Uw probleem is het onze Felle kritiek N.O.V. op Mammoetwet Meningen van anderen Chefarine4 In Columbia neemt de haaf tegen de protestanten af Pater wil kerk losweken uit carnavalssfeer "kb ONZERZIJDS Een kanttekening POLITIEKE STAKINGEN Alexei in Athene AOSRAM ROZENBURG BOEKENHOEK ZELFDISCIPLINE GEVRAAGD TELEVISIE EN KOOPAVOND TOCH DOORBEREKENEN Een woord voor vandaag 3 Vrijzinnigen stichten eigen sociologisch studiecentrum Ds. Moolhuizen viery 70ste verjaardag 2 T}E socialistische vakbeweging in België heeft een staking uitgeroepen tegen de regering. In geding is de zogenaamde eenheidswet, welke door de Belgische regering bij de kamer van volksvertegenwoordigers is ingediend. Bezuinigingen wor den voorgesteld tot een bedrag van 10 miljard frank en een nieuwe belasting zal zes miljard frank moeten opbrengen. De Belgische socialisten zijn tegen deze maatregelen zo sterk gekant, dat zij het aangedurfd hebben een poli tieke staking uit te roepen. Onlangs heeft Nederland ook een conflict gekend tussen regering en werk nemers in een bepaalde bedrijfstak, namelijk de metaalindustrie. Nergens hebben de vakbonden, ook de socialistische niet, zich echter voor een staking uitgesproken. Korte proteststakingen werden zelfs ernstig afgekeurd en de werknemers werd aangeraden rustig aan het werk te gaan. Gelukkig zijn bij ons de opvattingen in socialistische kring gezonder dan bij onze Zuiderburen. Maar om de feiten duidelijk te stellen, zouden we er op willen wijzen, dat ook voor de Nederlandse socialist de politieke staking niet principieel verwerpe lijk is. Men geeft toe, dat een staking tegen de regering in ons democratisch staatsbestel praktisch niet meer mogelijk is, maar het onaanvaardbaar spreekt men ook in Nederland van socialistische zijde niet uit. Een bewijs hiervoor leverde onlangs mevrouw C. Venzelaar-de Boer, lid van Prov. Staten van de provincie Utrecht. Sprekend op een vergadering van de Partij van de Arbeid te Utrecht, merkte zij (volgens een verslag in het dag blad Het Vrije Volk) bijv. op, dat politieke stakingen nog denkbaar zijn op het terrein van loon- en arbeidsvoorwaarden. Wanneer werkgevers en werk nemers tot overeenstemming zijn gekomen, maar de regering geen goedkeu ring verleent, kan er zulk een situatie ontstaan, aldus mevrouw Venzelaar. Als er dan een staking uitbreekt, gebeurt dit over de hoofden van de werk gevers heen tegen de regering. Partij en vakbeweging kunnen zich dan ook niet altijd van een spontane actie dlstanciëren, want het zijn hun eigen men sen en ze zijn het met hen eens. Er zou anders een vervreemding dreigen tussen leiding en leden. Alleen wanneer ér een wettelijke regeling van het stakingsrecht komt, dan achtte mevrouw Venzelaar de politieke staking uit gesloten. Dat men in socialistische kring in Nederland de politieke staking aanvaardt, bleek ons voorts uit een pamflet, dat de Pacifistisch Socialistische Partij on langs bij het loonconflict tussen regering en metaalindustrie verspreidde. De arbeiders werden door deze partij opgeroepen door gezamenlijk optreden regering en werkgevers te dwingen de loonsverbetering goed te keuren. Het recht tot staken moest in dit geval naar de mening van het hoofdbestuur van de P.S.P. gezien worden als een juist wapen in de strijd. In socialistische kring blijkt er op dit punt in de loop der jaren nog niet zo veel veranderd. Beroepingswerk 'NED. HERV. KERK Beroepen te Koudekerke (Zeeland): L. J. Altena te Steggerda. Aangenomen naar Amsterdam: P. F. h. Aalders te Middelburg; naar Har- dinxveld-Giessendam, afd. Ned. Prot. Bond: J. Brinkerink te Oosterhesselen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Baarland: M. V. J. de Craene, kand. te Oosterbeek; te Leiden, vac. dr. F, H. von Meyenfeldt: C. Goe man' te Haarlem-Z; te Paesens-Modder- gat, bij accl.: C. Stam jr., kand. te Goes: te Zonnemaire M. v. Harmeien, kand. te 's-Gravenhage. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam (Kralingen): L. S. den Boer te Sassenheim en M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam. Bedankt voor Schiedam: M. Baan te Dordrecht GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk: A. Vergunst te Rotterdam-C. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Terneuzen: H. Ligtenberg te Rotterdam. Het hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk, patriarch Alexei, heeft dinsdag te Athene gesproken met de primaat van Griekenland, aartsbisschop Theoclitos, over de betrekkingen tussen de Russische Orthodoxe Kerk en de Grieks Orthodoxe Kerk. De besprekingen zouden vandaag worden voortgezet. Het hoofd van het bureau voor buiten landse betrekkingen van het patriarchaat van Moskou, bisschop Nicodemus, heeft gezegd dat de Russische Orthodoxe Kerk gunstig denkt over toetreding tot de Wereldraad van Kerken. ER zijn zware woorden gevallen op de vergadering van de Neder landse Onderwijzers Vereniging (N.O.V.) die vanmiddag in Scheveningen door de voorzitter, de heer Jac. Lootsma, is geopend. In zijn openingswoord gebruikte hij zelfs termen als „om des ge wetens wil". Het betrof de al of niet aansluiting bij het N.V.V. die vorig jaar door het bestuur werd voorgesteld, maar door de leden werd verworpen. Ook had de voorzitter scherpe kritiek op de mam moetwet van minister Cals. Hij vroeg zich zelfs af of de pacificatie van het onderwijs in deze wet een andere inhoud heeft gekregen dan in de wet van 1920, een vraag die ook in protestants-christelijke kringen is gesteld. Bij alle verschil van mening, dat de wordt gegeven in een genoegzaam Advertentie Het Parool acht datgene wat dc minis ter van economische zaken, drs. J. W. de Pous, over het project-Rozenburg te berde heeft gebracht maar weinig ter zake doen de. „Wie voor een dergelijk project bij de overheid om deelneming aanklopt, zal een voldoende uitgewerkt, financieel cn com mercieel gezond plan op tafel moeten leg gen. Dat plan zal dan bovendien van een zekere minimumomvang moeten zijn en de potentie in zich moeten hebben binnen re delijke tijd tot een aanzienlijke omvang uit te groeien. Maar zijn de initiatiefne mers op eigen kracht in staat een project tot verwezenlijking te brengen, dan zullen hun, aldos nog steeds de heer De Pous, „in het algemeen in Nederland geen hin derpalen in de weg gelegd worden". Wij kunnen ons voorstellen, dat do minister, die toen hij dit zei, nog slechts van de conclusies van de commissie-Van Berkum kennis had kunnen nemen, zich genoodzaakt zag dc boot een beetje af te houden. Toch vinden wij het weinige dal hij er over zei niet alleen mager, maar ook vooral forma listisch. Het komt er eigenlijk op neer, dat de overheid zich alleen met een dergelijk project zou moeten bemoeien, wanneer zij daaraan financiële medewerking zou ver lenen. Zou het particulier initiatief het op eigen houtje klaar spelen, dan zou do overheid haar handen thuis houden. Dit laatste nu lijkt ons, zeker waar niets meer of min der dan een uitbreiding van onze belang rijkste basisindustrie in het geding is, een vorm van gevaarlijke cn daarom alleen al ontoelaatbare staatsonthouding. Zo belang rijk immers zijn dc vele aspecten, die bij dc opzet van een dergelijk project aan de orde zijn, dat een overheid die hier hel particnlier initiatief in elk opricht vrij zou laten, naar onze mening te kort zou schieten als hoedster van het algemeen belang. Wij hopen daarom, dat dc nieuwe rege ring, hoe die er ook uit zal zien, de zaken op dit punt verstandiger aan zal pakken. Men moet het probleem-Rozenburg in de allereerste plaats als een nationaal vraag- stuk zien. Daaruit vloeit dan ook onmiddel lijk voort, dat de overheid zich tegenover het daarmee gemoeide particuliere belang niet tot lijdzaam toezien mag beperken. Maar daarnaast dient toch ook tc worden gewezen op een zelfs nog boven het natio naal belang uitgaand element namelijk de in deze samenhang toch waarlijk wel ter zake doende omstandigheid, dal ons land deel uitmaakt van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal. Bezien vanuit deze gezichtshock zou de vraag niet moe ten luiden of er op Rozenburg een tweede Nederlandse ijzer- en staalindustrie moet komen, maar of er in breder verband be hoefte is aan een dergelijk bedrijf, en zo ja, of Rozenburg daarvoor wel de meest geschikte vestigingsplaats zou zijn, dan wel of zo'n project wellicht elders binnen dc gemeenschap beter op zijn plaats zou zijn." Advertentie Dank zy RESA tóch nog het MIDDENSTANDSDIPLOMA Vraag z.s.m ons prospectus. Het kan U een jaar studie schelen. (Examen 1961 of 1962), RESA Hilversum. (Bekende Schriftelijke Cursus). Ook voor prakt DipL Boekh., Handelscorr. Fr., D. en Eng. MB.A. De brug van Fontane d'Amore, door John F. Leeming. Uitgave Foreholte, Voorhout. Humoristische roman over Italië in een spannende periode van zijn geschiedenis. Vertaling J. Svart, band R. Poortvliet. Levensvreugde, Liefde, In troebel wa ter. Au bonheur des dames, vier ro mans van Zola. Uitgave Bigot Van Rossum N.V., Blaricum. Vertaling C Bchnfante en Jan van Rheenen. Hier mede zijn wederom vier boeken van Zola voor de liefhebbers die de oor spronkelijke taal niet verstaan bereik baar geworden. Een andere middenstandsbran che, waarvoor de werktijdverkor ting nog niet zulk een acuut pro bleem lijkt, is het kappersbedrijf. Hier heeft inen voorlopig genoeg aan de afschaffing van liet fooi enstelsel. Deze afschaffing lijkt niet zo gemakkelijk te gaan als men wel gehoopt heeft. Coiffeur, officieel orgaan van de Christe lijke Kapperspatroonsbond in Ne derland, schrijft hierover het vol gende: De laatste lijd zijn verscheidene berichten verschenen, welke de in druk wekken, dat sommige patroons in het kappersbedrijf het niet al te nauw nemen met de tot een bepaal de grens toegestane tariefsverho ging (in verband met de afschaf fing van het fooienstelsel). Er zou den verhogingen zijn toegepast, welke verre uitgaan boven de 15 procent van de op 1 januari 1960 wettig geldende tarieven voor het herenvak en van 10 procent voor het damesvak. Er is twijfel over de bereidheid van het personeel en van de klan ten om aan deze maatregel loyaal mede te werken. De overgang naar een geheel ander beloningssysteem vergt nu eenmaal geduld en roept wrijvings verschijnselen op. Men breekt nu eenmaal niet gemakkelijk met de oude sleur. Toch geloven wij, dat de aanhouder kan winnen. Met betrekking tot de prijzen zal het de zwakke broeders niet ge makkelijk vallen de verleiding te weerstaan om het eigen belang bo ven dat van de bedrijfstak en van de klanten te stellen. In het bijzon der in het herenvak zijn de ver hoogde tarieven, bedrijfseconomisch gezien, eigenlijk nog te laag. Al zouden prijsovertredingen tot de uitzonderingen behoren en van voorbijgaande aard zijn, dan moet toch ernstig tegen zulke overtredin gen worden gewaarschuwd. De minister van Economische Zaken heeft immers bij het ver lenen van zijn medewerking tot de jongste tariefsverhoging nadrukke lijk vooropgesteld, dat de kappers- patrooris' zich stipt aan dc voor schriften zullen houden. Mocht aan deze redelijke voor waarde niet worden voldaan en zouden de overtredingen de vorm van ontduiking gaan aannemen, dan is het uitvaardigen van een prijzen- beschikking met alle nasleep van dien te verwachten en zal het op sporingsapparaat met gestrengheid gaan optreden. Daarmede zou dan tevens het vertrouwen, dat de minister in de organisaties heeft willen stellen, haars ondanks zijn geschonden en is de goede sfeer tussen overheid en bedrijfsleven bedorven. Op moge lijke tariefcorrecties In de toe komst kan dan nauwelijks meer worden gerekend. In het midden latende in welke mate de uitwassen zich voordoen, menen wij toch een ernstig beroep te moeten doen op alle bedrijfs- genoten om een waardige zelfdisci pline in acht te nemen. Wat betreft de detailhandel, la ten we hier de mening horen van het textielbedrijf. Textilia, week blad voor de detailhandel in Tex tiel, Confectie, Modeartikelen en Woningtextiel constateert een na delige invloed van de televisie op de omzet in deze branche. Het blad schrijft: Zeer opmerkelijk waren de be richten over de toestand op donder dag 15 december, de trouwdag van koning Boudewijn en Dona Fabiola. In het volstrekt ontbreken van eni- §e omzet van betekenis op deze ag kan men de invloed bespeuren van de televisie. Banketbakkers leken de enigen die van dit gebeuren profiteerden. Daar kon men 's morgens voor tien uur nauwelijks aan de beurt ko men vanwege de drukte. Hoewel natuurlijk niet elk televisieprogram dezelfde aantrekkingskracht heeft voor het publiek, is het wellicht toch goed om ook dit probleem bij de bestudering van de mogelijkhe den voor eventuele avondverkoop in het oog te houden. De meeste bedrijven zijn in de week voor Kerst 's avonds wel open gebleven, maar men had er geringe verwachtingen van. Speciaal de dinsdagavond zag men als weinig interessant. Op die avond is er immers voor de tele visie een „echte" film en dan ko men de mensen vrijwel niet uit huis. Degenen, die geen televisie toestel zelf bezitten, gaan dan veel al bij kennissen en familie kijken. Een en ander doet de vraag rij zen of het niet verstandig zou zijn om overleg met de omroepvereni gingen te openen ten aanzien van de vrijdagavond televisieprogramma's, wanneer deze avond permanent als verkoopavond wordt ingevoerd. Men zou zich zelfs kunnen voor stellen dat op die avond de t.v.- programma's op een later uur be ginnen teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen in de vroege avond rustig inkopen te kunnen doen. Met de werktijdverkorting wordt ook reeds in middenstands kring ernstig rekening gehouden. Enerzijds worden de wenkbrau wen gefronst over de financiële gevolgen en de extra kosten, wel ke het korter werken mee zal brengen, anderzijds ziet men nog wel moeilijkheden op de weg naar een koopavond, wanneer 's zater dagsmiddags de winkels gesloten zouden moeten worden. Eerst la ten we hier een stem horen uit het ambachtelijk beroep, namelijk van de schilders. De Nederlandse Bond van Christelijke Schilders patroons schrijft in zijn orgaan, Het Schildersgilde: Over het algemeen is cr een roeiende onrust te bespeuren on er onze leden. Problemen van werktijdverkorting, werkspreidtng. beunhazerij en doorberekening van gestegen lonen en kosten zijn over al aan de orde. Vooral het vraagstuk van het niet mogen doorberekenen in de prijzen brengt vele ondernemers in moei lijkheden. Men begrijpt niet. waar om de Overheid een loonintensieve bedrijfstak als de onze. gelijk stelt met de industrie en detailhandel. Dit niet mogen doorberekenen geeft verzet en brengt de bestuurders van de organisaties in grote moeilijkhe den. Als de Overheid voor onze be drijfstak deze politiek van niet doorberekenen blijft volgen, dan zullen moeilijkheden niet uitblijven De Overheid is zelf één van de grootste werkgevers en vooral zij die voor overheidsinstellingen wer ken zitten met de moeilijkheden. In het particuliere bedrijf, zijn de mogelijkheden -om toch door te be rekenen veel groter en men maakt hier dan ook gebruik van. Voor veel principiële ondernemers geeft dit echter gewetensconflicten en ook dit werkt mede, om de on gerustheid en het verzet tegen elke verhoging van kosten nog groter te maken. In een bedrijfstak waar men of in dagloon of in concurren tie zijn prijs moet calculeren, moet nu eenmaal rekening gehouden wor den met elke kostenverhogende fac tor. Doet men dit niet, dan zal op een andere wijze hierin voorzien moeten worden. Of een verminde ring van de kwaliteit van het te maken werk de oplossing geeft, valt te betwijfelen. Toch zal het ergens vandaan moeten komen. De be stuurders van de bonden hebben met deze ongerustheid rekening te houden en dat brengt voor hen ve le moeilijkheden met zich mede. Spoken bij de vleet, door Paul Gal- lico. Uitgave Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam. Een spannend detective verhaal, zich afspelend op de vereiste entourage van een oud Engels kasteel. Vertaling M. G. Binnendijk-Paauw, band A. van der Eist. Pastoraat in het gemengde huwelijk. Uitgave Hervormde Commissie voor de benadering van gewezen Rooms-Katho- lieken, Prins Hendriklaan 10a, Utrecht. Een belangrijke verhandeling over een belangrijk onderwerp, ten dienste van een meer bewuste zielzorg. laatste jaren in onze rijen aan de dag is getreden, zo zei de heer Lootsma, zie ik die uiterste noodzaak om onze een heid te liquideren nog niet. Ik hoop en vertrouw, vergadering, dat u dit inzicht deelt. Ik wil u echter ndet in het onze kere laten, dat de eenheid voor mij zijn aantrekkelijkheid verliest, als u zelfs maar van een van onze leden verlangen, dat hij ter wille van de een heid het met zijn geweten maar op een akkoordje moet gooien. Als iemand van ons om des gewe tens wille als u dit zware woord lie ver niet wilt horen, dan wil ik het ook wel anders zeggen Als iemand van ons op grond van zijn verantwoorde lijkheidsgevoel meent een weg te moe ten inslaan, waarop u hem niet kunt volgen, dan zult u zeer ernstig met u zelf te rade moeten gaan, of u hem daarom mag dwingen uit onze rijen te treden. Hierbij stel ik als een. conditio sine qua non, dat d e andere ook langs de weg, waarop u hem niet kunt volgen, de doelstelling van onze vereniging blijft nastreven. Mammoetwet Over de mammoetwet zei de heer Lootsma. dat de discussies rord wetsontwerp na de indiening de aan vankelijke bezorgdheid omtrent de plaats van het voortgezet openbaar on derwijs in de nieuwe constellatie eer- dèr hebben doen groeien, dan afnemen. Een der bezwaren is, dat het wetsont werp geen positieve opvoedingsopdracht voor het openbaar voortgezet onderwijs bevat. Wij kunnen er geen genoegen mee nemen, aldus spreker, dat de wet zou zwijgen over het pedagogisch fun dament van de openbare school. Een zeer ernstig bezwaar is verder dat de taak van de overheid bij de slichting van openbare scholen vooi voortgezet onderwijs te zeer wordt be perkt. Het stichten van scholen buiten de in de wet omschreven planprocedu re om, wordt alleen voor het openbaar onderwijs verboden. Dit, zo meende de heer Lootsma, is een zo duidelijke ach terstelling van bet openbaar onderwijs ten opzichte van het bijzonder onderwijs, dat men er perplex van staat. In de memorie van toelichting bij de mammoetwet staat volgens spreker te lezen, dat de overheid ten opzichte van het onderwijs als hoofdtaak heeft, de mogelijkheden voor burgers te schep pen om zelf vóo'r onderwijsvoorzienin gen te zorgen. Wanneer deze burgers ergens tekort zouden schieten in dezen zou de overheid daar de taak van de tekortschietende ouders maar moeten overnemen. Dit is toch wel een zeer zonderlinge opvatting van de betekenis, die het openbaar ondersviis in de ogen van een niet onbelangrijk volksdeel heeft, zo meende de heer Lootsma. Zij wensen openbaar onderwijs, dus onder wijs gegeven in overheidsscholen. om principiële redenen en niet omdat zij te onverschillig of te gemakzuchtig zou den zijn om zelf scholen te stichten. Pijnlijk miste hij in de „mam moetwet" een artikel, dat overeen komt met artikel 19 van de lager- onderwijswet. De grondgedachte daarvan is, dat de. overheid de plicht heeft ervoor te zorgen, dat overal voldoende lager openbaar onderwijs aantal scholen. Hij zou de stelling durven verdedi gen dat de „mammoetwet" van prin cipes uitgaat, die tegengesteld zijn aan die waarop de lager-onderwijswet 1920, de pacificatiewet, is gebaseerd. Het leek hem noodzakelijk dat de princi piële vraag, of het begrip pacificatie in 1960 een andere betekenis heeft ge kregen dan het in 1920 had, bij de be handeling van dit wetsontwerp de no dige aandacht krijgt. Dc pacificatie van 1920, zo merkte hij op, i6 door samenwerking van voor- en tegenstan ders van openbaar onderwijs tot stand gekomen. Hij hoopte dat het in 1961 ndet anders zal zijn. Maar dan zullen z.i. in het onderhavige wetsontwerp belangrijke wijzigingen en aanvullin gen moeten worden aangebracht. Spelling De heer Lootsma vond het hoog tijd worden, dat de „spellingknoop" nu ein delijk eens wordt doorgehakt. Waar om moet de defenitieve regeling van onze spelling toch zo lang op zich la ten wachten, vroeg hij zich af. Als de minister wil wachten tot de deskundi gen het eens worden, kan hij lang wachten, want deze deskundigen wor den het nooit eens. Het is hier veel meer een kwestie van meer of minder progressiviteit. Te veel houdt men vol gens spreker rekening met een taai conservatisme. Wat wij nodig hebben zo zei hij, is een spelling, die zo veel mogelijk aan vaste regels gebonden is. Nu verlaat -de ene generatie na de andere de school, die niet weet of een woord met een c of een k. met th of t geschreven moet worden. Veel eer bied heeft de Nederlander nooit voor zijn spelling gehad, maar thans slaat men het laatste beetje eerbied mors dood. Vijfdaagse In zijn rede schonk de heer Lootsma voorts nog aandacht aan onderwerpen die op vrijwel iedere onderwijzersver gadering aan de orde worden gesteld, namelijk de salarispositie en het te kort aan leerkrachten. Het is nog veel te vroeg om nu reeds de toelooo naar de kweekscholen ongunstig te beïnvloe den. Ten aanzien van de salarispositie sprak hij evenals verleden jaar zijn bezwaren uit tegen de vrijere loonvor ming in het algemeen en de toepas sing daarvan voor het overheidsperso neel. Hij sprak zijn vrees uit dat het geld dat" h'ij voor-verbetering van de sa- lari3positic zal worden gebruikt niet in de vorm van salarisverhoging maar van gratificaties zal worden gegeven, waardoor de pensioenen niet zullen stijgen. In het slot van zijn rede deelde de heer Lootsma nog mee dat de Alge mene Ned-Hondse Onderwiizersf'-d"- ratie op initiatief van de N.O.V. heeft beslot°n om het vraagstuk van de vijfdaagse werkweek aan een commissie in studie te geven. Het rapport van die commissie kan spoe dig worden verwacht. Advertentie 4-voudige combinatie,een wetenschappelijk succes! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar cn....doen wonderenl Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede Wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"-elkafzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen l ,r Tegen pijnen en griep. Geschikt *oor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro». 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 libl. »3.60 ■dC Genade spreidt haar morgenrood, zingen we graag, maar we vragen niet graag om genade. Dat zit niet in onze natuur, Als twee jongens vechten en de sterkere heeft de zwakkere' op zijn rug en zegt „Eerst genade vragen, dan laat ik je los",, zal de ander draaien en wurmen om er onderuit te komeni' En dat blijft het hele leven zo. De kerkgeschiedenis bewijst deze stelling. Altijd weer hebbi wij geprobeerd om het „genade alleen" te vervangen dooi genade plus iets. Genade plus werken bijvoorbeeld, of genadt plus zondebesef, of genade plus kerkgang. l De oorzaak is dat wij niet diep genoeg beseffen dat wij nie£ aan het einde van ons leven geoordeeld zullen worden, maaf al veroordeeld zijn. Als wij niet geloven, zegt Christus, „blijf de toom" op ons. Genade wil zeggen dat wij ontvangen w\ wij niet verdiend hebben, neen, meer nog dat wij vergevir ontvangen, terwijl wij al veroordeeld zijn. Iemand heeft eens de aarde vergeleken met het „Duivelsl eiland der bannelingen" uit de vorige eeuw. Eigenlijk is dyl aartje zo'n Duivelseiland in de wel heel letterlijke zin uar het woord, want zij is onderworpen aan de prins van dl duisternis. Maar Christus daalde op deze aarde neer om onL levenslangop zich te nemen. Hij is ons „Genadebrood"^ Of wij aanvaarden het of wij gaan verloren. c Het begint er op te lijken dat de protestanten in Columbia, die de laatste jaren veel geleden hebben onder de zeer grote onverdraag zaamheid van de roomskatholie- ken in dat land, een betere tijd tegemoet gaan. Volgens het overzicht, dat de Evan gelische Confederatie van Columbia heeft gepubliceerd, zijn er in de laat ste twaalf jaren 116 gelovigen vermoord, omdat zij gelovige protestanten waren. Ook zijn er in die jaren 200 protestant se scholen gesloten en 66 protestantse kerken en kapellen verwoest door bran den en dynamietontploffingen. Uit de 2000 verklaringen, die zijn on dertekend door slachtoffers en ooggetui- Teneur1 e ook voor de vrijzinnige groe peringen binnen de kerken een aanvullen de bijdrage op het gebied van kerkelijke sociologie en pastorale psychologie te le veren, werd in 1960 te Leiden de Stich ting Centrum voor Kerkelijk-Sociologisch en Pastoraal-Psychologisch Onderzoek opgericht. Dit centrum is gevestigd op de Rijn- en Schiekade 15. Directeuren zijn prof. dr. P. Smits en dr. H. Faber, bei den verbonden aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Het dagelijks bestuur der stich ting bestaat uit prof. dr. L. J. van Holk, Lpiden, voorzitter, dr. J. R. H. Buining, 's-Gravenhage, penningmeester, en me juffrouw dr. W. C. S. van Benthem Jut ting, Leiden, secretaresse, die, tevens we tenschappelijk medewerkster van het cen trum is. Het centrum stelt .zich: ten doel op; de genoemde gebieden onderzoekingen te ver-richten en daarover publikaties het licht te doen zien en studiebijeenkomsten te organiseren ten behoeve van de ker ken en van de kerkelijke ambtsdragers bij hun praktische arbeid. Het centrum deelt mee, dat enige pu blikaties in voorbereiding zijn, namelijk van dr. Faber over pastorale zorg in Amerika, van dr. Van Benthem Jutting over groepswerk in de pastorale praktijk, en van prof. Smits over oorzaken van het tekort aan aankomende theologen. Een reeks projecten staat voorts op het werk programma. Het centrum aanvaardt gaarne opdrachten van onderzoek of ad vies. En stelt weer tienden in NEW YORK Een r ooms-katholiek pries ter heeft hier ver klaard dat zijn kerk met ingang van zondag tuil afzien van verdere ba zaars of andere geldin- zamelacties en zal over gaan tot het heffen van een tiende deel van het bruto inkomen van de parochianen voor de kerk en de kerkelijke liefdadigheids instellingen. Pater John P. Wei- pand van de kerk van St. Josef van de Palis saden verklaarde dat dit stelsel van tienden heffing het oudste mid del is voor het innen van bijdragen voor Gods werk. Reeds in het Oude Testament verzamelden Hebreeuwen op deze wijze geld ter onder steuning van hun pries ters, aldus de R. K. geestelijke. Pater Weigand zei de 23.0(f0 parochianen ge durende 10 weken op het komende stelsel te hebben voorbereid in een reeks priesterlijke afkondigingen. In zijn laatste boodschap die dé gelovigen op Eerste Kerstdag ontvingen riep hij hen op het plan bid dend te overwegen. Hij zei dat het plan niet als verplichtend be schouwd moest worden en dat sommige paro chianen ten onrechte een boete vreesden als zij het wekelijkse tien de deel van het loon niet zouden betalen. Pater Weigand schat dat de helft van de in komsten uit de tienden voor het parochiewerk gebruikt zal worden terwijl défyandere helft naar liefdadigheidsin stellingen zal gaan. Alle speciale collec tes zullen worden opge heven, behalve die door het aartsbisdom worden uitgevaardigd. Hij wens te zijn kerk los te maken van de carnavalssfeer. gen, blijkt dat in 30 procent van dE ze gevallen rooms katholieke priesteL een direct aandeel hadden. De proter tanten hadden het dan ook het iwaarf te verduren in de streken waar r priesters, in opdracht van hun supeiP euren, de bevolking opruiden door bu letins en preken om tegen de proter tanten ten strijde te trekken. In'soi^ mige gevallen werden de benden doiej de priesters persoonlijk aangevoerd er in vele gevallen werden de protestaf: ten in hun eigen huis gemarteld. Conferentie Maar in de laatste tijd begint openbare mening zich tegen dergelijk wandaden te keren. Zo was het langs mogelük dat protestanten rooms-katholieken een conferentie beltjr den in Columbia, waar dominees geestelijken samen lezingen hielden. I bedoeling was om tot een betere standhouding tussen protestantse rooms-katholieke gelovigen te komtr Deze bijeenkomsten, die in de str1 Cali werden belegd, werden door me dan 9000 mensen bijgewoond. Men van plan dergelijke conferenties vak; te beleggen. Venezuela Ook in Venezuela zijn er tekenen <j er op wijzen dat het tij enigszins ab::i het keren is. Een Venezuelans pefJ bureau heeft in haar berichtgevl j5 openlijk een aanval gedaan op (fai priester, die zich verzette tegen de 1 berale politiek en de democratische stellingen. Het bureau beschuldigde jar priester ervan, dat hij misbruik maf te van zijn geestelijk ambt. I Sommige protestanten zagen in dit Um tikel een teken van toenadering tusL protestanten en rooms-katholieken. herinnerden eraan dat onlangs l„ vereniging van voorstanders van vf® beid van godsdienst en geweten, de t' fect van het Maracaibó district hi gevraagd om recht te doen in hét gep, Van een priester die een protestatir jeugddienst onderbrak. Ook wezen i cr op dat, toen kort geleden vier kelg 7 gangers door een regen van stenen V 1, laagd waren, de kranten dit scfy vb hebben veroordeeld, en dat dit voorlege in een dagblad onwettig werd genoe£iaa en werd toegeschreven aan „,fanagan dié niemand naast zich dulden." 4 t De gereformeerde emeritus predik van Dalfsen, ds. H. Moolhuizen, ho morgen zijn zeventigste verjaardagki vieren. ft Ds. Moolhuizen werd geboren in lüC Zijn eerste gemeente was Krommen waar hij dominee werd in 1921. bleef hier vier jaar en ging toen t Aarlanderveen. In 1949 werd hij prr; kant in Dalfsen, waar hij heeft gewef tot men hem in 1957 eervol emeritf verleende, om gezondheidsredenen. Ds. Moolhuizen is op velerlei terr zper aktief geweest. In zijn eerste meente richtte hij een Christel#! school op, ook hield hij hier straatn dikingen. De evangelisatie heeft a' zijn speciale belangstelling gehad. der heeft hij in verscheidene bladen lelijk tikelen geschreven. Ook schreef hij n gereformeerde geloofsleer voor degej dag die zich voorbereiden op het doen hun belijdenis. T vrij lil kan hat FELISOL-etiket E zijn kleurechtl Lf"" Let U dus voortaan jen g op FELISOL, 'inder fescl FELISOL -fenol écht kleurecht* va feem fn d fs ge finge Vraag: Is er ook een middel tegen de onaangename lucht van plastic-re genjassen, die waarschijnlijk veroor zaakt wordt door het vochtig opvou wen? Antwoord: Men kan deze onaange name lucht slechts verdrijven, door de jas, zolang deze niet wordt ge bruikt, te luchten. Alle dingen, die op-, gevouwen blijven, krijgen een onaan gename lucht, dus ook plastic-regen- jassen. Vraag: Mijn Christusdoorn staat yol met knoppen. Deze komen wel iets uit, maar voordat zij volkomen uitgeko men zijn, verdrogen zij alle. Geef ik de plant meer water, dan worden de bladeren geel en vallen af. Wat is de juiste behandeling? Antwoord: De Christusdoorn heeft behoefte aan veel licht, zon en frisse lucht. In de winter moet men de plant in een matig verwarmd vertrek plaatsen. In de bloeiperiode moet men veel water geven én om de veertien dagen mest. Men moet echter niet gieten als de grond zwart ziet en voch tig is. In de winter moet men de Christusdoorn aan de droge kant hou den. Stekken kan geschieden door mid del van toppen of zij scheuten van zes tot tien centimeter lang. Snijwonden moet men afdekken met sigarenas of houtskool. Vraag: Is er een orgaan, waarin de uitslagen van alle nationale en internationale schaakwedstrijden I staan? Wat is de uitslag van de wed strijd Nederland tegen West-Duitsland in de schaakolympiade te Leipzig? Antwoord: Men kan zich abonneren op „Schakend Nederland", het officiële orgaan van de Koninklijke Nederland se Schaakbond, secretaris de heer G. Kapsenberg. Frederik van Eedenplein 29, Heemstede. Daar kan men ant woord krijgen over de uitslagen van de bedoelde wedstrijden. Vraag: Graag zou ik weten welke radiostations uitzenden in de Spaan se taal en op welke golflengte? Wel ke tijdschriften verschijnen regelmatig in Nederland in het Spaans? Antwoord: Het is niet doenlijk alle Spaanse stations op te noemen, omdat het er zo veel zijn. Om nog niet te spreken over alle Spaanse uitzendingen in Amerika, Azië enz. Wij noemen en kele Spaanse zenders: Madrid 513 m, Madrid-Local 293 m, Barcelona 407 m. Madrid-Arganda 31 m. Aankondiging: This is the voice of Spain. Dezelfde uitzendingen op 25 en 20 m. Voorts noemen wij Mexico Radio Satélite 31 m. La Voz de la America Latina 20 m. Wij kunnen nog wijzen op de zeer goed te horen Spaanse uitzendingen van de Nederlandse Wereld Omroep op de korte golven tussen 10 en 50 m. U kunt bij de Wereld Omroep Hilver sum een tabel van Spaanse uitzendin gen aanvragen, gespecificeerd naar golf en zendtijd. Alle Spaanse uitzen dingen over de gehele wereld kan men vinden in World Radio Handbook 1960, bij O. Lund-Johansen, Linndorffsalle 1, Hellerup, Kopenhagen, Denemar ken. Ons zijn ae volgende Spaanse weekbladen bekend (in beperkte hoe veelheid verkrijgbaar): Actuatidad Es- pagnola (geïllustreerd), voorts Sama- na en Fotos. Dagbladen zijn: A.B.C. Madrid, Y A, Blancho y negro. Men kan zich o.a. wenden tot firma M. van Gelderen, N.Z. Voorburgwal 142, Am sterdam. Vraag: Wat is de naam en het adres van de fabrikant van Lux-zeep? Antwoord: Lux-zeep en andere Lux- artikelen worden vervaardigd bij Uni lever te Rotterdam, Museumpark 1. Vraag: Mijn panden worden aange slagen in de straatbelasting, hoewel een pand uitwatert via een riool van de Ned. Hervormde kerk, waarvoor ik enige vergoeding betaal, en het ande re uitwatert in de vaart, die aan de polder toebehoort. Heeft de straatbe lasting dan nog met andere dingen te maken dan met riolering? Antwoord: Straatbelasting wordt door dc gemeenten niet alleen terzake van riolering geheven, doch tevens wegens wegonderhoud, verlichting, enz. Vraag: Een gezin bestond uit man. vrouw en vijf kinderen, van wie er één in 1944 geboren is en de anderen meerderjarig zijn. Nu is de man over leden en de kinderen willen afstand doen van de nalatenschap. Moet hier bij een notaris te pas komen? Moet de weduwe successierechten betalen? Behoeft zij niemand over deze zaken in t« lichten? ,©ud> Antwoord: Wij nemen aan, dat en vrouw in gemeenschap van go»e t: ren en voor de eerste maal geh ;.udy waren. Een testament is er blijkttUn t niet geweest. In dit geval valt sle ,Surj de helft der gemeenschappelijke me del in de nalatenschap. JDe wedjjd l schappelijke lap. De we behoudt de andere helft. De meeit, jaardige kinderen kunnen afstand van de nalatenschap, de minderja kan dit nog niet. De verwerping t geschieden door een uitdrukkelijke sementsrechtbank, binnen welker bied de erfenis is opengevallen. de vier meerderjarige kinderen d£°ezy fenis verwerpen, kan de weduwe in het bezit van het verworpene men door dit te aanvaarden. Die vaarding kan uitdrukkelijk geschie doch ook stilzwijgend. Stilzwijgen&u sohiedt de aanvaarding door een UTVJ waaruit duidelijk blijkt, dat zij al: gename optreedt. In dat geval successierechten verschuldigd ove: les wat zij erft. De halve boede Jjfc houdt zij. Van de andere helft vangt zij na de verwerping Hierover is zij successierecht schuldigd als het door haar veiderim ven bedrag hoger is dan 23.750. J moeder-voogdes kan zij zich to kantonrechter wenden wat betref! £e regeling van het erfdeel van de fed« t derjarigt. :n zi kit Rijn waai „ver: bracl nen bract de la done jaars I Koop gede De

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2