eeld voor school in technische Katwijk Tuinbouw en Plantkunde nu ook in Rijnsburg Katwijks havenplan vergt grote spoed Wie het water deert, wie het water keert Visserij golfjes ISSERIJ WORDT BELEMMERD DOOR ONGUNSTIG WEER TELEFUNKEN RADIO en T.V. KROMHOUT Sparen in effecten en de kleine man Overleg stagneert nog Bloemrijke taal in Suriname .Esm® r> Devies nu in Zoeterwoude: Siert Koning exposeert in De witte Zwaan te Lisse Nu spoedig drinkwaterleiding in Hazerswoudse Rietveld? Eli WE LEIDSCHE COURANT R Hiel: DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 ¥8* KATWIJK Kerstboomverbranding Iet ligt in de bedoeling om evenals irgaande jaren, kerstbomen op twee jatsen onder toezicht van politie en pndweer te verbranden verbranding heeft plaats op iandag 2 januari om 5 uur en wel Katwijk aan Zee: op het strand- leelte gelegen tussen het Waaigat de Voorstraat, en voor Katwijk aan Rijn: op het open terrein, gelegen de Nw. Duinweg, ten westen van Herv. Kapel. [Kerstbomen kunnen van 3 uur af naar centrale plaatsen worden gebracht. 1ATWIJK AAN DEN RIJN Overlijden W. van Veen n het berioht over het overlijden van loolhoofd W. van Veen in de krant n gisteren is een ernstige fout ge- open. Inplaats van W van Veen was J van Veen afgedrukt. Onze veront- muldigingen ^an de begrafenis gaat zaterdag een wwdienst vooraf, die om 1.15 uur in de pref. kerk begint. KATWIJK AAIS ZEE HOOG EN LAAG WATER rijdag: hoog water 1.38 en 13.54 uur; water 9.43 en 21.57 uur. AIKF.MADE Burgerlijke stand ïEBOREN: Johannes P, z v C A J logenboom en E C van Es: Adriana P d v G Th Schrama en J B C Hogen- >m; Caroline Th M, d v A H Wessel- n en W Ruiter: Wilhelmina J, d v J n Zanten en W J van Veen: Maria A d v J A Verhaar en I A M van Velzen. )NDERTROUWD: P C Paardekoper J G van der Wereld; J M van Lierop M J Koot; P W Olyerhoek en M M ogenboom. JEHUWD: M J Bosman en J M van Zwet; J Möhlen en W C de Regt; A Hoogenboom en A Th Spruit. "VERLEDEN: K van den Engel. 40 j; lohalk, weduwe van G Raaphorst, 87 j. De beeldhouwer Jan v/olkers te Amsterdam is bezig met het maken van een beeldhouwwerk voor de christelijke technische school te Katwijk. Het stelt voor een achter een aambeeld ge knielde man, waarmee wordt uitgedrukt de spreuk Ora et la- bora, bid en werk. Het beeld (1.80 meter hoog) is uitgevoerd in tufsteen. LEIDERDORP Verkoop bouwgrond De heer N. Mol, aannemer te Leider dorp heeft verzocht van de gemeente te kopen een perceel grond, gelegen aan de Bernihardstraat, in complex V van het Gemeentelijk Grondbedrijf. De heer Mol is voornemens op de onder havige grond twee eengezinswoningen met daarbij behorende garages te bouwen. De overeengekomen koopsom is 15.000. Benoeming onderwijzeres Mej. C. van Baaren heeft ontslag ge vraagd als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Na overleg met het waar- nemend-hoofd der school, de heer Van der Nat, hebben B. en W. in verband daarmede een oproep geplaatst voor een onderwijzer, aangezien aan deze school slechts twee mannelijke leerkrachten zijn verbonden, het hoofd inbegrepen, zodat het wenselijk moet worden geacht, nu de school zes leerkrachten telt, het manne lijk element te versterken. Het resultaat is geweest, dat zioh één sollicitant heeft aangemeld. Daarna is opnieuw een oproep ge plaatst voor een onderwijzer of een on derwijzeres. Daarop meldde zich de eer ste sollicitant opnieuw en voorts één ge huwde onderwijzer, één gehuwde onder wijzeres en één ongehuwde onderwijzeres B. en W. stellen voor aan mej. Van Baaren, met inganig van een nader te be palen datum eervol ontslag te verlenen en te benoemen mej. Tine Else de Bruin, geboren te Culemborg, 29 juni 1936, thans onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school de Hugo de Grootsohool te Zaandam. Voorts delen B. en W. mede, dat de heer Blankenstein herstellende is en over enkele maanden zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Aangezien echter me vrouw Kanbier-De Vos met ingang van 15 januari ontslag heeft gevraagd zal nog enkele maanden een tijdelijke leerkracht nodig zijn. Daartoe zal een oproep wor den geplaatst. Wijziging bouwplan In de raadsvergadering van 24 juni i960 is besloten de bouw van het voor 1960 toe- gewezen contingent woningwetwoningen op te dragen aan het bouwbedrijf Joh. Noorlander en Zonen te Leiden voor de som van ƒ218 050. Het betreft de 17 wo ningen, die aan de Afckerstraat (nrs. 1 t.m. 33) worden gebouwd. Bij het desbetref fende bouwplan is uitgegaan van wonin gen, geschikt voor de huisvesting van 6 personen. In de praktijk is echter geble ken, dat er behoefte bestaat aan een aan tal woningwetwoningen, geschikt voor het onderbrengen van meer dan 6 perso nen, waarbij het aantal vertrekken met één wordt uitgebreid. B. en W. menen daarom te moeten voor. stellen het bouwplan van bedoelde wo ningen alsnog te wijzigen in dier voege, dat een blok van 6 woningen zal worden geschikt gemaakt voor het onderbrengen van 9 personen in plaats van 6, terwijl het aantal vertrekken met één zal worden vermeerderd. Het bedrag waarmede de nieuwe prijs die uiteraard hoger is dan die waarmee het bouwbedrijf Joh. Noorlander en Zo nen oorspronkelijk heeft ingeschreven het inschrijvingsbedrag van 218 050 overschrijdt, beloopt 7.500. TTET LAATSTE decennium is er in de Rijnsburgse bloemisterij vak- technisch een grote vooruitgang geweest, terwijl ook het op de veiling aangevoerde sortiment een behoorlijke uitbreiding onderging. Een belang rijke oorzaak daarvan was voorlichting door middel van vaktentoonstel lingen, voorlichtingsbijeenkomsten enz. Deze voorlichting bepaalde zich veelal tot de actuele vaktechnische problemen zonder dat er sprake was van een vastomlijnde doelstelling op langere termijn. Daarom bleek het juist gezien dat de Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, dat, zoals een der hoofdbestuurs leden het gisteravond in de tribunezaal van Flora op de oprichtings-vergadering van een der Rijnsburgse afdelingen op merkte, „Rijnsburg als een rijpe appel In de verenigingsmand van de maat schappij zou vallen." Zonder dat ook maar met één woord de bestaansmoge lijkheid van een Rijnsburgse afdeling in twijfel werd getrokken, werd aan het slot van de vergadering met algemene stemmen besloten tot oprichting over te gaan. In kringen van de Maatschappij werd het belang van een afdeling Rijnsburg kennelijk zeer belangrijk geacht: aan wezig waren jhr. mr. L. M .E. von Fi- senne, algemeen voorzitter van de Maat- trawlers en loggers om de Noord i wijting, 115 k. schelvis, 70 k. gul en ipen nog steeds met zwaar weer, idkracht 8. Dc vangsten zijn dan ook gering. De loggers konden giste- slechts één trek doen. De vangsten Iroegen gemiddeld 40 manden ma tei en haring per etmaal. De 's-Gra- nhage gaf een trek door van 2 pak- manden). m de IJmuidense visafslag werden teren totaal gelost 4686 kisten verse Zes trawlers, 4 loggers en 19 kot- zorgden voor een aanvoer van 750 schelvis, 620 k. wijting, 240 k. gul en beljauw, 200 k. koolvis, 1600 k. ha- 165 kleine kistjes haring, 600 k. jkreel, 286 k. diversen. 135 k. schol, k. tarbot, 15000 kg tong en 45 stijve 3elj au wen. Dc schepen )e IJM 28 Amsterdam zorgde voor een ivoer van 635 kisten verse vis, waarbij k. wijting, 150 k. schelvis. 55 k. gul kabeljauw, 30 k. koolvis, 20 k. haring, I kleine k. haring, 120 k. makreel. 60 varia en 15 stuks stijve kabeljauwen. '»^e IJM 15 Emma was aan de markt !t 655 kisten verse vis, waarbij 85 k. kabeljauw. 60 k. haring, 60 k. makreel, 40 k. varia en 45 stijve kabeljauwen. Wat er komt Voor de donderdagmarkt was reeds binnen de IJM 20 Johannes Polderman met een vangst van 25 k. schelvis, 60 k. haring, 130 k makreel, 50 k. wijting, 20 k. gul en kabeljauw, 80 k. koolvis, 25 k. varia, 60 kleine k. haring en 50 stijve kabeljauwen. Thuisstomend waren de VL 7 Ada met 280 kisten verse vis en 100 stijve kabel jauwen. de RO. 53 Dirkje met een vangst van 500 kisten verse vis, de IJM 33 Thorina met onbekende vangst, en de KW 80 Dirk Marie, eveneens met een nog onbekende vangst. Prijzen De grote regels export-kabeljauw de den woensdag 34 tot 150 gulden, de kleine regels kabeljauw 65 tot 82 gul den. grote schol 32 tot 36. zetschol en de schol I 44 tot 48. kim. schelvis 46 tot 53, pennen 31 tot 40. braad 19 tot 24. wijting 35. haring 17.50 tot 33, en de makreel 10 tot 17 gulden. schappij en burgemeester van Warmond, de heer W. R. Koppe, plv. voorzitter ,en dr. J. Wasscher, adviserend lid van het hoofdbestuur. In zijn openingswoord riep de voor zitter van het voorlopig bestuur, de heer J. Schild, deze bestuurders een speciaal welkom toe. Sfeer Jhr. von Fisenne wees in een toespraak op de prettige sfeer die de Maatschappij kenmerkt. De vereniging maakt momen teel een grote bloei door. In korte tijd verdubbelde het ledental tot 11.000, ter wijl het aantal afdelingen Ln luttele ja ren van 52 tot 65 (inclusief Rijnsburg) opliep. Dr. J. Wasscher hield een interessante lezing over de Westeuropese anjercul tuur. die zich in ons land stormachtig ontwikkelt. Aan de hand van lichtbeel den toonde dr. Wassoher aan. dat ook in Zweden en Denemarken deze cultuur zich snel ontwikkelt, terwijl Italië. Frankrijk en Spanje ijverig streven naar een kwalitatieve verbetering yan de buiten-anjer. „Hoewel er in het buitenland veel gebeurt, staat Nederland door zijn stren ge selectie met deze teelt kwalitatief nog aan de top. Scherpere concurrentie in de nabije toekomst moet echter worden verwacht." De heer W. R. Koppe hield een propaganda-toespraak, waarin hij ln de eerste plaats wees op wat de Maatschappij landelijk doet: het sti muleren van het tuinbouw-vakon- derwüs, het organiseren van tentoon stellingen. het samenstellen van een vaste keuringscommissie bestaande uit 150 specialisten op tuinbouw gebied. en het uitgeven van het maandblad „Groei en bloei", dat zich meer tot de liefhebber richt. Spr. stelde zich voor dat het bestuur van de afdeling Rijnsburg, een specifiek bloemenkwekerscentrum, coördinerend zal optreden bij de pogingen de bloe menteelt op een hoger plan te brengen in de ruimste zin des woords. De heer Koppe meende, dat de Maatschappij aan spraak mag maken op de steun van alle Rijnsburgse kwekers. De basis van de bloemisterij is nog altijd de binnenland se handel en door het wekken van in teresse voor de bloem wordt de omzet van bloemen verhoogd. Beslaten werd op 25 januari een voor lichtingsavond te houden over de late broei van bolbloemcn. UW DEALER RIJNSBURG - VLIET N.Z. TELEFOON 3710 ROELOF ARENDSVEER Oliebollenactie „Vox Laeta" Dat de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" de laatste tijd ongekende activitei ten ontplooit is wel gebleken uit de oprichting van een meisjeskoor en een jeugdkoor. Het totaal aantal leden is hierdoor uitgegroeid tot 180. Dringende behoefte heeft men thans aan een vleu gel-piano. Door middel van een oliebol len-actie op Oudejaarsdag hoopt men hiervoor thans de eerste gelden bijeen te krijgen. Een korps vrijwilligers zal trachten het met vakmanschap vervaar digde produkt aan de man (vrouw) te brengen. Dat wordt dan weer volop eten voor een goed doel. TER AAR Kerkdiensten De kerkdiensten op Oude Jaarsavond, die beide in het gebouw van de Geref. Kerk worden gehouden, vangen van de Herv. Gemeente aan om 6.30 uur en van de Geref. Kerk om 8 uur. Een commissie van het centrum voor staatkundige vorming over de vraag in hoeverre effecten dienstbaar kunnen zijn voor bevordering van bezitsvorming, komt tot de slotsom, dat effecten zich in het algemeen niet lenen om het sparen door zeer kleine en beginnende spaar ders extra te bevorderen. Zij zijn te ris kant. Bij obligaties overheerst het koers' en geldrisico en bij aandelen het Koers- risico, onder meer samenhangend met de aard der onderneming. Beter is deelneming in een deskundig samengesteld vermogen, een beleggings fonds dat geen enkele beleggingsvorm uitsluit. Een ideale aanoassing aan om standigheden wordt echter niet bereikt en niet alle risico's kunnen worden afge sneden. Ten aanzien van de juridische vorm heeft de commissie geen voorkeur. Men zou een beleggingsmaatschappij een af zonderlijke juridische vorm kunnen geven. Voor kleine pas beginnende spaarders moet men nieuwe vormen zoeken ter be vordering van de bezitsvorming. Sprei ding van bezit over zo breed mogelijke lagen der bevolking kan geschieden door maatschappelijke hervorming. IN de hedenmiddag gehouden jaar vergadering van de Vereniging van Schippers-eigenaren te Katwijk heeft voorzitter T. de Haas ook ge sproken over het door de Vereniging ontwikkelde plan om te komen tot de aanleg van een zeehaven in Kat wijk. Hij zei o.m. dat B. en W. van Katwijk thans schriftelijk hebben laten weten een initiatief uit het be drijfsleven toe te juichen, waarbij het bestuur werd uitgenodigd een tweetal leden voor te dragen voor benoeming in de gemeentelijke ad viescommissie. ,Aan het toetreden tot de commissie was echter de voorwaarde verbonden het op kosten ontwikkelde plan voor lopig in de ijskast te houden. U zult kun nen begrijpen", zo zei de voorzitter „dal uw bestuur op deze voorwaarden aan de uitnodiging geen gevolg heeft kunnen geven. Maar al te zeer wordt nog ge dacht aan financiering van de haven van overheidswege. Het bestuur huldigt echter het standpunt dat exploitatie en financiering in eerste aanleg een parti culiere aangelegenheid zijn. De moge lijkheden daartoe zijn door deskundigen onderzocht waarbij tot voldoening kon orden vastgesteld dat onze vereniging op dit stuk beslist geen hersenschimmen najaagt. Alle activiteiten der vereniging zijn thans overgedragen aan de N.V. Zee haven Katwijk, die ook alle kosten voor haar rekening neemt. Door de vennoot schap is de gemeente sedert de oprich ting in begin oktober op de hoogte ge houden, waarbij steeds werd aangedron gen op overleg. Het heeft twee maanden moeten duren voordat de mogelijkheid daartoe in uitzicht werd gesteld. Het bestuur spreekt bij dit alles de wens uit" zo zei de heer De Haas „dat par tijen elkaar spoedig zullen vinden wil niet opnieuw het getij verlopen". NOORDWIJ K Spreekbeurt Morgenavond 7.30 uur hoopt voor de Hervormde Evangelisatie te Noordwijk een oudejaarsdienst voor te gaan ds. C. Graafland te Woerden. Woningbouw Het bouwbedrijf Jac. van der Niet te Noordwijk zal aan de Margrietstraat voor eigen rekening zeventien wonin gen gaan bouwen. Bil de behandeling van de begroting in de Surinaamse Staten heeft minister dr. J. Sedney verklaard dat de gaafheid van de gulden gelijk is aan de schoon heid van een vrouw. Wanneer deze een maal weg is, helpt geen schoonheidsmid deltje meer. Ook vertelde hij een anekdote over het vuur, het water en de goede naam, die in een woestijn afscheid van elkaar namen. Het vuur ze-ide: Waar rook is. daar ben ik te vinden. Het water sprak: Waar dadelbomen groeien kan u mij aan treffen, doch de goede naam zeide: Men behoeft ij niet te zoeken, want wie mij kwijt is, vindt mij nimmer meer. Het tatenlid ir. L. H. Guda van de pro gressieve Surinaamse volkspartij ver klaarde naar aanleiding van het verwijt, dat hij het ontwikkelingsplan wat trager wilde uitvoeren, dat er een verschil is tussen een korte felle sprint en het hard lopen op tienduizend meter. Men moet daarnaar zijn snelheid bepalen wil men niet met de eindstreep in zicht uitgepui in elkaar zakken. Ambassadeur mr. Cidor niet ziekteverlof De ambassadeur van Israël, mr. H. A. Cidor, zal voor een periode van zes of zeven weken afwezig zijn om te herstel len van een ziekte. Hij hoopt met zijn vrouw op 15 februari volgend jaar terug te keren. Gedurende zijn afwezigheid zal mevr. Jael Levin, eerste secretaresse van de ambassade, als chargé d'affaires ad interim optreden. Redersvereniging De Vuurbaak heeft ge schreven dat zij met instemming van de plannen heeft kennis genomen en de daarin verwerkte principes een deugde lijke grondslag acht om de opzet te doen slagen. Medewerking aan onze plannen (hetgeen inhield een toetreden tot de in middels opgerichte N.V.) werd echter afhankelijk gesteld van de medewerking van het gemeentebestuur van Katwijk. Op zichzelf is dit een juist uitgangspunt omdat het wenselijk is dat alle betrok kenen zich eensgezind achter de plannen scharen. Te betreuren is echter dat wan neer de ene partij op de andere wacht, het geheel stagneert. 13 EEDS LANGE TIJD verkeert de kade van de Zwet- en Grooten Blan- kaart-Polder, liggende langs de Ommedijksche Watering en de Kees Jan Koenensloot, in een zeer slechte toestand. Dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland gaven aan de hand van het door een ingenieur inge stelde onderzoek de volgende opmerkingen: a. kade langs de Ommedijk sche watering: gering profiel, veel puin in de kade verwerkt en op vele plaatsen poreus. Derhalve het binnentalud week en drassig. Kruinshoogte 0.140.23 N.A.P. Lengte 1820 m; b. kade langs de Jan Koenensloot: zwak profiel, laag en poreus. Kruinshoogte 0.21-N.A.P., lengte 580 m. Van de daarop volgende inspectie werd op 22 december 1954 een nog slechtere toestand gerapporteerd, waarop het bestuur van de polder aan Rijnland het verzoek richtte een plan tot algehele verbetering te maken. Volgens de keur- en politieverordening van de polder berust het onderhoud van de kaden, deel uitmakende van de waterkering bij de eigenaren daarvan. Inmiddels had het hoogheemraadschap in de keur van Rijnland betreffende de kaden veel strengere bepalingen dan in de polderkeur opgenomen, voorschriften die in de nieuwe polderkeur. bij de tien jaarlijkse herziening, in 1957 moesten worden opgenomen. De eeuwenoude twistvraag omtrent de onderhoudsplicht moest nu worden be slecht. De eigenaren die hun eigendom aan een kade hebben liggen, noemden het onbillijk, dat zij voor de kosten van het kadeonderhoud moesten opkomen. De eigenaren die al hun land midden in de polder hebben en alzo niets be hoefden bij te dragen, verdedigden deze zogenaamde onbillijkheid met op te wer pen, dat de eigenaren van de kade-stuk ken dit te voren bij de aankoop hadden geweten en daarnaar ook hun koopprijs richtten. Na de dreiging van doorbraak en over stroming bij de noordwester storm op 25 februari 1958 werd ingezien, dat het plan van Rijnland moest worden uitgevoerd en dat het verbeteren van de polderkaden een algemene polderzaak moest worden. Besluit In 1959 besloot men met algemene stemmen de kosten van de verbetering van de polderkaden voor rekening van de polder te nemen. De keur bleef ech ter ongewijzigd, zodat de aangelanden het onderhoud voor hun rekening hiel den. Aanvankelijk meende men het werk in DACW-verband te kunnen uitvoe ren. dat wil zeggen met behulp van werklozen. Door de spanningen op do arbeidsmarkt vervloog de kans op D AC W-subsidie echter. Op 23 november jl. diende Rijnland daarom een zoge naamde vrij-werk-begroting in, waarbij de totale kosten werden geraamd op f 96.800. Nu alleen door Rijnland wordt ge subsidieerd (vijftig procent), is de vijf tienjarige annuïteit opgelopen tot f 4564 of f 22 per hectare, waardoor dc polderlasten van f 18 tot f 40 per hec tare zouden stijgen. Dit financiële probleem bracht het bestuur tot het inzicht, dat voor de gebouwde en ongebouwde eigen dommen een ongelijke omslagbasis bestaat. De totale belastbare op brengst van de gebouwde eigen dommen is f 36.235 en van de on gebouwde eigendommen ongeveer f 30.000. By het huidige omslag stelsel zou voor de 5 hectare waarop gebouwde eigendommen staan (bü f 40 per hectare) f 200 en voor de ongebouwde eigendommen 203 x f 40 oftewel f 8120 moeten worden betaald. BU dit zoekgeraakte even wicht moet de oude regel worden toegepast: wie het water deert, wie het water keert. Een kadedoorbraak of -overstroming zal voor de gebouwen en woningen, in het bijzonder voor het nieuwe bouw- gebied tussen de Korte Miening en de Zwetkade, een niet te overziene ramp betekenen. Bovendien komen de we gen onder water te staan. De landerijen zullen ongetwijfeld ook veel schade lijden, doch deze schade zal minder groot zijn. Met dit ö/nzicht besloot het bestuur over te gaan tot een meer gelijkmatige ver deling van de kosten van het kadeherstel, dat wil zeggen tot toepassing van de twee ledige aanslag, evenals bij Rijnlands bun- dergeld, nl. voor gebouwde en ongebouw de eigendommen. De enige mogelijkheid dit te bewerk stelligen. is een verzoek tot G.S. richten om opneming van een daartoe strekken de bepaling in het bijzonder reglement. Dit is inmiddels gedaan. Als norm is aan genomen, dat de kosten voor de kadever betering voor de helft rusten op de ge bouwde en voor de helft op de onge bouwde eigendommen. Voorafgaande aan het volledige her stel heeft het bestuur aan de meest zwak ke kalen voor rekening van de polder reeds belangrijke verbeteringen aange bracht- Spreekbeurt Morgenavond om 7.15 uur hoopt in de Gereformeerde kerk aan het Piet Hein- plein in Zoetermeer voor te gaan ds. J. Zijderveld van Capelle aan den IJssel. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij het overlijden van de heer Booij Zoals op pagina 2 is te lezen, is gis teren overleden onze plaatsgenoot de heer H. Booij Thzn. In het plaatselijke leven trad de heer Booij niet op de voorgrond. Wel werd hij enkele malen als ouderling van de Gereformeerde Kerk gekozen of deed het bestuur van de a r. kiesvereniging een beroep op hem, maar omdat hij in verband met zijn vaak uitstedig-zijn, ervan overtuigd was dit werk niet naar behoren te kun nen doen, bedankte hij steeds. Was hij in Alphen dan hadden verscheidene ver enigingen aan hem een trouw vergade ringbezoeker, die met gezag wist te spreken. Schoonheidszin gaat voor de inhoud. Dat is wat Siert Ko ning op zijn schild draagt. Siert Ko ning, een baardige jongeman van twintig jaar, wiens portret wij hier bij afdrukken, is leerling van de school voor fotografie in Den Haag. Toch heeft hij het reeds aangedurfd, en met succes, tentoonstellingen te houden van zijn werk, in Den Haag, Amsterdam, Brussel en nu in zijn geboortedorp Lisse. Wat drijft Siert Koning tot scheppen en exposeren? Hij wil het geestelijk le ven zo dicht mogelijk benaderen, het schone, het goede, het ware. Hij wil het esthetische navolgen om mensen bij el kaar te brengen In het zoeken naar het schone ontwikkelt zich het betere en het ware. Het is de roeping van de kunstenaar de mensen te leren waarnemen. Kunst is een openbaring, maar het is ook een be vrijding van de geest. Het mag geen re- produktie zijn. De maker moet in zijn werk zijn geest weergeven, waarbij hij zich kan uitdrukken in vormen die van de natuurlijke afwijken De kunstenaar gebruikt zijn eigen taal. zijn eigen stijl, een bewuste uitdrukking. Met deze woorden gaf de heer Hugo Liebe. leraar aan de school voor fotogra-- fle, die Siert Koning als leerling heeft gehad een beeld van de jonge kunstenaar, die tot en met 30 december in De Witte Zwaan te Lisse velen de resultaten van zijn scheppingsdrang wil tonen in foto en schilderij. Nadat de tentoonstelling door de heer Liebe voor geopend was verklaard en het glas was geheven, werd zij door een vijftigtal genodigden Siert Koning werkt veel in donkere kleuren maar hij kan toch ook praentig in hoog blond expressief uitdrukken waarbij hij niet schroomt aloude regels overboord te gooien. Zijn schilderijen zijn een kleurenspel. HAZERSWOIIDE Agenda raadsvergadering Op 5 januari zal de raad van de ge meente Hazerswoude in een openbare vergadering bUeenkomen. Aanvang: 7.30 uur. Op de agenda staan o.m. de volgende punten; voorstellen tot verkoop van grond in de uitbreidingsplannen Zuid, Rhynenburch en Groenestein, voorstel tot aankoop van grond in het uitbrei- lingsplan Rhynenburch, tot vaststellen van een gemeentevlag, tot instellen van een wachtverbod voor de Dorpsstraat, inzake de concentratie van waterleiding bedrijven, tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de aansluiting op de waterleiding van het Rietveld, tot instelling van een gemeentelijk grond bedrijf. De drinkwatervoorziening van het Rietveld, die al enkele malen in de ge meenteraad van Hazerswoude ter sprake is geweest maar waaromheen nog pro blemen op te lossen waren, zal nu in de komende vergadering haar beslag kun nen krijgen, wanneer de raad zyn fiat zal geven aan enige noodzakeiyke wijzigin gen ln de begrotingen Dit zou dan te vens een grote stap betekenen in dc richting van de ontsluiting van dit on- cndabele gebied. Langs het „Pad van Meurs" zal een .ïoofdbuisleidiing moeten worden gelegd van 2: 1400 meter, terwijl de ten zuiden van de vaart geprojecteerde lending een lengte van ongeveer 1700 meter zal krij gen. De totale kosten worden geraamd op f 80-000. Het ligit in de bedoeling van de Voorweg naar de Rietveldse vaart plastic buizen te leggen ln diameters van 70 tot 100 mm. De overige leidingen zul len eveneens in plastic worden uitge voerd. Bij het bepalen van de diameter van de leiding is men ervan uitgegaan dart het Alphense Rietveld eveneens op dit buUaivMt wordt aangesloten, waarvoor wordt gerekend op een bijdrage van de gemeente Alphen aan den Rijn van f 11.000. De bijdragen van de bewoners of eige naren van het Rietveld zijn vastgesteld op f 800 voor een boerderij of daarmee gelijk te stellen gebouw en f 100 voor een gewoon woonhuis, waarbij de mogelijk heid wordt geboden dit in termijnen te voldoen. Ten aanzien van een eventuele aansluiting van het Alphense Rietveld worden - >g besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn. Aan belanghebbenden is inmiddels ver- zocht te u'tllen meedelen of zij bereid zijn de bijdrage in de kosten van de hoofd buis te voldoen. De uitvoering van het project zal niet afhankelijk worden ge steld wan de medewerking van de ge meente Alphen aan den Rijn of van de vraag of alle belanghebbenden bereid zijn op de gestelde voorwaarden met aan sluiting akkoord te gaan. Voor de Rietveldbewoners zal de ge meenteraadsvergadering van donderdag 5 januari van veel betekenis kunnen rAn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 21