Idicutwe gcütsrlje GTourant PROF. DE GAAY PROF. DE QUAY Commentaar Martin Bormann is nog in leven tracht breuk te lijmen met Derde Franse A-bom ontlokt kritiek NIEUWS in één oogopslag- Tram- en buspersoneel in Brussel in staking Spoorwegstaking in Italië 1 N.V. Ned. Koperenbuizenfabriek CORRESPONDENTE DUITSE TAAL J Minder Amerikaanse hulpgelden fi WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12059 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NA T ION AA L DAGBLAD „Stantvasticb it gMleoea mgn hert to UgjjtüspotT Westduitsers: geen ergernis meer Zie pagina 5 Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, door H.M. de Koningin aan gewezen als informateur, gaat proberen de stukken te lijmen: binnen zijn opdracht tot reconstructie van het kabinet heeft hij niettemin de nodige „speelruimte". Volgens officiële zegslieden beginnen de stakingen in België iets af te nemen. Er is druk gedemonstreerd, maar incidenten vain grote omvang deden zich niet voor. Het rooms-katholieke vakverbond heeft zich van deze politieke stakingen gedistan tieerd. Secretaris-generaal Hammarskjöld hoopt maandag uit New York naar Kongo te vertrekken. In de provincie Kivoe, waar Gizenga, vice-premier in Loemoemba's vroegere kabinet, de lakens uitdeelt, heerst een chaos. Tien maanden na de eerste Franse atoomproef is gisteren in de Sahara de derde Franse atoombom tot ontploffing gebracht. Frankrijk zal nu waarschijnlijk overgaan tot de produktie van atoomwapens. Vanuit Afrikaanse landen is tegen de proef ernstig geprotesteerd. Uit het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam is gistermiddag een kostbaar paneel gestolen. Het is een werk van de Zuidnederlandse schilder Jan Provoost en vertegen woordigt een waarde van enkele tienduizenden guldens. Geslaagde onderneming Ceppo en Kaleva Kok- i kola, twee broers in Finland, hebben, wat htm liefhebberijen betreft, al les weg van de befaamde gebroeders Orville en Wilbur Wright. Deze Kokkola's hebben name lijk jarenlang gezwoegd aan de bouw van hun vliegtuig. Sinds 1956 hebben ze al hun vrije uren gegeven aan de bouw van een helikop ter, die weliswaar heel eenvoudig is gehouden, maar die toch op de be- W sneeuwde vlakten van Fin land gemakkelijk en sier lijk bleek te kunnen op stijgen en bovendien (wat nog belangrijker is) behoor, lijk in de luclït wist te blijven bij de eerste proef vlucht. De helikopter be staat uit het maximale mi. nhnum. De broers hebben namelijk bij hiun toestel alles wat maar enigszins overbodig is, weggelaten. Het instrumentenbord is eenvoudig, er is een open zitplaats voor één persoon, er zijn vier wieltjes en er is een krachtige duw-mo- Itor, die de rotorbladen vol doende in beweging houdt om het vliegen mogelijk te ^Hmaken. De eerste proefvlucht, waarbij de broers om beur ten vlogen, is een geslaag de onderneming geworden en alle berekeningen van de heren Kokkola klopten in de praktijk volkomen. we u ook nog eens een experiment aan le band doen? Zonder enig isico overigens. Wilt u bij iw familieleden, vrienden, tennissen eens over onze :rant praten, onze krant aten lezen, dan zou het (verven van een rtieuiwe ibonmee voor u wel eens :n geslaagde onderneming unmen worden, waarvoor ■aag onze dankbaar- eid tonen door u als leine) tegenprestatie ons ek „Tip-Parade" te schen- (woonplaata) letallng geschiedt per week/ laand/kwartaal/per giro. Doorhalen wat niet van tepasslng Is). Als bewijs van dankbaar- lid uwerzijds ontvang Ik tag het boek ..Tip Parade" I onderstaand adres: Het Italiaanse ministerie van verkeer heelt voor vandaag een beperkte dienst op de belangrijkste spoorwegverbindin gen georganiseerd teneinde het hoofd te bieden aan een 24-uurstaking van de ma chinisten die zijn aangesloten bij het on der communistische leiding staande vak verbond- De beperkte dienst zal worden onderhouden met personeel, dat is aan gesloten bij de christen-democratische vakorganisatie. (Van onze parlementsredactic) HET anti-revolutionaire Eerste-Kamerlid prof. mr. W. F. de Gaay Fort man heeft gistermiddag een informatie-opdracht gekregen. Koningin Juliana ontving hem op paleis Soestdijk en verzocht hem „de mogelijk heden te onderzoeken om tot een spoedige oplossing van de kabinetscrisis te geraken met handhaving van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet". Prof. De Gaay Fortman is o.m. hoogleraar aan de Vrije Universiteit, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin en voorzitter van het College van Advies van de A.R. Partij. Uit de formulering van de informatie opdracht blijkt in de eerste plaats, dat de activiteiten van de informateur zich (overeenkomstig de adviezen van de meeste fractieleiders) zullen richten op een bestendiging van de politieke con stellatie, waarop het kabinet-De Quay steunde (K.V.P., V.V.D., ARP. en (Advertentie) ZIJLDIJK 22 LEIDERDORP vraagt; Het bij de socialistische vakbond aangesloten personeel van de Brus selse openbare vervoersdiensten is vandaag voor 48 uur in staking ge gaan. Daardoor is meer dan de helft van trams en bussen uitgeschakeld. Tijdens hun tocht door de stad rukten de stakers de beugels van enkele stilstaande trams. In alle stra ten, waar zij doortrokken, sloten win kels hun deuren en werden rolluiken neergelaten. Bereden rijkswachters, door de betogers uitgejouwd, beperk ten zich ertoe de stoet in het midden van de straat te houden. Overal wer den pamfletten aangeplakt: „een- heidswet.... ongelukswet". Van bot singen werd geen melding gemaakt. De trams en bussen, die nog rijden worden voor het grootste gedeelte be mand door leden van de christen-demo cratische vakverenigingen, die tegen de socialistische staking zyn. Gisteren nog hebben de christelijke vakbonden, die 800.000 leden tellen, zich krachtig uit gesproken tegen de staking. Zij riepen hun leden op zich niet te mengen in het „revolutionaire en gewaagde con flict" De omvang van de staking lijkt sta tionair te zijn met een verdere tendentie tot hervatting van he werk. Verwacht wordt, dat koning Boudewijn en koning in Fabiola hun huwelijksreis in Spanje zullen onderbreken. Een militair vliegtuig staat in Sevilla gereed om het vorstelijk paar naar Brussel te brengen. Inmiddels is er sprake van verzoe ningspogingen door werkgevers- en werknemersorganisaties over de uitwer king van de omstreden punten van de „Eenheidswet". De grootste demonstratie had plaats in La Louvriere een 40-tal kilometer ten zuiden van Brussel waar een 20.000 stakers bijeen kwamen en werden toegesproken door het socialistische ka merlid Hoyaux. De menigte ging ook hier zonder wanordelijkheden uiteen. BOTSINGEN Hadden de betogingen een vrij rustig verloop, bij pogingen van stakers in an dere plaatsen om werkwilligen te be letten aan het werk te gaan, kwam het tot enkele botsingen. In Hasselt raakten leden van de rijkswacht en stakers slaags, nadat deze het postkantoor waren bin nengedrongen en de inhoud van post zakken op de grond gooiden en ver trapten. De stakers braken de straat voor het postkantoor op, doch werden daarna door de rijkswacht uiteengedreven. Ook in Bergen werden barricaden opge worpen. Incidenten zijn ook hier niet gemeld. Op de spoorlijn van Gent naar Adin- kerke werden nieuwe pogingen tót sabo tage gedaan. In de wissels werd cement gestort, dat echter tijdig kon worden ver wijderd, evenals de betonblokken die op de rails waren geplaatst. In Verviers, waar de vorige week de stakers de overhand schenen te hebben, was het vrij rustig. Pogingen om het openen van de postkantoren te verijdelen werden door de politie in de kiem ge smoord. Winkels en café's heropenden hun deuren. In Namen werden samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Ook hier heerste een betrekkelijke rust Het hoofdbestuur van het Algemeen Christelijk vakverbond heeft inmiddels op een vergadering besloten zich niet bij de stakingsacties aan te sluiten, omdat het die als een louter politieke kwestie beschouwt. Het roept de leden op „zich niet te laten meesleuren in een avontuur, waarvan de arbeiders de eerste slacht offers zijn". In het communiqué wordt voorts nog medegedeeld, dat enkele onderdelen van de „Eenheidswet" na besprekingen met de regering ten gunste van de arbeiders z(jn gewijzigd. C.H.U.). Voor het overige laat de op dracht een vrij ruime interpretatie too Ze maakt het prof. De Gaay Fortman b.v. mogelijk tot de conclusie te komen, dat een confessioneel-liberaal kabinet in een ietwat andere samenstelling dan die van het kabinet-De Quay gewenst is- Men zou zoiets nog v/el reconstructie kunnen noemen, maar in feite komt het neer op de vorming van een nieuw ka binet. Onder de omstandigheid lijkt een „spoedige oplossing van de kabinetscri sis" (zie de tekst van de opdracht) niet of nauwelijks mogelijk. Naar verluidt zou de informateur dan ook in eerste instantie een „reparatie" van het kabinet-De Quay voor ogen staan met handhaving van alle demissio naire bewindslieden. Uiteraard laat een dergelijke oplossing zich slechts verwe zenlijken nadat alle geschillen, die aan leiding gaven tot de crisis, uit de weg geruimd zullen zün. Bouwconflict De informateur streeft in de eerste plaats naar een likwidatie (in formeel- technische zin) van de directe oorzaak van de breuk, nl. het conflict over het bouwprogramma 1961. Vanmorgen sprak hij hierover met minister Van Aartsen. nadat hij even tevoren reeds overleg had gepleegd met minister-president D« Quay. Daarnaast zal prof. De Gaay Fortman moeten onderzoeken in hoeverre de crisis een diepere oorzaak heeft dan het bouw conflict. Hij zal daarbij stuiten op de veelbesproken tegenstellingen in anti revolutionaire kring. Het wegnemen van deze „diepere ooi-zaken" behoort niet tot Voor vervolg zie pagina 4 Op het Franse proefterrein Reggane in de Sahara is gisteren de derde Franse kernbom tot ontploffing gebracht. Deze telefoto laat de paddestoelwolk na de explosie zien. De derde Franse atoombom die giste ren in de Sahara is ontploft had ten doel om gegevens te verzamelen over de bescherming tegen de gevolgen van radio actieve straling. De bom was van be trekkelijk geringe intensiteit, maar de Franse autoriteiten hopen, dat nu het pad geëffend is voor de prodnktie van tactische en thermonuclealre wapens. De derde bom werd afgevuurd ongeveer tien maanden na de eerste Franse atoom- proef. Volgens Franse functionarissen was de explosieve kracht een paar kilo- ton. Controleposten in het explosiegebied hebben meegedeeld, dat radio-actieve straling is waargenomen in een gebied In Brussel is druk gedemon streerd. In de Rue Neuf werden de betogers opgewacht door rijkswachters te paard, die hen echter ongehinderd lieten pas seren. van honderd kilometer lengte en bijna dertig kilometer breedte dat zich zuid westelijk van de explosietoren uitstrek te. De Algerijnse minister van buitenland se zaken heeft in een officiële verklaring de kernexplosie veroordeeld. Hij deed een beroep op alle Afrikaanse volkeren en regeringen zich te verzetten tegen deze Franse politiek en de diplomatieke en economische betrekkingen met Frank rijk te verbreken. Ook Marokko heeft felle kritiek ge leverd op de kernexplosie. Radio-Moskou sprak zelfs van een „monsterlijke uit daging" omdat men ondanks de reso lutie van de vijftiende zitting van de algemene assemblee der V.N. voortgaat op de weg van de atoombewapenings wedloop. Ook achtte Radio-Moskou de proef ernstig door de invloed op de in ternationale opinie. Zelfs voordat de eerste proef plaatsvond, hadden de drie grootste atoommachten al enige tijd geen atoomproeven verricht, zodat gehoopt kon worden, dat het experiment niet her vat zou worden, aldus Radio-Moskou. FR IS BEHOEFTE, zo schreven we tcr- stond na het ontstaan van de kabi netscrisis, aan één of meer voor allen aanvaardbare figuren, die, zonder enige eigen ambitie, in staat zijn tot een be middeling. In dit licht moet men, gelet ook op de opdracht, hem verstrekt, de taak zien van de thans aangewezen infor mateur. Eer dan van een crisis van het kabinet moet worden gewaagd van een crisis bin nen de A.R. partij. Op het wegnemen daarvan zal het pogen van de informa teur voor alles moeten zijn gericht. Een zware taak, maar één, waarin hem, zelf een sympathieke figuur, de gevoelens van sympathie, gekoesterd door heel ve len in den lande, tot morele steun kun nen strekken. In het conflict heeft zich gewroken het gebrek aan „human relations", die in de politieke activiteit, waar de scherpe kan ten immers vaak overheersen, ter verzach ting daarvan minder dan waar ook kun nen worden gemist. Die menselijke be trekkingen moeten worden geschapen en wat stellig even belangrijk is ver volgens ook worden onderhouden. De formulering van de aan de informa teur verstrekte opdracht kon een eenvou dige zijn. Het doel blijft gericht op een kabinet van gelijke samenstelling. Het geen betekent, dat de socialisten in dit stadium nog niet aan bod komen. Het is trouwens de vraag, of ze al zouden willen. Een gelijke samenstelling dus. Wat voorts opvalt in de formulering van de opdracht is, dat naar een oplossing wordt gestreefd die het kenmerk draagt van de spoed. Is dit alleen maar een wens? Is het een aansporing van hoge zijde om met voortvarendheid twisten te beslech ten? Of wordt die spoed op goede grond mogelijk en zelfs waarschijnlijk geacht? Wij hopen het laatste. In het bijzonder binnen de A.R. partij wordt wat gebeurd is tamelijk hoog op genomen. Zij is een partij, waarin men gewend is het bedrijven van politiek zeer ernstig te nemen. Binnen deze partij staat men graag achter de voormannen. Maar dit dan uit overtuiging. Moge de gebleken verscheidenheid bin nen de hogere leiding in elk geval leiden tot verscherpte politieke bezinning. Want vergete men toch nimmer: het gaat om christelijke politiek en om de klemmende pretentie, die dit begrip inhoudt. Onze beste wensen vergezellen de in formateur. Hij is een man, gesierd met verstand en niet minder met wijsheid. Hij is vasthoudend en beschikt over diploma tieke bekwaamheden. Hij moge, overal waar zulks geboden is, bereidheid vinden tot inschikkelijkheid en tot buigzaamheid. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is niet van plan zijn jongere broer, prins Faisal, die de vorige week als premier aftrad, van dc troonopvolging uit te sluiten. Het Joegoslavische parlement heeft met algemene stemmen het nieuwe vijfjaren plan voor de economische ontwikkeling van het land goedgekeurd. In West-Berlijn zijn tijdens de Kerstdagen 1800 Oostduitse vluchtelingen aangekomen. De 22-jarige chauffeur H. Peters uit Vel den. die op de Duitse autobaan zwaar werd gewond, is gisteren overleden. Gistermorgen is in Zutphen de 29-jarige M. van Doorn met zijn auto te water ge reden en verdronken. T?EN LAGEDRUKGEBIED bij Schotland vulde verder op, terwijl een hoge- drukgebied bij de Aznren wat in beteke nis toenam. Tussen de twee druksystemen tn trok een storing met grote snelheid de oceaan over en bereikte vanochtend En geland. Op de nadering ervan nam van ochtend de wind in Nederland toe. Het ziet er naar uit dat het centrum van de storing morgen ten oosten van Neder land komt te liggen. De wind zal dan naar het westen ruimen. waarna iets minder koude lucht het land zal binnen stromen. In deze lucht kunnen plaatselijk enkele buien voorkomen. Barometerstand gisteren 750 mm. Onveranderd De Bilt verwacht tot donderdagavond: temperaturen, vooral des nachts. Aan- Veranderljjke bewolking met vooral vanbelijk krachtige tot harde znidelijke aanvankelijk enkele buien. Iets hogere wind. Later matige tot krachtige naar west ruimende wind. ZON EN MAAN Donderdag, zon op 8.48, onder 16.36 uur; maan op 14.44, onder 5.03 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur President Eisenhower zou volgens Ass. Press van plan zijn het congres te vra gen volgend jaar 4 miljard dollar (f 15,2 miljard) uit te trekken voor hulp aan het buitenland in het op 1 juli begin- nende begrotingsjaar. Verzocht was om 5,5 miljard dollar en voor het lopende jaar was 5 miljard gevraagd, terwijl het Congres slechts 3,8 miljard toestond. „•JYAZI-LEIDER Martin Bor- -L* man, die indertijd tot opvolger van Adolf Hitler werd benoemd, is niet dood. Hij leeft in Argentinië of Brazilië. Verscheidene malen Is hij daar gesignaleerd, maar steeds wist hij op het laatste moment te ontsnappen. HU houdt zich nu o.m. bezig met wapensmokkel voor de Algerijnse opstandelin gen." Dat vertelt de leider van een van de groepen Israëlische speurders, die in Zuid-Amerl- ka naar uitgeweken nazi-leiders zoeken en die onlangs Eich- mann arresteerden. En hij voegt er aan toe: „De Israëlische regering is er ook van overtuigd. Elclunaiw heeft bij zijn verhoren al meer dan mann tot leider van de nazi- het hotel waar hij verbleef naar driehonderd namen genoemd party benoemde, van zyn medewerkers in Ar- - - ---- - gentinië, Brazilië, Duitsland en die het aantal ex-S.S.-ers in elders. We weten ook alles van Brazilië op tienduizend schat, Bormann was de enige van opnieuw de nazi-leiders, die over grote kapitalen beschikte. Kapitalen, gedeeltelijk In de vorm van Het zoeken wordt eebter nog eigendommen die over de ge- voor het eerst op steeds voortgezet omdat Bor- hele wereld verspreid liggen en hem vroeg bleek 1 De Israëlische speurdersgroep, verdwenen te zijn. Daarna is men elk spoor kwijtgeraakt. de nlenwe organisatie van de kwam in neo-nazi's, die haar hoofdzetel het spoor van Bormann. Twee mann zeer waarschijnlijk be- op verscheidene namen "staan, heeft In de stad Arlington In de jonge S.S.-ers brachten de groep - - - (voor tweeduizend dollar) naar verstrekken over het gehelm de schuilplaats van Bormann, zinnige leven van Hitier. waar- langwekkende Informaties kan Bormann bezit bUvoorbeeld in Europa nog de prachtigste land- ontkomen. Later kwam men hem weer op het spoor. Er werd was. Niemand kon llltler be zoeken zonder eerst het kan een plan uitgewerkt om hem te toor van Bormann gepasseerd te zijn. Hy was dc vertrou- Volgens de zegsman zou maar deze wist nog juist te van alleen hij op de hoogte Bormann regelmatig contact hebben met de beruchte dr. Von Leers, de voormalige rechter hand van Goebbels. Ook zou- grijpen. Hy zou ontvoerd wor den er sterke aanwyzingen zyn den naar een boerderij, onge- dat Bormann een van de vier veer 35 km. van Florianopolis. kopieën bezit van Hitlerss tes- Bekend was dat hij zich be- tament. Een document, waarin diende van de naam Goldstein Hitler admiraal Doenitz tot pre- en dat op zijn Identiteitskaart sident van het rijk, dr. Goeb- het beroep van koopman stond bels tot rijkskanselier cn Bor- aangetekend. Maar toen men ln wensman van de nazi-leider. HU was ook die dikwijls de be slissingen nam voor Hitler, die zelf nogal besluiteloos was. Hy was het die de financiële aan gelegenheden van de „Führer'- verzorgde. goederenonder een andere haam, zoals in Vaduz in Liech tenstein. Ook Goering had hier landgoederen gekocht. Zou men Bormann thans dus levend in handen krygen dan zouden er bijna zestien jaar na de oorlog nog wel eens verrassende onthullingen kun- wn worden gedaan over het leven van Hitier en de nazi-tijd in Duitsland. Temper Station Weers. gesteldh c e 5 t tn z T B "5 Hf.dei h. bew. z 6 7 i 1 Ypenburg onbew. z 4 5 i 0 Vltss h. bew. z 8 5 0.1 Eeide mist z 6 -i 0.2 De Bilt onbew z 2 4. -a 0 Twen tlie onbew z 3 4 0 0 Eindh onbew zzo 2 5 0.1 Zd -Limb onbew. z 6 6 0 0 He.stnkl sneeuw 7.0 2 -ï 0.5 Stockh gh. bew z 2 5 -0 2 Os'o regen zo 4 5 a 3 K.->penh zw. bew z 4 5 3 0 Aberdeen gh. bew z 5 4 0 0 Londen I. bew zzo 6 6 -1 0 Adam onbew z 6 6 0 013 Brusee. onbew zzw 2 4 -0 O.S Luxemb mist 3 -1 0 Parye onbew zzo 2 7 0 Bordeaux regenb zw 4 9 1 4 Grenoble regen n 6 3 1 5 Nice h. bew n 6 7 5 3 Berlin gh. bew. windstil 4 -X 0.3 Frankfort mist 1 5 -4 1 Mü'ichen wnw 2 2 -1 3 ZürWh windstil 2 0 8 GenCve zw. bew W37V 1 2 -0 12 Locarno h. bew. windstil 3 -3 0 WeneD ij zei 2 -2 0.1 InnsorucK sneeuw windstil -1 -a 0.1 Be grado mist 1 5 0 0 Athene h. bew 6 Rome regen 2 10 3 5 Ajaccio regen windstil 13 7 18 Madrid onbew w 11 2 3 Ma.orca l. bew wn 12 13 8 3 Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1