Jlieume £riltó(t)e ÖTiruranl OPLOSSING KABINETSCRISIS? 1 Commentaar Adenauer: Duitsland is niet rijk Toestand in spits zich België toe NIEUWS in één oogopslag- mogelijk voor de Weer gewoon verder BON Kritiek van Juin op De Gaulle van enegouwen Verzoenende verklaring (na die van voorzitter A.R.P) van fractievoorzitter Boude wij it naar Brussel terug DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnemen/ten- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12060 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI J K-IS ATION AAL DAGBLAD „5tant#astich is gljeblmn mgn hert ia tcgljeospoct" Vrije zaterdag voor Onderwijs (pagina 2) Vervoer (pagina 5) Koortsachtig beraad in de anti-revolutionaire kring schijnt er voorshands toe te hebben geleid, dat informateur prof. De Gaay Fortman met optimisme aan het volgende deel van zijn taak kan beginnen. De indruk bestaat, dat de A.R. Tweede Kamerfractie vergaande concessies wil doen. Vandaag stonden gesprekken met prof. Oud, de heer Andriessen en de ministers Zijlstra en Van Aartsen op het programma. In België zijn de tegenstellingen verscherpt, doordat de regering de socialistische eis tot onmiddellijke bijeenroeping van het parlement heeft afgewezen. De staking dreigt zich tot grote delen van Vlaanderen uit te breiden. Koning Boude- wijn en koningin Fabiola vlogen vandaag uit Spanje naar hun land terug. In Bonn wordt verwacht, dat morgen het handelsakkoord met de Sowjetunie zal worden getekend. De Russen schijnen daar mee stilzwijgend de positie van West-Berlijn voorlopig veilig te stellen. De onderhandelingen met de Oost-Duitsers zijn gisteren hervat. Een nieuw onderdeel van de Indonesische haatcampagne tegen Nederland vormt een brief aan Hammarskjöld. waarin staat, dat Nederlanders in Ndeuw-Guinea opstanden van de Papoea's op wrede wijze hebben onderdrukt. In de vergadering van de Protestants-christelijke kweekschool leraren is gezegd, dat het van groot belang is bij de toelating van leerlingen tot de kweekscholen meer aandacht te besteden aan de selectie. In het vervoersbedrijf (vooral het goederenvervoer langs de weg) leeft de wens reeds per 1 januari te komen tot een vijf daagse werkweek. Vele ondernemers hebben hiertegen be zwaar, omdat daarmee de service aan het publiek in gevaar zou komen. TAE clochards van Pa- rijs, de paria's uit de samenleving van de Franse hoofdstad, hebben één dag van het jaar een liefdadige belangstelling genoten van de zijde van hun medemensen Na tuurlijk zijn er ook men sen, die op andere dagen zich het lot aantrekken van deze haveloze daklo zen, die hun troosteloos bestaan onder de bruggen en in de sloppen van Pa rijs slijten. Zoals Abbé Pierre, maar de toeristen kijiken door gaans alleen maar met nauw verholen nieuwsgie righeid en de Bardjzenaars lopen de clochards voorbij, zoals zij ook de andere be- aienswaandighaden, die Pa rijs rijk is en waaraan be zoekers zilch vergapen met grote nonchalance voorbij lopen. En daarom was die plotselinge Liefdadigheid van het een of andere actiecomité waarschijnlijk dit plaatje waard. Bij de Pont de la Tournëlle wer den kerstmaaltijden uitge reikt, de clochards kregen vriendelijke woorden en zelfs af en toe een sigaretje. En na dit alles ging men weer over tot de orde van de dag. De clochards zoch ten hun vaste plekje onder de brug op voor de nacht en de maaltijd-schenkers gingen terug naar hun wo ning. En een dag later was het voor de clochards alsof er helemaal niets gebeurd was. Zij zochten weer de vuilnisbakken na op zoek naar voedseilresten, ze leef den verder zoals zij dit al vele jaren hebben gedaan. Af en toe komt er in de mens eens zo'n vleugje ■naastenliefde boven drij ven. Vooral op Kerst. Maar al spoedig is het weer ver geten. We halen de schouders Op: zo is het leven. Een beeld van dit leven vindt u dagelijks getekend in deze krant, gezien in het licht van uw levensvisie. Mogen wij u nog eens aan de bon herinneren aan de voet van dit kolommetje? D kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) Maarschalk Juin heeft president De GauLle in een open brief fel gekritiseerd om zijn Algerijnse politiek en heeft er bij het Franse volk op aangedrongen bij het aanstaande referendum tegen te stemmen. Juin zegt, dat De Gaulle de kansen voor een „verbroedering met Algerije" bedorven heeft toen hij de Algerijnen vorig jaar zelfbeschikking aanbood. „Onafhankelijkheid zal dra matische gevolgen hebben,' aldus maar schalk Juin. mm mm mm mm mm i (Van onze parlementsredactie) DE jongste ontwikkelingen in de kabinetscrisis geven poIitiek-Den Haag aanleiding tot enig optimisme. Nadat informateur De Gaay Fortman heeft kunnen vaststellen, dat in a.r. kring hard wordt gewerkt aan een oplossing van de moeilijkheden over het bouwprogramma tussen de a.r. Tweede-Kamerfractie en de a.r. bewindslieden hetgeen gisteren resul teerde in een verklaring namens de fractie ontving hij vervolgens de ministers Van Aartsen en Zijlstra om over deze verklaring van gedachten te wisselen. Vanmorgen reed de informateur naar Rotterdam om met de VVD-leider prof. Oud te spreken. Vanmiddag had hij in het gebouw van de Eerste Kamer een onderhoud met de KVP-er Andriessen. Beiden gaven een uitgebreide toelich ting op de resultaten van het beraad. MORGEN kunt U ook kijken naar Uw eigen PHILIPS TELEVISIE-APPARAAT dank zij.de kredietservice, die VAN BERGE HENEGOUWEN U zelf verleent. 1 i AALMARKT 12 Centraal tel. voor t.v.-avondservice 21782 dat hun fracties gisteren hebben ge houden. Met deze wetenschap zal prof. De Gaay Fortman vanavond opnieuw met de ministers Van Aartsen en Zijlstra overleg plegen. Indien alle gesprekspartners van de houding van de a.r. Kamerfractie kunnen accepte ren, ligt een vlotte oplossing van de kabinetscrisis in het verschiet. De fractie schijnt niet koste wat het kost aan haar standpunt (5000 goedkope woningen meer) te willen vasthouden, maar zou tot vérgaande concessies bereid zijn. Over een defi nitief akkoord is weliswaar nog niets bekend, maar volgens insiders biedt de toenadering van de kant van de fractie toch voldoende uitzicht op een spoedige oplossing van het bouwgeschil en daarmee wellicht van de kabinetscrisis. In 's lands belang streven de anti revolutionairen thans krachtig naar een zeer snelle beëindiging van de crisis. Zij richten zich daarbij in de eerste plaats op het wegnemen van de directe aanleiding tot de breuk: het bouwconflict. Eventuele dieper liggende meningsverschillen moeten later maar besproken worden. Voor vervolg zie pagina 4 DR. W. P. BERGHUIS legde gis teravond namens het Centraal Comité van a.r. kiesverenigingen een verklaring af. Hij beklemtoonde, dat deze verklaring eenstemmig tot stand is gekomen. Ook de aanwezige leden van de a.r. Tweede-Kamer fractie staan erachter. De verklaring luidt: „Het Centraal Comité, in vergadering bijeen, verontrust door de loop der ge beurtenissen in de vorige week', spreekt uit, dat het met allen, die te dien aanzien verantwoordelijkheid of zorgen dragen, overtuigd is van de hoge prioriteit, welke aan de bestrij ding van de woningnood moet worden toegekend betreurt, dot omtrent deze zaak, van welker ernst in de kring van de A.R. Partij allen overtuigd zijn, een kabinets crisis is ontstaan-, overtuigd, dat de zorg van de rege ring voor de handhaving van het even wicht in de volkshuishouding mede strekt ten behoeve van de opheffing van de woningnood; van oordeel, dat de huidige politieke opbouw van het kabinet geacht moet worden in de gegeven omstandigheden in 's lands belang te zijn; keurt het optreden van de voorzitter van het Centraal Comité goed". Moge dit op het eerste gezicht een cryptische verklaring lijken, voorzitter Berghuis lichtte toe, dat het partijbe stuur niet wilde treden in de functie van de a.r. Kamerfractie. Ook werd duide lijk gemaakt, dat de laatste regel van de verklaring betrekking had op de ra diotoespraak, die de heer Berghuis o Tweede Kerstdag heeft gehouden. Daai in stelde hij, dat de fractie haar beleid zou moeten verklaren, en, indien ze geen bevredigend antwoord zou kunnen ge ven, daarvan de consequenties zou heb ben te aanvaarden. De fractieverklaring bleef gisteren niet uiit. Na dr. Berghuis legde de fraetievooriztter. dr. Bruins Slot, een verklaring af. Deze luidde: ,.De antirevolutionaire Tweede-Ka merfractie, op 28 december te Utrecht in vergadering bijeen, verklaart, dat haar houding, zowel in de Kamer als bij het zoeken naar een oplossing voor de gerezen moeilijkheden' beheerst wordt door de eigen verantwoordelijk heid, die zij heeft mede voor de oplos sing van de bestaande woningnood; dat zij in alle ernst streeft naar een versnelling van de oplossing daarvan, zoals in de Tweede Kamer door haar tot uitdrukking is gebracht; dat dit streven uiteraard niet mag worden gezien als een uiting van wan trouwen ten opzichte van het kabinet of ten opzichte van sommige van zijn leden; dat zij begrip heeft voor de begrens de mogelijkheden Van de bouwmarkt; dat zij evenwel van oordeel is, dat binnen de grenzen van de mogelijk heden door de bouwmarkt geboden, de uiterste krachtsinspanning nodig is om de gewenste versnelling van de wo ningbouw te bereiken en dat, indien afremming onvermijdelijk blijkt, deze op evenwichtige wijze behoort plaats te vinden zowel in de vrije sector als met betrekking tot de gesubsidieerde woningbouw". Toen de antirevolutionaire be windslieden gisteravond de vergadering van het Centraal comité in Utrecht verlieten, urn- ren ze „zeer verstoord", zei de radionieuwslezer van het ANP. Dat was wèl erg overdreven, zoals de foto trouwens toont Geheel links minister Zijlstra, geheel rechts staatssecretaris Roolvink en in het midden mi nister Van Aartsen .terwijl zij de pers te woord staan. Twee veelzeggende foto's uit stakend België: gevechten tussen politie agenten en stakers onder de kerstboom in Gent en een revolutionaire leus. meeo"dronen >v T.en ven'. ..Lang leve de revubliek" TN STAKEND BELGIË is vandaag een verscherping van de toestand ingetreden. Op verscheidene plaat sen zijn betogende stakers gewond en in Gent moest de rijkswacht van traangasbommen gebruik maken. Een socialistische eis om onmiddel lijk het parlement bijeen te roepen, werd door de regering afgewezen. Een einde van de actie tegen de „eenheidswet" lijkt dus voorlopig niet in zicht. In verband met de ernstige toestand z(jn koning Boudewjjn en koningin Fabiola vanmiddag per vliegtuig uit Sevilla (Spanje) van hun huwelijksreis naar Brussel teruggekeerd. Het stakingsbeeld vertoonde weinig verandering: tegenover een verdere uit breiding van het treinverkeer (vandaag zouden er weer treinen tussen Brussel en Parijs rijden) en hervatting van de ge meentelijke diensten in een aantal plaat sen. stonden nieuwe stakingsaanzeggin gen van de socialistische vakbonden bij de industrieën in Vlaanderen in het al gemeen en in Antwerpen in het bijzonder. Voor vervolg zie pagina 4 yO DE KABINETSCRISIS iets goeds te weeg gebracht heeft, is het dit, dat men met elkaar aan de praat is geraakt. En dit is een uitstekend ding. Ook in de politiek moet, zeker onder geestverwan ten, alles worden vermeden wat zelfs maar in de verte lijkt op verstarde fron ten. Men praat nu met elkaar en dat geeft dan tegelijk aan alle betrokkenen de kans om uitdrukking te geven aan begrip voor het standpunt van de anderen. Met genoegen mag worden vastgesteld, dat men deze kans niet onbenut laat. Nu zijn naar onze mening twee dingen nodig. Ten eerste, dat men de oorzaak van het eonflict in eerste aanleg gelo- caliseerd houdt. Dit toch is de les die de wetenschap der strategie ons leert. In de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Amerika wordt het als een verdienste geprezen, dat hij er in zijn ambtelijke carrière steeds op uit is geweest, con flicten beperkt te houden. Ons dunkt, hierop zal het streven van de informateur ook op zijn gericht. Zijn taak zal niet zijn, alles en nog wat over hoop te halen, De barst moet geheeld, waar deze is ontstaan. Dat er bij de be trokkenen begrip is voor eikaars stand punt, kan hem daarbij wezenlijk van nut zijn. Immers, dat de ministers de woning bouw van enorme waarde achten, mag zonder meer worden aangenomen, het conflict gaat om 2500 woningen, vergeten we intussen niet, dat het bouwprogram van de bewindsman reeds 82.500 wonin gen omvat. Ook het bestuur van de A.R. partij heeft verzekerd, aan de prioriteit van de woningbouw te willen vasthouden. Aan de andere kant heeft de A.R. fractie zon der meer erkend, begrip te hebben voor de begrensde mogelijkheden van de bouwmarkt. Ons dunkt, hier liggen, juist ook bij localisering van het geschil, mogelijkhe den tot toenadering. Wijst overigens ook de verklaring vanuit de C.H.U. niet op een gelijke wens tot localisering op het zakelijk geschilpunt? Het lijkt ons nuttig, die wenselijkheid van de localisering te onderstrepen te meer nu het gerucht gaat, dat men met name binnen de K.V.P. in het gerezen conflict reden ziet om van de protestantse groeperingen waarborgen van instemming te verlangen met andere punten van het regeringsbeleid. Die zijn thans namelijk in het geheel niet aan de orde. Localisering is dus wenselijk om de kabinetscrisis uit de wereld te helpen met de spoed waarop ook in de opdracht aan de informateur wordt aangedrongen. Daarnaast kan het in tweede aanleg stel lig aanbeveling verdienen om, nu men eenmaal aan de praat is geraakt, diepere verschillen van mening en inzicht, in de mate waarin deze onder geestverwanten zouden bestaan, uit te praten. Dat is echter, hoe belangrijk ook, vers twee. Bij de dienst luister- en kijkgelden is gis teren hei; 800.000ste televisietoestel gere gistreerd. In Alexandnië is tengevolge van een zeer zware storm een buis ingestort. In het puin kwamen drie kinderen om het leven. Twee geredde opvarenden van de tanker Pine Ridge hebben vain de reder een scha devergoeding van 10.000 dollar geëist. Het schip zou naar hun mening niet zeewaar dig zijn geweest. Het Amerikaanse ministerie van luchtvaart heefit meegedeeld dat de kunstmaan Dis coverer zondag haar uitzendingen heeft gestaakt. In Florida hebben dieven zich uit de voe ten weten te maken met bijna twee mil joen gulden aan kasgeld. De inbraak werd gepleegd bij een fabriek van gepantserde wagens. TfEN LAGEDRUKGEBIED in onze om- geving boette snel aan betekenis in. Daardoor nam de wind af en bleef het de afgelopen nacht vooral in het oosten van het land helder. Op de meeste plaat sen heeft het vannacht dan ook gevro- Ook de komende nacht kan de tempe ratuur plaatselijk weer beneden hel vriespunt komen. Dit laatste houdt ver band met een in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, die over de Britse eilanden naar het oosten trekt. Op de westelijke helft van de Oceaan be vindt zich vervolgens een actieve depres sie, die naar IJsland kóerst. De fronten ervan trekken snel de Oceaan over, maar deze zullen morgen boven de Britse maan °P> eilanden een vertraging ondergaan. Toch zullen ze later in ons land de kans op HET WEER IN EUROPA neerslag weer doen toenemen, terwijl heren' '"'d',i'1" wind ™nu>«k- Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot vrijdagavond Aanvankelijk opklaringen, zwakke wind cn temperatuur plaatselijk enkele graden beneden het vriespunt. Later toe nemende kans op neerslag, In het zuid westen van het land stijging van tem peratuur en tot matig of krachtig aan wakkerende zuidelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Langzaam stijgend. Stand gisteren: 750 mm. ZON EN MAAN Vrijdag, zon op 8.48, onder 16.37 uur; 15.19, onder 6.05 uur. rPERWIJL het Westduitse ministerie van economi sche zaken gisteren bekend maakte, dat 1960 voor de Westduitse economie een buitengewoon goed jaar is geweest en dat het nationale inkomen in 1960 met onge veer 11 procent is toegeno men. zei bondskanselier Adenauer tegen een Ameri kaans journalist: Het is een voudig niet waar, dat West- Duitsland rijk is. Adenauer zei, dat het niet juist is West-Duitsland als een rijke natie te beschou wen. In dit opzicht over schatten de Duitsers zichzelf De Amerikaanse journa list had het interview met de Westduitse bondskanse lier voordat de Verenigde en worden zij overschat. De Staten West-Duitsland had- economische basis van de Bondsrepubliek is niet hecht, en slechts het verschil tus sen nu en tien jaar geleden is zo groot, dat men er door wordt verblind. Bij een te ruggang van de economie zal den gevraagd om een bij drage van 600 miljoen dollar van economische zaken staat te lezen, dat lonen en sala rissen in 1960 met ongeveer 12 procent stegen. Het par ticulier verbruik steeg met ongeveer 6'/i procent. In de periode januari tot in de legeringskosten van de en met oktober vermeerder- Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek. Het was echter wel bekend, dat een dergelijk Amerikaans ver- alles anders worden, aldus zoek op handen was. Adenauer volgens een arti kel in „The Reporter". In de bekendmakingen van het Westduitse ministerie den de orders voor indus- trieprodukten met 17 procent vergeleken met dezelfde pe riode van het voorgaande jaar. De orders voor kapi- dit jaar ongeveer 20 procent groter en had een waarde van 42.5 miljard mark. De export vermeerderde met 16 procent tot 47.5 miljard mark. Volgens de mededelingen zijn er maar weinig aanwij zingen, dat de hoogconjunc tuur, die in het begin van het vorige jaar een aanvang nam, begint te verminderen. Wel namen in de laatste maanden de orders voor in- taalgocdcrcn namen met 28 dustrieprodukten niet zo snel procent toe. De invoer werd toe als voorheen. Station VVecrs- gcsteldb llfi ïr s II diflli ee m D Helder h. bew. ozo 5 2 0 0 Ypenburg aw. bew. ozo 5 3 -i 0 VMss. regen ozo 6 4 3 0.1 Belde ombew. 3 3 -3 0.3 De Bilt 1. bew. ozo 4 4 0 0 Twen the ombew. 2 6 -2 Etndh. 1. bew. ozo 2 S -'1 0 Zd -Limb L bew. 4 4 -2 0 Helsinki gh. bew. ozo 3 0 -1 0.6 Stockh. regen 4 3 -0 0.1 3 Oslo gh. bew. 2 3 -1 Kopenh. regen 8 4 -2 0.1 Aberdeen h. bew. windstil 5 -3 6 Londen vr. onb. wnw 2 6 5 A'dam onbew. ozo 5 3 -0 0 Brussel bw. bew. zzo 3 3 1 0 Luxemb. mist z 4 0 -2 0 Partje regen windstil 3 1 6 Bordeaux onbew 5 1 3 21 Grenoble mist windstil 6 -2 0.4 Nice regen nw 6 12 3 2 BerntJn gh. bew. ozo 2 3 1 0.1 Frankfort onbew. ono 2 4 -3 0 Münehen windstil 0 -S 1 Zllrich sneeuw ono 4 2 -2 1 Genéve h. bew. o 1 2 -4 2 Locarno onbew. 2 3 -6 0 Wenen sneeuw 1 0 -2 0.1 Innsbruck sneeuw windstil -0 -3 l Be.grado Athene bw. bew. 2 16 6 Rome h. bew. windstil 11 1 9 AJaocto h. bew. 2 12 6 15 Madrid 1. bew. 7 8 S 2 Mallorca h. bew. .7 13 10 2 Lissabon onbew. 11w 5 15 6 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13