MEN KAN BETER IN NEDERLAND BLIJVEN" Adenauer's verjaardag dnurt twee dag en Oorlog met kernwapens kan voorkomen worden VERVOERSBEDRIJF DENKT AANSDAAGSEWERKWEEK ht een, donfce VenkaSe. Weerstand bij Papoea's wordt wreed onderdrukt Een laag van 63 km PRIJS VAN KOFFIEMELK OMZETBELASTING ZUIVELPRODUKTEN INKOMENS IN 1957 GESTEGEN Groep kinderen in Zuid-Afrika vermist Amerikaans vliegtuig (door Rus?) beschoten Vrouw van Pope doet beroep op Soekarno Emigranten terug naar Canada 20 Afrikanen gedood bij overval op trein VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES g lllllllllfflllllllll GELEERDEN UIT DE V.S.: Drie man gestikt in reptielenhuis Man gedood onder suikerbieten BESCHUIT Eerste verkiezing Nieuw-Guinearaad TOCH IS HET ZO! In de gisteren gehouden vergadering van het produktschap voor zuivel heeft de heer Van de Ploeg geïnformeerd hoe na 1 januari de prijs van koffiemelk zal zijn. De voorzitter, ir. B. van Dam, zei dat de minister in dertijd heeft goedgevonden, dat de heffing op koffiemelk tot 1 januari zo zou zijn, dat er geen prijsverhoging uit behoefde voort te vloeien. Over de situatie na 1 januari zijn nog geen mededelingen ontvangen. Verwacht wordt dat de prijs gelijk zal blijven. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft gisteren besloten de minister van landbouw en visserij te verzoeken de afschaffing van omzetbe lasting op alle zuivelprodukten te bevorderen. Aanleiding daartoe is het feit, dat enkele leden van de Tweede Kamer daarop onlangs eveneens hebben aangedrongen. Het bestuur van het produktschap meent dat de voorstellen geen grote offers uit de overheidsmiddelen vragen. Er zal ongeveer tien miljoen mee gemoeid zijn, welk bedrag voor een belangrijk deel aan het Landbouwegalisatiefonds zal toevloeien, terwijl voorts een deel ten goede van de consument komt. In de december-aflevering van de „Maandstatistiek van het financiënwe- zen" heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gegevens gepubliceerd be treffende de definitieve inkomstenverdeling 1957 en vermogensverdeling 1958 naar de toestand op 1 januari. Het totale fiscale inkomen in Nederland bedroeg in 1957 22,4 miljard, het geen neerkomt op een stijging van 22 procent ten opzichte van 1950. Onder invloed van tussentijdse belastingverlagingen steeg het belastingbedrag van 1950 tot 1957 minder dan het totale inkomen, namelijk met 64 procent. Het gemiddelde inkomen per inwoner kwam in 1957 op 2066 of rond 20 procent meer dan in 1955. In vergelijking met 1950 steeg dat gemiddelde met ruim 70 procent. Tenslotte vermeldt het C.B.S. nog dat het aantal miljonairs van 1956 op 1958 belangrijk is afgenomen namelijk van 2240 tot 2080. (Van onze correspondent in Bonn) Het 85ste verjaringsfeest van bonds kanselier dr. Adenauer (op 5 januari wordt hij 85 jaar) zal dit jaar twee dagen duren. De felicitatie-plechtigheden in het „Palais Schaumburg" zijn tot dusverre altijd in een lange en voor de bejaarde kanselier veel te inspannende dag samengeperst, die „Der Alte" na zijn recente ziekte nu niet meer kan doorstaan (en dit woord is letterlijk te nemen). Het besluit om de viering van zijn verjaardag over twee dagen uit te sprei den. is een typisch Adenauer-besluit: zijn artsen, adviseurs en partijvrienden had den de felicitatie-plechtigheden sterk wil len inkrimpen en bv. tot de morgen van de 5e januari beperken. De kanselier wil evenwel voor eens en altijd een ein de maken aan de hardnekkige geruchten in Bonn, dat hij van zijn recente ziekte nog altijd niet helemaal is hersteld. Hij heeft derhalve besloten om niet een dag verjaardag te vieren, maar zelfs twee dagen. De bondskanselier bereidt zich intus sen voor op een druk begin van het nieuwe jaar, waarin reeds in de eerste Advertentie Uw zoete wijn moet SAMOS zijn 'weken het begin december (wegens zijn ziekte) uitgestelde bezoek aan staats president De Gaulle en de daarop aan sluitende „top-conferentie" der E.E.G.- landen, alsmede het eveneens uitgestel de bezoek aan de Britse premier Mac- Millan op het programma staan. De bondskanselier heeft zich enorm geërgerd aan de wat hij noemt „kletspraatjes", volgens welke hij „toch wel veel erger ziek moet zijn geweest dan officieel werd toegegeven" en hij nog steeds „op halve kracht" zou wer ken. Nabij Hermanus, tachtig mijl van Kaapstad, wordt in het Klein-Rivierge- bergte een groep van twintig kinderen vermist die tijdens een bergwandeling door slecht weer zijn overvallen en ken nelijk de weg zijn kwijtgeraakt. Dertig reddingsgroepjes zijn te land aan het zoeken en van de lucht uit wordt door twee vliegtuigen naar de vermisten uitgekeken. Het slechte zicht belemmert echter het zoeken. De meeste kinderen zijn woonachtig in Johannesburg. Ze verlieten het va kantiekamp nabij Hermanus dinsdag ochtend in alle vroegte en zouden dins dagmiddag op een boerderij zijn aange komen waar nog drie groepen kinderen samenkwamen. Een ongewapend Amerikaans vlieg tuig, dat op verzoek van> de Laotische regering een onderzoek instelde naar de Russische hulpverlening aan de commu nistische organisatie Pathet Lao, werd gisteren honderd kilometer ten noorden van Vientiane beschoten. Een der mo toren werd getroffen. De gezagvoerder kon niet zeggen of het vliegtuig van de grond af werd be schoten dan wel van een laagvliegend Russisch vliegtuig uit. De Amerikaanse regering overweegt nog of een. protest zal worden ingediend. In Thailand werd gisteren van offi ciële zijde beweerd, dat de opstande lingenleider Kong Le met zijn gezin ge vlucht is naar Noord-Vietnam. De minister van buitenlandse zaken van communistisch Ohina Tsjen Ji heeft zijn Russische ambtgenoot Gromiko ver zocht „energieke en doeltreffende maat regelen te nemen om een einde te ma ken aan de Amerikaanse agressie in Laos". De Chinees wenst, dat de over winnende partij van generaal Phoemi Nosovan, die premier Boen Oem instal leerde, als de partij der rebellen, wordt beschouwd. De vrouw van de ter dood veroordeel de Amerikaanse vlieger Allan Lawren ce Poüe heetf woensdag een beroep op president Soekarno gedaan, haar man gratie te verlenen. Zij werd gedurende twintig minuten door het Indonesische staatshoofd ontvangen. Pope werd in mei 1958 boven Ambon neergeschoten met een B-26 bommen werper van de opstandelingen. Hij werd schuldig bevonden aan verkennings- en bombardementsvluchten tegen schepen, steden en vliegtuigen en ter dood ver oordeeld. Op een van zijn vluchten zou den zeventien Indonesische militairen zijn gedood. Pope is tegen het vonnis in appèl ge gaan. Hierover is- nog niet beslist. Advertentie SAMOS, de edelste der zoete wijnen Grote aantallen Baloeba stamleden hebben tenminste 20 Afrikanen omge bracht tijdens drie overvallen op een trein die schoolkinderen naar huis voer de voor de kerstvakantie, aldus heeft een Katangaans regeringszegsman klaard. Tientallen Afrikanen raakten gewond en vele reizigers werden door de op standige stamleden ontvoerd. De over vallen hadden in de vroege morgenuren plaats in drie Zuid-Katangaanse voor steden. De eerste berichten zijn zeer verward, maar volgens een regerir.gszegsman definitief vastgesteld dat tenminste Afrikanen het leven lieten. Het is niet bekend of er onder de slachtoffers kinderen zijn en hoeveel mensen werden gewond of ontvoerd. (Advertentie) Met één Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! „..illlllllllllllllll Voor de Amerikaanse vereni- van de enorme kernmacht van Ameri ka. Hij meent dat de Ver. Staten thans ging ter bevordering van de wetenschap hebben verscheidene geleerden het woord gevoerd over de verschrikkingen van een kernoorlog. De psycholoog dr. Charles E. Osgood meende, dat er een weg te vinden is om de ze te voorkomen. De koude oor log wijt hij hoofdzakelijk aan de menselijke aard en aan de ge dachte dat een machtige defen sie de veiligheid verzekert. Een uitweg ziet hij in het zich reali seren van deze dwaalgedachte, tegelijk met het zoeken naar nieuwe ideeën. De beroemde Britse geleerde en schrij ver sir Charles P. Snow voorspelde, dat binnen maximaal zes jaar commu nistisch China en een aantal andere landen kernbommen zullen bezitten. En „binnen hoogstens tien jaar. zul len sommige van deze bommen zijn af gegaan". zei hij. tenzij geleerden en anderen dit weten te voorkomen. Dr. Ralph Lapp, een Amerikaanse na tuurkundige, gaf zijn eigen schatting In de Londense dierentuin zijn giste ren drie arbeiders, die bezig waren on der het reptielenhuis een gat te graven, door gasverstikking om het leven geko- Twee arbeiders die voor de Kerstda gen waren begonnen met herstelwerk zaamheden aan een waterput onder het reptielenhuis, waaruit zowel de reptielen als het aquarium van water werden voorzien, kwamen gisteren terug om het werk af te maken. Toen ze het dek sel in de betonnen vloer van het rep tielenhuis optilden, kwam hun uit het twee meter diepe gat een dichte wolk van schadelijk gas tegemoet. De man nen werden door de prikkelende rook verrast en tuimelden in de put. Een oppasser van het reptielenhuis, Edward Dexter, rende toe om ze te hel pen maar bij zakte ineen, overmand door het gas, en stierf ter plaatse. De vierde man, een oppassershulp die even eens de gevallen mannen wilde helpen, viel bewusteloos neer en is in ernstige toestand naar een ziekenhuis gebracht. Het ongeval vond plaats in de dieren tuin in Regent Park. Vermoed wordt dat de twee arbeiders bij hun werk van vorige week op een concentratie van ge vaarlijk aardgas zijn gestoten dat gis teren, na het openen van de deksel, met kracht vrijkwam. „In Canada heerst op het ogenblik een vrij ernstige werkeloosheid; wie het hier kan uithouden, doet er beter aan in Ne derland te blijven. De Nederlanders hebben een te rooskleurige indruk van de mogelijkheden, die Canada biedt". Dit was de algemene gedachtengang van de 99 Nederlandse emigranten, die na een bezoek van bijna vier weken aan hun moederland, gisteravond weer van Schiphol naar Canada terugkeerden. „Ik ben acht jaar geleden geëmigreerd, voorzien van Nederlandse machinisten diploma's, die daar-geen enkele waarde bleken te hebben. Ik moest weer met de kolenschop in mijn handen beginnen, en pas kort geleden ben ik er in geslaagd het Canadese diploma voor machinist te halen", zei de heer L-C. Smit bij het vertrek. „Desondanks voel ik me er ge lukkig bij. je leeft in Canada veel vrijer dan in Nederland", meende hij. e emigranten, waaronder zich 40 kinderen en baby's bevonden, konden hun vaderland bezoeken, dank zij een onlangs opgerichte spaar- en leenbank in Toronto. Ze werkt ten bate van haar eigen leden, zowel op financieel als op sociaal terrein. Behalve chartervluchten, organiseert de bank ook autorally's, filmavonden enz. De retourvlucht, die de eerste was die ooit door een Nederlandse organisa tie in Canada werd voorbereid, kostte slechts 870 gulden per persoon, dat aan zienlijk minder is dan het normale tarief. Met de KLM-DC 8 „Nikolaus August Otto" vertrokken giste ren 126 Nederlanders van Schiphol, die als emigrant een nieuw bestaan gaan zoeken irs Australië. Het afscheid op de vlieghaven ivas ontroerend. On der de vertrekkenden w&pn 61 kinderen. (Van onze sociaal-economische redactie) Ook in het vervoersbedrijf, speciaal in het goederenvervoer over de weg, gaan op het ogenblik al sterke stemmen op om per 1 januari te komen tot een vijfdaagse werkweek. Enkele bedrijven blijken hier voor sterk geporteerd en oefenen pressie uit op de andere vervoers bedrijven. Zouden een aantal vervoersbedrijven inderdaad per 1 januari de vrije zaterdag invoeren dan zullen ongetwijfeld vele andere vervoersbedrijven gedwongen worden hetzelfde te doen, wil men niet de kans lopen veel personeel kwijt te raken. Voor de vervoersbedrijven komt het tijdstip van 1 januari niet erg gelukkig, omdat men ook reeds de invoering van het nieuwe rijtijdenbesluit te verwerken heeft, waarbij het aantal arbeidsuren wordt teruggebracht van 55 tot 51 uur per week. Terecht wordt er in de kring van de vervoerders opgemerkt, dat door deze gang van zaken met name bij het eigen vervoer de service aan het vubliek in gevaar komt. De win kelbedrijven zullen dan namelijk niet meer in de gelegenheid zijn op zaterdag voor het publiek aan huis te bezorgen. Dit vraagstuk vormde gisteren een discussiepunt in de algemene leden vergadering van de Ned. Bond van Prot. Chr. Beroepsgoederenvervoer- ders, welke te Utrecht werd gehou den. De voorzitter, dr. E. P. Ver kerk, deelde ons mede, dat het be stuur voornemens is in het begin van het volgend jaar een studiedag te beleggen om de verschillende vraagstukken door te praten, welke op het ogenblik het vervoerbedrijf bezig houden. KRITIEK De heer Verkerk stemde in grote lij nen in met het regeringsbeleid, alleen op een aantal belangrijke onderdelen liet hij een kritisch geluid horen. Zo is er ontstemming over het feit, dat de tijdelijk verhoogde motorrijtuigenbelas ting en de extra heffing op benzine is gehandhaafd. Bezorgdheid bestaat er over het tempo van de wegenbouw en andere verkeersvoorzieningen. Er is een toenemende stagnatie op de weg. vooral in de steden, zowel bij het rij den als het laden en lossen. De produk- tiviteit van het vervoerbedrijf wordt hierdoor ongunstig beïnvloed. Verheuging is er evenwel over de tot standkoming van het nieuwe rijtijden besluit. waarin meer rekening is ge houden met onvoorziene gebeurtenis sen, die zich tijdens het vervoer kun nen voordoen. Het besluit is echter bij zonder ingewikkeld gebleven. Geduren de de overgangsfase zal dan ook op soepele wijze opgetreden dienen te wor den. De zaak wordt nog moeilijker ge maakt door de onzekerheid over wat er gaat gebeuren met de bepalingen voor het internationaal vervoer. Het Neder lands grensoverschrijdend wegvervoer neemt nog steeds toe. Het wekt een ge voel van onbehagen dat de reeds lang De Joseph Bernstelnprijs voor de beste buitenlandse film in het jaar 1960 is door de Amerikaanse ver eniging van filmimporteurs toegekend aan de Frans- Japanse produktie „Hiro- sjima, mon amour". Het Nederlands comité „Stopzetting Atoomproe- ven" heeft een protesttele gram tegen de jongste kernexplosie van Frankrijk aan de Franse ambassade gezonden. H Zweedse ingenieurs en medici hebben een anti-la- waaicomité opgericht, dat wil waarschuwen tegen de kwade gevolgen van la waai voor gehoor en ge zondheid De goudvoorraad van de Verenigde Staten is met in gang van 22 december met 10.000.946 dollar gedaald. H Bij Harding aan de grens van het Zuidafrikaanse Pondoland vonden negen Afrikanen de dood bij een stammenoorlog. I In Italië lag gisteren het spoorwegverkeer voor de helft stil als gevolg van staking van de stokers. De Westberlijnse politie heeft een Duitser gearres teerd, die zowel voor Enge land als voor Rusland heeft I gespioneerd. Hij werd na een ruzie aangebracht door zijn vrouw. Volgens een Australische geleerde veroorzaakt mete- oorstof op bepaalde dagen van elk jaar een piek in de regenval. Ook de Rus sen schijnen tot deze con- l clusie te zijn gekomen. I Te Sluiskil is op 106-jari- ge leeftijd overleden me vrouw J. Veele uit Axel. Zij was de oudste inwoon ster van Zeeland. I I Een Britse arts meent, dat de vele rugklachten te wijten zijn aan de stoel, die teveel tegemoet komt aan de luiheid van de mens. Een recht exemplaar I zou de minste last veroor zaken. I Iedereen die bereid Is dc noodzakelijke kosten van reparatie voor zijn reke ning te nemen, variërend van 27.500 tot 300.000 gul- I den kan in West-Duitsland voor niets eigenaar van een kasteel worden. 11000 kas telen staan leeg. I In New York heeft een jongen van zeventien jaar een vriendje doodgestoken, omdat deze weigerde een bedrag van nog geen halve gulden af te staan. I De politie in Taranto in Italië heeft een man gear resteerd, die verdacht wordt van moord op zijn vrouw en zijn schoonmoe der. I In de Afrikaanse repu bliek Guinea wordt een ex positie gehouden van com munistische voortbrengse len. Glanspunt van de ten toonstelling is een in rood China gemaakte auto. I In dc afgelopen week Is in Zweden, waar de wegen door sneeuw haast onbe gaanbaar zijn. slechts een persoon om het leven ge komen. aangekondigde wijzigingen in het inter nationaal vervoerbestel zoveel tijd van voorbereiding vergen. Het toevertrou wen van de tijdelijke vergunningverle ning aan een ambtelijk voorzitter wordt gezien als een stap in de goede rich ting. Het is echter een bedenkelijke zaak. aldus de heer Verkerk, dat deze in brede kring begeerde reconstructie zolang op zich laat wachten. GOED RESULTAAT Over het algemeen blijkt het in het goederenvervoerbedrijf echfer wel goed te gaan. Volgens de commissie ver- voervergunningen heeft 84 pet. der ge registreerde bedrijven over 1959 een bevredigend rendement behaald. Dit percentage is in nog geen enkel jaar sinds 1954 bereikt. In de middagvergadering maakte de heer F. Balhuizen, directeur van het binnenvaartbureau, hierbij nog wel een enkele kanttekening. Sprekend over „Gezond wegvervoer" vond hij het maar bedenkelijk, dat jaarlijks het aan tal bedrijven dat nog maar net renda bel is, toeneemt. Als oorzaken hiervan noemde hij de concurrentie en de op komende betekenis van het eigen ver voer. Of men in een tijd van neergaande conjunctuur zijn toevlucht zal moeten nemen tot een stelsel van minimumta rieven door de overheid vast te stellen, waagde de heer Balhuizen te betwijfe len. Controle op het nakomen van deze minimumtarieven is immers vrijwel niet mogelijk. Hier zou de goede zaken man moeten lijden voor de knoeier. De heer Balhuizen zag veel meer de oplossing in een onderlinge samenwer king, o.a. door het maken van afspra ken. De 33-jarige fabrieksarbeider Hereij- gers uit Zundert is gisteren op de sui kerfabriek „Wittouck" te Breda onder een berg suikerbieten bedolven. Toen men hem had bevrijd, bleek de man reeds te zijn overleden. Hij was bezig met een waterkanon suikerbieten schoon te spuiten. Plotse ling kwam een berg suikerbieten in be weging. De man viel en raakte onder de suikerbieten bedolven. Het slachtof fer was gehuwd en vader van twee kin deren. kernwapens beschikken die gelijk zijn aan 50.000 van de atoombommen die Hirosjima verwoestten en- dat de Ver. Staten in nog zes jaar het equiva lent van nog 30.000 van die atoombom men kunnen produceren. Dr. Osgood zei dat de landen thans voortsukkelen over dat ene gebruikelij ke pad naar de „veiligheid" grotere en betere wapens en al doende span ningen opbouwen die het steeds minder mogelijk maken, om aan alternatieven te denken. Osgood is het eens met hen, die er aan twijfelen of het vermogen om een vijand tien tot honderd maal te ver nietigen hem veel meer zal afschrikken dan het vermogen- om in staat te zijn hem een keer te vernietigen. Dit alles maakt me doodsbenauwd, zei Osgood, mensen doodsbenauwd maken is niet voldoende. De mensen bedreigen zonder hun een of andere oplossing te bieden jaagt hen alleen maar nog vlug ger langs de traditionele paden naar de „veiligheid" die men als realistisch ziet, eenvoudigweg omdat men er aan gewend is. Osgood zei dat het in de menselijke natuur ligt om van iemand anders te zeggen dat hij verkeerd doet en te denken dat men het zelf bij het rechte eind heeft. Dr. Kenneth E. Boulding, socioloog aan de universiteit van Michigan, ver klaarde dat een der grote moeilijkhe den. in de ontwapeningsonderhandelin gen is. dat de grote partijen hierbij in werkelijkheid niet aan de conferentie- tafel vertegenwoordigd zijn. Hetzelfde probleem bestaat bij de collectieve on derhandelingen in de industrie, waar de consument nooit effectief vertegen woordigd is. De partijen bij de onder handelingen zijn de mogendheden zelf en de militaire krachten die zij verte genwoordigen. In werkelijkheid echter bestaat het grote conflict van onze tijd tussen de gewapende strijdkrachten van onze wereld en de burgerbevolkingen. Deze zijn niet georganiseerd, en er is geen mogelijkheid dat zij met elkaar onderhandelen. 'Zacht-bros' verrukkelijk Ben Goerion zou weer willen aftreden Premier David Ben-Goerion van Israël zal wellicht ontslag nemen, voordat hij medio januari aan zijn gebruikelijke rustperiode begint. Dit nieuws kwam nadat mevrouw Golda Meir gedreigd had, af te treden als minister van buitenlandse zaken, als gevolg van een ernstig beleidsverschil met Ben-Goerion. Ben-Goerion zou voornemens zijn, al thans tijdelijk, uit de regering te treden als gevolg van onenigheid met enkele zijner ministers. Het ontslag zou verband houden met een conflict over een onderzoek tegen de vroegere minister van defensie Lavon, die ervan was beschuldigd in 1954 voor barig opdracht te hebben gegeven tot een bepaalde veiligheidsoperatie. Dit conflict zou zo hoog zijn opgelaaid, dat mevrouw Golda Meir met aftreden zou hebben gedreigd. Ben Goerion zou bij zonder verontwaardigd zijn geweest over de houding van enkele leden van het kabinet, die evenals hij zelf tot de Mapai-partij behoren. Bij de eerste verkiezing voor de Nieuw-Guinearaad te Genjem ten Zuidwesten van Hollandia, was vol gens een verslag in de Nieuw-Guinea- koerier de bevolking op haar paasbest gekleed. Het betrof de verkiezing van elf kiesmannen in het district Genjem, in totaal waren er 560 kiesgerechtig den en twintig kandidaten. De kiescommissie had plaats achter een tafel in een loods en de kiezers (mannen en vrouwen), meest Papoea's, maar ook enkele Europeanen, Chine zen en Indonesiërs, gingen één voor één naar binnen en fluisterden de commissieleden de naam van hun kan didaat in het oor. De kiescommissie be stond uit het districtshoofd van Gen jem en twee dorpsonderwijzers. De loods waarin de verkiezing werd gehouden had wanden die voor een deel uit gaas bestonden. Het publiek toonde veel neiging om zich zodanig op te stellen, dat het door het gaas heen de uitgebrachte stem van de lippen van de kiezers kon aflezen. De politie werd dan echter steeds actief met het argument, dat de verkiezingen geheim waren. Tengevolge van een bomontploffing in een druk bezocht oafetaria van een warenhuis in Havanna zijn gisteren der tien personen, onder wie zeven vrou wen en drie kinderen, gewond. Twee vrouwen, twee mannen en een vijfjarig meisje waren er ernstig aan toe. In re geringskringen achtte men „contrarevo lutionairen" verantwoordelijk voor de ontploffing. INDONESIË VIA V.N. CONTRA NEDERLAND: In een brief aan secretaris-generaal Hammarskjoeld (heeft Indonesië de Ver. Naties gewaarschuwd, dat de Nederlandse politiek in West Nieuw-Guinea een „dreigend gevaar voor de vrede en de veiligheid" vormt, en dat Indonesië mogelijk verplicht zal zijn, tegenover deze politiek „krachtiger maatregelen" te nemen. In de brief wordt een aanval gedaan op „de niet-aflatende meedogenloze me thoden van de Nederlandse regering, toegepast in een deel van Indonesië die onvermijdelijk moeten leiden tot bot singen tussen de Indonesische en de Ne derlandse strijdmacht". Het zenden in de laatste tijd van Nederlandse lucht-, marine- en legeronderdelen voor de versterking van de defensie in West Nieuw-Guinea „bewijst overvloedig", dat de Nederlandse regering besloten heeft tot handhaving van haar kolonia le heerschappij, in weerwil van een „stijgende weerstand" van de bevolking van het gebied. WEERSTAND „In de afgelopen maanden heeft deze weerstand geleid tot volksoproeren, sta kingen en boycot-acties", aldus de Indo nesische brief, die vervolgt: „De Nederlanders hebben een wreed- achtig gebruik gemaakt van hun gewa pende macht om stakingen en boycot- 482) De vorige maal hebben we onszelf op een vliegtochtje getrac- teerd en ons daarbjj het grapje ver oorloofd een glas water boven ons land uit te gieten. Onder normale omstandigheden zou Nederland om een glas water méér of minder zich niet bekommeren, maar in dit geval spra ken we de veronderstelling uit dat elk watermolecuul gedurende de val in een zandkorrel veranderde, waar door we een onherstelbare ramp hebben veroorzaakt. Want er vielen op Nederland dus evenveel zandkorrels als er water moleculen in het glas zaten. En dat zijn er nogal wat! Immers, wanneer we een glas wa ter schatten op liter, bevat dit glas 8.400.000 maal miljoen maal mil joen maal miljoen watermoleculen. En nu kan een zand korreltje wel heel klein zijn, maar wanneer we over ons lieve vaderland een dergelijk aantal zandkorrels uit strooien, betekent dit altyd nog, dat we over Nederland 2,1 miljoen ku bieke kilometer zand hebben uitge stort. Valt deze massa als een berg, met een helling van 45°, dan is deze kegel maar liefst 126 km. hoog, dus de hoogst vliegende stratosfeerviieg- tuigen blijven ruim 100 km. onder de top. Het cirkelvormige grondvlak van deze zandberg heeft dan een doorsnede van 252 km. en bedekt dus vrijwel geheel Nederland, en grote stukken van België, Duitsland en de Noordzee; slechts de uiterste hoeken van ons land zouden vrü blijven van deze verstikkende zandlaag. Maar we zouden ook kunnen pro beren het zand zó te strooien, dat er niets aan de zee verspild werd. In dat geval zouden we moeten trachten het zand ais een dikke koek uitslui tend boven Nederland op te stapelen. De zandlaag, waarmee ons land in dat geval gelijkmatig bedekt zou zijn, heeft dan een dikte van 63 km. Wanneer u zich nu realiseert welk een ontelbaar aantal zandkorrels ge durende een picnic of tijdens een twaalfuurtje op het strand, zich tussen uw boterhammen en kiezen kan nestelen, dan zult u met het voorbeeld van een ruim 63 km. dikke zandlaag voor ogen. wei de overtui ging hebben gekregen dat één glaasje water een belang rijk aantal water moleculen bevat! Het is nu mis schien niet onwel gevallig het spel der grote getallen even te laten rus ten, opdat we onze aandacht weer eens aan iets anders kunnen schenken. Een lezer stelde naar aanleiding van het praatje dat we kort geleden over kleuren hiel den, de belangwekkende vraag of mensen met normale ogen de ver schillende kleuren op dezelfde wijze waarnemen. In andere woorden, of de kleur die de lezer als rood ziet, ook door ondergetekende op dezelfde wijze dus als rood wordt ge zien. Het antwoord hierop moet be vestigend luiden, al is er uiteraard wel enig voorbehoud. Daarover een volgende keer! acties te onderdrukken in oliecentra, bv. te Seroei, Sorong, Biak en Merauke. Dit heeft een enorm aantal doden en gewonden veroorzaakt. Ook zijn de Ne derlanders tegen massale uitbraken uit gevangenkampen op dezelfde niets-ont- ziende wijze opgetreden", „Terwijl de Nederlandse regering ver klaart. in West Nieuw-Guinea humani taire doeleinden na te streven, heeft het Nederlandse koloniale bestuur zonder genade de bevolking, die het einde wenst van de koloniale heerschappij, vervolgd en zelfs vermoord". GONSALVES In de brief worden de „moorden" van november 1959 in de Baliem vallei „één van de ergste incidenten" ge noemd. In dit verband wordt een aanval gedaan op het toekennen van de orde van Oranje Nassau aan controleur Gon- salves voor hetgeen wordt aangeduid als „het vermoorden van de bewoners van de Baliem-vallei in een zogenaamde pacificatie-campagne". De heer Gonsalves, aldus de leider van de Indonesische V.N.-delegatie Wir- jopranoto, die daarbij diverse bronnen aanhaalt, zou zich hebben schuldig ge maakt aan „doodslag, moedwillige brandstichting en moord" en zou het verlenen van medische hulp aan gewon den hebben verboden. Na gewag te hebben gemaakt van fondsen ten bedrage van 28 miljoen voor versterking van de Nederlandse bezettingstroepen, in december door het Nederlandse parlement goedgekeurd, wordt gezegd: „Voor Indonesië betekent deze Nederlandse beslissing niet slechts een versterking van de Nederlandse be zettingstroepen, doch ook de voorberei ding van een totale agressie tegen In donesië". Wirjopranoto verzocht Hammar skjoeld. de brief aan de delegaties van de leden-staten der V.N. te doen toeko men als „een officieel document van de Verenigde Naties". Advertentie SAMOS, uw wijn voor de feestdagen Belangstelling voor Hammarskjoeld De niet-blanke politici van Zuid-Afrika zullen, voorzover zij niet in de gevange nis zitten, trachten een onderhoud met secretaris-generaal Hammarskjoeld te beleggen, wanneer deze in januari een bezoek brengt. Ook de liberale blanke politici zullen proberen een persoonlijk gesprek met hem te arrangeren, opdat hij met een volledig beeld van de apart heidspolitiek van de regering-Verwoerd naar New York terugkeert. Officieel komt Hammarskjoeld slechts naar de Unie voor gesprekken met pre mier Verwoerd en minister van buiten landse zaken Eric Louw. De politici die anti-Verwoerd zijn zullen echter al hun mogelijke best doen de secretaris-gene raal tot een onderhoud te bewegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17