lacht SENAAT uit lof in plaats van kritiek K° - ^ethergolveiT Licht tv-programma op oudejaarsavond Berger verlaat College van Rijksbemiddelaars Begrotingen kunnen sneller vastgesteld l 5 L - y 13 u ,5 1 3! 33 I H 39 P F Aftreden van voorzitter Chr. bakkersbond Romy slipt binnen door achterdeur over Britse tv. mm# WOENSDAG 28 DECEMBER I960 Schaak-vraag 39 In de Grünfeld-Indische verdediging komt een variant voor, die er zo te zien niet best uitziet voor zwart (zie diagram). Wit heeft zojuist Lb4 ge speeld en de zwarte dame lijkt in de fuik te zitten. Toch is dat maar schijn, want in deze stand kan zwart beslis send vóordeel halen. De Rub Marosov heeft het uitgekiend. Als u het nog niet kent, moet u het maar eens zien te vinden. Dat is dan tevens de schaak- vraag voor vandaag. De stelling ontstaat uit de hoofd variant van het Grünfeld-Indisch. Als volgt: 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2cl g7—g6; 3. Pblc3, d7—d5; 4. c4xd4, Pf6xd5; 5. e2—e4, Pd5xc3; 6. b2xc3 c7c5; 7. Lflc4, Lf8—g7; 8. Pgl—e2. c5xd4; 9. c3xd4, Pb8c6; 10. Lel e3, Marosov zet nu voort met 10. Dd8a5t in plaats van de gewone voortzetting 1000 enz. Na wits zet Leld2 volgt nu Da5a3 met als pointe 12. Tal—bl, 0—0; 13. d4—<15, Pb6e5; 14. Ld2b4 en dan de zwarte zet, die ik nog niet wil noemen. Wit hoeft natuurlijk niet op dame winst te spelen. Hij kan eenvoudig op de 13e zet spelen 0—0, waarop Marosov wil antwoorden met Lg4, f3, Le6 (d5, b5). Zelf heb ik het grapje enkele keren trachten uit te halen om de avontuur lijke voortzetting van Marosov te kiezen. Door een wonderlijke speling van het noodlot ben ik wèl enkele keren in de gelegenheid geweest de zet Da5t te spelen, maar antwoordden mijn tegenstanders nimmer met Ld2. Ze speelden soms Dd2 en soms Kfl, waarvan m.i. vooral de laatste zet interessante perspectieven opent. Wit: Kei, Ddl, Tbl en hl, Lb4 en c4, Pe2, pi a2, d5, e4, f2, g2 en h2. Zwart: Kg8, Da3, Ta8 en f8, Lc8 en g7, Pe5, pi a7, b7, e7, f7, g6 en h7. B. K. Dam-vraag 38 De stand in het probleem naar een motief van Springer was als volgt: Zwart: 4, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 16, 18, 22, 28, 32. Wit: 15, 21, 24, 25, 26, 27, 36, 38, 43, 46, 49, 50. Wit wint in de volgende zetten: 43—39, 32x34; 21—17, 12x32; 26—21, 16x27; 36—31, 27x36; 46-41, 36x47 50—44, 47x20; 25x23, 28x19; 44—39, 34x43; 49x9, 4x13; 15x4. Bridge West speelt een contract van ruiten (11 slagen). U bent Zuid en nadat uw partner met schoppen 10 is uitgekomen, ziet u de volgende kaarten: Prof. Zijlstra hoog geprezen (Van onze parlementsredactie) 1~NE EERSTE KAMER heeft zich van de kabinetscrisis weinig aangetrok- ken. Hield dit college gisteren zijn normale vergadering, aan het eind ervan deelde voorzitter Jonkman mee, geen aanleiding te zien, van het voorgenomen werkschema af te wijken. Zo is op 10 december de ver hoging van de kinderbijslag aan de orde gesteld, precies alsof staatssecre taris Roolvink, hiervoor verantwoordelijk, géén ontslag heeft gevraagd. Eigenlijk rekende men erop, het voor stel tot verboging van de klnderbjjsla- N i Z A i A 7 5 2 V 8 983 A V 9 4 f4 HVB3 7542 O H 5 875 In slag 1 laat West schoppen 10 houden. Noord vervolgt met schoppen West neemt met schoppenaas, maakt klaverheer in de hand en speelt hierna klaverboer, welke hij met de vrouw g overneemt. Op klaveraas gooit West zijn laatste schoppen af en speelt nu niet erg gelukkig vanuit de dummy harten- i vrouw. De snit mislukt. Noord neemt Iflimet hartenheer en speelt klaveren 10 na. szi< Welke kaart moet Zuid nu bijspelen, om een kans te hebben het contract htiidown te krijgen? JACK DIAMOND nKruiswoortlpuzzel Horizontaal: 1. vaartuig, 4. prijs, 9. vaartuig, 11. telwoord, 12. rond ge bouw, 16. rund, 17. muzieknoot, 18. A(jstad in Duitsland, 21. bijwoord, 22. imeisjesnaam, 23. inborst, 25. deel van _^de bijbel (afk.), 27. tijdmaat. 28. kas- Éhouder, 31. reinigingsmiddel, 32. teken, *34. gem. in N.Brab., 35. doorweekt. I Verticaal: 1. de gouden bul (afk. ■Lat.), 2. rivier in Zwitserland, 3. lente- jbloem, 5. vaarwel, 6. palmboom, 7. praterloop (gewestelijk), 8. lidwoord, |10. gat in een kous, 13. gekneed meel, 14 stok, 15 doornachtige plant, 27 rivier |in Engeland, 19. boomloot, 20. deel van |het gelaat, 21. weefsel van kamgaren fEng.), 24. knaagdier, 26. gem. in N. Tab., 28. bakje, 29. iemand die treitert, 10. meisjesnaam, 31. scheikundig ele- ent (aik.), 33. deel van de bijbel afk). 2 3 6 7 8 10 m ,6 té 19 20 24 21 25 27 30 31 32 JJ H35 pplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. gezet, 5. leer, 7 pveral, 9. smerig, 10. T.P., 12. eten, 13 loter, 14. tor, 15. Res, 16. re, 17. at, |8 dos, 19. are, 20. genot, 21. vlak, 22. Ir, 23. Napels, 25. sonate, 27. emir, 28. lesse. Verticaal: 1. ge. 2. zomer, 3. even, t ter, 5. Lagos, 6. el, 8. ribes, 9. stoter, 'O. terras, 11. preek, 12. etage, 15. rotan, I |8 donor, 19. alles, 21. vete, 24. pal, 25. I I. 26. gen gistermiddag nog te kunnen behan delen, aangezien het oorspronkelijk dc doeling was, dat de verhoging op 1 januari ingaat. Tijdens het binnenska mers overleg heeft een aantal senatoren er echter de voorkeur aan gegeven, aan de openbare behandeling een schrif telijke gcdachtenwisseling met dc rege ring te doen vooraf gaan. Dit is gebrui kelijk bij enigszins belangrijke wetsont werpen. Het valt overigens niet te ver wachten, dat uitstel van dc behandeling ook uitstel van de uitvoering van de verhoging betekent. Nadat besloten was, de algemene fi nanciële beschouwingen i.v.m. de kabi netscrisis niet te houden, bleef de be handeling van de grote belastingvoor stellen van minister Zijlstra gistermid dag de hoofdmoot van de agenda. Een aantal van deze belastingmaatregelen moet op 1 januari ingaan. De Eerste Kamer toonde, hiertegen geen bezwaar te hebben. De voorstellen werden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Het gevolg ervan is, dat, indien de con junctuur blijft als zij thans is, op 1 juli aanstaande de loon- en inkomstenbe lasting omlaag gaan. Ook de vennoot schapsbelasting wordt enigszins ver laagd, evenals de vermogensbelasting, terwijl daartegenover de investerings aftrek iets wordt verminderd en enkele tijdelijke belastingmaatregelen blijvend worden gemaakt. Tegenstelling tt^IJDENS de debatten over deze be- lastingvoorstellen deden zich eigen aardige situaties voor, geheel in de lijn van een uitlating van de heer Van Hall (soc.), dat thans de Tweede Kamer in politiek opzicht de leidende functie weer heeft opgevat. Hij bedoelde dit humo ristisch, maar schetste daarmee onbe doeld een werkelijkheid: enige maanden geleden was het vooral de Eerste Kamer, die het de regering moeilijk maakte, terwijl de Tweede Kamer een veel toe schietelijker houding aannam. Thans heeft de Tweede Kamer een kabinetscrisis veroorzaakt De Eerste Kamer en dit is het merkwaardige toonde echter gisteren niet de min ste neiging, haar zuster aan de over kant van het Binnenhof te volgen. Woorden van instemming met het ge drag van de Tweede Kamer bleven achterwege. Uiteraard werd er rekening mee ge houden. dat men debatteerde met de missionaire bewindslieden. Maar lang niet allen deden dit. Juist de beide woordvoerders, van wie men zulks toch wel enigszins kon verwachten, ontpopten zich ais bet tegenbeeld van hun partij genoten uit de Tweede Kamer. Geen enkele senator uitte zo nadrukkelijk zijn grote waardering voor het beleid van minister Zijlstra als de heer Lichtenauer (c.h.). Niemand vroeg zoveel belasting maatregelen op lange termijn als de (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de Bond van Christelijke Bakkers patroons in Nederland, de heer P Ko ning te Amersfoort, aan zijn bestuur mee gedeeld, op de eerstkomende ledenver gadering vaai de bond het voorzitterschap neer te zullen leggen. Op medisch advies moet de heer Koning zoveel mogelijk rust houden. De vraagstukken van het heer Haspels (a.r.), die ervan scheen uit te gaan, dat prof. Zijlstra nog wel in lengte van jaren op zijn zetel zou blijven zitten. De nieuwe informateur, prof. De Gaay Fortman, woonde het begin van de vergadering bij. Later op de middag verdween hij vrij ongemerkt naar Soest- dijk om zijn hoge opdracht in ontvangst te nemen. Geen overbesteding Van den Berge beantwoordden de weinige opmerkingen, die een zevental sprekers had gemaakt. Uitgebreid stond de minister stil bij de gevolgen, die de belastingmaatregelen op de conjunctuur zullen hebben. Hij toonde met cijfers aan, dat de toestand, waarin wij ons thans bevin den, bijna geheel overstemt met die van 1955, aan de vooravond van de overbesteding. De kans op overbeste ding is thans echter veel geringer. De overheid heeft die trachten te beper ken door het aanbod van kapitaal te remmen. In twee jaar tijd heeft zij zelf ruim twee miljard gulden op de kapitaal markt opgenomen. Wat dat betreft, ligt de situatie veel gunstiger dan in 1955/56. Dit zei de bewindsman tot prof. Witteveen (lib.). De heer Van Hall (soc.) had zich afgevraagd, of het wel gewenst is, be lastingen te verlagen, omdat de overheid nog zeer veel taken heeft uit te voeren. Hierop antwoordde de minister, dat het niet genoeg is, de belangrijkheid van de taken tegen elkaar af te wegen. Men moet zich ook afvragen, of het gerecht vaardigd is, aan de burgers zoveel be lastingen te onttrekken. Op deze wijze, vervolgde de minis ter, belasten wij besparingen weg. De kosten van het levensonderhoud wor den hoger en conjuncturele spanningen zijn het gevolg. Op enkele vragen wilden de beide bewindslieden raiet nader ingaan, eraan herinnerend, dat zij demissionair zijn. Dit betrof ook de vragen van de heer Haspels over de z.g. kleine heffingen en het nut Van grond- en personele be lasting. Wel zei de staatssecretaris het huiverig te vinden, dc belastingheffing te veel op de „grote" belastingen te concentreren. De minister dankte de heer Lich tenauer voor zijn waardering, naar hij zei zeer welkom juist in deze dagen van zelfonderzoek en vragen als „hoe zit het nu eigenlijk?" TAE N.C.R.V., die tezamen met de N.T.S. het Oudejaarsavondtelevisie- programma gaat verzorgen, houdt haar bijdragen in de lichte toon. Het programma begint om 8.30 uur met een cabaret „rondom het knappend haardvuur" in Kasteel Groeneveld te Baarn. Tekstschrijvers Jelle de Vries en Jaap Molenaar noemden het „Als het nou maar uit is". Minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge luisterden mdanks dat zij demissionair zijn vol aandacht naar de beschou wingen in de Eerste Kamer. (Van onze sociaal-economische redactie) ger deel uitgemaakt van het College van Aan rar. J. A. Berger is op de meest eervolle wijze ontslag verleend als voor zitter van het College van Rijksbemid delaars. Vrijdag, 30 december a.s. neemt de heer Berger officieel afscheid van het bedrijfsleven tijdens een receptie, welke hem door het bestuur van de Stichting van de Arbeid in het Kurhaus te Scheveningen wordt aangeboden. De heer Berger werd in december 1895 op Walcheren geboren en heeft thans dus de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Vijftien jaar lang heeft de heer Ber- De commissie herziening comptabi liteitswet onder voorzitterschap van prof. dr. mr. D. Simons rapporteert o.a.: Het zou zeer wenselijk zijn, indien het Centraal Plan Bureau tegelijker tijd met de miljoenennota een voor lopig economisch plan in hoofdtrek ken publiceerde. Tweejaarlijkse vaststelling der be groting wordt ontraden, doch wel is een algemeen Jmdgettair plan voor een aantal jaren nuttig. (Een meerderheid wil dat niet-ver- bruikte begrotingskredieten niet meer naar een volgende begroting mogen wor den overgebracht). Het is noodzakelijk, dat de ministers hun begrotingsontwerpen vóór 1 mei toezenden aan de minister van financiën. Geadviseerd wordt tot instelling ener begrotingscommissie uit de minister raad, die de ontwerpen moet behandelen voordat zij Ln het kabinet komen. Het verdient aanbeveling, dat de fi- bakkersbedrijf zijn de laatste jaren zo nanciële beschouwingen talrijk geworden, dat de heer Koning het beter geoordeeld heeft zich terug te trek ken. Te denken valt aan de opkomst zijnde herziening van het vestigingsbe- sluit voor het levensmiddelenbedrijf, de voorbereiding van een bedrijfschap voor het bakkerijbedrijf, de broodverkoop bij hel groot-winkelbedrijf en andere levens middelenbranches en niet in de laatste plaats aan de herziening van de Bakkerij- paragraaf met eventuele invoering van ploegenstelsel en nachtarbeid voor het grootbedrijf. Op de ledenvergadering van de bond. welke in het voorjaar van 1961 te Zeist wordt gehouden, zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. De heer Ko ning heeft zich bereid verklaard de in werking van de nieuwe voorzitter nog voor zijn rekening te nemen. 20 jaar op „Ja" van zijn Gizella In Hengelo is gisteren het kerkelijk huwelijk gesloten en ingezegend tussen de 49-jarige H. Leushuis en de 4R-jarige Gizella Orlowski uit Boedapest. Bruid en bruidegom zagen elkaar en kele weken geleden voor het eerst sinds 38 jaar. Tevoren waren ze reeds m«t de handschoen getrouwd. Als tienjarig meisje logeerde Gizella in de zomer van 1922 in Hengelo. Ze kwam hier ln Nederland met een groep Hongaarse kinderen, die nieuwe krachten moesten opdoen. Ze bleef enkele maanden ln Hengeld en vertrok daarna weer naar Hongarije. Schriftelijk bleef het contact tussen Hongarije en Nederland in stand, vooral tussen de jeugdvriendjes Gizella en Hendrik. Laastgenoemde besloot, de Hongaar- correspondentievriendin in 1940 ten huwelijk te vragen, maar het vliegtuig, waarmee de brief werd vervoerd, ver ongelukte. Zeventien jaar lang bleef het contact verbroken. Totdat met kerstmis 1957 voor het eerst weer een brief uit Boedapest in Hengelo werd bezorgd. Gi zella bleek nog niets te weten van het huwelijksaanzoek van 1940. Na enige briefwisseling deed Hendrik enkele maan den later opnieuw een aanzoek. Ditmaal kwam het antwooid heel snel: „Ik wil". In april van dit jaar trouwde Hendrik zijn Hongaarse bruid met de handschoen. Begin december waren eindelijk alle for maliteiten vervuld en stapte Gizella na jaar in Nederland weer uit de trein. Tweede Kamer worden gehouden zonder schrif telijke voorbereiding. Houdt men de politieke beschouwin gen op de vierde dinsdag in september dan kunnen de financiële beschouwin gen uiterlijk twee weken later begin nen, de behandeling der departements begrotingen weer een week daarna en dan kan men vóór Kerstfeest gereed zijn. Uitschakeling van de Eerste Kamer zou het mogelijk maken alle begro tingen tijdig tot wet te verheffen. De commissie geeft hierover geen oor deel, doch adviseert dat zodra de Tweede Kamer een hoofdstuk heeft aangenomen, over de helft der bedra gen mag worden beschikt. Om te voorkomen, dat de behandeling in het parlement de uitgaven omhoog drukt, is een rapport ener vaste Kamer commissie over alle hoofdstukken ge wenst. Instelling van een doelmatigheids kamer of een „ombudsman" wordt niet raadzaam of juist geacht. Beter kan men het doelmatigheidstoezicht van de Alge mene Rekenkamer uitbreiden. Openbare aanbesteding voor levering van goederen dient niet gehandhaafd te worden en voor openbare werken moet de mogelijkheid van afwijking worden verruimd. Voor afschaffing komen in aanmer king het Zuiderzeefonds en het verkeers- fonds. De vraag wordt gesteld of er be hoefte bestaat aan afzonderlijk beheer van het landbouwegalisatiefohds. De commissie was niet eensluidend over de vraag of de sociale fondsen in de rijksbegroting thuishoren. Rijksbemiddelaars, slechts korte tijd als tijdelijk lid en sinds oktober 1946 als voorzitter. Het College van Rijkdbemiddelaars is geen instelling, die met zyn werkzaam heden sterk in de openbaarheid treedt. Veel gebeurt er hier achter de scher men. Bij het heengaan van de heer Berger dient daarom aandacht gevraagd te worden voor het zeer vele, zeer be langrijke en dikwijls hoogst ondankbare werk. dat de heer Berger in het belang van het Nederlandse bedrijfsleven heeft verricht Het is nu eenmaal een vrijwel niet te volbrengen taak om in het kader van het regeringsbeleid beslissingen over lonen en arbeidsvoorwaarden te nemen, die altijd de instemming kunnen weg dragen van de betrokken partijen in het bedrijfsleven. De heer Berger Is er als voorzitter van het college echter nooit op uit geweest het college op dictatoriale wijze zijn be slissingen te doen nemen. Als er één trek zijn beleid gekenmerkt heeft dan was het wel zijn bereidheid tot zeer nauwe samenwerking met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, waarin de ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven zitting hebben. De heer Berger, zelf van socialistischen huize, heeft vele jaren meegewerkt aan het verwerkelijken van de geleide loon politiek. Wellicht heeft hij dit met meer plezier gedaan dan de uitwerking van de gedifferentieerde loonpolitiek in de laatste anderhalf jaar. Het kan echter niet ontkend worden dat ook in deze laatste periode de heer Berger zich ge geven heeft met inzet van al zijn krach ten. Belangrijke posten, welke de heer Berger eerder in zijn leven reeds be zette, waren een bestuursfunctie bij het NVV en voorzitter van de Raad van Ar beid in Groningen. Hij bezocht de mid delbare school in Middelburg, behaalde de middelbare akte in de staatsweten schappen en ging nog op latere leeftijd in Groningen over tot de rechtenstudie. Op vijftigjarige leeftijd behaalde hij nog zyn meesterstitel. Tijdens de afscheidsbijeenkomst van aanstaande vrijdag zullen waarschijnlijk bijzonderheden worden meegedeeld over de wijze waarop in de vakature van de heer Berger bij het College van Rijksbe middelaars zal worden voorzien Om 9 uur volgt dan 35 minuten jaar overzicht van de NTS en dan keert de NCRV terug met twee korte films. Een daarvan is getiteld „Met en zonder slinger" en geeft een beeld van het meten van de tijd door de eeuwen heen. De klokken weerspiegelen in hun technische perfectie en afwerking het tijdsbeeld, waarin hun uitvinders en makers leefden. Daarom is de ge schiedenis van het tijdmeten ook die van de mens zelf. „In grote en kleine, in dunne en forse lijnen" maakten Dick van Bom- Er is een kleine troost voor de diep- teleurgestelde Romy Schneider, die na haar film-deb&cle zich haar televisie debuut zag ontgaan: alléén de West- Duitse televisie zal de film „Die Sen- dung der Lysistrata" waarin zij mee speelt, uitzenden. Zoals U weet werd deze film, die meer dan een miljoen kostte, op een veto van de NDR door de intendanten van de Duitse televisie afgekeurd en geschrapt uit het programma van 5 januari as. Als redenen werden opgegeven dat de film „grote kolder" was en dat er zulke ge waagde séênes in voorkomen dat de West-Duitse televisie zich met de uit zending ervan zou blameren. De West-Duitse tv denkt er echter anders over. Zij geeft als haar mening dat de intendanten het niet eens zijn met de politieke tendens van de film mei en de jonge cartoonist Dick Bruijnsteijn een, korte film, waarin zij de gebeurtenissen van het afgelopen jaar onder de loep nemen onder het motto „Een streep erdoor". Dick van Bommel hanteert het geluid, zoals hij dat doet in zijn, Telediscoparade, en dan weet u wel, hoe het toegaat in die tien minuten tussen 10 en 10.10 uur! De NCRV besluit met dc tv-musical „Zwaan kleef aan", waarvoor Mies Bouhuys de tekst schreef op muziek van Walter Kous. Het verhaal voert de kijkers naar Amsterdam, waar de figuren uit het spel hun Oudejaars avond doorbrengen. In deze musical treden ojn. op John Leddy, Heieen van Meurs, Enny Mols de Leeuwe. Sylvain Poons en Bob Verstraete- De NTS komt om 11.05 uur met het tweede deel van het jaaroverzicht. Het eerste zal gewijd zijn aan buiten landse gebeurtenissen en dit tweede aan binnenlandse. Om 11.35 uur zendt de NTS „het laatste programma" van het jaar uit; hierin mediteert dr. H. Bongcr» en zorgen de harpiste Phia Berghout en de fluitist Hubert Bar- wahser voor omlijstende muziek. Na de klokslag van twaalf volgt een kwartier pauze en dan biedt de NTS nog drie kwartier Nieuwjaaramuse ment met bekende Nederlandse vocalis ten en musici. Op Nieuwjaarsdag is er om 11 uur een Eurovisie-uitzending uit Rome, verzorgd door het r.k. kerkgenoot schap en van 12.05-1 30 uur kunnen we dan weer kijken en luisteren naar het traditionele Nieuwjaarsconcert uit We nen. Tussen 1.40 en 3.30 uur is er winter- vertoning door op 17 januari, 's avonds om 10 uur." Waarmee Romy dus juist door een achterdeurtje nog kan binnenslippen in de veste der televisie.... (wat een aspecten die rolprent toch blijkt te hebben!) en dat zij de uitzen- gportrelais uit Garmisch-Partenkirchen ding daarom niet aandurven. en 's avonds tussen 7 en 8 uur voordat „Wij echter wel", zegt een woord- het VARA-programma begint, herhaalt voerder van de WDR, „en wij zetten de nts het jaaroverzicht. Via de radio, over Hilversum II, zendt de VPRO op Oudejaarsavond om 7.30 uur een kerkdienst uit, te houden ln de Remonstrantse kerk te Rotter dam. VARA en KRO houden het Oude jaarsavondprogramma tot 11.40 uur ook - Voor 10 nor Wim Kan op in zijn programma „Uit huilen en opnieuw beginnen." Na een ernstig en mediterend be sluit van het jaar gaan dc microfoons na 12 en dan tot 2 uur over in de han den van AVRO en NCRV, voor Nieuw jaarstoespraken en muziek. H 111 jaarsavondprogramma tot 11.40 u VlfMIinWn VPrneeHl overwegend in amusementsstyl. iYlCilUlgCll VC1 UUvlU de yARA treedt tussen 9 en Het staat nu wel vast, dat Engeland een derde televisieprogramma zal krij gen. BBC en ITA zenden belde middag en avond uit en er ls plaats voor een derde uitzending. Zoals u zich wellicht zult herinneren, hebben BBC en ITA beide vergunning voor het verzorgen van een tweede eigen programma aangevraagd, maar vier programma's acht de Britse over heid teveel. Daarom ls de commissle-Pilkington In het leven geroepen en zij zal de overheid moeten adviseren. Dat het hier een politieke kwestie gaat worden, is begrijpelijk. De com missie heeft rekening te houden met drie groeperingen, die eikaars mening betwisten. Ten eerste is er een commissie uit de conservatieve partij, die ervoor ijvert het derde programma aan de ITA toe te wijzen en dus weer op commerciële basis te brengen. Dan is er de in Engeland zeer mach tige Kijkersvereniging, die voor de ex ploitatie van een nieuw programma ook een nieuwe maatschappij eist en wel één, waarin de kijkers (i.e. de vereni ging!) medezeggenschap hebben. In het programma wenst de vereniging geen reclame. En ten slotte dan heeft zich een groep gevormd uit conservatieve en Labour- parlementsleden, die het derde pro gramma aan de BBC wil zien toege wezen. De Britse regering is het helemaal niet eens over de richting, welke het derde programma uit moet. Haar me ningen zijn dermate verdeeld, dat zij heeft besloten niets te ondernemen voordat de commissie-Pilkington een rapport van advies heeft uitge bracht. Dat Lord Pilkington en de overige commissieleden een zware opdracht hebben, begrijpt u nu zeker wel. 73 Als zijn snelheid en reactievermogen er al geen bewijs voor vormden, dan toch zeker wel het razendsnelle uitschieten van zijn rechter vuist. Corazzind was ontegenzeglijk een zware en grote man minstens een meter taohtig lang en met een gewicht van ongeveer tweehonderd pond en bovendien werd hij nog beschermd door de talrijke lagen kleren, maar toen die har de en ervaren vuist hem met meedogenloze kracht precies onder het hart trof, viel hij rug gelings tegen het achterschot, gleed daarna op de grond en staarde met lege, glazige ogen naar de eerste op de ijskap dwarrelende sneeuwvlok ken. Ik had nog nimmer zon wrede en met do delijke zekerheid gerichte klap gezien en hoop het trouwens nooit in mijn leven meer mee te maken. Minstens vijf seconden lang bewoog nie mand zich. Geen mens sprak. Allen schenen als verstijfd van schrik te zijn. Het klagend gehuil van de wind klonk me onnatuurlijk luid en sner pend in de oren, tot ik eindelijk cn nog steeds op dat stoeltje van zeildoek zittend mijn stem terugkreeg. „Corazzini!" zei ik. „Corazzini!" Het was niet meer dan een schor gefluister, maar desondanks bleek Zagero me verstaan te hebben. „Natuurlijk was het Corazzini", zei hij vlak. Hij bukte zich, stak zijn hand in de jas van de bewusteloze man en haalde een revolver te voor schijn. „Dit kunt u maar beter bewaren, dokter Mason. Niet alleen vertrouw ik ons speelkame raadje niet met een dergelijk speelgoed, maar bovendien zou de politie misschien kunnen ont dekken dat de groeven in de loop overeenkomen met de groeven op een paar zeer belangrijke kogels." Hij gooide me het wapen toe en automatisch ving ik het op. Het was een pistool, geen revol ver en op het voorste gedeelte van de loop was een eigenaardige cilider geschroefd. Ik ver onderstelde dat het een geluiddemper was. Ik had nog nooit eerder een geluiddemper gezien en evenmin een dergelijk type pistool. Het wa pen beviel me echter helemaal niet en het leek me daarom verstandig mijn eigen revolver maar klaar te hebben als Corazzini zou bijkomen. Ik legde het pistool naast me op de grond en pakte de beretta. „Je had erop gerekend", zei ik tegen Zagero. zonder einde door ALL1STA1R MACLKAN „Je wachtte tot er iets zou gaan gebeuren, maar hoe....". „Moet ik er een schematische voorstelling van maken, dokter?" Er klonk geen onbeschaamd heid in zijn stem, wel vermoeidheid. „Ik wist dat ik niet schuldig was en Solly ook niet. Het moest dus wel Corazzini zijn." „Ja, het moest dus wel Corazzini zijn." Ik her haalde het mechanisch en zonder dat de woor den eigenlijk betekenis voor me hadden. Ik kon niet helder meer denken en was een ogenblik volkomen in de war, net als ongetwijfeld Coraz zini, die versuft en heel traag overeind ging zit ten. Intussen rinkelde er >vaarschuwend een tweede alarmschei in mijn achterhoofd, luider nog dan de eerste zelfs en met een sprong was ik uit mijn stoel. „Maar er moeten er twee zijn! Corazzini had een medeplichtige. Verder zei ik niets meer, want met een venij nige klap sloeg er een metalen voorwerp tegen mijn pols, zodat de beretta uit mijn hand vloog en daarna werd er Iets kouds en hards tegen de achterkant van mijn hals gedrukt. „Beweeg u niet, dokter Mason". Het was een beheerste, zelfs kalme stem, maar heel scherp en onmiskenbaar de stem van dominee Small- wood. „Niemand beweegt zich. Nielsen, laat dat geweer vallen vlug! Eén verdachte beweging cn ik schiet dokter Mason door zijn kop." Stokstijf bleef ik staan. De bezitter van de stem meende het en ik behoefde me er heus niet van te overtuigen. De koude klank in die stem maakte alleen mijn zekerheid maar groter dat een mensenleven voor deze man waarlijk niet heilig moest zijn dat hij zelfs nooit aan zoiets had gedacht. „Gaat het, Corazzini?" vroeg Smallwood op een toon waarin niet de minste belangstelling voor zijn medeplichtige lag. Vermoedelijk maakte hij zich slechts zorgen als het bij hem tenminste zo genoemd mocht worden over de vraag of hij nog verder op Corazzini kon rekenen. „Jawel", antwoordde Corazzini zacht. Hij was overeind gekrabbeld en dat hij weer volkomen bij zijn positieven was, bewees de handigheid waarmee hij het pistool opving dat Smallwood hem toewierp. „Nooit geweten dat iemand met gebonden voeten zó snel kon zijn. Maar dat lapt hij me niet meer. Iedereen uit de tractor?" „Iedereen eruit". Smallwood knikte. Ik twij felde er geen moment aan dat hij de leiding had. Twee minuten geleden was dat een belachelijke onwaarschijnlijkheid geweest, maar nu vond ik het helemaal niet belachelijk meer het scheen zelfs iets vanzelfsprekends te zijn. „Uit de tractor allemaal!" beval Corazzini. In de ene hand hield hij het pistool en met de andere hand trok hij het achterzeil opzij. „Vlug". „Dat kan Mahler niet", protesteerde ik. „Hij kan zich niet bewegen hij is in coma. Hij. „Kop dicht!" snauwde Corazzini. „Jij, Zagero, klim naar binnen en help hem eruit." „Dat kan niet", schreeuwde ik .„Hij zal ster ven als. De loop van Smallwoods revolver trof me aan de zijkant van mijn hoofd en met moeite onder drukte ik een kreet van pijn. Op handen en knieën viel ik in de sneeuw en het duurde een paar seconden voordat ik de pijnlijke steken en duizeligheid weer de baas was geworden. „Corazzini beval u te zwijgen", zei Smallwood zonder dat er aan zijn stem iets te merken was. „U moet leren luisteren, dokter". Rustig bleei hij staan wachten tot iedereen uit de tractor geklommen of geholpen was cn daar na liet hij ons eon rij vormen. Corazzini en hij stonden met de rug tegen het zeil van de be schutting, terwijl wij een eind verder verblind werden dooy de steeds heviger vallende sneeuw Niet zó ver echter dat de beide mannen ons niet goed in het oog konden houden. Wat ze ook deden, begon ik langzamerhand heel goed in te zien, gebeurde precies volgens de plannen van de beroepsmisdadiger die alles lang van te voren had ontworpen en uitgewerkt en alle voorzorgs maatregelen trof voor elke wisseling in de om standigheden, die zich zou kunnen voordoen. {Wordt venvolgd.) Televisie krijgt u, na het NTS- journaal dat om 8 uur begint, van dc VARA. Begonnen wordt met de rubriek „Achter het nieuws" en daarna leidt dr. L. van Egeraath u rond door noordelijk Noordholland. Om 9 uur is er een Nederlands- Frans cabaret en om 9 30 uur wordt besloten met een discussie van bet forum „Welbeschouwd". vanavond De NCRV begint mot 20 minuten lichte muziek en zenidt om 8.20 uur een concert uit, te geven door het Radio Kamerorkest od.v. Marinus Voorberg. Solist is de violist Bouw Lemkes, die u hoort in het viool concert in A van Spohr. Vender staan op het programma werken van Schubert en Strawinsky. Prof. Berkouwer beantwoordt om 9-25 uur voor de laatste maal vragen van du oecumene en om kwart voor tien begint een uitvoering van de can tate no. 6 uit het Weihnachtsorato- rium van Bach door leden van het Concertgebouworkest, het koor van de Ned. Bachvereniging en solisten. Dr. A. van der Horst dirigeert. De opera Faust is een herhaling van een uitzending in 1955 en wordt uit gevoerd doo. het Groot Omroep koor, het Omroeporkest en buiten landse solisten onder leiding van Albert Wolff. U kimt luisteren tus sen 8.05 en 11-30 uur. In de pauzen hoort u dr. Drees in zijn memoires en het nieuws. Programma voor morgen DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7 40 Gram 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nuts 8.18 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Waterst 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.46 Gewijde muz 12.00 Mid- dagklok-noodlklok 12.04 Gram 12.25 V d landbouw 12.35 Land- en tuinbouwmeded 12 38 Marsmuz 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Pianospel 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz 14.30 Fltharm ork 15.30 Klaas muz 16.00 Verkenningen in de Bijbel 16.20 Planoapel 16.45 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beurttïer 17.45 Metropole ork. 18.15 Sportrubr 18.3o Vokaal ens 18.50 Sociaal perspectief, lezing i9.00 Nws en weerpraatje 19.10 op de man af, praatje 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Pollt lezing 20.00 Gevar progr 2130 Gram 21.50 Periodieken parade 22.00 Orgelrecital 22.3o Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boek- bespr 23.00 Gram 23.30 Nederlandse emi granten en hun Inpassing ln de Australi sche gemeenschap, lezing 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 29g m. 1007 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram VPRO: 7.5o Dagopening AVRO: 8.00 Nws g.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding ïO.OO Gram lO.So V d kleuters 11.00 Kook- praatje 11.13 Gram 1145 Het huiswerk- probleem. praatje 12.00 Orgel en zang 12.30 Land. en tuinbouwtneded 12,33 Gram 12.40 Lichte muz 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13.20 Lichte muz 13.53 Beursber 14.00 Planorecital 14.30 V d vrouw 15.03 Vocaal ens, piano en viool 13.35 Voordr 13.50 Gram 16.30 Metropole-ork 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazamuz. 18.00 nwb 18.13 Voordracht 13.30 Jaaz- muz 1S.4'3 Sportpraatje 18.56 Gesproken brief 19.00 V d kind 19.05 Gevar progr 20.00 Nws 20.05 Kamerortc cn soliste 21.10 Filmpraatje 21 23 Liohte muz 22.00 Amus muz 22 30 Nws, beursber van New York cn meded 22 4t' Journ 23 00 Sportact 23 10 Nieuwe gram 23.55—24.00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 20.0o Journ. KRO: 20.20 Documentaire 20.30 Gesprekken 21.00 Een ander mens (The uninvited), TV-u»«i 22.00 Sportpraatje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7