun leden opgeroepen zich te verza melen voor het hoofdbureau in Brussel voor nieuwe betogingen. De voorzitter van de socialistische partij, Collard, is naar Charleroi gegaan waar hij een mas sabijeenkomst zou leiden, die waarschijn lijk gepaatd zou gaan met betogingen. De terugkeer van Koning Boudewijn HUN KERSTDINER EersteKerstdea 1960 in Kongo: twee verschrikkelijk magere, ondervoede Baloebakinderen eten rijst gekregen van welfarehelpers in een vluchtelingenkamp in Bakwanga. Dat ligt in Zuid-Kasai, waar zoveel diamantmijnen zijn. Naar schatting werden meer dan 300.000 vluchtelingen over het land verspreid ten gevolge van de onlusten na de onafhankelijkheidsverklaring. Honderden zijn de hongerdood gestorven duizenden wandelen op de rand van het graf voor tienduizenden is er af en toe een hand vol rijst driehonderdduizend zijn van huis en haard verdreven. BARNEVELD SE gemeentepolitie heeft naar aanleiding van geruchten, die in Terschuur en omgeving (gemeente Barneveld) de ronde deden, op verden king van verduistering de 42-jarige ver tegenwoordiger J. van de B. uit Ter- schuur gearresteerd. Deze heeft bekend ten nadele van zyn werkgever, de meel- handel en veevoederfabriek Hooghiem- stra te Utrecht, een bedrag van rond f 54.000 te hebben verduisterd. Hij stopte met geld van zijn werkgever gaiten, die waren ontstaan door een pri- vézaakje, dat hij naast zijn functie van vertegenwoordiger op touw had gezet. Van de B. moest als vertegenwoordiger veevoeder aan pluimveehouders verko pen. Hij verdiende hiermee een vast sa laris, (netto f 260 per maand zonder pro visie). Hiervan moest hij zijn gezin, van vrouw en vier kinderen onderhouden. Sinds anderhalf jaar, de periode waar over de verduistering zich uitstrekt, deed hij ook voor zichzelf zaken. Hij kocht eendagskuikens en verkocht deze aan afnemers van zijn veevoeder, met de belofte dat zij deze kuikens na de op- Cokperiode van een aantal weken tot een bepaald bedrag weer aan hem zou den icunnen verkopen. De vertegenwoor diger zorgde er voor dat de pluimvee- Mrs. Majorie Vosburgh (43) en elf van haar kinderen zijn gisteren omge komen, toen hun houten huisje in het Canadese dorp Noyan 55 km ten zuiden van Montreal, door brand verwoest werd. Haar echtgenoot (63) wist met brand wonden aan de handen te ontsnappen. Van de overige vier kinderen zijn er twee getrouwd en de andere twee waren niet thuis. De moeder is gestorven toen zij het brandende huis weer binnenrende om een kind te redden. Zij was met haar man en een kind ontsnapt, nadat een oliekachel uit elkaar gesprongen was. Brandweerlieden hebben de verkool de resten van de vier bedden gevon den waarin de kinderen sliepen. In één er van werden zes lijkjes gevonden. Vier van de omgekomen kinderen wa ren vier jaar of jonger. De jongste was zes maanden oud. houders het volle pond kregen. Hij be taalde met gelden, die hij incasseerde bij het afleveren van veevoeder. Dit was mogelijk, omdat voldoende controle van het bedrijf ontbrak. Ook heeft hij met het verduisterde bedrag enige oude schuilden afbetaald. GOEDE FOOIEN Van de B. huurde vaak auto's en gaf goede fooien. Ook gaf hij ongeoorloofde kortingen op veevoeder. In pluimvee kringen rond Barneveld stond hij be kend als „het goede heertje van Bar neveld", omdat hij wanneer men zijn me delijden opwekte door te vertellen pech te hebben met de kippenhandel, ziekte enz. vaak aan ziekte gestorven kippen betaalde en zodoende de boeren schade loos stelde. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij is vanmorgen voor de officier van justitie geleid. Vanochtend is bij de landing op het vliegveld Eelde een Beachraft-lesvlieg- tuig van de rijksluchtvaartschool veron- - gelukt Volgens de tot dusverre bekende' gegevens bevonden zich een instructeur en twee leerlingen aanboord van het toe stel. Bij het ter perse gaan van deze edi tie was nog niet bekened welke instruc teur en welke leerlingen het hier betreft Vermoedelijk zyn twee van de drie in zittenden om het leven gekomen. (Van onze correspondent) Vijf bouwkundig tekenaars, die in Zuilichem de huwelijksreceptie van een collega hadden bijgewoond, zijn gisteren met hun auto in een sloot naast rijks weg 15 bij Schelluinen terecht gekomen. De wagen sloeg over de kop en ver dween geheel onder het water van de door de Duitsers tot tankval uitgediepte sloot Een van de inzittenden, de 24- jarige heer Kieviet uit Mechelen kwam om het leven. Zijn vier collega's kon den door omstanders op de wal wor den geholpen. De vier tekenaars zijn in dienst van een grote Haagse aannemersfirma. Zij waren met hun wagen op weg naar Den Haag, waar zij op kamers wonen. De heer Kievit was niet gehuwd. Sir Edmund Hillary, de 41-jarige bedwinger van de Mount Everest, gelooft niet meer in het bestaan van de „verschrikkelijke sneeuwman". Gisteren was hij even op Schiphol. Hij zei: „De voet sporen, die de inheemse be volking van Nepal gere geld op grote hoogte in do sneeuw heeft gevonden, hebben wij tijdens onze expeditie ook gezien. Er is echter een alleszins rede lijke verklaring voor ge vonden: het zijn sporen van kleine dieren, die later aan de zon blootgesteld tot gro tere omvang weggesmolten zijn." Blijft nog de vraag wie de vreemde geluiden voortbrengen, die volgens de inheemse bevolking af komstig zijn van wat zij de yeti's noemen. „Maar ook daarvoor zullen wij een rationele verklaring vin den", meent Sir Edmund. De leider van de Himala- ja-expeditic was op de te rugreis naar New Delhi. Hij werd vergezeld door de Britse journalist Desmond Doig, die tot taak heeft de resultaten van de expeditie op schrift te stellen en die tevens als tolk tussen de leden van de expeditie en de inheemse bevolking op treedt. Voorts werd de reis meegemaakt door het 48- jarige dorpshoofd Khunjo Chumbi, zonder wie de be volking de beroemde scalp niet voor on- Frankrijk uitlenen. De expeditie trof twee scalpen aan in liet dorpje Khumjung, waar de vreem de relikwieën als geluk en voorspoed brengende talis mannen werden bewaard. In Engeland zijn thans monsters van het haar af geknipt, dat wetenschappe lijk zal worden onderzocht. Trouw bewaakt door het dorpshoofd ging de scalp zelf nu weer mee terug naar zijn dorp Khumjung. Hillary acht het echter waarschijnlijk, dat het geen authentieke scalpen zijn, maar dat zij lang geleden door inheemsen zijn ver vaardigd en dat het haar er aan geplakt is. Intussen was het onder zoek naar de yeti's maar een onderdeel van het ex peditie-onderzoek. Sir Ed mund vertelde op Schip hol, dat de expeditie, waar in 7 medici zijn opgenomen, andere wetenschappelijke onderzoekingen doet en nog tot mei van het volgend jaar zal voortduren. Hij beschikt over twee hutten, één op een hoogte van 17.800 en de andere op 19.150 voet. „We gaan o.m. onderzoe ken tot welke graad het menselijk lichaam zich kan acclimatiseren op grote hoogten in ijle lucht cn venijnige kou." „In april of mei gaan we een poging doen zonder extra zuurstof mee te ne men de Makalu berg te be stijgen, die 27.790 voet hoog is. Naar bekend is de Mount Everest, die hij al heeft overwonnen, met ruim 29.100 voet hoger dan de Makalu. E'EN OCEAANDEPRESSIE ten westen van Ierland met een luchtdruk in hel centrum van 955 mb breidt zijn invloed geleidelijk over west-Europa uit. Een in betekenis afnemende regenzone van de depressie verplaatste zich vanmorgen over Engeland langzaam in oostelijke richting. Achter deze zone dringt morgen gematigd zachte oceaan lucht tot ons land door. In verband met de bewolking zal de temperatuur in de komende nacht in het gehele land boven het vriespunt blijven. De afgelopen nacht vroor het in het noordoosten van het land nog vijf graden. Daar en tegen kwam in het zuid westen geen vorst voor. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met hier en daar op klaringen cn op de meeste plaatsen eni- TTET MOET VOOR DE kabinetsinforma teur een bemoedigende gedachte zijn, dat zovele goede wensen hem begeleiden. Hij zal zich bewust zijn, daaraan niet ge noeg te hebben. Behoefie is aan inschik kelijkheid, aan bereidheid om zich naar de ander te voegen. De informateur zal hebben te streven naar de formule die het alle betrokkenen mogelijk moet maken, uit de impasse te geraken waarin men met elkaar is te recht gekomen. Eerste vereiste, zo schreven we giste ren al, is de localisering van het conflict zelf. De rest is van later zorg en zal nog problemen genoeg opleveren. Wij willen thans wel reeds stellen, dat wij ook daar voor de aanwijzing van wijze en ambitie- loze figuren zouden willen aanbevelen, die zouden kunnen optreden als een com missie van goede diensten. Wat het conflict zelf betreft, daarvan vormde de befaamde motie uiteraard de kern. In ons parlementaire leven is een motie een ding, waarvan dc functie nogal eens wijzigt Er zijn ook onderscheidene soorten van moties. Er zijn moties die niet naders beogen dan het gevoelen van de Kamer weer te geven. Er zijn moties die beogen aan vertrouwen of wantrouwen in het rege ringsbeleid uitdrukking te geven. Een parlementslid hecht aan een motio te recht waarde. Een geestig kronikeur van het parle mentaire leven heeft eens opgemerkt, dat voor een kamerlid diens eerste motie ge lijkwaardig is aan zijn eerste tand cn zijn eerste liefde, en hij heeft er wat droefgeestig aan toegevoegd, dat ze geen van drieën blijvertjes plegen te zijn. Het kon wel eens zijn, zo schreven we terstond na het ontstaan van het conflict dat ons volk thans zozeer bezighoudt, dat heel deze situatie is terug te leiden tot een misverstand, en wel een misverstand over de functie van deze onderhavige motie. In het algemeen behoeft een motie ze ker geen dwingend effect te hebben. In dit geval deelde de regering echter mede. dat zij de motie wenste te beschouwen als voor zich van dwingend krakter. Met zulk een verklaring moet een regering voorzichtig zijn. Een motie is het recht van de Kamer. Het is het recht van de regering om, tenzij een motie duidelijk als een uiting van wantrouwen is bedoeld, haar naast zich neer te leggen. Maar mag zij aan een motie een strekking geven als niet door de indieners bedoeld? Toch is dit laatste hier geschied. Ech ter, door aldus te handelen beroofde dc regering de Kamer als het ware van haar recht om, zonder verdere consequenties, per motie een wens te formuleren. Onder deze omstandigheden had dc Kamer, zij het onder protest, de motie geen voort gang moeten doen hebben. Er zijn dus van twee kanten fouten gemaakt, waarbij uiteraard de gevolgen van die, door de Kamer gemaakt, het grootst zijn. Maar ook de regering gaat niet vrijuit. Wij weten dit is, vooral achteraf, gemakkelijk praten. Want men moet maar staan in de situatie en temidden van de bewogen sfeer van het politiek debat. Echter, nu van beide kanten een fout is gemaakt, moet de oplossing in beginsel gegeven zijn. En wat het materiële be treft, de regering heeft uit alles kunnen opmaken, hoe hoog de volksvertegenwoor diging de woningnood zit. Het zal voor haar een stimulans ten overvloede zijn om te doen wat ze kan. Tendens: stationair Stand gisteren: 752 ge regen of motregen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen zuid cn zuidwest. Zachter. ZON EN MAAN Zaterdag zon op 8.48, onder 16.38 uur; maan op 16.00. onder 07.02 uur. Informateur De Gaay Fortman is een heel eind gevorderd met de uitvoering van zijn taak. De A.R. Tweede-Kamer fractie zou ermee hebben ingestemd, dat aan de motie-Van Eibergen geen uitvoering wordt gegeven. De rede van drs. Hazenbosch gisteravond voor de radio is geen weergave van het standpunt der gehele fractie. De terugkeer van koning Boudewijn en koningin Fabiola naar België heeft niet geleid tot een verzachting der tegenstel lingen tussen regering en stakingsleiders. Gisteren is in vele steden druk gedemonstreerd. Een speciale verslaggever van ons blad was in Brussel en Antwerpen: reportages vindt men in dit nummer. (straat) ror.io ii-ar.x.» (woonplaats) Een verbandstoffenhandel wil het Verbond voor veilig verkeer gerechtelijk doen vervolgen vanwege door dit verbond ge- inspireerde publikaties over de waardeloze inhoud van door genoemde firma in de handel gebrachte verbanddozen. Onze sociaal-economische redactie schreef een artikel naar aanleiding van het oordeel van werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf over het woningbouwbeleid waarover het kabinet-De Quay is gestruikeld. Sir Edmund Hillary, bedwinger van de Mount Everest, heeft tijdens een kort verblijf op Schiphol nog eens verklaard niet te geloven in het bestaan van de „verschrikkelijke sneeuw man". TTECTOR is de eerste rat van Franse „na tionaliteit", die, als het lukken zal, een ruimte reis zal maken en die het land van De Gaulle een plaats zal verschaffen in de nog zo dunne rijen van naties, die dergelijke ex perimenten al eerder hebben uitgevoerd. Men weet het: Frankrijk wil zich maar al te graag op de eerste rang scharen. Ook op het gebied van de ruimtevaart. Daarom is de ruimterat Hector nu uitgekozen om in februari van het volgend jaar als proefdier te dienen. Hij zal in zijn ru-imte- corset een tocht van 2<10 km maken, tenminste wan neer het experiment slaagt. De rat zal namelijk omhoog worden geschoten in de neuskegel van de Franse raket „Véronique" en dat moet gebeuren op de basis van Colomb-Béchar. Pre- cisie-instrumenten zullen zijn reacties op de voet kunnen volgen, zolang de tocht duurt, of tot de se conde, waarin het experi ment mislukt en de ruimte reis voor Hector fataal zal worden. Als het lukken zal.... We willen zeker niet be weren dat we ruimtevaart deskundigen zijn. Verre van dat. Maar voor het leven van Hector geven we geen zes dubbeltjesDie zes dubbeltjes kunnen uw kermissen, vrienden en fa- miliededen ook beter be- steden. Want nog niet ten volle voor die pry's kunnen zij een hele week onze krant lezen. U kimt hen daaraan helpen door het invullen van de onderstaande bon. O kunt noteren als nlcowe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling gescniedt per week/ maand/kwartaal/pei giro (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als öewys van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag nel boek ,1'lp Parade' op onderstaand adres:

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1