Toelating kweekschool vereist een selectie Meningen van anderen Zó heerlijk en zó handig Breuk N.O.V. voorkomen door stichting Anlo Een kanttekening HEIN2f Een woord voor vandaag Onderwijs ontkomt niet aan vrije zaterdag Hoofden van scholen in Utrecht bijeen kOSRAM Afrikaanse kerk wil politieke rechten voor negers 2 LANDBOUW GAAT ZICH BEZINNEN T)E voorzitter van het landbouwschap heeft dezer dagen tijdens een open bare vergadering verklaard, dat de landbouwpolitiek in Nederland in een impasse is geraakt. Hij doelde hierbij op het debat, dat onlangs in de Tweede Kamer heeft plaats gehad over de begroting van Landbouw en Visserij. Wat de heer Wiebenga het meest bleek dwars te zitten, was de indruk die het grote publiek gekregen moet hebben van deze vertoning. Een aantal leden van de Tweede Kamer, die zich veelal bezighouden met agrarische aangelegenheden zowel binnen als buiten de Kamer, maakten minister Marijnen in niet mis te verstane bewoordingen duidelijk, dat enkele toegezegde garantieprijzen te laag waren. En alsof hij hier te maken had met een pressure-group waartegen toch niet te vechten viel, ging de minister prompt door de knieën en liet hij met gulle hand enkele extra miljoenen over de regeringstafel rollen. Dit alles is ook de landbouw zelf te gortig geworden en men gaat zich op korte termijn ernstig bezinnen op de situatie. Men is ook hier tot de erken ning gekomen, dat het de naam van beleid niet meer mag dragen, indien men elk jaar maar zoveel mogelijk geld uit de schatkist probeert los te krijgen. In zijn rede bezigde de heer Biewenga voorts gezonde woorden zoals: onder nemersinitiatief en eigen verantwoordelijkheid van de boeren. Ook zal al het mogelijke gedaan moeten worden om voor de landbouw tot een grotere onaf hankelijkheid van de regering te komen. Met grote belangstelling zien wij nu de voorstellen tegemoet welke het dage lijks bestuur van het landbouwschap voorbereidt. Het is niet uitgesloten, dat een recente gunstige beslissing voor de Nederlandse landbouw een welkome steun en een nieuwe mogelijkheden biedende zaak zal blijken bij de plannen makerij. Wij hebben hierbij het oog op het besluit van de ministerraad van de E.E.G. om bij de versnelling van het ontwikkelingsproces naar een Europese Econo mische Gemeenschap de landbouw als gelijkgerechtigde partner op te nemen. Zeer terecht heeft de landbouw in ieder geval op dit punt niet getwijfeld aan de goede bedoelingen van de regering met deze bedrijfstak. Van verschillende kanten werd deze week in het landbouwschap de ministers Luns, Marijnen en De Pous een compliment gemaakt voor het resultaat, dat zij ook nu weer in Brussel hebben weten te bereiken. Wanneer de snellere afbraak van de tarieven en de onderlinge voorkeurs rechten bij importen binnen de E.E.G. tot gevolg zouden hebben, dat Neder land ook voor zijn agrarische produkten op korte termijn een ruimere afzet zal kunnen vinden in de vijf andere E.E.G.-landen, dan zal dit voor het bestuur van het landbouwschap het uitstippelen van een nieuw en beter beleid wellicht vergemakkelijken. Via meer eigen marktrisico en dus meer eigen initiatief en meer eigen verantwoordelijkheid, zou men dan inderdaad kunnen komen tot een onafhankelijker positie van regering en schatkist. Betere naam voor kweekschool geen snobisme De heer J. A. van Bennekom te Middelburg, voorzitter van de Ver eniging van leraren aan Protes tants-Christelijke kweekscholen, heeft op de te Utrecht gehouden algemene vergadering van die ver eniging zijn blijdschap uitgespro ken over het akkoord betreffende de salariëring van leraren. TocH gewaagde hij van beperkte dank baarheid. Advertentie DE FEITEN Het Friec h Dagblad (dat reeds eerder het optreden van de a.r.-Tweede- Kamerfractie vorige week scherp veroor deelde) dringt er in een volgende beschou wing met klem op aan zich aan de feiten te houden. Het blad schrijft o.m.: „Het al les beheersende feit is, dat de AR en de CH, samen met de PvdA. het kabinet heb ben weggestemd. In geen van de fracties was verschil van mening. Dit kabinet moest weg. Verklaringen, dat men tot nu toe een groeiende sympathie had voor het kabinet- De Quay, versterken alleen maar de ge dachte, dat hel centrale punt, waarover ge stemd werd, van zoveel belang werdtgje- acht, dat dit kabinet nu moest verdwijnen. Bezwaren van vroeger of later waren nu niet aan de orde. Het ging nu om één concreet punt Dat concrete punt was niet, dat we na vijftien jaar wederopbouw nog in de woningnood zitten, of dat er zoveel bu reaucratie is op dat gebied, of dat de rij ken maar raak mogen bouwen en de ar men geen huis kunnen krijgen. Daarover werd niet gestemd. Gestemd werd over een motie, die onmiddellijk een wijziging vroeg in het programma van de regering, n.l. de ze wijziging, dat er 5000 woningwetwonin gen en premiewoningen méér zouden wor den gepland. Het kabinet vond die 5000 wo ningen nu niet geheel verantwoord. Niet om dat er geen geld voor is. Maar omdat de arbeidsmarkt te krap is, zodat een opvoe ring van het bouwprogramma zou leiden tot een zodanige verscherping van de si tuatie, dat de prijzen in de woningbouw sector, die eindelijk niet meer stegen, op nieuw omhoog zouden gaan. De ar- en ch- leden van de Tweede Kamer waren van oordeel, en schreven dat in hun motie als argument neer, dat er wèl voldoende ruim te is op de arbeidsmarkt om nu reeds te kannen uitmaken, dat die 5000 woningen er het volgende jaar wel bij kunnen. De minister heeft tenslotte gezegd, dat hij dan desnoods er nog 2500 bij wou doen, mits men het volgend jaar nader zou bekijken, in verband met de dan gebleken ontwikke ling op dc arbeidsmarkt, of er nóg 2500 bij konden. Concreet ging het dus om de vraag, of die laatste 2500 woningen er nu reeds bij konden, óf dal men dat beter in het volgende voorjaar zou kunnen bekijken. Om deze concrete zaak is het kabinet weg gestemd. Het is al weer in strijd met de feiten, dat de zaak opgelost zou zijn, wanneer er voor de heren Zijlstra, Van Aartsen en Roolvink een paar sndere anti-revolutionai ren zouden kunnen worden gevonden. Die zijn er wel. Dc heer Eibergen kan minis ter van wederopbouw worden en de heer Van Nierop staatssecretaris van sociale za ken. De heer Smallenbroek is van huis uit een man van financiën. Maar wanneer die tot het kabinet zouden toetreden, zouden zij, in verband met bun geweten en hun be loften bij de verkiezingen, verplicht zijn te vorderen, dat de aangenomen motie, hun motie, door het kabinet zou worden geac cepteerd. En het is natuurlijk uitgesloten, dat het kabinet, met name minister De Pous, die alles op alles heeft gezet om de prijs- stijgingen te keren en daarin aanvankelijk is geslaagd zulk een door het kabinet tot nu toe afgewezen politiek zou aanvaarden. Zij, die dit kabinet ten val hebben ge bracht, dat zijn de AR, de CH en de PvdA, wisten wat zij deden, en zij deden niets anders, niets meer en ook niets minder, dan een kabinet ten val brengen. De mi nister-president had hun dat vóór de stem ming met volkomen duidelijkheid gezegd. LEERTUCHT In 1961 zal de leertucht in de Nederlands Hervormde Kerk voluit kunnen gaan functioneren. In het vrijzinnige blad „Kerk en Wereld" schrijft ds. P. J. Barnouw hierover ondermeer het volgende: Dordrecht is er invloed van en ingrijpen door de staat van die dagen op het terrein van de kerk geweest, want lang daarna, totdat in 1870 de staat afstand deed van haar laatste rechten binnen de kerk, bleef het zo, dat de kerk en haar dienaren zich wel konden ge dragen alsof de kerk geheel vrij was en zelfs over de staat be hoorde te heersen, maar dat de regenten, die de leiding van de staat vormden vaak rustig hun eigen gang gingen en er zorg voor droegen dat bepaalde kerkelijke verlangens en eisen niet verwer kelijkt werden. Nadat de kerk zich in Dordrecht gezuiverd had van wat niet paste bij haar belijdenis en bij de ma nier waarop men de kerk wilde zien. zijn er immers doorlopend nieuwe strijdpunten aan de orde geweest, waarbij hele groepen van predikanten en gemeenten fel vij andig tegenover elkaar stonden. Er is de ellendige vijandschap ge weest tussen Voetianen en Cocce- janen, waardoor lange tijd de sa menleving in de kerk en de staat ongunstig beïnvloed werd. Er is verzet tegen en de strijd voor de nieuwere denkvormen, die met de naam Cartesius aangeduid wor den, geweest, waarbij de behou dende groep de nieuwlichters voor heidense ketters versleet en om gekeerd als bedompte duisterlin- gen beschouwd werden. Er zijn al die grote en kleine controversen geweest, die soms niet verder gin gen dan de grenzen van een van de gewesten, zoals de strijd tegen de hattemisten in Zeeland, maar die ook het hele land en de hele kerk in opschudding konden bren gen. zoals het krakeel dat zich rond de Utrechtse hoogleraar Lampe afgespeeld heeft. DAT ALLES heeft geen herhaling van de synode van Dordrecht teweeggebracht, maar zo goed als er altijd boze of droevige klachten tot de overheden van stad en ge west over de ..paepsche stoutighe den" werden gericht, zo gced is men steeds bezig geveest m"»t te trachten de tegenstanders bij de Staten verdacht te maken, in de hoop dat er weer een uitdrijving in het groot plaats zou kunnen vin den. Collectieve activiteiten op nit gebied zijn echter na Dordt niet meer aan de orde geweest, omdat de regenten, bij alle onplezierige dingen die we hen verwijten kun nen. als groepsbelang en nepotisme en laksheid, toch gewoonlijk meer zin voor de werkelijkheid hadden dan de predikanten met hun kerke- rad ;n. Wel zijn er de persoonlijke slac'itoffers van de vervolgingszucht en ketterjacht geweest. Om er maar enkele van de meest bekende te noemen: Balthazar Bekker. de Am sterdamse predikant, die in zijn Betoverde Wereld" hot bijReloof van zijn tijd aanviel, werd in 1692 door de provii ciale synode var. Noordhcllar.d afgezet. Een zelfde lot trof in 1755 zijn Zwolse collega Van der Os, nadat eerder in 1708, AT AAST ■L kanter de Overijselse synode ds. Leenhof, eveneens Zwols predikant, op de zelfde wijze behandeld was. Alle drie waren mannen die hun tijd ver vooruit waren en denkbeelden verdedigden die later door de meer derheid wèl aanvaard werden. DEZE namen van predi kanten, die uit hun ambt ont zet werden om hun theologische in zichten zijn er de tallozen waarte gen wel de een of andere kerkelijke procedure aangespannen werd, maar die een dergelijk definitief oordeel niet over zich uitgesproken zagen! En behalve al die leertuch- telijke acties binnen onze kerk, die toen nog de gereformeerde heette, zijn er de telkens herhaalde pogin gen om daadwerkelijk in te grij pen in het leven en belijden van de doopsgezinde, lutherse en re monstrantse gemeenten geweest, omdat er nu eenmaal predikanten in de grote kerk waren, die er hei lig van overtuigd waren dat hun geloofsinzichten nooit en nergens weersproken mochten worden. en die daarom tot zeer on-heilige han delingen in staat waren. Er is geen tweede Dordt ge weest! Ja, dat is feitelijk juist, maar zo erg merkwaardig is het niet als we ons realiseren hoe dik wijls onze collega's uit het verle den hartstochtelijk getracht hebben een herhaling en verbetering van 1618 - 1619 te forceren en hoe, even dikwijls gelukkig, a'e regenten be reid en in staat zijn geweest om een ongetwijfeld funeste reprise van dat drama te verhinderen! Want van de kerk uit is er maar al te vaak wèl verlangd naar een de finitieve afrekening alsof dat ooit mogelijk zou zijn! met allen en alles waar de kerkelijke meerder heid van die tijd bezwaren tegen had en we mogen achteraf dank baar zijn a'at de libertijnse" staat de kerk tegen deze drang tot zelf vernietiging beschermd tieeft. DAT ER geen tweede Dordt ge weest is, wordt wel als een be moedigende gedachte geuit tegen degenen die nu met een zekere be zorgdheid zich afvragen hoe onze kerk zal gaan handelen als in 1961 de leertucht voluit kan gaan func tioneren. Maar dat wèl gewenste, maar niet gekregen tweede Dordt werd vermeden door de invloed van buitenaf, die door de staat op de kerk werd uitgeoefend en die is in onze tijd niet meer aanwezig en de mensen in de gereformeerde ker ken. die met een zekere beslistheid' verklaren dat in 1961 eindelijk eens zal blijken of de hervormde kerk nu werkelijk vernieuwd is en de vrijzinnigen uit zal werpen, oefenen nu een invloed van buitenaf in om gekeerde richting uit! Het is te hopen dat de leiding van onze kerk zoveel van de rea liteitszin van de 17e en 18e eeuw- se regenten overgenomen heeft, dat ook na 1961 een tweede Dordt niet zal kunnen plaatsvinden, ook al is het nog zo netjes „modern" ver pakt in administratieve maatrege len en kerkordelijke artikelen. Het eerste Dordt is een krachtproef ge weest die de kerk van toen als ge heel zeker geen goed gedaan heeft spelen zou voor de kerk van nu een tweede Dordt, al zou het zich meer dan driehonderdveertig jaar later afspelen, zou voor de kerk van nu bepaald heel wat ergere ge volgen hebben. Een punt waarover het overleg eigen lijk nog niet is begonnen, betreft het sa laris van hoofden van lagere scholen, die kweekschoolleraar worden. Zij moe ten deze „promotie" betalen met een aanzienlijke financiële aderlating. De heer Van Bennekom achtte dit een dis- kwalifikatie, die onaanvaardbaar is. Zijn reeds elders geuite bezwaren over de mogelijkheid van beperking der toelating tot de kweekschool, werden te Utrecht door de heer Van Bennekom uitvoerig herhaald. Reeds het radiobericht hierover heeft onrust gebracht en leidde er toe, dat sommige belanghebbenden een andere richting kozen. Natuurlijk moet een overcompleet worden voorkomen, meende de heer Van Bennekom. Maar voordat men tot drastische maatregelen overgaat, zal er toch grondige studie nodig zijn. Het en kel afgaan op blote cijfers die nader hand nogal eens correctie behoeven is zeer gevaarlijk. Er zijn momenteel ongeveer 22.000 kweekschoolleerlingen, waarvan er cir ca 7.000 aan protestants-christelijke kweekscholen worden opgeleid. Wanneer men weet dat er altijd al een afvloeiing is naar andere beroepen, en dat ook andere dan lagere scholen telkens afge studeerden van de kweekschool betrek ken; dat er voorts in 1970 nog een ge boorteplek moet worden opgevangen, dan is het duidelijk dat zeer nauwkeu rige planning noodzakelijk zal zijn. Ook naar de verhouding van het aantal be- nQdigde onderwijzers per „zuil". Een zekere beperking zou er al ko men wanneer er meer selectie plaats had bij de toelating van leerlingen. Het eindexamenlijstje van mulo of H.B.S. kan toch niet alleen bepalend zijn voor de toelating. Overigens achtte de heer Van Bennekom ooit de ze zaak te belangrijk om daarover slechts improviserend te spreken. Een kwestie, die de voorzitter terwille van de sociale status van het onderwij zerscorps nog in de aandacht der leden aanbeval, betreft de benoeming van de kweekschool. Men heeft de vereniging al beticht van snobistische neigingen toen zij de benaming „pedagogische academie' overwoog, die in r.k.-kring wordt voor gestaan. Het gaat echter om heel andere dingen dan meedoen aan een mode om een onderwijsinstituut een wat „duurde re" naam te geven. Van de 25 prot. chr. kweekschooldirecteuren zijn er 17 voor naamsverandering en de meesten hunner geven de voorkeur aan pedago gische academie. Drs. J. W. van Hulst, docent aan de Vrije Universiteit, maar tot voor kort directeur van de hervormde kweek school te Amsterdam, besprak de vraag: „Vormen wij èn cultureel èn maatschappelijk?" Het voorrecht dat de kweekschool welhaast als enige onderwijsinstelling bezit om enkele uren per week aan de ze vorming te kunnen geven, wordt niet altijd voldoende beseft. Het gaat hier echter om een uiterst belangrijk vak, dat de leerlingen sterk interesseert. Het vak toont de samen hang tussen mens en maatschappij, tus sen cultuur en kunst, tussen weten en wijsheid. Wie het goed doceert, zal steeds naar de samenhang van b.v. de kunst met de geschiedenis en de filoso fie zoeken. Wanneer het goed onderwezen wordt, zullen de leerlingen er hard voor moe- Beroepineswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam-Watergraafs- ïeer (vac. W. Glashouwer): G. C Tromp te Alkmaar. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J d. Haar): C. Vos te Bennekom; voor Dirksland: J. C. Schuurman te Bleskens- graaf. Benoemd tot onderwijzer: aan de Chr. school te Hoogeveen: J. Oosterkamp te Emmen; aan de Amstelveense Techni- sche-school te Nieuwer-Amstel: F. Hul- scher te Scheveningen; aan de Kon. Ju liana-school te Waddinxveen: J. W Schreuder te Nieuwendijk; aan de Chr. Nat. school te Renkum: J. Spee te Rot terdam; aan de School met de Bijbel te Eist: C. Hoogendoorn te Gouda; Advertentie Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN in verrukke!l|ke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 Vergeving van schuld is niet voldoende. Als wij terugkijken op het afgelopen jaar zijn er waarschijnlijk voor ons allen wel dagen bij die wij graag zouden willen wegknippen. Met Wim Kan zouden wij even willen uithuilen tegen de brede borst van vader tijd om er dan een streep onder te zetten en helemaal opnieuw te beginnen. Als God nu ons onze zonden van het afgelopen jaar zou wil len vergeven, zijn we er dan? Een ieder zal beseffen dat dat niet zo is. Al is ons vergeving geschonken, met ons staat het verleden te dringen op de drempel van het nieuwe jaar, want vergeving neemt de gevolgen van de zonde niet weg. Wij ontkomen niet aan het verleden. Vergeving alleen garandeert ons niet dat wij het in het komend jaar beter zullen doen. Gods genade beperkt zich dan ook niet tot vergeving. God haalt geen streep door 1960. maar wil kracht geven voor 1961. Het nieuwe begin is eigenlijk onmogelijk. We zijn al zo vaak opnieuw begonnen en komen niet verder. Daarom moeten wij ook niet besluiten in 1961 een nieuw begin te maken. We moeten beseffen dat het nieuwe begin reeds gemaakt is door Christus. Hij wil ons doen delen in Zijn nieuwe begin. (Advertentie) Schipper Booy overleden In de ouderdom van 75 jaar is gisteren in Alphen a. d. Rijn na een langdurige ziekte overleden de heer H. Booy Thzn. Vooral bij de ouderen, met name in de prot. christelijke kring, was schipper Booy een bekende en geziene persoonlijkheid. Het voorvoegsel schipper werd door ve len gebruikt om hem te onderscheiden van zijn broers van de brandstoffenhan- del. die aan dezelfde weg woonden of mog wonen. De overledene, die in vroeger jaren schipper op de binnenvaart is geweest (zijn motorvaartuig was de Prinses Ju liana» heeft dit beroep tien jaar geleden losgelaten, maar voor de binnenvaart schippers in ons land is hij een werkza me figuur gebleven die hun volste ver trouwen genoot. Als man van de prak tijk had hij een open oog voor de nood van het schipperskind waar het ging om de geestelijke en maatschappelijke vor ming. Hij werd secretaris van de christelijke onderwljsvereniging voor schipperskinde ren in ons land en mede door zijn arbeid kwamen in tal van plaatsen christelijke scholen voor schipperskinderen tot stand, soms met een internaat. Ook van S.O.S., de vereniging van besturen van christelij ke schippersscholen, was hij reeds tal van jaren secretaris. Het was om die arbeid, dat hij enkele jaren geleden benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De begrafenis is vastgesteld op zater dagmiddag half drie op de Ooster Be graafplaats ia Alphen a. d. Rijn. Nieuwe regeling voor G.U. in Amsterdam Na een urenlang debat heeft de Am sterdamse gemeenteraad woensdagavond dc nieuwe verordening tot regeling van de Universiteit van Amsterdam aange nomen, met slechts de stemmen van de communisten tegen. De nieuwe verordening vloeit voort, uit de bepalingen van het inmiddels door de Staten-Generaal aanvaarde wetsontwerp wetenschappelijk onder wijs, waarbij aan de Universiteit van Amsterdam rechtspersoonlijkheid wordt toegekend en de kosten van deze instel ling voor hoger onderwijs voor 95 pro cent ten laste van het rijk en voor de rest ten laste van de gemeente Amster dam komen. Het ligt in de bedoeling deze wet op 1 januari a.s. te doen in gaan. De nieuwe status van de universiteit levert de hoofdstad op de begroting voor 1961 een besparing aan uitgaven op van rond 13 miljoen gulden. ten werken; dat bleek wel uit de eisen die de heer Van Hulst opsomde. „Wie klaagt dat mijn programma voor dit vak te zwaar is, houde er reke ning mee dat dit het enige punt is waarop ik giftig kan worden. Men zie er niet tegenop om de jeugd hiervoor pittig te laten werken. Want ofschoon de jongeren zichzelf permanent in de knelsituatie achten en behorend tot een financieel onderontwik keld gebied, is gebleken dat vele jonge ren mede bezeten door het welvaarts- denken werk doen waarmee zij bij verdiensten verwerven. Als de situatie zó is. schrikke men er niet voor terug dc jeugd tc laten werken voor een vak, dat voor hun verdere leven zulk een eminente betekenis heeft. Nederland heeft er een nieu we onderwijzersorganisatie bij, waarvan waarschijnlijk nie mand weet wat haar taak is en zal zijn, ook de eigen leden niet. Zij werd gesticht binnen het kader van de Nederlandse Onderwijzersvereniging en heeft alleen tot doel om N.O.V.-leden die dat wensen tevens lid te doen zijn van het N.V.V. De vereniging gaat zich „Algeme ne Nederlandse Leerkrachtenor ganisatie" (Anlo) noemen. Het ziet er naar uit dat voorlopig de enige taak van deze nieuwe Anlo is om de dreigende scheu ring in de N.O.V. te verhinde ren en die taak is naar het schijnt al volbracht. Op de vorige algemene vergadering van de N O V. die vorig jaar in Am sterdam werd gehouden werd een zeer ernstig conflict openbaar. Het hoofdbe stuur stelde voor dat de N.O.V. zich bij het N.V.V. zou aansluiten. Dit voorstel werd door de vergadering echter ver worpen. Het N.V.V. beantwoordde deze afwijzing door zijn Algemene Bond van Ambtenaren voor onderwijzers open te stellen, maar prompt reageerde de N.O.V. door te verklaren dat het lid maatschap van deze Abva onverenig baar was met het lidmaatschap van de N.O.V. Als oplossing is nu gevonden de vor ming van de Anlo. die zich zal aan sluiten bij het N.V.V. Voor het evenwel zover was, zijn er heel wat woorden ge sproken. De beslissing werd pas gister avond na een fel debat om kwart voor twaalf genomen. Aanvankelijk werd gestemd door het opsteken van kaar ten. De voorzitter constateerde toen een ruime meerderheid. Er werd echter om een schriftelijke stemming verzocht. Toen bleek dat 185 leden voor de vor ming van deze Anlo stemden en tegen. Statuten De Anlo zal zelf haar statuten mogen opstellen, die echter moeten stroken met de opvattingen van de N.O.V. Een concept voor deze statuten is reeds ge reed. Een amendement van de afdeling Rotterdam om bij toekomstige voorstel len tot wijziging van de statuten een vetorecht aan de algemene vergadering van de N.O.V. te geven werd ingetrok ken. Van de twintig hoofdbestuursleden van de N.O.V. waren er zeventien voor en drie tegen oprichting van de Anlo, Tevens bleek dat het gehele bestuur van de Amsterdamse afdeling tegen is. Een groot deel van het hoofdbestuur van de N.O.V. zal het bestuur van de Anlo vormen. De nieuwe organisatie zal Ingevolge j een gentleman's agreement met het N.V.V. niet treden op het terrein waar op de N.O.V. werkt. Zij zal dus geen' aansluiting zoeken bij de Centrale van Overheidspersoneel (Acop) en bij de Al gemene Nederlandse Onderwijzersfede ratie (Anof), geen salarisacties voeren en niet deelnemen aan overleg met „Volksonderwijs". Op deze vergadering waren eerder reeds alle afdelingsvoorstellen en moties aangenomen. In een ervan sprak de al gemene vergadering op voorstel van de afdeling Rotterdam haar verontwaardi ging uit over de trage gang van zaken betreffende de voorbereiding van het wetsontwerp tot wijziging van de pen- sioenwet-1922. Zij dringt er bij de rege ring op aan alles te doen wat in haar vermogen ligt om een snelle afwikke ling te bevorderen. Hoewel vele protestants-chris telijke ouders blijven aandrin gen op een huiswerkloos week end voor de middelbare scholen, heeft de onderwijswereld meer aandacht voor de vijfdaagse werkweek met een vrije zater dag, die als consequentie waar schijnlijk wel een extra zware maandag zal hebben. Deze vrije zaterdag komt naar voren in verschillende toespraken voor verenigingen van onderwijzers en/of leraren, die in deze kerst vakantie bijeen zijn. Zo schonk ook de voorzitter van de Ver eniging voor Hoofden van Scho len, de heer J. W. Harting gis termiddag in Utrecht aandacht aan de vrije zaterdag. Hij legde er de nadruk op dat het aantal bedrijven dat in 1961 zal over gaan tot arbeidstijdverkorting bijzonder groot is. Het onderwijs zal naar zijn mening zeker gedwongen worden zich daarbij aan te passen. Het leek de heer Harting een uitgemaakte zaak dat de vrije zaterdag er komt. Belangrijk noemde hij de vraag of de tijd zal moeten worden ingehaald en hoe. Volgens deze spreker overweegt men terecht nergens om de vrije woens dagmiddag daartoe te gebruiken. Deze onderbreking kan noch door kinderen noch door leerkrachten gemist worden. Ook zag hij geen oplossing in de lenging van de schooltijden. De oplossing zag de heer Harting dat de minister zijn els van 1040 school uren moet laten vervallen. Hij meende dat het onderwijs zeker geen schade berokkend zal worden bij vermindering van het aantal lesuren. Joodse kinderen. zo zei hij, ontvangen op zaterdag nooit onderwijs en zij raken toch niet ach ter. Mulo-problemen De heer Harting gaf nog aandacht aan verschillende andere problemen- Hij noemde de toestand bij het ulo- onderwijs meer dan precair. De stroom van leerlingen, zo zei hij, is vaak zo groot, a'at verscheidene ulo's zich ge noodzaakt zien om toelatingsexamens te houden en dat. terwijl al zovele ja ren aandrang uitgeoefend wordt om een ■wetswijziging te krijgen, waarbij het admissie-examen voor het m.o. en het v.h.m.o. wordt afgeschaft. Daarnaast heeft de minister toege staan, dat mensen die studeren in of enige kennis hebben van een ulo-vak daarin tijdelijk aan ulo-scholen mogen lesgeven. Ook uitte hij kritiek op de benoeming van ulo-hoofden. Het is, zo zei hij, reeds herhaaldelijk voorgeko men, dat tot hoofd van een ulo-school eenvoudig iemand benoemd werd alleen om het feit, dat hij een akte wiskunde 1.0. bezat zonder dat speciale aandacht LIEVE MARJA. Ik denk dat deze brief de moeilijkste is van het hele jaar. Want nieuwjaarsdag is ook de moeilijkste dag, de vreemdste, en ik ben er bijna bang voor. Eén januari, dat is de eerste dag van een nieuw jaar (1961 is wel een leuk jaartal, je kunt het ook op z'n kop lezen, zonder dat het verandert), maar eigenlijk is het jaar nog niet echt begonnen, het is gewoon wéér een bijzondere dag, zoals er al zoveel geweest zijn in december, dat was vorig jaar. Weet je, er bestaat een verhaaltje over een jongetje dat merkte dat er helemaal geen nieuw jaar gekomen was. Het was wel één januari geworden natuurlijk, maar er was geen nieuw jaar, heel eenvoudig, hij stond 's morgens op en merkte, dat alles eender gebleven was. Nieuwjaarsdag is geen nieuw begin. De straten blijven heel lang leeg, er loopt een hond die aan de res ten van de kerstbomen-vuurtjes snuffelt, besluiteloos, er rijden teveel taxi's, dat is een slecht teken, en iedereen probeert ge woon te doen, maar het lukt nooit helemaal, alles blijft, een beet je opgeschroefd, onwezenlijk. Te veel visites van mensen die bijna niet meer bestaan (dacht je), mensen die bijna alle grapjes van Wim Kan nog uit hun hoofd kennen, en ze aan iedereen willen laten horen, wat erger is. En niemand heeft honger, we eten overgebleven oliebollen bij de koffie, en er zijn teveel men sen. Er zijn zelfs mensen, die vertellen hoe moeilijk ze het von den om tot twaalf uur op te blijven. De dag duurt te lang, het leven moet veel vlugger weer normaal worden, de kerstkaarten in een la, alle visite weg, de taxi's van de straten, de nieuwe kalenders aan de muur. En dan komt januari, de allerlangste maand van het jaar, zon der één feestdag, zomaar een heel lange en heel rustige winter maand, een beetje grijs, een beetje mistig, met sneeuw, echt een maand om je goede voornemens op te proberen, vind je niet? Ik heb er niet zo veel, dit jaar, ze komen toch niet uit, en het is elk jaar eender: meer werken, meer nadenken misschien, aardi ger zijn voor iedereen (even aardig als oude mannetjes, aan wie je de weg vraagt). Wat erger is, is dat het vorige jaar zo snel is voorbij gegaan, ik weet nog alles precies, met mijn agenda erbij zelfs op de dag af, en dat is al een jaar geleden, dat is verschrik kelijk. Maar dan doe je de nieuwe blaadjes erin (in de agenda) en januari begint, dat is wel goed. Weet je, lieve Marja, dit is een moeilijke brief omdat ik nog steeds niet precies heb kunnen zeggen hoe erg één januari eigenlijk wel is, en hoe vreemd. Het is een bijzondere sfeer, en een sfeer kun je nu eenmaal niet op schrijven, daar is niets aan te doen. Dag, je PETER. (en een gelukkig nieuwjaar, het is niet de schuld van het jaar zelf, dat het zo moeilijk begint.) geschonken werd aan eventuele capaci teiten voor het hoofdschap. De heer Harting noemde dit denigratie van het hoofdschap. Persoonlijkheid Met betrekking tot het lagere onder wijs, zei de heer Harting, dat ook hier het onderwijs zich niet mag beperken tot het kweken van inzicht en het aan brengen van kennis, doch tevens de taak heeft de gehele persoonlijkheid van de mens te ontwikkelen. In dit ver band sprak hij zijn ernstige bezorgd heid uit over het zangonderwijs op de scholen. Er wordt niet of althans wei- 1 nig meer gezongen, terwijl eveneens weinig aandacht besteed wordt aan het I onderwijs in kennis der natuur en teke nen. Bezorgd toonde hij zich ook over i het tekort aan gymnastieklokalen en leerkrachten. Vele kinderen ontvangen bijna nooit onderwijs in lichamelijke oefening omdat een goed geoutilleerd lokaal eenvoudig ontbreekt. Russisch metropoliet ontkent primaatschap van de paus De directeur voor buitenlandse zaken van het patriarchaat van Moskou, metro poliet Nicodemus, die Alexei, de patriarch van Moskou, vergezelt bij zijn bezoek aan Athene, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de neiging naar vereniging van alle christelijke kerken op zichzelf toe te juichen is, maar dat deze zeer veel moeilijkheden oplevert, in het bijzonder door de verschillen in dogma's. Voorts zal de orthodoxe kerk het pri maat van de paus, hetzij geestelijk, hetzij wereldlijk, niet erkennen. „Deze opvat tingen van de pausen zijn overigens in het verleden de ooi-zaak geweest van het schisma in de kerk." De metropoliet sloot ook de mogelijk- i heid uit, dat het Oecumenische Patriar- chaat van Constantinopel uit naam van alle orthodoxe kerken spreekt. „Hoewel zij het patriarchaat van Constantinopel zeer respecteert, wil de Russische kerk, evenals alle andere orthodoxe kerken, haar zienswijze zelf tot uitdrukking bren gen en dit is ook het geval met de Griekse kerk." Patriarch Alexei is vandaag naar Mos kou vertrokken. Van de besprekingen is inmiddels een communiqué uitgegeven, waarin wordt bekendgemaakt dat patriarch Alexei en aartsbisschop Theoklitos zullen blijven ijveren voor de eenheid van hun kerken, omdat deze eenheid „een waarborg zal zijn voor hèt succes van hun streven tot behoud van de vrede in de wereld". Het overleg in de afgelopen drie da gen had het onschokbaar geloof van de twee kerken in de grondbeginselen van de orthodoxie, en haar heilige instellin gen aangetoond, zo werd meegedeeld. Patriarch Alexei heeft aartsbisschop Theoklitos uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Deze verklaarde erkente lijk te zijn voor de invitatie, maar er later op te zullen antwoorden. Oud-Engelandvaarders houden een reünie Toen ds. C. Vos in september j.I. af scheid nam van de Gereformeerde Kerk van Londen, wegens vertrek naar Was senaar, sprak hij de wens uit, om in zyn nieuwe gemeente alle oud-Engelandvaar ders met wie hij gedurende zijn vier jarig verblijf in de Engelse hoofdstad in contact was geweest, nog eens te ont moeten Dit staat nu werkelijkheid tc worden, want enkele jonge mensen, die tijdens het verblijf van ds. Vos in Londen ook in Engeland werkzaam waren, hebben het initiatief genomen tot een reünie, die zaterdag 7 januari a.s., 's middags en 's avonds, in Wassenaar zal worden i gehouden Zij hebben een oproep doen uitgaan tot alle jongeren, met wie zij in de oecumenische jeugdbeweging in Londen in contact zijn geweest. Voor 31 december as. kunnen deel nemers zich aanmelden bij de leden van het comité van voorbereiding, mej. W. Abs, Raadhuisstraat 50 te Heemstede, mej. N Verkamman, Fabriciusstraat, Loosduinen en de heer N. Broekstra, Postwijkkade 1 te Sassenheim. Dc vraag kan worden gesteld of de conferentie van Zuidafrikaanse ker ken over de apartheid al zijn invloed doet voelen. Opmerkelijk is tenminste dat de Nederduits Gereformeerde Kerk, die steeds de regeringspolitiek van premier Verwoerd heeft gesteund, een verklaring heeft afgelegd, die wordt uitgelegd als een afwijking van het huidige regeringsstandpunt. In deze verklaring wordt wel aange drongen op territoriale apartheid, maar tevens uitgesproken dat tenzij volledige territoriale apartheid van kracht is. po litieke rechten niet voor onbepaalde tijd onthouden kunnen worden aan Afrika nen die in de gebieden van de blanken wonen. Degenen die het hiermee niet eens zijn, dienen thans duidelijk morele gronden voor hun standpunt aan te to nen. De verantwoordelijkheid mag men niet ontlopen; aldus deze verklaring. In Johannesburg werd reeds de mo gelijkheid geopperd dat deze verklaring een botsing tot gevolg kan hebben tussen deze kerk en de regering van Verwoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 14