RENNIES HAMMARSKJOELD NAAR KONGO Westduitsers willen in 1961 zich niet ergeren VS-ambassadeur in Bonn spreekt met Pankow Onuitspreekbare getallen wetenschappelijke opdracht ■Verzekering huispersoneel stipendium luctor ponse Grote chaos in Kivoe Drommen lijders 'tls soep ISSS 't Is saus 't Is HEINZ? saus-soep hi een étonfce Kij, <ZT Rome: eeuwen en machten De rijkscommissie voor vaderlandse geschiedenis heeft, gemachtigd door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Schol ten, aan dr.- M. Boon te Bilthoven opdracht gegeven tot het verzamelen van gegevens over de geschiedenis van Nederlands-Indië in de periode van het einde van de tweede wereldoorlog tot aan de souvereiniteitsoverdracht. J Met het wetenschappelijk toezicht op deze arbeid is belast het lid van de rijkscommissie prof. dr. I. J. Brugmans. n De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfond- sen mededeling gedaan van de totstandkoming van een Koninklijk Besluit tot uitbreiding van de groep huispersoneel die verzekeringsplichtig is inge- ir volge de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit Met ingang van 1 januari Ie 1961 is de verplichte ziekengeld- en ziekenfondsverzekering van toepassing si op degenen, die in loondienst van een en dezelfde natuurlijke persoon uit- 'cj sluitend of nagenoeg uitsluitend huiselijke arbeid verrichten in diens private ej huishouding, mits zij hun dienstbetrekking doorgaans op tenminste drie da- gen per week vervullen. Zij die ingevolge deze maatregel op 1 januari 1961 gj verplicht verzekerd worden, dienen zich, indien zij reeds vrijwillig verzekerd zijn, voor 12 maart 1961 bij hun algemene ziekenfondsen aan te melden. De- genen die niet reeds vrijwillig verzekerd zijn, behoren zich aan te melden M voor 22 januari a.s. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Schol- ten, heeft aan de componist Luctor Ponse een stipendium toegekend. Daar door zal deze componist zich gedurende ongeveer een jaar vrij kunnen ma- ken van een aantal werkzaamheden en zich aanmerkelijk meer dan tot dus- 'fij ver het geval is geweest kunnen bezig houden met zijn compositorische ar- j beid. NEW YORK, 28 dec. (A.P.) V.N.-secretaris-generaal Ham- mar skjoeld vertrekt volgende week naar Afrika om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de toestand in Kongo en voor besprekingen over het Zuidafri- kaanse rassenprobleem. Hij zal waarschijnlijk maandag in gezel schap van drie medewerkers op reis gaan. Hij zal naar Brazza ville vliegen en vandaar naar Leopoldstad gaan. Hammarskjoeld zou aanvankelijk afgelopen juli een bezoek aan Zuid- Afrika hebben gebracht. Dit plan werd uitgesteld in verband met de Kongo lese crisis. Intussen heerst in het provinciale Advertentie luchtelingen uit Laos bedreigen economie Prins Norodom Silianoek, het staats- jj ,hoofd van Cambodja, heeft dinsdag ver- claard: dat het huidige vijf-jarenplan e Tran Cambodja ernstig in gevaar wordt 1 a [ebracht door de stroom van vluchtelin- iaP%en uit het naburige Laos. De meesten ie ler vluchtelingen zijn arm, waardoor in, Cambodja voor financiële problemen vordt gesteld. - j Prins Norodom merkte op, dat be- •p/baalde antagonistische landen, in plaats yari aan Laos een regering en politiek nfaar eigen keuze te veroorloven, dit regeringen van eigen schepping Rebben gegeven, alsmede kanonnen om plkaar uit te roeien! De regeringen, die •rantwoordelijk zijn voor de tragedie Laos, moeten zo spoedig mogelijk :n vredesconferentie beleggen om langs en, He meest legale wijze te komen tot een Wapenstilstand, beëindiging van de bui- Tujienlandse interventie, een gewaarborgde leutraliteit en herstel van het volk van tos in zijn recht om een eigen rege- ig te kiezen. Een bijeenkomst der togendheden, die in 1954 in Genève de apenstilstand in Indo-China tot stand trachten, zou positieve resultaten kun- len bereiken, mits de Ver. Staten en "hailand daaraan zouden deelnemen, irwijl ook Birma en Zuid-Vietnam uit- modigd zouden moeten worden. Onze vrienden, de grote mogendheden jouden in Laos kunnen coëxisteren, ivenals zij in Cambodja coëxisteren, al- prins Norodom Sihanoek. Si Peking kan nu zelf °b« atoombom maken VpJ De Japanse geleerde Foekoesjima, die jas een bezoek aan Peking heeft ge bracht aan het hoofd van een delegatie in de vereniging voor vriendschap tus- n China en Japan, heeft in Hongkong irklaard dat het atoomonderzoek in jogcommunistisch China thans zo ver is dat het land atoombommen zotfan vervaardigen. Hij had vernomen dat het centrum ate/oor natuurkundig onderzoek 'van Pe- in tmg is uitgerust met een versneller van :.j|5 miljoen elektron volt en dat de Chi- aezen radio-isotopen gebruiken in de *r fendbouw en op andere terreinen. Advertentie aan Brandend Maagzuur zijn lijders-af van de i ene minuut op de andere. Dat doen dan zo'n paar Ranntac. Bij de eerste aanwijzing van over tollig maagzuur - en dat stijgt dan snerpend op, soms tot hoog in de keel een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuurbrandlijders altijd een paar Rennies bij de hand, waar ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. tegen brandend maagzuur bestuur van de Kongolese provincie Kivoe een chaotische toestand nadat zaterdag jl. de president van het pro vinciaal bestuur Jean Mirohoe en de bevelhebber van de Kongolese leger eenheden in Boekavoe door Loemoem- ba-aanhangers zijn ontvoerd. De rebellenregering in Stanleystad heeft troepenversterkingen naar Kivoe gestuurd om haar greep op dit belang rijke landbouwgebied te verstevigen. Een woordvoerder der V.N. zei dat het bewind van de vroegere vice-premier Antoinc Gizenga meester schijnt te zijn in Kivoe. Mirohoe is lang beschouwd als een aanhanger van oud-premier Patrice Loemoemba, maar hy had zich niet achter Gizenga geplaatst. Aangenomen wordt dat Gizenga zal proberen Miro hoe en zijn ministers over te halen voor zijn zaak en hen dan toestemming te geven naar Boekavoe terug te keren. De zeggenschap van Gizenga over Kivoe zou hem practisch verzekeren van een onbeperkte aanvoer van le vensmiddelen, waardoor de blokkade van kol. Moboetoe tegen Stanleystad weinig zin meer zou hebben. Het dag blad „Courier d'Afrique" heeft er bij Moboetoe op aangedrongen, een grote operatie tegen Stanleystad te beginnen „voordat het te laat is". (Van onze correspondent in Bonn) Wat wenst de gemiddelde West duitser voor het jaar 1961? Ook dat hebben de bondsrepublikeinse me- nings-onderzoekers kunnen uitvin den. Het instituut voor menings- onderzoek in All^nsbach heeft aan ,000 Westduitsers een lijst van 22 vragen voorgelegd. Het resultaat is een reeks van goede voornemens, waarmede de weg naar de hel heet te zijn geplaveid. En ziedaar: vlijt en bescheidenheid schijnen nog steeds de dominerende karakter eigenschappen van de Duitsers te zijn: 45 procent van alle onder vraagden had voor 1961 geen inni ger wens dan zich „niet meer zo veel te moeten ergeren". Verder wilde 31 procent wat meer gaan wandelen, 29 procent het leven wat gemakkelijker nemen wat gezien de spreekwoordelijke werklust van de Duitsers bij de meesten toch wel een vrome wens zal blijven 25 procent wilde minder gaan roken en 22 procent wilde zelfs minder eten. Natuurlijk was er ook 27 procent, die „nog meer wilde presteren". Onder degenen, die het in 1961 wat meer „op hun sloffen" wilden doen stonden met 34 procent de ambtenaren aan de kop. Twee-derde van alle werknemers verklaarden, dat meer vrije tijd voor hen belangrijker is dan grotere verdiensten. Dit is een uitspraak, die vooral de Ionen-drijvende Westduitse vakbonden ter harte zouden kunnen ne men. Politiek? Die interesseert een goede negen maanden voor de algemene ver kiezingen in de Bondsrepubliek maar 27 procent. „Niet bijzonder geïn teresseerd" was 41 procent en „volko men ongeïnteresseerd" 32 procent. Van de vrouwen, aan wie de vraag werd ge steld: „Als U een zoon had, zoudt U dan graag zien, dat-ie politicus werd" Bomaanslagen in Havana By bomontploffingen in een warenhuis, in een grote electriciteitcentrale en in twee treinen zijn gisteren in de Cubaanse hoofdstad, Havana meer dan zestig per sonen gewond. Bij de bomaanslag in het warenhuis werden vijf kinderen en zes vrouwen ge wond, van wie niemand ernstig. De mate riële schade is echter aanzienlijk. Het warenhuis ligt in het hart van het winkel centrum van Havana en was tot voor kort een particuliere onderneming. Na de eerste aanslag gingen leden van de militie, politie en burgers in opmars naar het grootste park van de stad, onder het schreeuwen van „Saboteurs tegen de muur". Minister van marine De toekomstige president van de V.S., Kennedy, heeft John B. Connally jr. uit Fort Worth, Texas, benoemd tot minister van marine. Connally is een medewerker van de toekomstige vice-president Lyn don Johnson. De 43-jarige advocaat Connally werd onderscheiden voor zijn prestaties bij de marine gedurende de tweede wereldoor log. Connally had de leiding van Johnsons campagne voor de democratische kandi daatstelling voor het presidentschap, waarbij hij het onderspit tegen Kennedy moest delven. antwoordden er maar 9 procent met »ja". Van de jongemannen tussen de 17 en 27 jaren was slechts rond de helft van mening, dat er nog dingen op de we reld zijn waarvoor het zin en nut heeft zijn leven te laten. Van hen achtte maar 13 procent het „Vaterland" de inzet van het leven waard. 12 procent was bereid voor gezin én familie het leven op het spel te zetten en 7 procent voor de menselijke vrijheden. Aan de hereni ging van Duitsland gelooft nog geen één procent der ondervraagden. Dat die eventueel nog langs vredelievende weg tot stand zou kunnen komen, gelooft nauwelijks een-derde deel. Religieus Religieus is de Westduitse bevolking. 78 procent verklaarde in God te gelo pen. 6 procent is uitgesproken atheïs tisch en de resterende 6 procent weiger de zich over het geloof uit te laten, misschien uit vrees, door het Allens- bachse instituut nog eens in handen te geraken van de fiscus, waardoor men dan kerk-belasting zou moeten gaan be talen. 86 procent der bevolking gaat door het leven met het einddiploma der la gere school. 10 procent heeft een paar jaar hoger onderwijs achter de rug, 4 procent haalde het eindexamen van een H.B.S. of gymnasium en 1.5 procent be zocht de universiteit Dat deze situatie zich weerspiegelt in de algemene ont wikkeling, is begrijpelijk: 29 procent wist niet wat een functionaris was, 40 procent niet wat een emigrant voor stelt, 50 procent niet wat oppositie nu eigenlijk is, 60 procent had geen idee van de betekenis van „nationale souve- reiniteit", 88 procent wist niets te be ginnen met het begrip federalisme en 90 procent had er geen flauw idee van, wat nu eigenlijk de Bondsraad (de ver tegenwoordiging der deelstaten, de Eerste Kamer) is. En ondanks het feit, dat Westduits- land toch een rijk land is, kan 10 tot 15 procent van de bevolking vaak niet in slaap komen vanwege de geldzorgen. „Stemt ja of stemt neen... maar stemt!" dai is de oproep die duizendvoudig in de Franse steden en dorpen is aangeplakt. Een groot deel van de Franse stemgerechtigden voor het ko mende referendum blijkt nog tot de twijfelaars te behoren en daarom achtte men deze op roep niet overbodig. Algiers te gevaarlijk voor nieuwe regering De Franse regering heeft dinsdag avond bijzonderheden meegedeeld over de zelfbestuursmaatregelen die presi dent de Gaulle van plan is dadelijk na het referendum van 8 januari in Alge rije in te voeren. De Franse regering die een grote meerderheid voor het regeringsplan als vaststaand aanneemt, heeft dinsdag be sloten over te gaan tot decentralisatie van het Franse bestuur in Algerije. Er komen tweeëndertig hoge functies voor Islamieten. De minister van voorlich ting, Terrenoire, deelde mee dat de nieuwe functionarissen voorlopig alleen bestuurstaken te vervullen zullen krij gen. Pas na het referendum kunnen nieuwe politieke functies in het leven worden geroepen. De minister zei dat het grootste deel van de politieke reorganisatieplannen voor Algerije vóór het referendum niet kan worden onthuld. Van welingelichte zijde werd verno men dat de Franse regering van plan is de regeringszetel niet in Algiers, maar elders te vestigen waar de Al gerijnse regering niet blootstaat aan de agitatie van ultra-nationalistische Euro peanen. Dit plan zou verplaatsing van het legerhoofdkwartier van Algiers naar Menerville, 55 kilometer ten oosten van Algiers, en naar Zeralda, 27 kilometer (Advertentie) Tomaat 92 ct Kip 108 ct Champignons 108 ct Ossestaart 108 ct Denk ook aan Heinz Erwtensoep tijdelijk 98 ct Familieblik 165 ct Meer salaris voor ambassadeurs De gekozen Amerikaanse president Kennedy wil de salarissen van de be langrijkste Amerikaanse ambassadeurs verhogen. Hij wil de voornaamste di plomatieke posten in het buitenland laten bezetten door beroepsdiplomaten. Tot dusver was het gebruikelijk op deze posten vermogende mensen te be noemen die de verkiezingscampagne van de heersende partij krachtig finan cieel hadden gesteund. Als argument voor deze politiek is steeds het feit ge bruikt, dat de salarissen van de am bassadeurs in de belangrijkste landen te laag zijn om deze posten te laten bezetten door mensen, die niet over eigen kapitaal beschikken. ten westen van die stad, inhouden. De len van het bestuursapparaat zouden worden overgebracht naar Philippeville en Bougie. De gevolmachtigde van de Franse regering behoudt, volgens deze berichten, zijn zetel -in Algiers. (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse ambassadeur in de bondsrepubliek. Walter Dowling, heeft de Westduitse regering op de hoogte gesteld van het gesprek, dat hij naar eerst einde vorige week bekend werd op 16 december jl. in Oost-Berlijn heeft gevoerd met de Russische ambassadeur bij de Oostduitse „regering", Michaël Perwuchin. De regering in Bonn wist, dat ambassadeur Dowling van plan was, contact met Perwuchin te zoeken. Het is, zo zegt men in regerings kringen in Bonn, overdreven te beweren, dat ambassadeur Dowling zich heeft gemengd in het gesprek over een nieuw interzonaal handelsaccoord tussen Bonn en Pankow. Desondanks moet dit wel het voornaamste gespreksthema tussen hem en Perwuchin zijn geweest, zulks in verband met het feit dat de Oost duitse communisten hebben gedreigd dat bij de intrede van een verdragsloze toestand (op 1 januari a.s.) ook het ge allieerde verkeer naar en van Berlijn op losse schroeven zou komen te staan en de westelijke mogendheden derhalve met Pankow een aparte regeling voor dit verkeer zouden moeten treffen. Het ligt voor de hand, dat ambassa deur Dowling Perwuchin er op heeft gewezen, dat een dergelijke regeling op grond van de viermogendhedenstatus van Berlijn onmogelijk is, dat een po ging van de Oostduitsers in die richting niet bepaald bevorderlijk zou zijn voor de verdere handelsbesprekingen tussen Bonn en Oost-Berlijn (waarvoor men nog drie dagen tijd heeft) noch voor de mogelijkheden van een eventueel toe komstig treffen tussen president Kenne dy en premier Chroesjtsjef. Dowling heeft derhalve Perwuchin te verstaan gegeven, dat het wellicht zijn nut heeft om matigend te werken op Ulbricht c.s. In zoverre heeft ambassa deur Dowling zich derhalve wel degelijk in het handelsgesprek tussen Bonn en Oost-Berlijn gemengd. Een ambassado- riaal beleefdheidsbezoek was Dowlings visite aan de protserige Russische am bassade Unter den Linden in ieder geval niet. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken, Afrilsch, heeft bekend gemaakt, dat de broodprijzen in Oosten rijk met tien tot twaalf procent zullen worden verhoogd. Een deel van het bak- kerspersoneel heeft de dag vóór Kerst mis gestaakt om aan looneisen kracht bij te zetten. Tito Zaniboni. de 77-ja- rige oorlogsheld uit de eerste wereldoorlog die een aanslag heeft be- raamd op Mussolini, is in een militair hospitaal te Rome overleden. De Franse politie zal een nieuw en lichtgevend insigne uitgeven voor die journalisten die verslag moeten maken van relle tjes, zulks om ongelukken te voorkomen. GIjsbertus Jan van der Sluis is de 25.000ste inwo ner van Winterswijk. Bur gemeester Vlam heeft de vader, een hoofdagent van Klitie, een spaarbank- ekje met ƒ250 overhan digd. I De staking van duizen den Britse buschauffeurs heeft vijf grote steden in West-Wales geïsoleerd. I Koningin Elizabeth zou het plan hebben opgevat haar zuster, prinses Mar garet, te benoemen tot gouverneur en opperbevel hebber van de Bahama- cllanden. I De goederenomslag in de haven van Duisburg- Ruhrort bedraagt dit jaar 17,75 miljoen ton. Dat is bijna 25 procent meer dan in 1959. Het bestuur van de Al gemene Nederlandse Ver eniging van Televisiekij kers heeft het bestuur van de Nederlandse Televisie- stichting in een telegram zijn tevredenheid betuigd met de programma's. De toekomstige Ameri kaanse vice-president Johnson heeft gezegd, dat de regering van Kennedy het ruimteonderzoek met kracht ter hand zal ne men. De zwemmers aan de stranden van Sydney zijn gewaarschuwd tegen haai en, nadat een exemplaar van drie meter een groep je kinderen had aangeval len. I In Italië is het wrak ge vonden van ccn sinds twee jaar vermist jacht vliegtuig. Te IJsbrechtum Friesland is een boerderij gedeeltelijk door brand verwoest. Het vee en de inboedel konden in veilig heid worden gebracht, de voorraad hooi ging verlo ren. Communistisch China beschikt op het ogenblik over 29 televisiezenders. In vele steden worden on derwijsprogramma's ten behoeve van scholen en universiteiten uitgezonden. Ds. J. D. BOERKOEL JA, het is werkelijkheid, lijfelijke werkelijkheid, dat we door Ro- me dwalen. We zien de machtige koepel van de Sint Pieter hoog op- welven, en het massieve monument van Victor Emanuël splitst het ver keer onverzettelijk in twee stromen. De stationskruiers schreeuwen en schelden, omdat ze naar hun me ning weer eens te kort zijn gedaan. Op de Janiculum, met de stad aan onze voeten, tracht een specialist in snuisterijen, die dadelijk door heeft, dat we Nederlanders zijn, ons gunstig te stemmen door ons „Oran je boeven, koningin Joellianatoe te roepen. In de bussen, waar altijd nog wel vijftig passagiers binnendringen als ze al tjokvol zijn, staan we in elkaar klem; maar de conducteur blijft goedmoedig en baant zich kwinkslags een weg naar het midden van het schokkende vehikel om ons de tien lire in de hand te drukken, die hij bij het afgeven van het kaartje niet als wisselgeld in zijn laatje had. Tien keer op een dag zou je onder een auto raken, als niet, dank zij de afwezigheid van een bundel verkeers regels, de wagens handig om elkaar èn om de overstekende voetganger heendraaiden, met hetzelfde gemak, waarmee bij ons de voetgangers op het trottoir elkaar ontwijken. Alles zigzagt dooreen in een chaotische ver warring: en toch gaat het goed, ook zonder verbod op verbod, als er maar voorkomendheid is. Nu, die is er; de omvang van verkeersbepalin- gen en de graad van beschaving staan tot elkaar in omgekeerde evenredigheid; dat kan Italië ons. Ne derlanders op de weg, tot onze be schaming leren. Het is tastbare werkelijkheid, Ro me, precies als elke andere me tropolen ter we reld. Maar het is méér. Het is een begrip, dat werkelijkheid wordt, en het is een werkelijkheid, die begrip blijft Willen we naar stenen, winkels, mensen kijken? Dan terloops. Be langrijker is, dat hier eeuwen en machten opdoe men. En ze schui ven langs en over elkaar heen. Streng en nors als een rots trot seert het grillig afgebrokkelde Colos seum de golven van voertuigen, die er op af zwalpen en dan afbuigen; het zwijgt hautain tegen het moderne geraas langs zijn stoffige muren; het gebrul der wilde dieren en het ge jammer van de ten dode gedoemden is sinds lang verstomd; de kuise Vestaalse maagden, die met een koel duimgebaar over dood en leven be schikten, zijn tot as vergaan. In de ruïnes en gebroken zuilen van de fora waart de geest van de keizerstijd rond, in het paleis van Tiberius en in de nog overdekte gang, waar de dronken Caligula over hoop werd gestoken; en die geest houdt de moderne tijd op een af stand, dwingt het heden in een wij de boog eromheen; we moeten de nagalm van Cicero's stem immers nog kunnen opvangen? Neen, niet overal heeft het verle den zich kunnen handhaven. Soms verraadt een oud circus zich nog in de vorm van een plein. Maar de wijk Trastevere heeft alle herinnerin gen aan de uitgebreide Jodenkolonie, DE SCHRIJVER Ds. J. D. Boerkocl (1889) te Ede, emeritus predikant der Ge rei. Kerken, studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen en diende achtereen volgens de gemeenten van Vei sen, Watergraafsmeer en West IJssclmonde. Hij is eindredac teur van De (Kamper) Bazuin. Ds. Boerkocl maakte onlangs een cnltnnrtocht naar Rome mee, bedoeld voor rooms-katlio- lieken en protestanten. Recd6 jarenlang worden van r.k.-zijdc dergelijke cultunrtochten, niet al leen naar Rome doch ook naar Palestina, georganiseerd; dit jaar voor het eerst werden er ook protestanten bij betrokken. Van protestantse zijde waren met de organisatie belast ds. W. M. van Asperen, hervormd predikant te Haarlem en drs. Okke Jager, geref. predikant al daar. De bedoeling was dat pro testanten en rooms katholiek- elkaar door deze reis beter zou den Ieren kennen. De tocht naar Italië voerde hoofdzakelijk langs de christelijke monumenten. 481) We hadden ons tot taak gesteld eens na te gaan hoeveel t(jd het kost. om één regel druks in alle mogelijke lettercombinaties af te drukken. Ons alphabet heeft 26 let ters, die als kleine, maar ook als hoofdletters in ons schrift voorkomen. In totaal zijn er dus 52 lettertekens. Voorts hebben we 10 cijfers, een veertiental leestekens, de spatic cn verschillende klinkers die door een accent aigu, accent grave, of accent circonflex kunnen verschillen. Laten we dus aannemen dat er in het ge heel een honderdtal tekens zyn. De regels van onze automatisch verspringende drukpers kunnen dus met elk van deze regels aanvangen, dat zyn 100 mogelijkheden. Maar bU elk van deze 100 mogelijkheden be horen 100 moge lijkheden van het tweede teken, zodat er voor deze twee tekens reeds 10.000 mogelijkheden be staan. En by deze 10.000 mogelijkhe den voor het eerste en het tweede teken, behoren we derom 100 mogelijkheden voor het derde tekenZo kunnen we door gaan tot we een reeks krijgen die evenveel factoren bevat als er letter tekens op een regel gaan. Nemen we aan, dat een regel boekdruk gemid deld 65 tekens bevat, dan wordt dc reeks dus: 100 x 100 x 100(65 factoren) x 100 10 tot de macht 130 (of als u wilt: 10 met 130 nullen). Dit is zo'n verschrikkelijk groot getal dat geen sterveling zich er een voorstelling van kan maken. Astro nomen hebben berekend dat de aarde ongeveer 3 miljard jaren geleden ontstaan zou kunnen zijn cn dat de materiële massa van het thans be kende heelal een aantal atomen moet bevatten dat kan worden uitgedrukt door het getal 300 met 27 nullen. Welnu, wanneer we ons zouden kunnen voorstellen dat elk van deze TOCH IS HET ZO! atomen uit het heelal wordt vervan gen door een automatische drukpers en dat ieder van dit onnoemelijk grote aantal persen sedert 3 miljard jaren onafgebroken regels van ver schillende lettercombinaties zou hebben geproduceerd, met een snel heid die gelijk is aan de trillingen binnen het atoom (dus met een snelheid van duizend biljoen regels per seconde) dan zonden deze persen nog 300.000.000.000.000.000.000.000 maal zo lang en in hetzelfde tempo moeten draaien, eer alle combinaties van deze ene regel druks zouden zijn verschenen. Vindt u niet, dat met dit over weldigend grote aantal mogelijk heden van ons alphabet voor ogen dc zetter en de schrijfmachinevirtu oos vaak nog een aardige keus weten te doen, zodat u niet al tc dikwijls voor drukfout-raadselen wordt geplaatst? We zijn hierboven in figuurlijke zin wel wat gemakkelijk over het aantal atomen In het heelal heen gestapt. Om nu te demonstreren, welk een fantastisch aantal molecu len er alleen ai in één glaasje water zit, zullen we vanuit een vliegtuig dit glas water eens boven ons land uitgieten, waarbij we veronderstel len dat elk watermolecuul gedurende dc val in een zandkorreltje veran dert. We strooien dus evenveel zand korrels uit als het glas watermole culen bevat. Zouden we met dit zand een stad kunnen bedekken, of misschien wel een hele provincie, wat denkt u? Laten we u helpen: ons hele land zou onder een zandberg bedolven worden, zó hoog, dat zelfs de hoogstvliegendc stratosfeervlieg- tuigen slechts dc voet van de berg zouden bereiken. dat brandpunt van botsingen tussen Joden en Christenen, die aanleiding gaven tot wrede vervolgingen en tot het edict van Claudius (Handelingen 18 2) uitgewist. En de klassieke Campus Martius is nog wel een volksbuurt, maar niet meer het ghet to van de hongerige proletariërs uit de dagen van de Republiek. Andere eeuwen tilden andere mach ten naar boven; op hoge pilaren tu ren Petrus en Paiilus in verstening over het vergane en het ontstane Ro me. Zij kunnen het in één blik sa menvatten; zij begeleidden de over gang van oude op nieuwe aera, als apostelen van Jezus Christus, die de enig beslissende omwenteling der tij den bracht. In de aan Petrus gewijde kerk, het middelpunt van de Roomse Christen heid, is men doende, de opeenstape ling van eeuwen en machten bloot te leggen. Men wijst de plek aan van het circus van Nero, waar de apostel moet zijn gekruisigd. Men heeft on der de Sint Pieter de grondvesten ontdekt van de kerk. die de eerste christelijke keizer, Constantijn, er heeft laten bouwen. Hij had er veel voor over; de Vaticaanse heuvel moest er voor een deel voor worden weggegraven en geëgaliseerd. Waar om deze moeite? Omdat, naar men zegt, hij ervan uitging, dat daar Pe trus begraven was; heel aanneme lijk: vlak bij het circus. Is Petrus' omhulsel daar blij ven liggen? Men wijst van hem ook nog een graf aan in een van de ca tacomben aan de Via Appia, waar langs eens Paulus de hoofdstad van het toenmalige Imperium binnen trok. Ook aan de lijken der marte laren gunden dc heidenen geen rust. Met Fetrus is Pau lus hier tijdelijk bijgezet, totdat hij. die als Romeins burger niet aan een kruis en niet in de stad mocht geëxecuteerd wor den, op de plek buiten de muren, waar zijn hoofd viel, en waar nu de S. Paolo op rijst, definitief zijn graf vond. Als Constantijns kerk in verval raakt richt paus Julius II daar bo ven de Sint Pie ter op, in de over tuiging. dat het gebeente van Pe trus weer hierheen overgebracht was. Wat is waar; wat niet? Dehoof- den der beide apostelen heten te behoren tot de reli- kwieënschat van de Lateraankerk, de papale zetel vóór de Avignonse bal lingschap. De curie wil zekerheid, be vestiging van de traditie. Onder de Sint Pieter wandelden we door een opgegraven dodenstad, hoor den voor ons onbegrijpelijke techni sche en architectonische uiteenzettin gen, en begrepen, dat men nu voor vijfennegentig procent gewisheid heeft. Als het onomstotelijk blijkt te kunnen worden vastgesteld, zal dat in onze verhouding tot Rome geen verandering brengen. Er zijn andere legenden, bedenkelij ker van aard. Welke worden aan vaard: welke afgewezen? Gelooft men, dat Paulus' afgeslagen hoofd driemaal is opgewipt, en dat daar toen drie fon teinen zijn ontsprongen? Neemt men aan, dat de scala sancta, de heilige trap. echt uit het paleis van Pilatus afkomstig is, en dat dus Christus h.aar bestegen heeft? En dat de Ma ria Maggiore, de grootste aan de maagd gewijde kerk met de meest in tense Mariaverering, op de door haar aangeduide plaats, doordat ze midden in de zomer daar sneeuw liet neerda len. gebouwd is, en dat ze splinters van Bethlehems kribbe bergt? Legende, zegt men; en men kan er alle kanten nog mee uit. Intussen wer ken zich talrijken moeizaam op de knieën over de treden van de Pilatus- trap naar omhoog; ze kussen de ron de, beslagen ruitjes, die de plekken bedekken, waar Christus' bloed zou zijn neergedruppeld; en ze krijgen bo ven een volle aflaat. En als de trap nu eens niet authentiek is? Dat maakt niets uit: de intentie van de gelovige is goed. Kunnen goede intenties dan rusten op onjuiste veronderstellingen? Maar het is toch zeker niet verkeerd, die trap te bestijgen? In gedachten zien we Luther naar boven zwoegen; niet daar echter, niet in de legende maar in het Woord vond hij de zeker heid van zijn heil. Paus Johannes XXIII spoort krach tig aan tot het lezen van de Bijbel? Gloort hier voor de oecumene ver wachting? Telkens merkt men het op: tussen Rome en ons staat de Bijbel, het legendeloze boek der onbetwijfel bare, van alle franje ontdane waar heid. Zal de Schrift en zij alleen de brug worden, die eens vereent. Dan zal Rome een geduchte schoonmaak moe ten houden. Concentreert Egypte troepen in Sinaï? Egypte heeft in het gebied van Sinaï opnieuw sterke strijdkrachten gecon centreerd, uitgerust met ultra-moderne wapens en bestemd voor een verras singsaanval op Israël, zo heeft generaal Chaim Laskof, stafchef van het Isra ëlische leger, verklaard. De generaal is van mening dat de Israëlische strijdkrachten nog sterker zyn dan die van de Ver. Arabische republiek en goed voorbereid om iede re aanval te beantwoorden. Generaal Laskof treedt 1 januari als stafchef af. Hy zal worden vervangen door gene raal Tzoer. Dc 16-jarige G. Kerkdijk uit Vric zenveen is gisteren om het leven geko men bij een verkeersongeval op dè weg van Vriezen veen naar Hardenberg. Hij wilde links af slaan en werd daarbii geschept door een personenauto De jongen was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5